Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   K³opoty z bo¿kiem rynku

K³opoty z bo¿kiem rynku

Data: 2009-03-03 16:06:13
Autor: awe
K³opoty z bo¿kiem rynku
Wypunktowalem punkty w ktorych bredzi, reszta jest poprawna.
Zwlaszcza nie rozumiem dlaczego tak skupia sie na placach menadzerow. W skali globalnej sa one bez znaczenia Przeciez nie dlatego obnizono rygory przyznawania kredytow. Chodzilo o cos innego przynajmniej moim zdaniem. Chyba Vic sie ze mna zgodzisz. Otoz problem polegal na tym ze banki zaczely bardzo silnie ze soba konkurowac. Bank ktory nie dzialal agresywnie zarabial mniej, mial mniejsze dochody i byl polykany przez bank ktory uczestniczyl w wyscigu szczurow o dochody.
awe
1)
Dlaczego pracownicy amerykañskich instytucji finansowych proponowali kredyty osobom, których na to nie staæ?



- W wyniku dynamiki systemu finansowego oraz wzrostu bogactwa w±skiej grupy menad¿erów i w³a¶cicieli kapita³u, na rynku pojawi³y siê du¿e ilo¶ci wolnych ¶rodków, które trzeba by³o gdzie¶ zainwestowaæ, wiêc obni¿ono rygory przyznawania kredytów. Zaczêto te¿ szukaæ innych, niestosowanych dot±d form inwestowania na rynku papierów warto¶ciowych, a zw³aszcza finansowych instrumentów pochodnych, nieraz wrêcz egzotycznych.



2)

- Jak dosz³o do prymatu spekulacji nad gospodark±?




Odpowiada za to przede wszystkim zmiana sposobu pojmowania roli pañstwa
i pieni±dza w gospodarce. Odej¶cie od ekonomicznych pogl±dów Johna Maynarda Keynesa, który podkre¶la³ znaczenie interwencjonizmu pañstwowego oraz regulacyjn± funkcjê popytu, otworzy³o drogê tzw. rewolucji neoliberalnej. Zmieni³a siê teoria
i praktyka gospodarowania.

3)

Czym ta "nowa ekonomia" mia³a siê ró¿niæ od roosveltowskiego
New Dealu?




- Jej kszta³t wynika³ wprost z zanegowania roli popytu i po³o¿enia nacisku na dzia³ania propoda¿owe. Absolutny prymat przedsiêbiorcy. Minimalizacja podatków. Minimalizacja pañstwa. Prywatyzacja nawet tych sfer dzia³alno¶ci, które dot±d stanowi³y domenê pañstwow±. Deregulacja. Uelastycznienie rynku pracy, czyli w istocie obni¿ka p³ac. A wszystko po to, by urzeczywistniæ ¶wiat bez inflacji, który sta³ siê idolem monetarystów.

4)

- Dla wielu wspó³czesnych te postulaty brzmi± racjonalnie
i atrakcyjnie...




- .ale s± ca³kowicie nierealistyczne, gdy¿ poda¿ ma sens o tyle, o ile istnieje
na ni± popyt. A przedsiêbiorca, nawet przy najni¿szych podatkach, zminimalizowanych kosztach pracy oraz najdalej id±cych u³atwieniach, nie bêdzie wytwarza³ produktów,
na które nie ma zbytu. Dlatego tak wa¿na jest koniunktura gospodarcza, która zale¿y od popytu, popyt za¶ od tego, ile zarabiaj± zwykli pracownicy - oni tworz± konsumenck± masê, od której zale¿y byt przedsiêbiorców.

Data: 2009-03-09 08:40:57
Autor: Vic
K³opoty z bo¿kiem rynku
awe wrote:
Chyba Vic sie ze mna zgodzisz. Otoz problem polegal na tym ze banki zaczely bardzo silnie ze soba konkurowac. Bank ktory nie dzialal agresywnie zarabial mniej, mial mniejsze dochody i byl polykany przez bank ktory uczestniczyl w wyscigu szczurow o dochody.

To prawda. Z tym, że akurat w Polsce to szaleństwo nie doprowadziło do niczego strasznego, bo w przypadku kredytów hipotecznych banki nie odpuściły sobie na całego. Wiem z autopsji. "Złych" kredytów jest w polskich (że tak umownie nazwę zagraniczne banki działające na terenie Polski;))) bankach relatywnie niewiele. No, ale co z tego, skoro my bekamy za złe kredyty zaciągnięte przez Amerykanów i in.?

A co do keynesizmu to byc może był on dobry na ekstremalnie trudne czasy po pierwszej i drugiej wojnie światowej, ale w dzisiejszych czasach jest do dupy. Wam, PiS-owcom służy zaś jedynie do przykrycia populizmu słynnym nazwiskiem - że niby schlebianie sierotom po PRL-u można połączyc z nazwiskiem słynnego ekonomisty...

--
Vic

"Diabel nie spi. Z byle kim."
S.J. Lec

K³opoty z bo¿kiem rynku

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona