Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Kto sieje wiatr, ten zbiera burz锚

Kto sieje wiatr, ten zbiera burz锚

Data: 2012-06-13 23:57:17
Autor: zizytup
Kto sieje wiatr, ten zbiera burz锚
Jacek Bia艂y pisze:
Jest takie powiedzenie: Kto sieje wiatr, ten zbiera burz臋.
Zanim dosz艂o do wczorajszych zadym w Warszawie, mieli艣my spektakl, nie
powiem 偶e rosyjskiej, ale sowieckiej buty ze strony wi臋kszo艣ci Rosjan:
1) Niejaki Szpyrgin, komuszy przyw贸dca wszechrosyjskich kibic贸w wzywa do
przemarszu ulicami Warszawy z sowieckimi symbolami bez wzgl臋du na to, czy
polskie prawo tego zabrania, czy nie.

W tym miejscu nale偶y doda膰, 偶e Szpyrgin to wychowanek 呕yrinowskiego,
ten agresywny typek znany jest z wielu prowokacyjnych antypolskich wypowiedzi, publicznie prezentowa艂 map臋 z przysz艂ymi granicami Rosji
na linii Wis艂y, a w czasie wybor贸w prezydenckich w 1996 roku wygra偶a艂 Polsce nowym rozbiorem mi臋dzy Niemcami a Rosj膮.


2) Rosyjscy kibice zapowiadaj膮, 偶e b臋dzie ich w Warszawie tylu, 偶e
wszystkich nie zamkn膮.
3) Podczas meczu z Czechami dochodzi do agresywnych zachowa艅 Rosjan. Dw贸ch
polskich steward贸w zostaje przez nich pobitych.
4) Na widowni pojawia si臋 wielki agresywny transparent "this is Russia"
odwo艂uj膮cy sie do historycznych resentyment贸w

Wydaje mi si臋, 偶e nie by艂o to wy艂膮cznie odwo艂anie do historii, napis
na transparencie wyra藕nie sugerowa艂, 偶e Rosja jest tutaj, w Polsce,
co pokrywa si臋 z be艂kotem 呕yrinowskiego i polityk膮 Putina.


Na pytania o sierp i m艂ot padaj膮 grubia艅skie t艂umaczenia o wyzwalaniu Polski
przez Armie Czerwon膮. W powodzi rosyjskiej arogancji s艂abo przebija si臋
wiadomo艣膰 o grupie Rosjan, kt贸ra z艂o偶y艂a ho艂d przed tablic膮 smole艅sk膮.
Nawet, gdyby tr膮bi艂y o tym wszystkie media, by艂o ju偶 za p贸藕no...
Na rosyjskim pochodzie prawie wcale nie wida膰 by艂o komunistycznych symboli.
Mo偶na przypuszcza膰, 偶e kto艣 jakim艣 kana艂em dyplomatycznym wyperswadowa艂 ten
pomys艂 rosyjskim kibicom. C贸偶 z tego, skoro za p贸藕no? Po polskiej stronie
lawina ju偶 ruszy艂a, tylko kto t膮 lawin臋 podci膮艂?

Tusek prowokowa艂 ju偶 dwa tygodnie temu, strasz膮c zagro偶eniem dla ruskich pi艂karzyk贸w 10 czerwca, kiedy nic z tego nie wysz艂o, zabrali
si臋 za nag艂a艣nianie w mediach drugiej opcji, problem polega艂 na tym,
偶e 艣rodowiska polskich kibic贸w rozbroi艂y lawin臋 od 艣rodka, a po
ulicach biega艂o co艣 takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=KqnYwNiodYA

Dziwny nar贸d ci Rosjanie. Z jednej strony nie chc膮 Putina i w艂adzy
czekist贸w, z drugiej strony robi膮 dok艂adnie to, do czego ci czeki艣ci ich
popychaj膮.
My艣l臋 te偶, 偶e po zapowiedzi przemarszu z sierpem i m艂otem, po wypowiedziach
na temat 'wyzwalania Polski' (kt贸re to wyzwalanie mia艂o usprawiedliwia膰
lekcewa偶eniu polskiego prawa) w艂adze Warszawy nie powinny wyda膰 zgody na ten
poch贸d. Lecz jak偶e to? Godzi膰 w sojusze? POstkomusza POlityczna POprawno艣膰
nie odwa偶y艂a si臋 tego zrobi膰. No i zn贸w burza wok贸艂 sportu. Czy nie czas,
aby czerwone dinozaury wszystkich kraj贸w wynios艂y sie do muze贸w?

Wystarczy pami臋ta膰, 偶e pryncypa艂 Tuska nazywa si臋 Czemi艅ski

"We wrze艣niu 1972 r. Gromos艂aw Czempi艅ski rozpocz膮艂 w Kiejkutach kurs w szkole dla funkcjonariuszy Departamentu I MSW, czyli wywiadu cywilnego. Ojciec Czempi艅skiego zajmowa艂 si臋 m.in. pozyskiwaniem kandydat贸w do wywiadu. Zbigniew Siemi膮tkowski, by艂y szef UOP z okresu rz膮d贸w SLD, tak nakre艣li艂 atmosfer臋 w czasie kurs贸w: "Dla m艂odych wywiadowc贸w pobyt w Kiejkutach by艂 szokiem cywilizacyjnym. Wszystko odbiega艂o od tego, z czym mieli dot膮d do czynienia. Starannie wykonane i wyko艅czone w technologii skandynawskiej pawilony mieszkalne i dydaktyczne, kryty basen, telewizja przemys艂owa, indywidualne pokoje z 艂azienkami ze szwedzk膮 armatur膮 i glazur膮, laboratoria j臋zykowe i technik operacyjnych (...). Do tego pi臋kna mazurska sceneria, rze藕by Alfreda Karnego, morenowe wzg贸rza, las, jezioro i przysta艅 偶eglarska. Strefy dost臋pu. Las anten. Wartownicy. Przepustki. Aura tajemniczo艣ci. 艢lubowanie w blasku pochodni u st贸p 艢wiatowida. Wyizolowany 艣wiat z艂otej klatki, tylko dla wybranych. Tak rodzi si臋 poczucie wsp贸lnoty, wyj膮tkowo艣ci. Od tego ju偶 tylko krok do poczucia wy偶szo艣ci".

W tamtym okresie wszystkie powy偶sze akcesoria by艂y niedost臋pne dla zwyk艂ych Polak贸w, kt贸rzy musieli zadowoli膰 si臋 syrenk膮 104, salcesonem i bananami na 艣wi臋ta. Wywiad PRL by艂 elit膮 aparatu komunistycznego, trafiali do niego wy艂膮cznie  osoby sprawdzone, wyr贸偶niaj膮cy si臋 funkcjonariusze MO i SB, cz艂onkowie rodzin nomenklatury partyjnej. Razem z Czempi艅skim na kursie przebywa艂 m.in. syn by艂ego wiceszefa wywiadu Aleksander Makowski, p贸藕niejszy naczelnik wydzia艂u XI wywiadu cywilnego.


Czempi艅ski po uko艅czeniu kursu w Kiejkutach oficjalnie rozpocz膮艂 prac臋 "pod przykryciem" w MSZ. W 1975 r. wyjecha艂 do konsulatu PRL w Chicago. Zosta艂 wicekonsulem, ale faktycznie pracowa艂 dla wywiadu. By艂 rezydentem wywiadu cywilnego PRL, przyj膮艂 kryptonim operacyjny "Roy". S艂a艂 meldunki do MSZ i MSW. Doktor S艂awomir Cenckiewicz na podstawie odnalezionych raport贸w wysy艂anych do MSZ oceni艂, 偶e Czempi艅ski szpiegowa艂 zar贸wno Amerykan贸w, jak i Poloni臋 oraz Ko艣ci贸艂 katolicki. Dokumenty dotyczy艂y m.in. strategii dezintegracji Polonii w kontek艣cie tzw. pracy z "klerem polonijnym", oceny wizyty przedstawicieli Episkopatu Polski w Stanach Zjednoczonych w zwi膮zku z 41  Kongresem Eucharystycznym w Filadelfii oraz opisu spotkania wsp贸艂za艂o偶yciela KOR prof. Edwarda Lipi艅skiego z Poloni膮 ameryka艅sk膮 w Chicago.

Czempi艅ski dokona艂 charakterystyki ks. kard. Karola Wojty艂y, kt贸ry w sierpniu 1976 r. odwiedzi艂 Stany Zjednoczone. Wskazywa艂 na opinie przysz艂ego Ojca 艢wi臋tego, 偶e "Polonia na ca艂ym 艣wiecie jest cz臋艣ci膮 substancji narodu i spo艂ecze艅stwa polskiego". Negatywnie ocenia艂, 偶e kardyna艂 Wojty艂a "wyra藕nie zaw臋zi艂 tutaj poj臋cie narodu polskiego tylko do tej cz臋艣ci, kt贸ra jest skupiona wok贸艂 episkopatu polskiego". Informowa艂 r贸wnie偶 central臋, 偶e polscy biskupi z kard. Karolem Wojty艂膮 na czele od pocz膮tku swego pobytu w USA na r贸偶nego rodzaju spotkaniach, rozmowach itp. gloryfikowali dzia艂alno艣膰 i znaczenie Ligi Katolickiej, znanej ze swej prawicowej, skrajnie reakcyjnej politycznie dzia艂alno艣ci". Czempi艅ski raportowa艂, 偶e "kard. Wojty艂a zwraca艂 uwag臋 w swych wyst膮pieniach na konieczno艣膰 sta艂ego i szczerego popierania Ligi Katolickiej, kt贸ra jest nieustannie potrzebna jako dow贸d solidarno艣ci spo艂ecze艅stwa Polonii z naszym spo艂ecze艅stwem katolickim w Polsce, co wyra偶a si臋 nie tylko w pomocy materialnej, ale i moralnej".

Jednak na podstawie tylko tych dokument贸w trudno ca艂o艣ciowo ocenia膰 dzia艂ania Czempi艅skiego w USA. Nale偶y zwr贸ci膰 uwag臋, 偶e lata 70. by艂y okresem aktywno艣ci wywiad贸w komunistycznych w Ameryce. S艂u偶by PRL wykorzystywa艂y "gierkowsk膮 odwil偶" w stosunkach z Waszyngtonem. Od 1975 r. w USA przebywa艂 Marian Zacharski, kt贸ry oficjalnie przyby艂 jako przedstawiciel polskiej centrali handlu zagranicznego. W rzeczywisto艣ci by艂 agentem wywiadu PRL, kt贸ry uzyska艂 od Williama Bella dokumentacj臋 najnowszych urz膮dze艅 wojskowych. W USA, opr贸cz Zacharskiego, dzia艂a艂o jeszcze kilku agent贸w. Czempi艅ski musia艂 pozna膰 cz臋艣膰 tej siatki, r贸wnie偶 w艣r贸d Polonii, przedsi臋biorc贸w, stypendyst贸w z PRL i naukowc贸w itd. Status dyplomaty, w odr贸偶nieniu od "agent贸w-nielega艂贸w", dawa艂 mu ochron臋, jednak jesieni膮 1976 roku faktyczna rola Czempi艅skiego zosta艂a odkryta przez Amerykan贸w. Dlatego 31 grudnia 1976 roku zosta艂 odwo艂any do Warszawy. W centrali MSW przeniesiono go na kilka lat do pionu kontrwywiadu.



W 1982 roku ponownie wyjecha艂 na plac贸wk臋 zagraniczn膮. Oficjalnie by艂 sekretarzem Misji PRL przy ONZ w Genewie, ale faktycznie rezydentem wywiadu cywilnego w Szwajcarii. W tym kraju Czempi艅ski pracowa艂 do 1987 roku. By艂 wi臋c wtedy ju偶 do艣wiadczonym funkcjonariuszem pion贸w s艂u偶b specjalnych PRL.



Czempi艅ski musia艂 dobrze pozna膰 panuj膮ce stosunki w Genewie, w Szwajcarii, nawi膮zywa艂 znajomo艣ci, kontakty, zw艂aszcza w mi臋dzynarodowych instytucjach gospodarczych. Zbiera艂 informacje na temat sankcji ekonomicznych na艂o偶onych na PRL i mo偶liwo艣ci przyj臋cia jej do Mi臋dzynarodowego Funduszu Walutowego oraz uznania przez Mi臋dzynarodow膮 Organizacj臋 Pracy re偶imowych zwi膮zk贸w zawodowych. Nie jest tajemnic膮, 偶e jednym z kontakt贸w wywiadu PRL w Szwajcarii by艂 Andrzej Olechowski, kt贸ry przyzna艂 si臋 do wsp贸艂pracy z "wywiadem gospodarczym" PRL. W latach 1982-1984 pracowa艂 on w biurze UNCTAD w Genewie. W czasie procesu lustracyjnego Olechowski zezna艂 - jak relacjonowa艂a wtedy prasa - 偶e "w Genewie utrzymywa艂 towarzyskie stosunki tak偶e z rezydentami polskich wywiad贸w, osobami, kt贸re z racji swojego zatrudnienia mia艂y szersze zainteresowania ni偶 tylko gospodarcze. Podczas jego drugiego pobytu w Genewie w latach 1982-1984 rezydentem by艂 Gromos艂aw Czempi艅ski (...). Zaznaczy艂, 偶e nie umie powiedzie膰, jaka cz臋艣膰 rozm贸w, kt贸re z nim prowadzi艂, mog艂a mu pos艂u偶y膰 do sporz膮dzenia raport贸w".

Nieco 艣wiat艂a na szwajcarskie "kierunki" zainteresowa艅 w艂adz PRL daj膮 - upublicznione na 艂amach pisma "Glaukopis" - dokumenty Urz臋du do spraw Wyzna艅 z lat 1984-1987. Akta te pokazuj膮, 偶e polscy komuni艣ci do艣膰 szczeg贸艂owo zajmowali si臋 tematyk膮 wyznaniow膮 w Szwajcarii. W aktach Urz臋du ds. Wyzna艅 znajduj膮 si臋 notatki, informacje, analizy na temat m.in. wizyty Jana Paw艂a II w Szwajcarii i w 艢wiatowej Radzie Ko艣cio艂贸w w 1984 r.; stosunk贸w pomi臋dzy r贸偶nymi Ko艣cio艂ami chrze艣cija艅skimi; spor贸w w szwajcarskim Ko艣ciele katolickim.

Zachowane dokumenty 艣wiadcz膮 o tym, 偶e r贸wnie偶 Czempi艅ski zajmowa艂 si臋 zadaniami z zakresu polityki wyznaniowej. Sprawozdanie pracownika Urz臋du do spraw Wyzna艅 z pobytu w genewskim Centrum Ekumenicznym w lutym 1987 r. dowodzi bowiem, 偶e Czempi艅ski by艂 bardzo pomocny dla przedstawicieli PRL. Urz臋dnik zanotowa艂, 偶e Czempi艅ski by艂 "doskonale zorientowany w problematyce" i przekaza艂 delegacji PRL "cenne informacje" o ich rozm贸wcach. Centrum Ekumeniczne w Genewie znajdowa艂o si臋 w centrum zainteresowania rezydenta wywiadu PRL. Informacje na temat sytuacji religijnej Szwajcar贸w musia艂y by膰 przydatne dla w艂adz PRL, zw艂aszcza dla instytucji zajmuj膮cych si臋 ograniczaniem i zwalczaniem wp艂yw贸w Ko艣cio艂a katolickiego. Gromadzono wiedz臋 na temat wszelkich spor贸w teologicznych w krajach zachodnich, kt贸re mog艂yby os艂abi膰 autorytet Ko艣cio艂a katolickiego.



W 1987 r. Czempi艅ski wraca do PRL, obejmuje bardzo wa偶ne stanowisko szefa wydzia艂u kontrwywiadu wywiadu cywilnego, czyli kom贸rki odpowiadaj膮cej za tropienie ewentualnych szpieg贸w i zwalczanie zachodnich wp艂yw贸w w wywiadzie MSW. Z racji zajmowanego stanowiska Czempi艅ski musia艂 dobrze pozna膰 sie膰 agentury PRL na Zachodzie. Jest to kres upadku komunizmu, ale i pocz膮tku wielkich przemian systemowych, transformacji ustrojowej. Wywiady komunistyczne uczestniczy艂y w transferze gigantycznych pieni臋dzy na Zach贸d. W Polsce operacja ta przebiega艂a za pomoc膮 FOZZ, by艂a nadzorowana przez s艂u偶by specjalne, po cz臋艣ci r贸wnie偶 przez wywiad cywilny. Nieprzypadkowo w aferze FOZZ pojawiaj膮 si臋 nazwiska os贸b zwi膮zanych z tymi s艂u偶bami. Kapita艂 z kraju by艂 transferowany do sp贸艂ek prowadzonych przez "agent贸w-nielega艂贸w", potem wraca艂 do kraju w postaci inwestycji tych firm.

W 1993 roku pod rz膮dami koalicji SLD - PSL zosta艂 szefem UOP. Zabezpieczy艂 w贸wczas dla prezydenta Lecha Wa艂臋sy olbrzymi zbi贸r dokument贸w, w tym dotycz膮cych sprawy TW "Bolka", wiele z nich bezpowrotnie znikn臋艂o. Cz臋艣膰 dokument贸w Wa艂臋sa wypo偶yczy艂 (spraw臋 opisali Piotr Gontarczyk i S艂awomir Cenckiewicz w ksi膮偶ce "SB a Lech Wa艂臋sa").



W tym czasie UOP prowadzi艂 tzw. spraw臋 Olina, czyli rosyjskiego szpiega w polskim rz膮dzie, kt贸ry mia艂 by膰 prowadzony przez oficera rosyjskiego wywiadu W艂adimira A艂ganowa. W grudniu 1995 r. szef MSW oskar偶y艂 J贸zefa Oleksego o zdrad臋 i wsp贸艂prac臋 z obcym wywiadem. Tymczasem Czempi艅ski wbrew zasadom dzia艂a艅 operacyjnych ju偶 we wrze艣niu 1994 r. - jak wynika z dokument贸w "Bia艂ej ksi臋gi" - ujawni艂 贸wczesnemu marsza艂kowi Sejmu J贸zefowi Oleksemu, 偶e UOP interesuje si臋 kontaktami A艂ganowa z nim i z Leszkiem Millerem. Z kolei Marian Zacharski w swoich wspomnieniach podaje, 偶e Leszek Miller po wybuchu "sprawy Olina" m贸wi艂, 偶e postkomuni艣ci wszystko od pocz膮tku wiedzieli: "W detalach informowa艂 nas o tym Czempi艅ski". Faktem jest, 偶e Czempi艅ski dystansowa艂 si臋 od tej akcji. W lutym 1996 r. zosta艂 zdymisjonowany z funkcji szefa UOP, przeszed艂 do biznesu. Zasiada艂 we w艂adzach wielu sp贸艂ek, by艂 w艂a艣cicielem firmy Doradztwo GC.



Oficjalnie Czempi艅ski nie uczestniczy艂 w 偶yciu politycznym. Dopiero dwa lata temu sam ujawni艂, 偶e w 2001 r. bra艂 udzia艂 w zak艂adaniu Platformy Obywatelskiej, partii "trzech tenor贸w" - Andrzeja Olechowskiego, Donalda Tuska i Macieja P艂a偶y艅skiego.

W lipcu 2009 r. w kilku wywiadach poinformowa艂, 偶e by艂 osob膮, kt贸ra da艂a pocz膮tek Platformie. Wed艂ug niego, PO powsta艂a dzi臋ki rozmowom z politykami i d艂ugiemu przekonywaniu ich, 偶e teraz jest czas i miejsce na powstanie partii. W rozmowie w Polsat News z 3 lipca 2009 r. Czempi艅ski m贸wi艂 m.in.: "Mia艂em do艣膰 du偶y udzia艂 w tym, 偶e powsta艂a Platforma, mog臋 powiedzie膰, 偶e odby艂em wtedy olbrzymi膮 liczb臋 rozm贸w, a przede wszystkim musia艂em przekona膰 Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji, kt贸r膮 p贸藕niej oni 艣wietnie realizowali". R贸wnie偶 kolejne odpowiedzi Czempi艅skiego by艂y zaskakuj膮ce. Stwierdzi艂 mianowicie, 偶e to wyb贸r Geremka na szefa UW by艂 impulsem do tworzenia PO, poniewa偶 "wypala艂a si臋" UW: "Odby艂em ogromn膮 liczb臋 rozm贸w w tym zakresie z cz艂onkami Unii Wolno艣ci, uwa偶a艂em, 偶e UW prze偶ywa kryzys i wyb贸r Geremka przes膮dza o kryzysie w tej partii. I to by艂 najlepszy moment, by powsta艂a nowa partia".

Nazwisko Czempi艅skiego pojawi艂o si臋 w czasie prac sejmowej komisji 艣ledczej ds. afery Orlenu. Zosta艂y wtedy ujawnione przez Agencj臋 Wywiadu notatki z 2003 r. na temat wiede艅skiego spotkania Jana Kulczyka z W艂adimirem A艂ganowem.

Wed艂ug jednej z notatek szefa AW Zbigniewa Siemi膮tkowskiego, Czempi艅ski mia艂 koordynowa膰 kontakty mi臋dzy rosyjskim koncernem naftowym 艁ukoil i sp贸艂k膮 Rotch Energy w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gda艅skiej, za co mia艂 by膰 wynagradzany. Notatka ujawnia tak偶e 藕r贸d艂o pogorszenia stosunk贸w pomi臋dzy Czempi艅skim a Janem Kulczykiem. By艂y szef UOP chcia艂 otrzyma膰 milion dolar贸w za pomoc Kulczykowi w czasie prywatyzacji TP SA, ale Kulczyk nie chcia艂 zap艂aci膰 tej kwoty. W czasie telewizyjnych wypowiedzi Czempi艅ski nie ukrywa艂 poruszenia ujawnionymi informacjami. Twierdzi艂, 偶e nigdy nie mia艂 nic wsp贸lnego z rosyjsk膮 firm膮 艁ukoil. Zapowiedzia艂 tak偶e, 偶e wytoczy proces Kulczykowi, je偶eli ten dalej b臋dzie twierdzi艂, 偶e pobiera艂 pieni膮dze od firm naftowych 艁ukoil i Rotch Energy. Wkr贸tce Czempi艅ski o艣wiadczy艂, 偶e Kulczyk sam zadzwoni艂 do niego i wycofa艂 si臋 z tych stwierdze艅."

- Leszek Pietrzak
   鈥濩zy tajne s艂u偶by PRL sta艂y za zamachem na Jana Paw艂a II鈥.

Kto sieje wiatr, ten zbiera burz锚

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona