Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   Dyscyplinarki

Dyscyplinarki

Data: 2021-03-17 17:24:53
Autor: Tomasz Kaczanowski
Dyscyplinarki
W dniu 17.03.2021 o 16:08, Kviat pisze:
Ale nie mam złudzeń, że coś z tego wyniknie, dopóki reżim nie zostanie odsunięty od władzy.

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-dyscyplinarki-dla-policjantow-za-nielegalne-zatrzymanie-zwiazkowcow "Rzecznik wnosi o dyscyplinarki dla policjantów"

"Sąd uznał za nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe zatrzymanie działaczy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, którzy w październiku 2020 r. jechali do Warszawy na protest w sprawie aborcji
Według sądu nie było żadnych przesłanek do ich zatrzymania - policja twierdziła, że w ogóle nie doszło do zatrzymania w myśl przepisów
Prawo nakazuje policjantom działanie w granicach prawa i na jego podstawie oraz respektowanie godności ludzkiej i przestrzeganie praw człowieka
Dlatego wobec policjantów z tej sprawy istnieją ustawowe podstawy do pociągnięcia ich do odpowiedzialności dyscyplinarnej"
(...)
"Odpowiedź KSP dla Rzecznika ograniczyła się do opisu stanu faktycznego i podstaw czynności funkcjonariuszy. Według KSP osoby te ,,nie były zatrzymane".
- Twierdzenie, że osoby, wobec których podjęto interwencję, nie były zatrzymane, w sposób oczywisty nie odpowiada faktom - wskazał RPO Komendantowi Stołecznemu Policji."
(...)
"26 stycznia 2021 r. Sąd Rejonowy w P. rozpoznał zażalenie na to zatrzymanie. Orzekł prawomocnie, że czynności polegające na zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego, a następnie pozbawieniu wolności poprzez przewiezienie do komendy - gdzie pozostawali przez kilka godzin nie mogąc samodzielnie, zgodnie ze swoją wolą decydować o miejscu swojego pobytu - stanowiły w istocie zatrzymanie. Zatrzymanie to sąd uznał za nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe."
(...)
" Z art. 132 ust. 3 pkt 4 ustawy o Policji wynika natomiast, że naruszenie dyscypliny służbowej polega na przekroczeniu uprawnień określonych w przepisach prawa. A to stwierdził już Sąd Rejonowy.

Orzeczenie to oznacza, że doszło do naruszenia wolności osobistej osób zatrzymanych określonej w art. 41 ust. 1 Konstytucji RP, zaś interweniujący policjanci naruszyli fundamentalną w demokratycznym państwie prawa zasadę wyrażoną w art. 7 Konstytucji, zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Zgodnie z ustawą o Policji policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. A funkcjonariusz ślubuje służyć wiernie Narodowi i chronić ustanowiony Konstytucją porządek prawny, który obejmuje również sferę konstytucyjnych wolności przysługujących jednostce. Niedopełnienie tego obowiązku wynikającego ze złożonego ślubowania stanowi także naruszenie dyscypliny służbowej.

W sprawie tej zachodzą więc ustawowe podstawy uzasadniające pociągnięcie funkcjonariuszy doo odpowiedzialności za popełnione przewinienia dyscyplinarne.

Rzecznik wnosi zatem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy z tej sprawy."

Podobne sankcje powinny spotkać policjantów wykonujące nielegalne rozkazy nie wiadomo czyje (dowodzący przed sądem stwierdził, że rozkazów nie wydawał), którzy napadli na ludzi z 24 października. Już ok 300 wyroków (niektóre sprawy są jeszcze w toku) jako niezasadne zatrzymanie, w tym duża część dodatkowo jako nielegalne i nieprawidłowe.

--
http://kaczus.zrzeda.pl

Dyscyplinarki

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona