Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Maj膮 po 30 lat i nie chc膮 sie wyprowadz i膰 od rodzic贸w

Maj膮 po 30 lat i nie chc膮 sie wyprowadz i膰 od rodzic贸w

Data: 2013-04-21 14:20:33
Autor: Gonzalez
Maj膮 po 30 lat i nie chc膮 sie wyprowadz i膰 od rodzic贸w
Prawie po艂owa m艂odych Polak贸w (w wieku 25-34 lat) mieszka z rodzicami. 艢rednia unijna wynosi 28 proc., informuje Home Broker. Z kolei np. w Danii z rodzicami mieszka jedynie 1,9 proc. m艂odych, w Finlandii - 4,1 proc., a w Szwecji - 4,1proc.

Polska jednak nie wiedzie prymu w tym rankingu. Dla przyk艂adu w Chorwacji z rodzicami mieszka a偶 ponad 65 proc. m艂odych (r贸wnie偶 dane Home Broker). Wysoki wska藕nik odnotowany zosta艂 r贸wnie偶 w Grecji, na S艂owacji, Malcie i w Bu艂garii.

鈥濵ieszkam ci膮gle z rodzicami i nie wiem kiedy to si臋 zmieni, mam 29 lat. W bibliotece zarabiam 1,7 tys. z艂 na r臋k臋, m贸j ch艂opak - 2 tys. z艂. Ja mam umow臋 na czas okre艣lony, a on pracuje na zlecenie. W banku obs艂uguj膮cy nas doradca o ma艂o nie parskn膮艂 ze 艣miechu, gdy zapytali艣my czy mamy jakie艣 szans臋 na kredyt mieszkaniowy鈥 鈥 pisze na forum Praca.wp.pl Ilona G.

M艂odych mieszkaj膮cych z rodzicami z roku na rok przybywa - oczywi艣cie przede wszystkim ze wzgl臋d贸w ekonomicznych. Bezrobocie w艣r贸d m艂odych jest coraz wy偶sze (specjali艣ci twierdz膮, 偶e w tym roku mo偶e si臋gn膮膰 30 proc.). Na jedn膮 ofert臋 zatrudnienia przypada 艣rednio ponad 60 bezrobotnych. S膮 jednak regiony, w kt贸rych o jedno miejsce pracy ubiega si臋 ponad 100 os贸b. Bardzo cz臋sto te偶 ci m艂odzi, kt贸rzy prac臋 posiadaj膮, pracuj膮 poni偶ej swoich kwalifikacji, mog膮 liczy膰 na minimaln膮 pensj臋 i umow臋 na czas okre艣lony. Na tej zasadzie w Polsce pracuje 27 proc. zatrudnionych (jeste艣my tu偶 za Hiszpani膮, kt贸ra jest liderem w tym rankingu). M艂odzi nie maj膮 wi臋c szans na kredyt i w艂asne mieszkanie. Z rodzicami po prostu musz膮 mieszka膰.

- Uko艅czy艂am studia 2 lata temu i obecnie jestem na sta偶u w szpitalu. Praca jest pewna i ciekawa, ale na razie pensja nie wystarczy艂aby mi na wynaj臋cie czegokolwiek 鈥 m贸wi El偶bieta Grochowska, m艂oda lekarka przed specjalizacj膮, pracuje w jednym z warszawskich szpitali. W podobnym tonie wypowiada si臋 Ania z Gda艅ska, nauczycielka, kt贸ra r贸wnie偶 2 lata temu uko艅czy艂a studia pedagogiczne.

- Zarabiam 1,8 tys. z艂 na r臋k臋, za wynaj臋cie kawalerki musia艂abym zap艂aci膰 minimum 1,1 tys. z艂, do tego dochodz膮 op艂aty. W sumie na mieszkanie musia艂bym wyda膰 1,3 鈥 1,4 tys. z艂. Na 偶ycie w najlepszym wypadku pozostaje 400 z艂. Lubi臋 swoj膮 prac臋 i po godzinach prowadz臋 trzy k贸艂ka zainteresowa艅, robi臋 to za darmo, bo szko艂y nie sta膰 na op艂acanie zaj臋膰. Moje kole偶anki po fachu pukaj膮 si臋 w czo艂o, radz膮, 偶ebym zatrudni艂a si臋 dodatkowo w szkole prywatnej lub dawa艂a korepetycje, bo w przeciwnym razie do emerytury b臋d臋 mieszka膰 z rodzicami 鈥 opowiada Ania (prosi艂a o anonimowo艣膰).

Jaros艂aw Miko艂aj Skocze艅 z firmy Emmerson, kt贸ra z kolei analizowa艂a badania Eurostatu (dane prezentujemy na infografice), bierze pod uwag臋 inny pow贸d, kt贸ry m贸g艂 wp艂yn膮膰 na du偶膮 liczb臋 mieszkaj膮cych z rodzicami m艂odych Polak贸w. Wielu student贸w lub absolwent贸w mieszkaj膮cych samodzielnie w mie艣cie jest nadal zameldowanych w swoich rodzinnych stronach. Moment przemeldowania nast臋puje dopiero po zakupie w艂asnego mieszkania. Cz臋sto wi臋c m艂odzi w rzeczywisto艣ci wynajmuj膮 mieszkanie lub s膮 lokatorami akademika, ale formalnie zamieszkuj膮 z rodzicami.

Trzeba te偶 doda膰, 偶e ro艣nie liczba doros艂ych, m艂odych os贸b mieszkaj膮cych z rodzicami tak偶e z innego powodu. W ostatnich latach zmniejsza si臋 liczba zawieranych ma艂偶e艅stw. Spad艂a ona z 258 tys. w 2008 r. do 207 tys. w 2011. Zawarcie zwi膮zku ma艂偶e艅skiego zach臋ca zwykle do stara艅 o w艂asne mieszkanie. Zwi臋kszy艂 si臋 te偶 wiek nowo偶e艅c贸w. Wed艂ug danych GUS jeszcze na pocz膮tku lat 90. ponad po艂owa m臋偶czyzn zawieraj膮cych ma艂偶e艅stwo nie osi膮ga艂a wieku 25 lat, w 2000 r. by艂o ich 42 proc., a w 2010 r. ju偶 tylko 20 proc. Natomiast w艣r贸d kobiet udzia艂 ten zmniejszy艂 si臋 z 73 proc. do 62 proc. w 2000 r. i do 39 proc. obecnie. M臋偶czy藕ni zawieraj膮cy teraz ma艂偶e艅stwo osi膮gaj膮 艣rednio wiek 28 lat i s膮 o ponad 3 lata starsi ni偶 na pocz膮tku lat 90. Panny m艂ode te偶 s膮 o 3 lata starsze. Ale osoby te nawet po zawarciu ma艂偶e艅stwa te偶 cz臋sto mieszkaj膮 z rodzicami. Na w艂asne lokum ich nie sta膰.


Czy tylko wzgl臋dy ekonomiczne wp艂ywaj膮 na to, 偶e m艂odzi nie chc膮 si臋 wyprowadzi膰 od rodzic贸w, pytamy Joann臋 Grach 鈥 Iglick膮, kt贸ra jest psychologiem spo艂ecznym.

- Oczywi艣cie wzgl臋dy ekonomiczne s膮 tutaj kluczowe i bezdyskusyjne. Ale te偶 zmienia si臋 postawa niekt贸rych m艂odych do rynku pracy. Chc膮 oni d艂u偶ej 偶y膰 鈥瀗a luzie鈥 bez presji i zobowi膮za艅. Chodzi膰 na koncerty i robi膰 sobie kilkumiesi臋czne wakacje. Maj膮 roszczeniowe podej艣cie do pracodawc贸w. Ceni膮 si臋 i twierdz膮, 偶e je艣li pracodawca nie spe艂ni ich 偶膮da艅, z pewno艣ci膮 znajd膮 inn膮 prac臋.

- Ale czy rzeczywi艣cie maj膮 takie kwalifikacje, by dyktowa膰 warunki na rynku?

- Specjali艣ci z bran偶y IT mog膮 dyktowa膰 warunki. W艂a艣nie w艣r贸d nich jest wielu takich m艂odych 鈥 doros艂ych, przed trzydziestk膮 mieszkaj膮cych z rodzicami. Najcz臋艣ciej nie chc膮 jeszcze zak艂ada膰 w艂asnej rodziny, nie interesuje ich zwi膮zek ma艂偶e艅ski. M贸wi膮, 偶e jeszcze b臋dzie na to czas.

- Ale dlaczego si臋 nie wyprowadzaj膮 od rodzic贸w, przecie偶 pewnie sta膰 ich na w艂asne lokum?

- Dla wygody, mama ugotuje i wypierze, posprz膮ta pok贸j. Matki z ch臋ci膮 wyr臋czaj膮 swoje doros艂e dzieci t艂umacz膮c, 偶e przecie偶 syn czy c贸rka ci臋偶ko pracuje, nie藕le zarabia i nie b臋dzie si臋 bawi艂 w zmywanie naczy艅 w domu. Poza tym cz臋sto dla rodzic贸w to te偶 jest dobry uk艂ad, przecie偶 doros艂e dziecko dok艂ada si臋 do koszt贸w utrzymania mieszkania. Na przyk艂ad dla niezamo偶nych emeryt贸w to jest istotny zastrzyk finansowy. Ka偶dej stronie to pasuje.

- Ale czy nie hoduje si臋 w ten spos贸b lekkoduch贸w, pustych i bezrefleksyjnych?

- Oni po prostu przed艂u偶aj膮 sobie m艂odo艣膰. Po usamodzielnieniu si臋 s膮 odpowiedzialni, zak艂adaj膮 rodziny, szybko awansuj膮 i zasilaj膮 kadr臋 kierownicz膮, s膮 cenni dla firm.

AK.WP/WP

http://praca.wp.pl/title,Maja-po-30-lat-i-nie-chca-sie-wyprowadzic-od-rodzicow,wid,15505764,wiadomosc.html

Oto POlska Tuska

Maj膮 po 30 lat i nie chc膮 sie wyprowadz i膰 od rodzic贸w

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona