Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   ASME - nowosci 06.03.2009 | Relacja z konf. CAS o emeryturach, dyskusja S. Michalkiewicza z prof. A. Dudkiem z IPN o 'okraglym stole' - cz. 13-15 (ost.)

ASME - nowosci 06.03.2009 | Relacja z konf. CAS o emeryturach, dyskusja S. Michalkiewicza z prof. A. Dudkiem z IPN o 'okraglym stole' - cz. 13-15 (ost.)

Data: 2009-03-06 18:03:13
Autor: kpawlak
ASME - nowosci 06.03.2009 | Relacja z konf. CAS o emeryturach, dyskusja S. Michalkiewicza z prof. A. Dudkiem z IPN o 'okraglym stole' - cz. 13-15 (ost.)
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
Wprowadźmy system emerytur typu kanadyjskiego! - propozycja Centrum im. Adama Smitha
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
http://www.asme.pl/123635215327071.shtml
Dedykuję naszą konferencję pamięci naszego kolegi, założyciela Centrum im. Adama Smitha, śp. Krzysztofa Dzierżawskiego, który dziesięć lat temu to wszystko przewidział - rozpoczął konferencję CAS-u jego prezydent Robert Gwiazdowski.

Na początek przedstawię wyniki ogólnopolskiego badania sondażowego, przeprowadzonego na próbie reprezentatywnej, w którym chcieliśmy poznać, co Polacy myślą o emeryturze - którzy jeszcze na tej emeryturze nie są. Chcieliśmy poznać też różnicę w myśleniu o tym pomiędzy tymi ludźmi, którzy są aktywni, jeśli chodzi o swoją przyszłość, a tymi którzy cały czas pozostają bierni - mówiła p. Dominika Maison, dr prof. hab. Z Uniwersytetu Warszawskiego.
Adam Smith w swojej metodologii pracy naukowej pokazał dwa sposoby myślenia o otaczającej nas rzeczywistości: newtonowską i arystoletesowską. Newton poszukiwał pewnego modelu, pewnej prawdy zasadniczej, podczas gdy Arystoteles koncentrował się na poszczególnych kejsach. Smith twierdzi, że optymalna dla badania naukowego jest metoda pierwsza, newtonowska, bo zgodnie z tą metodą można znaleźć ogólne prawidło, które stosuje się tak samo dla spadającego jabłka z drzewa, jak i do ruchu planet po orbicie. W ekonomii podstawową zasadą, która rzutuje na wszystko inne, jest według Smitha - praca. Bo są trzy źródła bogactwa narodów: renta gruntowa, renta kapitałowa i wynagrodzenie za pracę. Pytanie jest teraz takie: jak to się stało, że coś, co jest naturalne - stało się nienaturalne. Jak to się stało, że ludzie, którzy według Smitha - w łonie matki są wyposażeni w naturalny odruch, żeby pracować, by poprawić własny byt - nagle uznali, że dobrobyt powinien spadać na nich z nieba, a dokładnie rzecz biorąc - z państwa. Chcę zwrócić państwa uwagę na coś, co pisał już dwadzieścia lat temu Krzysztof Dzierżawski, w momencie kiedy pojawiła się idea wcześniejszych emerytur. Wskazywał że ta idea doprowadzi do ruiny nasz system emerytalny. Ludzie przyzwyczają się po prostu, że emerytura to pewnego rodzaju zasiłek, substytut wynagrodzenia, coś milszego w formie pobierane "od państwa" niż zasiłek dla bezrobotnych. Bezrobotny - to nieładne pojęcie, a "emeryt" - nooo...! To przecież człowiek poważny, ktoś, który przecież pracował i wypracował sobie te pieniądze. Ale to Krzysztof Dzierżawski sformułował postulat "róbcie dzieci, jeśli chcecie mieć emeryturę!" - bo to one w przyszłości będą wypracowywać dochód narodowy, z którego będziemy mieli pieniądze na emerytury - mówił Robert Gwiazdowski, prezydent CAS.
Sytuacja w Polsce dzisiaj jest taka, że praca jest opodatkowana podatkiem równym akcyzie na paliwa, alkohol czy papierosy. Jest dyskryminowana podatkowo, stąd im wyższe opodatkowanie pracy, tym częściej firmy poszukują metod minimalizacji kosztów w swoich przedsiębiorstwach. Stąd nagle popularne stało się samozatrudnienie i choć w Polsce są cały czas tworzone miejsca pracy, to powstają one w "gospodarce nierejestrowanej", używając nomenklatury z ministerstwa pracy i Głównego Urzędu Statystycznego. Czyli są przenoszone tam, gdzie przedsiębiorca nie musi zapłacić tego olbrzymiego haraczu za sam fakt legalnego samozatrudnienia! - mówił Andrzej Sadowski, wiceprezes CAS.

Nagranie trwa ponad 50 minut. W Klubie TV ASME - jest dostępna pełna wersja bez uciążliwości reklam.
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
"Okrągły stół" i jego konsekwencja: III RP - dyskusja z udziałem Stanisława Michalkiewicza i historyka IPN, prof. Antoniego Dudka - Garwolin 20.02.2009 (cz. 15, ostatnia)
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
http://www.asme.pl/123630312676059.shtml

Inne nagrania TV ASME ze Stanisławem Michalkiewiczem:
(...) Jeśli można mieć jakiś zarzut do tego, co się działo w Magdalence, to taki, że to było całkowicie tajne. Ze opinia publiczna nie mogła śledzić w ogóle tych rozmów. To jest rzeczywiście zarzut: o ile to co się działo w Pałacu Namiestnikowski było transmitowane w dużej części przez telewizję, można było to śledzić, to to co się działo w Magdalence było tajne do 1990 roku, kiedy opublikował swoje notatki sekretarz tow. Kiszczaka, pan Dubinicki, i to samo zrobił ksiądz Orszulik i do dzisiaj są dwa zapiski obu tych uczestników rozmów, moim zdaniem - wiarygodne - mówił Antoni Dudek, profesor Instytutu Pamięci Narodowej.
Gdzie mądry człowiek ukryje liść? W lesie. A jak nie ma lasu? To zasadzi las, aby w nim ukryć liść. - przypomniał początek opowiadania Chestertona "Złamana szabla" redaktor Stanisław Michalkiewicz. Otóż moim zdaniem cały ten "okrągły stół", fasadowy, tam gdzie rozmawiano o górnikach, hutnikach, kolejarzach i marynarzach - to był ten las, który miał schować ten liść, skonstruowany tam, gdzie rozmowy toczyły się w zaufanym gronie, bo pewien element "spontaniczności" musiano zachować. Mahatma Gandhi mówił, że nic nie jest tak kosztowne, jak stworzenie wrażenia ubóstwa i prostoty - i trzeba było taki spektakl dla publiczności stworzyć. Większą uwagę byłbym zwracał na to, że GOSPODARZEM "okrągłego stołu" był generał Kiszczak - mówił redaktor Stanisław Michalkiewicz.

Zapraszamy do zapoznania się piętnastą i ostatnią częścią nagrania TV ASME.

Nagranie tej części trwa ponad 7 minut. W Klubie TV ASME - jest również dostępna pełna wersja o doskonałej jakości.
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
"Okrągły stół" i jego konsekwencja: III RP - dyskusja z udziałem Stanisława Michalkiewicza i historyka IPN, prof. Antoniego Dudka - Garwolin 20.02.2009 (cz. 14)
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
http://www.asme.pl/123629794991850.shtml
(...) Obrady "okrągłego stołu" miały swoją fasadę i fasada ta była w dzisiejszym Pałacu Prezydenckim, zwanym ówcześnie Pałacem Namiestnikowskim, i tam obradowały różne zespoły i podzespoły, łącznie ponad czterysta osób,  debatowano i o górnictwie, i o służbie zdrowia, i o wymiarze sprawiedliwości... i tak dalej, i tak dalej, natomiast istotne politycznie reformy były reformy ustrojowe - to o czym mówiłem w związku z prezydentem. I te rzeczy były załatwiane w Magdalence. Mówiąc krótko - tam był ośrodek MSW i tam najczęściej się spotykano, to przyjęło się, że wszystko był w Magdalence. Te najbardziej strategiczne sprawy załatwiano w ośrodku MSW w Magdalence, w węższym gronie... - mówił historyk IPN.

Zapraszamy do zapoznania się czternastą częścią nagrania TV ASME.

Nagranie tej części trwa prawie 10 minut. W Klubie TV ASME - jest również dostępna pełna wersja o doskonałej jakości.
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
"Okrągły stół" i jego konsekwencja: III RP - dyskusja z udziałem Stanisława Michalkiewicza i historyka IPN, prof. Antoniego Dudka - Garwolin 20.02.2009 (cz. 13)
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
http://www.asme.pl/123629052245428.shtml
(...) Problemem III RP jest to, że mamy w kraju olbrzymie grupy społeczne, które czy to z nieświadomości, czy też ze strachu boją się zmian i w poprą każdego, kto będzie ten system podtrzymywał, a wystąpią przeciw każdemu, kto będzie mówił "niestety, ale musimy to zmienić, bo źle działa, a kiedyś będzie działało lepiej...". Pa redaktor mówi, że kolejne rządy nic tylko nas oszukują, a ja nie jestem takim pesymistą i uważam, że w kolejnych rządach są także i ludzie przyzwoici, próbujący coś zmienić, ale niestety nie są w stanie, bo nie ma wystarczającej presji społecznej na zmiany, a raczej jest presja, żeby znowu pomalować tę rozpadającą się elewację, bo "jakoś to przetrzymamy" - mówił profesor Antoni Dudek.

Zapraszamy do zapoznania się trzynastą częścią nagrania TV ASME.

Nagranie tej części trwa prawie 10 minut. W Klubie TV ASME - jest również dostępna pełna wersja o doskonałej jakości.

Całość dostępna na witrynie ASME - Antysocjalistycznym Mazowszu:
http://www.asme.pl/

Zapraszamy
--
TV ASME/Antysocjalistyczne Mazowsze http://www.asme.pl/
Witryna Kary Smierci http://www.karasmierci.info.pl/
ZSRE czyli UE http://ue.kraj.com.pl/
http://pl.youtube.com/user/asmeredakcja

ASME - nowosci 06.03.2009 | Relacja z konf. CAS o emeryturach, dyskusja S. Michalkiewicza z prof. A. Dudkiem z IPN o 'okraglym stole' - cz. 13-15 (ost.)

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona