Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Firmy bankrutuj膮 - tysi膮ce ludzi na bruk u

Firmy bankrutuj膮 - tysi膮ce ludzi na bruk u

Data: 2012-10-02 01:52:43
Autor: Przemys艂aw W
Firmy bankrutuj膮 - tysi膮ce ludzi na bruk u

"Prorozwojowa polityka gospodarcza, zapewnienie r贸wnowagi ekonomicznej i przyj臋cie euro, uwolnienie przedsi臋biorc贸w od biurokratycznej gehenny, w po艂膮czeniu z aktywn膮 polityk膮 spo艂eczn膮, pozwol膮 nam w 2012 r. na obni偶enie bezrobocia do poziomu nie wy偶szego ni偶 艣rednia europejska."

- donald tusk


Upad艂o艣膰 firm w Polsce w III kwarta艂ach 2012 roku

W pierwszych trzech kwarta艂ach 2012 r. polskie s膮dy og艂osi艂y upad艂o艣膰 614 podmiot贸w. To liczba wy偶sza o oko艂o 18 proc. od wynik贸w na koniec wrze艣nia ub. roku (521 bankructw). Ostateczny wynik贸w trzech kwarta艂贸w ub. r. wynosi艂 536 postanowie艅.

Prezentowane statystyki s膮 przygotowywane przed Coface w oparciu o daty wydania postanowienia s膮du o og艂oszeniu upad艂o艣ci, czyli faktyczne daty upad艂o艣ci. Wyniki za trzy kwarta艂y nie s膮 na razie pe艂ne, zatem nale偶y si臋 jeszcze spodziewa膰 wzrostu o kilkana艣cie przypadk贸w, co oznacza, 偶e ostatecznie wzrost b臋dzie jeszcze wy偶szy.

Przez ca艂y okres 2012 roku utrzymuje si臋 narastaj膮ca tendencja wzrostowa. Po pierwszym kwartale br. wzrost r/r si臋ga艂 7 proc. Od po艂owy roku utrzymuje si臋 blisko granicy 20 proc. Przypomnijmy, 偶e ubieg艂y rok zako艅czy艂 si臋 wzrostem na poziomie 10,5 proc.

Dane potwierdzaj膮 najgorszy wynik od 2005 roku, a liczba bankructw jest prawie dwukrotnie wy偶sza od zanotowanej w analogicznym okresie przedkryzysowego roku 2008.

Najsilniejszy trend wzrostowy nadal obserwujemy w budownictwie. W pierwszych dziewi臋ciu miesi膮cach br. bankructw budowlanych firm wykonawczych by艂o blisko o 40 proc. wi臋cej ni偶 w tym samym okresie roku ubieg艂ego. Upad艂o艣ci w budownictwie stanowi膮 ponad 24 proc. wszystkich og艂oszonych postanowie艅 (w 2009 tylko 10 proc).

Poza wzrostem w budownictwie (oraz w艣r贸d deweloper贸w), widoczny jest tak偶e wzrost w handlu detalicznym, natomiast w ostatnich kilku latach zauwa偶alny jest spadek upad艂o艣ci w produkcji. W analizowanym okresie odsetek post臋powa艅 upad艂o艣ciowych z mo偶liwo艣ci膮 zawarcia uk艂adu wynosi艂 19 proc. G艂贸wn膮 przyczyn膮 upad艂o艣ci s膮 nasilaj膮ce si臋 zatory p艂atnicze. W ostatnich trzech miesi膮cach roku silny trend wzrostowy utrzyma si臋.
rodzaj post臋powania upad艂o艣ciowego


Sytuacja p艂ynno艣ciowa polskich przedsi臋biorstw pogarsza si臋 - m贸wi Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland. W ko艅cz膮cym si臋 trzecim kwartale 2012 roku Coface zanotowa艂 kolejny wzrost liczby i warto艣ci zg艂osze艅 przeterminowanych nale偶no艣ci obj臋tych ubezpieczeniem. Wzrost trwa nieprzerwanie od trzeciego kwarta艂u 2011 roku, a warto艣膰 zg艂osze艅 w okresie ostatnich trzech miesi臋cy by艂a ponad dwukrotnie wy偶sza ni偶 w pierwszym kwartale przedkryzysowego 2008 roku, od kt贸rego rozpocz膮艂 si臋 znacz膮cy wzrost problem贸w z terminowym regulowaniem zobowi膮za艅 przez polskie przedsi臋biorstwa.

Najbardziej zagro偶one bran偶e to obecnie budownictwo i handel. W bran偶y budowlanej, kt贸ra stanowi motor ka偶dej gospodarki, pogorszenie p艂ynno艣ci jest obecnie szczeg贸lnie widoczne. Dynamika upad艂o艣ci w tym sektorze jest coraz wi臋ksza, co jest bardzo z艂ym prognostykiem dla pozosta艂ych bran偶, szczeg贸lnie blisko zwi膮zanych z budownictwem, takich jak bran偶a stalowa, elektrotechniczna, czy meblarstwo. Rosn膮ce zatory p艂atnicze, wzrost cen materia艂贸w budowlanych, niekorzystnie podpisywane kontrakty zbieraj膮 teraz swoje 偶niwo. Ju偶 obecnie upad艂o艣ci w tej bran偶y stanowi膮 24% wszystkich bankructw w Polsce. Problem sektora budowlanego mo偶e si臋 jeszcze nasili膰 w okresie zimowo-wiosennym, gdy prace budowlane w du偶ym stopniu zostan膮 ograniczone.
 

Niepokoj膮ce s膮 r贸wnie偶 dane dotycz膮ce handlu detalicznego. Zwrot klient贸w w stron臋 dyskont贸w, walka cenowa pomi臋dzy sieciami, post臋puj膮ca konsolidacja rynku - wszystko to powoduje, 偶e firmy prowadz膮ce zbyt lu藕n膮 polityk臋 kosztow膮 oraz zbyt ma艂e by wytrzyma膰 konkurencj臋, maj膮 coraz wi臋ksze problemy z wyp艂acalno艣ci膮.

Bie偶膮cy rok ju偶 na pewno b臋dzie najgorszym pod wzgl臋dem upad艂o艣ci od 4 lat i wszystko wskazuje na to, 偶e tendencja wzrostowa szybko si臋 nie odwr贸ci. W ostatnim kwartale tempo wzrostu utrzyma si臋 na poziomie oko艂o 20 proc., co oznacza, 偶e 艂膮cznie w tym roku mo偶emy si臋 spodziewa膰 850 do 900 bankructw - podsumowuje Marcin Siwa.

Upad艂o艣ci wed艂ug bran偶 w okresie od pocz膮tku kryzysu w 2008 roku

bran偶a upad艂o艣ci
I-IX 2008 upad艂o艣ci
I-IX 2009 upad艂o艣ci
I-IX 2010 upad艂o艣ci
I-IX 2011 upad艂o艣ci
I-IX 2012 zmiana
2011/2012
Przetw贸rstwo przemys艂owe, w tym m.in.: 130 209 193 156 155 bez zmian
Produkcja metali i metalowych wyrob贸w gotowych 15 32 35 31 27 spadek
Produkcja artyku艂贸w spo偶ywczych i napoj贸w 25 35 25 25 25 bez zmian
Produkcja odzie偶y i wyrob贸w tekstylnych 19 22 24 12 15 por贸wnywalnie
Produkcja maszyn, urz膮dze艅 i urz膮dze艅 elektrycznych 6 19 15 14 14 bez zmian
Produkcja mebli 9 8 11 8 12 wzrost
Poligrafia i reprodukcja 8 14 13 9 10 por贸wnywalnie
Produkcja materia艂贸w budowlanych 6 18 15 6 9 wzrost
Produkcja wyrob贸w z drewna, z wy艂膮czeniem mebli 7 17 19 16 8 spadek
Produkcja wyrob贸w z gumy i tworzyw sztucznych 6 12 12 15 6 spadek
Produkcja pozosta艂a 27 32 24 20 29 wzrost
Handel, w tym m.in.: 71 143 112 127 142 +12%
Handel hurtowy 52 102 80 81 85 por贸wnywalnie
Handel detaliczny 11 26 20 33 47 + 42%
Transport i gospodarka magazynowa 11 40 33 25 25 bez zmian
Budownictwo 48 54 73 107 147 + 37%
Dzia艂alno艣膰 zwi膮zana z obs艂ug膮 rynku nieruchomo艣ci 4 10 8 22 28 + 27%
Pozosta艂e bran偶e 53 53 81 84 117 + 39%
og贸艂em 317 509 500 521** 614** +18%





W por贸wnaniu z danymi z roku 2009, zmieni艂 si臋 udzia艂 poszczeg贸lnych sektor贸w w og贸lnej liczbie bankructw. Upad艂o艣ci podmiot贸w z sektora budowlanego stanowi膮 obecnie 24 proc. wszystkich przypadk贸w niewyp艂acalno艣ci w Polsce, podczas gdy dwa lata temu udzia艂 ten wynosi艂 oko艂o 10 proc.

Zmniejszy艂a si臋 natomiast liczba upad艂o艣ci w sektorze produkcji. Obecnie firmy produkcyjne stanowi膮 28 proc. wszystkich bankructw, podczas gdy w 2009 roku by艂o to 41 proc.
Coraz wi臋ksze k艂opoty w handlu


Rosn膮 problemy p艂ynno艣ciowe firm handlowych dzia艂aj膮cych w sektorze dystrybucji FMCG - m贸wi Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland. Wynika to przede wszystkim z post臋puj膮cej konsolidacji rynku. Zgodnie z zasad膮, 偶e silniejszy mo偶e wi臋cej, mniejsze podmioty maj膮 coraz bardziej ograniczony dost臋p do kredytu oraz ma艂膮 mo偶liwo艣膰 konkurowania cen膮. Liczba firm dzia艂aj膮cych w sektorze jest wci膮偶 du偶a i rynek obecnie mocno weryfikuje si艂臋 i mo偶liwo艣ci poszczeg贸lnych firm. Op贸藕nienia p艂atnicze w sektorze systematycznie rosn膮, co szczeg贸lnie dotyczy mniejszych i 艣rednich firm. Malej膮 mar偶e, a to ogranicza mo偶liwo艣ci inwestycyjne mniejszych podmiot贸w i w konsekwencji jeszcze bardziej zmniejsza mo偶liwo艣ci konkurowania na rynku.

Jeszcze bardziej widoczne s膮 problemy w handlu detalicznym. Indywidualne sklepy i ma艂e sieci coraz trudniej radz膮 sobie z rosn膮c膮 w si艂臋 konkurencj膮 du偶ych podmiot贸w, kt贸re dyktuj膮 warunki na rynku. Nasilaj膮 si臋 tendencje konsolidacyjne, kt贸re powoduj膮, 偶e coraz mniej jest miejsca na firmy o mniejszym potencjale finansowym. K艂opoty maj膮 r贸wnie偶 te firmy, kt贸re zbyt optymistycznie podesz艂y do prognozowania mo偶liwych przychod贸w i zysk贸w, jakie mog膮 generowa膰 poszczeg贸lne lokalizacje. Obecnie staj膮 si臋 one ci臋偶arem i 藕r贸d艂em dodatkowych koszt贸w, kt贸re bardzo trudno jest pokry膰.
Problemy bran偶y budowlanej i deweloperskiej


Sektor budowlany w 2012 roku zosta艂 poddany ci臋偶kiej pr贸bie m贸wi Maciej Jasi艅ski, dyrektor windykacji w Coface Poland. Dane Coface dotycz膮ce upad艂o艣ci w bran偶y budowlanej wskazuj膮 na 37% wzrost w por贸wnaniu do analogicznego okresu roku ubieg艂ego. Dla bran偶y budowlanej i bran偶 bezpo艣rednio z ni膮 powi膮zanych Euro 2012 mia艂o by膰 ko艂em zamachowym, a w dobie kryzysu postrzegane by艂o jako remedium na problemy. Dzi艣 ju偶 wiemy, 偶e nadzieje wi膮zane z tym wydarzeniem by艂y z艂udne. Wi臋kszo艣膰 firm budowlanych powi膮zanych z inwestycjami bezpo艣rednimi jak i po艣rednimi w ramach infrastruktury zwi膮zanej z Euro 2012 prze偶ywa olbrzymie problemy. W stosunku do cz臋艣ci z nich tocz膮 si臋 post臋powania upad艂o艣ciowe, cz臋艣膰 boryka si臋 z niezaspokojonymi roszczeniami podwykonawc贸w i dostawc贸w inne z niepokojem patrz膮 na swoje fatalne wyniki finansowe, problemy z cash flow i niepewn膮 przysz艂o艣膰 zwi膮zan膮 z wizj膮 braku zam贸wie艅 na kolejne okresy.

Ze wzgl臋du na skal臋 finansow膮 problem贸w bran偶y, jej k艂opoty rozlewaj膮 si臋 na ca艂膮 gospodark臋. Problemy firm budowlanych generuj膮cych potencjalnie wysokie wp艂ywy bud偶etowe z podatk贸w oraz zatrudniaj膮cych 艂膮cznie dziesi膮tki tysi臋cy pracownik贸w, nie mog膮 nie odbi膰 si臋 negatywnie na kondycji ca艂ego pa艅stwa. Przysz艂ego roku - to ju偶 w zasadzie pewne - bran偶a budowlana nie b臋dzie mog艂a zaliczy膰 do lepszych. Rz膮d zapowiada coraz g艂臋bsze ci臋cia inwestycji infrastrukturalnych. M贸wi si臋 o 25-30 proc. zmniejszeniu zam贸wie艅. W praktyce liczby te mog膮 by膰 znacz膮co wi臋ksze. Ko艅cz膮 si臋 r贸wnie偶 lub ju偶 sko艅czy艂y projekty korzystaj膮ce z dofinansowania unijnego.

Istnieje du偶e prawdopodobie艅stwo 偶e do bankrutuj膮cych firm budowlanych mog膮 w 2013 roku do艂膮czy膰 firmy deweloperskie. Pojawi艂y si臋 informacje, 偶e pierwsze wnioski ju偶 trafi艂y do rozpatrzenia przez s膮dy. Teoretycznie w Polsce istnieje du偶e zapotrzebowanie na lokale mieszkalne jednak kryzys finansowy i wzrastaj膮ca awersja do ryzyka spowodowa艂y ograniczenia w udzielaniu kredyt贸w hipotecznych dla klient贸w indywidualnych przez sektor bankowy. Kolejne rekomendacje dotycz膮ce kredyt贸w hipotecznych, wskazania nadzoru bankowego, praktycznie ca艂kowite odej艣cie od udzielania kredyt贸w walutowych w wyniku rekomendacji 鈥濻鈥, bliski koniec programu 鈥濺odzina na swoim鈥, spowodowa艂y gwa艂towny spadek liczby klient贸w, kt贸rzy mog膮 sobie pozwoli膰 na nabycie lokalu mieszkalnego. Deweloperzy maj膮c w swoich portfelach ju偶 zrealizowane inwestycje oraz kontynuuj膮c te rozpocz臋te, decyduj膮 si臋 na kolejne obni偶ki cen, co w praktyce nie zmienia sytuacji w zakresie popytu. Du偶a cz臋艣膰 inwestycji realizowana jest na kredyt, a ten trzeba bankowi regularnie sp艂aca膰.

Przysz艂y rok w bran偶y budowlanej i w sektorach z ni膮 zwi膮zanych b臋dzie tak naprawd臋 rokiem wyprzeda偶y i przej臋膰. Inwestorzy z zasobnym portfelem b臋d膮 chcieli skorzysta膰 na znacz膮cych obni偶kach cen i nabywa膰 ca艂e przedsi臋biorstwa, b膮d藕 co bardziej cenne sk艂adniki ich maj膮tku. Zapowiada si臋 wi臋c te偶 gor膮cy okres dla firm zajmuj膮cych si臋 po艣rednictwem w obrocie wierzytelno艣ciami.


wojew贸dztwo upad艂o艣ci
I-IX 2011 upad艂o艣ci
I-IX 2012 zmiana
mazowieckie 106 133 + 25%
dolno艣l膮skie 66 79 + 20%
wielkopolskie 48 72 + 50%
艣l膮skie 69 68 por贸wnywalnie
zachodniopomorskie 43 47 por贸wnywalnie
kujawsko-pomorskie 29 32 por贸wnywalnie
ma艂opolskie 42 31 - 26%
lubelskie 14 24 + 71%
pomorskie 19 23 wzrost
艂odzkie 27 22 - 19%
podkarpackie 15 18 wzrost
warmi艅sko-mazurskie 16 17 por贸wnywalnie
podlaskie 6 14 wzrost !!!
lubuskie 8 12 wzrost !!!
opolskie 8 11 wzrost !!!
艣wi臋tokrzyskie 5 11 wzrost !!!
og贸艂em 521** 614** + 18%


Upad艂o艣ci wed艂ug region贸w



Najwy偶sza liczba upad艂o艣ci w wojew贸dztwie mazowieckim odzwierciedla najwi臋ksz膮 liczb臋 zarejestrowanych podmiot贸w gospodarczych. Od lat na drugim miejscu w statystykach upad艂o艣ciowych plasowa艂o si臋 wojew贸dztwo 艣l膮skie, jednak rok 2012 przyni贸s艂 wiele bankructw firm z Dolnego 艢l膮ska i Wielkopolski i regiony te znalaz艂y si臋 na drugiej i trzeciej pozycji. Nale偶y te偶 zwr贸ci膰 uwag臋 na niepokoj膮cy wzrost liczby przypadk贸w niewyp艂acalno艣ci w regionach mniej uprzemys艂owionych, takich jak Lubelszczyzna czy Podlasie. We wszystkich wojew贸dztwach zamykaj膮cych list臋 obserwujemy wzrost og艂aszanych przez s膮dy postanowie艅 upad艂o艣ciowych.


Upad艂o艣ci wed艂ug form prawnych przedsi臋biorstw


forma prawna upad艂o艣ci
I-IX 2008 upad艂o艣ci
I-IX 2009 upad艂o艣ci
I-IX 2010 upad艂o艣ci
I-IX 2011 upad艂o艣ci
I-IX 2012 Zmiana
2012 / 2011
Udzia艂
w 2012
Sp贸艂ka z o.o. 202 330 351 343 354 wzrost 58%
Przedsi臋biorca 63 93 67 95 139 + 46% 23%
Sp贸艂ka akcyjna 18 54 35 39 57 + 46% 9%
Sp贸艂ka jawna 12 16 22 20 33 + 65% 5%
Sp贸艂dzielnia 10 8 15 13 16 wzrost 2,5%
Przedsi臋biorstwo pa艅stwowe 6 2 1 0 0 - -
Pozosta艂e formy 6 6 9 11 15 wzrost 2,5%
og贸艂em 317 509 500 521** 614** + 18% 100%

Analizuj膮c upad艂o艣ci pod k膮tem form prawnych obserwujemy zmian臋 struktury upadaj膮cych firm. Zmniejsza si臋 udzia艂 upad艂o艣ci sp贸艂ek z o.o., kt贸ry w ostatnich latach utrzymywa艂 si臋 na poziomie pomi臋dzy 60 a 70 proc. Ponownie (jak by艂o to w kryzysowym roku 2009) wzrasta liczba niewyp艂acalno艣ci sp贸艂ek akcyjnych, kt贸re dotyka nasilaj膮ce si臋 spowolnienie. W 2012 roku zwraca tak偶e uwag臋 wzrost liczby bankructw os贸b fizycznych prowadz膮cych dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 (鈥濸rzedsi臋biorca鈥). Przypadki te stanowi膮 ju偶 23 proc. wszystkich upad艂o艣ci (w poprzednich latach by艂o ich mniej ni偶 20 proc., a w 2010 tylko 15 proc.). Coraz cz臋艣ciej ci przedsi臋biorcy decyduj膮 si臋 na przeprowadzenie post臋powania upad艂o艣ciowego. Wp艂ywa tak偶e na to struktura bran偶owa upad艂o艣ci, z rosn膮c膮 liczb膮 niewyp艂acalno艣ci podwykonawc贸w budowlanych i ma艂ych firm handlowych. W艣r贸d bankructw 鈥濸rzedsi臋biorc贸w鈥 te dwie bran偶e obejmuj膮 58 proc. przypadk贸w (jedn膮 trzeci膮 stanowi膮 wykonawcze firmy budowlane, a jedn膮 czwart膮 firmy handlowe), natomiast w艣r贸d wszystkich og艂oszonych postanowie艅, upad艂o艣ci z tych dw贸ch zagro偶onych sektor贸w stanowi膮 mniej, bo 47 proc.

Wielko艣膰 i wiek upadaj膮cych firm

Analiza obrot贸w firm, kt贸rych upad艂o艣膰 og艂oszono w ci膮gu trzech kwarta艂贸w br. roku wskazuje, 偶e zmieni艂a si臋 nieco struktura upadaj膮cych firm, problem niewyp艂acalno艣ci dotyczy coraz wi臋kszych firm. Na blisko 60 proc. przedsi臋biorstw, o kt贸rych dane finansowe posiada艂 Coface, 35 proc. to firmy z obrotem do 5 mln z艂otych (w 2011 by艂o ich 42%), a 53 proc. - podobnie jak rok temu - to firmy z przychodami pomi臋dzy 5 a 50 mln z艂otych. Przedsi臋biorstwa powy偶ej 50 mln obrot贸w stanowi膮 teraz ju偶 12 proc. bankrut贸w, podczas gdy w 2011 by艂o ich tylko 6%. Warto jednak doda膰, 偶e wi臋kszo艣膰 firm, kt贸rych danych finansowych Coface nie posiada艂, to przedsi臋biorstwa ma艂e.

Ciekawie przedstawia si臋 tak偶e analiza wieku firm, kt贸rych upad艂o艣膰 og艂oszono. 95 proc. spo艣r贸d nich zosta艂o za艂o偶onych po transformacji ustrojowej, kt贸ra mia艂a miejsce w po艂owie 1989 roku. 12 proc. bankrut贸w to firmy, kt贸re powsta艂y po wybuchu kryzysu we wrze艣niu 2008 roku. Problemy z niewyp艂acalno艣ci膮 sta艂y si臋 jednak udzia艂em tak偶e wielu przedsi臋biorstw, o ugruntowanej pozycji na rynku, bowiem a偶 52 proc. to firmy o historii d艂u偶szej ni偶 10 lat.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Upadlosc-firm-w-Polsce-w-III-kwartalach-2012-roku-2646903.html

--


"G艂贸wn膮 motywacj膮 mojej aktywno艣ci publicznej by艂a potrzeba w艂adzy
i 偶膮dza popularno艣ci. Ta druga by艂a nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej pr贸偶ny, ni偶 spragniony w艂adzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15鈥16 pa藕dziernika 2005

Data: 2012-10-02 09:46:35
Autor: Bogdan Idzikowski
Firmy bankrutuj膮 - tysi膮ce ludzi na bruku

U偶ytkownik "Przemys艂aw W" <"BroDmy RP przed pisem"@gazeta.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:k4e2vs$mtl$1dont-email.me...
W pierwszych trzech kwarta艂ach 2012 r. polskie s膮dy og艂osi艂y upad艂o艣膰 614 podmiot贸w. To liczba wy偶sza o oko艂o 18 proc. od wynik贸w na koniec wrze艣nia ub. roku (521 bankructw). Ostateczny wynik贸w trzech kwarta艂贸w ub. r. wynosi艂 536 postanowie艅.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Upadlosc-firm-w-Polsce-w-III-kwartalach-2012-roku-2646903.html

Tak z ciekawo艣ci zajrza艂em w rok 2005 - 861, a 2006 - 648.
A czy mo偶esz mi powiedzie膰 ile jest firm w Polsce i jaki promil stanowi膮 upad艂e firmy?
I czy jest to ju偶 kosmiczna katastrofa, czy jeszcze nie i mo偶emy mie膰 nadziej臋, 偶e prze偶yjemy do przysz艂ego roku?
Acha! Co艣 mi si臋 obi艂o o uszy, 偶e obecnie mamy 艣wiatowy kryzys gospodarczy, ale chyba to nieprawda?
--
Donald Tusk - "wola艂bym si臋 nie urodzi膰, ni偶 na grobach zmar艂ych budowa膰 swoj膮 karier臋 polityczn膮".

Data: 2012-10-02 15:00:42
Autor: boukun
Firmy bankrutuj膮 - tysi膮ce ludzi na bruku

U偶ytkownik "Bogdan Idzikowski" <bogdanid@neostrada.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:506a9be1$0$1314$65785112news.neostrada.pl...

U偶ytkownik "Przemys艂aw W" <"BroDmy RP przed pisem"@gazeta.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:k4e2vs$mtl$1dont-email.me...
W pierwszych trzech kwarta艂ach 2012 r. polskie s膮dy og艂osi艂y upad艂o艣膰 614 podmiot贸w. To liczba wy偶sza o oko艂o 18 proc. od wynik贸w na koniec wrze艣nia ub. roku (521 bankructw). Ostateczny wynik贸w trzech kwarta艂贸w ub. r. wynosi艂 536 postanowie艅.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Upadlosc-firm-w-Polsce-w-III-kwartalach-2012-roku-2646903.html

Tak z ciekawo艣ci zajrza艂em w rok 2005 - 861, a 2006 - 648.
A czy mo偶esz mi powiedzie膰 ile jest firm w Polsce i jaki promil stanowi膮 upad艂e firmy?
I czy jest to ju偶 kosmiczna katastrofa, czy jeszcze nie i mo偶emy mie膰 nadziej臋, 偶e prze偶yjemy do przysz艂ego roku?
Acha! Co艣 mi si臋 obi艂o o uszy, 偶e obecnie mamy 艣wiatowy kryzys gospodarczy, ale chyba to nieprawda?

To jest WASZ kryzys, bankster贸w i neolibera艂贸w...
Nale偶y was pozamiata膰 i b臋dzie PO kryzysie...

boukun

Firmy bankrutuj膮 - tysi膮ce ludzi na bruk u

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona