Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Czy Sejmowa Komisja Sprawiedliwo艣ci wys艂ucha Zbigniewa K臋kusia?

Czy Sejmowa Komisja Sprawiedliwo艣ci wys艂ucha Zbigniewa K臋kusia?

Data: 2013-05-13 15:45:50
Autor: Sancho Pansa
Czy Sejmowa Komisja Sprawiedliwo艣ci wys艂ucha Zbigniewa K臋kusia?
Polski finansista Zbigniew K臋ku艣, pracuj膮cy jako mened偶er wysokiego szczebla w bankach i wielkich korporacjach zosta艂 zniszczony zawodowo i finansowo przez s膮dy. Dlaczego?  Domaga艂 si臋 poszanowania praw cz艂owieka i obywatela. Czy Sejmowa Komisja Sprawiedliwo艣ci zainteresuje si臋 t膮 spraw膮?

O co chodzi w sprawie K臋kusia?Sprawa K臋kusia jest dobrze znana opinii publicznej. Dla porz膮dku przypomnijmy kilka kluczowych fakt贸w.

Zbigniew K臋ku艣 jest od ponad 10 lat w konflikcie z s臋dziami i innymi prominentnymi prawnikami krakowskimi, m.in. by艂ym Rzecznikiem Praw Obywatelskich Andrzejem Zollem. Sp贸r rozpocz膮艂 si臋 podczas rozprawy rozwodowej, gdzie by艂膮 偶on臋 Z. K臋kusia reprezentowa艂a mecenas Wies艂awa Zoll, 偶ona by艂ego RPO Andrzeja Zolla.

Podczas rozprawy zapada艂y niekorzystne rozstrzygni臋cia dotycz膮ce opieki nad synami rozwodz膮cych si臋 ma艂偶onk贸w, z kt贸rych jeden chorowa艂 na powa偶ne choroby kr臋gos艂upa.  Z. K臋ku艣 domaga艂 si臋 orzeczenia cz臋stszych kontakt贸w z synami, w tym przede wszystkim mo偶liwo艣ci dowo偶enia chorego trzynastolatka dwukrotnie w tygodniu na zaj臋cia rehabilitacyjne, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jego wnioski oddalano. Co wi臋cej s臋dzia prowadz膮ca spraw臋 鈥 wobec konsekwentnego wyst臋powania Z. K臋kusia o mo偶liwo艣膰 sprawowania w艂a艣ciwej opieki nad chorym dzieckiem 鈥 skierowa艂a K臋kusia na badania psychiatryczne.

Zbigniew K臋ku艣 sk艂ada艂 skargi w trybie administracyjnym w tej sprawie do r贸偶nych organ贸w pa艅stwa, m.in. RPO, podnosz膮c w nich, 偶e s臋dziowie nie przestrzegaj膮 prawa i zn臋caj膮 si臋 nad chorym synem, 艂ami膮c jego prawa obywatelskie. RPO Andrzej Zoll stan膮艂 po stronie s臋dzi贸w w tym sporze.

Z. K臋kusia popar艂o Stowarzyszenie Obrony Praw Ojca, kt贸re na swojej stronie internetowej informowa艂o o w膮tpliwych orzeczeniach s臋dzi贸w krakowskich  oraz b艂臋dnym stanowisku RPO oraz wzbudzaj膮cych w膮tpliwo艣膰 dzia艂aniach adwokat Wies艂awy Zoll podczas procesu rozwodowego.

Prawnicy 鈥 jak si臋 wydaje 鈥 zamiast naprawi膰 b艂臋dy postanowili rozprawi膰 si臋 z niewygodnym pods膮dnym. W dniu 12 czerwca 2006 r. /sygn. akt 1 Ds. 39/06/S/ prokurator Prokuratury Rejonowej Krak贸w 艢r贸dmie艣cie Wsch贸d Rados艂awa Ridan wnios艂a do S膮du akt oskar偶enia przeciwko Zbigniewowi K臋kusiowi. Oskar偶ono go  o przest臋pstwa zniewa偶enia i pom贸wienia funkcjonariuszy publicznych za pomoc膮 艣rodka masowego komunikowania, tj. Internetu. Wsr贸d pokrzywdzonych 鈥 zdaniem prokuratury 鈥 17 prawnik贸w krakowskich by艂 RPO Andrzej Zoll i jego 偶ona Wies艂awa Zoll oraz 15 s臋dzi贸w S膮du Okr臋gowego i Apelacyjnego (SSO Maja Rymar /by艂a Prezes S膮du Okr臋gowego w Krakowie/, SSO Ewa Ha艅derek, SSO Teresa Dyrga, SSR Agata Wasilewska-Kawa艂ek, SSO Agnieszka Oklejak, SSO Danuta K艂osi艅ska, SSR Izabela Str贸zik, SSO Anna Karcz-Wojnicka, SSO Jadwiga Osuch, SSO Ma艂gorzata Ferek, SSA W艂odzimierz Baran /by艂y Prezes S膮du Apelacyjnego w Krakowie/, SSA Jan Kremer, SSA Maria Ku艣-Trybek, SSA Anna Kowacz-Braun, SSA Krzysztof Sobierajski).

Jednak偶e w tej sprawie to nie Zbigniew K臋ku艣 publikowa艂 w internecie informacje o w膮tpliwych dzia艂aniach s臋dzi贸w oraz RPO Andrzeja Zolla i jego 偶ony. Robili to dzia艂acze Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca. K臋kusia oskar偶ono zatem o czyny, kt贸re pope艂ni艂 kto艣 inny.

Mimo tych okoliczno艣ci oraz 鈥 jak podnosi Z. K臋ku艣 鈥 licznych s膮dowych b艂臋d贸w proceduralnych, zosta艂 on w dniu 18 grudnia 2007 r. w sprawie sygn. II K 451/06  skazany przez S膮d Rejonowy w D臋bicy pod swoj膮 nieobecno艣膰 i bez uprzedniego przes艂uchania go, mimo 偶e jego obecno艣膰 na rozprawie jako oskar偶onego by艂a obowi膮zkowa.

Pi臋cioletnia walka z b艂臋dnym wyrokiem jeszcze nie zako艅czona, a represje znowu wzrastaj膮

Zbigniewa K臋kusia skazano na zap艂acenie grzywny w wysoko艣ci 15.000 z艂. Musia艂 te偶 ui艣ci膰 ponad 2.000 z艂 koszt贸w s膮dowych. Nie to by艂o jednak najgorsz膮 sankcj膮. Jako osoba karana Z. K臋ku艣 straci艂 mo偶liwo艣膰 pracy jako mened偶er bankowy i korporacyjny. Jego status spo艂eczny i finansowy zosta艂 dramatycznie pogorszony. Z tego powodu podejmowa艂 on liczne pr贸by podwa偶enia b艂臋dnego wyroku. Niestety, okaza艂o si臋 to nadzwyczaj trudne.

Sprawa znalaz艂a si臋 ponownie na wokandzie S膮du Rejonowego w D臋bicy (pod sygn. II K 854/10), gdy zapad艂y 2 dodatkowe orzeczenia:

     w dniu 15 wrze艣nia 2010 r. S膮d Okr臋gowy w Rzeszowie /sygn. akt II Ko 283/10/ uchyli艂 wyrok S膮du Rejonowego w D臋bicy sygn. II K 451/06  w zakresie 16 zarzucanych czyn贸w zniewa偶enia z powodu jego sprzeczno艣ci z wyrokiem TK z dnia 11.10.2006 r. sygn. P3/06, stanowi膮cym i偶: 鈥濷d momentu wej艣cia w 偶ycie wyroku niedopuszczalne staje si臋 艣ciganie z tytu艂u zniewagi funkcjonariusza publicznego dokonanej, czy to publicznie czy niepublicznie, wy艂膮cznie w zwi膮zku z jego czynno艣ciami s艂u偶bowymi, a nie podczas wykonywania tych czynno艣ci鈥.,
     w dniu 26 stycznia 2012 r. S膮d Najwy偶szy Izba Karna /sygn. akt IV KK 272/11/ na skutek kasacji z dnia 23.08.2011 r. wniesionej przez Prokuratora Generalnego /sygn. akt PG IV KSK 699/11/ wyda艂 wyrok, w kt贸rym uchyli艂 wy偶ej wymieniony wyrok z dnia 18 grudnia 2007 r., wznowi艂 spraw臋 oraz  przekaza艂 j膮 S膮dowi Rejonowemu w D臋bicy do ponownego rozpatrzenia w zakresie dw贸ch czyn贸w (pom贸wienia) zarzucanych w akcie oskar偶enia.

Zwraca uwag臋, 偶e mimo wcze艣niejszych licznych wniosk贸w Z K臋kusia do s膮d贸w i prokuratur wszystkich szczebli, S膮d Rejonowy w Rzeszowie wznowi艂 spraw臋 dopiero w 2010 roku po wniesieniu skargi o wznowienie przed adwokat Ma艂gorzat臋 Wassermann, a Prokurator Generalny wni贸s艂 kasacj臋 od oczywi艣cie b艂臋dnego wyroku dopiero w dniu 23.08.2011 r. po odbyciu przez Z. K臋kusia kilkunastodniowej g艂od贸wki protestacyjnej przeciwko b艂臋dnemu orzeczeniu na schodach Prokuratury Generalnej w Warszawie.

Niestety, gehenna s膮dowa trwa nadal.

S膮d Rejonowy w D臋bicy nie rozpatruje bowiem sprawy pod wzgl臋dem merytorycznym, a pr贸buje zmusi膰 Z. K臋kusia do poddania si臋 badaniom psychiatrycznym. Bra艂 nawet pod uwag臋 aresztowanie oskar偶onego, kt贸ry nie widzi podstaw do kierowania go na takie badania.

W dniu 22 Kwietnia 2013r . skierowa艂am zapytania prasowe  do S膮du Rejonowego w D臋bicy i S膮du Okr臋gowego w Rzeszowie o nast臋puj膮cej tre艣ci:

Z jakich powod贸w S膮d Rejonowy w D臋bicy kieruje pana Zbigniewa K臋kusia na badania psychiatryczne, skoro badanie to nie jest w stanie dostarczy膰 wiarygodnej oceny stanu psychicznego oskar偶onego o pope艂nienie czyn贸w z art. z art. 226 搂 1 kk i art. 212 搂 2 kk w zw. z art. 11 搂 2 kk w zw. z art. 12 kk, gdy偶 domniemane czyny mia艂y mie膰 miejsce 鈥 jak podaje oskar偶ony 鈥 10, 9 i 8 lat temu? Ubocznie zaznaczam, 偶e z tego co jest mi wiadomo, badania psychiatryczne mog膮 dotyczy膰 zdarzenia, kt贸re mia艂o miejsce co najwy偶ej w okresie dw贸ch lat przed badaniem. Czy jest jaki艣 inny cel zlecenia bada艅 psychiatrycznych oskar偶onego?
Nadto oskar偶ony podaje, 偶e w aktach sprawy s膮 bezsporne dowody, 偶e nie pope艂ni艂 on zarzucanych mu czyn贸w. Czy w opisanej sytuacji S膮d nie powinien najpierw oceni膰 prawdopodobie艅stwa pope艂nienia czyn贸w przest臋pczych przez Z. K臋 kusia, a dopiero potem, ewentualnie, gdyby prawdopodobie艅stwo to by艂o wysokie, ewentualnie, zleci膰 badanie jego poczytalno艣ci?
殴r贸d艂o informacji:
http://www.aferyprawa.eu/Sady/2013-04-15-Pouczenie-Zbigniewa-Kekusia-
dla-Sadu-Rejonowego-w-Debicy-w-zwiazku-z-majacym-sie-odbyc-w-dniu-
18-kwietnia-2013-r-posiedzeniem-Sadu-w-sprawie-wydania-postanowienia-
w-przedmiocie-zastosowania-wobec-Zbigniewa-Kekusia-tymczasowego-
aresztowani
http://www.aferyprawa.eu/Sady/2013-04-15-Prosba-Zbigniewa-Kekusia-
do-Poslanki-na-Sejm-Rzeczypospolitej-Polskiej-Anny-Grodzkiej-w-zwiazku-
z-zamiarem-Sadu-Rejonowego-w-Debicy-zastosowania-wobec-Z-Kekusia-
tymczasowego-aresztowania
Z jakich powod贸w i na jakiej podstawie S膮d Rejonowy w D臋bicy chcia艂 wyda膰 w dniu 18 kwietnia 2013 roku postanowienie o aresztowaniu Z. K臋kusia, co ostatecznie nie zosta艂o zrealizowane z powodu choroby s臋dziego referenta?

Do dzisiaj nie otrzyma艂am 偶adnej odpowiedzi od Rzecznika Prasowego S膮du Okr臋gowego w Rzeszowie. Natomiast Prezes S膮du Rejonowego w D臋bicy, SSR Beata St贸j, prowadz膮ca nb. spraw臋 Z. K臋kusia,  w rozmowie ustnej w dniu 29 kwietnia 2013 r. poinformowa艂a mnie, i偶 sprawa jest utajniona (z uwagi na to, i偶 dotyczy czyn贸w z art. 212 i 226 kk). Ponadto akta sprawy znajduj膮 si臋 obecnie w S膮dzie Okr臋gowym w Rzeszowie.

Jaki jest cel prowadzenia sprawy sygn. akt II K 854/10?

W zwi膮zku z przebiegiem post臋powania s膮dowego w sprawie sygn. akt II K 854/10 rodz膮 si臋 nast臋puj膮ce zasadnicze w膮tpliwo艣ci:

Czy sprawa ta przesz艂a w艂a艣ciw膮 wst臋pn膮 merytoryczn膮 kontrol臋 w zwi膮zku z art. 339 kpk, skoro zgodnie z wyrokiem Trybuna艂u Konstytucyjnego sygn. P3/06 z dnia 11 pa藕dziernika 2006 r.:

鈥濷d momentu wej艣cia w 偶ycie wyroku niedopuszczalne staje si臋 艣ciganie z tytu艂u zniewagi funkcjonariusza publicznego dokonanej, czy to publicznie czy niepublicznie, wy艂膮cznie w zwi膮zku z jego czynno艣ciami s艂u偶bowymi, a nie podczas wykonywania tych czynno艣ci鈥,

czyli niemo偶liwe jest oskar偶anie Z. K臋kusia o zniewa偶enie funkcjonariuszy publicznych na podstawie Art. 226 kk, a nadto w aktach znajduj膮 si臋 dowody, 偶e nie zamieszcza艂 on publikacji internetowych, dotycz膮cych  krakowskich s臋dzi贸w, RPO A. Zolla i jego ma艂偶onki?

Tutaj kluczowy 鈥 jak si臋 wydaje 鈥 dow贸d w tej sprawie:

http://m.nowyekran.net/8af73ef7b60d849928837ff7b7f17633,14,0.jpg

http://m.nowyekran.net/595e50a8602aecf859a5a958bb12380d,14,0.jpg

Czy sprawa ta powinna w og贸le wej艣膰 na wokand臋? A je艣li tak, to czy nie powinna by膰 natychmiast umorzona?

Po co zatem S膮d Rejonowy w D臋bicy zleca badania psychiatryczne Z. K臋kusia, skoro istnieje prawie 100%-towa pewno艣膰, 偶e akt oskar偶enia jest bezzasadny, a ponadto bezsporne jest, 偶e nie da si臋 stwierdzi膰, czy oskar偶ony by艂 poczytalny 8-10 lat temu? 呕aden odpowiedzialny psychiatra nie dokona takich ustale艅 w stosunku do okresu si臋gaj膮cego tyle lat wstecz. Ponadto nie budzi w膮tpliwo艣ci, 偶e Z. K臋ku艣 jest w stanie bra膰 udzia艂 samodzielnie w rozprawie, ani te偶 jego zachowanie w niczym nikomu nie zagra偶a. W oczach opinii publicznej jest to cz艂owiek rzeczowy i zr贸wnowa偶ony. Mo偶e jednak rzeczywi艣cie chodzi  o kolejne dezawuowanie tego by艂ego naukowca i mened偶era, poniewa偶 wszed艂 on w konflikt z prominentnymi prawnikami?

Czy 鈥瀏ro偶enie鈥 Z. K臋kusiowi aresztem, je艣li nie stawi si臋 na badania psychiatryczne, nie jest kolejn膮 retorsj膮 s膮dow膮 za jego walk臋 o swoje prawa? Przecie偶 w niniejszej sprawie naprawd臋 nie spos贸b doszuka膰 si臋 jakichkolwiek 艣lad贸w przes艂anki og贸lnej tymczasowego aresztowania (dowody powinny wskazywa膰 na du偶e prawdopodobie艅stwo, 偶e oskar偶ony pope艂ni艂 przest臋pstwo, co tutaj w og贸le nie ma miejsca).

Pat w sprawie, czyli K臋ku艣 zwraca si臋 o pomoc do Komisji Sprawiedliwo艣ci

W sprawie ma miejsce swoisty pat. S臋dzia referent Beata St贸j nie chce odst膮pi膰 od zlecenia bada艅 psychiatrycznych Z. K臋kusia, a on nie widzi podstaw do poddawania si臋 im, obawia si臋 zreszt膮, czy b臋d膮 one przeprowadzone rzetelnie.

W tej sytuacji K臋ku艣 zdecydowa艂 si臋 zwr贸ci膰 po raz kolejny o interwencj臋 do Sejmowej Komisji Sprawiedliwo艣ci i Praw Cz艂owieka. Oto cz臋艣膰 jego pisma.

http://m.nowyekran.net/81c2f4a254acbcfed704a4cee28999e7,14,0.jpg

Czy pos艂owie podejm膮 w ko艅cu zdecydowane dzia艂ania na rzecz obrony praw pokrzywdzonego bezzasadnym oskar偶eniem Zbigniewa K臋kusia? Jak do tej pory zainteresowanie spraw膮 wykaza艂a tylko pose艂 Grodzka. Wyst膮pi艂a ona do S膮du w D臋bicy o zgod臋 na obserwowanie rozprawy w charakterze przyjaciela S膮du. Oto jej pismo:

http://m.nowyekran.net/3997700f6baa234abfa0213789177245,14,0.jpg

Czy s膮 jeszcze jacy艣 inni pos艂owie przej臋ci spraw膮 przestrzegania praw cz艂owieka polskich obywateli w prokuraturach i s膮dach? Dowiemy si臋 wkr贸tce. Jak do tej pory Komisja Sprawiedliwo艣ci jawi si臋 raczej jako organizacja lobbuj膮ca na rzecz praw funkcjonariuszy publicznych i zatroskana ewentualnie o tzw. sprawno艣膰 post臋powa艅 s膮dowych. Sprawiedliwo艣膰 i prawa cz艂owieka nie s膮 鈥 jak si臋 wydaje 鈥 jej g艂贸wnym zmartwieniem.

Proponuj臋 te偶 przeczyta膰 inny m贸j tekst o Zbigniewie K臋kusiu:

http://rebeliantka.nowyekran.net/post/70796,bylam-w-krakowie-
rozmawialam-z-glodujacym-zbigniewem-kekusiem-oraz-prezesami-
sadu-apelacyjnego-i-okregowego
Appendix
W 艣rod臋 w Warszawie aresztowano Adama S艂omk臋 za odmow臋 wy艂膮czenia kamery podczas procesu karnego o zado艣膰uczynienie dla Tomasza Sokolewicza za tortury podczas 艣ledztwa w 1982 roku. Proces odbywa si臋 w S膮dzie Okr臋gowym w Warszawie. Wi臋cej informacji tutaj:

http://www.petycjeonline.com/w_obronie_adama_somki_-_maj_2013

-- - news://freenews.netfront.net/ - complaints: news@netfront.net -- -

Data: 2013-05-13 16:37:56
Autor: Bogdan Idzikowski
Czy Sejmowa Komisja Sprawiedliwo艣ci wys艂ucha Zbigniewa K臋kusia?

U偶ytkownik "Sancho Pansa" <sancho_pansa@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:kmqqi8$c0b$1adenine.netfront.net...

Typowe pieniactwo!

--
Dyskusja z wierz膮cym jest jak gra w szachy z go艂臋biem. Niewa偶ne, jak dobrze grasz, go艂膮b i tak przewr贸ci wszystkie figury, nasra na szachownic臋 i b臋dzie dumny z wygranej.

Data: 2013-05-13 20:21:29
Autor: Gonzalez
Czy Sejmowa Komisja Sprawiedliwo艣ci wys艂u cha Zbigniewa K臋kusia?
W dniu 2013-05-13 16:37, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "Sancho Pansa" <sancho_pansa@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:kmqqi8$c0b$1adenine.netfront.net...

Typowe pieniactwo!


Pieniactwo, bo walczy z re偶imem? A co ma zrobi膰 , jak Zollowie wsp贸lnie przeciwko niemu walcz膮. Jak mo偶e 偶ona Rzecznika PO by膰 obro艅czyni膮 przeciwnika i jednocze艣nie jej m膮偶 jako RPO stron膮 w sprawie?

Czy Sejmowa Komisja Sprawiedliwo艣ci wys艂ucha Zbigniewa K臋kusia?

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona