Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Jak PO-cymbay szpieguj internautw

Jak PO-cymbay szpieguj internautw

Data: 2015-07-07 17:59:00
Autor: Stefek Burczymucha
Jak PO-cymbay szpieguj internautw
Przychodzi u2 i tupta:

infekują komputery polskich internautów swołocze:)

a juz myslalem ze to chinole:)

http://niezalezna.pl/68734-rzad-szpiegowal-polskich-internautow-gazeta-
polska-ostrzegala-przed-tym-15-roku-temu

Wyszło na jaw, że Centralne Biuro Antykorupcyjne kupiło trzy lata temu oprogramowanie szpiegujące Remote Control System (RCS) od włoskiej firmy Hacking Team. W lutym 2014 r. pisała o tym "Gazeta Polska", powołując się na kanadyjski raport - wówczas rząd nie chciało się przyznać do inwigilowania Polaków przy użyciu RCS.

Potwierdzenie informacji "GP" z lutego 2014 r. nastąpiło przypadkowo. Do internetu wyciekła bowiem lista klientów producenta systemu szpiegującego RCS. Znalazło się na niej... polskie CBA. Z opublikowanych dokumentów wynika, że CBA zakupiło RCS od Hacking Team za 178 tys. euro.

RCS - nazywany także „Da Vinci” - to wyrafinowane oprogramowanie szpiegowskie (spyware) służące do atakowania i monitorowania komputerów oraz smartfonów. W przeciwieństwie do innych tego typu programów, za pomocą RCS można nadzorować nawet zakodowane kanały komunikacji takie jak Skype, tzw. bezpieczne skrzynki e-mail i narzędzie Pretty Good Privacy do szyfrowania korespondencji. Jak chwalą się twórcy programu - Remote Control System umożliwia śledzenie (w czasie rzeczywistym!) przeglądanych stron internetowych, kasowanych, zamykanych i otwieranych programów, a także uderzeń w klawiaturę.

"Gazeta Polska" pisała w lutym 2014 r.:

     Dzięki RCS można też na bieżąco sprawdzać, jakie pliki drukuje użytkownik, jakie e-maile wysyła i otrzymuje, co i do kogo mówi na Skypie. Co więcej - system pozwala na przeglądanie i modyfikowanie zawartości twardego dysku szpiegowanej osoby.


Podobnie jest w przypadku smartfonów: po zdalnym zainstalowaniu RCS w tym urządzeniu służby państwowe mają dostęp do SMS-ów i MMS-ów użytkownika, jego książki adresowej oraz e-maili oraz rozmów głosowych. Mogą także lokalizować współrzędne geograficzne miejsca, w którym znajduje się smartfon. Słowem: całkowita inwigilacja.

Pisząc półtora roku o tym, że użytkownicy internetu w Polsce są szpiegowani przez polski rząd przy użyciu nowoczesnego oprogramowania z Włoch,"Gazeta Polska" powoływała się na specjalistyczny raport pracowni naukowej Citizen.Lab na Uniwersytecie w Toronto. W dopkumencie tym rząd RP znalazł się obok władz takich krajów jak Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Egipt, Etiopia, Kazachstan, Kolumbia, Malezja, Meksyk, Nigeria, Oman, Sudan, Tajlandia i Turcja. Na liście brakuje co prawda wielkich mocarstw jak USA, Rosja i Chiny - ale prawdopodobnie tylko z tego powodu, że rządy te mają własne elektroniczne systemy wywiadowcze i wolą nie zaopatrywać się w programy szpiegowskie na międzynarodowym rynku. Warto jednak podkreślić, że według najbardziej znanego amerykańskiego portalu internetowego zajmującego się nowymi technologiami - theverge.com - RCS jest skuteczniejszy niż osławiony PRISM używany przez rząd USA. Choćby dlatego, że każda wersja programu Włochów indywidualizowana jest na potrzeby konkretnej agencji rządowej.

„Gazeta Polska” zapytała w lutym 2014 r. polskie MSW, czy resort bądź któraś ze służb specjalnych lub agencji zajmujących się bezpieczeństwem państwa kupowała jakieś oprogramowanie od firmy Hacking Teamt lub stosował Remote Control System? Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Teraz wyszło na jaw, że od trzech lat RCS używany jest przez CBA. Pokrywa się to z informacjami "Gazety Polskiej", która w lutym 2014 r. pisała:

     W Polsce RCS zaczął działać 10 sierpnia 2012 r., gdy akurat wybuchła gigantyczna afera Amber Gold, w kontekście której wymieniano m.in. syna premiera Tuska.


„Da Vinciego” można zainstalować zdalnie, czyli poprzez internet, lub poprzez chwilowe podłączenie do komputera przenośnego nośnika pamięci (pendrive) lub włożenie płyty CD. Są też bardziej pomysłowe metody. Jak opisywali naukowcy z Citizen.Lab - w lipcu 2012 r. służby Maroka, chcąc zinfiltrować opozycyjną redakcję, wysłały dziennikarzom (jako anonimowy informator) maila z odnośnikiem do pliku .doc, który miał zawierać sensacyjne fakty. Plik, który trzeba było ściągnąć z internetu, od razu po pobraniu infekował komputer szpiegowskim oprogramowaniem RCS.

Jakaś dzieciarnia włamała się tym tuzom specjalnej troski, na login neo i hasło Passw0rd.
Po sieci krąży już cały backup o nazwie hackedteam.torrent, do tego kod tego gówna dostępny jest tutaj:

https://github.com/hackedteam

Jak PO-cymbay szpieguj internautw

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona