Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Mity bez fakt贸w.

Mity bez fakt贸w.

Data: 2014-03-17 05:16:08
Autor: stevep
Mity bez fakt贸w.
# Ostatnimi czasy coraz cz臋艣ciej straszy si臋 nas w mediach szerokiego  nurtu pogarszaj膮c膮 si臋 demografi膮. Zewsz膮d dochodz膮 nas lamenty i  narzekania spowodowane faktem, 偶e z Polski 2 miliony ludzi "uciek艂o" za  chlebem, 偶e w Polsce rodzi si臋 coraz mniej dzieci i 偶e jak tak dalej  p贸jdzie, to nasz nar贸d wyginie. Starzej膮ce si臋 spo艂ecze艅stwo ma sprawi膰  gigantyczne problemy naszemu, ju偶 teraz kruchemu, systemowi emerytalnemu,  a gospodarka ma si臋 zawali膰. Czas obali膰 te wszystkie mity - jeden po  drugim.

Coraz cz臋艣ciej straszy si臋 nas w mediach szerokiego nurtu pogarszaj膮c膮 si臋  demografi膮 /漏123RF/PICSEL
1) Emigracja jest z艂a?

Jednym z g艂贸wnych zarzut贸w fatalist贸w jest narastaj膮cy proces emigracji  Polak贸w. Ale czy rzeczywi艣cie emigracja jest z艂a? "W II kwartale 2013 roku  emigranci przekazali do Polski 998 mln euro, o 68 mln euro mniej ni偶 w II  kwartale 2012 roku - poda艂 NBP w raporcie na temat bilansu p艂atniczego w  II kwartale. W II kwartale 2013 r. wielko艣膰 艣rodk贸w przekazanych do kraju  przez migrant贸w (zar贸wno d艂ugookresowych, jak i kr贸tkookresowych) wynios艂a  998 mln euro... Wed艂ug NBP, dominowa艂y przekazy Polak贸w zatrudnionych w  Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii. (PAP)".

  W ci膮gu ostatniego roku z kraju wyjecha艂o nawet p贸艂 miliona os贸b. W  ubieg艂ym roku ruszy艂a kolejna pot臋偶na fala emigracji po wielkim eksodusie  rodak贸w w latach 2006-2007. wi臋cej 禄
Grubo ponad 4 miliardy z艂otych nap艂yn臋艂y do naszego kraju w samym II  kwartale 2013 roku dzi臋ki emigrantom! Rocznie daje to oko艂o 15-19 mld z艂!  Czy ci sami ludzie, gdyby pozostali w kraju, b臋d膮c w przewa偶aj膮cej  wi臋kszo艣ci bezrobotnymi, byliby w stanie wytworzy膰 podobn膮 kwot臋?

Efekt by艂by zapewne przeciwny - to my, podatnicy, musieliby艣my ich wtedy  utrzymywa膰, a dziura bud偶etowa ros艂aby jeszcze szybciej. Rz膮d by艂by wtedy  nie tylko zmuszony do zabrania po艂owy aktyw贸w OFE, ale r贸wnie偶 do podwy偶ek  podatk贸w i sk艂adek na ubezpieczenia spo艂eczne!

Pami臋tajmy r贸wnie偶, 偶e Polacy za granic膮 mog膮 paradoksalnie o wiele wi臋cej  uzyska膰 dla naszego kraju, ni偶 ci, kt贸rzy zostali w ojczy藕nie. W艣r贸d  najwi臋kszych emigrant贸w byli przecie偶 Tadeusz Ko艣ciuszko - jeden z ojc贸w  sukcesu ameryka艅skiej rewolucji i za艂o偶yciel s艂ynnej szko艂y wojskowej West  Point; Fryderyk Chopin - jeden z najs艂ynniejszych kompozytor贸w w historii  ludzko艣ci, kt贸ry zwraca艂 uwag臋 艣wiata na spraw臋 Polski pod zaborami;  Ignacy Jan Paderewski - r贸wnie wielki kompozytor, kt贸ry wp艂yn膮艂 na  prezydenta USA - Wilsona - aby ten uzna艂 niepodleg艂o艣膰 Polski w ramach  pokoju wersalskiego; w ko艅cu najwi臋kszy nasz emigrant w historii - Jan  Pawe艂 II, kt贸ry zosta艂 papie偶em i przyczyni艂 si臋 w du偶ym stopniu do upadku  komunizmu na 艣wiecie. Obecnie wci膮偶 du偶e wp艂ywy w Waszyngtonie ma Zbigniew  Brzezi艅ski - by艂y doradca prezydenta Cartera do spraw bezpiecze艅stwa  narodowego.
2) Liczebno艣膰 ma znaczenie?

Gdyby liczebno艣膰 mia艂a znaczenie, to prawdopodobnie 偶yliby艣my w zupe艂nie  innym 艣wiecie ni偶 偶yjemy. Najwi臋ksz膮 niekwestionowan膮 pot臋g膮 gospodarcz膮  by艂aby Chi艅ska Republika Ludowa, a jej PKB kilkakrotnie przewy偶sza艂by ten  ameryka艅ski. Drug膮 pot臋g膮 by艂yby Indie, a Afryka by艂aby najlepiej  prosperuj膮cym kontynentem z najwy偶szym wzrostem gospodarczym.

Kraje takie jak Rosja, Japonia czy Norwegia by艂yby obszarami skrajnej  n臋dzy i trafia艂aby tam pomoc z ONZ, kt贸ra teraz przeznaczana jest dla  Czarnego L膮du. Nie chodzi o to, 偶eby liczba ludno艣ci by艂a wy偶sza ni偶 ta  s膮siad贸w - gdyby to by艂o takie proste, to wystarczy艂oby tylko i wy艂膮cznie  rodzi膰 dzieci. A co z prac膮 dla nich w przysz艂o艣ci? Co z systemem edukacji  i opieki zdrowotnej?

Co z tego, 偶e przez kilka lat wydamy wi臋cej na pieluchy, w贸zki dzieci臋ce,  ubranka, przedszkola, etcetera, skoro za 20 lat wyro艣nie nam armia  bezrobotnych, sfrustrowanych 偶yciowo m艂odych ludzi, taka, jaka obecnie  stacjonuje w Hiszpanii, Grecji, czy Portugalii?

Nie wystarczy zap艂odni膰 kobiet臋 i nak艂oni膰 j膮 do urodzenia dziecka -  trzeba jeszcze zadba膰 o dobre perspektywy dla tego m艂odego cz艂owieka.  Post臋puj膮ca automatyzacja produkcji, przeniesienie wielu us艂ug do  internetu oraz globalizacja powoduj膮, 偶e w przysz艂o艣ci b臋dziemy  potrzebowali o wiele mniej pracownik贸w ni偶 obecnie!
3) Nast膮pi za艂amanie gospodarcze?

Wielu ludzi, w tym uznanych ekonomist贸w, przestrzega przez za艂amaniem  naszej gospodarki pod wp艂ywem zmniejszenia si臋 liczby ludno艣ci. Ponownie  nale偶y zada膰 pytanie, czy wzrost gospodarczy to tylko wydatki na pieluchy,  w贸zeczki dzieci臋ce, przedszkola, lekarstwa, ciuchy itd.? Czy nawet je艣li  ludzie ci dorosn膮 i zdecyduj膮 si臋 pozosta膰 w Polsce (a przecie偶 jak  pokazuje obecna sytuacja, dzieje si臋 odwrotnie - ludzie wyje偶d偶aj膮), to  wzrost gospodarczy ma polega膰 na budowie mieszka艅 dla nich oraz  jednorazowym zastrzyku, jaki to powoduje? Co potem?


  呕adna partia polityczna nie przedstawi艂a programu, kt贸rego wcielenie w  偶ycie zapobiega艂oby trwa艂emu spowolnieniu polskiej gospodarki. Niemal  wszyscy m贸wi膮 tylko, na co b臋d膮 wydawa膰 pieni膮dze - przekonuje Leszek  Balcerowicz. Z przewodnicz膮cym rady fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju  rozmawiaj膮 Grzegorz Osiecki i Rafa艂 Wo艣. wi臋cej 禄
Kolejne pokolenie b臋dzie rodzi艂o jeszcze wi臋cej dzieci, dla kt贸rych b臋dzie  kupowa膰 jeszcze wi臋cej pieluszek, w贸zeczk贸w i ubra艅, a potem budowa膰  jeszcze wi臋cej mieszka艅? Nie na tym polega nowoczesna gospodarka.  Gospodarka, kt贸ra ma ambicje konkurowania w dzisiejszym, bardzo  wymagaj膮cym 艣wiecie, musi by膰 oparta na innowacyjno艣ci, warto艣ciach  niematerialnych i prawnych (patenty, nowoczesne technologie, wynalazczo艣膰).


Pa艅stwu polskiemu zdecydowanie bardziej op艂aca si臋 inwestowa膰 w badania i  rozw贸j, poprzez wspieranie innowacyjnych projekt贸w, zar贸wno prywatnych,  jak i pa艅stwowych przedsi臋biorstw, ni偶 dzia艂ania nak艂aniaj膮ce do wzrostu  dzietno艣ci, w postaci cho膰by tzw. becikowego. Je艣li w Polsce zacz臋艂yby  powstawa膰 innowacyjne produkty i us艂ugi, z du偶膮 pewno艣ci膮 mo偶na  stwierdzi膰, 偶e PKB w przeci膮gu kolejnego pokolenia uleg艂by podwojeniu.  Poziom stopy bezrobocia mo偶e spa艣膰 do poziom贸w znanych nam z najbogatszych  kraj贸w na 艣wiecie jak Austria, Niemcy czy Norwegia.

Po prostu nie b臋dzie tyle r膮k do pracy, aby zast膮pi膰 pokolenia wy偶u,  odchodz膮ce na emerytur臋. Zatem paradoksalnie ta wielka wymiana pokoleniowa  wyjdzie naszemu krajowi na dobre. Ka偶dy b臋dzie mia艂 przynajmniej prac臋, a  pa艅stwo polskie nie b臋dzie musia艂o 艂o偶y膰 pieni臋dzy na utrzymanie armii  bezrobotnych. Te zaoszcz臋dzone pieni膮dze z zasi艂k贸w dla bezrobotnych b臋d膮  stopniowo przetransferowane w kierunku ZUS w celu wyp艂at zwi臋kszonej  ilo艣ci emerytur. To b臋dzie w艂a艣ciwie jedyna znacz膮ca zmiana jako艣ciowa  dotycz膮ca naszych finans贸w publicznych.
4) Starzej膮ce si臋 spo艂ecze艅stwo to samo z艂o?

Ze wzgl臋du na starzej膮ce si臋 spo艂ecze艅stwo bardzo zyskaj膮 sektory zwi膮zane  z szeroko pojmowan膮 ochron膮 zdrowia, jak producenci lekarstw, hurtownicy  farmaceutyk贸w, apteki, szpitale, domy spokojnej staro艣ci, by膰 mo偶e  nieznane nam jeszcze - kliniki wszczepiania organ贸w (zar贸wno sztucznych,  jak i wyhodowanych naturalnie).

Paradoksalnie zatem, zamiast wieszczonej wszem wobec zapa艣ci gospodarczej,  b臋dziemy mieli prawdziwy rozkwit nowych ga艂臋zi gospodarki,  przyczyniaj膮cych si臋 do wzrostu PKB i spadku bezrobocia. To w艂a艣nie ten  czynnik mo偶e spowodowa膰, 偶e zaczn膮 powraca膰 do kraju emigranci. Zamiast  pracowa膰 na zmywaku b臋d膮 mogli dosta膰 bardziej presti偶ow膮 prac臋 w biurze  firmy farmaceutycznej lub w concierge ekskluzywnego domu bezpiecznej  staro艣ci.
5) Przeludnienie kraju ju偶 teraz daje si臋 we znaki w postaci wojny plemion

Tak jak wspomina艂em ju偶 wcze艣niej, spo艂ecze艅stwa ludzkie, podobnie jak te  zwierz臋ce, rz膮dz膮 si臋 prawami ekosystem贸w. Je艣li b臋dziemy w niesko艅czono艣膰  zwi臋ksza膰 przyrost naturalny, to w ko艅cu nie b臋dziemy w stanie nie tylko  zapewnia膰 wszystkim niezb臋dnych 艣rodk贸w do 偶ycia, takich jak 偶ywno艣膰,  energia elektryczna i ogrzewanie, ale doprowadzimy do wojen.

Konflikty mi臋dzy lud藕mi by艂y, s膮 i b臋d膮, ale moim zdaniem zawsze wynika艂y  z przeludnienia danego obszaru. Obecnie widzimy walki plemienne na terenie  naszego kraju pomi臋dzy "Platformersami" a "Pisowcami", czy mo偶e inaczej -  pomi臋dzy "lemingami" a "moherami". Co by by艂o gdyby te 2 miliony ludzi nie  wyjecha艂o za chlebem za granic臋? Czy zamiast wci膮偶 w miar臋 pokojowych  manifestacji i star膰 ekstremist贸w z policj膮, nie mieliby艣my do czynienia  by膰 mo偶e nawet z krwaw膮 rewolucj膮, maj膮c膮 na celu obalenie nie tylko  rz膮du, ale mo偶e nawet panuj膮cego ustroju?

Tak narzekamy na pogarszaj膮c膮 si臋 demografi臋, a nawet przez moment nie  wyobrazili艣my sobie sytuacji, w kt贸rej by艂oby nas ju偶 w tej chwili, dajmy  na to, o 5 milion贸w wi臋cej. Id臋 o spory zak艂ad, 偶e mieliby艣my wtedy o 5  milion贸w ludzi bezrobotnych wi臋cej, 5 milion贸w wi臋cej ludzi  niezadowolonych, sfrustrowanych, kt贸rym w g艂owach pojawia艂yby si臋 bardzo  negatywne my艣li.

Najspokojniejszymi krajami s膮 te, w kt贸rych nie wyst臋puje efekt  przeludnienia jak Australia (2,8 osoby na km kw.), Kanada (3,5 osoby/km  kw.), Finlandia (16 os贸b/km kw.), Szwecja (21 os贸b/km kw.), Norwegia (13  os贸b/km kw.) czy Nowa Zelandia (16,35 osoby/km kw.). Potwierdzaj膮 to  zreszt膮 coroczne rankingi kraj贸w najbardziej rozwini臋tych, oferuj膮cych  swoim obywatelom najlepsze warunki.

Jak podaje Forsal: "W tegorocznej edycji "Legatum Prosperity Index" po raz  kolejny na pierwszym miejscu znalaz艂a si臋 Norwegia. Nordycki kraj zaj膮艂  pierwsze miejsce nie tylko je艣li chodzi o ca艂y indeks, ale tak偶e w  subindeksie gospodarki. 艢rednia satysfakcja z 偶ycia wynios艂a tu 7,7 na 10  pkt. Drugie miejsce zaj臋艂a Szwajcaria (pierwsze miejsce pod wzgl臋dem  sytuacji politycznej), za艣 pierwsz膮 tr贸jk臋 zamyka Kanada (pierwsze miejsce  pod wzgl臋dem wolno艣ci osobistych), a na kolejnych miejscach znalaz艂y si臋  kolejno Szwecja (pierwsze miejsce pod wzgl臋dem przedsi臋biorczo艣ci i  mo偶liwo艣ci), Nowa Zelandia (najlepsza w rankingu pod wzgl臋dem edukacji),  Dania, Australia, Finlandia, Holandia oraz Luksemburg. Polska zaj臋艂a 34.  miejsce w rankingu og贸lnym. 艢rednia satysfakcja z 偶ycia wynios艂a w naszym  kraju 5,9 pkt. na 10. Najlepsz膮 not臋 Polska uzyska艂a w subindeksie  bezpiecze艅stwo (26.), za艣 najgorsz膮 pod wzgl臋dem wolno艣ci osobistych  (55.)".

Na uwag臋 zas艂uguje Szwajcaria, kt贸ra jako jedyna z czo艂贸wki ma wysokie  zag臋szczenie ludno艣ci, przekraczaj膮ce 100 os贸b na km kw. Nie zmienia to  faktu, 偶e wyj膮tek potwierdza regu艂臋 i 偶e najbardziej rozwini臋te kraje,  kt贸re dostarczaj膮 swoim obywatelom najlepsz膮 jako艣膰 偶ycia, to kraje o do艣膰  niskiej ludno艣ci w stosunku do swojego obszaru.

Z kolei jak podaje jeden z portali, w tegorocznym rankingu OECD  zdecydowanie wygra艂a Australia: "Indeks OECD - Better Life Index - bierze  pod uwag臋 takie kryteria jak zatrudnienie, dochody, stan 艣rodowiska  naturalnego, bezpiecze艅stwo, s艂u偶ba zdrowia, czy generalnie zadowolenie z  偶ycia. Analizowana jest sytuacja w 34 krajach uprzemys艂owionych. OECD nie  wskazuje wprawdzie absolutnego zwyci臋zcy, ale skumulowany wynik Australii  w ka偶dej z 11 kategorii stanowi膮cych podstaw臋 indeksu (je艣li traktowa膰 je  r贸wnorz臋dnie) wysuwa j膮 na czo艂o, przed Szwecj膮 i Kanad膮 - pisze "WSJ".

Jak dowodz膮 liczne rankingi (w tym artykule przytoczy艂em zaledwie dwa, ale  jest ich wi臋cej dost臋pnych w internecie), to w艂a艣nie kraje ze stosunkowo  ma艂ym przyrostem naturalnym i niskim zag臋szczeniem ludno艣ci w stosunku do  swojego terytorium, s膮 ojczyznami najbardziej zadowolonych z 偶ycia  spo艂ecze艅stw. Australia, kt贸ra zaj臋艂a pierwsze miejsce w rankingu OECD  oraz wysokie - si贸dme - w zestawieniu Instytutu Legatum ma wsp贸艂czynnik  2,8 osoby na jeden kilometr kwadratowy!By膰 mo偶e Polska ze wsp贸艂czynnikiem  123 os贸b na km kw. zrobi艂a si臋 nieco przyciasna?

Albert Rokicki #
Ze strony:
http://skroc.pl/86e96


Czytaj wi臋cej na  http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_finansowy/news/czy-sa-pozytywne-strony-zmian-demograficznych-w-polsce,1995825,5434#skipAdnews?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

--
stevep
-- -- -
U偶ywam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Mity bez fakt贸w.

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona