Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Już nie wolno milczeć?

Już nie wolno milczeć?

Data: 2012-01-06 05:42:46
Autor: stevep
Już nie wolno milczeć?
# Polskie władze milczą, gdy na Węgrzech rozmontowuje się demokrację -  mówiono na konferencji zorganizowanej przez przewodniczącego sejmowej  Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka

  - Polski rząd i polski minister spraw zagranicznych nie interesują się  tym konstytucyjnym zamachem stanu. Przynależność do tego samego  stronnictwa w Parlamencie Europejskim węgierskiego Fideszu i Platformy  Obywatelskiej nie usprawiedliwia zamykania przez rząd oczu na łamanie  standardów demokratycznego państwa prawnego - mówił na czwartkowej  konferencji w Sejmie Ryszard Kalisz (SLD) przewodniczący Sejmowej Komisji  Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przypomniał, że w tej sprawie  zareagowały już USA, Francja i przewodniczący Komisji Europejskiej.. A  Polska milczy.

  Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podsumował  wydarzenia, jakie przez 18 miesięcy rządów Fideszu prowadzą do  rozmontowywania demokracji.
Korzystając z parlamentarnej większości ograniczono kompetencje Trybunału  Konstytucyjnego odbierając mu sprawy budżetowe i podatkowe, przyjęto nową  konstytucję, która de facto delegalizuje największą partię opozycyjną  (socjalistów), rozwiązano Krajową Radę Sądownictwa i powołano w jej  miejsce inne ciało, na którego czele stanęła sędzia sądu pracy, prywatnie  żona jednego z liderów partii rządzącej Fidesz, odwołano prezesa Sądu  Najwyższego, wymieniono Radę Polityki Pieniężnej i połączono z Komisją  Nadzoru Bankowego, nad którą Fidesz ma pełną kontrolę, uchwalono, że  wiceprezesów banku centralnego powołuje premier, czym dano partii  rządzącej swobodę w sferze gospodarki.

  - Gdyby w Polsce dział się podobny proces rozmontowywania demokracji,  zapewne oczekiwalibyśmy od opinii międzynarodowej, od naszych sąsiadów,  jakiejś reakcji. Tymczasem Polska milczy - mówił Bodnar. I ocenił, że  Węgry po tych wszystkich zmianach przestały spełniać kryteria państwa  demokratycznego ustalone w UE. - Oczekiwalibyśmy, że polski MSZ okaże gest  solidarności. Nasi koledzy z węgierskich organizacji pozarządowych tego  oczekują - podsumował Bodnar.

  - Okazuje się, że po ponad 20 latach od obalenia komunizmu możliwy jest w  środku zjednoczonej Europy proces demontażu demokracji pod hasłem walki z  kryzysem. I to nie jest sytuacja, która Polski nie dotyczy. Powinniśmy to  potraktować jako przestrogę - mówiła Karolina Wigura z portalu  Kulturaliberalna.pl.

  Dominika Bychawska-Siniarska z Obserwatorium Wolności Mediów opowiedziała  o łamaniu na Węgrzech wolności mediów: - Ostatnio węgierska Rada ds.  Mediów odebrała koncesję Klub Radio, jedynej niezależnej radiostacji  informacyjnej na Węgrzech. W ostatnich dniach zabroniono wstępu do  parlamentu wszystkim dziennikarzom, a z mediów publicznych zwolniono  prawie 600 dziennikarzy - mówiła. #
Ze strony:
http://tiny.pl/hjfhg

--
stevep
Używam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2012-01-06 12:36:16
Autor: Leprechaun
Już nie wolno milczeć?

Użytkownik "stevep" <stevep011@invalid.tkdami.net> napisał w wiadomości news:op.v7nbdkmp50oqoastevep-komputer.radom.vectranet.pl...
# Polskie władze milczą, gdy na Węgrzech rozmontowuje się demokrację -
mówiono na konferencji zorganizowanej przez przewodniczącego sejmowej
Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka

Słyszałem, że prezes PiS wraz z watahą sobie wiernych moherów i kiboli szykuje 10 stycznia na Krakowskim Przedmieściu jakąś manifestację z pochodniami, która modlitwą z okrzykami "Tusk ty matole!" ma wesprzeć młodą demokrację węgierską. Prezes PiS jako wybitny ekonomista jeszcze w styczniu wybiera się do Orbana by wspomóc go w obaleniu komuny czyli garstki pozostających jeszcze przy życiu dawnych kolegów W.Jaruzelskiego co przełozyć się ma na niespotykany w UE wzrost gospodarczy. Prezes PiS udzieli Orbanowi rad od których Dunaj stanie się zieloną rzeką na mapie pogrążonego w kryzysie świata!

BomBel

Już nie wolno milczeć?

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona