Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   MF naraża przemysÅ‚ winiarski na straty

MF naraża przemysł winiarski na straty

Data: 2015-10-20 21:58:14
Autor: u2
MF naraża przemysł winiarski na straty
krojÄ… qrwy 4-krotny wzrost akcyzy:)

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/mf-naraza-przemysl-winiarski-na-straty,15151168566



Producenci win owocowych skarżą się na wytyczne MF i ostrzegają, że 4-krotny wzrost akcyzy na ich wyroby może doprowadzić do spadku ich konkurencyjności, a przemysł winiarski narazić na milionowe straty. MF odpowiada, że akcyza jest naliczana zgodnie z prawem.

Na wtorkowej konferencji prasowej Polskiej Rady Winiarstwa przytaczano przykłady praktyk organów podatkowych, które obejmują 4-krotnie wyższą akcyzą - tzw. wódczaną - wyroby na bazie tradycyjnych polskich owoców (jabłek, gruszek, wiśni), a niższą - analogiczne wyroby na bazie winogron.

Ministerstwo Finansów- jak tłumaczył Wojciech Krok z Kancelarii Doradców Podatkowych Parulski i Wspólnicy - zmieniło wytyczne dla służb celnych po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie holenderskiej firmy Siebrand. W 2009 r. ETS orzekł, że alkohol wyprodukowany na bazie fermentacji z dużą ilością dodatków alkoholu destylowanego nie był prawidłowo zakwalifikowany do napojów fermentowanych. Według ETS wyrób ten powinien był być zaliczony do grupy napojów z alkoholem etylowym. Jednak - zdaniem Kroka - wyrok dotyczył produktu, w którym alkohol destylowany stanowił zdecydowaną większość w porównaniu do alkoholu fermentowanego, a do polskich wyrobów fermentowanych dodaje się dużo mniej alkoholu etylowego.

Wyrok ETS jest inaczej interpretowany w Polsce niż w innych krajach Unii Europejskiej. Polscy celnicy kwalifikują napoje fermentowane na bazie rodzimych owoców jako alkohole spirytusowe, podczas gdy identyczne wyroby w innych państwach członkowskich kwalifikowane są jako napoje fermentowane. "W Unii można bardzo dużo, a w Polsce nie można nic" - ocenił Krok.

Producenci win owocowych przekonują, że celnicy kwalifikują wyrób bądź to do napojów fermentowanych, bądź spirytusowych -organoleptycznie. Informacje o procedurach, które stosuje Centralne Laboratorium Celne, są - według producentów - niedostępne.

Producent tradycyjnych wyrobów winiarskich Jacek Jantoń pytał, dlaczego w suwerennym państwie prawa przedsiębiorca od lat sumiennie płacący podatki, podlegający szczegółowemu nadzorowi podatkowemu, nagle dowiaduje się, że źle klasyfikuje swoje produkty i musi płacić cztery razy wyższy podatek, a dodatkowo wyrównać należność za ostatnie pięć lat.

Przedsiębiorcy obawiają się, że praktyka organów celnych może wkrótce objąć także popularny w Polsce cydr. Zdaniem Jantonia naraziłoby to polski przemysł winiarski - w którym zatrudnionych jest ok. 10 tys. ludzi - na dziesiątki milionów zł strat. Słabsze firmy nie utrzymałyby się na rynku, a większe zaczęłyby produkować napoje na bazie importowanych winogron, a nie polskich jabłek czy gruszek.

Prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL Mirosław Maliszewski powiedział, że obawia się o spadek dochodów polskich sadowników. Jak poinformował, na wina owocowe - poza cydrem - rocznie przeznacza się w Polsce 100-200 tys. ton owoców.

Rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż, pytana o tę kwestię, przekazała PAP, że "dla potrzeb opodatkowania akcyzą poszczególne grupy wyrobów podlegające temu podatkowi zostały na poziomie Unii Europejskiej odrębnie zdefiniowane". Także poszczególne fermentowane napoje winiarskie, np. wina owocowe - według rzeczniczki - "zdefiniowane są dla celów opodatkowania akcyzą, w przepisach podatkowych".

Zdaniem Dróżdż, sprawa podnoszona przez winiarzy "dotyczy kwestii klasyfikacyjnych pewnych grup napojów alkoholowych otrzymanych w wyniku fermentacji soku jabłkowego, do którego następnie dodano m.in. alkohol etylowy, substancje smakowe i aromatyczne". "Zawartość alkoholu w gotowych napojach zazwyczaj wynosi ok. 21 proc. Ze względu na duży udział dodanego alkoholu etylowego klasyfikacja takich napojów nawiązuje do napojów spirytusowych, a nie winiarskich" - zaznaczyła rzeczniczka MF.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że "we wszystkich wątpliwych przypadkach przedsiębiorcy mogą skorzystać z instytucji Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT) oraz funkcjonującej od 1 stycznia 2015 r. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA)".



--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywajÄ… slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2015-10-20 13:28:35
Autor: Marek
MF nara¿a przemys³ winiarski na straty
W dniu wtorek, 20 pa¼dziernika 2015 21:58:25 UTC+2 u¿ytkownik u2 napisa³:
kroj± qrwy 4-krotny wzrost akcyzy:)

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/mf-naraza-przemysl-winiarski-na-straty,15151168566



Producenci win owocowych skar¿± siê na wytyczne MF i ostrzegaj±, ¿e 4-krotny wzrost akcyzy na ich wyroby mo¿e doprowadziæ do spadku ich konkurencyjno¶ci, a przemys³ winiarski naraziæ na milionowe straty. MF odpowiada, ¿e akcyza jest naliczana zgodnie z prawem.

Na wtorkowej konferencji prasowej Polskiej Rady Winiarstwa przytaczano przyk³ady praktyk organów podatkowych, które obejmuj± 4-krotnie wy¿sz± akcyz± - tzw. wódczan± - wyroby na bazie tradycyjnych polskich owoców (jab³ek, gruszek, wi¶ni), a ni¿sz± - analogiczne wyroby na bazie winogron.

Ministerstwo Finansów- jak t³umaczy³ Wojciech Krok z Kancelarii Doradców Podatkowych Parulski i Wspólnicy - zmieni³o wytyczne dla s³u¿b celnych po wyroku Europejskiego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci w sprawie holenderskiej firmy Siebrand. W 2009 r. ETS orzek³, ¿e alkohol wyprodukowany na bazie fermentacji z du¿± ilo¶ci± dodatków alkoholu destylowanego nie by³ prawid³owo zakwalifikowany do napojów fermentowanych. Wed³ug ETS wyrób ten powinien by³ byæ zaliczony do grupy napojów z alkoholem etylowym. Jednak - zdaniem Kroka - wyrok dotyczy³ produktu, w którym alkohol destylowany stanowi³ zdecydowan± wiêkszo¶æ w porównaniu do alkoholu fermentowanego, a do polskich wyrobów fermentowanych dodaje siê du¿o mniej alkoholu etylowego.

Wyrok ETS jest inaczej interpretowany w Polsce ni¿ w innych krajach Unii Europejskiej. Polscy celnicy kwalifikuj± napoje fermentowane na bazie rodzimych owoców jako alkohole spirytusowe, podczas gdy identyczne wyroby w innych pañstwach cz³onkowskich kwalifikowane s± jako napoje fermentowane. "W Unii mo¿na bardzo du¿o, a w Polsce nie mo¿na nic" - oceni³ Krok.

Producenci win owocowych przekonuj±, ¿e celnicy kwalifikuj± wyrób b±d¼ to do napojów fermentowanych, b±d¼ spirytusowych -organoleptycznie. Informacje o procedurach, które stosuje Centralne Laboratorium Celne, s± - wed³ug producentów - niedostêpne.

Producent tradycyjnych wyrobów winiarskich Jacek Jantoñ pyta³, dlaczego w suwerennym pañstwie prawa przedsiêbiorca od lat sumiennie p³ac±cy podatki, podlegaj±cy szczegó³owemu nadzorowi podatkowemu, nagle dowiaduje siê, ¿e ¼le klasyfikuje swoje produkty i musi p³aciæ cztery razy wy¿szy podatek, a dodatkowo wyrównaæ nale¿no¶æ za ostatnie piêæ lat.

Przedsiêbiorcy obawiaj± siê, ¿e praktyka organów celnych mo¿e wkrótce obj±æ tak¿e popularny w Polsce cydr. Zdaniem Jantonia narazi³oby to polski przemys³ winiarski - w którym zatrudnionych jest ok. 10 tys. ludzi - na dziesi±tki milionów z³ strat. S³absze firmy nie utrzyma³yby siê na rynku, a wiêksze zaczê³yby produkowaæ napoje na bazie importowanych winogron, a nie polskich jab³ek czy gruszek.

Prezes Zwi±zku Sadowników RP, pose³ PSL Miros³aw Maliszewski powiedzia³, ¿e obawia siê o spadek dochodów polskich sadowników. Jak poinformowa³, na wina owocowe - poza cydrem - rocznie przeznacza siê w Polsce 100-200 tys. ton owoców.

Rzeczniczka resortu finansów Wies³awa Dró¿d¿, pytana o tê kwestiê, przekaza³a PAP, ¿e "dla potrzeb opodatkowania akcyz± poszczególne grupy wyrobów podlegaj±ce temu podatkowi zosta³y na poziomie Unii Europejskiej odrêbnie zdefiniowane". Tak¿e poszczególne fermentowane napoje winiarskie, np. wina owocowe - wed³ug rzeczniczki - "zdefiniowane s± dla celów opodatkowania akcyz±, w przepisach podatkowych".

Zdaniem Dró¿d¿, sprawa podnoszona przez winiarzy "dotyczy kwestii klasyfikacyjnych pewnych grup napojów alkoholowych otrzymanych w wyniku fermentacji soku jab³kowego, do którego nastêpnie dodano m.in. alkohol etylowy, substancje smakowe i aromatyczne". "Zawarto¶æ alkoholu w gotowych napojach zazwyczaj wynosi ok. 21 proc. Ze wzglêdu na du¿y udzia³ dodanego alkoholu etylowego klasyfikacja takich napojów nawi±zuje do napojów spirytusowych, a nie winiarskich" - zaznaczy³a rzeczniczka MF.


Zmartwiles sie ?

Data: 2015-10-20 22:33:19
Autor: u2
MF naraża przemysł winiarski na straty
W dniu 2015-10-20 o 22:28, Marek pisze:
Zmartwiles sie ?


oczywiscie, w koncu te qrwy ubeckie wykanczaja polskich producentow.

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2015-10-20 13:47:25
Autor: Marek
MF nara¿a przemys³ winiarski na straty
W dniu wtorek, 20 pa¼dziernika 2015 22:33:19 UTC+2 u¿ytkownik u2 napisa³:
W dniu 2015-10-20 o 22:28, Marek pisze:
> Zmartwiles sie ?


oczywiscie, w koncu te qrwy ubeckie wykanczaja polskich producentow.

--
Brzejdz na bimber - nie bedziesz musial placic akcyzy w ogole.

Data: 2015-10-20 22:54:18
Autor: u2
MF naraża przemysł winiarski na straty
W dniu 2015-10-20 o 22:47, Marek pisze:
Brzejdz na bimber - nie bedziesz musial placic akcyzy w ogole.


nie pierdziel, wiesz ile jest akcyzy w cukrze ?:)))

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2015-10-20 14:00:44
Autor: Zenek Kapelinder
MF nara¿a przemys³ winiarski na straty
To z zyta albo kukurydzy niech pêdzi.

Data: 2015-10-20 23:03:47
Autor: u2
MF naraża przemysł winiarski na straty
W dniu 2015-10-20 o 23:00, Zenek Kapelinder pisze:
To z zyta albo kukurydzy niech pêdzi.



nie, wole nalewki na spircie:)

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2015-10-21 07:24:33
Autor: stevep
MF nara¿a przemys³ winiarski na straty
W dniu .10.2015 o 21:58 u2 <u_2@o2.pl> pisze:

kroj± qrwy 4-krotny wzrost akcyzy:)

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/mf-naraza-przemysl-winiarski-na-straty,15151168566



Producenci win owocowych skar¿± siê na wytyczne MF i ostrzegaj±, ¿e  4-krotny wzrost akcyzy na ich wyroby mo¿e doprowadziæ do spadku ich  konkurencyjno¶ci, a przemys³ winiarski naraziæ na milionowe straty. MF  odpowiada, ¿e akcyza jest naliczana zgodnie z prawem.

A na denaturat nie podnie¶li ci akcyzy?


--
stevep
-- -- -
U¿ywam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2015-10-21 15:34:04
Autor: Marek Czaplicki
MF naraża przemysł winiarski na straty
u2 pisze na pl.soc.polityka w dniu wtorek, 20 października 2015 21:58:

krojÄ… qrwy 4-krotny wzrost akcyzy:)

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/mf-naraza-przemysl-winiarski-na-straty,15151168566



Producenci win owocowych skarżą się na wytyczne MF i ostrzegają, że
4-krotny wzrost akcyzy na ich wyroby może doprowadzić do spadku ich
konkurencyjności, a przemysł winiarski narazić na milionowe straty.

Jaki kurna "przemysł winiarski"? Mózgotrzepów wytwórnie, przemysłem? :-)

MF naraża przemysł winiarski na straty

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona