Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   [kronika2prl] Dzia艂eczka dla komendanta za 1/100 warto艣ci

[kronika2prl] Dzia艂eczka dla komendanta za 1/100 warto艣ci

Data: 2011-07-18 22:26:19
Autor: mi
[kronika2prl] Dzia艂eczka dla komendanta za 1/100 warto艣ci
http://www.nie.com.pl/art24941.htm

Komendant g艂贸wny policji gen. Andrzej Matejuk kupi艂 atrakcyjn膮 dzia艂k臋 po艂o偶on膮 kilka kilometr贸w od granic Wroc艂awia. Zap艂aci艂 1,6 z艂 za metr kwadratowy. Licz膮ca nieco ponad hektar dzia艂ka dzi艣 jest warta ok. 1,3 mln z艂, gdy偶 cena metra kwadratowego w tej okolicy wynosi 艣rednio 130 z艂. Na tej transakcji Matejuk jest wi臋c grubo ponad milion do przodu. Dzia艂k臋 w Kr臋picach (nr357/47) Matejuk kupi艂 17 stycznia 2002 r.; by艂 w贸wczas komendantem wojew贸dzkim policji we Wroc艂awiu. Tego samego dnia s膮siedni膮 dzia艂k臋 (357/48)kupi艂 Zbigniew Maciejewski, w贸wczas zast臋pca komendanta wojew贸dzkiego policji, p艂ac膮c r贸wnie偶 ok. 1,6 z艂 za metr kwadratowy.


[przedruk reszty artyku艂u]
*********************************************************************

Licytacja przebieg艂a szybko, bo jakim艣 cudem na te atrakcyjne tereny nie by艂o innych ch臋tnych. Dobroczy艅c膮 obecnego szefa policji by艂 skarb pa艅stwa. 呕eby by膰 precyzyjnym ? sprzedaj膮cym by艂a kontrolowana przez pa艅stwo sp贸艂ka z o.o. Towarzystwo Obrotu Nieruchomo艣ciami Agro Wroc艂aw.

Gniazdo korupcji

TON Agro powsta艂o po to, 偶eby najatrakcyjniejsze dzia艂ki rolne przekszta艂ca膰 w budowlane lub przemys艂owe i sprzedawa膰 z wi臋kszym zyskiem ni偶 ziemi臋 przeznaczon膮 pod uprawy. Agencja W艂asno艣ci Rolnych Skarbu Pa艅stwa (AWRSP)dysponowa艂a tysi膮cami hektar贸w atrakcyjnych nieruchomo艣ci, ale sama nie mog艂a ziemi膮 w taki spos贸b obraca膰, bo zabrania艂a jej tego ustawa o AWRSP. Agencja mia艂a sprzedawa膰 ziemi臋 ch艂opom, by odbudowa膰 i wzmocni膰 indywidualne rolnictwo. Powo艂anie sp贸艂ki c贸rki ? TON Agro ? pozwoli艂o na przekwalifikowywanie ziemi rolnej oraz spekulowanie ni膮. Z punktu widzenia interesu AWRSP sp贸艂ka TON Agro by艂a 艣wietnym pomys艂em, jednak k艂贸ci艂a si臋 z sensem ustawy powo艂uj膮cej agencj臋. Wtedy jednak nikt si臋 tym nie przejmowa艂. Wkr贸tce po powo艂aniu TON Agro sta艂o si臋 oaz膮 m臋tnych transakcji, a nawet korupcji. Brylowa艂a w tym wroc艂awska odnoga TON Agro. S艂ynn膮 na ca艂膮 Polsk臋 afer臋 ze sprzeda偶膮 ziemi w podwroc艂awskich Kobierzycach opisa艂a w 2002 r. Bianka Miko艂ajewska z "Polityki?:Towarzystwo Obrotu Nieruchomo艣ciami Agro Wroc艂aw, kt贸re na zlecenie AWRSP sprzedawa艂o dzia艂k臋, twierdzi艂o publicznie, 偶e pomimo podejmowanych przeze艅 zabieg贸w w艂adze gminy nie chc膮 zmieni膰 przeznaczenia gruntu z rolnego na handlowo-us艂ugowy. Za艣 gospodarstwo rolne na skrzy偶owaniu dr贸g ekspresowych deweloper贸w nie interesowa 艂o. Znale藕li si臋 jednak prywatni inwestorzy, kupili owe niechciane 20 hektar贸w pod Wroc艂awiem, nast臋pnie je "odrolnili?i sprzedali pod budow臋 hipermarketu Auchan. Skarb pa艅stwa straci艂 na tej operacji co najmniej 20 mln z艂. To tylko przyk艂ad. Opisany przez red. Miko艂ajewsk膮 mechanizm polega艂 na tym, 偶e AWRSP za darmo przekazywa艂a TON Agro najlepsze kawa艂ki gruntu. By艂y one uprzednio wyceniane znacznie poni偶ej warto艣ci rynkowej. To dawa艂o w艂adzom TON Agro pole manewru ? mogli negocjowa膰 z przysz艂ymi nabywcami "podsto艂em?. W zamian brali 艂ap贸wki lub oczekiwali przychylno艣ci, je艣li kupuj膮cymi by艂y wp艂ywowe osoby.

Komendant wiedzia艂

Sprzeda偶 ziemi dla Auchan nast膮pi艂a w 2000 r. i od pocz膮tku wzbudzi艂a zainteresowanie s艂u偶b kontrolnych, w tym NIK. Spraw臋 pod lup臋 wzi臋艂a te偶 prokuratura; policjanci wykonywali przy tym tzw. czynno艣ci. Policjanci podlegli Matejukowi. W 2002 r., gdy gen. Matejuk kupowa艂 od TON Agro ziemi臋, wiedzia艂 z ca艂膮 pewno艣ci膮, jaki smrodek panuje wok贸艂 tej sp贸艂ki. Mimo to on i jego zast臋pca nie wahali si臋 skorzysta膰 z nadarzaj膮cej si臋 okazji. Co ciekawe, ziemi臋 wKr臋picach kupi艂 te偶 Rafa艂 Opala, bieg艂y zajmuj膮cy si臋 na zlecenie Agencji Nieruchomo艣ci Rolnych (wcze艣niejAWRSP) wycenianiem grunt贸w. Jego nieruchomo艣膰 jest po艂o偶ona kilkadziesi膮t metr贸w od dzia艂ki Matejuka. Oczywi艣cie bieg艂y r贸wnie偶 nie przep艂aci艂 ? da艂 1,2 z艂 za metr kwadratowy licz膮cej 2,6 hektara nieruchomo艣ci (357/71). Jak daleko si臋ga艂a wiedza komendanta wojew贸dzkiego oprzekr臋tach wAWRSP i TON Agro? 艢miem twierdzi膰, 偶e w miar臋 up艂ywu czasu by艂a coraz bardziej szczeg贸艂owa. Wydzia艂 ds. Walki z Korupcj膮 wroc艂awskiej policji w latach 2006?2007prowadzi艂 dzia艂ania operacyjne maj膮ce wykry膰 nieprawid艂owo艣ci w obrocie ziemi膮 skarbu pa艅stwa ? pod kryptonimem Ziemia Obiecana. Mimo skromnych 艣rodk贸w, "Ziemia Obiecana? rozwija艂a si臋 nadzwyczaj obiecuj膮co. Policjanci wykryli, 偶e sporo ziemi jest kupowane na osoby podstawione, 偶e notorycznie dochodzi do zani偶ania cen oraz do nieprawid艂owo艣ci przy przetargach. Spostrzegli d艂ug膮 list臋 nieruchomo艣ci sprzedanych po zani偶onej warto艣ci, a znajduj膮cych si臋 tu偶 obok planowanych autostrad i w臋z艂贸w komunikacyjnych. Najwi臋cej gruntu pokupowali deweloperzy; na wi臋kszo艣ci z tych dzia艂ek stoj膮 dzi艣 osiedla apartamentowc贸w. Im dalej policjanci brn臋li w spraw臋, tym wi臋cej wykrywali i tym szerszego zasi臋gu nabiera艂a sprawa. Dosz艂o do serii zatrzyma艅 i areszt贸w. Zbigniew N. ? jeden z podejrzanych ? wysoki urz臋dnik ANR, zacz膮艂 sypa膰 znanymi nazwiskami, m.in. genera艂a dywizji, by艂ego dow贸dcy 艢l膮skiego Okr臋gu Wojskowego oraz by艂ego zast臋pcy prokuratora generalnego. W艣r贸d nabywc贸w pojawili si臋 wysocy stopniem policjanci, funkcjonariusze ABW, prokuratorzy. Nadz贸r nad "Ziemi膮Obiecan膮? przekazano z prokuratury okr臋gowej do apelacyjnej. Policjant贸w troch臋 zmrozi艂o, gdy zauwa偶yli, 偶e prokurator apelacyjny Waldemar Kawalec, kt贸ry przej膮艂 nadz贸r nad "Ziemi膮Obiecan膮?, s膮siaduje gabinetem z prokuratorem Arkadiuszem Jeziorkiem, kt贸ry znalaz艂 si臋 na li艣cie os贸b, kt贸re kupi艂y od TON Agro atrakcyjne grunty w Kr臋picach (dzia艂ka357/38) za 1,60 z艂 za metr kwadratowy. Jednak niezra偶eni tym posuwali dochodzenie do przodu.

Z艂y policjant

By艂 pocz膮tek 2007 r. W tym czasie Adam P., jeden z dw贸ch rozpracowuj膮cych afer臋 gruntow膮 policjant贸w, popad艂 w tarapaty finansowe. Prosi艂 znajomych o po偶yczenie 20 tys. z艂 na kilka miesi臋cy. Jedn膮 z os贸b, do kt贸rych si臋 zwr贸ci艂, by艂 Wies艂aw D., kt贸rego pozna艂, tropi膮c przekr臋ty z ziemi膮. Nie ma w膮tpliwo艣ci, 偶e policjant nie powinien szuka膰 pieni臋dzy u podejrzanych czy 艣wiadk贸w w sprawie. By艂o to dzia艂anie g艂upie i ? jak si臋 okaza艂o ? zgubne w skutkach. Wies艂aw D. co prawda odm贸wi艂 po偶yczki, ale w te p臋dy polecia艂 do prokuratora, aby go poinformowa膰, 偶e policjant chcia艂 od niego po偶yczy膰 kas臋. Prokurator zarz膮dzi艂 prowokacj臋: Wies艂aw D. po偶yczy艂 policjantowi 8 tys. z艂, Biuro Spraw Wewn臋trznych capn臋艂o policjanta z fors膮 w kieszeni. Dalej sprawy potoczy艂y si臋 w ekspresowym tempie. Z艂ego policjanta oskar偶ono i skazano na 2 lata paki; jego koleg臋, z kt贸rym prowadzi艂 "Ziemi臋Obiecan膮?, przeniesiono do Warszawy do CBA.

Akta operacyjnego rozpracowania "ZiemiObiecanej? przej臋艂a Agencja Bezpiecze艅stwa Wewn臋trznego i do dzi艣 o dalszych losach afery z ziemi膮 TON Agro ani widu, ani s艂ychu.

Ostatnia notatka w teczce "Ziemi Obiecanej?, jak膮 sporz膮dzili policjanci, by艂a informacj膮 od OZI (operacyjnego 藕r贸d艂a informacji) "S艂o艅?,kt贸ry donosi艂, 偶e przetarg, na kt贸rym ziemi臋 kupi艂 Matejuk, by艂 ustawiony; jedyne og艂oszenie o sprzeda偶y TON Agro wywiesi艂o na korkowej tablicy w swojej siedzibie, z kt贸rej zreszt膮 kartki wci膮偶 spada艂y z powodu nieustannego przeci膮gu.

W g贸r臋 na emerytur臋

W maju 2007 r. gen. Matejuk zrezygnowa艂 z funkcji komendanta wojew贸dzkiego i odszed艂 na emerytur臋. Zdumionym wsp贸艂pracownikom wyja艣ni艂, 偶e powoduj膮 nim wzgl臋dy osobiste. Wkr贸tce w艂adz臋 w kraju przej臋艂a Platforma Obywatelska. Na osobisty wniosek wywodz膮cego si臋 z Wroc艂awia 贸wczesnego ministra spraw wewn臋trznych i administracji Grzegorza Schetyny Matejuk zosta艂 przywr贸cony do s艂u偶by i od marca 2008 r. pe艂ni funkcj臋 komendanta g艂贸wnego policji. Zbigniew Maciejewski zosta艂 komendantem wojew贸dzkim policji we Wroc艂awiu. Prokurator Kawalec trafi艂 do Prokuratury Krajowej. Zapyta艂em komendanta g艂贸wnego policji, jak to si臋 sta艂o, 偶e kupi艂 dzia艂k臋 w Kr臋picach i czy nie uwa偶a, 偶e cena, jak膮 zap艂aci艂, daleko odbiega艂a od cen rynkowych. W imieniu Matejuka wypowiedzia艂 si臋 rzecznik prasowy policji insp. Mariusz Soko艂owski (interpunkcja oryginalna): Sprawa zakupu wspomnianej dzia艂ki by艂a ju偶 kilkakrotnie badana zar贸wno przez Prokuratur臋 (ostatniraz w 2008 roku), Najwy偶sz膮 Izb臋 Kontroli (2006rok) jak i wewn臋trzne s艂u偶by kontrolne Policji i za ka偶dym razem potwierdzano nabycie tej nieruchomo艣ci w pe艂ni zgodnie z prawem. (?) Sprzeda偶 dzia艂ki odbywa艂a si臋 w otwartym post臋powaniu przetargowym, zatem mo偶liwo艣膰 kupna mia艂 ka偶dy, a informacje o sprzeda偶y by艂y publikowane w lokalnych mediach i biurach obrotu nieruchomo艣ciami i st膮d te偶 wiedza komendanta o mo偶liwo艣ci uczestniczenia w licytacji. (?) Dla pe艂nej przejrzysto艣ci sprawy wyst膮pi艂 (Matejuk? przyp. A.R.)do Agencji Nieruchomo艣ci Rolnych o zestawienie sprzeda偶y wszystkich nieruchomo艣ci rolnych powy偶ej 1,0 ha, dokonanych w latach 2000?2002w ca艂ej gminie Mi臋kinia, ze szczeg贸lnym uwzgl臋dnieniem dzia艂ek w okolicach miejscowo艣ci Kr臋pice. Cena jak膮 zap艂acono za t臋 dzia艂k臋 nie odbiega艂a od cen innych tego typu transakcji w 贸wczesnych latach. Z analizy ANR wynika jasno, 偶e 艣rednia cena grunt贸w w tych okolicach wynosi艂a 2,07 z艂 za metr kwadratowy ziemi. O tym, 偶e ziemia w tej okolicy nie cieszy艂a si臋 a偶 takim zainteresowaniem 艣wiadczy fakt, 偶e w tamtym czasie na 35 dzia艂ek z obr臋bu Kr臋pice w og贸le nie znalaz艂 si臋 nabyw ca. Ciekawe, kto w ANR przygotowa艂 ow膮 "analiz臋??Mo偶e bieg艂y Opala? Fakty s膮 takie, 偶e dzia艂ki sprzedawano po 1,6 z艂 za metr jako rolne, a po ich "odrolnieniu?ceny poszybowa艂y w g贸r臋, si臋gaj膮c 160 z艂 w Kr臋picach oraz 800 z艂 za metr w Bielanach Wroc艂awskich, gdzie te偶 TON Agro sprzedawa艂o ziemi臋 (np.po 15 z艂 za metr).

Po偶eracze ziemi

19 lipca przed S膮dem Okr臋gowym we Wroc艂awiu zako艅czy si臋 proces gangu po偶eraczy zie mi. Na 艂awie oskar偶onych siedz膮 m.in.trzej byli dyrektorzy wroc艂awskiej ANR oskar偶eni o przyjmowanie 艂ap贸wek w zamian za sprzeda偶 atrakcyjnych grunt贸w cz臋sto po zani偶onych cenach. O dzia艂alno艣ci przest臋pczej urz臋dnik贸w ANR we Wroc艂awiu tygodnik "NIE?informuje od lat: opisywali艣my mechanizm, pokazywali艣my przyk艂ady. Jak ustalili艣my, proceder korupcyjny nie ko艅czy艂 si臋 we Wroc艂awiu, pieni膮dze by艂y dzielone w艣r贸d szef贸w agencji w Warszawie. Sz艂y te偶 na op艂acenie kampanii wyborczych polityk贸w, kt贸rzy po wygranych wyborach decydowali o sto艂kach w agencji. Proces przed wroc艂awskim s膮dem, zdaniem obserwator贸w, zako艅czy si臋 wyrokami skazuj膮cymi. Jednak nikt nie ma w膮tpliwo艣ci, 偶e na 艂awie oskar偶onych wielu os贸b zabraknie, a ujawniany w trakcie przewodu s膮dowego proceder to zaledwie czubek g贸ry lodowej. Reszta zostanie zapewne na zawsze zapomniana, bo sprawy zaczynaj膮 si臋 przedawnia膰, a w膮tek TON Agro zosta艂 skutecznie zablokowany we wroc艂awskiej delegaturze ABW. Wracaj膮c do szefa policji ? czy mog艂o by膰 tak, 偶e rozpracowanie operacyjne "ZiemiaObiecana? sz艂o tak opornie i nie doczeka艂o si臋 zako艅czenia, bo na li艣cie os贸b kupuj膮cych za bezcen ziemi臋 byli wa偶ni policjanci, prokurator i funkcjonariusze s艂u偶b? Nie mo偶na tego wykluczy膰. Czy mog艂o by膰 tak, 偶e gen. Matejuk i insp. Maciejewski akurat przechodzili ko艂o siedziby TON Agro i za艂apali si臋 przypadkiem na licytacj臋 atrakcyjnych grunt贸w? 呕e kupili dzia艂ki w dobrej wierze, maj膮c przekonanie, 偶e p艂ac膮 rynkow膮 cen臋? Oczywi艣cie, 偶e tak by膰 mog艂o. Tak samo, jak przypadkiem kupili ziemi臋 obok prokurator Jeziorek i bieg艂y Opala. Nie takie przypadki si臋 przecie偶 zdarzaj膮. M贸wi si臋, 偶e trudno trafi膰 milion. Ale tylko w lotto? ??

Wielow膮tkow膮 i skomplikowan膮 spraw臋 dotycz膮c膮 maj膮tku o ogromnej warto艣ci prowadzi艂o dw贸ch policjant贸w. Dla por贸wnania ? do rozpracowania korupcji w futbolu ta sama wroc艂awska policja skierowa艂a kilkunastu funkcjonariuszy.

[kronika2prl] Dzia艂eczka dla komendanta za 1/100 warto艣ci

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona