Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Co trzecia rodzina ledwo wiąże koniec z końcem

Co trzecia rodzina ledwo wiąże koniec z końcem

Data: 2013-07-18 09:12:52
Autor: u2
Co trzecia rodzina ledwo wiąże koniec z końcem
Prawie 31 procent Polaków przyznaje, że z trudnością udaje się im przetrwać "do pierwszego" - wynika z badania przeprowadzonego przez GUS, którego pełna wersja ujrzała w piątek światło dzienne. Ale - jeśli wierzyć badaniom - równocześnie jesteśmy raczej zadowoleni ze swoich warunków bytowych.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-Rodzicow-na-mieszkania-pozycza-najtaniej-2682721.html


Duża część gospodarstw domowych ma problem z codziennymi wydatkami. Niemal 37% badanych przez GUS twierdzi, że muszą bardzo skrupulatnie pilnować swoich wydatków, a czasem nie wystarcza im nawet na podstawowe potrzeby. Prawie 27% uważa, że ma zbyt małe dochody, by związać koniec z końcem. Co czwarty Polak nie ma pieniędzy na wizytę u lekarza specjalisty. W co 10. domu w święta nie ma prezentów.

Nie mamy nawet 500 zł na niespodziewane wydatki

Mimo zaostrzania przez banki polityki kredytowej 10% Polaków ma kłopoty z codziennymi zakupami za sprawą zaciągniętej pożyczki lub kredytu, a 7% musiało taką pożyczkę zaciągnąć, by zaspokoić bieżące wydatki na konsumpcję. Naprawdę zastraszająca jest jednak inna kwestia, która pokazuje, że wielu z nas cały czas żyje na finansowej krawędzi. 42% gospodarstw domowych nie jest w stanie bezproblemowo pokryć niespodziewanego wydatku w wysokości 400-500 złotych! Tyle samo gospodarstw domowych nie może pozwolić sobie na tydzień wakacji raz w roku, a 37% nie ma pieniędzy na rozrywkę i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

Za to całkiem nieźle urządziliśmy się we własnych domach. Tylko 3,1% nie ma radia lub telewizora (ale warto pamiętać, że nie jest to informacja jednoznaczna - nie musi to wynikać z kiepskich warunków bytowych), a 1,6% żyje bez telefonu. Komputer jest w ponad 90% polskich domów, a prawie tyle samo gospodarstw ma dostęp do internetu. Tylko 12% rodzin nie ma samochodu z powodów finansowych. Sumarycznie zaledwie 5% uważa, że ich gospodarstwo domowe jest źle wyposażone w dobra trwałe i tyle samo skarży się na warunki mieszkaniowe. To niedużo - zwłaszcza biorąc pod uwagę, że 36% narzeka na niewłaściwą temperaturę w mieszkaniu, dla 26% jest ono zbyt małe, 8% uskarża się na złą instalację elektryczną lub jej brak, a prawie co 10. nie ma pralki.

Według metodologii GUS-u, który rozróżnia 3 rodzaje ubóstwa, przynajmniej jedną jego formą dotkniętych jest prawie 28% gospodarstw domowych. Widać jednak pewnego rodzaju rozróżnienie - Polacy wydają się sporo inwestować w mieszkanie i zapewnienie warunków bytowych, co znajduje zresztą odzwierciedlenie w subiektywnych ocenach. Badanie CBOS-u przeprowadzone pod koniec 2012 roku wskazuje, że tylko 13% Polaków jest zdecydowanie niezadowolonych ze swoich warunków bytowych. Ponad połowa jest nimi usatysfakcjonowana.

Dużo gorzej wygląda kwestia naszej sytuacji materialnej i dochodów. Tu liczby się odwracają - 40% naszych rodaków narzeka na brak pieniędzy, a jedynie co czwarty deklaruje, że jest ze swojej sytuacji finansowej zadowolony. Nie ma się co dziwić - na tle Unii Europejskiej, do której najczęściej się porównujemy, nasze zarobki wypadają bardzo słabo. To pokazuje pewien paradoks i rodzi pytanie - skąd w takim razie Polacy mają pieniądze na urządzenie się, skoro ich dochody są niskie?

Odpowiedź nie są zbyt optymistyczne - Polacy często urządzają się "na kredyt". Wartość samych kredytów hipotecznych w Polsce wynosiła na koniec 2012 roku 316 mld złotych (wg raportu Amron SARFiN). W samym roku 2012 Polacy zaciągnęli kredyty gotówkowe na łączną wartość 40,4 mld złotych (wg Biura Informacji Kredytowej). Wielu z nas korzysta ze wsparcia rodziców. Niestety, zobowiązania pochłaniają dużą część domowych budżetów, przez co nie stać nas już choćby na korzystanie z dóbr kultury. Chyba że wliczymy do nich telewizor, który ma w Polsce prawie każdy.

Mateusz Szymański
  Redaktor Bankier.pl
--
http://www.youtube.com/watch?&v=Pj-6XFbbesI

Data: 2013-07-18 04:07:43
Autor: leming.show
Co trzecia rodzina ledwo wiąże koniec z końcem
Za to całkiem nieźle urządziliśmy się we własnych domach. Tylko 3,1% nie ma radia lub telewizora (ale warto pamiętać, że nie jest to informacja jednoznaczna - nie musi to wynikać z kiepskich warunków bytowych)

Wielka tuba powinna byc w kazdym domu, wszyscy musza wiedziec ze to najszczesliwszy kraj na ziemii. H.Ford 1920-1921

W Anglii panował niepokój. Krążyły złe posłuchy. I z rana w dniu 20 czerwca 1815 roku, gdy Rothschild zjawił się na swym zwykłym miejscu na giełdzie londyńskiej, oparty o kolumnę, Anglia nie wiedziała nic o tym, co on wiedział. Był blady i załamany. Jego widok kazał przypuszczać, że musiał otrzymać złe wiadomości z frontu. A potem ujrzano, że sprzedaje najspokojniej swoje papiery. Co? Rothschild się wyprzedaje? Kursy giełdowe spadły niesłychanie, prawdziwa panika ogarnęła finansistów, rynek został zalany papierami procentowymi, zaofiarowanymi na sprzedaż, a wszystko, co zaofiarowano, nabywali ajenci Rothschilda!

Trwało tak przez cały 20 i 21 czerwca. Przy zamknięciu giełdy w drugim dniu - okute szafy Rothschilda pękały od papierów wartościowych.. Wieczorem tego samego dnia przybył do Londynu kurier z wiadomością, że Willington zwyciężył i że Napoleon ratował się ucieczką.. Ale Natan Rothschild zarobił 10 mln funtów, to jest właśnie tyle, ile stracili ludzie, z którymi dokonał transakcji - a wszystko to dzięki posiadaniu wcześniejszych wiadomości!

Data: 2013-07-18 04:14:15
Autor: leming.show
Co trzecia rodzina ledwo wiąże koniec z końcem
Tak wam doradza ze nie zostanie nic waszego:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,13988445,_PB___Rothschild_doradza_LOT_owi.html

W koncu goje sa od tego zeby orac, a interes narodowy, nie jest to rzecz ktora goj powinien sie interesowac. Macie placic 50% waszych dochodow, a jak trzeba bedzie to i 90%, sluchac mediow certyfikowanych a nie jakies TV Trwam, Rydzykow czy innych Kaczorow.

Co trzecia rodzina ledwo wiąże koniec z końcem

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona