Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo.podatki   »   Aukcja charytatywna a opodatkowanie?

Aukcja charytatywna a opodatkowanie?

Data: 2014-07-26 21:20:38
Autor: kashmiri
Aukcja charytatywna a opodatkowanie?
Witam.

Sytuacja taka: Osoba fizyczna (A) organizuje na prowadzonej przez siebie stronie internetowej aukcję, w której osoby biorące udział wystawiają wykonane przez siebie przedmioty rękodzieła artystycznego, a inne osoby zgłaszają oferty. Osoba oferująca najwyższą kwotę wygrywa przedmiot - i otrzymuje go pocztą od jego autora/twórcy, gdy prześle potwierdzenie wpłacenia zaoferowanej kwoty jako darowizny na konto fundacji X.

W zamyśle ma to być rodzaj zbiórki pieniędzy na fundację X.

Pojedyncze Kwoty są niewielkie - kilkanaście, kilkadziesiąt złotych.

Czy w takiej sytuacji powstaje jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe? Wydaje się, że X, mimo że tutaj występuje jako obdarowany, nie powinna płacić podatku, ponieważ nie prowadzi odpłatnej dostawy towarów/usług. Podatku nie powinni płacić A ani B.

Czy dobrze rozumuję?

Pomijam tu kwestię, którą ktoś mógłby podnieść - że darowizna ex definitio może się wiązać z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym. Bo w w/w sytuacji trudno chyba mówić o wzajemności świadczeń.

Dzięki za wszelkie wyjaśnienia.
k.

Data: 2014-07-26 22:35:21
Autor: kashmiri
Aukcja charytatywna a opodatkowanie?
"kashmiri"  wrote in message news:lr0v2s$gj6$1speranza.aioe.org...

Witam.

/ciach/


Zignorujcie proszę powyższy post - omyłkowo wysłałem go przez AIOE, którego serwery mają przecież duże problemy z dystrybucją. Wysłałem go potem jeszcze raz przez Atman.pl - na tamten można odpowiadać.

Sorki.
k.

Aukcja charytatywna a opodatkowanie?

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona