Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Milion m艂odych Polak贸w na bezrobociu

Milion m艂odych Polak贸w na bezrobociu

Data: 2011-07-05 19:54:37
Autor: Inc
Milion m艂odych Polak贸w na bezrobociu



Brak zatrudnienia dla wszystkich, kt贸rzy chcieliby pracowa膰, to dow贸d fiaska prowadzonej polityki. Ale bezrobocie ludzi m艂odych stwarza szczeg贸lne zagro偶enia dla gospodarki narodowej i uruchamia w zbiorowo艣ci procesy patologiczne.

Kiedy艣, w czasach PRL, praca by艂a administracyjnie egzekwowanym obowi膮zkiem. Dzi艣 coraz cz臋艣ciej zyskuje status towaru luksusowego, a jak wiadomo z Polski po luksusy od dawna je藕dzi艂o si臋 zagranic臋, czyli na saksy. U偶ywany do dzi艣 zwrot przypomina jeden z kierunk贸w emigracji za chlebem. Tradycyjnym celem wypraw dla poprawienia bytu materialnego by艂y jednak (nie tylko dla Polak贸w) Stany Zjednoczone, w drugiej po艂owie zesz艂ego stulecia Skandynawia. Dzi艣 europejskie kierunki wypraw w poszukiwaniu lepszego 偶ycia troch臋 si臋 zmieni艂y, ale istota rzeczy pozostaje ta sama.

Gdy stopa bezrobocia ta艅czy flamenco

Nie wszystkim chce si臋 pracowa膰. Pewne nadwy偶ki si艂y roboczej s膮 przydatne dla gospodarki, r贸wnie偶 jako rezerwa. Dop贸ki liczba bezrobotnych w jakiej艣 zbiorowo艣ci nie przekracza pu艂apu 10 proc. os贸b czynnych zawodowo, a jeszcze lepiej, gdy oscyluje w okolicach 5 proc., jak w Austrii, lub nawet 3-4 proc. jak w Holandii (dane Eurostatu za rok 2009), to mo偶na m贸wi膰 o pewnym zr贸wnowa偶eniu popytu i poda偶y na rynku pracy.
Gdy jednak stopa bezrobocia, mierzona proporcj膮 mi臋dzy liczb膮 os贸b pozostaj膮cych bez pracy a liczb膮 os贸b czynnych zawodowo (zatrudnieni plus bezrobotni), ta艅czy w spos贸b trudny do przewidzenia, przyjmuj膮c warto艣ci mi臋dzy 10 a 20 proc., to znaczy, 偶e polityka gospodarcza pa艅stwa, je艣li w og贸le o prowadzeniu takiej wtedy mo偶na zasadnie m贸wi膰, ponios艂a pora偶k臋.

Dobrze ilustruj膮 to bie偶膮ce wydarzenia w Hiszpanii, gdzie stopa bezrobocia w po艂owie roku 2008 wynosz膮ca 11 proc., na jego koniec skoczy艂a na 15 proc., by w czwartym kwartale 2009 osi膮ga膰 warto艣ci bliskie 20 proc. (Eurostat). Nic dziwnego, 偶e Hiszpanie si臋 burz膮, je艣li co pi膮ta z doros艂ych, aspiruj膮cych do pracy os贸b pozostaje bez zatrudnienia. W tym przypadku nie zadzia艂a艂 艂agodz膮co tradycyjny system autoregulacji 鈥瀖a帽ana鈥 (鈥瀦robi si臋 jutro鈥).

Pot臋ga zdobywana wytrychem

Brak sensownego zaj臋cia degraduje nawet rentier贸w, czyli osoby o zapewnionym bycie materialnym, ale dla wszystkich pozosta艂ych, kt贸rzy musz膮 na bie偶膮co zdobywa膰 艣rodki utrzymania dla siebie i swych rodzin, stanowi bezpo艣rednie zagro偶enie i to we wszystkich wymiarach egzystencji. Bezrobocie nadw膮tla wiar臋 we w艂asne mo偶liwo艣ci, obni偶a samoocen臋, oducza aktywno艣ci, wy艂膮cza spo艂ecznie, uruchamia procesy patologiczne.

Wszystkie te niekorzystne zjawiska nasilaj膮 si臋, gdy brak pracy dotyka ludzi m艂odych, kt贸rzy ju偶 na starcie przekonuj膮 si臋, 偶e magiczne zakl臋cie pokolenia ich rodzic贸w i dziadk贸w 鈥 鈥瀗auka to pot臋gi klucz鈥 鈥 dzi艣 ju偶 niestety nie dzia艂a. 呕e wa偶niejsza od formalnego cenzusu czy nawet rzeczywistych umiej臋tno艣ci sta艂a si臋 odpowiednia rekomendacja lub przynale偶no艣膰 do partii (rodziny, klanu, sitwy, mafii, nomenklatury 鈥 niepotrzebne skre艣li膰). Oczywi艣cie, s膮 i tacy, kt贸rych trudna sytuacja zmobilizuje do ponadstandardowych dzia艂a艅 i wysi艂k贸w.

Jednostki szczeg贸lnie zdolne dadz膮 sobie rad臋 poza systemem, znajduj膮c dla siebie niezagospodarowan膮 dot膮d nisz臋 albo szukaj膮c poza w艂asnym krajem instytucji b膮d藕 firmy, kt贸ra doceni ich talenty, rzadkie umiej臋tno艣ci, zdobyt膮 wiedz臋. Jednak wi臋kszo艣膰 ludzi zadowoli si臋 prostszym rozwi膮zaniem, czyli ofert膮 pracy w jednym z kraj贸w UE. Je艣li b臋dzie to jeszcze praca w zawodzie wyuczonym, daj膮ca szans臋 realizacji w艂asnych 偶yciowych zamierze艅, to dobrze, cho膰 trzeba pami臋ta膰, 偶e taki sukces w wymiarze jednostkowym 鈥 dla zbiorowo艣ci oznacza utrat臋 warto艣ciowej cz膮stki kapita艂u spo艂ecznego/zasob贸w ludzkich (niepotrzebne skre艣li膰).

Je艣li jednak m贸wimy o pracy niskokwalifikowanej, sezonowej, dorywczej, zale偶nej od waha艅 koniunktury w gospodarce innego pa艅stwa, to cen膮 鈥 nawet za okresowe wyjazdy do pracy 鈥 bywa roz艂膮ka z rodzin膮, nietrwa艂o艣膰 zwi膮zk贸w ma艂偶e艅skich, tzw. eurosieroctwo dzieci. W skrajnych przypadkach egzystencjalne prowizorium niszczy poczucie identyfikacji narodowej i skutkuje wykorzenieniem z w艂asnej spo艂eczno艣ci, nie prowadz膮c wcale do asymilacji w nowych, materialnie korzystniejszych warunkach.

Szara strefa po偶膮da pracy na czarno

Warto pami臋ta膰, 偶e m贸wi膮c o stopie bezrobocia, operujemy danymi pochodz膮cymi z urz臋d贸w pracy, a wi臋c m贸wimy o zjawisku bezrobocia rejestrowanego. Ale przecie偶 nie wszyscy i nie w ka偶dym okresie do urz臋d贸w pracy si臋 zg艂aszaj膮. Cz臋sto decyduj膮 o tym osobiste postawy czy wzgl臋dy kulturowe.

Osoby z wy偶szym wykszta艂ceniem, kt贸re poszukuj膮 pracy zgodnej z kwalifikacjami oraz daj膮cej szans臋 na urzeczywistnienie zawodowych i spo艂ecznych aspiracji, z wi臋kszym prawdopodobie艅stwem skorzystaj膮 z r贸偶nych instytucjonalnych form szukania zatrudnienia, w tym z popularnego 鈥瀙o艣redniaka鈥. Inni, mniej wybredni, cho膰by ze wzgl臋du na poziom wykszta艂cenia, kt贸rym dysponuj膮, i przyzwyczajeni do samodzielnego dawania sobie rady, poszukaj膮 w艂asnego sposobu na 偶ycie i zdobywanie niezb臋dnych 艣rodk贸w utrzymania w sferze pozainstytucjonalnej. Cz臋sto niestety tak偶e pozaprawnej czy wr臋cz nielegalnej.

Cz臋艣膰 zarejestrowanych bezrobotnych pobiera zasi艂ek, a przy okazji pracuje na czarno. Inni, kt贸rym zasi艂ek ju偶 nie przys艂uguje, wyrejestrowuj膮 si臋, cho膰 nadal nie maj膮 pracy. Powody mog膮 by膰 bardzo r贸偶ne, jak cho膰by rozpocz臋cie szkolenia, niepotwierdzenie gotowo艣ci do pracy, dobrowolna rezygnacja ze statusu bezrobotnego. Ciemna liczba os贸b potencjalnie czynnych zawodowo, dla kt贸rych brakuje dzi艣 miejsc legalnych pracy, jest trudna do oszacowania. Ale przecie偶 tacy ludzie w Polsce roku 2011 wci膮偶 istniej膮.

Czy m艂odzi si臋 zbuntuj膮?

Wed艂ug danych GUS, stopa bezrobocia na koniec 2009 roku si臋ga艂a w Polsce prawie dwunastu proc. (11, 9 proc.). Pi臋tna艣cie miesi臋cy p贸藕niej, na koniec kwietnia 2011, te wska藕nik wzr贸s艂 do 12, 6 proc., co w prze艂o偶eniu na spo艂eczny konkret oznacza 2 mln 43, 5 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. A poniewa偶 odsetek bezrobotnych w grupie do lat 24 oraz w grupie pomi臋dzy 25 a 34 rokiem 偶ycia przekracza zwykle 50 proc., to znaczy, 偶e w kwietniu milion os贸b poni偶ej 35 roku 偶ycia pozostawa艂 w Polsce bez pracy.

  Czy to znaczy, 偶e grozi nam powt贸rka z Hiszpanii? Nie, bo kt贸偶by si臋 w zachodniopomorskim czy warmi艅sko-mazurskim buntowa艂. Wymieniam dwa regiony, w kt贸rych 鈥 wed艂ug danych Departamentu Pracy GUS na koniec kwietnia 2011 鈥 stopa bezrobocia by艂a najwy偶sza i wynosi艂a 20, 5 proc. w wojew贸dztwie warmi艅sko-mazurskim oraz 17, 8 proc. w zachodniopomorskim. Tylko w wojew贸dztwach wielkopolskim (9, 4 proc.) i mazowieckim (9, 8 proc.) ten wska藕nik, istotny dla opisu sytuacji na rynku pracy, przyjmowa艂 warto艣ci poni偶ej 鈥瀊ezpiecznej granicy鈥 10 proc.

Do urz臋d贸w pracy w kwietniu 2011 zg艂osi艂o si臋 w skali kraju 170 tys. os贸b, czyli o 50 tys. mniej ni偶 przed miesi膮cem i prawie o 34 tys. mniej ni偶 przed rokiem. Sukces! Odsetek os贸b dot膮d niepracuj膮cych, spo艣r贸d nowo zarejestrowanych, spad艂 poni偶ej 20 proc. (19, 6). Przed miesi膮cem wynosi艂 22 proc., a rok temu 21, a wi臋c znowu sukces. Podobnie by艂o w kategorii do 24 lat: tylko 27, 7 proc. og贸lnej liczby nowo zarejestrowanych, przed miesi膮cem ten odsetek wynosi艂 30, 6 proc., a rok wcze艣niej 29, 5 proc.

A malkontenci narzekaj膮, 偶e rz膮d nie ma osi膮gni臋膰. 呕e dla wszystkich m艂odych, wkraczaj膮cych szturmem na rynek, miejsc pracy w kraju nie wystarczy. 呕e dla absolwent贸w szk贸艂 wy偶szych, z reformy minister Kudryckiej i szumnych zapowiedzi sprzed dw贸ch lat o skorelowaniu formu艂y kszta艂cenia z potrzebami przemys艂u, niewiele dot膮d wynik艂o. Jak to? Przecie偶 informatycy mog膮 sobie od maja 2011 pojecha膰 na saksy do Niemiec.


Waldemar 呕yszkiewicz

Data: 2011-07-23 11:40:16
Autor: J髗ek
Milion m硂dych Polak體 na bezrobociu

U縴tkownik "Inc" <gfhf@lljl.pl> napisa w wiadomo禼i news:iv0tf8$h4f$2dont-email.me...
 (ciach)
Czy m硂dzi si zbuntuj?

Wed硊g danych GUS, stopa bezrobocia na koniec 2009 roku si阦a砤 w Polsce prawie dwunastu proc. (11, 9 proc.). Pi阾na禼ie miesi阠y p蠹niej, na koniec kwietnia 2011, te wska糿ik wzr髎 do 12, 6 proc., co w prze硂縠niu na spo砮czny konkret oznacza 2 mln 43, 5 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. A poniewa odsetek bezrobotnych w grupie do lat 24 oraz w grupie pomi阣zy 25 a 34 rokiem 縴cia przekracza zwykle 50 proc., to znaczy, 縠 w kwietniu milion os骲 poni縠j 35 roku 縴cia pozostawa w Polsce bez pracy.

 Czy to znaczy, 縠 grozi nam powt髍ka z Hiszpanii? Nie, bo kt罂by si w zachodniopomorskim czy warmi駍ko-mazurskim buntowa. Wymieniam dwa regiony, w kt髍ych - wed硊g danych Departamentu Pracy GUS na koniec kwietnia 2011 - stopa bezrobocia by砤 najwy縮za i wynosi砤 20, 5 proc. w wojew骴ztwie warmi駍ko-mazurskim oraz 17, 8 proc. w zachodniopomorskim. Tylko w wojew骴ztwach wielkopolskim (9, 4 proc.) i mazowieckim (9, 8 proc.) ten wska糿ik, istotny dla opisu sytuacji na rynku pracy, przyjmowa warto禼i poni縠j "bezpiecznej granicy" 10 proc.

Do urz阣體 pracy w kwietniu 2011 zg硂si硂 si w skali kraju 170 tys. os骲, czyli o 50 tys. mniej ni przed miesi眂em i prawie o 34 tys. mniej ni przed rokiem. Sukces! Odsetek os骲 dot眃 niepracuj眂ych, spo秗骴 nowo zarejestrowanych, spad poni縠j 20 proc. (19, 6). Przed miesi眂em wynosi 22 proc., a rok temu 21, a wi阠 znowu sukces. Podobnie by硂 w kategorii do 24 lat: tylko 27, 7 proc. og髄nej liczby nowo zarejestrowanych, przed miesi眂em ten odsetek wynosi 30, 6 proc., a rok wcze秐iej 29, 5 proc.


Waldemar 痽szkiewicz

Dane s co najmniej niepe硁e, GUS podaje 縠 tylko 55,6% jest czynnych zawodowo. A w ZUS jest zarejestrowanych 14,5 milon體 os骲 na 24,5 miliony, os骲 w wieku produkcyjnym. Z tego wynika 縠 bezrobocie w Polsce mamy 40%.
Prosz wzi辨 te pod uwag 縠 ukryte bezrobocie mamy na wsi, poniewa mamy oko硂 3 miliony gospodarstw i osoby kt髍e maj powy縠j 2 hektary przeliczeniowe nie mog si zarejestrowa w PUP, mo縩a powiedzie 縠 te osoby to prawdziwe ub髎two.
Dodam jeszcze 縠 Pawlak objawi prawd o dop砤tach rolniczych:
A oto co powiedzia Pawlak;
"- Je縠li ca硂舵 we糾iemy, to mamy oko硂 324 euro dop砤t w Polsce a np. 350 we Francji. Ci, kt髍zy rozwijaj gospodarstwa maj wi阫sze wsparcie - powiedzia go舵 "Fakt體 po Faktach"."
I teraz sobie przypominam 縠 nasi negocjatorzy w og髄e chcieli przej辨 wszystkie dop砤ty tylko dla najwi阫szych przedsi阞iorc體 rolnych(dla siebie), ale UE si nie zgodzi砤 aby nie tworzy proletariatu na wsi.

J髗ek

Milion m艂odych Polak贸w na bezrobociu

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona