Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Czy "Ogie艅" by艂 bandyt膮?

Czy "Ogie艅" by艂 bandyt膮?

Data: 2012-03-04 07:26:58
Autor: stevep
Czy "Ogie艅" by艂 bandyt膮?

#  Akowcy z Podhala , przysi臋gaj膮c na Bibli臋, po艣wiadczyli, 偶e "Ogie艅"  mordowa艂 niewinnych ludzi.
J贸zef Kura艣, fot. domena publiczna

  G贸rale z Nowego Targu ciesz膮 si臋, 偶e Instytut Pami臋ci Narodowej wreszcie  ma konkurencj臋 i dzi臋ki temu ludzie dowiedz膮 si臋 prawdy o dzia艂alno艣ci  oddzia艂u partyzanckiego J贸zefa Kurasia "Ognia" w latach 1945-1947 na  Podhalu, Orawie i Spiszu. Gdy 10 lat temu krakowski oddzia艂 IPN zwr贸ci艂  si臋 do 艣wiadk贸w tamtych wydarze艅, ch臋tnie przekazywali swoje relacje i  opisywali, jak byli przez "Ognia" n臋kani, zastraszani, grabieni, ilu  niewinnych ludzi zamordowano. Efekt ich szczerych relacji by艂 taki, 偶e 13  sierpnia 2006 r. zostali zaproszeni do Zakopanego na uroczysto艣膰  ods艂oni臋cia przez prezydenta Lecha Kaczy艅skiego pomnika "Ognia" i jego  poleg艂ych podkomendnych. 呕aden z zabieraj膮cych g艂os przedstawicieli IPN  ani major WP, kt贸ry w czasie apelu poleg艂ych odczyta艂 ponad 90 nazwisk  "ogniowc贸w", nie wspomnieli o kilkukrotnie wi臋kszej liczbie ludzi, kt贸rzy  przez "Ognia" stracili 偶ycie. Nawet w trakcie mszy z udzia艂em prezydenta,  poprzedzaj膮cej uroczysto艣膰, nikt si臋 za nich nie pomodli艂. Postawienie  Kurasiowi pomnika w Zakopanem i zrobienie z jego ods艂oni臋cia patriotycznej  uroczysto艣ci o randze pa艅stwowej tak bardzo zdenerwowa艂o S艂owak贸w  mieszkaj膮cych po obu stronach polskiej granicy, 偶e odpowiednik polskiego  IPN, 脷stav Pam盲ti N谩roda w Bratys艂awie, postanowi艂 zaj膮膰 si臋 spraw膮 nowego  polskiego Janosika. Nie mogli poj膮膰, jakim sposobem cz艂owiek, kt贸ry by艂  zwolennikiem czystek etnicznych, kt贸ry chcia艂 Polski bez S艂owak贸w, Rusin贸w  i 呕yd贸w, kt贸ry terroryzowa艂, zabija艂 i okrada艂 ludno艣膰 na terenie  polsko-s艂owackiego pogranicza, zosta艂 szlachetnym bohaterem, morduj膮cym  wy艂膮cznie przedstawicieli w艂adzy ludowej. S艂owaccy historycy przyjechali  do Polski, zapoznali si臋 z dokumentami zgromadzonymi w archiwach IPN,  spisali relacje wielu os贸b, w 2009 r. przys艂ali ekip臋 filmow膮, kt贸ra  zrealizowa艂a 33-minutowy film dokumentalny "Zak膮tki zapomniane przez Pana  Boga". Zosta艂 on pokazany tylko w telewizji s艂owackiej. Jego "polska"  premiera odby艂a si臋 w sierpniu 2010 r. w Instytucie Polskim w Bratys艂awie.  S艂owacy pokazali w nim zupe艂nie innego Kurasia, nieprzypominaj膮cego tego  opisywanego przez nasz IPN, i dlatego film do polskiej telewizji nie  trafi艂.

  S艂owacy nadal zbieraj膮 materia艂y dotycz膮ce Kurasia.. Po raz pierwszy  posta膰 tego samego cz艂owieka oceniaj膮 historycy dw贸ch s膮siaduj膮cych ze  sob膮 pa艅stw. W Polsce powojenne losy oddzia艂u partyzanckiego J贸zefa  Kurasia "Ognia" bada Maciej Korku膰 z krakowskiego oddzia艂u IPN, natomiast  pracami s艂owackich badaczy kieruje Lubomir Durina z UPN w Bratys艂awie. Dla  polskiego historyka Kura艣 to zas艂u偶ony przyw贸dca antykomunistycznego  podziemia, odwa偶nie walcz膮cy z w艂adz膮 ludow膮. Natomiast s艂owacki historyk  uwa偶a, 偶e oddzia艂 "Ognia" to banda, kt贸ra wprawdzie mia艂a na swoich  sztandarach has艂a walki o woln膮 Polsk臋, ale przy okazji terroryzowa艂a  g贸ralskie wsie, grabi艂a i mordowa艂a niewinnych ludzi, realizowa艂a program  czystek etnicznych, nienawidzi艂a S艂owak贸w, Rusin贸w i 呕yd贸w. Trudno jednak  si臋 spodziewa膰, 偶e pracownicy dw贸ch narodowych instytut贸w pami臋ci,  po艂o偶onych po obu stronach granicy, zespol膮 wysi艂ki i wsp贸lnie postanowi膮  szuka膰 prawdy. Za pa艅stwowe pieni膮dze zawsze b臋dzie ona r贸偶na.

Przysi臋gli na Bibli臋

  16 marca 1990 r., po wieczornej mszy, na plebanii ko艣cio艂a Naj艣wi臋tszego  Serca Pana Jezusa w Nowym Targu zjawi艂o si臋 o艣miu m臋偶czyzn, by艂ych  偶o艂nierzy Armii Krajowej z terenu Podhala, wszyscy w wieku ok. 70 lat.  Zapowiedzieli wcze艣niej, 偶e przyszli przekaza膰 parafii bardzo wa偶ny  dokument i po艣wiadczy膰 na Bibli臋, 偶e wszystko, co napisali, jest  prawdziwe. Chc膮 to potwierdzi膰 przed Bogiem. Zostali przyj臋ci przez  proboszcza Franciszka Juraszka i wikarego Henryka Pa艣k臋.

  鈥 St贸艂 nakry艂em bia艂ym obrusem, po艂o偶y艂em krzy偶 i Bibli臋, zapali艂em  艣wiece 鈥 wspomina jedyny 偶yj膮cy 艣wiadek tego wydarzenia, ks. Henryk Pa艣ko,  obecnie proboszcz parafii 艣w. Jadwigi Kr贸lowej przy ul. Lud藕mierskiej w  Nowym Targu. 鈥 Wszystkich tych m臋偶czyzn zna艂em osobi艣cie, bo by艂em  kapelanem nowotarskich akowc贸w. To byli bardzo zacni ludzie, godni  zaufania, ogromnie dla Polski zas艂u偶eni, o wspania艂ych 偶yciorysach.  Wszyscy ju偶 zmarli, nie 偶yje te偶 ks. Juraszek. Tylko ja zosta艂em.

  Kpt. Jan Kacwin, pseudonim "Juhas", prezes nowotarskiego ko艂a 艢wiatowego  Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej, jeden z za艂o偶ycieli tutejszej Komisji  Historii Wojskowo艣ci oraz oddzia艂u Polskiego Towarzystwa Historycznego,  po艂o偶y艂 w pobli偶u Biblii dziewi臋ciostronicowy dokument z podpisami  wszystkich przyby艂ych na plebani臋. Gdy zbli偶yli si臋 do sto艂u, Jan Kacwin  powiedzia艂, 偶e te kartki to jest ich testament, do wiadomo艣ci Pana Boga.  Cudem prze偶yli zar贸wno hitlerowsk膮 okupacj臋, jak i "Ognia". Maj膮 ju偶 swoje  lata, nie wiedz膮, jak d艂ugo pozostan膮 jeszcze na tym 艣wiecie. S膮  przekonani, 偶e gdy odejd膮 ostatni 艣wiadkowie powojennych wydarze艅, w  Polsce zacznie si臋 tworzenie legendy wok贸艂 postaci J贸zefa Kurasia.  Dokument sk艂adaj膮 w depozycie w nowotarskiej parafii, bo tu b臋dzie  bezpieczny. Maj膮 nadziej臋, 偶e zostanie odczytany na S膮dzie Ostatecznym.  Podpisali si臋, po艂o偶yli r臋ce na Biblii i przysi臋gli, 偶e wszystko, co  napisali, odpowiada prawdzie. Nast臋pnie ks. pra艂at Franciszek Juraszek na  dole dziewi膮tej strony, pod podpisami o艣miu akowc贸w, napisa艂, 偶e 16 marca  1990 r. by艂 艣wiadkiem z艂o偶enia przysi臋gi przez osoby podpisane pod  dokumentem i po艣wiadcza to swoim podpisem.

  Ks. Franciszek Juraszek, proboszcz parafii Naj艣wi臋tszego Serca Pana  Jezusa w latach 1976-2001, by艂y duszpasterz nowotarskiej "Solidarno艣ci",  zmar艂 w 2009 r.

Wraz z jego 艣mierci膮 w tajemniczy spos贸b znikn膮艂 z plebanii dokument  by艂ych akowc贸w. Nikt z obecnie pracuj膮cych tu ksi臋偶y nie jest w stanie  powiedzie膰, co si臋 z nim sta艂o. Komu艣 musia艂o na tym bardzo zale偶e膰.  Nowotarscy akowcy widocznie to przewidzieli i dlatego pozostawili kopie  tego dokumentu swoim rodzinom. Jedn膮 z tych kopii pokaza艂em ks.. Henrykowi  Pa艣ce.

  鈥 Mog臋 tylko stwierdzi膰, 偶e jest to kserokopia oryginalnego dokumentu.  Brakuje na niej jedynie podpisu ks. Franciszka Juraszka. Nie mam poj臋cia,  co si臋 sta艂o z orygina艂em. Prosz臋 wybaczy膰, ale nie powiem panu nic o  Kurasiu, bo jest to w naszym regionie dalej wielka, niezabli藕niona rana.  Ca艂膮 spraw臋 powinni艣my powierzy膰 do rozstrzygni臋cia Panu Bogu i bo偶emu  mi艂osierdziu.

Nawet IPN nie oczy艣ci

  Kpt. Jan Kacwin, ostatni z o艣miu m臋偶czyzn sk艂adaj膮cych przysi臋g臋, by艂y  偶o艂nierz IV batalionu 1. Pu艂ku Strzelc贸w Podhala艅skich AK, po wojnie  aresztowany i wi臋ziony, d艂ugoletni prezes ko艂a 艢wiatowego Zwi膮zku  呕o艂nierzy AK, zosta艂 odprowadzony na cmentarz 2 grudnia 2011 r. Nie  doczeka艂 sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, na kt贸rej mia艂a by膰 omawiana  sprawa postawienia w Waksmundzie ko艂o Nowego Targu pomnika J贸zefa Kurasia  "Ognia". Wola艂 widocznie odej艣膰 wcze艣niej.

  O tym, co kpt. Kacwin m贸g艂 s膮dzi膰 o planach postawienia pomnika J贸zefowi  Kurasiowi, mo偶na tylko wnioskowa膰 z jego wcze艣niejszych wywiad贸w  udzielonych miejscowej prasie, gdzie o "Ogniu" m贸wi艂: "bandyta",  "negatywna posta膰", "dezerter AK dzia艂aj膮cy na w艂asn膮 r臋k臋", "my  walczyli艣my o Polsk臋 woln膮, demokratyczn膮, wielu z nas by艂o na Sybirze, w  wi臋zieniach stalinowskich, jednak nie mordowali艣my, nie grabili艣my  zwyk艂ych ludzi".

  Byli akowcy z Podhala od wielu lat protestowali przeciwko wszelkim formom  gloryfikowania postaci "Ognia" po 1989 r., s艂ali liczne pisma do gazet, do  IPN, domagali si臋 wyja艣nienia pospolitych zbrodni pope艂nionych przez  oddzia艂 "Ognia". Powo艂ali Stowarzyszenie Pami臋ci im. 1. Pu艂ku Strzelc贸w  Podhala艅skich, kt贸re zaj臋艂o si臋 zbieraniem relacji i dokument贸w o  zbrodniach ludzi "Ognia" na by艂ych 偶o艂nierzach AK. W Zakopanem zablokowali  nazwanie imieniem J贸zefa Kurasia jednej z ulic na osiedlu Parda艂贸wka. Ale  zapobiec postawieniu Kurasiowi pomnika nie zdo艂ali. Tyle 偶e nie dopu艣cili  do usytuowania go w centrum miasta. Pomnik najpierw mia艂 stan膮膰 w centrum,  u zbiegu ul. Ko艣ciuszki z al. 3 Maja, potem zaproponowano park im. J贸zefa  Pi艂sudskiego, ko艂o pomnika Grunwaldzkiego. Dzi臋ki protestom, 偶e marsza艂ek  nie by艂by zadowolony z takiego towarzystwa, stan膮艂 w mniej ekspo颅nowanym  miejscu przy ul. Ko艣ciuszki, naprzeciwko dworca PKS.

  Kilka lat temu byli akowcy z Podhala nie dopu艣cili do przeg艂osowania  uchwa艂y o zgodzie Rady Miasta Nowego Targu na pomnik Kurasia w centrum  miasta oraz na powstanie ulicy "Ognia". W tych dzia艂aniach popierali ich  szczeg贸lnie mieszka艅cy Waksmundu i Ostrowska, wsi, kt贸re najbardziej  ucierpia艂y w wyniku powojennej dzia艂alno艣ci partyzanckiego oddzia艂u  Kurasia. Gdy ich mieszka艅cy dowiedzieli si臋, 偶e 22 kwietnia 2001 r. w  ko艣ciele 艣w. Stanis艂awa Kostki na warszawskim 呕oliborzu ma si臋 odby膰  uroczysto艣膰 po艣wi臋cenia tablicy mjr. J贸zefa Kurasia, napisali do prymasa  J贸zefa Glempa list z pro艣b膮 o opami臋tanie si臋, nierobienie bohater贸w z  os贸b, kt贸re maj膮 krew na r臋kach. Nic nie pomog艂o, kolejne tablice, maj膮ce  tworzy膰 atmosfer臋 艣wi臋to艣ci wok贸艂 "Ognia", zosta艂y umieszczone w  ko艣cio艂ach w Licheniu, w Rabce i 鈥 a偶 trzy 鈥 w Juszczynie ko艂o Makowa  Podhala艅skiego.

  Nowotarskim akowcom uda艂o si臋 zablokowa膰 nazwanie szko艂y podstawowej w  Waksmundzie imieniem J贸zefa Kurasia. Chodzili i zrywali z parkan贸w ulotki  zwolennik贸w nowego patrona, na kt贸rych Kura艣 by艂 przedstawiany jako  "porucznik Pi艂sudskiego", jako ten, kto "zagoni艂 sowiet贸w pod Kij贸w", cho膰  w 1920 r. mia艂 tylko pi臋膰 lat. A gdy SB chcia艂a go aresztowa膰, wr贸ci艂 do  lasu, aby walczy膰 "o woln膮 Polsk臋, nie komunistyczn膮, nie 偶ydowsk膮".

  Kombatantom z Podhala nie uda艂o si臋 obroni膰 tablicy wisz膮cej przez lata  na g贸rnej stacji kolejki na Guba艂贸wk臋, upami臋tniaj膮cej funkcjonariuszy UB  i KBW oraz Bogu ducha winnego maszynist臋 tej kolejki, Zachara  Szumla艅skiego, kt贸rzy w tym miejscu zgin臋li w wyniku zasadzki  zorganizowanej przez oddzia艂 "Ognia". Nie pomog艂y argumenty, 偶e zgin膮艂  kolejarz niemaj膮cy nic wsp贸lnego z 偶adn膮 stron膮 politycznego konfliktu.  Tablic臋 poddano lustracji i polecono j膮 zdemontowa膰.

  Ofiary "Ognia" maj膮 tylko jeden niewielki pomnik w Nowej Bia艂ej, tu偶 ko艂o  budynku o艣rodka zdrowia, i a偶 dziw bierze, 偶e IPN jeszcze nie  interweniowa艂. Zachowa艂 si臋 na nim napis informuj膮cy, 偶e jest to pomnik  "Ofiar II Wojny 艢wiatowej i Zamordowanych Mieszka艅c贸w Nowej Bia艂ej przez  band臋 Ognia".

  29 grudnia 2011 r., dok艂adnie miesi膮c po 艣mierci kpt. Jana Kacwina, kt贸ry  przez wiele lat sprzeciwia艂 si臋 robieniu z Kurasia bohatera narodowego,  radni gminy Nowy Targ, przewag膮 tylko jednego g艂osu, wydali zgod臋 na  ustawienie na koszt warszawskiej Fundacji "Pami臋tamy "pomnika J贸zefa  Kurasia i jego partyzant贸w na prywatnej dzia艂ce nale偶膮cej do rodziny  Kurasi贸w w Waksmundzie, przy szlaku na Turbacz. W g艂osowaniu wzi臋艂o udzia艂  21 radnych, siedem os贸b g艂osowa艂o za przyj臋ciem tej uchwa艂y, sze艣膰 by艂o  przeciwnych, a osiem wstrzyma艂o si臋 od g艂osu.

  W贸jt gminy Nowy Targ Jan Smarduch odczyta艂 wniosek Fundacji "Pami臋tamy" i  powiedzia艂, 偶e osobi艣cie nie ma nic przeciwko budowie pomnika, gdy偶 jest  to inicjatywa prywatna, gminy nic to nie kosztuje i ma on zosta膰 ustawiony  na prywatnym gruncie. Potem przedstawiciele fundacji 鈥 Grzegorz W膮sowski,  kiedy艣 dzia艂acz Ligi Republika艅skiej, oraz Kazimierz Krajewski, kierownik  Referatu Bada艅 Naukowych i Zbior贸w Bibliotecznych Instytutu Pami臋ci  Narodowej 鈥 t艂umaczyli radnym, 偶e czarn膮 legend臋 "Ognia" stworzy艂a  bezpieka, a prawda jest zupe艂nie inna: Kura艣 nikogo nie mordowa艂 bez  powodu, kara艂 艣mierci膮 tylko kolaborant贸w i donosicieli.

  鈥 Nie t艂umaczcie nam, 偶e by艂 bohaterem 鈥 ostro zareagowa艂 najstarszy  wiekiem radny, Jan Le艣nicki z Gronkowa. 鈥 Bohaterem by艂 w czasie wojny, a  po wojnie by艂 zwyk艂ym morderc膮. Jestem zdziwiony tym, 偶e nie zapytali艣cie  mieszka艅c贸w Podhala ani tutejszych historyk贸w, co my艣l膮 o "Ogniu". Tutaj  ludzie maj膮 o nim zupe艂nie inne zdanie ni偶 wy.

Inny radny, J贸zef Pietraszek z Krempach, uzna艂, 偶e decyzja o stawianiu  pomnika Kurasiowi to by艂oby na Podhalu rozdrapywanie ran, kt贸re po  Kurasiowych mordach jeszcze si臋 nie zagoi艂y.

  Przeciwnicy pomnika w Waksmundzie t艂umaczyli, 偶e "Ogie艅" zabi艂 wielu  niewinnych ludzi, mo偶e i w szczytnych celach, ale nawet IPN nie jest w  stanie go oczy艣ci膰 z pospolitych morderstw. A poza tym co to za moda  stawiania pomnik贸w na prywatnych gruntach?

  Uchwa艂a przesz艂a chyba tylko dzi臋ki g艂osowi radnego 艁ukasza Gromady,  kt贸ry stwierdzi艂, 偶e decyzja radnych i tak nie ma tu wi臋kszego znaczenia.  Teren jest prywatny i bez wzgl臋du na to, co zadecyduj膮, pomnik i tak  powstanie.

  Tu偶 przed g艂osowaniem odczytano negatywn膮 opini臋 w sprawie pomnika,  nades艂an膮 przez Towarzystwo S艂owak贸w w Polsce, oraz dwie opinie pozytywne,  kt贸re nadesz艂y z Rady Ochrony Pami臋ci Walk i M臋cze艅stwa oraz 艢wiatowego  Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej w Warszawie.

S艂owacki protest

  W pi艣mie skierowanym do w贸jta Nowego Targu Jana Smarducha mieszkaj膮cy w  Polsce S艂owacy nalegaj膮 na odroczenie uchwa艂y o postawieniu J贸zefowi  Kurasiowi pomnika, bo jest to ich zdaniem dzia艂anie polityczne, dalekie od  reali贸w historycznych. Zamiast stawia膰 monumenty, nale偶y najpierw wyja艣ni膰  du偶o spraw zwi膮zanych z powojenn膮 dzia艂alno艣ci膮 Kurasia na terenie  Podhala, Spisza i Orawy. Od wielu lat S艂owacy domagaj膮 si臋 wyja艣nienia  m.鈥媔n.:

  鈥 uprowadzenia i obrabowania 16 kwietnia 1946 r., a nast臋pnie  zamordowania w obozie "Ognia" pod Turbaczem czterech mieszka艅c贸w Nowej  Bia艂ej: Jana Szczurka, Jana Kraka, J贸zefa Cha艂upki i Jana 艁apsza艅skiego,

  鈥 zastrzelenia 24 stycznia 1946 r. w Trybszu Paw艂a Bizuba, 艣miertelnego  postrzelenia jego syna Jakuba oraz obrabowania ich gospodarstwa,

  鈥 zamordowania 12 listopada 1946 r. w Niedzicy Micha艂a Ku藕la, ojca  sze艣ciorga dzieci, oraz obrabowania go,

  鈥 dokonania w latach 1945-1947 ok. 120 napad贸w rabunkowych na ludno艣膰  cywiln膮 Spisza, szczeg贸lnie w Krempachach, Nowej Bia艂ej, Dursztynie,  nak艂adania nakaz贸w zap艂aty kontrybucji na spiskie miejscowo艣ci i  dokonywania grabie偶y mienia.

  Cz艂onkowie Zarz膮du G艂贸wnego Towarzystwa S艂owak贸w w Polsce uwa偶aj膮, 偶e u  nas wszystko jest postawione na g艂owie, najpierw historycy i prokuratorzy  IPN powinni zbada膰 wszelkie zbrodnie Kurasia i dopiero potem zadecydowa膰,  czy zas艂u偶y艂 na pomnik.

  鈥 IPN nie chce s艂ysze膰 o faktach, kt贸re nie wpisuj膮 si臋 w tworzon膮 przez  niego w艂asn膮 wersj臋 historii najnowszej 鈥 uwa偶a Ludomir Molitoris,  sekretarz generalny Towarzystwa S艂owak贸w. 鈥 Piszemy, podajemy fakty,  nazwiska, daty, kogo i gdzie oddzia艂 "Ognia" zamordowa艂, prosimy o  wszcz臋cie 艣ledztwa. Odpowiadaj膮 nam, 偶e te czyny uleg艂y przedawnieniu. Nie  chc膮 nawet podj膮膰 si臋 wyja艣nienia, dlaczego ci ludzie zgin臋li.

  W dniach od 9 do 11 marca 2007 r. IPN zorganizowa艂 w Nowym Targu  konferencj臋 naukow膮 "Wok贸艂 legendy 禄Ognia芦".

  鈥 Pojecha艂em na t臋 konferencj臋 i nagle widz臋, 偶e jest to akademia ku czci  J贸zefa Kurasia, wielkiego bohatera, i nawet dyskusji nie przewidziano 鈥  wspomina Ludomir Molitoris. 鈥 Gdy chcia艂em doj艣膰 do mikrofonu, zacz臋to  mnie szarpa膰 za marynark臋 i omal nie pobito. Mimo wszystko wybieg艂em na  scen臋 i powiedzia艂em, co my艣l臋 o takich konferencjach, na kt贸rych nie  mo偶na niczego wyja艣nia膰, bo organizatorzy wszystko ju偶 wiedz膮.

  Po raz drugi Molitoris nie zosta艂 dopuszczony do g艂osu w listopadzie 2008  r. na konferencji w Nowym Targu, po艣wi臋conej relacjom mi臋dzy Polakami a  S艂owakami w latach 1938-1948, kt贸rej organizatorem by艂 te偶 IPN we  wsp贸艂pracy ze S艂owack膮 Akademi膮 Nauk i S艂owackim Instytutem Historycznym.  Gdy chcia艂 zapyta膰 o J贸zefa Kurasia i o jego zbrodnie pope艂nione na  S艂owakach, prowadz膮cy obrady ks. dr hab. J贸zef Marecki, starszy  specjalista Referatu Bada艅 Naukowych IPN, za偶膮da艂, aby opu艣ci艂 sal臋.

  鈥 Powiedzia艂em, 偶e jestem oficjalnym reprezentantem mniejszo艣ci narodowej  s艂owackiej w Polsce, i powo艂a艂em si臋 na art. 35 konstytucji. Te argumenty  do ks. Mareckiego nie trafi艂y, musia艂em opu艣ci膰 sal臋.

Krzy偶a nikt nie ruszy

  Gdyby prokuratorzy IPN chcieli si臋 zaj膮膰 zbrodniami Kurasia, pracy  mieliby na wiele lat, bo ludzie z Waksmundu, Ostrowska, 艁opusznej,  Ochotnicy, Szaflar, Gronkowa czy z Nowego Targu du偶o wiedz膮. Niewielu chce  o tym m贸wi膰. Jak ju偶 wspominaj膮, to prosz膮, aby nie ujawnia膰 ich nazwisk.  Mo偶e nadal parali偶uje ich strach przed niewielk膮 grupk膮 jeszcze 偶yj膮cych  偶o艂nierzy "Ognia"? Tak opisali mi, co si臋 dzia艂o w Gronkowie 31 grudnia  1945 r.

  Tego dnia oddzia艂 "Ognia" wszed艂 do wsi wieczorem. Zapytali spotkanego  przy domu 36-letniego W艂adys艂awa Zagat臋-艁atanka, ojca czworga dzieci,  gdzie mieszkaj膮 Kudasikowie. Gdy ten odwr贸ci艂 si臋, aby wskaza膰 drog臋,  dosta艂 艣miertelny strza艂 w g艂ow臋. Kudasik贸w nie zastali, wi臋c poszli do  domu Wojciecha Le艣nickiego-Barana, gdzie zastrzelono 32-letniego  Stanis艂awa Zagat臋-艁atanka. U Szewczyk贸w przy kolacji siedzia艂a ca艂a  pi臋cioosobowa rodzina. Wyprowadzili do ogrodu J贸zefa Szewczyka i go  zastrzelili. W domu Gro艅skiego-Pocwy te偶 trwa艂y ostatnie przygotowania do  powitania Nowego Roku. Ludzie "Ognia" weszli do izby i strzelili w sufit,  aby pokaza膰, kto tu rz膮dzi. Zapytali, czy jest Leon Zagata-艁atanek. Gdy  18-letni ch艂opak potwierdzi艂 swoj膮 obecno艣膰, wyprowadzili go na zewn膮trz i  zastrzelili. Jego 21-letni brat Bronis艂aw Zagata-艁atanek rzuci艂 si臋 na  "Ognia" z krzykiem: "Za co za颅mordowa艂e艣 mi brata?". Natychmiast dosta艂  seri臋 z automatu. W drodze powrotnej ludzie "Ognia" zastrzelili jeszcze  28-letniego W艂adys艂awa Krzystyniaka. Prawdopodobnie zabili go, bo  powiedzia艂 im: "Dobrze si臋 wam pa艣膰 ludzk膮 krzywd膮".

  Mieszka艅com Gronkowa do dzisiaj nikt nie wyja艣ni艂, dlaczego ci ludzie  zgin臋li. Dla IPN to zab贸jstwa pospolite, uleg艂y ju偶 przedawnieniu i  sprawc贸w nie mo偶na 艣ciga膰. Mo偶na kara膰 tylko za zbrodnie komunistyczne,  cho膰 i tu by艂oby du偶o pracy. Jako komendant Milicji Obywatelskiej i szef  Urz臋du Bezpiecze艅stwa w Nowym Targu J贸zef Kura艣 wy艂apywa艂 akowc贸w,  przes艂uchiwa艂 ich, skazywa艂 na wi臋zienie i wysy艂a艂 na Sybir 鈥 co pod  przysi臋g膮 stwierdzaj膮 byli akowcy w po raz pierwszy ujawnionym przez nas  dokumencie, kt贸ry kto艣 wykrad艂 z plebanii w Nowym Targu. Czy to nie  zbrodnie komunistyczne, kt贸re nie uleg艂y przedawnieniu?

  Poza tym gronkowianie s膮 oburzeni, 偶e pomnik "Ognia" b臋dzie w kszta艂cie  krzy偶a. 鈥 My to wiemy 鈥 t艂umaczy mi jeden z g贸rali 鈥 na Podhalu wszyscy  szanuj膮 krzy偶 i gdyby go kto艣 ruszy艂, to wielkie larum b臋dzie. Dlaczego  tylko nasadzili na krzy偶 czapk臋, czemu Ko艣ci贸艂 na to pozwala? Krzy偶 to nie  wieszak na garderob臋. Ale uwidzicie za kilka lat, jak poumieraj膮 ostatni  艣wiadkowie, to go zrobi膮 艣wi臋tym. Poczekajcie jeszcze kilka lat. 3
Ze strony:
http://tiny.pl/hpxck



--
stevep
U偶ywam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2012-03-04 07:50:22
Autor: abc
Czy "Ogie艅" by艂 bandyt膮?
呕aden z zabieraj膮cych g艂os przedstawicieli IPN  ani major WP, kt贸ry w
czasie apelu poleg艂ych odczyta艂 ponad 90 nazwisk  "ogniowc贸w", nie
wspomnieli o kilkukrotnie wi臋kszej liczbie ludzi, kt贸rzy  przez "Ognia"
stracili 偶ycie.

Oooo! I nie wspomniano ludzi z PPR, KBW, UB  i konfident贸w, kt贸rzy zgin臋li w
trakcie ob艂aw na "Ognia" lub na kt贸rych wykonano wyroki 艣mierci z powodu ich
nadgorliwo艣ci w s艂u偶bie sowieckim okupantom?

--
Nie da si臋 oddzieli膰 polityki od religii. Nie da si臋 w cz艂owieku oddzieli膰
katolika od obywatela. Rozdzia艂 pa艅stwa od Ko艣cio艂a jest sztuczny.

Data: 2012-03-04 18:40:12
Autor: Andy Niwi艅ski
Czy "Ogie艅" by艂 bandyt膮?

"abc" <abc@wp.pl> schrieb im Newsbeitrag news:4f5310e7$0$26681$65785112news.neostrada.pl...
呕aden z zabieraj膮cych g艂os przedstawicieli IPN  ani major WP, kt贸ry w
czasie apelu poleg艂ych odczyta艂 ponad 90 nazwisk  "ogniowc贸w", nie
wspomnieli o kilkukrotnie wi臋kszej liczbie ludzi, kt贸rzy  przez "Ognia"
stracili 偶ycie.

Oooo! I nie wspomniano ludzi z PPR, KBW, UB  i konfident贸w, kt贸rzy zgin臋li w
trakcie ob艂aw na "Ognia" lub na kt贸rych wykonano wyroki 艣mierci z powodu ich
nadgorliwo艣ci w s艂u偶bie sowieckim okupantom?

Ty watyka艅ski skurwysynu, zdrajco i sprzedawczyku - tylko tyle masz do powiedzenia po przeczytaniu powy偶szego posta? Naprawd臋 mam ochot臋 wybra膰 si臋 do ciebie i obi膰 ci ta twoja parszyw膮, sprzedajn膮 mord臋. A wiesz dobrze, 偶e namiary na ciebie ju偶 s膮.

Data: 2012-03-05 01:07:05
Autor: Grzegorz Z.
Czy "Ogie" by bandyt?
Andy Niwi駍ki napisa:

"abc" <abc@wp.pl> schrieb im Newsbeitrag news:4f5310e7$0$26681$65785112news.neostrada.pl...
痑den z zabieraj眂ych g硂s przedstawicieli IPN  ani major WP, kt髍y w
czasie apelu poleg硑ch odczyta ponad 90 nazwisk  "ogniowc體", nie
wspomnieli o kilkukrotnie wi阫szej liczbie ludzi, kt髍zy  przez "Ognia"
stracili 縴cie.

Oooo! I nie wspomniano ludzi z PPR, KBW, UB  i konfident體, kt髍zy zgin阬i w
trakcie ob砤w na "Ognia" lub na kt髍ych wykonano wyroki 秏ierci z powodu ich
nadgorliwo禼i w s硊縝ie sowieckim okupantom?

Ty watyka駍ki skurwysynu, zdrajco i sprzedawczyku - tylko tyle masz do powiedzenia po przeczytaniu powy縮zego posta? Naprawd mam ochot wybra si do ciebie i obi ci ta twoja parszyw, sprzedajn mord. A wiesz dobrze, 縠 namiary na ciebie ju s.

two go namierzy - wszak sekta lefebryst體 w Polsce p髃i co ma niewiele
bo縩ic. --
"Jak ju nie b阣 mog砤 sobie sama nala tej herbaty z baniaczka to mam
inne wyj禼ie na tak sytuacj" M.Czubaszek

Data: 2012-03-05 09:15:15
Autor: jadry艣
Czy "Ogie艅" by艂 bandyt膮?
W dniu 2012-03-04 07:50, abc pisze:
呕aden z zabieraj膮cych g艂os przedstawicieli IPN  ani major WP, kt贸ry w
czasie apelu poleg艂ych odczyta艂 ponad 90 nazwisk  "ogniowc贸w", nie
wspomnieli o kilkukrotnie wi臋kszej liczbie ludzi, kt贸rzy  przez "Ognia"
stracili 偶ycie.

Oooo! I nie wspomniano ludzi z PPR, KBW, UB  i konfident贸w, kt贸rzy zgin臋li w
trakcie ob艂aw na "Ognia" lub na kt贸rych wykonano wyroki 艣mierci z powodu ich
nadgorliwo艣ci w s艂u偶bie sowieckim okupantom?


Ludziom kt贸rzy odbudowywali kraj ze zniszcze艅 wojennych, a ten "Ogie艅" ich zabija艂 w imi臋 powrotu ja艣nie pan贸w do "swoich" jezior.. Jak dla mnie to on zdecydowanie nie by艂 bohaterem.

Data: 2012-03-06 05:23:16
Autor: stevep
Czy "Ogie" by bandyt?
Dnia 05-03-2012 o 09:15:15 jadry <rg@yachoo.com> napisa(a):

W dniu 2012-03-04 07:50, abc pisze:
痑den z zabieraj眂ych g硂s przedstawicieli IPN  ani major WP, kt髍y w
czasie apelu poleg硑ch odczyta ponad 90 nazwisk  "ogniowc體", nie
wspomnieli o kilkukrotnie wi阫szej liczbie ludzi, kt髍zy  przez "Ognia"
stracili 縴cie.

Oooo! I nie wspomniano ludzi z PPR, KBW, UB  i konfident體, kt髍zy  zgin阬i w
trakcie ob砤w na "Ognia" lub na kt髍ych wykonano wyroki 秏ierci z  powodu ich
nadgorliwo禼i w s硊縝ie sowieckim okupantom?


Ludziom kt髍zy odbudowywali kraj ze zniszcze wojennych, a ten "Ogie"  ich zabija w imi powrotu ja秐ie pan體 do "swoich" jezior.. Jak dla  mnie to on zdecydowanie nie by bohaterem.

Ale z ciebie idiot, komentarz zbyteczny.

--
stevep
U縴wam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Czy "Ogie艅" by艂 bandyt膮?

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona