Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Co jara ten facet?

Co jara ten facet?

Data: 2013-12-03 05:01:30
Autor: wawa
Co jara ten facet?
W dniu 12/3/2013 1:54 AM, Bogdan Idzikowski pisze:
Czy b臋dziemy 偶yli w wolnej Polsce, czy w przygranicznej rosyjskiej
kolonii? Oto pytanie! A nad odpowiedzi膮, z trosk膮 rzecz jasna zastanawia
si臋 pewien stetrycza艂y buc z Milan贸wka.

Tak jest, ca艂a Polska pilnie s艂ucha wynurze艅 jakiego艣 revelsteina, no bo kto inny mo偶e nam lepiej obja艣ni膰 kulisty i zalety polityki cara Putina i kanclerza Tuska :)

Na ten cudny komunistyczny obrazek szcz臋艣cia, zdrowia i dobrobytu, naszcza艂 dzisiaj wasz TVN - zaraz po opublikowaniu informacji "Fakty TVN straci艂y 821 tys. widz贸w" - czekamy na kolejny odcinek pod tytu艂em "Prawdziwi w艂adcy Polski".

http://www.tvn24.pl/prawdziwi-wladcy-ukrainy-oto-najpotezniejsi-oligarchowie,376420,s.html

Prawdziwi w艂adcy Ukrainy. Oto najpot臋偶niejsi oligarchowie

Biznesmeni i politycy w jednym - nad Dnieprem nie da si臋 inaczej. Tworz膮 partie i kreuj膮 ministr贸w. Od ich finansowych kalkulacji zale偶y polityka pa艅stwa. Oto najwi臋ksi oligarchowie Ukrainy.

Ukraina od odzyskania niepodleg艂o艣ci jest demokracj膮 oligarchiczn膮, z gospodark膮 maj膮c膮 ma艂o wsp贸lnego z wolnym rynkiem. Biznesowe sukcesy lub pora偶ki zale偶膮 nie od mened偶erskich umiej臋tno艣ci, a od politycznych powi膮za艅. Klany podzieli艂y gospodark臋, panuj膮 w mediach i wp艂ywaj膮 na prezydenta.

Rz膮dz膮 klany

Klan doniecki - numerem jeden jest tu niezaprzeczalnie Rinat Achmetow, najbogatszy Ukrainiec. Jego partnerem biznesowym jest Wadim Nowinskyj. Do tego klanu zalicza si臋 te偶 Borysa Kolesnikowa, swego czasu wicepremiera odpowiedzialnego za Euro 2012, wicepremier Rais臋 Bohatyriow膮, 1. zast臋pc臋 szefa administracji prezydenckiej Irin臋 Akimow膮 czy zast臋pc臋 prokuratora generalnego Rinata Ku藕mina.

Klan gazowy - nieformalnym liderem jest Dmytro Firtasz. Opr贸cz niego zalicza si臋 do klanu gazowego Jurija Bojk臋, Wa艂eryja Choroszkowskiego, Iwana Fursina i szefa administracji prezydenta Serhija Lowoczkina. Zdecydowanie prorosyjska grupa, co nie dziwi, bo to na interesach z Rosj膮, Firtasz et consortes dorobili si臋 gigantycznego maj膮tku.

Familia - za przyw贸dc臋 grupy, kt贸r膮 buduje wok贸艂 siebie z krewnych i przyjaci贸艂 Janukowycz, uwa偶a si臋 jego syna O艂eksandra. Ale prawdziwym m贸zgiem klanu jest deputowany Jurij Iwaniuszczenko, biznesmen o szemranej przesz艂o艣ci, z rodzinnego miast prezydenta. Do Familii zalicza si臋 te偶 wicepremiera Serhija Arbuzowa (nazywanego skarbnikiem rodziny Janukowycz贸w) i szefa MSW Witalija Zacharczenk臋.

Ka偶dy z klan贸w ma swoje strefy wp艂yw贸w w o艣rodku prezydenckim, rz膮dzie, parlamencie i najwa偶niejszych instytucjach. Dziel膮 ich biznesowe interesy i zwi膮zane z tym pogl膮dy na polityk臋 wewn臋trzn膮 i zagraniczn膮 (np. donieccy s膮 raczej prozachodni, za艣 lobby gazowe 鈥 prorosyjskie).

Janukowycz pocz膮tkowo przez wiele lat by艂 zwi膮zany z klanem donieckim. Kilka lat temu zacz膮艂 bardziej wi膮za膰 si臋 z klanem gazowym, jako przeciwwag膮 dla donieckich. A od kiedy zosta艂 prezydentem, buduje konsekwentnie w艂asny klan, tzw. Famili臋.
Najbogatsi

W ci膮gu ostatniego roku oligarchowie zwi臋kszyli sw贸j maj膮tek. Wed艂ug wylicze艅 tygodnika 鈥濳orrespondent鈥 robionych wsp贸lnie z grup膮 Dragon Capital, o ile w 2012 r., 偶eby wej艣膰 do pierwszej setki najbogatszych Ukrai艅c贸w, trzeba by艂o mie膰 maj膮tek rz臋du 32 mln dolar贸w, to teraz ten pr贸g wzr贸s艂 ponad dwukrotnie 鈥 do 72 mln dolar贸w.

Ju偶 贸smy rok z rz臋du liderem rankingu jest Rinat Achmetow, kt贸ry zwi臋kszy艂 maj膮tek z 17,8 mld do 18,3 mld dolar贸w. Drugie miejsce zajmuje Hiennadij Bogolubow 鈥 jego kapita艂 w ci膮gu roku wzr贸s艂 z 3,25 mld do 3,9 mld dolar贸w. Kolejni s膮 Ihor Ko艂omojski, partner biznesowy Bogolubowa (3,46 mld dolar贸w), Wiktor Pinczuk (jego maj膮tek zmala艂 z 3,19 mld do 2,98 mld dolar贸w) i Wadim Nowinskyj z 2,8 mld dolar贸w (w 2012 r. by艂o 3,3 mld).

Jak czyta膰 map臋 oligarch贸w

Ale czo艂贸wki ukrai艅skich oligarch贸w nie da si臋 okre艣li膰 tylko wed艂ug zasobno艣ci portfela. Ani ranking bogaczy, ani oficjalne dane firm, nie poka偶膮 ca艂ej mapy oligarchicznej Ukrainy. Cz臋sto bowiem jest tak, 偶e prawdziwym w艂a艣cicielem czy udzia艂owcem sp贸艂ki jest kto艣 inny, ni偶 osoba zapisana w dokumentach.

Jedynym wyj艣ciem jest po艂膮czenie biznesowego kryterium z kryterium wp艂yw贸w politycznych. W贸wczas otrzymamy tak膮 list臋:

1. Rinat Achmetow (klan doniecki)

Syn Tatara, urodzi艂 si臋 w Doniecku. W latach 90. by艂o g艂o艣no o jego zwi膮zkach z lud藕mi ze 艣wiata przest臋pczego. Szybko r贸s艂 w si艂臋, przejmuj膮c kolejne zak艂ady w sektorze metalurgicznym. Wtedy te偶 blisko zwi膮za艂 si臋 z gubernatorem obwodu donieckiego - Wiktorem Janukowyczem. W贸wczas ur贸s艂 w pot臋g臋 tzw. klan doniecki. Janukowycz by艂 jego politycznym liderem (w 2002 zosta艂 premierem), a Achmetow biznesowym. W 2004 r. popiera艂 w wyborach prezydenckich Janukowycza, ale mimo pora偶ki i "pomara艅czowej rewolucji" dalej budowa艂 swoje imperium. Przez wiele lat prezes i w艂a艣ciciel Szachtara Donieck.

Pot臋ga biznesowa Achmetowa stoi na trzech filarach: metalurgii, elektroenergetyce, mediach. Wi臋kszo艣膰 maj膮tku skupia si臋 w utworzonym w 2000 r. System Capital Management (SCM). Aktywa SCM wycenia si臋 na ponad 30 mld dolar贸w.

Interesy Achmetowa w sektorze metalurgicznym skupiaj膮 si臋 w Holding MetInvest, gdzie 1/4 udzia艂贸w nale偶y do Wadima Nowinskiego (Smart Holding). MetInvest to najwi臋kszy w kraju producent rudy 偶elaza, wytwarza 40 proc. stali na Ukrainie. Inwestuje za granic膮 (USA, Bu艂garia, W艂ochy, W. Brytania). Je艣li chodzi o energetyk臋, to g艂贸wn膮 rol臋 odgrywa Doniecka Kompania Paliwowo-Energetyczna (DTEK) zatrudniaj膮ca ponad 100 tys. os贸b. Zak艂ady kontrolowane przez DTEK produkuj膮 ponad 30 proc. energii elektrycznej zu偶ywanej na Ukrainie. Achmetow jest te偶 wielkim magnatem medialnym. Nale偶膮ca do niego Media Grupa Ukraina kontroluje m.in. og贸lnokrajowy kana艂 TV Ukraina, regionaln膮 TV Donbass, dwa kana艂y sportowe. Achmetow jest te偶 w艂a艣cicielem kilku tytu艂贸w prasowych. Najbogatszy Ukrainiec inwestuje tak偶e w inne sektory. Ma m.in. dwa banki, udzia艂y w najwi臋kszych operatorach telefonii kom贸rkowej, mn贸stwo nieruchomo艣ci, firmy rolne i sie膰 stacji paliwowych.

殴r贸d艂o: president.gov.ua Janukowycz w jednej z fabryk Rinata Achmetowa (L)

2. Dmytro Firtasz (klan gazowy)

殴r贸d艂o: president.gov.ua Szef administracji prezydenckiej Serhij Lowoczkin reprezentuje lobby gazowe

Jeden z najbardziej tajemniczych oligarch贸w. Wielk膮 karier臋 zapocz膮tkowa艂y barterowe interesy z Turkmenistanem: za 偶ywno艣膰 sprowadza艂 gaz. Jego biznes rozkwit艂 dzi臋ki wsp贸艂pracy z Gazpromem. Na przyk艂ad w sp贸艂ce RosUkrEnergo, kt贸ra przez kilka lat zarabia艂a krocie na po艣rednictwie w sprzeda偶y rosyjskiego gazu pa艅stwowemu Naftohazowi, Firtasz mia艂 45 proc. udzia艂贸w, a Gazprom 50 proc.

Po 2006 r. Firtasz popiera艂 Juszczenk臋, ale jednocze艣nie finansowa艂 Parti臋 Region贸w. Ta gra na dwa fortepiany si臋 potem op艂aci艂a. Ale wcze艣niej Firtasz narazi艂 si臋 tym premier Julii Tymoszenko, kt贸ra w 2009 r. doprowadzi艂a do wykluczenia RosUkrEnergo z po艣rednictwa w handlu gazem z Rosji (zreszt膮 ta umowa, kt贸rej elementem by艂a eliminacja Firtasza, sta艂a si臋 powodem skazania Tymoszenko na wi臋zienie). Po 2010 r. Firtasz mocno wszed艂 w sektor chemiczny, korzystaj膮c z poparcia nowej w艂adzy i rosyjskich kredyt贸w 鈥 szybko jego holding Ostchem sta艂 si臋 g艂贸wnym graczem na tym polu.

Swoje aktywa Firtasz skupia w Group DF i obejmuj膮 one przemys艂 chemiczny i tytanowy, sektor gazowy i finansowy. Zak艂ady chemiczne nale偶膮 do sp贸艂ki Ostchem Holding i s膮 niemal monopolistami na rynku nawoz贸w sztucznych na Ukrainie. Swego czasu sp贸艂ka Firtasza Emfesz sprzedawa艂a gaz na W臋grzech i w Polsce. Firtasz ma udzia艂y w wielu prywatyzowanych sp贸艂kach dostarczaj膮cych gaz do odbiorc贸w komunalnych i indywidualnych. Ma te偶 bank i terminal portowy.

殴r贸d艂o: ua.fru.org.ua Dmytro Firtasz jest potentatem sektora chemicznego i prezesem Federacji Pracodawc贸w Ukrainy

3. O艂eksandr Janukowycz (Familia)


Stomatolog z wykszta艂cenia, ale przede wszystkim syn prezydenta. Informacje o jego aktywno艣ci biznesowej s膮 starannie ukrywane, do opinii publicznej przedostaje si臋 niewiele. Dzia艂a w bran偶y budowlanej i finansowej. W 2011 r. pierwszy raz wszed艂 do 100 najbogatszych Ukrai艅c贸w, w 2012 r. kupi艂 Wszechukrai艅ski Bank Rozwoju i zwi臋kszy艂 sw贸j kapita艂 z 33,69 mln do 43,54 mln USD. W marcu 2013 r. tygodnik "Fokus" wyceni艂 jego maj膮tek ju偶 na 196,5 mln dolar贸w.

4-5. Ihor Ko艂omojski & Hiennadij Bogolubow

G艂贸wni udzia艂owcy Grupy Prywat, najwi臋kszej po SCM Achmetowa grupy finansowo-przemys艂owej na Ukrainie. Kontroluje ona ponad tysi膮c przedsi臋biorstw w r贸偶nych bran偶ach, g艂贸wnie w sektorze finansowym, paliwowym, metalurgii, mediach i przewozach lotniczych.

Ko艂omojski, w zale偶no艣ci od w艂asnych potrzeb, wspiera r贸偶ne si艂y polityczne. S艂ynie z brutalnych metod prowadzenia biznesu. Dwa razy wszczynano przeciw niemu post臋powanie karne w sprawie zlecenia zab贸jstwa. Lider wsp贸lnoty 偶ydowskiej na Ukrainie. Bogolubow dla odmiany konsekwentnie unika anga偶owania si臋 w polityk臋.

Ich Prywatbank to najwi臋ksza instytucja finansowa na Ukrainie. Bez problem贸w przetrwa艂 kryzys w 2009 r. i ka偶dy kolejny rok ko艅czy艂 zyskiem. Grupa Prywat ma udzia艂y w Ukrnafcie, najwi臋kszej firmie ukrai艅skiej wydobywaj膮cej rop臋 i gaz, oraz kontroluje pa艅stwowego operatora ropoci膮g贸w. Ko艂omojski i Bogolubow maj膮 te偶 trzy rafinerie i 25 proc. rynku stacji paliwowych. Je艣li chodzi o metalurgi臋, Prywat inwestuje g艂贸wnie za granic膮 (Australia, Ghana, USA, Rumunia, Polska, Gruzja, Rosja). Kontroluje te偶 co najmniej trzy linie lotnicze, ma udzia艂y w elektrowniach oraz posiada medialne imperium (trzy telewizje, szereg gazet i portali internetowych).

6. Andrij Klujew (klan doniecki)

Pochodzi z Donbasu. Zwi膮za艂 si臋 z Janukowyczem, gdy ten by艂 gubernatorem. Wicepremier w rz膮dach Janukowycza (2003-2004, 2006-2007), deputowany Partii Region贸w w kolejnych wyborach, poczynaj膮c od 2002 r. Od lutego 2012 r. sekretarz Rady Bezpiecze艅stwa Narodowego i Obrony. Jeden z najbardziej zaufanych Janukowycza. W 2011 r. "Ukrainska Prawda" opublikowa艂a artyku艂 sugeruj膮cy, 偶e Klujew pomaga艂 prezydentowi w ukryciu maj膮tku za granic膮.

Wraz z bratem Serhijem kontroluj膮 grup臋 Ukrpodszypnik (kilkadziesi膮t firm, g艂贸wnie w przemy艣le maszynowym i energetyce odnawialnej). Maj膮 te偶 udzia艂y w jednym z najwi臋kszych bank贸w w kraju.

7. Wa艂eryj Choroszkowski (klan gazowy)

W przeciwie艅stwie do wi臋kszo艣ci oligarch贸w najpierw zaczyna艂 w polityce, a dopiero potem przeszed艂 do biznesu. Zajmowa艂 wysokie stanowiska pod koniec rz膮d贸w Kuczmy, by艂 ministrem gospodarki u Janukowycza (2002 r.). Po "pomara艅czowej rewolucji" zwi膮za艂 si臋 z Juszczenk膮. Jako szef s艂u偶by celnej wym贸wi艂 pos艂usze艅stwo 贸wczesnej premier Tymoszenko, staj膮c po stronie Firtasza, z kt贸rym zacz膮艂 robi膰 interesy. Juszczenko za艣, b臋d膮cy w ostrym konflikcie z Tymoszenko, mianowa艂 Choroszkowskiego wiceszefem s艂u偶by bezpiecze艅stwa (SBU). Podobnie jak Firtasz, po obj臋ciu rz膮d贸w przez Janukowycza, Choroszkowski nie tylko nie straci艂, a zyska艂. Nowy prezydent uczyni艂 go szefem SBU, a potem wicepremierem.

G艂贸wnym polem aktywno艣ci biznesowej Choroszkowskiego s膮 media. W 2005 r. kupi艂 najwi臋kszy ukrai艅ski koncern medialny U.A. Inter Media Group (m.in. sze艣膰 kana艂贸w TV, w tym najpopularniejszy prywatny 鈥 Inter TV).

8. Wiktor Pinczuk

In偶ynier i pracownik naukowy, zi臋膰 by艂ego prezydenta Leonida Kuczmy. Od pocz膮tku lat 90. po艣rednictwo w imporcie gazu z Rosji i Turkmenistanu. Biznes rozwija艂 si臋 艣wietnie tak偶e dzi臋ki zwi膮zkowi z c贸rk膮 prezydenta. Po "pomara艅czowej rewolucji" straci艂 finansowo na skutek dzia艂a艅 Tymoszenko. Wycofa艂 si臋 z bie偶膮cej polityki. Aktywnie wspiera integracj臋 europejsk膮 Ukrainy jako organizator corocznych szczyt贸w w Ja艂cie.

Jego aktywa s膮 skupione w grupie EastOne. Inwestuje g艂贸wnie w metalurgii (produkcja rur) i mediach. Grupa Interpipe jest czwartym na 艣wiecie producentem rur stalowych przeznaczonych g艂贸wnie dla ropoci膮g贸w i gazoci膮g贸w. Z kolei do Grupy Starlight Media nale偶y co najmniej 6 telewizji. Ma te偶 kilka tytu艂贸w prasowych.

殴r贸d艂o: president.gov.ua Doroczne spotkanie Ja艂ta艅skiej Inicjatywy Europejskiej. W pierwszym rz臋dzie m.in. oligarchowie Wiktor Pinczuk i Petro Poroszenko

9. O艂eh Bachmatiuk

Jako jeden z nielicznych w czo艂贸wce oligarch贸w, pochodzi nie z Kijowa czy wschodu kraju, ale z Galicji. By艂 jednym ze sponsor贸w partii Tymoszenko. Jako jeden z niewielu, w ostatnich latach zyska艂 najbardziej. Jest potentatem w sektorze rolno-spo偶ywczym i finansowym (Holding Avangard, Ukralandfarming). Dzier偶awi najwi臋kszy obszar ziem uprawnych (ponad p贸艂 miliona hektar贸w). Bachmatiuk ma te偶 dwa banki.

10. Petro Poroszenko

Najpierw nale偶a艂 do klanu kijowskiego, jednego z najpot臋偶niejszych za Kuczmy. Od 2002 zwi膮zany z Juszczenk膮, opowiedzia艂 si臋 od razu za "pomara艅czow膮 rewolucj膮". W latach 2007鈥2012 przewodnicz膮cy rady Narodowego Banku Ukrainy. By艂 szefem MSZ na prze艂omie 2009 i 2010 r. Za艂apa艂 si臋 na par臋 miesi臋cy na posad臋 ministra gospodarki w rz膮dzie Azarowa. Poroszenko by艂 jednym z najbli偶szych wsp贸艂pracownik贸w Juszczenki, by艂y prezydent jest zreszt膮 ojcem chrzestnym obu c贸rek biznesmena.

Do Poroszenki nale偶y koncern Ukrprominwest, kt贸ry kontroluje szereg przedsi臋biorstw g艂贸wnie w przemy艣le samochodowym oraz spo偶ywczym. Szczeg贸lnie znana jest korporacja Roshen 鈥 zajmuje pierwsze miejsce na Ukrainie w przemy艣le cukierniczym. To dlatego Poroszenk臋 nazywa si臋 "kr贸lem czekolady". Poroszenko kontroluje te偶 telewizj臋 informacyjn膮 Kana艂 5 鈥 w pocz膮tkach "pomara艅czowej rewolucji" by艂a jedyn膮, kt贸ra popar艂a opozycj臋.

"Poczekalnia"

Za pierwsz膮 dziesi膮tk膮 najpot臋偶niejszych znajduj膮 si臋: Serhij Kurczenko, O艂eksij Martynow (Pryvat), Wadim Nowinskij (Smart Holding), Konstantin 呕ewago (Ferrexpo), Konstantin Hryhoryszyn (Energeticzeskij standard), Serhij Taruta (ISD), Wiktor Nusenkis (Donieckstal.
Ranking za rok 2013

Maj膮tek pierwszej setki najbogatszych Ukrai艅c贸w wynosi 67 mld dolar贸w. Co odpowiada 37,6 proc. PKB. Dla por贸wnania, w Rosji ta relacja wynosi 20,5 proc., w USA 鈥 7,9 proc., a w Chinach 鈥 3,8 proc.

W co najch臋tniej inwestuj膮 oligarchowie?

Jedna czwarta pieni臋dzy jest ulokowana w metalurgii i przemy艣le wydobywczym. 14 proc. to przemys艂 rolny i spo偶ywczy, 13 proc. - energetyka, 11 proc. - nieruchomo艣ci, 7 proc. ropa i gaz, 6 proc. - handel detaliczny, 5 proc. - media, 4 proc. - produkcja maszyn, 3 proc. - chemia, 2 proc. - sport.



     1. Rinat Achmetow 鈥 18,3 mld dolar贸w (metalurgia)
     2. Hiennadij Bogoliubow 鈥 3,9 mld (metalurgia)
     3. Ihor Ko艂omojski 鈥 3,46 mld (finanse)
     4. Wiktor Pinczuk 鈥 2,98 mld (metalurgia)
     5. Wadim Nowinskyj 鈥 2,8 mld (metalurgia)
     6. Wiktor Nusenkis 鈥 2,5 mld (metalurgia)
     7. Serhij Kurczenko 鈥 2,4 mld (energetyka)
     8. Dmytro Firtasz 鈥 2,3 mld (energetyka)
     9. O艂eh Bachmatiuk 鈥 1,36 mld (przemys艂 rolny)
     10. O艂eksij Martynow 鈥 1,33 mld (metalurgia)

Co jara ten facet?

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona