Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Kaczy艅ski w Sejmie po expose premier Szyd艂o

Kaczy艅ski w Sejmie po expose premier Szyd艂o

Data: 2015-11-18 17:31:42
Autor: u2
Kaczy艅ski w Sejmie po expose premier Szyd艂o
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/jaroslaw-kaczynski-w-sejmie-po-expose-premier-szydlo,15401562217



Prezes Prawa i Sprawiedliwo艣ci m贸wi艂 o g艂贸wnych wyzwaniach stoj膮cych przed Polsk膮.

Ca艂e przem贸wienie Jaros艂awa Kaczy艅skiego.

"Wydaje mi si臋, 偶e mo偶na powiedzie膰, i偶 dzisiaj przed Polsk膮 staj膮 dwa g艂贸wne wyzwania. Wyzwanie pierwsze - to jest odnowa i konsolidacja wsp贸lnoty narodowej. Wyzwanie drugie - to jest skok cywilizacyjny.

Wobec tego trzeba postawi膰 dwa pytania. Pierwsze pytanie - czy to, co powiedzia艂a tutaj pani premier jest w艂a艣ciw膮 odpowiedzi膮 na te wyzwania. Pytanie drugie - czy my tutaj w wysokiej Izbie nie mamy czego艣 do zrobienia, chodzi o sprawy wykraczaj膮ce poza uprawnienia w艂adzy wykonawczej.

Je艣li chodzi o konsolidacj臋 i odnow臋 wsp贸lnoty, odpowied藕 musi by膰 pozytywna. Mamy do czynienia z przedstawieniem programu, kt贸ry temu odpowiada. Polska wsp贸lnota musi by膰 wsp贸lnot膮 obywatelsk膮. Taka jest polska tradycja, ale to nie tylko wybory, nie tylko procedury z tym zwi膮zane, to tak偶e dialog. To ci膮g艂a rozmowa ze spo艂ecze艅stwem.

Pani premier przedstawi艂a wol臋 i plan tego rodzaju rozmowy, a s膮dz臋, 偶e w niczym nie przesadz臋, 偶e jest do takiej rozmowy predystynowana. Wsp贸lnota musi opiera膰 si臋 na pami臋ci historycznej, na 艣wiadomo艣ci warto艣ci, kt贸re j膮 艂膮cz膮. Zaproponowane zmiany w o艣wiacie, kulturze - na t臋 potrzeb臋 odpowiadaj膮. Wsp贸lnota musi by膰 skonsolidowana poprzez solidarno艣膰. A solidarno艣ci nie ma, jak nie jeden raz m贸wi艂em - bez sprawiedliwo艣ci.

Sprawiedliwo艣膰 dotyczy dw贸ch spraw - dystrybucji d贸br i r贸wno艣ci wobec prawa. Zapowied藕 reform wymiaru sprawiedliwo艣ci jest odpowiedzi膮 na potrzeb臋, bo z t膮 r贸wno艣ci膮 wobec prawa jest naprawd臋 w Polsce bardzo niedobrze. A je艣li chodzi o dystrybucj臋 d贸br, to ca艂y program spo艂eczny tutaj przedstawiony, relacja miasto-wie艣 i mi臋dzy regionami, to wszystko, co ma wesprze膰 t臋 cz臋艣膰 spo艂ecze艅stwa, kt贸rej jest gorzej, odpowiada tej potrzebie. Odpowiada tej potrzebie te偶 wysokie opodatkowanie tzw. odpraw czy obni偶enie pensji w sp贸艂kach Skarbu Pa艅stwa. Tak, tego rodzaju sprawiedliwo艣膰 jest potrzebna, bo bez solidarno艣ci nie ma wsp贸lnoty.

Wsp贸lnota, 偶eby trwa膰, musi zosta膰 prze艂amany kryzys demograficzny. Prace rz膮du to pr贸ba podj臋cia dzia艂a艅, by ten kryzys zosta艂 prze艂amany. Wreszcie wsp贸lnota przy pomocy pa艅stwa musi zapewni膰 sobie bezpiecze艅stwo, a w艂a艣ciwie kilka bezpiecze艅stw. Pierwsze z nich to mi臋dzynarodowe, zewn臋trzne. Chodzi o polityk臋 zagraniczn膮, bezpiecze艅stwo energetyczne i klasycznej obrony. O wszystkich tych sprawach by艂a tutaj mowa. (鈥) Nie ma 偶adnych w膮tpliwo艣ci, 偶e kwestia bezpiecze艅stwa zewn臋trznego b臋dzie traktowana powa偶nie i racjonalnie.

Inny rodzaj bezpiecze艅stwa to bezpiecze艅stwo osobiste, zdrowia, 偶ycia, w艂asno艣ci. Zapowiedziane reformy wymiaru sprawiedliwo艣ci, modernizacja policji - to odpowied藕 na to wyzwanie. S膮dz臋, 偶e warto tutaj wspomnie膰 o jeszcze jednej rzeczy, o jednym postulacie. Mianowicie - by do wymiaru sprawiedliwo艣ci powr贸ci艂a zasada prawdy materialnej. Ona najpierw w praktyce s膮dowej, a potem ustawodawstwie zosta艂a podwa偶ona.

Dalej jest bezpiecze艅stwo socjalne. Doda膰 tutaj trzeba s艂u偶b臋 zdrowia. (鈥) Mamy jeszcze bezpiecze艅stwo obywateli wobec w艂asnego pa艅stwa. Mieli艣my ten problem tak偶e po roku 1989. Tutaj zmiany w wymiarze sprawiedliwo艣ci, kt贸ry zr贸s艂 si臋 dzi艣 z r贸偶nego rodzaju lokalnymi grupami interesu i w艂adzy鈥 Ta reforma jest bezwzgl臋dnie potrzebna.

Dzisiaj nadu偶y膰 w tej dziedzinie jest naprawd臋 wiele. Ka偶dy, kto powa偶nie traktuje swoje zadania pos艂a, odpowiada na korespondencj臋, musi si臋 styka膰 z tymi sprawami. Sam stykam si臋 z tym codziennie. Do tego tematu b臋d臋 jeszcze wraca艂.



Wreszcie w tej szczeg贸lnej sytuacji, w kt贸rej jeste艣my, w kt贸rej jest Polska, mo偶na m贸wi膰 o jeszcze jednej sprawie. Chodzi o nasze zabezpieczenie przed akcj膮 dyfamacyjn膮, przed antypolonizmem. (鈥) Nie mo偶e by膰 tak, by pa艅stwo nie reagowa艂o na to, co dzieje si臋 dzi艣 w skali globalnej. Nar贸d, kt贸ry stan膮艂 do walki z hitleryzmem z broni膮 w r臋ki, jest traktowany jako w gruncie rzeczy sojusznik Hitlera. Mamy do czynienia z sytuacj膮 internacjonalizacji odpowiedzialno艣ci za Holokaust, ze szczeg贸lnym uwzgl臋dnieniem Polak贸w. Musimy si臋 temu przeciwstawi膰.



Ale je艣li m贸wi臋 o tym, co mo偶e w tej sprawie uczyni膰 rz膮d, to musz臋 podnie艣膰 i kwesti臋, kt贸ra wykracza poza w艂adz臋 wykonawcz膮. To kwestia prawdy w 偶yciu publicznym, statusu faktu w 偶yciu publicznym. (鈥) M贸wi si臋, 偶e na wojnie pierwsz膮 ofiar膮 jest prawda.



Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem szerszym - to problem cywilizacyjny, mamy do czynienia z pot臋偶nym nurtem filozoficznym, kt贸ry uzasadnia nieistnienie prawdy. Nie ma prawdy, s膮 tylko narracje. Je艣li nie ma prawdy, nie ma te偶 uczciwej polityki, obywateli, jest tylko manipulacja. My si臋 na t臋 sytuacj臋 nie zgadzamy.



Widzimy 藕r贸d艂o tej sytuacji - to stan medi贸w. Media prywatne s膮 poza zasi臋giem w艂adzy. Nie mamy zamiaru tego zmienia膰. Natomiast je艣li spojrze膰 na to, co dzieje si臋 w g艂贸wnym nurcie, to mamy prawo powiedzie膰, 偶e funkcjonuje on dzisiaj jakby by艂 kurtyn膮, na kt贸rej wy艣wietla si臋 film dla maluczkich. A rzeczywisto艣ci nie wida膰. Ta kurtyna musi by膰 zerwana! Zerwana w jeden spos贸b - poprzez zmiany w mediach publicznych i tego rodzaju zmiany nast膮pi膮.



Je艣li chodzi o publiczne ukazywanie rzeczywisto艣ci i fakt贸w, to s膮 i inne przeszkody. Jest kwestia r贸偶nego rodzaju niepotrzebnych tajemnic. (鈥) S膮 przepisy cywilno-prawne, jak i karne, kt贸re utrudniaj膮 m贸wienie prawdy, szczeg贸lnie o silnych, o establishmencie. To musi by膰 zdecydowanie zmienione. Liczymy na wsp贸艂prac臋 w tej sprawie, bo to jest w interesie wszystkich.



     Ale obok dost臋pu do fakt贸w, elementarnego prawa, jest prawo do g艂oszenia pogl膮d贸w. Dzisiaj w Europie, w wielu krajach ju偶 nie tylko sankcje rozproszone - to takie poj臋cie socjologiczne - ale tak偶e przymus pa艅stwa ogranicza wolno艣膰 pogl膮d贸w. (鈥) Chcia艂bym zaapelowa膰 do Wysokiej Izby, w kt贸rej nie ma ju偶 si艂 postpzpr-owskich i tych socjotechnicznych wynalazk贸w, by艣my wsp贸lnie - pocz膮wszy od PSL, a sko艅czywszy na PiS - pami臋tali o tym, 偶e Polska by艂a kiedy艣 wyj膮tkiem, je艣li chodzi o wolno艣ci. Musimy tych wolno艣ci broni膰!



     Odchylenia od normy trzeba tolerowa膰, ale jest r贸偶nica mi臋dzy tolerancj膮 a afirmacj膮. Tolerancja - tak, afirmacja - nie. Tylko w takiej sytuacji mo偶na zachowa膰 normalno艣膰 i wolno艣膰. Nie musimy tutaj powiela膰 obcych wzor贸w. Jest nieprawd臋 to, 偶e by si臋 rozwija膰 i osi膮gn膮膰 poziom Zachodu, musimy przyjmowa膰 wzory w tej dziedzinie. To jest bajka. To jest nieprawda!



     Kolejna kwestia, kt贸ra zabija prawd臋. Ko艅czmy t臋 wojn臋, doprowad藕my do tego, by j臋zyk, kt贸rym si臋 pos艂ugujemy by艂 j臋zykiem normalnej dyskusji. To apel do wszystkich klub贸w, tak偶e mojego, ja to wiem, ale apeluj臋, by z tym sko艅czy膰. To b臋dzie s艂u偶y艂o prawdzie, a prawda jest nam bardzo potrzebna.



     Szanowni Pa艅stwo, s膮 tak偶e problemy nieco innej natury, kt贸re musimy za艂atwi膰. Jest wspomniany przez pani膮 premier lobbingu. To problem tej Izby. Problem, kt贸ry dotyczy - obawiam si臋 - wszystkich. Trzeba go za艂atwi膰 poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur, bo te, kt贸re s膮 w tej chwili, s膮 wysoce zawodne. A wystarczy zmieni膰 czasem przecinek, czasem jedno s艂owo i ca艂y sens ustawy mo偶e by膰 zmieniony. Musimy doprowadzi膰 do zmian daleko id膮cych. To jest potrzebne.



     Potrzebna jest te偶 zmiana ordynacji wyborczej - i to na dw贸ch poziomach. Zar贸wno dot. spraw podstawowych, czyli metody wybierania, metody JOW, ale i kwestii technicznych. One tutaj kiedy艣 stawa艂y, one by艂y stawiane w tej izbie. Chcieli艣my wprowadzi膰 wiele zmian do kodeksu wyborczego, zosta艂y one odrzucone. Mam nadziej臋, 偶e tym razem w zgodzie je uchwalimy. Nie mo偶e by膰 sytuacji, gdy wynik wybor贸w budzi w膮tpliwo艣ci. (鈥) Musimy wprowadzi膰 zmiany, kt贸re odnosz膮 si臋 do faktu podstawowego. Nie mog膮 prowadzi膰 ich ci, kt贸rzy s膮 zainteresowani ich wynikiem. To absurdalne - nie mo偶emy na to si臋 zgadza膰.



     No i wreszcie kwestia najbardziej zasadnicza. By膰 mo偶e kieruj臋 si臋 przesadnym optymizmem, ale postawi臋 j膮: to kwestia przegl膮du konstytucji. Co najmniej przegl膮du. Mo偶emy to zrobi膰 tylko razem, ale trzeba tej zmiany dokona膰, a przynajmniej rozwa偶y膰, czy ona nie powinna by膰 dokonana. A mo偶e potrzebna jest nowa konstytucja? Ta ma ju偶 20 lat. Warto tymi sprawami si臋 zaj膮膰, a to przedsi臋wzi臋cia, kt贸re powinny by膰 prowadzone przez wysok膮 Izb臋.



     Kolejne wyzwanie to skok cywilizacyjny. Zaczn臋 od stwierdzenia pewnych fakt贸w odnosz膮cych si臋 do obecnej sytuacji. Dzisiaj Polska jest ci膮gle w sytuacji gorszej ni偶 by艂a Irlandia, gdy wchodzi艂a do UE. Mia艂a wtedy 70% UE, a wtedy ta ma艂a UE by艂a bogata. Dzi艣 Polska ma 60% wobec zachodniej Europy. To nie jest ma艂o. Prof. Gomu艂ka m贸wi艂 niedawno, 偶e Hiszpan贸w b臋dziemy 艣cigali 20 lat, a Niemc贸w nigdy nie dogonimy. S艂ysza艂em od dziennikarzy niemieckich, 偶e zr贸wnanie naszych pa艅stw to kwestia setek lat. Wybuchn臋li 艣miechem, gdy to powiedzia艂em. (鈥) Mo偶na zostawi膰 te sprawy w艂asnemu biegowi - rozw贸j jak w Hiszpanii, 1 procent, dwa, a czasem jeden w d贸艂. PiS si臋 na to nie zgadza!



     St膮d ta odpowied藕, kt贸rej udzieli艂a pani premier. To wielki i trudny problem, wielki i trudny program, ale program potrzebny. Program aktywizmu w tej dziedzinie, kt贸ry niekt贸rzy krytycy por贸wnuj膮 do programu Gierka. Trudno o wi臋ksze nieporozumienie i wi臋kszy pokaz albo z艂ej woli, albo ca艂kowitego nieuctwa. Przypomn臋, 偶e gdy realizowano program Gierka, mieli艣my do czynienia z tzw. rozwini臋tym socjalizmem. (鈥) W rozwini臋tym socjalizmie gospodarka by艂a pa艅stwowa, nie by艂o dba艂o艣ci w艂a艣cicielskiej, cen, pieni膮dza, semantyki ekonomicznej. By艂a zasada dominacji grupy A nad grup膮 B. (鈥) Prawdziwa by艂a diagnoza, kt贸r膮 stawiano wcze艣niej - dob贸r kadr by艂 negatywny. Sam przed wielu laty uczy艂em aktywist贸w partyjnych, musia艂bym u偶y膰 brzydkich s艂贸w, by opisa膰 ich poziom, a to oni przechodzili do biznesu.



     Teraz mamy gospodark臋 prywatn膮 i dba艂o艣膰 w艂a艣cicielsk膮, kt贸ra jest lepsza od mened偶erskiej. (鈥) Mo偶na, Wysoka Izbo, liczy膰, 偶e mamy racjonalny dob贸r kadr. R贸偶nie to bywa, szczeg贸lnie w gospodarce pa艅stwowej, ale mamy racjonalny dob贸r kadr. Ci, kt贸rzy opowiadaj膮 o etatyzmie programu nie rozumiej膮, co to etatyzm. Tu nie chodzi o upa艅stwowienie - to program skierowany do gospodarki prywatnej. Chodzi o wywo艂anie eksplozji aktywno艣ci spo艂ecznej Polak贸w. O prze艂amanie barier, o kt贸rych pani premier m贸wi艂a.



     O to chodzi, 偶eby energia, kt贸ra jest w Polakach, u艣piony kapita艂 zosta艂 uruchomiony dla rynkowej gospodarki! Wszystkie te krytyki nie maj膮 nic wsp贸lnego z rzeczywisto艣ci膮. Nasz program jest trudny, ale by艂 przygotowany przez doskona艂ych specjalist贸w - jeden z nich siedzi obok pani premier - i jest do realizacji!



     S膮 dwa warunki, kt贸re b臋d膮 mu sprzyja膰. Po pierwsze - on musi by膰 os艂oni臋ty tarcz膮 antykorupcyjn膮, prawdziw膮 tarcz膮. Je偶eli kto艣 zrozumia艂 po powo艂aniu rz膮du jego sk艂ad, 偶e czas tolerancji dla korupcji si臋 sko艅czy艂, to dobrze zrozumia艂. (鈥) Apeluj臋 o wsp贸艂dzia艂anie. Potrzebna jest krytyka, ale my nigdy nie mieli艣my w膮tpliwo艣ci co do tego, jak powinna wygl膮da膰 demokracja. Wiemy, jak dzia艂a system, w kt贸rym jest opozycja, w kt贸rym opozycja mo偶e przej膮膰 w艂adz臋, w kt贸rej nikt nie dezawuuje jakiej艣 cz臋艣ci spo艂ecze艅stwa 鈥瀖oherowymi beretami鈥.



     Demokracja to r贸wno艣膰 praw obywatelskich! Obowi膮zek krytyki w艂adzy i prawo do przejmowania w艂adzy. Wbrew temu, co tak nerwowo by艂o m贸wione, przeprowadzimy pakiet demokratyczny. Dla Was ten pakiet b臋dzie wa偶ny. A je偶eli chodzi o spraw臋, kt贸ra sta艂a si臋 tutaj przedmiotem tak bardzo nerwowych reakcji, to powiem tak: Wysoka Izbo, wy艣cie - m贸wi臋 tutaj o tych, kt贸rzy rz膮dzili, bo rola PSL by艂a mniejsza, mo偶e 偶adna - doprowadzili do pe艂nego zaniku kontroli nad s艂u偶bami specjalnymi. St膮d te decyzje! One s膮 uzasadnione.



     Sama zasada, 偶e opozycja istnieje, krytykuje i ma szans臋 w kolejnych wyborach, nie jest podwa偶ona. Internalizacja tej zasady to wielka potrzeba. (鈥) Licz臋, 偶e te cztery lata doprowadz膮 do tego, 偶e ta zasada zostanie uwewn臋trzniona i przez Was. Dzi臋kuj臋 bardzo."


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Kaczy艅ski w Sejmie po expose premier Szyd艂o

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona