Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka

Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka

Data: 2019-03-14 18:13:59
Autor: u2
Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
:)))))))))))))))))

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/z-powodu-pis-owskiego-rozdawnictwa-wiecej-ludzi-umrze-na-raka-aa-vF7Z-4gAe-F5KP.html

- Rząd PiS marnuje olbrzymią szansę: zamiast wykorzystać doskonałą światową koniunkturę, która się przecież kończy, idzie w ekspansję rozdawnictwa i upartyjnianie państwa oraz gospodarki. To przypomina czasy Gierka - mówi prof. Leszek Balcerowicz, b. prezes NBP i b. wicepremier w rozmowie z Hubertem Biskupskim, redaktorem naczelnym "Super Biznesu" i z-cą redaktora naczelnego "Super Expressu". Zobacz całą rozmowę.

,,Super Express": - Panie profesorze, pan sam prowadzi swoje konto na Twitterze?

Leszek Balcerowicz: - Oczywiście. Wpisy są moje.

Strasznie ,,hejterskie" są te pańskie wpisy!

Nie ,,hejterskie", tylko wyraziste. Trzeba to rozróżniać. Hejt jest kłamstwem lub insynuacją, a ja demaskuję kłamstwo.

Rząd to pan jednak biczuje. I to strasznie.

Jest za co. Rząd PiS marnuje olbrzymią szansę: zamiast wykorzystać doskonałą światową koniunkturę, która się przecież kończy, idzie w ekspansję rozdawnictwa i upartyjnianie państwa oraz gospodarki. To przypomina czasy Gierka. Wszystkim się podobało. Wydawało się, że była bonanza, ale wiadomo jakie później były skutki.

Co się panu podoba, choć wiem, że zaraz usłyszę krytykę...

...Niech pan nie uprzedza, może coś mi się jednak podoba?

To jak się panu podoba ,,piątka Kaczyńskiego"?

Wie pan ile to kosztuje? Ani Kaczyński, ani Morawiecki ze swoich kieszeni tego nie zapłacą.

Rząd szacuje, że będzie to koszt ok. 40 miliardów zł.

Gdybyśmy postawili pytanie, czy 40 mld zł wyciągniętych z kieszeni ludzi i rozdanych tym samym lub innym ludziom to dobry pomysł, to pewnie ogromna większość zastanowiłaby się i pewnie odpowiedziałaby, że jednak zły. I będą mieli rację. Na krótką metę można Polskę jeszcze bardziej zadłużać, ale prędzej czy później trzeba będzie podnosić podatki. Żeby uzyskać tak duże środki, to trzeba by było np. podnieść VAT z 23 do 28 proc. Nie twierdzę, że te podwyżki będą tak konkretnie wyglądały, ale nie uciekniemy przed kolejnym - i to dużym - wyciąganiem pieniędzy z naszych kieszeni.

Nie wiemy, czy w ogóle będą jakieś podwyżki podatków.

Będą, chociaż podatki można podnosić na różne sposoby. Podając ten przykład chciałem pokazać skalę możliwych podwyżek. Za cząstkę 40 mld zł, które mają być rozdane, można zrobić wiele innych pożyteczniejszych rzeczy. Drobna część tej kwoty pozwoliłaby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu smogu. Za kilkaset milionów można dofinansować szpitale onkologiczne, by mniej ludzi umierało. Trzeba pokazywać jakie są koszty tego rozdawnictwa.

Ale ludziom propozycje PiS się podobają. Oczywiście można uznać, że nie rozumieją jakie będą konsekwencje tych programów ale może jest tak, że uważają, iż skoro Polska się bogaci, to warto, podzielić się tym bogactwem z tymi najbardziej potrzebującymi?

Jeżeli tak to ujmiemy, to dojdziemy do wniosku, że najmądrzejsze były greckie rządy, które zwiększały dług i ,,dzieliły się z ludźmi" . Aż wszystko się zawaliło! Człowiek słysząc, że ma dostać pieniądze, ale nie mając dodatkowej informacji, może to poprzeć. Gdyby każdy Polak wiedział ile z tego powodu musi zapłacić więcej podatków, albo ilu ludzi z powodu PiS-owskiego rozdawnictwa umrze na raka lub z powodu smogu, zmieniłby zdanie. Nie jest tak, że poparcie PiS nie spada, bo wprowadzili 500 plus.

To z czego wynikają dobre notowania PiS?

PiS odziedziczył poprawiającą się koniunkturę w Unii Europejskiej. I w związku z tym, a nie z powodu polityki PiS sytuacja wielu milionów ludzi się poprawiła. Ta koniunktura się kończy.

Koniunktura rzeczywiście nie jest aż tak od Polski zależna. Niemniej nawet Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, które mówiąc kolokwialne nie jest temu rządowi przychylne...

CASE jest obiektywne. Trzeba to odróżniać.

Nie jest przybudówką rządu...

O właśnie!

I CASE zauważa, że np. luka VAT w ciągu roku radykalnie spadła. Z 14,7 proc. do 7, 2 proc.

To tylko początek sprawy. Z jakiego powodu spadła?

Rząd przekonuje, że z powodu jego działań.

Analizy FOR lub MFW pokazują, że największy wpływ na zmniejszenie się luki VAT miała dobra koniunktura. Zwiększyła się konsumpcja, był większy VAT. I co się stanie, jak koniunktura się odwróci? Ta dziura może wzrosnąć. Przy propagandzie sukcesu warto zdawać sobie sprawę z czego bierze się sukces.

W Nowej Piątce, obok czysto socjalnych zapowiedzi, jest też zapowiedź obniżenia podatków. Zmaleje PIT, a młodzi w ogóle PIT nie zapłacą. To chyba dobrze, że rząd obniża podatki?

Podatki trzeba traktować uniwersalnie, a nie wybierać sobie poszczególne grupy i obdarzać je przywilejami. Podstawowy problem jest taki, że tych pieniędzy nie ma. Idziemy w kierunku spowolnienia gospodarczego, dochody z podatków nie będą rosły tak szybko jak w ostatnich latach . Można tylko zaciągać kredyty, które trzeba będzie spłacić, albo podwyższyć podatki. Za prezenty ktoś zapłaci. A prezenty rozdawane przez populistów są zatrute.

Gdyby pan był na miejscu premiera Mateusza Morawieckiego, z takim budżetem jaki mamy obecnie i takimi prognozami makroekonomicznymi, to co by pan zrobił?

To nie byłbym w takim rządzie. Nie w każdym towarzystwie chciałbym działać,

Nie do końca o to pytałem.

Gdyby jednak, to pokazałbym rzetelną, a nie zakłamaną diagnozę dla Polski.

Czyli jaką?

Taką, że choć rzeczywiście dzięki Unii Europejskiej w latach 2015-2018 mieliśmy przyspieszony wzrost, to on się kończy. I pomimo przyspieszenia nie mieliśmy nadwyżki w budżecie, ale deficyt. A kilkanaście Unii krajów miało nadwyżki. Pokazałbym perspektywy, co może się stać, jeżeli będziemy zwiększać podatki. Trzeba skądś na wziąć pieniądze na dodatkowe rozdawnictwo - zwiększając podatki lub dług publiczny Kłamliwa propaganda Morawieckiego to nie wyjaśnienie.

W 2018 r. mieliśmy 11 mld zł deficytu budżetowego. Niewiele, bardzo niewiele...

To mylna informacja! Mówi pan o budżecie państwa. A to jest tylko kawałek całości. Całość to finanse publiczne.

Deficyt sektora finansów też maleje i wynosi tylko 1,7 proc. PKB. To najlepszy wynik od ćwierćwiecza.

Bo przez trzy lata była bardzo dobra koniunktura! Rząd nie może sobie przypisywać nie swoich zasług. To manipulacja.

Ale deficyt jest niższy.

W Grecji jak była koniunktura, to też był niższy. I później był krach. Nie można wybierać pojedynczych faktów. Trzeba zawsze patrzeć na dłuższą perspektywę. Nieodpowiedzialność jest zawsze krótkowzroczna.
Przeczytaj także:
Robert Kubica jest fantastyczny! Prezes Orlenu o współpracy z Kubicą [WIDEO]
Zmiany w 500 plus nie będzie? Resort podaje szczegóły, Leszek Miller ostrzega

Skoro te propozycje PiS są tak bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla Polski, to jak odczytać zachowanie opozycji, która po przedstawieniu tej ,,piątki" mówi: PiS ukradł nasze pomysły? 500 plus dla wszystkich, trzynasta emerytura...

To nie był jednolity głos opozycji..

Tak mówiła m.in. premier Ewa Kopacz...

Nie ulega wątpliwości, że niezależnie kto poprze to rozdawnictwo, będzie musiał kłamać odnośnie długofalowych skutków dla gospodarki i ludzi.

To na kogo pan zagłosuje w wyborach do europarlamentu?

Na koalicję lub partię, która będzie za przywróceniem w Polsce rządów prawa.

Na Koalicję Europejską? Wiosnę Biedronia?

Nie ma dużego wyboru. Najsilniejszą przeciwwagą dla destrukcyjnych rządów PiS jest Koalicja Europejska. Musi się jednak lepiej zorganizować, musi mieć silny i dobry przekaz. Stawka jest niebywała, prawie jak w 1989 roku. Czy mamy iść drogą wschodnią, czy będziemy żyć w normalnym ustroju.

Nie widzę w panu jakiegoś nadmiernego entuzjazmu w stosunku do Koalicji Europejskiej.

Uczucia nie są ważne. Widzę ogromne szkody wyrządzone przez PiS, dlatego staram się mówić publicznie, co powinna robić Koalicja, . Stąd mój apel, by Koalicja zorganizowała jak najszybciej dobry sztab, miała lepsze badania opinii, wzmocniła przekaz i nie uczestniczyła w populistycznej licytacji oszukując ludzi.

Grzegorz Schetyna to udźwignie?

Najgorszą rzeczą jaką można robić demokratycznej opozycji, to podważać pozycję jej lidera.

Sam pan zauważa, że Koalicja Europejska jest w powijakach.

Proszę to traktować nie jako moje potępienie, ale jako przestroga. Prognozy ostrzegawcze robi się nie po to, by się spełniły, ale by - mobilizując ludzi do działania - zapobiec ich realizacji

Dlaczego zdaniem pana PiS utrzymuje duże i stabilne poparcie?

Po pierwsze, ono się obniża. Po drugie, w krajach gdzie gospodarki poprawiają swoją kondycję np. z powodu dobrej światowej koniunktury to większość ludzi nie zastanawia się nad przyczyną wzrostu gospodarczego. Tak jest obecnie w USA, tak jest i w Polsce.

To fatalna wiadomość dla opozycji. Jak może pokonać rządzących skoro nie ma wpływu na światową koniunkturę?

Musi mieć lepszy, konkretny przekaz i profesjonalnie zorganizowaną kampanię. Podnosić fundamentalne kwestie np. na sprawę miejsca Polski w Europie, że będziemy tracić, będziemy na marginesie. Będziemy ludźmi drugiej kategorii, bo jesteśmy z kraju, którego władze niszczą europejskie wartości.. Większość rolników popiera PiS. Ale ilu z nich wie, że 50 proc. dochodów wsi pochodzi z Unii? To wszystko da się powiedzieć.

Problem w tym, że tematy europejskie nie są ,,sexi". Ludzie żyją kartą LGBT+, czy kupowaniem wódki z colą z przez panią prezydent.

O nie, nie. To nie jest tak, że tematy europejskie nie mogą być sexi. To jest tak, że inne tematy, marginalne, dominują w telewizji. Pieniądze i obciążenia podatkami, albo to ilu ludzi może umrzeć z powodu smogu nie są dla ludzi obojętne. Ale trzeba umieć je ,,sprzedać". Stąd znaczenie umiejętnej kampanii wyborczej w służbie prawdy.

Karta LGBT+ wrzucona przez prezydenta Trzaskowskiego na agendę w roku wyborczym, to polityczny błąd?

Nie wiem, trzeba by zrobić badania. Ja tę kartę przeczytałem...

To jest pan w mniejszości.

Niestety potępiający chyba jej nie przeczytali. I słyszę insynuacje z ust Kaczyńskiego, o ,,seksualizacji dzieci". Jeżeli jakaś "seksualizacja"dzieci następowała, to na niektórych plebaniach w Polsce. A Kościół i jego hierarchowie powinni się zastanowić, co robią. Część z nich popiera partię, która wbrew głównemu przesłaniu chrześcijaństwa stosuje niegodziwe metody. Która podważa to, co poparł Jan Paweł II, czyli silna obecność Polski w UE! Zamiast przyłączać się do haniebnej kampanii PiS, niech hierarchia Kościoła zastanowi się, czy nie powinna się rozliczyć z przypadków pedofilii w kościele, tak jak rozliczył się Kościół w Australii, Niemczech czy USA.

Kto był lepszym premierem, Beata Szydło czy Mateusz Morawiecki?

Morawiecki więcej kłamie. Beata Szydło była bardziej milcząca.

Kto wygra jesienne wybory?

Nie jestem wróżbitą. Stawka jest ogromna. Jak w 1989 roku.

Gdyby miał pan określić jednym zdaniem prezydenta Lecha Wałęsę, to jakby go pan opisał?

Bohater narodowy. Wielkość człowieka poznaje się po jego zachowaniu w najtrudniejszych sytuacjach. I Wałęsa sprawdził się jako przywódca Solidarności w latach 80 i później.

Rozmawiał Hubert Biskupski
--
George Orwell :

"If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear"

Data: 2019-03-14 18:53:36
Autor: Lord Donald
Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
W dniu 14.03.2019 o 18:13, u2 pisze:
:)))))))))))))))))

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/z-powodu-pis-owskiego-rozdawnictwa-wiecej-ludzi-umrze-na-raka-aa-vF7Z-4gAe-F5KP.html - Rząd PiS marnuje olbrzymią szansę: zamiast wykorzystać doskonałą światową koniunkturę, która się przecież kończy, idzie w ekspansję rozdawnictwa i upartyjnianie państwa oraz gospodarki. To przypomina czasy Gierka - mówi prof. Leszek Balcerowicz, b. prezes NBP i b. wicepremier w rozmowie z Hubertem Biskupskim, redaktorem naczelnym "Super Biznesu" i z-cą redaktora naczelnego "Super Expressu". Zobacz całą rozmowę.

,,Super Express": - Panie profesorze, pan sam prowadzi swoje konto na Twitterze?

Leszek Balcerowicz: - Oczywiście. Wpisy są moje.

Strasznie ,,hejterskie" są te pańskie wpisy!

Nie ,,hejterskie", tylko wyraziste. Trzeba to rozróżniać. Hejt jest kłamstwem lub insynuacją, a ja demaskuję kłamstwo.

Rząd to pan jednak biczuje. I to strasznie.

Jest za co. Rząd PiS marnuje olbrzymią szansę: zamiast wykorzystać doskonałą światową koniunkturę, która się przecież kończy, idzie w ekspansję rozdawnictwa i upartyjnianie państwa oraz gospodarki. To przypomina czasy Gierka. Wszystkim się podobało. Wydawało się, że była bonanza, ale wiadomo jakie później były skutki.

Co się panu podoba, choć wiem, że zaraz usłyszę krytykę...

...Niech pan nie uprzedza, może coś mi się jednak podoba?

To jak się panu podoba ,,piątka Kaczyńskiego"?

Wie pan ile to kosztuje? Ani Kaczyński, ani Morawiecki ze swoich kieszeni tego nie zapłacą.

Rząd szacuje, że będzie to koszt ok. 40 miliardów zł.

Gdybyśmy postawili pytanie, czy 40 mld zł wyciągniętych z kieszeni ludzi i rozdanych tym samym lub innym ludziom to dobry pomysł, to pewnie ogromna większość zastanowiłaby się i pewnie odpowiedziałaby, że jednak zły. I będą mieli rację. Na krótką metę można Polskę jeszcze bardziej zadłużać, ale prędzej czy później trzeba będzie podnosić podatki. Żeby uzyskać tak duże środki, to trzeba by było np. podnieść VAT z 23 do 28 proc. Nie twierdzę, że te podwyżki będą tak konkretnie wyglądały, ale nie uciekniemy przed kolejnym - i to dużym - wyciąganiem pieniędzy z naszych kieszeni.

Nie wiemy, czy w ogóle będą jakieś podwyżki podatków.

Będą, chociaż podatki można podnosić na różne sposoby. Podając ten przykład chciałem pokazać skalę możliwych podwyżek. Za cząstkę 40 mld zł, które mają być rozdane, można zrobić wiele innych pożyteczniejszych rzeczy. Drobna część tej kwoty pozwoliłaby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu smogu. Za kilkaset milionów można dofinansować szpitale onkologiczne, by mniej ludzi umierało. Trzeba pokazywać jakie są koszty tego rozdawnictwa.

Ale ludziom propozycje PiS się podobają. Oczywiście można uznać, że nie rozumieją jakie będą konsekwencje tych programów ale może jest tak, że uważają, iż skoro Polska się bogaci, to warto, podzielić się tym bogactwem z tymi najbardziej potrzebującymi?

Jeżeli tak to ujmiemy, to dojdziemy do wniosku, że najmądrzejsze były greckie rządy, które zwiększały dług i ,,dzieliły się z ludźmi" . Aż wszystko się zawaliło! Człowiek słysząc, że ma dostać pieniądze, ale nie mając dodatkowej informacji, może to poprzeć. Gdyby każdy Polak wiedział ile z tego powodu musi zapłacić więcej podatków, albo ilu ludzi z powodu PiS-owskiego rozdawnictwa umrze na raka lub z powodu smogu, zmieniłby zdanie. Nie jest tak, że poparcie PiS nie spada, bo wprowadzili 500 plus.

To z czego wynikają dobre notowania PiS?

PiS odziedziczył poprawiającą się koniunkturę w Unii Europejskiej. I w związku z tym, a nie z powodu polityki PiS sytuacja wielu milionów ludzi się poprawiła. Ta koniunktura się kończy.

Koniunktura rzeczywiście nie jest aż tak od Polski zależna. Niemniej nawet Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, które mówiąc kolokwialne nie jest temu rządowi przychylne...

CASE jest obiektywne. Trzeba to odróżniać.

Nie jest przybudówką rządu...

O właśnie!

I CASE zauważa, że np. luka VAT w ciągu roku radykalnie spadła. Z 14,7 proc. do 7, 2 proc.

To tylko początek sprawy. Z jakiego powodu spadła?

Rząd przekonuje, że z powodu jego działań.

Analizy FOR lub MFW pokazują, że największy wpływ na zmniejszenie się luki VAT miała dobra koniunktura. Zwiększyła się konsumpcja, był większy VAT. I co się stanie, jak koniunktura się odwróci? Ta dziura może wzrosnąć. Przy propagandzie sukcesu warto zdawać sobie sprawę z czego bierze się sukces.

W Nowej Piątce, obok czysto socjalnych zapowiedzi, jest też zapowiedź obniżenia podatków. Zmaleje PIT, a młodzi w ogóle PIT nie zapłacą. To chyba dobrze, że rząd obniża podatki?

Podatki trzeba traktować uniwersalnie, a nie wybierać sobie poszczególne grupy i obdarzać je przywilejami. Podstawowy problem jest taki, że tych pieniędzy nie ma. Idziemy w kierunku spowolnienia gospodarczego, dochody z podatków nie będą rosły tak szybko jak w ostatnich latach . Można tylko zaciągać kredyty, które trzeba będzie spłacić, albo podwyższyć podatki. Za prezenty ktoś zapłaci. A prezenty rozdawane przez populistów są zatrute.

Gdyby pan był na miejscu premiera Mateusza Morawieckiego, z takim budżetem jaki mamy obecnie i takimi prognozami makroekonomicznymi, to co by pan zrobił?

To nie byłbym w takim rządzie. Nie w każdym towarzystwie chciałbym działać,

Nie do końca o to pytałem.

Gdyby jednak, to pokazałbym rzetelną, a nie zakłamaną diagnozę dla Polski.

Czyli jaką?

Taką, że choć rzeczywiście dzięki Unii Europejskiej w latach 2015-2018 mieliśmy przyspieszony wzrost, to on się kończy. I pomimo przyspieszenia nie mieliśmy nadwyżki w budżecie, ale deficyt. A kilkanaście Unii krajów miało nadwyżki. Pokazałbym perspektywy, co może się stać, jeżeli będziemy zwiększać podatki. Trzeba skądś na wziąć pieniądze na dodatkowe rozdawnictwo - zwiększając podatki lub dług publiczny Kłamliwa propaganda Morawieckiego to nie wyjaśnienie.

W 2018 r. mieliśmy 11 mld zł deficytu budżetowego. Niewiele, bardzo niewiele...

To mylna informacja! Mówi pan o budżecie państwa. A to jest tylko kawałek całości. Całość to finanse publiczne.

Deficyt sektora finansów też maleje i wynosi tylko 1,7 proc. PKB. To najlepszy wynik od ćwierćwiecza.

Bo przez trzy lata była bardzo dobra koniunktura! Rząd nie może sobie przypisywać nie swoich zasług. To manipulacja.

Ale deficyt jest niższy.

W Grecji jak była koniunktura, to też był niższy. I później był krach. Nie można wybierać pojedynczych faktów. Trzeba zawsze patrzeć na dłuższą perspektywę. Nieodpowiedzialność jest zawsze krótkowzroczna.
Przeczytaj także:
Robert Kubica jest fantastyczny! Prezes Orlenu o współpracy z Kubicą [WIDEO]
Zmiany w 500 plus nie będzie? Resort podaje szczegóły, Leszek Miller ostrzega

Skoro te propozycje PiS są tak bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla Polski, to jak odczytać zachowanie opozycji, która po przedstawieniu tej ,,piątki" mówi: PiS ukradł nasze pomysły? 500 plus dla wszystkich, trzynasta emerytura...

To nie był jednolity głos opozycji..

Tak mówiła m.in. premier Ewa Kopacz...

Nie ulega wątpliwości, że niezależnie kto poprze to rozdawnictwo, będzie musiał kłamać odnośnie długofalowych skutków dla gospodarki i ludzi.

To na kogo pan zagłosuje w wyborach do europarlamentu?

Na koalicję lub partię, która będzie za przywróceniem w Polsce rządów prawa.

Na Koalicję Europejską? Wiosnę Biedronia?

Nie ma dużego wyboru. Najsilniejszą przeciwwagą dla destrukcyjnych rządów PiS jest Koalicja Europejska. Musi się jednak lepiej zorganizować, musi mieć silny i dobry przekaz. Stawka jest niebywała, prawie jak w 1989 roku. Czy mamy iść drogą wschodnią, czy będziemy żyć w normalnym ustroju.

Nie widzę w panu jakiegoś nadmiernego entuzjazmu w stosunku do Koalicji Europejskiej.

Uczucia nie są ważne. Widzę ogromne szkody wyrządzone przez PiS, dlatego staram się mówić publicznie, co powinna robić Koalicja, . Stąd mój apel, by Koalicja zorganizowała jak najszybciej dobry sztab, miała lepsze badania opinii, wzmocniła przekaz i nie uczestniczyła w populistycznej licytacji oszukując ludzi.

Grzegorz Schetyna to udźwignie?

Najgorszą rzeczą jaką można robić demokratycznej opozycji, to podważać pozycję jej lidera.

Sam pan zauważa, że Koalicja Europejska jest w powijakach.

Proszę to traktować nie jako moje potępienie, ale jako przestroga. Prognozy ostrzegawcze robi się nie po to, by się spełniły, ale by - mobilizując ludzi do działania - zapobiec ich realizacji

Dlaczego zdaniem pana PiS utrzymuje duże i stabilne poparcie?

Po pierwsze, ono się obniża. Po drugie, w krajach gdzie gospodarki poprawiają swoją kondycję np. z powodu dobrej światowej koniunktury to większość ludzi nie zastanawia się nad przyczyną wzrostu gospodarczego. Tak jest obecnie w USA, tak jest i w Polsce.

To fatalna wiadomość dla opozycji. Jak może pokonać rządzących skoro nie ma wpływu na światową koniunkturę?

Musi mieć lepszy, konkretny przekaz i profesjonalnie zorganizowaną kampanię. Podnosić fundamentalne kwestie np. na sprawę miejsca Polski w Europie, że będziemy tracić, będziemy na marginesie. Będziemy ludźmi drugiej kategorii, bo jesteśmy z kraju, którego władze niszczą europejskie wartości.. Większość rolników popiera PiS. Ale ilu z nich wie, że 50 proc. dochodów wsi pochodzi z Unii? To wszystko da się powiedzieć.

Problem w tym, że tematy europejskie nie są ,,sexi". Ludzie żyją kartą LGBT+, czy kupowaniem wódki z colą z przez panią prezydent.

O nie, nie. To nie jest tak, że tematy europejskie nie mogą być sexi. To jest tak, że inne tematy, marginalne, dominują w telewizji. Pieniądze i obciążenia podatkami, albo to ilu ludzi może umrzeć z powodu smogu nie są dla ludzi obojętne. Ale trzeba umieć je ,,sprzedać". Stąd znaczenie umiejętnej kampanii wyborczej w służbie prawdy.

Karta LGBT+ wrzucona przez prezydenta Trzaskowskiego na agendę w roku wyborczym, to polityczny błąd?

Nie wiem, trzeba by zrobić badania. Ja tę kartę przeczytałem...

To jest pan w mniejszości.

Niestety potępiający chyba jej nie przeczytali. I słyszę insynuacje z ust Kaczyńskiego, o ,,seksualizacji dzieci". Jeżeli jakaś "seksualizacja"dzieci następowała, to na niektórych plebaniach w Polsce. A Kościół i jego hierarchowie powinni się zastanowić, co robią. Część z nich popiera partię, która wbrew głównemu przesłaniu chrześcijaństwa stosuje niegodziwe metody. Która podważa to, co poparł Jan Paweł II, czyli silna obecność Polski w UE! Zamiast przyłączać się do haniebnej kampanii PiS, niech hierarchia Kościoła zastanowi się, czy nie powinna się rozliczyć z przypadków pedofilii w kościele, tak jak rozliczył się Kościół w Australii, Niemczech czy USA.

Kto był lepszym premierem, Beata Szydło czy Mateusz Morawiecki?

Morawiecki więcej kłamie. Beata Szydło była bardziej milcząca.

Kto wygra jesienne wybory?

Nie jestem wróżbitą. Stawka jest ogromna. Jak w 1989 roku.

Gdyby miał pan określić jednym zdaniem prezydenta Lecha Wałęsę, to jakby go pan opisał?

Bohater narodowy. Wielkość człowieka poznaje się po jego zachowaniu w najtrudniejszych sytuacjach. I Wałęsa sprawdził się jako przywódca Solidarności w latach 80 i później.

Rozmawiał Hubert Biskupski

U POsrańców panuje ogólne rozżalenie. Ale haska kreatywność w hasłach i pogardardzie do polaków i naszego kraju nie jest czymś nowym. Nawet srajdaczki z PO przesiąknęli tą ideologią i pogarda do polaków stała się u nich czymś normalnym, nawet nie zauważają tego że jest to coś niepoprawnego. Takie hasła że że Polacy to nieroby, zdechną z obżarstwa, itp... jest dla nich czymś normalnym, dla nich normą to jest wizja Polaka głodującego w niewoli u fryca, gotowego na wszystko za miskę zupy, tak zwana tania siła robocza synonim dawniej niewolnika.  No ale większość ludzi rozumie wizję Polski w wydaniu PO, a te srajdaczki jak ten co prezentuje tutaj swoje poglądy z kilkunastu kont, którzy sobie chwalą niewolę u fryca to szkoda im to tłumaczyć, niech zapierdalają tam do usranej śmierci skoro im tak dobrze i niech nie wracają, miejmy nadzieję że ich dzieci naszczają na zdebilowaciałego ojca i wyrosną na normalnych Polaków.

Data: 2019-03-14 19:06:47
Autor: u2
Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
W dniu 14.03.2019 o 18:53, Lord Donald pisze:
U POsrańców panuje ogólne rozżalenie. Ale haska kreatywność w hasłach i pogardardzie do polaków i naszego kraju nie jest czymś nowym. Nawet srajdaczki z PO przesiąknęli tą ideologią i pogarda do polaków stała się u nich czymś normalnym, nawet nie zauważają tego że jest to coś niepoprawnego. Takie hasła że że Polacy to nieroby, zdechną z obżarstwa, itp... jest dla nich czymś normalnym, dla nich normą to jest wizja Polaka głodującego w niewoli u fryca, gotowego na wszystko za miskę zupy, tak zwana tania siła robocza synonim dawniej niewolnika.  No ale większość ludzi rozumie wizję Polski w wydaniu PO, a te srajdaczki jak ten co prezentuje tutaj swoje poglądy z kilkunastu kont, którzy sobie chwalą niewolę u fryca to szkoda im to tłumaczyć, niech zapierdalają tam do usranej śmierci skoro im tak dobrze i niech nie wracają, miejmy nadzieję że ich dzieci naszczają na zdebilowaciałego ojca i wyrosną na normalnych Polaków.


ano, Polacy są na zachodzie zwykle pracownikami drugiej kategorii, gorszego sortu, ale podobnie przybysze do Bolanda ze wschodu są takimi pracownikami drugiej kategorii, choć często mają wykształcenie, to nie mają kwalifikacji i nie znają języka, no i nie stoją za nimi wielkie korporacje, jak w przypadku przybyszów z zachodu:)

--
George Orwell :

"If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear"

Data: 2019-03-14 20:58:42
Autor: Lord Donald
Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
W dniu 14.03.2019 o 19:06, u2 pisze:
W dniu 14.03.2019 o 18:53, Lord Donald pisze:
U POsrańców panuje ogólne rozżalenie. Ale haska kreatywność w hasłach i pogardardzie do polaków i naszego kraju nie jest czymś nowym. Nawet srajdaczki z PO przesiąknęli tą ideologią i pogarda do polaków stała się u nich czymś normalnym, nawet nie zauważają tego że jest to coś niepoprawnego. Takie hasła że że Polacy to nieroby, zdechną z obżarstwa, itp... jest dla nich czymś normalnym, dla nich normą to jest wizja Polaka głodującego w niewoli u fryca, gotowego na wszystko za miskę zupy, tak zwana tania siła robocza synonim dawniej niewolnika.  No ale większość ludzi rozumie wizję Polski w wydaniu PO, a te srajdaczki jak ten co prezentuje tutaj swoje poglądy z kilkunastu kont, którzy sobie chwalą niewolę u fryca to szkoda im to tłumaczyć, niech zapierdalają tam do usranej śmierci skoro im tak dobrze i niech nie wracają, miejmy nadzieję że ich dzieci naszczają na zdebilowaciałego ojca i wyrosną na normalnych Polaków.


ano, Polacy są na zachodzie zwykle pracownikami drugiej kategorii, gorszego sortu, ale podobnie przybysze do Bolanda ze wschodu są takimi pracownikami drugiej kategorii, choć często mają wykształcenie, to nie mają kwalifikacji i nie znają języka, no i nie stoją za nimi wielkie korporacje, jak w przypadku przybyszów z zachodu:)


Trochę to smutne, ale to już nie nasz problem. Właśnie w tym rzecz, że my nie potrzebujemy rządu który próbuje lokować Polaków na zachodzie, tylko potrzebujemy takiego który dba o Polaków w kraju. Dla tych co przyjeżdżają do nas ze wschodu mam taką samą radę, po prostu niech pogonią te swoje bydło jak my pogoniliśmy POsrańców 3 lata temu i zrobią wszystko aby nie dopuścić ich s powrotem do koryta, i niech se wybiorą taki rząd, który będzie dbał o ich interesy w ich kraju. Bo co mnie obchodzi jak żyje się srajdaczkowi u fryca, a nawet Polakom na wyspach, szczerze to mam ich w d... i za bardzo nie chcę aby wracali, bo ci co tam pojechali to zazwyczaj nieuki i nieroby, wydawało im się że odnajdą raj i nie będą musieli nic robić a są i także tam kulą u nogi, jak to się mówi baba z wozu koniom lżej.

Data: 2019-03-14 21:27:20
Autor: u2
Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
W dniu 14.03.2019 o 20:58, Lord Donald pisze:
ano, Polacy są na zachodzie zwykle pracownikami drugiej kategorii, gorszego sortu, ale podobnie przybysze do Bolanda ze wschodu są takimi pracownikami drugiej kategorii, choć często mają wykształcenie, to nie mają kwalifikacji i nie znają języka, no i nie stoją za nimi wielkie korporacje, jak w przypadku przybyszów z zachodu:)


Trochę to smutne, ale to już nie nasz problem. Właśnie w tym rzecz, że my nie potrzebujemy rządu który próbuje lokować Polaków na zachodzie, tylko potrzebujemy takiego który dba o Polaków w kraju. Dla tych co przyjeżdżają do nas ze wschodu mam taką samą radę, po prostu niech pogonią te swoje bydło jak my pogoniliśmy POsrańców 3 lata temu i zrobią wszystko aby nie dopuścić ich s powrotem do koryta, i niech se wybiorą taki rząd, który będzie dbał o ich interesy w ich kraju. Bo co mnie obchodzi jak żyje się srajdaczkowi u fryca, a nawet Polakom na wyspach, szczerze to mam ich w d... i za bardzo nie chcę aby wracali, bo ci co tam pojechali to zazwyczaj nieuki i nieroby, wydawało im się że odnajdą raj i nie będą musieli nic robić a są i także tam kulą u nogi, jak to się mówi baba z wozu koniom lżej.

srajdaczek robi dla zagranicznego pana, to robol drugiej kategorii na zachodzie, wolałbym aby tam pozostał, ale jego firma dostarcza "inteligentne" rozwiązania dla polskiego szpitala, jak wrzucam inteligentne rozwiązania dla polskich szpitali w wyszukiwarce to wyskakuje polska firma Comarch i niemiecka Siemens:)

oczywiście Polacy skorzystali z otwarcia granic, mogą żyć na normalnej stopie za granicą, a nie żyłować się w Bolanda za nędzne grosze, ale prędzej czy później tutaj powrócą i zainwestują swoje ciężko zarobione pieniądze w swoim rodzinnym kraju:)
--
George Orwell :

"If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear"

Data: 2019-03-15 07:52:18
Autor: Lepudruk
bydlaka lordzika tęsknota za PRL
bydlak "Lord Donald" <ldont@dojcze.de> napisał w wiadomości
news:q6ebph$1r32$1gioia.aioe.org...
W dniu 14.03.2019 o 19:06, u2 pisze:
W dniu 14.03.2019 o 18:53, Lord Donald pisze:
U POsrańców panuje ogólne rozżalenie. Ale haska kreatywność w hasłach i
pogardardzie do polaków i naszego kraju nie jest czymś nowym. Nawet
srajdaczki z PO przesiąknęli tą ideologią i pogarda do polaków stała się
u nich czymś normalnym, nawet nie zauważają tego że jest to coś
niepoprawnego. Takie hasła że że Polacy to nieroby, zdechną z obżarstwa,
itp... jest dla nich czymś normalnym, dla nich normą to jest wizja
Polaka głodującego w niewoli u fryca, gotowego na wszystko za miskę
zupy, tak zwana tania siła robocza synonim dawniej niewolnika. No ale
większość ludzi rozumie wizję Polski w wydaniu PO, a te srajdaczki jak
ten co prezentuje tutaj swoje poglądy z kilkunastu kont, którzy sobie
chwalą niewolę u fryca to szkoda im to tłumaczyć, niech zapierdalają tam
do usranej śmierci skoro im tak dobrze i niech nie wracają, miejmy
nadzieję że ich dzieci naszczają na zdebilowaciałego ojca i wyrosną na
normalnych Polaków.


ano, Polacy są na zachodzie zwykle pracownikami drugiej kategorii,
gorszego sortu, ale podobnie przybysze do Bolanda ze wschodu są takimi
pracownikami drugiej kategorii, choć często mają wykształcenie, to nie
mają kwalifikacji i nie znają języka, no i nie stoją za nimi wielkie
korporacje, jak w przypadku przybyszów z zachodu:)


Trochę to smutne, ale to już nie nasz problem. Właśnie w tym rzecz, że my
nie potrzebujemy rządu który próbuje lokować Polaków na zachodzie, tylko
potrzebujemy takiego który dba o Polaków w kraju. Dla tych co przyjeżdżają
do nas ze wschodu mam taką samą radę, po prostu niech pogonią te swoje
bydło jak my pogoniliśmy POsrańców 3 lata temu i zrobią wszystko aby nie
dopuścić ich s powrotem do koryta, i niech se wybiorą taki rząd, który
będzie dbał o ich interesy w ich kraju. Bo co mnie obchodzi jak żyje się
srajdaczkowi u fryca, a nawet Polakom na wyspach, szczerze to mam ich w
d... i za bardzo nie chcę aby wracali, bo ci co tam pojechali to zazwyczaj
nieuki i nieroby, wydawało im się że odnajdą raj i nie będą musieli nic
robić a są i także tam kulą u nogi, jak to się mówi baba z wozu koniom
lżej.

Skąd wiesz? ;-))

Wieść gminna niesie, że u fryca dorabiałeś zadkiem ;-)))

--
Pajdak

Data: 2019-03-16 22:52:56
Autor: Pisiorowy Escobar
Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
Lord Donald <ldont@dojcze.de> napisał(-a):

Trochę to smutne, ale to już nie nasz problem. Właśnie w tym rzecz, że my nie potrzebujemy rządu który próbuje lokować Polaków na zachodzie,

za bolszewickich pisiorów wzrasta emigracja czemu nikt nie powinien się dziwić
:DDDD

ale takich zjebów jak ty można by lokować w UE w ramach ogłupiania zachodu :DDD
--
Francuzi uratowali podczas wojny 70% swoich żydowskich obywateli - Polacy tylko 10%

Mimo nadejścia ostrzeżeń z IMGW rząd nie wysłał ostrzeżeń RSO na komórki zalogowane na zagrożonym terytorium mimo że system działa od 2015 roku.
Tym razem Szydło i Płaszczak mają na rękach krew 6 osób, w tym 2 nastolatek.

Grupa wiekowa 18-29 lat:
5% - zwolennicy rządu
82% - przeciwnicy

REKORDOWY MEM W POLSKIM NECIE: https://www.facebook.com/sokzburaka/photos/a.1452029521697738.1073741828.1452015088365848/2022582404642444/?type=3

"Polska prawica jest nie tylko zaczadzona, podobnie jak radykalni muzułmanie, chorą wersją religii,
ale też i bezdennie aintelektualna - te obie grupy więcej łączy, niż dzieli."

Nagłe zmiany prokuratorów, fałszywe komisje, wizyty na ul. Nowogrodzkiej i u
ojca Rydzyka - tak wygląda codzienność tych, którzy walczą o odzyskanie
pieniędzy i wykrycie sprawców największego przekrętu w historii III RP.
Zdaniem byłych członków SKOK Wołomin, obecna władza tkwi w tej aferze po uszy.
https://valconetti.wordpress.com/2017/07/08/pis-u-skok-na-polske-nalezy-dobrac-sie-do-tylka-kaczynskiemu-i-jego-szemranej-szajce/

Imprezka SKOK Wołomin -- -- -> http://pl.tinypic.com/r/2hg7fus/9
Poznaje ktoś panów raczących się pyszną rosyjską wódeczką?

Reuters: Media publiczne w Polsce to fabryka rządowych fake newsów
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/reuters-media-publiczne-w-polsce-to-fabryka-rzadowych-fake-newsow

Patriota w akcji: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/morderca-staruszkow-z-legnicy-narodowiec-mordowal-wrogow-polski/b20q3dt

http://jasonhunt.pl/jakie-naprawde-sa-wiadomosci-tvp-aby-sie-przekonac-ogladalem-je-przez-poltora-miesiaca/

[ Bogdan Lis o Macierewiczu ]
Zwrócił się o spotkanie i ja się z nim spotkałem, a to zawsze jest problem,
gdy się w podziemiu spotykasz z kimś, kto nie jest w strukturach podziemia, bo trzeba się odpowiednio ubezpieczyć.
Szybko uciekłem z tego spotkania, bo uznałem go za agenta KGB. On namawiał mnie do tego, żebym się ujawnił, mówił,
że "Solidarność kaputt, że to koniec z Solidarnością" - i mówię to z ręką na sercu - "że tak naprawdę jedynym ratunkiem jest,
żebyśmy tak autentycznie, naprawdę pokochali ZSRR, bo tylko, jak oni nam uwierzą, że my ich kochamy, to dadzą nam więcej wolności".
Taki człowiek! On ma być dziś liderem tamtej Solidarności?!

PiS podejmuje "ohydną próbę wyrzeczenia się odpowiedzialności,
nie mniej haniebnej i nieprzekonującej, jak własna żałosna defleksja Rosji
potępiającej zestrzelenie samolotu MH17" i jest "tchórzostwem na potwornym poziomie". - Jeśli poprzecie Platformę Obywatelską, pomożecie sobie,
  pomożecie Polsce - powiedział Jarosław Kaczyński.

Data: 2019-03-17 07:14:00
Autor: Pajdak
Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
Użytkownik "Pisiorowy Escobar" <presidento@goverment.ec> napisał w
wiadomości news:h0sq8edv9d0ut0b9sjd5c5g3e7h249f6iv4ax.com...
Lord Donald <ldont@dojcze.de> napisał(-a):

Trochę to smutne, ale to już nie nasz problem. Właśnie w tym rzecz, że
my nie potrzebujemy rządu który próbuje lokować Polaków na zachodzie,

za bolszewickich pisiorów wzrasta emigracja czemu nikt nie powinien się
dziwić
:DDDD

ale takich zjebów jak ty można by lokować w UE w ramach ogłupiania zachodu
:DDDBiedny lordzik. Usycha z tęsknoty za swoją komuną i "matuszką Rosją".
Wg tego komucha rząd POwienien lokować Polaków na Wschodzie, a
konkretnie za Uralem. Tam opornych "z przeciętymi ściegnami powrzuca sie
do dołów z wapnem" (c) lo(r)dzik.

Że tez taka kanalia jak on zabiera innym tlen.

--
Pajdak

Data: 2019-03-15 07:52:28
Autor: Lepudruk
gorszy sort w UE
pijaczek "u2" <u_2@o2.pl> napisał w wiadomości
news:5c8a9836$0$485$65785112news.neostrada.pl...

ano, Polacy są na zachodzie zwykle pracownikami drugiej kategorii,

Masz rację. Lenie, nieroby śmierdziele, pijaczki, niedouki i wszelka hołota
która w PL pierdziała do południa w wyro szuka swego szczęścia poza Polską
mając nadzieję, że "czy się stoi czy się lezy" pozwoli im opierdzielać się
tak jak w kraju.

gorszego sortu,

Wg PiS? ;-)))

e podobnie przybysze do Bolanda ze wschodu są takimi pracownikami drugiej
kategorii,

I tu się mylisz. Np. Ukraińcy są b.dobrymi pracownikami. Solidnymi. Nie
trzeba ich nadzorować.

choć często mają wykształcenie,

Na pewno nie są to "inszynierowie" tacy jak ty, którzy dyplom dostali za pół
cielaka ;-)))

to nie mają kwalifikacji

Mają. Są lepszymi pracownikami. Uczciwymi. Jeżeli oglądasz na TV polskiej
taki program o nazwie "Usterka" (albo jakoś tak) to w nim pokazana jest cała
prawda o polskich fachowcach tzw. gold hand. Chałturzenie może było dobre
ale w PRL, tu albo robisz solidnie albo wynocha.

i nie znają języka,

Znają. W UK częściej się słyszy "rosyjski" niż polski. Podobnie jest w
Niemczech.

no i nie stoją za nimi wielkie korporacje, jak w przypadku przybyszów z
zachodu:)

Z tego co tu bredzisz wynika, że nie byłeś dawno w innych krajach,
a twoja "opinia" opiera się na tym co usłyszysz/zobaczysz/przeczytasz w
PiS-mediach.

--
Pajdak

Data: 2019-03-15 07:51:08
Autor: Lepudruk
blebleble u2@dojcze.de
otumaniony komuch "Lord Donald" <ldont@dojcze.de> napisał w wiadomości
news:q6e4ev$q31$1gioia.aioe.org...
W dniu 14.03.2019 o 18:13, u2 pisze:
:)))))))))))))))))

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/z-powodu-pis-owskiego-rozdawnictwa-wiecej-ludzi-umrze-na-raka-aa-vF7Z-4gAe-F5KP.html -
Rząd PiS marnuje olbrzymią szansę: zamiast wykorzystać doskonałą światową
koniunkturę, która się przecież kończy, idzie w ekspansję rozdawnictwa i
upartyjnianie państwa oraz gospodarki. To przypomina czasy Gierka - mówi
prof. Leszek Balcerowicz, b. prezes NBP i b. wicepremier w rozmowie z
Hubertem Biskupskim, redaktorem naczelnym "Super Biznesu" i z-cą
redaktora naczelnego "Super Expressu". Zobacz całą rozmowę.

,,Super Express": - Panie profesorze, pan sam prowadzi swoje konto na
Twitterze?

Leszek Balcerowicz: - Oczywiście. Wpisy są moje.

Strasznie ,,hejterskie" są te pańskie wpisy!

Nie ,,hejterskie", tylko wyraziste. Trzeba to rozróżniać. Hejt jest
kłamstwem lub insynuacją, a ja demaskuję kłamstwo.

Rząd to pan jednak biczuje. I to strasznie.

Jest za co. Rząd PiS marnuje olbrzymią szansę: zamiast wykorzystać
doskonałą światową koniunkturę, która się przecież kończy, idzie w
ekspansję rozdawnictwa i upartyjnianie państwa oraz gospodarki. To
przypomina czasy Gierka. Wszystkim się podobało. Wydawało się, że była
bonanza, ale wiadomo jakie później były skutki.

Co się panu podoba, choć wiem, że zaraz usłyszę krytykę...

...Niech pan nie uprzedza, może coś mi się jednak podoba?

To jak się panu podoba ,,piątka Kaczyńskiego"?

Wie pan ile to kosztuje? Ani Kaczyński, ani Morawiecki ze swoich kieszeni
tego nie zapłacą.

Rząd szacuje, że będzie to koszt ok. 40 miliardów zł.

Gdybyśmy postawili pytanie, czy 40 mld zł wyciągniętych z kieszeni ludzi
i rozdanych tym samym lub innym ludziom to dobry pomysł, to pewnie
ogromna większość zastanowiłaby się i pewnie odpowiedziałaby, że jednak
zły. I będą mieli rację. Na krótką metę można Polskę jeszcze bardziej
zadłużać, ale prędzej czy później trzeba będzie podnosić podatki. Żeby
uzyskać tak duże środki, to trzeba by było np. podnieść VAT z 23 do 28
proc. Nie twierdzę, że te podwyżki będą tak konkretnie wyglądały, ale nie
uciekniemy przed kolejnym - i to dużym - wyciąganiem pieniędzy z naszych
kieszeni.

Nie wiemy, czy w ogóle będą jakieś podwyżki podatków.

Będą, chociaż podatki można podnosić na różne sposoby. Podając ten
przykład chciałem pokazać skalę możliwych podwyżek. Za cząstkę 40 mld zł,
które mają być rozdane, można zrobić wiele innych pożyteczniejszych
rzeczy. Drobna część tej kwoty pozwoliłaby zmniejszyć liczbę zgonów z
powodu smogu. Za kilkaset milionów można dofinansować szpitale
onkologiczne, by mniej ludzi umierało. Trzeba pokazywać jakie są koszty
tego rozdawnictwa.

Ale ludziom propozycje PiS się podobają. Oczywiście można uznać, że nie
rozumieją jakie będą konsekwencje tych programów ale może jest tak, że
uważają, iż skoro Polska się bogaci, to warto, podzielić się tym
bogactwem z tymi najbardziej potrzebującymi?

Jeżeli tak to ujmiemy, to dojdziemy do wniosku, że najmądrzejsze były
greckie rządy, które zwiększały dług i ,,dzieliły się z ludźmi" . Aż
wszystko się zawaliło! Człowiek słysząc, że ma dostać pieniądze, ale nie
mając dodatkowej informacji, może to poprzeć. Gdyby każdy Polak wiedział
ile z tego powodu musi zapłacić więcej podatków, albo ilu ludzi z powodu
PiS-owskiego rozdawnictwa umrze na raka lub z powodu smogu, zmieniłby
zdanie. Nie jest tak, że poparcie PiS nie spada, bo wprowadzili 500 plus.

To z czego wynikają dobre notowania PiS?

PiS odziedziczył poprawiającą się koniunkturę w Unii Europejskiej. I w
związku z tym, a nie z powodu polityki PiS sytuacja wielu milionów ludzi
się poprawiła. Ta koniunktura się kończy.

Koniunktura rzeczywiście nie jest aż tak od Polski zależna. Niemniej
nawet Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, które mówiąc kolokwialne
nie jest temu rządowi przychylne...

CASE jest obiektywne. Trzeba to odróżniać.

Nie jest przybudówką rządu...

O właśnie!

I CASE zauważa, że np. luka VAT w ciągu roku radykalnie spadła. Z 14,7
proc. do 7, 2 proc.

To tylko początek sprawy. Z jakiego powodu spadła?

Rząd przekonuje, że z powodu jego działań.

Analizy FOR lub MFW pokazują, że największy wpływ na zmniejszenie się
luki VAT miała dobra koniunktura. Zwiększyła się konsumpcja, był większy
VAT. I co się stanie, jak koniunktura się odwróci? Ta dziura może
wzrosnąć. Przy propagandzie sukcesu warto zdawać sobie sprawę z czego
bierze się sukces.

W Nowej Piątce, obok czysto socjalnych zapowiedzi, jest też zapowiedź
obniżenia podatków. Zmaleje PIT, a młodzi w ogóle PIT nie zapłacą. To
chyba dobrze, że rząd obniża podatki?

Podatki trzeba traktować uniwersalnie, a nie wybierać sobie poszczególne
grupy i obdarzać je przywilejami. Podstawowy problem jest taki, że tych
pieniędzy nie ma. Idziemy w kierunku spowolnienia gospodarczego, dochody
z podatków nie będą rosły tak szybko jak w ostatnich latach . Można tylko
zaciągać kredyty, które trzeba będzie spłacić, albo podwyższyć podatki.
Za prezenty ktoś zapłaci. A prezenty rozdawane przez populistów są
zatrute.

Gdyby pan był na miejscu premiera Mateusza Morawieckiego, z takim
budżetem jaki mamy obecnie i takimi prognozami makroekonomicznymi, to co
by pan zrobił?

To nie byłbym w takim rządzie. Nie w każdym towarzystwie chciałbym
działać,

Nie do końca o to pytałem.

Gdyby jednak, to pokazałbym rzetelną, a nie zakłamaną diagnozę dla
Polski.

Czyli jaką?

Taką, że choć rzeczywiście dzięki Unii Europejskiej w latach 2015-2018
mieliśmy przyspieszony wzrost, to on się kończy. I pomimo przyspieszenia
nie mieliśmy nadwyżki w budżecie, ale deficyt. A kilkanaście Unii krajów
miało nadwyżki. Pokazałbym perspektywy, co może się stać, jeżeli będziemy
zwiększać podatki. Trzeba skądś na wziąć pieniądze na dodatkowe
rozdawnictwo - zwiększając podatki lub dług publiczny Kłamliwa propaganda
Morawieckiego to nie wyjaśnienie.

W 2018 r. mieliśmy 11 mld zł deficytu budżetowego. Niewiele, bardzo
niewiele...

To mylna informacja! Mówi pan o budżecie państwa. A to jest tylko kawałek
całości. Całość to finanse publiczne.

Deficyt sektora finansów też maleje i wynosi tylko 1,7 proc. PKB. To
najlepszy wynik od ćwierćwiecza.

Bo przez trzy lata była bardzo dobra koniunktura! Rząd nie może sobie
przypisywać nie swoich zasług. To manipulacja.

Ale deficyt jest niższy.

W Grecji jak była koniunktura, to też był niższy. I później był krach.
Nie można wybierać pojedynczych faktów. Trzeba zawsze patrzeć na dłuższą
perspektywę. Nieodpowiedzialność jest zawsze krótkowzroczna.
Przeczytaj także:
Robert Kubica jest fantastyczny! Prezes Orlenu o współpracy z Kubicą
[WIDEO]
Zmiany w 500 plus nie będzie? Resort podaje szczegóły, Leszek Miller
ostrzega

Skoro te propozycje PiS są tak bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla
Polski, to jak odczytać zachowanie opozycji, która po przedstawieniu tej
,,piątki" mówi: PiS ukradł nasze pomysły? 500 plus dla wszystkich,
trzynasta emerytura...

To nie był jednolity głos opozycji..

Tak mówiła m.in. premier Ewa Kopacz...

Nie ulega wątpliwości, że niezależnie kto poprze to rozdawnictwo, będzie
musiał kłamać odnośnie długofalowych skutków dla gospodarki i ludzi.

To na kogo pan zagłosuje w wyborach do europarlamentu?

Na koalicję lub partię, która będzie za przywróceniem w Polsce rządów
prawa.

Na Koalicję Europejską? Wiosnę Biedronia?

Nie ma dużego wyboru. Najsilniejszą przeciwwagą dla destrukcyjnych rządów
PiS jest Koalicja Europejska. Musi się jednak lepiej zorganizować, musi
mieć silny i dobry przekaz. Stawka jest niebywała, prawie jak w 1989
roku. Czy mamy iść drogą wschodnią, czy będziemy żyć w normalnym ustroju.

Nie widzę w panu jakiegoś nadmiernego entuzjazmu w stosunku do Koalicji
Europejskiej.

Uczucia nie są ważne. Widzę ogromne szkody wyrządzone przez PiS, dlatego
staram się mówić publicznie, co powinna robić Koalicja, . Stąd mój apel,
by Koalicja zorganizowała jak najszybciej dobry sztab, miała lepsze
badania opinii, wzmocniła przekaz i nie uczestniczyła w populistycznej
licytacji oszukując ludzi.

Grzegorz Schetyna to udźwignie?

Najgorszą rzeczą jaką można robić demokratycznej opozycji, to podważać
pozycję jej lidera.

Sam pan zauważa, że Koalicja Europejska jest w powijakach.

Proszę to traktować nie jako moje potępienie, ale jako przestroga.
Prognozy ostrzegawcze robi się nie po to, by się spełniły, ale by -
mobilizując ludzi do działania - zapobiec ich realizacji

Dlaczego zdaniem pana PiS utrzymuje duże i stabilne poparcie?

Po pierwsze, ono się obniża. Po drugie, w krajach gdzie gospodarki
poprawiają swoją kondycję np. z powodu dobrej światowej koniunktury to
większość ludzi nie zastanawia się nad przyczyną wzrostu gospodarczego.
Tak jest obecnie w USA, tak jest i w Polsce.

To fatalna wiadomość dla opozycji. Jak może pokonać rządzących skoro nie
ma wpływu na światową koniunkturę?

Musi mieć lepszy, konkretny przekaz i profesjonalnie zorganizowaną
kampanię. Podnosić fundamentalne kwestie np. na sprawę miejsca Polski w
Europie, że będziemy tracić, będziemy na marginesie. Będziemy ludźmi
drugiej kategorii, bo jesteśmy z kraju, którego władze niszczą
europejskie wartości.. Większość rolników popiera PiS. Ale ilu z nich
wie, że 50 proc. dochodów wsi pochodzi z Unii? To wszystko da się
powiedzieć.

Problem w tym, że tematy europejskie nie są ,,sexi". Ludzie żyją kartą
LGBT+, czy kupowaniem wódki z colą z przez panią prezydent.

O nie, nie. To nie jest tak, że tematy europejskie nie mogą być sexi. To
jest tak, że inne tematy, marginalne, dominują w telewizji. Pieniądze i
obciążenia podatkami, albo to ilu ludzi może umrzeć z powodu smogu nie są
dla ludzi obojętne. Ale trzeba umieć je ,,sprzedać". Stąd znaczenie
umiejętnej kampanii wyborczej w służbie prawdy.

Karta LGBT+ wrzucona przez prezydenta Trzaskowskiego na agendę w roku
wyborczym, to polityczny błąd?

Nie wiem, trzeba by zrobić badania. Ja tę kartę przeczytałem...

To jest pan w mniejszości.

Niestety potępiający chyba jej nie przeczytali. I słyszę insynuacje z ust
Kaczyńskiego, o ,,seksualizacji dzieci". Jeżeli jakaś "seksualizacja"dzieci
następowała, to na niektórych plebaniach w Polsce. A Kościół i jego
hierarchowie powinni się zastanowić, co robią. Część z nich popiera
partię, która wbrew głównemu przesłaniu chrześcijaństwa stosuje
niegodziwe metody. Która podważa to, co poparł Jan Paweł II, czyli silna
obecność Polski w UE! Zamiast przyłączać się do haniebnej kampanii PiS,
niech hierarchia Kościoła zastanowi się, czy nie powinna się rozliczyć z
przypadków pedofilii w kościele, tak jak rozliczył się Kościół w
Australii, Niemczech czy USA.

Kto był lepszym premierem, Beata Szydło czy Mateusz Morawiecki?

Morawiecki więcej kłamie. Beata Szydło była bardziej milcząca.

Kto wygra jesienne wybory?

Nie jestem wróżbitą. Stawka jest ogromna. Jak w 1989 roku.

Gdyby miał pan określić jednym zdaniem prezydenta Lecha Wałęsę, to jakby
go pan opisał?

Bohater narodowy. Wielkość człowieka poznaje się po jego zachowaniu w
najtrudniejszych sytuacjach. I Wałęsa sprawdził się jako przywódca
Solidarności w latach 80 i później.

Rozmawiał Hubert Biskupski

U POsrańców panuje ogólne rozżalenie. Ale haska kreatywność w hasłach i
pogardardzie do polaków i naszego kraju nie jest czymś nowym. Nawet
srajdaczki z PO przesiąknęli tą ideologią i pogarda do polaków stała się u
nich czymś normalnym, nawet nie zauważają tego że jest to coś
niepoprawnego. Takie hasła że że Polacy to nieroby, zdechną z obżarstwa,
itp... jest dla nich czymś normalnym, dla nich normą to jest wizja Polaka
głodującego w niewoli u fryca, gotowego na wszystko za miskę zupy, tak
zwana tania siła robocza synonim dawniej niewolnika.  No ale większość
ludzi rozumie wizję Polski w wydaniu PO, a te srajdaczki jak ten co
prezentuje tutaj swoje poglądy z kilkunastu kont, którzy sobie chwalą
niewolę u fryca to szkoda im to tłumaczyć, niech zapierdalają tam do
usranej śmierci skoro im tak dobrze i niech nie wracają, miejmy nadzieję
że ich dzieci naszczają na zdebilowaciałego ojca i wyrosną na normalnych
Polaków.

A teraz wytrzyj swój opluty monitor i umyj swój świński sowiecki ryj.
Weź tez tabletki. Znów ci palma odbija.

--
Pajdak

Data: 2019-03-15 09:51:31
Autor: u2
blebleble u2@dojcze.de
W dniu 15.03.2019 o 07:51, Lepudruk pisze:
A teraz wytrzyj swój opluty monitor i umyj swój świński sowiecki ryj.
Weź tez tabletki. Znów ci palma odbija.


http://wgospodarce.pl/informacje/61175-niemiecki-socjal-bankrutuje

14 marca 2019
16:23


Wyższy odsetek urodzin i większa imigracja nie będą w stanie zapobiec negatywnym skutkom starzenia się społeczeństwa - alarmuje w opublikowanym w czwartek raporcie Fundacja Bertelsmanna. Systemowi opieki socjalnej RFN grozi zapaść.

     Nawet dużo wyższa dzietność i napływ imigrantów nie będą wystarczające, żeby zabezpieczyć system opieki społecznej przed nadciągającymi wyzwaniami - pisze w najnowszym raporcie neoliberalnej i jednej z najbardziej wpływowych niemieckich fundacji. Niezbędne są też inne środki - czytamy.

Wśród nich wymieniona jest m.in. konieczność pracy zawodowej osób w ,,zaawansowanym wieku"; wprowadzenie ,,dynamicznej granicy wiekowej" skorelowanej z rosnącą oczekiwaną długością życia (do 2060 roku wiek emerytalny powinien w RFN wzrosnąć do 70 lat); migranci powinni dużo szybciej wchodzić na rynek pracy; odsetek pracujących kobiet i wymiar godzin, który poświęcają na działalność zawodową również powinien wyraźnie wzrosnąć. W przeciwnym razie obciążenia socjalne przyszłych pokoleń okażą się tak wysokie, że może dojść do poważnego konfliktu między ,,młodymi a starymi" na tle redystrybucji dochodów.

Autorzy raportu - profesorowie Martin Werding i Benjamin Laepple z Uniwersytetu w Bochum - stworzyli różne scenariusze rozwoju sytuacji, uwzględniając proces zmian demograficznych. Zakładając, mało realistycznie, że odsetek urodzin i imigracja będą dużo wyższe niż obecnie, wydatki na cele socjalne mimo to niebezpiecznie wzrosną. Z 890 mld euro w 2017 r. do 1,6 bln euro w 2045 r.

Żeby sfinansować takie nakłady, konieczne będzie obciążanie kolejnych generacji. Mówiąc obrazowo: osoba urodzona w 2010 roku wpłaci w ciągu swojego zawodowego życia do niemieckiego odpowiednika ZUS średnio 714 tys. euro, a urodzona w 1970 r. - 570 tys. euro. Powodem jest starzenie się niemieckiego społeczeństwa. Obecnie na 100 osób w wieku od 15 do 64 lat w RFN przypadają 33 osoby powyżej 65 lat. W roku 2035 liczba osób starszych wzrośnie do 50.

W mało prawdopodobnym wypadku, gdyby do 2040 roku współczynnik dzietności wzrósł w Niemczech do 2,2, przez lata nie miałoby to żadnego wpływu na sytuację. Obecnie współczynnik ten wynosi 1,57.

Również masowa imigracja nie jest rozwiązaniem. W krótkim okresie hamuje ona co prawda proces starzenia się społeczeństwa, ale ,,w perspektywie długoterminowej imigranci też się starzeją albo wyjeżdżają. Jeśli saldo migracji nie pozostanie stale dodatnie, to problem może być jeszcze poważniejszy" - ostrzega raport.

SzSz (PAP)

--
George Orwell :

"If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear"

Data: 2019-03-15 11:56:57
Autor: Pisiorowy Escobar
Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka
Lord Donald <ldont@dojcze.de> napisał(-a):

W dniu 14.03.2019 o 18:13, u2 pisze:

co mogą zrobić lord dildo i podwójniak prof. balcerowiczowi

ano mogą go w dupę pocałować :DDDDDDD

zresztą ma rację
--
Francuzi uratowali podczas wojny 70% swoich żydowskich obywateli - Polacy tylko 10%

Mimo nadejścia ostrzeżeń z IMGW rząd nie wysłał ostrzeżeń RSO na komórki zalogowane na zagrożonym terytorium mimo że system działa od 2015 roku.
Tym razem Szydło i Płaszczak mają na rękach krew 6 osób, w tym 2 nastolatek.

Grupa wiekowa 18-29 lat:
5% - zwolennicy rządu
82% - przeciwnicy

REKORDOWY MEM W POLSKIM NECIE: https://www.facebook.com/sokzburaka/photos/a.1452029521697738.1073741828.1452015088365848/2022582404642444/?type=3

"Polska prawica jest nie tylko zaczadzona, podobnie jak radykalni muzułmanie, chorą wersją religii,
ale też i bezdennie aintelektualna - te obie grupy więcej łączy, niż dzieli."

Nagłe zmiany prokuratorów, fałszywe komisje, wizyty na ul. Nowogrodzkiej i u
ojca Rydzyka - tak wygląda codzienność tych, którzy walczą o odzyskanie
pieniędzy i wykrycie sprawców największego przekrętu w historii III RP.
Zdaniem byłych członków SKOK Wołomin, obecna władza tkwi w tej aferze po uszy.
https://valconetti.wordpress.com/2017/07/08/pis-u-skok-na-polske-nalezy-dobrac-sie-do-tylka-kaczynskiemu-i-jego-szemranej-szajce/

Imprezka SKOK Wołomin -- -- -> http://pl.tinypic.com/r/2hg7fus/9
Poznaje ktoś panów raczących się pyszną rosyjską wódeczką?

Reuters: Media publiczne w Polsce to fabryka rządowych fake newsów
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/reuters-media-publiczne-w-polsce-to-fabryka-rzadowych-fake-newsow

Patriota w akcji: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/morderca-staruszkow-z-legnicy-narodowiec-mordowal-wrogow-polski/b20q3dt

http://jasonhunt.pl/jakie-naprawde-sa-wiadomosci-tvp-aby-sie-przekonac-ogladalem-je-przez-poltora-miesiaca/

[ Bogdan Lis o Macierewiczu ]
Zwrócił się o spotkanie i ja się z nim spotkałem, a to zawsze jest problem,
gdy się w podziemiu spotykasz z kimś, kto nie jest w strukturach podziemia, bo trzeba się odpowiednio ubezpieczyć.
Szybko uciekłem z tego spotkania, bo uznałem go za agenta KGB. On namawiał mnie do tego, żebym się ujawnił, mówił,
że "Solidarność kaputt, że to koniec z Solidarnością" - i mówię to z ręką na sercu - "że tak naprawdę jedynym ratunkiem jest,
żebyśmy tak autentycznie, naprawdę pokochali ZSRR, bo tylko, jak oni nam uwierzą, że my ich kochamy, to dadzą nam więcej wolności".
Taki człowiek! On ma być dziś liderem tamtej Solidarności?!

PiS podejmuje "ohydną próbę wyrzeczenia się odpowiedzialności,
nie mniej haniebnej i nieprzekonującej, jak własna żałosna defleksja Rosji
potępiającej zestrzelenie samolotu MH17" i jest "tchórzostwem na potwornym poziomie". - Jeśli poprzecie Platformę Obywatelską, pomożecie sobie,
  pomożecie Polsce - powiedział Jarosław Kaczyński.

Balcerowicz : Przez PiS-owskie rozdawnictwo więcej ludzi umrze na raka

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Szalony zjazd drogą na deskorolce w Szwajcarii

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry