Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Multipleks bez Rydzyka — jak fundacja Lux Veritatis przekombinowała

Multipleks bez Rydzyka — jak fundacja Lux Veritatis przekombinowała

Data: 2012-04-24 07:11:41
Autor: stevep
Multipleks bez Rydzyka — jak fundacja Lux Veritatis przekombinowała
# Co kryje się za odmową włączenia TV Trwam do multipleksu cyfrowego  MUX-1? Postarajmy się zrozumieć, o co chodzi w tej grze.

Z pozoru najbardziej zagadkowym elementem sprawy jest to, że fundacja Lux  Veritatis, która jest nadawcą TV Trwam, przedstawiła władzom państwowym  taki bilans, z którego wynika, że nie byłaby w stanie zapłacić za udział w  multipleksie. Wyjaśniamy, jaki interes fundacja ma w takim dziwnym  zachowaniu.
Optymalizacja podatkowa i dziwna pożyczka w bilansie Lux Veritatis

Według KRRiTV, kandydatura TV Trwam została odrzucona, ponieważ zgodnie z  przedstawionym bilansem Fundacja Lux Veritatis nie będzie w stanie  zapłacić kosztu udziału w multipleksie. Zgodnie z wyliczeniami cytowanymi  powyżej, chodzi tu o sumę w granicach 65 do 80 milionów złotych, do  zapłace­nia w ciągu dziesięciu lat.

W tym kontekście bardzo ciekawa jest pożyczka, którą fundacja otrzymała od  zakonu redemptorystów, na sumę około 70 milionów złotych. Lux Veritatis  nie udziela szczegółowych informacji o tej pożyczce, ale jeden ważny  element jest jawny: zwrot pożyczki ma nastąpić w roku 2019, a więc w  trakcie dziesięcioletniego okresu płacenia za multipleks, który  analizowała KRRiTV.

Konieczność zwrotu tej ogromnej pożyczki niewątpliwie była decydującą  przyczyną, dla której KRRiTV uznała fundację Lux Veritatis za niezdolną do  zapłacenia za multipleks. W tej sytuacji można spytać, dlaczego Lux  Veritatis nie przedstawiła sytuacji inaczej. W szczególności: dlaczego  uzyskana od redemptorystów suma siedemdziesięciu milionów nie została  zaksięgowana tak, aby konieczność jej zwrócenia nie pojawiała się w  bilansie fundacji?

Najprawdopodobniej chodzi tu o kombinację podatkową. Inaczej mówiąc:  magnat medialny Tadeusz Rydzyk chciał pokombinować tak, aby nie zapłacić  CIT (podatku od dochodów przedsiębiorstw), ale przekombinował: zamiast  zwolnienia od podatku uzyskał odmowę koncesji na MUX-1. Oto wyjaśnie­nie  mechanizmu.

Co do zasady, fundacje nie są zwolnione z podatku od dochodów CIT. Fachowo  mówi się, że nie ma zwolnienia podmiotowego, tzn. nie ma żadnego  zwolnienia, które wynikałoby z samego faktu, że jakaś organizacja jest  fundacją. Warto dodać, że darowizny otrzymane przez fundację traktowane są  jak zyski. Od darowizn, podobnie jak od zysków, trzeba płacić podatek CIT.

Zysk wypracowany lub darowizny otrzymane przez fundację są zwolnione z  podatku CIT, ale pod warunkiem, że zostaną wydane na cele wymienione w  odpowiednim przepisie ustawy. W przypadku fundacji Lux Veritatis,  przepisem tym jest art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od  osób prawnych. Wymienione tam cele, to m. in. dobroczynność, działalność  naukowa czy kult religijny. Ale prowadzenia Telewizji Trwam, która  oficjalnie jest przedsięwzięciem komercyjnym, nie da się podciągnąć ani  pod po „kult religijny”, ani pod żaden inny element listy zawartej w art.  17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Powyższe oznacza, że gdyby fundacja ujawniła, że pieniądze otrzymane od  redemptorystów stanowią darowiznę, musiałaby od nich zapłacić podatek. I  prawdopodobnie dla uniknięcia tej właśnie sytuacji pieniądze te  przedstawiane są jako pożyczka.

Pieniądze na prowadzenie Telewizji Trwam mogły być pozyskane na inne  sposoby. Najoczywistszym sposobym byłoby potraktowanie ich jako kapitału  zakładowego spółki prowadzącej telewizję. Kapitał zakładowy jest właśnie  tym, co najlepiej odpowiada potrzebom wielu przedsiębiorstw, w tym TV  Trwam. Z jednej strony może on zostać zwrócony, częściowo lub w całości,  gdy taka możliwość będzie (przez wypłatę dywidend, które z czasem mogą  przekroczyć wartość kapitału; przez zmniejszenie kapitału zakładowego;  lub, w skrajnym przypadku, na skutek likwidacji spółki). Ale z drugiej  strony kapitał nie musi być zwrócony w żadnym konkretnym terminie.  Całkowicie dopuszczalne jest planowanie działań spółki (na przykład  planowanie opłat za multipleks) przy założeniu, że kapitał nigdy nie  zostanie zwrócony, ani nawet żadne dywidendy nie będą wypłacane.

Dlaczego więc te 70 milionów złotych, którymi fundacja Lux Veritatis  dysponuje, nie zostało potraktowane jako kapitał zakładowy spółki  (odpowiednią spółkę trzeba by utworzyć, ale to nie jest żadna przeszkoda)?  Otóż spółki nie dysponują takimi jak fundacje zwolnieniami podatkowymi.  Gdyby TV Trwam była prowadzona przez spółkę, to od wszelkich zysków tej  telewizji (nawet tych przeznaczonych na zwrócenie kapitału redemptorystom  czy na szczytne cele) trzeba by płacić podatek CIT. Sytuacja byłaby inna  niż w przypadku potraktowania tych pieniędzy jako darowizny: opodatkowana  zosta­łaby nie suma 70 milionów przeznaczona na TV Trwam, lecz zyski  wypracowane przez telewizję. Ale, tak czy tak, podatek CIT musiałby być  zapłacony.

Aby podsumować: ojciec Rydzyk mógł uzyskać pieniądze od redemptorystów  jako darowiznę i zapłacić od tej darowizny podatek CIT. Mógł też uczynić z  tych pieniędzy kapitał zakładowy spółki, ale wówczas musiałby płacić  podatek CIT od zysków wypracowanych przez spółkę (również w wypadku, gdyby  te zyski służyły tylko i wyłącznie odzyskaniu poczynionych inwestycji).  Ojciec Rydzyk wybrał trzecią drogę: potraktował te pieniądze jako pożyczkę  dla fundacji, podlegającą zwrotowi w ściśle określonym terminie. I tym  sposobem przekombinował. #
Ze strony:
http://tiny.pl/hppll
--
stevep
Używam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2012-04-24 08:07:36
Autor: pohook
Multipleks bez Rydzyka ? jak fundacja Lux Veritatis przekombinowaa
stevep <stevep011@invalid.tkdami.net> napisa(a):
# Co kryje si=C4=99 za odmow=C4=85 w=C5=82=C4=85czenia TV Trwam do multi=
pleksu cyfrowego  =

MUX-1? Postarajmy si=C4=99 zrozumie=C4=87, o co chodzi w tej grze.

Z pozoru najbardziej zagadkowym elementem sprawy jest to, =C5=BCe fundac=
ja Lux  =

Veritatis, kt=C3=B3ra jest nadawc=C4=85 TV Trwam, przedstawi=C5=82a w=C5=
=82adzom pa=C5=84stwowym  =

taki bilans, z kt=C3=B3rego wynika, =C5=BCe nie by=C5=82aby w stanie zap=
=C5=82aci=C4=87 za udzia=C5=82 w  =

multipleksie. Wyja=C5=9Bniamy, jaki interes fundacja ma w takim dziwnym =
 =

zachowaniu.
Optymalizacja podatkowa i dziwna po=C5=BCyczka w bilansie Lux Veritatis

Wed=C5=82ug KRRiTV, kandydatura TV Trwam zosta=C5=82a odrzucona, poniewa=
=C5=BC zgodnie z  =

przedstawionym bilansem Fundacja Lux Veritatis nie b=C4=99dzie w stanie =
 =

zap=C5=82aci=C4=87 kosztu udzia=C5=82u w multipleksie.

Skoro ten pajac nie ma kasy to jakiego grzyba pcha si na anten? Ci durnie z
PiS zamiast protestowa powinni zrobi zrzut na swoj telewizj, a nie cigle
produkowa si w TVN.

--


Multipleks bez Rydzyka — jak fundacja Lux Veritatis przekombinowała

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona