Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Brak informacji o zdrowiu p³odu to tortura.

Brak informacji o zdrowiu p³odu to tortura.

Data: 2011-05-27 08:09:34
Autor: Przemys³aw W
Brak informacji o zdrowiu p³odu to tortura.
Trybuna³ w Strasburgu po raz pierwszy stwierdzi³ naruszenie zakazu tortur i nieludzkiego traktowania w sprawie o odmowê badañ prenatalnych


Odmawianie ciê¿arnej kobiecie badañ, odsy³anie od lekarza do lekarza i trzymanie tygodniami w stanie niepewno¶ci narusza art. 3 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Cz³owieka zakazuj±cy tortur i nieludzkiego lub poni¿aj±cego traktowania - uzna³ w czwartek Trybuna³ Praw Cz³owieka w polskiej sprawie kobiety pod pseudonimem RR.

Trybuna³ uzna³ te¿, ¿e odmawiaj±c pacjentce wykonania badañ prenatalnych, naruszono jej prawo do swobodnego kszta³towania ¿ycia prywatnego - w tym przypadku do podjêcia decyzji, czy urodziæ chore dziecko.



RR by³a w ci±¿y w 2002 r. Badania USG wykonane w 18. tygodniu nasunê³y lekarzom podejrzenia, ¿e dziecko mo¿e cierpieæ na zespó³ Turnera - wadê genetyczn± powoduj±c± m.in. upo¶ledzenie wzrostu i rozwoju ¿eñskich cech p³ciowych. RR chcia³a siê poddaæ badaniom genetycznym, ale lekarze nie chcieli jej na nie wys³aæ. Jeden odsy³a³ do drugiego. W ci±gu o¶miu tygodni by³a w sumie u 16 lekarzy. Zamiast zleciæ pobranie próbki wód p³odowych i wykonanie z niej badañ genetycznych, zrobiono jej jeszcze piêæ razy USG. Jeden z lekarzy uzasadni³ odmowê skierowania na badanie genetyczne tym, ¿e na pewno bêdzie ¿±da³a na tej podstawie aborcji, a on nie uwa¿a, by zespó³ Turnera by³ do tego powodem.

Czas mija³, RR by³a ju¿ w 23. tygodniu ci±¿y. W desperacji zg³osi³a siê na pogotowie i za¿±da³a badañ, które wykonano. Na wyniki czeka³a dwa tygodnie. Potwierdzi³y zespó³ Turnera. Z³o¿y³a w swoim rejonowym szpitalu wniosek o aborcjê. Nie odpowiedziano. Z³o¿y³a drugi. Wtedy odpowiedziano: ¿e za pó¼no, bo jest w 24. tygodniu, wiêc p³ód jest zdolny do samodzielnego ¿ycia i aborcja by³aby sprzeczna z prawem. Urodzi³a chor± córeczkê. M±¿ j± opu¶ci³, zostawiaj±c z trojgiem dzieci.

Przed polskimi s±dami RR wywalczy³a: * 30 tys. z³ od prowadz±cego j± ginekologa za to, ¿e zdradzi³ mediom tajemnicê lekarsk± i wyra¿a³ siê niepochlebnie o jej zachowaniu i charakterze; * 20 tys. z³ od tego samego lekarza za niezlecenie badañ prenatalnych; * 5 tys. z³ od szpitala w Tarnowie i * 10 tys. z³ od szpitala w Krakowie za niewykonanie badañ prenatalnych.

Równolegle z trwaj±cym od 2002 do 2008 r. procesem w Polsce RR z pomoc± Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny poskar¿y³a siê do Strasburga. Pro bono reprezentowa³y j± prawniczki Irmina Kotiuk i Monika G±siorowska.

Trybuna³ uzna³, ¿e w wyniku zachowania lekarzy i polskich placówek s³u¿by zdrowia RR zosta³a postawiona w sytuacji "bezbronno¶ci i bezradno¶ci": zestresowana, utrzymywana przez d³ugi czas w sytuacji strachu i niepewno¶ci, pozbawiona wsparcia i informacji. Ta sytuacja, szczególnie u kobiety w ci±¿y, spowodowa³a taki poziom cierpienia, ¿e jest równoznaczna z okrutnym i poni¿aj±cym traktowaniem.

Trybuna³, jak w innych sprawach aborcyjnych, podtrzyma³ stanowisko, ¿e pañstwa nie maj± obowi±zku dawaæ kobietom prawa do aborcji. Je¶li jednak aborcjê dopuszczaj±, to musz± stworzyæ warunki do korzystania z tego prawa. Uzna³, ¿e naruszono prawo do prywatno¶ci RR przez pozbawienie jej prawa do informacji o stanie zdrowia p³odu. Polski rz±d t³umaczy³ lekarzy, ¿e odmawiali wys³ania RR na badania prenatalne, bo mog³y siê skoñczyæ decyzj± RR o aborcji, a to sprzeciwia³oby siê ich sumieniu. Trybuna³ nie uzna³ tego t³umaczenia. Podkre¶li³, ¿e ciê¿arna ma prawo do informacji niezale¿nie od tego, jak± podejmie decyzjê. Obowi±zkiem za¶ pañstwa jest takie zorganizowanie opieki medycznej, ¿eby nie ³ami±c sumieñ lekarzy, zapewniæ kobiecie wszelkie potrzebne badania i zabiegi. I prawo skorzystania z aborcji - je¶li prawo j± dopuszcza, a ona spe³nia warunki.

Trybuna³ zas±dzi³ dla RR 45 tys. euro zado¶æuczynienia i 15 tys. euro zwrotu kosztów postêpowania.

RR samotnie wychowuje troje dzieci. Leki dla chorej córki s± tylko czê¶ciowo refundowane, wiêc przyznane przez Strasburg pieni±dze bardzo siê przydadz±.

Uda³o nam siê zidentyfikowaæ szpital opisywany w wyroku Trybuna³u - to uniwersytecka placówka. - Obecnie badania prenatalne wykonywane s± u nas w pe³nym zakresie i nie ma ograniczeñ, ¿eby kobiety korzysta³y ze swoich konstytucyjnych praw. Od 2005 r., od kiedy jestem dyrektorem placówki, nie trafi³a do mnie ani jedna tego typu skarga - mówi Andrzej Kulig, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.




Wiêcej... http://wyborcza.pl/1,75248,9675119,Brak_informacji_o_zdrowiu_plodu_to_tortura.html#ixzz1NWvnPZ8e



Niech sobie katabasy w t³uste dupska wsadz± wszelkie zakazy stosowania badañ prenatalnych, metody in vitro itp.



Przemek

--

"Wyj¶cie jest tylko jedno. Radiu Maryja nale¿y odebraæ status nadawcy
spo³ecznego, z którym od pocz±tku ma wspólnego tyle, co Jaros³aw Kaczyñski
ze znajomo¶ci± ¦l±ska. Od Rydzyka us³yszymy znów ¶wiadectwa mêczeñstwa jego
rozg³o¶ni, ale przecie¿: "Alleluja i do przodu".

Data: 2011-05-27 12:40:16
Autor: Leprecham
Brak informacji o zdrowiu p³odu to tortura.

Przemys&#322;aw_W. <Broñmy RP przed pisem@...pl> wrote:
Trybuna³ w Strasburgu po raz pierwszy stwierdzi³ naruszenie zakazu
tortur

Przemek



Kto to ten Przemek? Jakas meska prostytytka zatrudniana przez nadredaktora
zydowskiej partyjnej gazety?

Data: 2011-05-27 14:11:11
Autor: cirrus
Brak informacji o zdrowiu p³odu to tortura.
U¿ytkownik "Leprecham" <lepre@cham.com> napisa³ w wiadomo¶ci news:4ddf8da0$1x-privat.org...
Przemys&#322;aw_W. <Broñmy RP przed pisem@...pl> wrote:
Trybuna³ w Strasburgu po raz pierwszy stwierdzi³ naruszenie zakazu
tortur
Przemek
Kto to ten Przemek? Jakas meska prostytytka zatrudniana przez nadredaktora
zydowskiej partyjnej gazety?

P³yta ci siê zacie³a?

--
stevep

Brak informacji o zdrowiu p³odu to tortura.

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona