Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Antyczna tragedia

Antyczna tragedia

Data: 2015-07-01 23:26:38
Autor: u2
Antyczna tragedia
czyli jak jewroko艂choz pod niemieckim przyw贸dztwem wyko艅czy艂 grecki Antyk:)

przypominam ze dzisiejsze niemcy za czasow Antyku to byli wandale:)

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/bankructwo-grecji-tragedia-w-trzech-aktach/kvgwf8



Grecja niewyp艂acalna. Tragedia w trzech aktach

Jeszcze kilka dni temu grecka historia mia艂a si臋 sko艅czy膰 inaczej ni偶 w tragedii Sofoklesa. Ateny i ich wierzyciele pozostali jednak wierni prawom gatunku. Grecja sta艂a si臋 niewyp艂acalna z pe艂n膮 premedytacj膮, a jej wierzyciele z pe艂n膮 premedytacj膮 jej na to pozwolili.


Z powodu spowolnienia ruchu obrotowego Ziemi ostatni dzie艅 czerwca by艂 o sekund臋 d艂u偶szy ni偶 normalnie. O tyle te偶 Atenom uda艂o si臋 op贸藕ni膰 niewyp艂acalno艣膰, kt贸ra jednak tu偶 po p贸艂nocy w zwi膮zku z nieprzelaniem raty kredytu na konto Mi臋dzynarodowego Funduszu Walutowego sta艂a si臋 faktem.

Niewyp艂acalno艣膰 pa艅stwa oznacza, 偶e zostaje ono de facto odci臋te od finansowania z zewn膮trz, banki nie maj膮 pieni臋dzy, gospodarka hamuje z piskiem, pa艅stwo roz艂azi si臋 w szwach, obywatele popadaj膮 w ub贸stwo. Grecja na razie otrzymuje jeszcze finansowanie z Europejskiego Banku Centralnego, ale kiedy tylko EBC formalnie uzna kraj za niewyp艂acalny, b臋dzie musia艂 kropl贸wk臋 odci膮膰.

Prolog do tego dramatu napisano w g艂臋bokim XX wieku, kiedy greccy politycy zacz臋li szasta膰 pieni臋dzmi i zapo偶ycza膰 si臋 na pot臋g臋. Jednak jeszcze do niedawna ten dramat m贸g艂 pozosta膰 komedi膮. Niestety po wej艣ciu Grecji do strefy euro sta艂 si臋 tragedi膮.

Akt I. P臋tla

Grecy wprowadzili swojego konia troja艅skiego do eurolandu w 2001 roku. Wewn膮trz ukryli mas臋 trup贸w. Grecja nie spe艂nia艂a warunk贸w przyst膮pienia do strefy euro. Przyzna艂a si臋 do tego dopiero kilka lat p贸藕niej. Grecki deficyt by艂 zbyt wysoki, wydatki znacz膮co przewy偶sza艂y dochody. Podobnie inflacja, ceny ros艂y zbyt szybko. Co wi臋cej, grecka waluta 鈥 drachma 鈥 by艂a rozchwiana i ostro pikowa艂a.

Prze艣lizguj膮c si臋 do strefy euro, grecki rz膮d sam sobie zawi膮za艂 p臋tl臋 wok贸艂 szyi. Gospodarka Hellady jest ma艂o produktywna i ma艂o konkurencyjna. Nawet oliw臋 z oliwek op艂aca si臋 sprowadza膰 z innych pa艅stw. Przed wprowadzeniem euro Grek贸w ratowa艂a deprecjacja drachmy, czyli obni偶enie jej warto艣ci. Dzi臋ki temu towary 鈥濵ade in Greece鈥 stawa艂y si臋 dla cudzoziemc贸w ta艅sze, co nap臋dza艂o eksport. Dodatkowym bonusem by艂a redukcja zad艂u偶enia kraju. Do艣膰 podobn膮 polityk臋 prowadzi艂y zreszt膮 inne kraje po艂udnia Europy tradycyjnie nastawione przede wszystkim na popyt wewn臋trzny. Z kolei kraj贸w p贸艂nocy, na czele z Niemcami, kt贸re celuj膮 w handlu zagranicznym, nie interesowa艂o os艂abianie ich walut. W euroklubie znalaz艂y si臋 wi臋c pa艅stwa reprezentuj膮ce modele nie do pogodzenia. Grecy utracili wp艂yw na kurs euro, ich nowoprzyj臋tej waluty, kt贸re zreszt膮 szybko ros艂o w si艂臋. Ich kraj stawa艂 si臋 coraz mniej konkurencyjny.

P臋tla zacz臋艂a si臋 zaciska膰 w 2009 roku, gdy 艣wiatem wstrz膮sn膮艂 kryzys. Grecka gospodarka w rok skurczy艂a o 3,1 proc., bezrobocie wzros艂o o prawie 2 pkt proc., deficyt bud偶etowy si臋gn膮艂 12,7 proc. PKB. Wcze艣niej w艂adze Grecji mog艂yby zbi膰 kurs drachmy i star膮 metod膮 zreanimowa膰 gospodark臋, ale po przyj臋ciu euro mia艂y zwi膮zane r臋ce. Rating Hellady spada艂 w tempie ekspresowym, a偶 do 艣mieciowego. Ka偶dy chcia艂 si臋 pozby膰 greckich obligacji. Ich cena wyl膮dowa艂a na dnie.

W 2010 roku Grecja poprosi艂a o pomoc. Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Mi臋dzynarodowy Fundusz Walutowy, zwane trojk膮, przyzna艂y jej pierwszy pakiet pomocowy. W zamian rz膮d grecki zgodzi艂 si臋 zacisn膮膰 pasa i uzdrowi膰 finanse. W 2012 roku trojka przyzna艂a Atenom drugi pakiet pomocowy. 艁膮cznie w latach 2010-2014 Grecja otrzyma艂a 240 mld euro pomocy, kt贸ra mia艂a zapobiec jej niewyp艂acalno艣ci. Rz膮d w Atenach by艂 przez ca艂y ten okres grzeczny i ci膮艂 wydatki na pot臋g臋.

Jednak wielu Grek贸w uzna艂o, 偶e polityka ci臋膰 nie tylko nic nie daje, ale wr臋cz pogarsza ich po艂o偶enie. W latach 2009-2014 bezrobocie wzros艂o z 9,1 proc. do 27,2 proc., a d艂ug publiczny do PKB wzr贸s艂 ze 112,9 proc. do 175 proc. Te wska藕niki mia艂y si臋 jednak poprawia膰 鈥 d艂ug mia艂 lada chwila zacz膮膰 male膰, a bezrobocie ju偶 zacz臋艂o spada膰. Na pocz膮tku 2015 roku wynios艂o ono ju偶 25,7 proc. Ponadto w zesz艂ym roku po raz pierwszy od pi臋ciu lat mia艂 miejsce wzrost konsumpcji prywatnej. Gospodarka mia艂a si臋 rozp臋dza膰. O ile w 2014 roku wzros艂a o 0,8 proc., to w 2015 roku mia艂o to by膰 a偶 2,5 proc. Podniesiono r贸wnie偶 rating Grecji. Ale te owoce przysz艂y zbyt p贸藕no. W mi臋dzyczasie nast膮pi艂o zm臋czenie materia艂u.

Akt II. N贸偶 rze藕nicki

Politycy greccy ci臋膰 dokonywali nie skalpelem, a no偶em rze藕nickim. Przez ostatnich kilka lat liczba samob贸jstw wzros艂a o ponad jedn膮 trzeci膮. W samej stolicy dziesi膮tki tysi臋cy os贸b zosta艂y odci臋te od pr膮du. Niegdy艣 dobrze zarabiaj膮cy ludzie musieli i艣膰 na 偶ebry, zwykle z dala od domu. O ile jeszcze dom uda艂o im si臋 zachowa膰. Karmieniem potrzebuj膮cych musia艂y zaj膮膰 si臋 kooperatywny wolontariuszy. Chorych na raka zmuszono do op艂acenia leczenia z w艂asnej kieszeni. Ulice zacz臋艂y straszy膰 opuszczonymi sklepami. Cz臋艣膰 os贸b zosta艂a zmuszona odda膰 swoje dzieci do adopcji.

Win膮 za swoj膮 tragedi臋 Grecy obarczyli wierzycieli, g艂贸wnie Niemc贸w, kt贸rzy posiadaj膮 najwi臋cej greckiego d艂ugu i kt贸rzy s膮 najbardziej kojarzeni z imperatywem ci臋膰. Dlatego ubierali kuk艂y przedstawiaj膮ce Angel臋 Merkel w str贸j kapo i przyprawiali jej geometryczny w膮s pod nosem. Uwa偶ali, 偶e s膮 regularnie upokarzani za b艂臋dy i oszustwa swoich polityk贸w. Nie brali na powa偶nie po艂ajanek rynk贸w finansowych, kt贸re same kilka lat wcze艣niej wywo艂a艂y kryzys. Czuli, 偶e trac膮 honor i suwerenno艣膰.

To prze艂o偶y艂o si臋 na wynik wybor贸w parlamentarnych na pocz膮tku tego roku, kt贸re wygra艂a skrajnie lewicowa Syriza. Premierem zosta艂 Aleksis Cipras, a ministrem finans贸w Janis Warufakis. Byli to zupe艂nie nowi ludzie u ster贸w pa艅stwa. Dotychczas bowiem w艂adz膮 wymieniali si臋 greccy konserwaty艣ci i socjali艣ci. Na rynkach zapanowa艂 pop艂och. Bowiem Syriza, id膮c do wybor贸w, obiecywa艂a przerwanie 鈥瀔ryzysu humanitarnego鈥 i zerwanie z polityk膮 ci臋膰, m.in. poprzez zapewnienie darmowego pr膮du, komunikacji miejskiej, 偶ywno艣ci dla biednych i lepszej ochrony zdrowia dla bezrobotnych. Syriza zobowi膮za艂a si臋 podnie艣膰 p艂ac臋 minimaln膮 do poziomu z 2011 roku (a wi臋c o 171 euro) i podwy偶szy膰 najni偶sze emerytury o 8,3 proc. Do tego obiecano nowe miejsca pracy, ulgi fiskalne i darowanie d艂ug贸w najbardziej zad艂u偶onym Grekom. Cz臋艣膰 obietnic ju偶 spe艂ni艂a. By艂o to r贸wnoznaczne z zerwaniem rozm贸w z trojk膮. Instytucja trojki zosta艂a zlikwidowana, ale wierzyciele nie rozp艂yn臋li si臋 w powietrzu.

Marksista, ikona seksu, najciekawszy cz艂owiek 艣wiata. Kim jest Janis Warufakis?

Zobacz wi臋cej

Pieni膮dze na wydatki nowego rz膮du mia艂y pochodzi膰 z walki z korupcj膮 i oszustwami. Ale to by nie wystarczy艂o. Syriza domaga艂a si臋 wi臋c od wierzycieli cz臋艣ciowego obci臋cia zad艂u偶enia, kt贸re 艂膮cznie z pomoc膮 trojki wynosi horrendalne 320 mld euro. Do tego mia艂y doj艣膰 pieni膮dze z drugiego, i p贸ki co ostatniego, programu pomocowego. Program ko艅czy艂 si臋 30 czerwca tego roku. Wyp艂at臋 ostatniej raty w wysoko艣ci 7,2 mld euro wierzyciele uzale偶nili jednak od reform gospodarczych obiecanych w ko艅cz膮cym si臋 programie. Syriza o nich nawet nie chcia艂a s艂ysze膰. Niestety jej po艂o偶enie pogarsza艂 fakt, 偶e bez tych pieni臋dzy Grecja nie mia艂a, jak sp艂aci膰 1,6 mld euro raty kredytu nale偶nej MFW, kt贸r膮 r贸wnie偶 trzeba by艂o uregulowa膰 do ko艅ca czerwca. Jak to w greckim dramacie, jedno艣膰 miejsca, czasu i akcji.

Akt 3. Gruba czerwona linia

Po pi臋ciu miesi膮cach negocjacji Ateny mia艂y przedstawi膰 plan reform, kt贸ry by艂by do zaakceptowania przez wierzycieli. Zamiast tego Warufakis na spotkanie z szefem KE Jeanem Claudem Junckerem, szefem EBC Mario Draghim i szefow膮 MFW Christine Lagarde przyjecha艂 z 偶膮daniem zapewnienia restrukturyzacji Grecji d艂ug贸w. Wierzyciele odm贸wili ci臋cia d艂ugu, zanim Grecja nie przyjmie i nie wprowadzi reform. Wed艂ug doniesie艅 wyrazili te偶 irytacj臋 wobec odmowy przeprowadzenia zmian na rynku pracy, w emeryturach, w p艂acach i podatkach. Te partia Ciprasa okre艣li艂a jako 鈥瀋zerwon膮 lini臋鈥, kt贸rej nie zamierza艂a przekroczy膰. I nie przekroczy艂a. Kolejne rozmowy ostatniej szansy, a偶 do p贸藕nych godzin 30 czerwca, nie przynios艂y 偶adnego rezultatu. Zapowied藕 referendum w sprawie przyj臋cia propozycji wierzycieli, kt贸re odb臋dzie si臋 w najbli偶sz膮 niedziel臋, przysz艂a zbyt p贸藕no.

Syriza doprowadzi艂a do niewyp艂acalno艣ci pa艅stwa z premedytacj膮. Kiedy na finiszu rozm贸w pojawi艂y si臋 pierwsze informacje o mo偶liwym porozumieniu, w Atenach zawrza艂o. Kompromis by艂by dla Grek贸w przegran膮, a Syriza sta艂aby si臋 zdrajc膮. Tyle 偶e decyduj膮c si臋 niewyp艂acalno艣膰, Syriza sama mo偶e zbankrutowa膰 politycznie. W krajach, kt贸re stawa艂y si臋 niewyp艂acalne, poparcie dla partii rz膮dz膮cej drastycznie spada艂o i traci艂a ona w艂adz臋. Nic dziwnego. Np. w Argentynie poni偶ej granicy ub贸stwa znalaz艂o si臋 niemal 60 proc. obywateli, a ponad jedna czwarta poni偶ej granicy skrajnego ub贸stwa. By膰 mo偶e ju偶 nied艂ugo zamiast kukie艂 Angeli Merkel Grecy b臋d膮 wi臋c pali膰 kuk艂y Warufakisa i Ciprasa. Cho膰 w przypadku porozumienia przywracaj膮cego polityk臋 ci臋膰 obaj politycy sami mogliby ucierpie膰. Nie tylko ich kuk艂y.

R贸wnie偶 dawna trojka z premedytacj膮 pozwoli艂a Grecji na niewyp艂acalno艣膰. Od dalszego losu Grecji zale偶y to, co wydarzy si臋 w pozosta艂ych maj膮cych k艂opoty finansowe pa艅stwach z grupy PIGS (ang. 艣winie), co jest skr贸tem od Portugalii, Irlandii, Grecji i Hiszpanii (od ang. Spain). Poza Portugali膮, gdzie lewica jest mocno poszatkowana, w krajach tych rosn膮 w si艂臋 ugrupowania, kt贸re wzorem Syrizy sprzeciwiaj膮 si臋 ci臋ciom 鈥 w Irlandii jest to Sinn F茅in, a w Hiszpanii Podemos. Dramatyczne obrazki z Grecji ogarni臋tej chaosem mog膮 odstraszy膰 wyborc贸w przed g艂osowaniem na te partie. Wtedy ci臋cia stan膮 si臋 jedyn膮 obowi膮zuj膮c膮 doktryn膮 na Starym Kontynencie. Jak w micie, Europa da si臋 porwa膰, tyle 偶e nie z艂otemu bykowi, ale germa艅skiemu turowi. I nikt ju偶 wtedy nie b臋dzie pami臋ta艂 o Warufakisie i jego pomy艣le, aby zamiast ci臋cia wydatk贸w rze藕nickim no偶em powi膮za膰 sp艂at臋 d艂ugu ze wzrostem gospodarczym. Nikt ju偶 nie b臋dzie pami臋ta艂, 偶e mo偶na inaczej.


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Antyczna tragedia

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona