Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Ciemne interesy WSI

Ciemne interesy WSI

Data: 2014-04-15 06:05:21
Autor: u2
Ciemne interesy WSI
http://niezalezna.pl/54131-interesy-wsi-sad-skazuje-handlarzy-bronia-prokuratura-oczyszcza-ich-szefow



Miliony dolar贸w na tajnych kontach by艂ych 偶o艂nierzy wojskowych s艂u偶b specjalnych PRL-u, nielegalny handel broni膮 i tajemnicze transakcje. To nie w膮tki ze scenariusza sensacyjnego filmu, lecz fakty z procesu w sprawie nielegalnego handlu broni膮, kt贸rym zajmowali si臋 agenci Wojskowych S艂u偶b Informacyjnych. Kilka dni temu zapad艂 wyrok, w kt贸rym skazani zostali wsp贸艂pracownicy i agenci zlikwidowanych osiem lat temu WSI

Ten wyrok ma prze艂omowe znaczenie, poniewa偶 w 2010 r. Wojskowa Prokuratura Okr臋gowa w Warszawie umorzy艂a tajne 艣ledztwo w sprawie zwi膮zk贸w szefostwa WSI z tym handlem broni膮, chocia偶 wcze艣niej zarzuty w tej sprawie mieli postawione b. szefowie WSI Konstanty Malejczyk i Kazimierz G艂owacki. 脫wczesny minister obrony narodowej Bogdan Klich (PO), kt贸remu przys艂ugiwa艂o prawo do odwo艂ania si臋 od decyzji prokuratury, nie zrobi艂 tego i umorzenie sta艂o si臋 prawomocne. Umorzenie 艣ledztwa nast膮pi艂o ju偶 po katastrofie smole艅skiej i po wygranych przez Bronis艂awa Komorowskiego wyborach prezydenckich. Szefem Naczelnej Prokuratury Wojskowej by艂 w贸wczas gen. Krzysztof Parulski. W sierpniu 2010 r. otrzyma艂 on nominacj臋 generalsk膮 z r膮k prezydenta Komorowskiego, kt贸ry w 2005 r., jako jedyny pose艂 PO, g艂osowa艂 przeciw rozwi膮zaniu WSI.

Czterna艣cie lat procesu
Prokuratura Okr臋gowa w Gda艅sku, kt贸ra sformu艂owa艂a akt oskar偶enia, zarzuci艂a m.in. Jerzemu Dembowskiemu (ps. Wirakocza), 偶o艂nierzowi Zarz膮du II Sztabu Generalnego, Krzysztofowi Dembowskiemu (synowi Jerzego Dembowskiego), Edmundowi Ochnio (ps. Tytus), agentowi WSI, i Januszowi Gr膮dzielowi, wiceszefowi sp贸艂ki zbrojeniowej Cenrex, fa艂szowanie dokument贸w i po艣wiadczanie nieprawdy w zwi膮zku z dostawami broni warto艣ci ok. 4,5 mln dol. do pa艅stw obj臋tych embargiem ONZ oraz branie 艂ap贸wek 鈥 w sumie ci膮偶y艂o na nich 90 zarzut贸w. Proces odbywa艂 si臋 w trybie niejawnym. Utajnione by艂o tak偶e uzasadnienie wyroku. Do publicznej wiadomo艣ci s臋dzia Aneta Obszy艅ska-Ma艂ocha poda艂a tylko jego sentencj臋. Oskar偶onym grozi艂o do 12 lat wi臋zienia, najwy偶szy wyrok us艂ysza艂 Edmund Ochnio 鈥 rok i sze艣膰 miesi臋cy pozbawienia wolno艣ci (na poczet kary zaliczono mu okres tymczasowego aresztu, do kt贸rego trafi艂 w latach 90.), dwaj inni dostali po 10 miesi臋cy w zawieszeniu na dwa lata a jeden z pods膮dnych zosta艂 cz臋艣ciowo uniewinniony, a cz臋艣膰 zarzut贸w umorzono z powodu przedawnienia.

Oskar偶eni zostali wymienieni w Raporcie z weryfikacji WSI, w kt贸rym udowodniono, 偶e w latach 90. WSI handlowa艂y broni膮 z mafi膮 pa艅stw nadba艂tyckich i arabskimi terrorystami. Raport sygnowany nazwiskiem Antoniego Macierewicza, szefa Komisji Weryfikacyjnej, zosta艂 og艂oszony w lutym 2007 r. przez prezydenta, prof. Lecha Kaczy艅skiego.

Sprawa dotycz膮ca nielegalnego handlu broni膮 rozpocz臋艂a si臋 w 2000 r. przed S膮dem Okr臋gowym w Gda艅sku. Na 艂awie oskar偶onych zasiad艂o sze艣ciu m臋偶czyzn kieruj膮cych sp贸艂kami Cenrex i Steo. Sp贸艂ki te kupowa艂y bro艅 od Ministerstwa Obrony Narodowej i policji, kt贸re pozbywa艂y si臋 uzbrojenia z lat 50. Odbiorcami broni mia艂y by膰 sp贸艂ki z Estonii, 艁otwy i znany handlarz broni膮 Monzer al-Kassar. Z Polski wyeksportowano w ten spos贸b m.in. ponad 20 tys. pistolet贸w TT, kilkaset karabink贸w typu Ka艂asznikow, kilka tysi臋cy pepesz, kilkaset sztuk granatnik贸w, pociski mo藕dzierzowe i miliony sztuk amunicji. Po pi臋ciu latach, w 2005 r., proces przeniesiono do Warszawy 鈥 w 2008 r. sprawa zosta艂a zwr贸cona do prokuratury, a ponownie wr贸ci艂a do s膮du rok p贸藕niej.
鈥 Wyrok ma olbrzymie znaczenie dla oceny dzia艂ania Wojskowych S艂u偶b Informacyjnych w Polsce ze wzgl臋du na fakt, i偶  potwierdza ustalenia Komisji Weryfikacyjnej WSI, wskazuj膮ce na ci膮g艂o艣膰 dzia艂a艅 zwiadu komunistycznego i s艂u偶b wojskowych po roku 1989, w tym wypadku handlu broni膮 鈥 powiedzia艂 鈥濩odziennej鈥 po wyroku Antoni Macierewicz. 鈥 Wyrok obna偶y艂 tajn膮 struktur臋 wewn膮trz s艂u偶b informacyjnych, kt贸ra dzia艂a艂a przez ca艂y czas na rzecz pa艅stwa rosyjskiego, mafii rosyjskiej i struktur terrorystycznych na 艣wiecie, tych samych, kt贸re by艂y wspierane przez GRU i wywiad komunistyczny w Polsce. Okazuje si臋, 偶e przez kilkana艣cie lat po roku 1989 wywiad, maj膮cy chroni膰 wojsko polskie, chroni艂 przez ca艂y czas rosyjskie interesy. Ten wyrok potwierdza diagnoz臋, jak膮 postawili艣my w Komisji Weryfikacyjnej, kt贸ra oznacza艂a, 偶e trzeba by艂o te struktury rozwi膮za膰, a wobec ludzi w nich tkwi膮cych wszcz膮膰 post臋powania karne. Mam nadziej臋, 偶e decyzja pani s臋dzi b臋dzie kontynuowana w nast臋pnych aktach oskar偶enia i nast臋pnych wyrokach. Tym ludziom nale偶y si臋 nie reklama i wsparcie, jakiego udzielali im ostatnio Donald Tusk, Rados艂aw Sikorski i cz艂onkowie komisji ds. s艂u偶b specjalnych, lecz wi臋zienie 鈥 zako艅czy艂 pose艂 Antoni Macierewicz.

Edmund Ochnio pozwa艂 Antoniego Macierewicza w zwi膮zku z Raportem z weryfikacji WSI. Sprawa zosta艂a ju偶 zako艅czona prawomocnym wyrokiem 鈥 s膮d przyzna艂 racj臋 Macierewiczowi.

Prywatny obr贸t specjalny
Nielegalny handel broni膮 na tak olbrzymi膮 skal臋 by艂 mo偶liwy w zwi膮zku z regulacjami prawnymi, do kt贸rych dosz艂o jeszcze w latach 80. ubieg艂ego wieku, w trakcie obrad Okr膮g艂ego Sto艂u. W贸wczas to powsta艂a nikomu nieznana sp贸艂ka Cenrex. Jej udzia艂owcami by艂o Ministerstwo Wsp贸艂pracy Gospodarczej z Zagranic膮 oraz Wojew贸dzki Zwi膮zek Rolnik贸w, K贸艂ek i Organizacji Rolniczych w Warszawie, na czele kt贸rych sta艂 Janusz Maksymiuk, p贸藕niejszy doradca Andrzeja Leppera i wiceszef Samoobrony. Dyrektorem Cenrexu zosta艂 by艂y oficer II Zarz膮du Sztabu Generalnego Jerzy Dembowski, a jego zast臋pcami Marek Cisek i Janusz Gr膮dziel. Sp贸艂ka mia艂a koncesj臋 na obr贸t sprz臋tem specjalnym, czyli na handel broni膮. Wed艂ug Raportu z weryfikacji WSI do Cenrexu trafi艂o mienie wyprowadzone z pa艅stwowej firmy 鈥 Centralnego Zarz膮du In偶ynierii. Do 1989 r. monopol na handel broni膮 mia艂 w艂a艣nie Centralny Zarz膮d In偶ynierii, usytuowany w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, a nast臋pnie w Ministerstwie Wsp贸艂pracy Gospodarczej z Zagranic膮. Po wej艣ciu w 偶ycie ustawy o dzia艂alno艣ci gospodarczej w 1989 r. zmieniono zakres kompetencji Centralnego Zarz膮du In偶ynierii i dzia艂alno艣膰 handlow膮 zwi膮zan膮 z mi臋dzynarodowym obrotem broni膮 podj臋艂y sp贸艂ki prawa handlowego Cenzin oraz Cenrex, w kt贸rym 20 proc. udzia艂贸w mia艂 WZRKiOR. Co ciekawe, dyrektor Cenrexu Jerzy Dembowski zosta艂 wytypowany do handlu broni膮 przez p艂k. Konstantego Malejczyka, w latach PRL-u szefa niezwykle gro藕nego oddzia艂u 鈥瀁鈥 Zarz膮du II Sztabu Generalnego, zamieszanego m.in. w afer臋 FOZZ, a w latach 90. szefa Wojskowych S艂u偶b Informacyjnych. Konstanty Malejczyk przeszed艂 specjalne przeszkolenie GRU i 鈥 jak wynika z Raportu o weryfikacji WSI 鈥 by艂 osobi艣cie zaanga偶owany w prowadzenie agentury w mediach publicznych i komercyjnych.

Ca艂y tekst zosta艂 opublikowany w aktualnym numerze tygodnika 鈥濭azeta Polska鈥
--
http://www.tv-trwam.pl/na-zywo
http://www.radiomaryja.pl/live/
http://live.telewizjarepublika.pl

Ciemne interesy WSI

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona