Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   Dyrektywa PSD2 a prawny nakaz posiadania telefonu komórkowego

Dyrektywa PSD2 a prawny nakaz posiadania telefonu komórkowego

Data: 2019-09-14 14:33:58
Autor: Robert Tomasik
Dyrektywa PSD2 a prawny nakaz posiadania telefonu komórkowego
W dniu 14.09.2019 o 02:42, rowerex@op.pl pisze:
Czy dyrektywa PSD2 wprowadza niezapisany wprost, ale w skutkach obowiązujący nakaz posiadania smartfona lub telefonu komórkowego, czy też ewentualne istnienie takiego nakazu to wyłącznie skutek interpretacji tej dyrektywy przez (niektóre?) banki w znaczeniu: "nie masz komórki, to z automatu tracisz dostęp do nabytego zgodnie z umową prawa do korzystania z bankowości internetowej"?

No ale idźmy dalej. To również nakaz posiadania urządzenia dającego
dostęp do internetu. :-)

Data: 2019-09-14 07:00:19
Autor: rowerex
Dyrektywa PSD2 a prawny nakaz posiadania telefonu komórkowego
W dniu sobota, 14 września 2019 14:34:11 UTC+2 użytkownik Robert Tomasik napisał:
W dniu 14.09.2019 o 02:42, rowerex pisze:
> Czy dyrektywa PSD2 wprowadza niezapisany wprost, ale w skutkach obowiązujący > nakaz posiadania smartfona lub telefonu komórkowego, czy też ewentualne > istnienie takiego nakazu to wyłącznie skutek interpretacji tej dyrektywy przez > (niektóre?) banki w znaczeniu: "nie masz komórki, to z automatu tracisz dostęp > do nabytego zgodnie z umową prawa do korzystania z bankowości internetowej"?

No ale idźmy dalej. To również nakaz posiadania urządzenia dającego
dostęp do internetu. :-)

No ba, i jeszcze nakaz przebywania w zasięgu kabla sieciowego lub sieci WiFi GSM, nie mówiąc o 230V/50Hz jak padnie bateria :)

Bankowość jest "internetowa" i definicja słowa "internet" wystarczała, by móc określić podstawowe i niezbędne urządzenie do jej obsługi, urządzenie którego wcale nie trzeba posiadać, wystarczy mieć do niego dostęp... PSD2 mówi o "posiadaniu" więc na paru zebraniach założono, że użytkownik posiada, o przepraszam, że musi posiadać smartfona lub komórkę (no bo kto nie posiada :P).. Ale to też nie jest wypełnienie dyrektywy, bo wystarczy mieć dostęp do komórki, a nie udowodnione posiadanie.

Taka ciekawostka - na infolinii jednego z banków podawałem numer telefonu komórkowego (m.in. do uwierzytelnień) - wymagano ode mnie wszelakich kodów podanych mi przy zakładaniu konta, sprawdzano czy zgadza się PESEL, adres zamieszkania, data urodzenia, ale co do samego numeru telefonu, wymagano wyłącznie jego wyrecytowania - nie odbyła się żadna, najmniejsze weryfikacja tego numeru (jakieś oddzwonienie, wysłanie testowego SMS, po prostu NIC), nie było ważne na kogo jest zarejestrowany numer, czy w ogóle jest prawidłowy - gdybym podał numer telefonu prezydenta, premiera, burdelu, sklepu monopolowego, naczelnego GW, prymasa, czy prezesa owego banku, to po prostu by go wprowadzono do systemu i to prezes banku dostawałby SMSy o moich transakcjach... - byłem w szoku - wydaje się, że jednego z podstawowych narzędzi weryfikacji transakcji, które ma być narzędziem "silnego uwierzytelnienia" wg PSD2, czyli numeru telefonu komórkowego banki nie weryfikują (przynajmniej nie wszystkie_... - no chyba, że nie ma potrzeby.

Token sprzętowy, to ja rozumiem, to narzędzie ściśle uwierzytelniające (gadać się przez niego nie da, do zabawy nie służy) i wiadomo że ktoś go "posiada", ale z tego co czytam niektóre banki przestały je obsługiwać powołując się na PSD2... LOL!

Pozdr-
-Rowerex

Dyrektywa PSD2 a prawny nakaz posiadania telefonu komórkowego

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona