Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Luxtorpeda, Pendolino i polska my艣l techniczna

Luxtorpeda, Pendolino i polska my艣l techniczna

Data: 2015-08-16 10:16:26
Autor: u2
Luxtorpeda, Pendolino i polska my艣l techniczna
http://3obieg.pl/luxtorpeda-pendolino-i-polska-mysl-techniczna

  Luxtorpeda, Pendolino i polska my艣l techniczna

Napisano 3 godziny temu | Brak komentarzy

W latach 2012-2015 sp贸艂k膮 PKP PLK zarz膮dza艂 Remigiusz Paszkiewicz, wsp贸艂pracownik Leszka Balcerowicza z NBP. Kiedy odchodzi艂, jako swoje g艂贸wne dokonanie na stanowisku wskaza艂 skr贸cenie czas贸w podr贸偶y: 鈥瀦 Warszawy do Gda艅ska mo偶na ju偶 dojecha膰 komfortowo, w trzy godziny zamiast sze艣ciu鈥. Oto uda艂o si臋 wreszcie powr贸ci膰 do czas贸w podr贸偶y w PRL! (Kaszub, Neptun) Trawestuj膮c pewn膮 maksym臋 mo偶na powiedzie膰, 偶e transformacja kraju dzielnie rozwi膮zuje problemy, kt贸re sama wcze艣niej stworzy艂a. Kluczem s膮 oczywi艣cie miliardy jakie pakuje si臋 na 鈥瀝ozwi膮zywanie鈥 tych problem贸w, a w efekcie rozstrojenie pa艅stwowych przedsi臋biorstw. W okresie transformacji tak 鈥瀠regulowano鈥 kolej, by nie stanowi艂a sensownej alternatywy dla podr贸偶y samochodami czy autobusami. Dopiero w 2006 stworzono Fundusz Kolejowy na podobie艅stwo dzia艂aj膮cego od 1994 Funduszu Drogowego.

W ramach transformacji nieustannie wyd艂u偶ano czasy podr贸偶y poci膮gami. Obecnie za kilka miliard贸w z艂otych kupili艣my Pendolino, dzi臋ki czemu na jego trasach uda艂o si臋 przywr贸ci膰 dawne czasy dojazd贸w (oczywi艣cie mo偶na to by艂oby zrobi膰 i bez Pendolino, ale na tym w艂a艣nie polegaj膮 鈥瀞艂omiane inwestycje鈥, kt贸rymi dorzyna si臋 kolej). A i to nie wsz臋dzie, gdy偶 na trasie Warszawa-Katowice Pendolino potrzebuje a偶 2 godz. 34 min, podczas kiedy EuroCity Sobieski z polsk膮 lokomotyw膮 w 2005 pokonywa艂 tras臋 w czasie 2 godz. 27 min![1]

to zatem Pendolino radzi sobie na tej trasie s艂abiej ani偶eli lokomotywa Pafawagu 104E 鈥 specjalnie zaprojektowana w艂a艣nie dla CMK! Tak bowiem powinno to wygl膮da膰: najpierw buduje si臋 super tory a nast臋pnie super poci膮gi. Taka kolejno艣膰 jest konieczna, gdy偶 czas potrzebny na budow臋 tor贸w pozwala krajowym in偶ynierom i producentom rozwin膮膰 odpowiedni projekt. Oto jak zrobiono to w PRL: rozporz膮dzenie Ministra Komunikacji z 7 sierpnia 1970 postanowi艂o wybudowanie pierwszej szybkiej magistrali kolejowej 鈥 Centralnej Magistrali Kolejowej, kt贸ra zosta艂a zaprojektowana do pr臋dko艣ci 250 km/h. Wybudowano j膮 w latach 1971-1977. Nast臋pnie w O艣rodku Badawczo-Rozwojowym Pojazd贸w Szynowych w Poznaniu rozpocz臋艂o si臋 projektowanie szybkiej lokomotywy dla tej trasy. Projekt zosta艂 uko艅czony w 1981. Niestety w latach 80 wszystko spowolni艂o. Mimo tego lokomotywa ujrza艂a w ko艅cu 艣wiat艂o dzienne 鈥 w 1988 roku. Jej dopuszczalna pr臋dko艣膰 to 160 km/h. Lokomotywa oparta zosta艂a na polskich podzespo艂ach, z kt贸rych szereg mia艂o charakter innowacyjny. Oto ona:

Ten poci膮g kilkana艣cie lat temu szybciej pokonywa艂 tras臋 ni偶 Pendolino.
Warto doda膰, 偶e zosta艂 zrealizowany tylko mniej zaawansowany projekt wypracowany przez OBRPS. Bardziej zaawansowany zosta艂 zastopowany prywatyzacj膮. Silniki dla szybkiej polskiej lokomotywy produkowa艂 wroc艂awski zak艂ad Dolmel 鈥 by艂a to pierwsza w Polsce fabryka generator贸w, kt贸ra zaopatrywa艂a polskie elektrownie, osi膮gaj膮c w latach 1970.[2] poziom 艣wiatowy, produkuj膮c w贸wczas turbogeneratory ch艂odzone wodorem o mocy 215 MW. G艂贸wny in偶ynier Kazimierz Radwan w latach 1987-1990 prowadzi艂 przygotowania do uruchomienia w Dolmelu produkcji generator贸w 500 i 1000 MW. W 1990 zak艂ad zosta艂 jednak sprzedany. Dzi艣 nazywa si臋 Alstom Power, ten sam, kt贸ry odpowiada za Pendolino. Alstom Power nie tylko dostarcza艂 generatory do polskich elektrowni w okresie transformacji, ale i dla ca艂ego 艣wiata. Po co mieliby艣my sami produkowa膰 polskie elektrownie, skoro mo偶emy zamawia膰 od Francuz贸w鈥

Ta sama g艂臋boka my艣l transformacyjna stan臋艂a za oddaniem Pafawagu. Na pocz膮tku lat 1990. polscy in偶ynierowie doszli do wniosku, 偶e po dopracowaniu lokomotyw 104E, je偶d偶膮cych 160 km/h, czas p贸j艣膰 krok naprz贸d, uruchamiaj膮c prace nad lokomotyw膮 na 200 km/h (110E). Nie jest zatem prawd膮, 偶e Polska nie mia艂a szybkich lokomotyw. Ju偶 w 1996 powsta艂y w Pafawagu modele 112E o pr臋dko艣ci konstrukcyjnej 220 km/h! 8 sztuk zam贸wi艂o PKP na tras臋 Warszawa-Berlin. W tym czasie niemiecki gigant Adtranz znalaz艂 si臋 w powa偶nych tarapatach finansowych, generuj膮c straty. Tu偶 po wprowadzeniu tak nowoczesnych lokomotyw sprzedano zatem Pafawag Niemcom.[3]

Najszybsze polskie poci膮gi zosta艂y rych艂o usuni臋te z Polski: PKP odsprzeda艂a je w艂oskiemu Rail Traction Company, kt贸ry przemalowa艂 je na w艂oskie barwy i rozpocz膮艂 kursy z W艂och do Niemiec.

Po sprzeda偶y Adtranzowi Pafawag przesta艂 produkowa膰 poci膮gi. W ten spos贸b Polska zosta艂a wyzwolona z innowacyjnych technologii szybkich poci膮g贸w i turbogenerator贸w. Zamiast kupowa膰 od Pafawagu PKP kupi艂o Pendolino od Alstomu. W 2013 Alstom otrzyma艂 jeszcze lepsze zam贸wienie: turbogeneratory dla Elektrowni Opole o mocy 900 MW za 5 mld z艂.

Pendolino nie ma po czym je藕dzi膰 w Polsce, gdy偶 jak wykaza艂a kontrola NIK z 2012[4] 鈥 nie realizowano przewidzianych inwestycji na kolei, cho膰 by艂y na nie miliardowe 艣rodki unijne do uruchomienia z perspektywy finansowej 2007-2013. Dopiero po kontroli NIK zacz臋to aktywizowa膰 FK.

Na te tory, kt贸re s膮 obecnie, do osi膮gni臋cia czas贸w dojazd贸w Pendolino 鈥 wystarczy艂yby polskie poci膮gi, kt贸re by艂yby dost臋pne finansowo tak偶e dla ubo偶szej cz臋艣ci spo艂ecze艅stwa.

Tam gdzie nie ma Pendolino podr贸偶 kolej膮 jest cz臋sto d艂u偶sza ni偶 w okresie PRL czy nawet II RP.
rewords.pl

Ulotka PKP z lat 1990. z czasami podr贸偶y podobnymi do Pendolino.
Przed wojn膮 te偶 mieli艣my Pendolino, tyle 偶e polskie i znacznie korzystniejsze gospodarczo 鈥 nazywa艂o si臋 Luxtorpeda, kt贸rej niekt贸rych standard贸w przejazd贸w nie uda艂o si臋 pobi膰 ani w PRL ani w III RP. Na trasie Krak贸w 鈥 Zakopane podr贸偶 Luxtorped膮 zajmowa艂a rozk艂adowo 2 godz. 45 min (rekord: 2 godz. 18 min.), dzi艣: 3 godz. 18 min. Ci膮gle za to mamy zakorkowan膮 Zakopiank臋. Na trasie Warszawa 鈥 Bia艂ystok: Luxtorpeda 1 godz. 58 min.[5] W III RP sukcesywnie wyd艂u偶ano czas podr贸偶y. Jeszcze w latach 1990. ekspres Mickiewicz niewiele ust臋powa艂 czasowi sprzed wojny. W 2005 by艂o to ju偶 2,5 godz. P贸藕niej skasowano bezpo艣rednie po艂膮czenie Bia艂egostoku, z kt贸rego 艂atwiej dojecha膰 na Bia艂oru艣 ni偶 do Warszawy. Na trasie Kutno-P艂ock[6] poci膮g przyspieszony Mazovia pokonuje tras臋 w 1 godz. i 15 min, przed wojn膮 zwyk艂y osobowy poci膮g parowy pokonywa艂 j膮 w czasie 1 godz. 10 min.

Luxtorpeda.
Najwi臋ksz膮 bujd膮 jak膮 stale s艂yszymy wok贸艂 Pendolina jest to, 偶e nie by艂o innego wyj艣cia, bo 偶aden z polskich producent贸w nie mia艂 w swojej ofercie nic szybkiego. Jak II RP zbudowa艂a polskie Luxtorpedy?

Po odzyskaniu niepodleg艂o艣ci Polska infrastruktura znajdowa艂a si臋 w o wiele gorszym stanie w por贸wnaniu do tego, co mia艂a na pocz膮tku III RP. Mimo tego ju偶 w 1919 trzech in偶ynier贸w przy pomocy dw贸ch polskich bank贸w za艂o偶y艂o Pierwsz膮 Fabryk臋 Lokomotyw w Polsce 鈥濬ablok鈥. Poniewa偶 贸wczesny rz膮d zainteresowany by艂 rozwojem polskiej gospodarki, wi臋c w 1920 roku zawar艂 umow臋 z Fablokiem na kupno 1200 lokomotyw w okresie 10 lat. Jej podstaw膮 nie by艂a konkurencyjna oferta lokomotyw wobec oferty zagranicznej, bo m艂oda gospodarka musi dosta膰 czas i warunki na zbudowanie w艂asnych produkt贸w i produkcji. Dopiero w oparciu o umow臋 z rz膮dem Fablok zacz膮艂 budowa膰 fabryk臋, tworzy膰 projekty i realizowa膰 pierwsze produkcje. Pierwszy polski parow贸z opracowano przy pomocy austriackiej fabryki StEG, w oparciu o austriackie podzespo艂y. Ju偶 nieca艂e 7 lat od odzyskania niepodleg艂o艣ci, w 1924, w Fabloku powsta艂 pierwszy parow贸z oparty na podzespo艂ach krajowych. Od 1931 Fablok produkowa艂 ju偶 na eksport 鈥 do Bu艂garii, Maroka, ZSRR i na 艁otw臋. W III RP Fablok nieustannie by艂 niszczony. Firma upad艂a w 2013.

Podstaw膮 Luxtorpedy by艂a decyzja Ministerstwa Komunikacji z 1933 o zam贸wieniu dla PKP czteroosiowych wagon贸w silnikowych o pr臋dko艣ci maksymalnej 140 km/h dla ruchu dalekobie偶nego oraz dwuosiowych o pr臋dko艣ci maksymalnej 70 km/h dla ruchu lokalnego. W oparciu o t臋 decyzj臋 w r贸偶nych polskich zak艂adach zacz臋艂y powstawa膰 Poci膮gi Motorowo-Ekspresowe, kt贸re budowano w HCP, Fabloku, Lilpop, Rau i Loewenstein. Najszybsze poci膮gi ekspresowe powsta艂y w zak艂adach Hipolita Cegielskiego, osi膮gaj膮c 130 km/h.

Nader ciekawa jest historia powstania tej wybitnej Fabryki Machin. Hipolit Cegielski nie by艂 in偶ynierem lecz filozofem, kt贸ry w okresie zabor贸w naucza艂 polskiego w gimnazjum rozwijaj膮c jednocze艣nie humanistyczn膮 karier臋 naukow膮. W 1845 napisa艂 wielokrotnie wznawiany podr臋cznik 鈥濶auka poezji鈥. Jego karier臋 z艂ama艂o Powstanie wielkopolskie z 1846 po kt贸rym w ramach represji utraci艂 prawo nauczania. W ten spos贸b zmuszony sytuacj膮 materialn膮 za艂o偶y艂 warsztat remontuj膮cy p艂ugi i rad艂a. Kontynuowa艂 jednocze艣nie publikacje lingwistyczne. W 1860 polonista zacz膮艂 ju偶 produkowa膰 lokomobile, czyli swoiste traktory parowe. Prawdziwym skokiem dla Fabryki Machin Cegielskiego by艂o odzyskanie niepodleg艂o艣ci, dzi臋ki czemu mog艂a ona poprzejmowa膰 kilka zak艂ad贸w poniemieckich, zwi臋kszaj膮c zatrudnienie z kilkuset os贸b do ponad 5 tys. w 1923. W III RP jest odwrotnie: to polskie zak艂ady masowo oddano zagranicznym przedsi臋biorcom, nazywaj膮c ten okres dla niepoznaki 鈥25 lat wolno艣ci鈥.

Pendolino obecnie kursuje zupe艂nie bezsensownie 鈥 kiedy brak jest dla niego tor贸w. Reklamowane szumnie obni偶enia czas贸w podr贸偶y s膮 zwyk艂ym przywr贸ceniem czas贸w sprzed kilkunastu lat. Czasy te mo偶na by osi膮gn膮膰 r贸wnie偶 za pomoc膮 posiadanych przez Polsk臋 lokomotyw, np. Husarz (pojecha艂 235 km/h na CMK). Trzeba by艂o jednak pospiesznie kupi膰 szybkie poci膮gi przed budow膮 tor贸w, gdy偶 p贸藕niej trzeba by zamawia膰 w polskim zak艂adzie, gdy偶 do czasu wybudowania infrastruktury zd膮偶y艂yby ju偶 powsta膰 szybkie polskie poci膮gi 鈥 zapewne taka 鈥瀕ogika鈥 stan臋艂a u mened偶m臋tu gn臋bi膮cego polsk膮 kolej. O tym, 偶e 鈥瀏ro藕ba鈥 ta by艂a realna 艣wiadczy膰 mo偶e fakt, 偶e ju偶 w 2013, a wi臋c przed uruchomieniem Pendolino, polski Newag Impuls przekroczy艂 200 km/h (osi膮gaj膮c na CMK 211 km/h), w 2015 do grona szybkich do艂膮czy艂a Pesa Dart.

Impuls firmy Newag z Nowego S膮cza.
Zamiast wi臋c od lat realizowa膰 systematyczn膮 modernizacj臋 wa偶nych tras, inwestycje te najpierw odwlekano i torpedowano a nast臋pnie skumulowano parali偶uj膮c trasy i destabilizuj膮c sp贸艂ki. Przyk艂adem modernizacja trasy Warszawa-Bia艂ystok rozpocz臋ta w 2014. Wedle umowy mia艂a by膰 prowadzona z zachowaniem przejezdno艣ci, tymczasem po rozpocz臋ciu rob贸t PLK bez problemu przysta艂o na zablokowanie przejezdno艣ci, zawieszaj膮c kursowanie jakichkolwiek poci膮g贸w.

W dzisiejszym stanie infrastruktury nawet Przewozy Regionalne mog膮 by膰 konkurencj膮 dla IC Pendolino. Ju偶 dzi艣 PR maj膮 sporo Impuls贸w, kt贸re maj膮 ustalon膮 pr臋dko艣膰 eksploatacyjn膮 na 160 km/h, co przy znacznie ni偶szych cenach przejazd贸w grozi艂oby kompromitacj膮 Pendolino. Na dodatek PR zacz臋艂y coraz bardziej uatrakcyjnia膰 swoj膮 ofert臋: bilety kupowane przez internet nawet za z艂ot贸wk臋 (je艣li z wyprzedzeniem), w REGIOekspresach od 2010 wprowadzono bezp艂atny internet, multimedia oraz audiobooki dla pasa偶er贸w. Wraz z wprowadzeniem Pendolino wyci臋to wi臋c tani poci膮g InterRegio Jan Matejko z Krakowa do Warszawy. A od wrze艣nia znikaj膮 wszystkie InterRegio PR.

Na stan dzisiejszej infrastruktury polscy producenci dysponuj膮 poci膮gami pozwalaj膮cymi na szybsze pokonanie trasy ani偶eli Pendolino. Na trasie Warszawa-Gda艅sk Pendolino obecnie porusza si臋 z pr臋dko艣ci膮 maksymaln膮 160 km/h, czyli tak膮 jak膮 poruszaj膮 si臋 r贸wnie偶 poci膮gi Przewoz贸w Regionalnych Pesa Elf. Tyle 偶e Elf ma lepsze przyspieszenie wobec Pendolino (1,2 m/s2 wobec 0,49 m/s2[7]), wobec tego m贸g艂by t臋 tras臋 przejecha膰 szybciej. Pendolino nie jest jakim艣 uniwersalnym superpoci膮giem 鈥 jego g艂贸wnym atutem jest 鈥瀙endolino鈥 czyli wychylne pud艂o, kt贸re umo偶liwia szybk膮 jazd臋 na zawi艂ych trasach, tyle 偶e w Polsce kupiono Pendolino bez pendolino, kt贸re ju偶 na starcie gorzej sobie radzi ni偶 o wiele ta艅sze polskie produkcje. Elf w 2011 zosta艂 uznany najlepszym produktem w konkursie Stowarzyszenia In偶ynier贸w i Technik贸w Komunikacji na targach Trako w Gda艅sku.

Po przej臋ciu w艂adzy w PKP przez Grup臋 Balcerowicza polskie koleje straci艂y w latach 2012-2014 10 mln pasa偶er贸w.[8] Ich spos贸b dzia艂ania jest analogiczny do dzia艂alno艣ci samego Leszka Balcerowicza: wygaszanie tego co dzia艂a w ramach pa艅stwa. Wkr贸tce po obj臋ciu w艂adzy w PLK przez Paszkiewicza og艂osi艂 on program 鈥瀘ptymalizacji 10% linii kolejowych鈥, czyli zamkni臋cia linii na 2 tys. km! W wielu miejscach Polski podj臋to batali臋 o liczne tory. Podobny los spotyka bocznice: trwa ich wyprzea偶 i zamykanie. Szacuje si臋, 偶e w ostatnich latach zamkni臋to ok. po艂owy bocznic.

Tzw. eksperci medialni t艂umacz膮 spo艂ecze艅stwu, 偶e to dla dobra PKP, podczas kiedy jest dok艂adnie przeciwnie: likwiduje si臋 intratne, strategiczne b膮d藕 posiadaj膮ce du偶y potencja艂 linie i bocznice. Sam rynek bocznic jest miliardowy. Mened偶m臋towi chodzi pewnie o to, by tanim kosztem przesz艂o to do prywatnych portfeli wielkich graczy. W licznych miejscach Polski podnoszono[9], 偶e do zamkni臋cia przeznacza si臋 linie z wielkim potencja艂em.

Najbardziej wymown膮 ilustracj膮 charakteru tej dzia艂alno艣ci stanowi kazus zabytkowych tor贸w S艂upska. Powsta艂a tam wyj膮tkowa inicjatywa grupy pasjonat贸w kolei, kt贸rzy w艂asnymi si艂ami zacz臋li reaktywowa膰 ruch na zamkni臋tych i niszczej膮cych torach. PKP 20 lat wcze艣niej zrezygnowa艂a z ich u偶ytkowania. W 2013 powo艂ano S艂upsk膮 Powiatow膮 Kolej Drezynow膮[10] jako prywatn膮 inicjatyw臋 d膮偶膮c膮 do przej臋cia nieczynnej linii i uruchomienia na niej atrakcyjnej trasy turystycznej. Zacz臋li jej remont, a nawet budow臋 prowizorycznego peronu. Pod koniec 2014 proces reaktywacji bocznicy brutalnie przerwa艂o PKP: rozebrano tory i sprzedano na z艂om. By艂a to ostatnia cz臋艣膰 zabytkowej linii z 1894, kt贸ra w 1945 zosta艂a rozebrana przez Sowiet贸w.

Ludzie bior膮 sprawy we w艂asne r臋ce 鈥 maluch remontowy.
Ten schemat dzia艂ania powtarzano niejednokrotnie: zamykano atrakcyjne linie z du偶ym potencja艂em, kiedy za艣 lokalna spo艂eczno艣膰 by艂a na tyle zorganizowana, by rozpocz膮膰 starania o reaktywacj臋, zlecano rozbi贸rk臋 i z艂omowanie tor贸w. Ten los mia艂 spotka膰 naj艂adniejsz膮 lini臋 kolejow膮 w Polsce 鈥 285[11], 艂膮cz膮c膮 Wroc艂aw z G贸rami Sowimi przez urokliw膮 dolin臋 Bystrzycy. W 2000 w czasie pierwszej wielkiej rzezi linii kolejowych w Polsce zosta艂a ona zamkni臋ta. W 2007 postanowiono j膮 zrewitalizowa膰 i reaktywowa膰, uatrakcyjniaj膮c dodatkowo szynobusem Pesy. P贸藕niejsze zawirowania polityczne wyhamowa艂y projekt. Mimo tego w 2011 w艂adze samorz膮dowe og艂osi艂y przetarg na rewitalizacj臋 trasy. Co robi bankowy mened偶m臋t PKP? Og艂asza przetarg na rozbi贸rk臋 i sprzeda偶 z艂omu linii 285. W lokalnej prasie pojawiaj膮 si臋 g艂osy: Banda zbrodniarzy[12] oraz rusza akcja ratowania linii.

W ostatnich miesi膮cach pojawiaj膮 si臋 pewne pozytywne impulsy 鈥 podcina si臋 w艂adz臋 bankier贸w na kolei. Podpisano porozumienie z kolej膮 wstrzymuj膮ce rozbi贸rk臋 linii 285.[13] Wydzia艂 do Walki z Przest臋pczo艣ci膮 Gospodarcz膮 Komendy Sto艂ecznej Policji pod nadzorem Prokuratury Okr臋gowej Warszawa-Praga rozpocz膮艂 艣ledztwo w sprawie 鈥濿yrz膮dzenia szkody maj膮tkowej w znacznych rozmiarach w mieniu PKP S.A.鈥 鈥 za raport firmy McKinsey[14], kt贸ra opracowuje wskaz贸wki dla PKP. To ta firma wskaza艂a PKP list臋 4 tys. km linii do zamkni臋cia, to z jej wskaz贸wki Przewozy Regionalne podwy偶szy艂y w 2012 o po艂ow臋 cen臋 biletu z Krakowa na lotnisko w Balicach, staj膮c si臋 jednym z najdro偶szych przewo藕nik贸w, trac膮c dzi臋ki tej decyzji pasa偶er贸w (na rzecz autobus贸w) oraz zaufanie w艂adz samorz膮dowych.

Po 25 latach pora zako艅czy膰 eksperymenty na kolei i postawi膰 na ten 艣rodek transportu. Jeste艣my na ostatniej prostej przed unijnym uwolnieniem rynku przewoz贸w pasa偶erskich. Pa艅stwu potrzebna jest d艂ugofalowa polityka gospodarcza, stwarzaj膮ca odpowiednie ramy dla rozwoju polskiego kapita艂u. Dzi臋ki niemu rozwija si臋 wszystko inne: spo艂ecze艅stwo, kultura, nauka.

Autorstwo: Mariusz Agnosiewicz
殴r贸d艂o: Racjonalista.pl

PRZYPISY

[1] http://www.szybkiekoleje.org.pl/ns/pdf/paczka_2/najszybsze.pdf

[2] http://www.wnp.pl/artykuly/generatory-w-polskiej-energetyce-historia-stan-dzisiejszy-przyszlosc,4557_0_158_9_0.html

[3] Polska transformacja zazwyczaj kierowa艂a si臋 swoist膮 sprawiedliwo艣ci膮: starano si臋 najlepsze polskie k膮ski dzieli膰 w miar臋 r贸wno pomi臋dzy Niemc贸w i Francuz贸w (kiedy RMF przypad艂 Niemcom, Zet-ka przypad艂a Francuzom).

[4] http://www.nik.gov.pl/plik/id,4754,vp,6175.pdf

[5] http://www.szybkiekoleje.org.pl/ns/index.php/component/content/article/121-rekordy/123-najszybsze-pociagi-na-sieci-kolejowej-polski

[6] http://iripk.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=61:szybka-kolej-przedwojenna

[7] http://inforail.pl/elf-szybszy-od-pendolino_more_42935.html

[8] http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/22445/Czas-podrozy-Pendolino-po-CMK-kolejowym-dj-vu.html

[9] http://www.andrzejromanek.pl/uploaded/files/interwencje/zapytanie%20poselskie%20-%20likwidacja%20linii%20kolejowej%20Nowy%20S%C4%85cz%20-%20Rabka-Zdr%C3%B3j%20-%20pimo%20do%20prezesa%20PKP%20PLK%20SA.pdf

[10] http://radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/17797.html

[11] http://www.drezyny.org/index.php/linia-285/historia-powstania-i-eksploatacji-linii-nr-285/

[12] http://terazsudety.pl/apel-o-ratowanie-linii-kolejowej-285-wroclaw-swidnica-jedlina-zdroj-list-od-czytelnika

[13] http://regionfakty.pl/region-wszystkie/walbrzych/uratuja-najpiekniejsza-linie-kolejowa-w-polsce

[14] http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkp-pod-lupa-prokuratury-za-analizy-firmy,99,0,1853795.html


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Luxtorpeda, Pendolino i polska my艣l techniczna

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona