Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Chory cz艂owiek Europy.

Chory cz艂owiek Europy.

Data: 2012-01-07 06:03:04
Autor: stevep
Chory cz艂owiek Europy.
# Dzi艣 to nie Grecja, W艂ochy, czy Hiszpania s膮 najwi臋kszym problemem Unii  Europejskiej. Nie jest to nawet problem kryzysu euro. Tym problemem s膮  W臋gry i jej przyw贸dca, nacjonalista i populista Victor Orb谩n.

Od czasu nies艂awnej pami臋ci Austriaka Joerga Heidera nie ma w tej chwili w  Inii Europejskiej takiego problemu, jak W臋gry i ich polityka, zar贸wno  wewn臋trzna, jak i wobec wsp贸lnoty europejskiej. Nak艂ada si臋 na to  katastrofalny stan ekonomii w臋gierskiej, odziedziczony po poprzednich  rz膮dach socjalist贸w, ale pog艂臋biony decyzjami rz膮du Orb谩na. Dzi艣 d艂ug  wewn臋trzny W臋gier przekracza 80% PKB, obligacje kr贸tkoterminowe i  艣rednioterminowe s膮 na poziomie 艣mieciowym (obs艂uga to prawie 10%  rocznie), forint polecia艂 w ostatnich tygodniach na 艂eb. Wszystko to  powoduje odp艂yw kapita艂u zagranicznego, inwestycyjnego, ale tak偶e tego  akumulowanego przez samych W臋gr贸w. Ostatnie informacje s膮 takie, 偶e W臋grzy  masowo pozbywaj膮 si臋 forint贸w i transferuj膮 艣rodki za granic臋. Mo偶e to  oznacza膰 za艂amanie systemu bankowego Budapesztu. Orb谩n przez pewien czas  broni艂 si臋 przed pomoc膮 finansow膮 Unii Europejskiej. Dzi艣 nie ma  praktycznie wyj艣cia, ale ju偶 nie tylko graj膮 rol臋 czynniki ekonomiczne,  ale r贸wnie偶 polityczne.

Wi臋kszy jednak problem ma Europa z W臋grami w sferze praw demokratycznych.  Orb谩n doszed艂 do w艂adzy na fali zm臋czenia rz膮dami socjalist贸w Ferenca  Gyurcs谩nyego, kt贸ry ok艂amywa艂 wyborc贸w co prowadzonej przez socjalist贸w  polityki gospodarczej. Fidesz zdoby艂 w艂adz臋 bezdyskusyjnie i przy silnym  poparciu spo艂ecznym, w oparciu o demokratyczne procedury. Uzyska艂 r贸wnie偶  co艣, czego do tej pory nie uzyska艂a 偶adna partia w Polsce 鈥 tak膮 przewag臋  w parlamencie, kt贸ra pozwoli艂a Orb谩nowi na swobodne zmiany w konstytucji  pa艅stwa. W roku 2010 w臋gierski parlament uchwali艂 now膮 konstytucj臋, kt贸ra  zmieni艂a nazw臋 pa艅stwa z 鈥濺epublika W臋gier鈥 na 鈥濿臋gry鈥, co by艂o czytelnym  nawi膮zaniem do idei Wielkich W臋gier. A W臋grzy zamieszkuj膮 nie tylko  terytorium pa艅stwa, okre艣lonego granicami po rozpadzie monarchii  austro-w臋gierskiej, ale s膮 r贸wnie偶 na Ukrainie, w Chorwacji, Rumunii i  S艂owacji. Szczeg贸lnie z tymi dwoma ostatnimi pa艅stwami relacje na tle  mniejszo艣ci w臋gierskiej nie s膮 najlepsze. Nowa konstytucja pozwala na  przyznawanie obywatelstwa W臋grom nie mieszkaj膮cym i nie urodzonym na  terytorium dzisiejszych W臋gier.

Tego jednak Orb谩nowi by艂o ma艂o. Pod koniec roku 2011 uchwalono na W臋grzech  kilka ustaw (przy biernym sprzeciwie opozycji, kt贸ra nie bra艂a udzia艂u w  g艂osowaniach), oko艂o-konstytucyjnych, kt贸re zaostrzy艂y kurs  nacjonalistyczny i pchn臋艂y W臋gry w stron臋 autorytaryzmu. Ograniczono  mi臋dzy innymi kompetencje w臋gierskiego Trybuna艂u Konstytucyjnego,  zmieniono ustaw臋 o statusie banku centralnym, daj膮c rz膮dowi praktycznie  pe艂n膮 kontrol臋 nad nim. By艂o to potrzebne premierowi do po艂o偶enia r臋ki na  rezerwach banku. Wprowadzono r贸wnie偶 zmiany dotycz膮ce s膮downictwa 鈥  zmieniono prezesa S膮du Najwy偶szego, odwo艂ano cz艂onk贸w Krajowej Rady  S膮downictwa (poprzez obni偶enie wieku emerytalnego z 70 do 62 lat ). Je偶eli  dodamy do tego, 偶e r贸wnie偶 urz膮d prezydenta jest w r臋kach Fideszu,  widzimy, 偶e Orb谩n praktycznie przej膮艂 pe艂ni臋 w艂adzy. Decyzje, jakie podj膮艂  opanowany przez Fidesz parlament prowadz膮 w kierunku zanegowania  tr贸jpodzia艂u w艂adzy wykonawczej, s膮downiczej i ustawodawczej, id膮c w  kierunku systemu w艂adzy integralnej, tak dobrze znanej w systemach  totalitarnych. A w艂adza ta mia艂aby by by膰 sprawowana przez wiele lat przez  Orb谩na i jego Fidesz.

Aby to uzyska膰 w臋gierski premier dokona艂 jeszcze innych operacji. Po  pierwsze doprowadzi艂 do zmian w konstytucji, kt贸re wprowadzi艂y zapis o  tym, 偶e W臋gierska Partia Socjalistyczna jest spadkobierczyni臋 partii  komunistycznej , a tym samym mo偶e by膰 uznana za organizacj臋 przest臋pcz膮.  Oznacza praktycznie to jej delegalizacj臋. Po drugie, dokona艂 zmian w  ordynacji wyborczej, tak aby nawet wynik poni偶ej 30% oddanych g艂os贸w dawa艂  mu 2/3 g艂os贸w parlamencie. Dodajmy, 偶e przy okazji zmieniono uk艂ad okr臋g贸w  wyborczych, w ten spos贸b, aby Fidesz m贸g艂 艂atwiej w nich wygrywa膰.

Dla zagwarantowania sobie pe艂ni w艂adzy, Orb谩n nak艂ada kaganiec na media.  Jeszcze w roku 2010 przeg艂osowano restrykcyjn膮 wobec medi贸w ustaw臋, mocno  ograniczaj膮c膮 swobod臋 wypowiedzi, teraz administracja pa艅stwowa podejmuje  decyzje bezpo艣rednie, m. in. zapowiedziano nieprzed艂u偶enie koncesji dla  opozycyjnej stacji radiowej 鈥濳lubradio鈥.

Adam Bodnar, wiceprezes Zarz膮du Helsi艅skiej Fundacji Praw Cz艂owieka  napisa艂 w 鈥濳ulturze Liberalnej鈥.

W ten oto spos贸b w 艣rodku Europy mamy pa艅stwo 鈥 cz艂onka Unii Europejskiej  鈥 kt贸re przesta艂o by膰 demokratyczne. Jeszcze s膮 fasady, jeszcze mo偶na  demonstrowa膰 i u偶ywa膰 internetu, liderzy opozycji nie s膮 jeszcze  zatrzymywani i aresztowani, ale w parlamencie nie ma pluralizmu,  instytucje kontrolne i s膮downictwo zosta艂y pozbawione z臋b贸w, a opozycja  jest wykluczana poza nawias jakiegokolwiek wp艂ywu na pa艅stwo.

To jedyny, jak do tej pory, polski g艂os w sprawie W臋gier, a wydaje si臋, 偶e  to w艂a艣nie polska demokracja, tkwi膮ca korzeniami w obywatelskim ruchu  鈥濻olidarno艣ci鈥 powinna zareagowa膰 na to, co si臋 dzieje na W臋grzech. Adam  Bodnar zastanawia si臋 r贸wnie偶, jak powinna zareagowa膰 opinia publiczna i  instytucje Unii Europejskiej. Wydaje si臋, 偶e sytuacja jest o wiele  powa偶niejsza ni偶 ta, kiedy partia Joerga Haidera wesz艂a w sk艂ad koalicji  rz膮dowej w Austrii. Bodnar sugeruje, 偶e Komisja Europejska powinna wszcz膮膰  procedur臋 zawieszenia W臋gier w niekt贸rych uprawnieniach cz艂onkowskich w UE  , w tym tak偶e w prawie g艂osu na forum Rady Unii Europejskiej, zgodnie z  art. 7 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Inicjatywa w tej sprawie powinna  wyj艣c ze strony Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, lub jako  inicjatywa jednej trzeciej pa艅stw 鈥 cz艂onk贸w UE. Milczenie szefa  parlamentu, Jerzego Buzka (i jego nast臋pcy, socjalisty Martina Schulza), a  tak偶e szefa KE, Jos茅 Manuela Barroso, jest niezrozumia艂e.

Niezrozumia艂e jest tak偶e milczenie polskiego rz膮du w tej sprawie. Rz膮dz膮ca  Platforma Obywatelska i w臋gierski Fidesz s膮 w Parlamencie Europejskim w  jednej frakcji, EPP, tym bardziej nale偶a艂oby podj膮膰 na jego forum  konkretne dzia艂ania. Jednak g艂os powinni przede wszystkim zabra膰 premier  Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Rados艂aw Sikorski. Zn贸w  przywo艂uj膮c Adama Bodnara;

Polska nie mo偶e promowa膰 demokracji, rz膮d贸w prawa i praw cz艂owieka w  pa艅stwach Partnerstwa Wschodniego czy w pa艅stwach arabskich, skoro  przymyka oczy na stworzenie systemu autorytarnego w jednym z pa艅stw Europy  艢rodkowo-Wschodniej, tak bliskim nam duchowo.

W臋grzy, nar贸d krewki, budz膮 si臋 z letargu. Mog膮, popchni臋ci coraz  trudniejsz膮 sytuacj膮 ekonomiczn膮, zrobi膰 to gwa艂townie. Wszyscy pami臋taj膮  wydarzenie z roku 1956, oczywi艣cie rozgrywaj膮ce si臋 w zupe艂nie innej  rzeczywisto艣ci politycznej i spo艂ecznej. Orb谩n swoimi decyzjami buduje  jednocze艣nie na nowo opozycj臋, ju偶 nie tylko w sferze polityki, ale  r贸wnie偶 spo艂eczn膮. Ma wprawdzie jeszcze znaczne poparcie, ale jednocze艣nie  swoimi decyzjami buduj臋 opozycj臋 obywatelsk膮. Na manifestacji w  Budapeszcie, zwo艂anej przeciwko polityce rz膮du Orb谩na wida膰 by艂o ju偶  wyra藕n膮 determinacj臋.

W Polsce pojawi艂y si臋 r贸wnie偶 inne opinie. Dla wielu Orb谩n jawi si臋 jako  silny cz艂owiek prawicy, co艣 w rodzaju Jaros艂awa Kaczy艅skiego, kt贸remu si臋  uda艂o. Niekt贸rym podoba si臋 wyra藕nie antyunijna retoryka w臋gierskiego  premiera. Marek Jurek napisa艂 w mikroblogowym portalu Twitter, 偶e Polacy  powinni trzyma膰 za W臋gry Orb谩na kciuki, podobnie jak w roku 1956. Jednym  s艂owem dla by艂ego marsza艂ka Sejmu, Victor Orb谩n to wsp贸艂czesny Imre Nagy.  Kto w zwi膮zku z tym ma gra膰 rol臋 wojsk sowieckich z 1956 roku? Unia  Europejska? Inni twierdz膮, 偶e Orb谩n to bohater walcz膮cy o suwerenno艣膰 i  pozycj臋 W臋gier. Przymykaj膮 oczy na to, 偶e robi to zaw臋偶aj膮c prawa  obywatelskie, zmieniaj膮c demokracj臋 w 鈥瀌emokratur臋鈥, przy okazji  wprowadzaj膮c napi臋cia mi臋dzynarodowe w centrum Europy.

Victora Orb谩na pokona jednak nie Unia Europejska, ani ulica. Pokona go  nieub艂agana logika ekonomii. Pr贸ba zamkni臋cia kraju na Uni臋 Europejsk膮,  lub gra polityczna swobodami obywatelskimi, aby uzyska膰 konkretn膮 pomoc  ekonomiczn膮 dla wal膮cej si臋 gospodarki, musi przynie艣膰 zmiany w jego  polityce wewn臋trznej 鈥 i ile oczywi艣cie up贸r i determinacja Orb谩na nie  popchnie go ku dalszemu radykalizmowi. Inne alternatywy to droga  bia艂oruska i wpadni臋cie w obj臋cia Rosji, bezwzgl臋dne obj臋cia W艂adimira  Putina albo krew na ulicach. I dlatego i Unia Europejska i same W臋gry maj膮  nie wi臋cej ni偶 p贸艂 roku na odwr贸cenie wektora politycznego. Victor Orb谩n,  dzi艣 u szczytu w艂adzy, jest ju偶 tak naprawd臋 nad polityczn膮 przepa艣ci膮. #
Ze strony:
http://tiny.pl/hj5jq

--
stevep
U偶ywam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2012-01-07 04:10:41
Autor: HaMMeR
Chory cz硂wiek Europy.
On 7 Sty, 06:03, stevep <stevep...@invalid.tkdami.net> wrote:
# Dzi to nie Grecja, W硂chy, czy Hiszpania s najwi阫szym problemem Unii
Europejskiej. Nie jest to nawet problem kryzysu euro. Tym problemem s
W阦ry i jej przyw骴ca, nacjonalista i populista Victor Orb醤.

Od czasu nies砤wnej pami阠i Austriaka Joerga Heidera nie ma w tej chwili w
Inii Europejskiej takiego problemu, jak W阦ry i ich polityka, zar體no
wewn阾rzna, jak i wobec wsp髄noty europejskiej. Nak砤da si na to
katastrofalny stan ekonomii w阦ierskiej, odziedziczony po poprzednich
rz眃ach socjalist體, ale pog酬biony decyzjami rz眃u Orb醤a. Dzi d硊g
wewn阾rzny W阦ier przekracza 80% PKB, obligacje kr髏koterminowe i
秗ednioterminowe s na poziomie 秏ieciowym (obs硊ga to prawie 10%
rocznie), forint polecia w ostatnich tygodniach na 砮b. Wszystko to
powoduje odp硑w kapita硊 zagranicznego, inwestycyjnego, ale tak縠 tego
akumulowanego przez samych W阦r體. Ostatnie informacje s takie, 縠 W阦rzy
masowo pozbywaj si forint體 i transferuj 秗odki za granic.. Mo縠 to
oznacza za砤manie systemu bankowego Budapesztu. Orb醤 przez pewien czas
broni si przed pomoc finansow Unii Europejskiej. Dzi nie ma
praktycznie wyj禼ia, ale ju nie tylko graj rol czynniki ekonomiczne,
ale r體nie polityczne.

Wi阫szy jednak problem ma Europa z W阦rami w sferze praw demokratycznych.
Orb醤 doszed do w砤dzy na fali zm阠zenia rz眃ami socjalist體 Ferenca
Gyurcs醤yego, kt髍y ok砤mywa wyborc體 co prowadzonej przez socjalist體
polityki gospodarczej. Fidesz zdoby w砤dz bezdyskusyjnie i przy silnym
poparciu spo砮cznym, w oparciu o demokratyczne procedury. Uzyska r體nie
co, czego do tej pory nie uzyska砤 縜dna partia w Polsce - tak przewag
w parlamencie, kt髍a pozwoli砤 Orb醤owi na swobodne zmiany w konstytucji
pa駍twa. W roku 2010 w阦ierski parlament uchwali now konstytucj, kt髍a
zmieni砤 nazw pa駍twa z "Republika W阦ier" na "W阦ry", co by硂 czytelnym
nawi眤aniem do idei Wielkich W阦ier. A W阦rzy zamieszkuj nie tylko
terytorium pa駍twa, okre秎onego granicami po rozpadzie monarchii
austro-w阦ierskiej, ale s r體nie na Ukrainie, w Chorwacji, Rumunii i
S硂wacji. Szczeg髄nie z tymi dwoma ostatnimi pa駍twami relacje na tle
mniejszo禼i w阦ierskiej nie s najlepsze. Nowa konstytucja pozwala na
przyznawanie obywatelstwa W阦rom nie mieszkaj眂ym i nie urodzonym na
terytorium dzisiejszych W阦ier.

Tego jednak Orb醤owi by硂 ma硂. Pod koniec roku 2011 uchwalono na W阦rzech
kilka ustaw (przy biernym sprzeciwie opozycji, kt髍a nie bra砤 udzia硊 w
g硂sowaniach), oko硂-konstytucyjnych, kt髍e zaostrzy硑 kurs
nacjonalistyczny i pchn瓿y W阦ry w stron autorytaryzmu. Ograniczono
mi阣zy innymi kompetencje w阦ierskiego Trybuna硊 Konstytucyjnego,
zmieniono ustaw o statusie banku centralnym, daj眂 rz眃owi praktycznie
pe硁 kontrol nad nim. By硂 to potrzebne premierowi do po硂縠nia r阫i na
rezerwach banku. Wprowadzono r體nie zmiany dotycz眂e s眃ownictwa -
zmieniono prezesa S眃u Najwy縮zego, odwo砤no cz硂nk體 Krajowej Rady
S眃ownictwa (poprzez obni縠nie wieku emerytalnego z 70 do 62 lat ). Je縠li
dodamy do tego, 縠 r體nie urz眃 prezydenta jest w r阫ach Fideszu,
widzimy, 縠 Orb醤 praktycznie przej背 pe硁i w砤dzy. Decyzje, jakie podj背
opanowany przez Fidesz parlament prowadz w kierunku zanegowania
tr骿podzia硊 w砤dzy wykonawczej, s眃owniczej i ustawodawczej, id眂 w
kierunku systemu w砤dzy integralnej, tak dobrze znanej w systemach
totalitarnych. A w砤dza ta mia砤by by by sprawowana przez wiele lat przez
Orb醤a i jego Fidesz.

Aby to uzyska w阦ierski premier dokona jeszcze innych operacji. Po
pierwsze doprowadzi do zmian w konstytucji, kt髍e wprowadzi硑 zapis o
tym, 縠 W阦ierska Partia Socjalistyczna jest spadkobierczyni partii
komunistycznej , a tym samym mo縠 by uznana za organizacj przest阷cz.
Oznacza praktycznie to jej delegalizacj. Po drugie, dokona zmian w
ordynacji wyborczej, tak aby nawet wynik poni縠j 30% oddanych g硂s體 dawa
mu 2/3 g硂s體 parlamencie. Dodajmy, 縠 przy okazji zmieniono uk砤d okr阦體
wyborczych, w ten spos骲, aby Fidesz m骻 砤twiej w nich wygrywa.

Dla zagwarantowania sobie pe硁i w砤dzy, Orb醤 nak砤da kaganiec na media.
Jeszcze w roku 2010 przeg硂sowano restrykcyjn wobec medi體 ustaw, mocno
ograniczaj眂 swobod wypowiedzi, teraz administracja pa駍twowa podejmuje
decyzje bezpo秗ednie, m. in. zapowiedziano nieprzed硊縠nie koncesji dla
opozycyjnej stacji radiowej "Klubradio".

Adam Bodnar, wiceprezes Zarz眃u Helsi駍kiej Fundacji Praw Cz硂wieka
napisa w "Kulturze Liberalnej".

W ten oto spos骲 w 秗odku Europy mamy pa駍two - cz硂nka Unii Europejskiej
- kt髍e przesta硂 by demokratyczne. Jeszcze s fasady, jeszcze mo縩a
demonstrowa i u縴wa internetu, liderzy opozycji nie s jeszcze
zatrzymywani i aresztowani, ale w parlamencie nie ma pluralizmu,
instytucje kontrolne i s眃ownictwo zosta硑 pozbawione z阞體, a opozycja
jest wykluczana poza nawias jakiegokolwiek wp硑wu na pa駍two.

To jedyny, jak do tej pory, polski g硂s w sprawie W阦ier, a wydaje si, 縠
to w砤秐ie polska demokracja, tkwi眂a korzeniami w obywatelskim ruchu
"Solidarno禼i" powinna zareagowa na to, co si dzieje na W阦rzech. Adam
Bodnar zastanawia si r體nie, jak powinna zareagowa opinia publiczna i
instytucje Unii Europejskiej. Wydaje si, 縠 sytuacja jest o wiele
powa縩iejsza ni ta, kiedy partia Joerga Haidera wesz砤 w sk砤d koalicji
rz眃owej w Austrii. Bodnar sugeruje, 縠 Komisja Europejska powinna wszcz辨
procedur zawieszenia W阦ier w niekt髍ych uprawnieniach cz硂nkowskich w UE
, w tym tak縠 w prawie g硂su na forum Rady Unii Europejskiej, zgodnie z
art. 7 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Inicjatywa w tej sprawie powinna
wyj禼 ze strony Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, lub jako
inicjatywa jednej trzeciej pa駍tw - cz硂nk體 UE. Milczenie szefa
parlamentu, Jerzego Buzka (i jego nast阷cy, socjalisty Martina Schulza), a
tak縠 szefa KE, Jos Manuela Barroso, jest niezrozumia砮.

Niezrozumia砮 jest tak縠 milczenie polskiego rz眃u w tej sprawie. Rz眃z眂a
Platforma Obywatelska i w阦ierski Fidesz s w Parlamencie Europejskim w
jednej frakcji, EPP, tym bardziej nale縜硂by podj辨 na jego forum
konkretne dzia砤nia. Jednak g硂s powinni przede wszystkim zabra premier
Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Rados砤w Sikorski. Zn體
przywo硊j眂 Adama Bodnara;

Polska nie mo縠 promowa demokracji, rz眃體 prawa i praw cz硂wieka w
pa駍twach Partnerstwa Wschodniego czy w pa駍twach arabskich, skoro
przymyka oczy na stworzenie systemu autorytarnego w jednym z pa駍tw Europy
odkowo-Wschodniej, tak bliskim nam duchowo.

W阦rzy, nar骴 krewki, budz si z letargu. Mog, popchni阠i coraz
trudniejsz sytuacj ekonomiczn, zrobi to gwa硉ownie. Wszyscy pami阾aj
wydarzenie z roku 1956, oczywi禼ie rozgrywaj眂e si w zupe硁ie innej
rzeczywisto禼i politycznej i spo砮cznej. Orb醤 swoimi decyzjami buduje
jednocze秐ie na nowo opozycj, ju nie tylko w sferze polityki, ale
r體nie spo砮czn. Ma wprawdzie jeszcze znaczne poparcie, ale jednocze秐ie
swoimi decyzjami buduj opozycj obywatelsk. Na manifestacji w
Budapeszcie, zwo砤nej przeciwko polityce rz眃u Orb醤a wida by硂 ju
wyra糿 determinacj.

W Polsce pojawi硑 si r體nie inne opinie. Dla wielu Orb醤 jawi si jako
silny cz硂wiek prawicy, co w rodzaju Jaros砤wa Kaczy駍kiego, kt髍emu si
uda硂. Niekt髍ym podoba si wyra糿ie antyunijna retoryka w阦ierskiego
premiera. Marek Jurek napisa w mikroblogowym portalu Twitter, 縠 Polacy
powinni trzyma za W阦ry Orb醤a kciuki, podobnie jak w roku 1956. Jednym
s硂wem dla by砮go marsza砶a Sejmu, Victor Orb醤 to wsp蟪czesny Imre Nagy.
Kto w zwi眤ku z tym ma gra rol wojsk sowieckich z 1956 roku? Unia
Europejska? Inni twierdz, 縠 Orb醤 to bohater walcz眂y o suwerenno舵 i
pozycj W阦ier. Przymykaj oczy na to, 縠 robi to zaw昕aj眂 prawa
obywatelskie, zmieniaj眂 demokracj w "demokratur", przy okazji
wprowadzaj眂 napi阠ia mi阣zynarodowe w centrum Europy.

Victora Orb醤a pokona jednak nie Unia Europejska, ani ulica. Pokona go
nieub砤gana logika ekonomii. Pr骲a zamkni阠ia kraju na Uni Europejsk,
lub gra polityczna swobodami obywatelskimi, aby uzyska konkretn pomoc
ekonomiczn dla wal眂ej si gospodarki, musi przynie舵 zmiany w jego
polityce wewn阾rznej - i ile oczywi禼ie up髍 i determinacja Orb醤a nie
popchnie go ku dalszemu radykalizmowi. Inne alternatywy to droga
bia硂ruska i wpadni阠ie w obj阠ia Rosji, bezwzgl阣ne obj阠ia W砤dimira
Putina albo krew na ulicach. I dlatego i Unia Europejska i same W阦ry maj
nie wi阠ej ni p蟪 roku na odwr骳enie wektora politycznego. Victor Orb醤,
dzi u szczytu w砤dzy, jest ju tak naprawd nad polityczn przepa禼i. #
Ze strony:http://tiny.pl/hj5jq

--
stevep


Taaaaak.., szkoda ze tak mlodo 'odejdzie'...

Data: 2012-01-07 14:08:58
Autor: Leprechaun
Chory cz硂wiek Europy.

U縴tkownik "HaMMeR" <kd@tranzac.pl> napisa w wiadomo禼i news:2093cb11-3bb5-4722-9abb-129fa914268fz19g2000vbe.googlegroups.com...
On 7 Sty, 06:03, stevep <stevep...@invalid.tkdami.net> wrote:
# Dzi to nie Grecja, W硂chy, czy Hiszpania s najwi阫szym problemem Unii
Europejskiej. Nie jest to nawet problem kryzysu euro. Tym problemem s
W阦ry i jej przyw骴ca, nacjonalista i populista Victor Orb醤.

Od czasu nies砤wnej pami阠i Austriaka Joerga Heidera nie ma w tej chwili w
Inii Europejskiej takiego problemu, jak W阦ry i ich polityka, zar體no
wewn阾rzna, jak i wobec wsp髄noty europejskiej. Nak砤da si na to
katastrofalny stan ekonomii w阦ierskiej, odziedziczony po poprzednich
rz眃ach socjalist體, ale pog酬biony decyzjami rz眃u Orb醤a. Dzi d硊g
wewn阾rzny W阦ier przekracza 80% PKB, obligacje kr髏koterminowe i
秗ednioterminowe s na poziomie 秏ieciowym (obs硊ga to prawie 10%
rocznie), forint polecia w ostatnich tygodniach na 砮b. Wszystko to
powoduje odp硑w kapita硊 zagranicznego, inwestycyjnego, ale tak縠 tego
akumulowanego przez samych W阦r體. Ostatnie informacje s takie, 縠 W阦rzy
masowo pozbywaj si forint體 i transferuj 秗odki za granic. Mo縠 to
oznacza za砤manie systemu bankowego Budapesztu. Orb醤 przez pewien czas
broni si przed pomoc finansow Unii Europejskiej. Dzi nie ma
praktycznie wyj禼ia, ale ju nie tylko graj rol czynniki ekonomiczne,
ale r體nie polityczne.

Wi阫szy jednak problem ma Europa z W阦rami w sferze praw demokratycznych.
Orb醤 doszed do w砤dzy na fali zm阠zenia rz眃ami socjalist體 Ferenca
Gyurcs醤yego, kt髍y ok砤mywa wyborc體 co prowadzonej przez socjalist體
polityki gospodarczej. Fidesz zdoby w砤dz bezdyskusyjnie i przy silnym
poparciu spo砮cznym, w oparciu o demokratyczne procedury. Uzyska r體nie
co, czego do tej pory nie uzyska砤 縜dna partia w Polsce - tak przewag
w parlamencie, kt髍a pozwoli砤 Orb醤owi na swobodne zmiany w konstytucji
pa駍twa. W roku 2010 w阦ierski parlament uchwali now konstytucj, kt髍a
zmieni砤 nazw pa駍twa z "Republika W阦ier" na "W阦ry", co by硂 czytelnym
nawi眤aniem do idei Wielkich W阦ier. A W阦rzy zamieszkuj nie tylko
terytorium pa駍twa, okre秎onego granicami po rozpadzie monarchii
austro-w阦ierskiej, ale s r體nie na Ukrainie, w Chorwacji, Rumunii i
S硂wacji. Szczeg髄nie z tymi dwoma ostatnimi pa駍twami relacje na tle
mniejszo禼i w阦ierskiej nie s najlepsze. Nowa konstytucja pozwala na
przyznawanie obywatelstwa W阦rom nie mieszkaj眂ym i nie urodzonym na
terytorium dzisiejszych W阦ier.

Tego jednak Orb醤owi by硂 ma硂. Pod koniec roku 2011 uchwalono na W阦rzech
kilka ustaw (przy biernym sprzeciwie opozycji, kt髍a nie bra砤 udzia硊 w
g硂sowaniach), oko硂-konstytucyjnych, kt髍e zaostrzy硑 kurs
nacjonalistyczny i pchn瓿y W阦ry w stron autorytaryzmu. Ograniczono
mi阣zy innymi kompetencje w阦ierskiego Trybuna硊 Konstytucyjnego,
zmieniono ustaw o statusie banku centralnym, daj眂 rz眃owi praktycznie
pe硁 kontrol nad nim. By硂 to potrzebne premierowi do po硂縠nia r阫i na
rezerwach banku. Wprowadzono r體nie zmiany dotycz眂e s眃ownictwa -
zmieniono prezesa S眃u Najwy縮zego, odwo砤no cz硂nk體 Krajowej Rady
S眃ownictwa (poprzez obni縠nie wieku emerytalnego z 70 do 62 lat ). Je縠li
dodamy do tego, 縠 r體nie urz眃 prezydenta jest w r阫ach Fideszu,
widzimy, 縠 Orb醤 praktycznie przej背 pe硁i w砤dzy. Decyzje, jakie podj背
opanowany przez Fidesz parlament prowadz w kierunku zanegowania
tr骿podzia硊 w砤dzy wykonawczej, s眃owniczej i ustawodawczej, id眂 w
kierunku systemu w砤dzy integralnej, tak dobrze znanej w systemach
totalitarnych. A w砤dza ta mia砤by by by sprawowana przez wiele lat przez
Orb醤a i jego Fidesz.

Aby to uzyska w阦ierski premier dokona jeszcze innych operacji. Po
pierwsze doprowadzi do zmian w konstytucji, kt髍e wprowadzi硑 zapis o
tym, 縠 W阦ierska Partia Socjalistyczna jest spadkobierczyni partii
komunistycznej , a tym samym mo縠 by uznana za organizacj przest阷cz.
Oznacza praktycznie to jej delegalizacj. Po drugie, dokona zmian w
ordynacji wyborczej, tak aby nawet wynik poni縠j 30% oddanych g硂s體 dawa
mu 2/3 g硂s體 parlamencie. Dodajmy, 縠 przy okazji zmieniono uk砤d okr阦體
wyborczych, w ten spos骲, aby Fidesz m骻 砤twiej w nich wygrywa.

Dla zagwarantowania sobie pe硁i w砤dzy, Orb醤 nak砤da kaganiec na media.
Jeszcze w roku 2010 przeg硂sowano restrykcyjn wobec medi體 ustaw, mocno
ograniczaj眂 swobod wypowiedzi, teraz administracja pa駍twowa podejmuje
decyzje bezpo秗ednie, m. in. zapowiedziano nieprzed硊縠nie koncesji dla
opozycyjnej stacji radiowej "Klubradio".

Adam Bodnar, wiceprezes Zarz眃u Helsi駍kiej Fundacji Praw Cz硂wieka
napisa w "Kulturze Liberalnej".

W ten oto spos骲 w 秗odku Europy mamy pa駍two - cz硂nka Unii Europejskiej
- kt髍e przesta硂 by demokratyczne. Jeszcze s fasady, jeszcze mo縩a
demonstrowa i u縴wa internetu, liderzy opozycji nie s jeszcze
zatrzymywani i aresztowani, ale w parlamencie nie ma pluralizmu,
instytucje kontrolne i s眃ownictwo zosta硑 pozbawione z阞體, a opozycja
jest wykluczana poza nawias jakiegokolwiek wp硑wu na pa駍two.

To jedyny, jak do tej pory, polski g硂s w sprawie W阦ier, a wydaje si, 縠
to w砤秐ie polska demokracja, tkwi眂a korzeniami w obywatelskim ruchu
"Solidarno禼i" powinna zareagowa na to, co si dzieje na W阦rzech. Adam
Bodnar zastanawia si r體nie, jak powinna zareagowa opinia publiczna i
instytucje Unii Europejskiej. Wydaje si, 縠 sytuacja jest o wiele
powa縩iejsza ni ta, kiedy partia Joerga Haidera wesz砤 w sk砤d koalicji
rz眃owej w Austrii. Bodnar sugeruje, 縠 Komisja Europejska powinna wszcz辨
procedur zawieszenia W阦ier w niekt髍ych uprawnieniach cz硂nkowskich w UE
, w tym tak縠 w prawie g硂su na forum Rady Unii Europejskiej, zgodnie z
art. 7 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Inicjatywa w tej sprawie powinna
wyj禼 ze strony Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, lub jako
inicjatywa jednej trzeciej pa駍tw - cz硂nk體 UE. Milczenie szefa
parlamentu, Jerzego Buzka (i jego nast阷cy, socjalisty Martina Schulza), a
tak縠 szefa KE, Jos Manuela Barroso, jest niezrozumia砮.

Niezrozumia砮 jest tak縠 milczenie polskiego rz眃u w tej sprawie. Rz眃z眂a
Platforma Obywatelska i w阦ierski Fidesz s w Parlamencie Europejskim w
jednej frakcji, EPP, tym bardziej nale縜硂by podj辨 na jego forum
konkretne dzia砤nia. Jednak g硂s powinni przede wszystkim zabra premier
Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Rados砤w Sikorski. Zn體
przywo硊j眂 Adama Bodnara;

Polska nie mo縠 promowa demokracji, rz眃體 prawa i praw cz硂wieka w
pa駍twach Partnerstwa Wschodniego czy w pa駍twach arabskich, skoro
przymyka oczy na stworzenie systemu autorytarnego w jednym z pa駍tw Europy
odkowo-Wschodniej, tak bliskim nam duchowo.

W阦rzy, nar骴 krewki, budz si z letargu. Mog, popchni阠i coraz
trudniejsz sytuacj ekonomiczn, zrobi to gwa硉ownie. Wszyscy pami阾aj
wydarzenie z roku 1956, oczywi禼ie rozgrywaj眂e si w zupe硁ie innej
rzeczywisto禼i politycznej i spo砮cznej. Orb醤 swoimi decyzjami buduje
jednocze秐ie na nowo opozycj, ju nie tylko w sferze polityki, ale
r體nie spo砮czn. Ma wprawdzie jeszcze znaczne poparcie, ale jednocze秐ie
swoimi decyzjami buduj opozycj obywatelsk. Na manifestacji w
Budapeszcie, zwo砤nej przeciwko polityce rz眃u Orb醤a wida by硂 ju
wyra糿 determinacj.

W Polsce pojawi硑 si r體nie inne opinie. Dla wielu Orb醤 jawi si jako
silny cz硂wiek prawicy, co w rodzaju Jaros砤wa Kaczy駍kiego, kt髍emu si
uda硂. Niekt髍ym podoba si wyra糿ie antyunijna retoryka w阦ierskiego
premiera. Marek Jurek napisa w mikroblogowym portalu Twitter, 縠 Polacy
powinni trzyma za W阦ry Orb醤a kciuki, podobnie jak w roku 1956. Jednym
s硂wem dla by砮go marsza砶a Sejmu, Victor Orb醤 to wsp蟪czesny Imre Nagy.
Kto w zwi眤ku z tym ma gra rol wojsk sowieckich z 1956 roku? Unia
Europejska? Inni twierdz, 縠 Orb醤 to bohater walcz眂y o suwerenno舵 i
pozycj W阦ier. Przymykaj oczy na to, 縠 robi to zaw昕aj眂 prawa
obywatelskie, zmieniaj眂 demokracj w "demokratur", przy okazji
wprowadzaj眂 napi阠ia mi阣zynarodowe w centrum Europy.

Victora Orb醤a pokona jednak nie Unia Europejska, ani ulica. Pokona go
nieub砤gana logika ekonomii. Pr骲a zamkni阠ia kraju na Uni Europejsk,
lub gra polityczna swobodami obywatelskimi, aby uzyska konkretn pomoc
ekonomiczn dla wal眂ej si gospodarki, musi przynie舵 zmiany w jego
polityce wewn阾rznej - i ile oczywi禼ie up髍 i determinacja Orb醤a nie
popchnie go ku dalszemu radykalizmowi. Inne alternatywy to droga
bia硂ruska i wpadni阠ie w obj阠ia Rosji, bezwzgl阣ne obj阠ia W砤dimira
Putina albo krew na ulicach. I dlatego i Unia Europejska i same W阦ry maj
nie wi阠ej ni p蟪 roku na odwr骳enie wektora politycznego. Victor Orb醤,
dzi u szczytu w砤dzy, jest ju tak naprawd nad polityczn przepa禼i. #
Ze strony:http://tiny.pl/hj5jq

--
stevep


Taaaaak.., szkoda ze tak mlodo 'odejdzie'...

Taaaaak..., szkoda, 縠 nie uda硂 si ci napisa nic m眃rego.

BomBel

Data: 2012-01-07 09:24:59
Autor: kefirh
Chory cz艂owiek Europy.
W dniu 2012-01-07 06:03, stevep pisze:
# Dzi艣 to nie Grecja, W艂ochy, czy Hiszpania s膮 najwi臋kszym problemem
[...]


Daj se troch臋 luzu globalna zaka艂o.
http://www.youtube.com/watch?v=CGt-rTDkMcM&feature=related


--
鈥濲ak d艂ugo jeszcze policja b臋dzie tolerowa艂a dom schadzek przy ulicy Widok 10 mieszkanie 12, III pi臋tro dzwoni膰 trzy razy?鈥

Data: 2012-01-07 10:56:32
Autor: Leprechaun
Chory cz艂owiek Europy.

U偶ytkownik "stevep" <stevep011@invalid.tkdami.net> napisa艂 w wiadomo艣ci news:op.v7o6zed050oqoastevep-komputer.radom.vectranet.pl...
# Dzi艣 to nie Grecja, W艂ochy, czy Hiszpania s膮 najwi臋kszym problemem Unii
Europejskiej. Nie jest to nawet problem kryzysu euro. Tym problemem s膮
W臋gry i jej przyw贸dca, nacjonalista i populista Victor Orb谩n.

Jak tak mo偶esz?! Orban to wz贸r dla Jaros艂awa Kaczy艅skiego!

BomBel

Chory cz艂owiek Europy.

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona