Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   Koszty doreczenia srodków pienieznych

Koszty doreczenia srodków pienieznych

Data: 2018-09-13 14:08:28
Autor: ń
Koszty doreczenia srodków pienieznych
Zwolniony z kosztów postepowania wierzyciel we wniosku egzekucyjnym prosi o doręczenie mu wyegzekwowanej sumy przekazem pocztowym, na co komornik wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczki na koszty doręczenia środków pieniężnych (art. 39.2.6) w kwocie 53,- zł
Ciekawi mnie, czy osobę zwolnioną z kosztów postępowania ta opłata na pewno obowiązuje? Czy podając nr rachunku do przelewu bankowego opłata byłaby niższa? Ostatecznie niby dłużnik by zapłacił, ale zawsze jest jakieś ryzyko niewyegzekwowania całości zasądzonej wyrokiem sumy to po co mieć 53,- zł w plecy.
Gdy blisko, to prościej i szybciej będzie wierzycielowi podejść do kancelarii po wypłatę do ręki bez przelewów czy przekazów (swoją drogą bardzo słonych!), bo wchodzenie na ścieżkę zaskarżania przez wierzyciela czynności komornika przy takich jednak groszach wydaje się mijać się z celem, ale ciekaw jestem zasady (dla zwolnionych z kosztów).

Data: 2018-09-13 14:27:12
Autor: Liwiusz
Koszty doreczenia srodków pienieznych
W dniu 2018-09-13 o 14:08, ń pisze:
Zwolniony z kosztów postepowania

W jakim postępowaniu? Sądowym, czy komorniczym? W postępowaniu komorniczym wierzyciel nie ponosi opłat (są potrącane od dłużnika).

wierzyciel we wniosku egzekucyjnym prosi o doręczenie mu wyegzekwowanej sumy przekazem pocztowym, na co komornik wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczki na koszty doręczenia środków pieniężnych (art. 39.2.6) w kwocie 53,- zł
Ciekawi mnie, czy osobę zwolnioną z kosztów postępowania ta opłata na pewno obowiązuje?

To nie są koszty postępowania, tylko wydatki gotówkowe, które się komornikowi należą.




Czy podając nr rachunku do przelewu bankowego opłata byłaby niższa?

Pewnie tak.

Ostatecznie niby dłużnik by zapłacił, ale zawsze jest jakieś ryzyko niewyegzekwowania całości zasądzonej wyrokiem sumy to po co mieć 53,- zł w plecy.
Gdy blisko, to prościej i szybciej będzie wierzycielowi podejść do kancelarii po wypłatę do ręki bez przelewów czy przekazów (swoją drogą bardzo słonych!), bo wchodzenie na ścieżkę zaskarżania przez wierzyciela czynności komornika przy takich jednak groszach wydaje się mijać się z celem, ale ciekaw jestem zasady (dla zwolnionych z kosztów).


Zacytuj dokładnie postanowienie sądu jak zwalniał "z kosztów".

--
Liwiusz

Data: 2018-09-13 15:28:58
Autor: ń
Koszty doreczenia srodków pienieznych
Zwolnienie z kosztów postępowania sądowego rozciąga się na koszty komornicze (art. 771 kpc).
To, co się komornikowi należy w przypadku osób zwolnionych winno być uiszczane przez Skarb Państwa (z kasy sądu rejonowego, przy którym działa komornik).
Skoro używamy słowa "sąd" to jednakże oczywiste, że najdrobniejsze postępowanie (w wyniku wniosku komornika do prezesa właściwego sądu o uiszczenie zaliczki ze SP) trwałoby ad mortem defecatum.
Stąd pytanie, czy osoba zwolniona z kosztów jest obowiązana do wnoszenia zaliczek.


-- -- -
W jakim postępowaniu? Sądowym, czy komorniczym?

Data: 2018-09-13 16:53:40
Autor: Liwiusz
Koszty doreczenia srodków pienieznych
W dniu 2018-09-13 o 15:28, ń pisze:
Zwolnienie z kosztów postępowania sądowego rozciąga się na koszty komornicze (art. 771 kpc).

Nie w każdym przypadku. Zacytuj dokładnie sentencję zwolnienia.

--
Liwiusz

Data: 2018-09-13 16:55:21
Autor: Liwiusz
Koszty doreczenia srodków pienieznych
W dniu 2018-09-13 o 16:53, Liwiusz pisze:
W dniu 2018-09-13 o 15:28, ń pisze:
Zwolnienie z kosztów postępowania sądowego rozciąga się na koszty komornicze (art. 771 kpc).

Nie w każdym przypadku. Zacytuj dokładnie sentencję zwolnienia.

No i pytanie dalsze - nawet jeśli jest to zwolnienie w całości (a nie na przykład od opłaty sądowej etc.), to czy komornikowi zostało przedstawione to zwolnienie wraz ze stwierdzeniem prawomocności?

--
Liwiusz

Data: 2018-09-13 18:41:52
Autor: ń
Koszty doreczenia srodków pienieznych
Nie zażądał żadnych innych zaliczek (a zwykle żąda innych, w rodzaju na koszty koresponcencji itp.).
Stąd węszę jakieś lex specialis "zwolnionym dajemy darmo, ale nie pocztą polską".


-- -- -
No i pytanie dalsze - nawet jeśli jest to zwolnienie w całości (a nie na przykład od opłaty sądowej etc.), to czy komornikowi zostało przedstawione to zwolnienie wraz ze stwierdzeniem prawomocności?

Data: 2018-09-14 09:18:38
Autor: ń
Koszty doreczenia srodków pienieznych
Być może ma znaczenie, że kancelaria jest formalnie poza rewirem i wierzyciela i dłużnika?


-- -- -
Nie w każdym przypadku.

Data: 2018-09-14 11:55:58
Autor: Liwiusz
Koszty doreczenia srodków pienieznych
W dniu 2018-09-14 o 09:18, ń pisze:
Być może ma znaczenie, że kancelaria jest formalnie poza rewirem i wierzyciela i dłużnika?


-- -- -
Nie w każdym przypadku.

Na przekazowe doręczenie środków pieniężnych siedziba kancelarii nie ma znaczenia.

--
Liwiusz

Koszty doreczenia srodków pienieznych

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Xiaomi Amazfit Verge - smartwatch w spocie

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle