Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   G³owny doradca gospodarczy kurdupla

G³owny doradca gospodarczy kurdupla

Data: 2012-05-15 18:14:30
Autor: Przemys³aw W
G³owny doradca gospodarczy kurdupla
rzemy¶lenia pisowskiego ekonomisty amatora

Gerald Ford by³ amerykañskim prezydentem - jedynym, który na swoje stanowisko nie zosta³ wybrany, lecz mianowany. Nie mia³ nic wspólnego z biznesmenem Henrym Fordem, za³o¿ycielem Ford Motor Company, który chcia³ sprzedawaæ samochody swoim robotnikom. Henry'ego z Geraldem pomyli³ Grzegorz Bierecki, prezes SKOK i senator z listy PiS, z którym bracia Karnowscy przeprowadzili rozmowê dla tygodnika "Uwa¿am Rze". Ka¿demu mo¿e siê zdarzyæ pomyliæ czyje¶ imiê lub nazwisko. Gorzej, ¿e senator, mówi±c o gospodarce, rozmija siê wielokrotnie z prawd±, co wynika nie z mimowolnych pomy³ek, ale ze z³ej woli lub b³êdnego rozumienia mechanizmów gospodarczych.

Senator uwa¿a, ¿e rz±d podnosi wiek emerytalny, by siê przypodobaæ zagranicznym finansistom. "Prasa zachodnia ju¿ pisze, ¿e oznacza to, i¿ rz±d polski zapewni sp³atê d³ugu nawet za cenê zag³odzenia w³asnego spo³eczeñstwa" - mówi Bierecki. Panie senatorze, proszê o cytat. W jakiej zachodniej gazecie pan to przeczyta³?


W innym miejscu senator odkrywa: "Zmiana ta bêdzie bardzo dotkliwa dla ludzi, ale nie bêdzie mia³a powa¿nych skutków dla stanu finansów publicznych".

Nie widzi pan sprzeczno¶ci miêdzy pogl±dem, ¿e podniesienie wieku emerytalnego ma zwiêkszyæ wiarygodno¶æ Polski w oczach wierzycieli, i stwierdzeniem, ¿e wp³yw na finanse publiczne bêdzie niewielki? Wed³ug symulacji Ministerstwa Finansów (mo¿na je zreszt± przeprowadziæ samemu) do koñca obecnej kadencji podniesienie wieku emerytalnego bêdzie mia³o rzeczywi¶cie minimalny wp³yw na finanse, ale stopniowo wp³yw ten bêdzie coraz wiêkszy, a po roku 2020 znacz±cy. Innymi s³owy, rz±d nie robi reformy dla siebie, ale dla swoich nastêpców. To oczywi¶cie ma wp³yw na reakcje wierzycieli. Dziêki temu p³acimy za po¿yczki mniej. Co w tym z³ego? Czy by³oby lepiej, gdyby¶my p³acili wy¿sze odsetki? Ubezpieczenie polskiego d³ugu jest porównywalne z ubezpieczeniem d³ugu francuskiego. Czyli nie jest prawd± to, co mówi senator, ¿e finansi¶ci z Nowego Jorku patrz± na nas tak jak na Kostarykê, ale jak na Francjê.

Z wypowiedzi senatora Biereckiego wynika, ¿e rz±d z jakiego¶ powodu (mo¿e za namow± obcych si³) robi wszystko, by jak najwiêcej pieniêdzy po¿yczaæ. Pan Bierecki wprawdzie nie skoñczy³ studiów ekonomicznych, ale jako dzia³acz SKOK-ów powinien rozumieæ podstawowe mechanizmy finansów pañstwa. Rz±d po¿ycza tyle, ile jest konieczne do sfinansowania deficytu bud¿etowego i rolowania dawnego d³ugu. A deficyt, cokolwiek by powiedzieæ, spada. Je¶li nie ma siê zaufania do ministra Rostowskiego, wystarczy siêgn±æ po dane Komisji Europejskiej i Eurostatu. Pos³owie i senatorowie PiS z jednej strony krytykuj± rz±d za wysoki d³ug publiczny, z drugiej za¶ w parlamencie domagaj± siê wy¿szych wydatków, czyli dalszego zad³u¿ania kraju.

Senator dzieli siê swymi przemy¶leniami ekonomisty amatora: d³ug publiczny trzeba unarodowiæ - mówi. Czyli rz±dowi powinny po¿yczaæ przede wszystkim polskie instytucje finansowe. Z drugiej za¶ strony zarzuca Komisji Nadzoru Finansowego, ¿e zakrêci³a kurek z kredytami dla gospodarki. Panie senatorze, naprawdê nie widzi pan zwi±zku miêdzy po¿yczkami dla rz±du a brakiem kredytów dla gospodarki? Nie s³ysza³ pan o efekcie wypychania kredytów przez d³ug publiczny? Zad³u¿anie siê za granic± wi±¿e siê z wiêkszym ryzykiem, ale zad³u¿anie siê tylko w kraju spowoduje wyschniêcie kredytów i recesjê. Tu nie ma prostej regu³y i proponujê problem zarz±dzania d³ugiem pozostawiæ lepszym fachowcom ni¿ dzia³acze SKOK-ów.

Dla senatora Biereckiego wzorem polityki gospodarczej s± Wêgry, gdzie rz±d siêgn±³ po pieni±dze funduszy emerytalnych, aby sfinansowaæ d³ug pañstwa, oraz wprowadzi³ kilka nadzwyczajnych podatków. Senator jako¶ nie zauwa¿y³, ¿e w efekcie tej polityki premier Wêgier Orbán musi b³agaæ MFW o po¿yczkê ratunkow±, by ocaliæ kraj od bankructwa. Sytuacja finansów polskich, daleka od idea³u, jest jednak zupe³nie inna.

D³ug publiczny Polski wynosi - wed³ug danych Komisji Europejskiej - oko³o 56 proc. PKB. By³oby lepiej, gdyby by³ ni¿szy, ale twierdzenie, ¿e jest to d³ug gigantyczny, jest du¿± przesad±. Jeste¶my mniej zad³u¿eni (w stosunku do PKB) ni¿ ogromna wiêkszo¶æ krajów Europy. Rentowno¶æ naszych dziesiêcioletnich obligacji, czyli w uproszczeniu oprocentowanie d³ugu, wynosi 5,37 proc. Wêgrzy musz± p³aciæ 8,20 proc.

Podobno senator Bierecki jest dzi¶ g³ównym doradc± gospodarczym prezesa Jaros³awa Kaczyñskiego. To mo¿e oznaczaæ, ¿e je¶li PiS stworzy nastêpny rz±d, czekaj± nas takie k³opoty gospodarcze, jakich do¶wiadczaj± Wêgrzy.




Wiêcej... http://wyborcza.pl/1,75968,11725387,Podskoki_senatora_Biereckiego.html#ixzz1uxIdeWZr



Przemek

--

"Istnieje przedsiêbiorstwo produkuj±ce k³amstwa - PiS jako partia i "Gazeta Polska", media o. Rydzyka jako narzêdzie propagandy.
 I nie chodzi tu tylko o k³amstwo smoleñskie, ale o k³amstwa dotycz±ce wielu innych spraw:  domniemanego obecnego rozbioru Polski, mitycznego dorobku politycznego Lecha Kaczyñskiego,
krzywdy ludzkiej, która jest wszechobecna i celowo implementowana."

G³owny doradca gospodarczy kurdupla

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona