Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   MSW ukrywa rzeczywisty cel wprowadzenia zaświadczeń o stanie cywilnym

MSW ukrywa rzeczywisty cel wprowadzenia zaświadczeń o stanie cywilnym

Data: 2014-10-18 10:25:36
Autor: mkarwan
MSW ukrywa rzeczywisty cel wprowadzenia zaświadczeń o stanie cywilnym
(...) Przyjęcie przepisówwprowadzających"zaświadczenie o stanie cywilnym" umożliwi obywatelom Polski zawieranie w innych państwach małżeństw poligamicznych oraz małżeństw jednopłciowych, a w konsekwencji może przyczynić się do uznania ważności tego rodzaju małżeństw przez organy władzy sądowniczej w Polsce.
Sądy powinny stosować w tej sytuacji klauzulę porządku publicznego, zgodnie z którą "prawa obcego nie stosuje się, jeżeli jego stosowanie miałoby skutki sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku publicznego Rzeczypospolitej Polskiej" (art. 7 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe).
Nie można wykluczyć, że część sądów przyjmie błędne stanowisko, które jest już obecne w dyskursie prawniczym, zgodnie z którym zasada z art. 18 Konstytucji dotyczy wyłącznie związków zawartych w Polsce, a w związku z tym nie wyłącza możliwości uznania za istniejące i ważne małżeństw poligamicznych i jednopłciowych zawartych przez obywateli polskich w państwach, których prawo przewiduje taką możliwość. Analogiczne sytuacje miały miejsce już w przeszłości.
Chociaż zasada świeckiej formy zawarcia małżeństwa obowiązywała w prawie polskim do 1998 r. jako jedna z podstawowych zasad prawa małżeńskiego, sądy uznawały za ważne małżeństwa zawierane przez obywateli polskich w formie wyznaniowej, w państwach, które dopuszczały taką formę6.

W związku z tym propozycja wprowadzenia "zaświadczenia o stanie cywilnym" budziistotne zastrzeżenia na gruncie zgodności z art. 18 Konstytucji, który stanowi, że"małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny" znajduje się pod "szczególną ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".
Nie budzi istotnych wątpliwości, że sformułowanie art. 18 wyklucza możliwość instytucjonalizacji małżeństw poligamicznych7.
W przepisie tym potwierdzona jest także podstawowa  zasada prawa małżeńskiego, jaką stanowi odmienność płci małżonków, ugruntowana w judykaturze na długo przed przyjęciem obowiązującej Konstytucji8.
Implikacją normy z art. 18 Konstytucji jest nie tylko zakaz instytucjonalizacji małżeństw poligamicznych oraz jednopłciowych w prawie polskim, ale wyłączenie możliwości uznania w Rzeczpospolitej Polskiej związków tego rodzaju zawartych według prawa obcego9.
W tym kontekście wprowadzenie "zaświadczeń o stanie cywilnym", których podstawową rolę stanowić będzie umożliwienie obywatelom polskim zawierania małżeństw poligamicznych i jednopłciowych w oparciu o prawo obce, drastycznie godzi w porządek publiczny, w szczególności zaś w podstawy ustrojowe Rzeczypospolitej.
więcej http://www.ordoiuris.pl/uwagi-do-rzadowego-projektu-ustawy-prawo-o-aktach-stanu-cywilnego-- druk-2620-,3471,analiza-prawna.html

Dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprzecza, że "zaświadczenia o stanie cywilnym", które wprowadzić chce rząd, umożliwią zawieranie małżeństw jednopłciowych za granicą. Jednak jeszcze rok temu sami urzędnicy MSW dowodzili, że nowe zaświadczenia są projektowane właśnie po to, aby umożliwić obywatelom Polski zawieranie małżeństw jednopłciowych w państwach, w których zostały one zinstytucjonalizowane.
(...)Tymczasem jeszcze przed rokiem urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zapewniali, że wprowadzenie nowych zaświadczeń ułatwi obywatelom Polski zawieranie małżeństw jednopłciowych poza granicami kraju.
Stanowisko to było przez MSW powtarzane wielokrotnie.
W piśmie z 27 sierpnia 2013 r. adresowanym do Wiceprezes Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii ówczesna dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW Małgorzata Piotrak pisała, że ministerstwo zawiesiło prace nad wykreśleniem z zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą rubryki zawierającej nazwisko przyszłego współmałżonka wnioskodawcy (co miało umożliwić wydawanie tego rodzaju zaświadczeń osobom planującym zawarcie małżeństw jednopłciowych), ponieważ resort planuje wprowadzenie do obrotu prawnego zaświadczeń o stanie cywilnym.

Już rok wcześniej, 4 lipca 2012 r., Roman Dmowski, podsekretarz stanu w MSW, w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Biedronia przekonywał, że usunięcie z zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa rubryki zawierającej nazwisko przyszłego współmałżonka wnioskodawcy jest niecelowe, ponieważ resort rozpoczął pracę nad wprowadzeniem zaświadczenia o stanie cywilnym.
Stanowisko to podtrzymał on w odpowiedzi na kolejną interpelację posła Biedronia, przedstawionej 6 sierpnia 2012 r.
W obu wypowiedziach podkreślał, że wprowadzenie zaświadczeń o stanie cywilnych rozwiąże problemy wynikające z sytuacji, w której polscy urzędnicy stanu cywilnego nie wydają osobom planującym zawarcie za granicą jednopłciowych związków partnerskich niezbędnych do tego celu zaświadczeń.

więcej w http://www.ordoiuris.pl/msw-ukrywa-rzeczywisty-cel-wprowadzenia-zaswiadczen-o-stanie-cywilnym,3478,i.html

MSW ukrywa rzeczywisty cel wprowadzenia zaświadczeń o stanie cywilnym

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona