Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Mam 5G i co dalej, czyli co już dziś oferuje nam sieć nowej generacji

Mam 5G i co dalej, czyli co już dziś oferuje nam sieć nowej generacji

Data: 2020-08-17 14:44:18
Autor: boukun
Mam 5G i co dalej, czyli co już dziś oferuje nam sieć nowej generacji
Na początku maja Plus uruchomił w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G. Już teraz może z niej korzystać niemal milion osób, natomiast już w przyszłym roku liczba ta zostanie potrojona. Ale co to oznacza w praktyce?

Co potrafi 5G?

Zacznijmy od faktów. 5G w Plusie to przede wszystkim wyższa szybkość przesyłu danych (do 600 Mb/s), ale także lepsza stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia i większa pojemność sieci. To jeszcze nie rewolucja, która odmieni nasze postrzeganie internetu - ale ewolucja, dzięki której przyjemność z korzystania z sieci znacząco się zwiększy.

Porównując to do łączności naziemnej, nowa generacja sieci bezprzewodowej już teraz oferuje komfort zbliżony do tego, jaki dziś osiągamy w przypadku światłowodu. Bardzo prosto tłumaczy to Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategicznych Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus: - 5G to możliwość pełnego i swobodnego korzystania w sposób bezprzewodowy ze wszystkiego, co daje internet w dowolnym miejscu, w jakim się znajdujemy - tłumaczy.

Oczywiście, by z 5G w ogóle skorzystać, należy być abonentem Plusa, mieć urządzenie obsługujące ten standard, a także być w jego zasięgu. W tym momencie w Plusie to sieć 100 nadajników w 7 miastach - Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Do końca roku zasięgiem ma zostać objęta cała stolica i przylegające miejscowości - liczba stacji nadawczych zwiększy się przy tym w najbliższych miesiącach do 700.

Nowe usługi konsumenckie narodzą się dzięki 5G

Jak już wspomnieliśmy,5G wdrażane jest ewolucyjne. Wprowadzenie komercyjnej sieci nowej generacji to znaczący impuls do zmian. Ta technologia będzie się już tylko rozwijać, oferując z czasem coraz większe możliwości. Co zaś przyjdzie razem z nimi?

5G stanowić będzie fundament do budowy zupełnie nowego rodzaju usług internetowych i rozwoju już istniejących. Pozwoli ich dostawcom na rozwinięcie skrzydeł - nie będą się już musieli zastanawiać nad tym, że jakość treści, którą muszą dostarczyć do użytkownika końcowego, będzie musiała być odpowiednio skompresowana.

Już dziś widać to choćby na YouTube - niegdyś jakością HD oznaczano tam materiały wideo w rozdzielczości 1280×720 pikseli, dziś jednak metkę "high definition" otrzymują treści o rozdzielczości co najmniej 1920×1080 pikseli. Kwestią czasu jest - a upowszechnienie dostępu do 5G odegra tu kluczową rolę - że standardem na YouTube czy popularnych serwisach VOD będą pliki wideo w rozdzielczości 4K i 8K.

Równolegle możemy liczyć na wiele korzyści dla społeczności graczy. W tym aspekcie najbardziej odczuwalne będą dwa najbardziej oczywiste już w tej chwili skutki - coraz częściej komputery wyposażone są w modemy łączności bezprzewodowej, co sprawia, że grać można wszędzie, nie tylko za pośrednictwem Wi-Fi. Aktualnie jednak, w sieci 4G, jest to czasami utrudnione za sprawą przepustowości i opóźnień. Widać to zwłaszcza w mobilnych portach gier sieciowych, jak choćby w przypadku PUBG Mobile. 5G wnosi tutaj nową jakość nawet przy swoich obecnych osiągach - komfort użytkowania już teraz jest znacząco większy. A co dopiero mówić o kolejnych latach, gdy osiągi będą tylko rosnąć. Przy tym w wielu grach ważniejsza będzie redukcja opóźnień, dzięki której granie na urządzeniach mobilnych czy komputerach wyposażonych w modemy 5G nie będzie już obarczone ryzykiem występowania wysokich pingów.

Druga korzyść dla graczy to szansa na rozwój usług gamingowych opartych na strumieniowaniu. Grać będziemy w przyszłości już nie na własnych maszynach, lecz tylko za ich pośrednictwem, a gry będą działać na zewnętrznych serwerach. Wyeliminowany zostanie wówczas wysoki próg wejścia sprzętowego, gdyż w najnowsze produkcje będzie mógł zagrać każdy, nawet na najsłabszym pececie czy smartfonie. Będą one stanowić tylko terminale do łączenia się z zewnętrzną infrastrukturą.

Duże zainteresowanie usługami strumieniowania gier wideo (zarówno działającymi lokalnie, jak i w chmurze) wykazują dziś w zasadzie wszyscy najwięksi branżowi gracze - Google, NVIDIA, Microsoft, a w ostatnim czasie także niekwestionowany lider rynku usług chmurowych, czyli Amazon. Można więc oczekiwać, że właśnie tak będzie wyglądać przyszłość grania, a niebagatelną rolę w osiągnięciu tego celu będzie odgrywać 5G.

Upowszechnienie 5G odmieni biznes i przemysł

Oczywiście wdrożenie 5G będzie miało wpływ nie tylko na szeroko pojętą branżę rozrywkową. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że odmieni także biznes. Już dziś bez trudu wyobrazić sobie można, że zamiast zdjęć w sklepach internetowych będziemy wkrótce podejmować decyzje o zakupie jakiegoś produktu na podstawie modeli 3D. Dotąd twórcy sklepów musieli się bowiem liczyć z ograniczeniami, a model 3D jest rzecz jasna znacznie większy pod względem rozmiaru niż zdjęcie. Po upowszechnieniu dostępu do 5G ograniczenia te przejdą do lamusa, a konsumentom udostępnione zostaną narzędzia, dzięki którym będą mogli podejrzeć dany produkt na przykład w rozszerzonej rzeczywistości. Już dziś dostępne są działające w ten sposób aplikacje sieci sprzedażowych, ale stanowią dopiero początek, ciekawostkę i w końcu zapowiedź tego, jak będą wyglądać zakupy w przyszłości.

Być może jednak największym beneficjentem będzie przemysł. Już teraz zakłady produkcyjne, ale też magazyny czy firmy działające w logistyce i spedycji odważnie eksperymentują z koncepcją internetu rzeczy. Część z nich dysponuje już konkretnymi wdrożeniami. Rzecz w tym, że urządzenia składające się na IoT są (a w zasadzie - muszą być) dość prymitywne. Ich specjalizacja nie sprzyja temu, by dysponowały one zaawansowanymi podzespołami - muszą za to z powodzeniem spełniać jedną funkcję, np. zbieranie danych o działaniu konkretnego elementu linii produkcyjnej i przesyłanie ich do centralnego kolektora.

Aby jednak przesyłanie to było możliwe, potrzebna jest infrastruktura drożna na tyle, aby obsłużyć setki, tysiące, a niekiedy dziesiątki tysięcy niewielkich urządzeń. Parametry takie oferuje oczywiście 5G, z którym na obszarze jednego kilometra wraz z rozwojem sieci będzie mogło połączyć się nawet milion urządzeń różnej klasy - nie tylko tych znajdujących się w domach (których też jest przecież coraz więcej), ale też w hurtowniach, fabrykach, urzędach, szkołach czy szpitalach.

Na tak daleko idące zmiany jeszcze poczekamy. Pierwsza komercyjna sieć 5G, którą uruchomił Plus to jednak pierwszy, niezbędny krok rozwoju infrastruktury, dzięki któremu z czasem doczekamy się i tych najbardziej spektakularnych rozwiązań.

https://szybkie5g.wp.pl/artykul/mam-5g-i-co-dalej-czyli-co-juz-dzis-oferuje-nam-siec-nowej-generacji

boukun

Data: 2020-08-17 15:34:40
Autor: u2
Mam 5G i co dalej, czyli co już dziś oferuje nam sieć nowej generacji
W dniu 17.08.2020 o 14:44, zbuk pisze:
Dotąd twórcy sklepów musieli się bowiem liczyć z ograniczeniami, a model 3D jest rzecz jasna znacznie większy pod względem rozmiaru niż zdjęcie. Po upowszechnieniu dostępu do 5G ograniczenia te przejdą do lamusa

ano, zwłaszcza ciekawy będzie asortyment sklepów erotycznych w 3D i 5G

Data: 2020-08-18 17:06:25
Autor: Runt
Mam 5G i co dalej, czyli co już dziś oferuje nam sieć nowej generacji
W dniu 2020-08-17 o 14:44, boukun pisze:
Na początku maja Plus uruchomił w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G.

a tak walczyłeś z tą zabójcza technologią 5G i co? Liżesz tyłek PiS-owi.


--
Runt

Oculum pro oculo et dentem pro dente!
Keep smilling. All's well that ends well.

Mam 5G i co dalej, czyli co już dziś oferuje nam sieć nowej generacji

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona