Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Kapitalizm i państwo opiekuńcze

Kapitalizm i państwo opiekuńcze

Data: 2013-10-31 19:54:10
Autor: Jacek Biały
Kapitalizm i państwo opiekuńcze
Rozwój kapitalizmu przyczynił się walnie do zniesienia pańszczyzny. Kapitalistom potrzebny był napływ siły roboczej do miast, a to nie było możliwe w warunkach przywiązania chłopa do ziemi. Jednak taka migracja miała inną przeszkodę, jako że ziemscy feudałowie pełnili także wobec swoich poddanych funkcje opiekuńcze (zabezpieczenie na starość, na wypadek inwalidztwa, owdowienia itd.). Zatem zniesieniu pańszczyzny musiało towarzyszyć wprowadzenie ubezpieczeń socjalnych na szczeblu państwowym, aby prości wieśniacy nie bali się ruszać w szeroki świat. Pierwsze nowoczesne państwo opiekuńcze stworzył Otto von Bismarck:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Otto_von_Bismarck#Pa.C5.84stwo_opieku.C5.84cze

Państwo opiekuńcze Bismarcka sprzyjało kapitalistom, dlatego jego śladem poszły inne kraje Europy. Do dzisiaj kraje kapitalistyczne tworzą najbardziej opiekuńcze państwa na świecie.
Takim państwem była również II RP do czasu agresji sowiecko-niemieckiej. O ile pod Niemcami udało się zachować szczątkowe instytucje socjalne (legalne bądź nielegalne), o tyle sowietyzm oznaczał państwowe niewolnictwo, pod którym nie było miejsca na jakąkolwiek ludzką inicjatywe. Trudno też mówić (w przenośni i dosłownie) o państwie opiekuńczym w dzisiejszej postsowieckiej Polsce. Budżet kraju jest systematycznie rozkradany, a ideologiczne zwalczanie państwa opiekuńczego skutkuje uzależnieniem ludzi od czerwonych feudałów.
jb

Kapitalizm i państwo opiekuńcze

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona