Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Franciszek tak, doktryna nie.

Franciszek tak, doktryna nie.

Data: 2014-02-10 02:37:20
Autor: stevep
Franciszek tak, doktryna nie.
# Według opublikowanego dziś międzynarodowego sondażu katolicy popierają  papieża Franciszka, ale wielu nie akceptuje doktryny Kościoła w kwestiach  wzbudzających emocje, zwłaszcza stosowania środków antykoncepcyjnych.

  Wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie hiszpańskojęzycznej  telewizji Univision z USA, wskazują, że najbardziej nauczanie Kościoła  akceptują ludzie pozostający w związku małżeńskim, mieszkańcy wsi mający  ponad 55 lat, często uczęszczający na mszę.

  Opinie katolików odnośnie małżeństw homoseksualnych, aborcji, rozwodników  i wyświęcania kobiet na kapłanów różnią się w zależności od regionu, wieku  i dochodu oraz miejsca zamieszkania.
87 procent badanych uważa, że papież Franciszek świetnie sprawdza się jako  zwierzchnik Kościoła. W marcu upłynie rok od czasu wybrania go w konklawe  na następcę św. Piotra.

  Jednocześnie 78 procent wszystkich katolików opowiada się za stosowaniem  środków antykoncepcyjnych niezgodnych z nauczaniem Kościoła.

  Stosowanie środków antykoncepcyjnych popiera ponad 90 proc. katolików w  Argentynie, Kolumbii, Brazylii, Hiszpanii i Francji. Mniejsze poparcie dla  tych środków wykazują na Filipinach (68 proc.), w Kongo (44 proc.) i  Ugandzie (43 proc.). W USA stosuje je 79 proc. katolików. Za stosowaniem  środków antykoncepcyjnych opowiada się 75 proc. polskich katolików.

  Stanowisko Kościoła w kwestii wyświęcania kobiet na księży popiera 80  proc. katolików w Afryce i 76 proc. na Filipinach, 36 proc. w USA i 30  proc. w Europie, przy czym w Polsce - 53 proc., podczas gdy w Hiszpanii 17  proc.

  Najbardziej kontrowersyjną kwestią pozostają małżeństwa homoseksualne:  przeciwnych im jest 99 proc. katolików afrykańskich i 40 proc. w USA..

  Do najbardziej liberalnych na świecie zaliczają się według wyników  sondażu katolicy hiszpańscy i francuscy, a najbardziej konserwatywne  postawy reprezentują katolicy afrykańscy i na Filipinach.

  19 proc. katolików w Europie i 30 proc. w Ameryce Łacińskiej zgadza się z  nauką Kościoła w kwestii małżeństwa i z wykluczeniem komunii świętej  katolików rozwiedzionych i żyjących w świeckim związku. Wykluczenie to  akceptuje 75 proc. katolików w krajach afrykańskich, podczas gdy np. we  Francji 17 proc., w Hiszpanii - 12 proc., a w Polsce - 31 proc.

  Wśród polskich katolików 13 proc. uważa, że aborcja w ogóle nie powinna  być dopuszczalna, 73 proc. - że dopuszczalna może być tylko w niektórych  przypadkach, i tylko 9 proc. opowiada się za jej dopuszczalnością we  wszystkich przypadkach.

  Za małżeństwem księży opowiada się 61 proc. polskich katolików, 73 proc.  hiszpańskich, a francuskich - 86 proc. Odpowiednio za wyświęcaniem kobiet  - 38 proc. w Polsce, 78 proc. w Hiszpanii i 83 proc. we Francji.

  Przeciwnych małżeństwom homoseksualnym jest 78 proc. katolików polskich,  a 27 proc. hiszpańskich i 51 proc. francuskich.

  Badaniem objęto 12 036 katolików w Ameryce Łacińskiej (Argentynie,  Brazylii, Kolumbii i Meksyku), Afryce (Republice Demokratycznej Konga,  Ugandzie), Europie (Francji, Hiszpanii, we Włoszech i w Polsce), na  Filipinach i w USA. W krajach tych mieszka 61 proc. wszystkich katolików,  czyli 1,2 mld osób.

  Margines błędu badania przeprowadzonego przez ośrodek Bendixen & Amandi  International wynosi 0,9 proc. #
Ze strony:
http://tnij.org/g2a9plc

--
stevep
-- -- -
Używam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2014-02-10 08:21:07
Autor: abc
Franciszek tak, doktryna nie.
# Według opublikowanego dziś międzynarodowego sondażu katolicy popierają
papieża Franciszka, ale wielu nie akceptuje doktryny Kościoła w kwestiach
wzbudzających emocje, zwłaszcza stosowania środków antykoncepcyjnych.

Czyli nie są już katolikami. W kwestiach wiary nie może być żadnych
kompromisów. Wiarę można tylko albo przyjąć w całości, albo ją odrzucić. Nie
ma żadnych stanów pośrednich.

Kto wybiera sobie coś z objawionej wiary i nie chce przyjąć wszystkiego, ten
stawia Bogu zaporę, dając swemu własnemu rozumowi ostateczną rację. Taki
ktoś nie ma już więc Boskiej, nadprzyrodzonej wiary, nawet jeśli jeszcze w
wielu punktach się z nią zgadza.

Kto zaprzecza c h o ć b y j e d n e m u jedynemu dogmatowi, ten stracił
c a ł ą wiarę, gdyż nie uznaje Objawienia Bożego czyniąc siebie sędzią
tego, w co należy wierzyć. Taki ktoś jest h e r e t y k i e m nawet jeśli
formalnie nadal przynależy do Kościoła katolickiego.

Wiara opiera się nie na naszym własnym zdaniu, ale na autorytecie
objawiającego się Boga, który nie może ani sam się mylić, ani innych w błąd
wprowadzać.

Dlatego trzeba przyjąć wszystko, co Bóg objawił, nie można tylko wyszukiwać
to, co komuś jest przyjemne.

--
Nie da się oddzielić polityki od religii. Nie da się w człowieku oddzielić
katolika od obywatela. Rozdział państwa od Kościoła jest sztuczny

Franciszek tak, doktryna nie.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona