Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Boukun zarezerwuj termin w kalendarzui konie cznie we?? u2.

Boukun zarezerwuj termin w kalendarzui konie cznie we?? u2.

Data: 2014-02-07 14:37:48
Autor: stevep
Boukun zarezerwuj termin w kalendarzui konie cznie we?? u2.
# Unikatowy zabytek, jeden z największych żydowskich domów  przedpogrzebowych w Polsce zamieni się w interaktywny „Dom Światów”.  Nowoczesne muzeum przybliży światu historię Żydów mieszkających na Górnym  Śląsku. To pierwsza tego typu instytucja kulturalna w tej części Polski.
Skomentuj
24 minuty temu

Fot. Wikipedia
  Dom przedpogrzebowy z 1903 roku, to jedyne w Polsce dzieło Maxa  Fleischera, austriackiego architekta znanego, m.in. z projektu  wiedeńskiego ratusza. Neogotycka budowla do wydarzeń kryształowej nocy  służyła gliwickiej diasporze. W budynku znajdowała się kostnica służąca do  przechowywania i obmywania zwłok oraz pomieszczenia mieszkalne  przeznaczone dla strażnika cmentarnego i jego pomocnika, kancelaria, pokój  dla rabina oraz kotłownia . Z czasem budynek popadł w zapomnienie i w …  ruinę.


Dom przedpogrzebowy•Fot. Wojciech Turkowski

  Grożący zawaleniem obiekt uratowało porozumienie między miastem, a gminą  żydowską. Budynek trafił pod opiekę Muzeum w Gliwicach, gdzie już za  chwilę powstanie jeden z oddziałów placówki.

  Wystawa w obłoku
  Nowoczesna wystawa nazwana „Dom Światów” obejmie historię Żydów na całym  Górnym Śląsku – od czasów osadnictwa w końcu średniowiecza, poprzez  największy rozwój tej społeczności w wieku dziewiętnastym, po wiek  dwudziesty, czasy Holocaustu i okres powojenny.

  W pierwszej kolejności, po wejściu do budynku zwiedzający zapoznają się z  historią gliwickiego Domu Przedpogrzebowego oraz sąsiadującego z nim wciąż  czynnego cmentarza. W pomieszczeniu powstanie tzw. „Skarbnica Wiedzy”,  miejsce uzupełniania informacji o zabytkach żydowskiej śląskiej  architektury (synagogi, mykwy, domy przedpogrzebowe, cmentarze żydowskie  oraz żydowskie sierocińce i szkoły).

  Natomiast w dawnej Sali Modlitw zobaczymy zrekonstruowaną polichromię  przedstawiająca gwiaździste niebo. Elementem charakterystycznym wnętrza  będą kolorowe witraże przedstawiające Gwiazdę Dawida. Pod sklepieniem  pojawi się niecodzienna instalacja w formie poliuretanowej chmury, a w  środku niej znajdzie się ekspozycja o śmierci w judaizmie..



  - Zainteresowania po-żydowską architekturą pamięci są ściśle powiązane z  moim doktoratem na Bartlett School of Architecture UCL w Londynie, gdzie  jednym z badań są również Gliwice. Symboliczny temat śmierci i przemijania  w judaizmie w innej przestrzeni, niż ta, którą daje gliwicki Dom  Przedpogrzebowy nie miałby tak mocnego i niezwykłego kontekstu – podkreśla  architektka Natalia Romik, współautorka koncepcji wystawy, którą wykonała  wspólnie z kolektywem Senna.
  W sali „z chmurą” na co dzień odbywać się będą przedstawienia i koncerty,  dlatego instalacja zamontowana zostanie tak, aby można było ją podciągać.

W nowatorskiej oprawie
  Południowe skrzydło budynku spełni rolę edukacyjną. Ta część obiektu  zostanie zadedykowana warsztatom, spotkaniom, konferencjom i wystawom  czasowym. W przestrzeni domu znajdą się elektroniczne przeglądarki, które  umożliwią widzom dostęp do ważnych dokumentów historycznych. Kolejna sala  poświęcona zostanie roli Żydów i ich wpływowi na rozwój przemysłu na  Górnym Śląsku. Poznamy też przedwojenne codziennie życie Górnoślązaków -  osiedla zakładowe, podróże, ale i powojenne losy Żydów oraz życiorysy  znanych żydowskich osobistości, przemysłowców oraz ich rodów.

  Zgromadzone zostaną również dokumenty dotyczące działalności politycznej  Żydów na Górnym Śląsku, np. narastania antysemityzmu w Niemczech oraz  Holokaustu.
  - Charakterystyka Żydów na Górnym Śląsku jest pod wieloma względami  wyjątkowa. Żydzi byli nie tylko silnie zasymilowani z otaczających ich  żywiołem niemieckim, ale uważali się za jego istotną część, za obywateli  niemieckich, tyle, że odmiennego wyznania, mojżeszowego – tłumaczy  dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

  I podkreśla, że nie można zapominać o podwójnej tragedii mieszkańców tego  rejonu. - Często, tak jak przemysłowiec Oskar Caro, i wielu, wielu innych  stanowili forpocztę zmian cywilizacyjnych zachodzących w Niemczech w  ramach tzw. rewolucji industrialnej. Niestety w latach 30 i 40 XX wieku,  ci często wzorowi Niemcy, którzy przez dziesiątki lat współtworzyli  wielkość Niemiec, zostali zdradzeni przez swe własne państwo poddani  prześladowaniom i eksterminacji – mówi.
  Remont obiektu rozpocznie się w tym miesiąc u, a jego oficjalne otwarcie  zaplanowano na połowę 2015 roku. Inwestycja zostanie sfinansowania z  budżetu Miasta Gliwice. #
Ze strony:
http://tnij.org/jb1vi61

--
stevep
-- -- -
Używam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Boukun zarezerwuj termin w kalendarzui konie cznie we?? u2.

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona