Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   Nakaz w elektrycznym, a zarzuty i sprzeciw.

Nakaz w elektrycznym, a zarzuty i sprzeciw.

Data: 2017-02-19 21:04:11
Autor: ąćęłńóśźż
Nakaz w elektrycznym, a zarzuty i sprzeciw.
Jak to jest obecnie (ciągle coś się zmienia) w podnoszeniu zarzutów w sprzeciwie składanym do elektrycznego nakazu zapłaty?
Razem z elektrycznym nakazem (wydrukowanym) przysyłany jest wydrukowany pozew (wniesiony na formularzu) z uzasadnieniem powództwa w treści pozwu, ale bez dowodów.
Zasadnicze pytanie:
Czy niezgłoszenie zarzutów i ewentualnych wniosków dowodowych w sprzeciwie (składanym w terminie 14 dni od doręczenia nakazu) pozbawia czy nie pozbawia możliwości późniejszego zgłoszenia tych zarzutów?
Czy ma jakiekolwiek znaczenie, czy strony są czy nie są przedsiębiorcami?

Data: 2017-02-21 10:38:17
Autor: ąćęłńóśźż
Nakaz w elektrycznym, a zarzuty i sprzeciw.
Pouczenie:

I. Nakaz zapłaty został wydany na podstawie twierdzeń powoda, niezweryfikowanych na podstawie dowodów przez sąd.

II. Pozwanemu służy sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty - Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny, ul. Boczna Lubomelskiej 13, 20 - 070 Lublin - w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. Oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego (obecnie Poczta Polska S.A.) lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. W sprzeciwie należy podać sygnaturę akt sprawy (numer z lewego górnego rogu nakazu VI Nc-e ...) i datę wydania nakazu zapłaty. Zaskarżenie nakazu zapłaty sprzeciwem obejmuje także rozstrzygnięcie o kosztach procesu.

III. W przypadku gdy pozwany nie składa sprzeciwu od nakazu zapłaty, a zaskarża jedynie rozstrzygnięcie w zakresie kosztów procesu zawarte w wydanym nakazie zapłaty, przysługuje mu środek zaskarżenia w postaci zażalenia (jeżeli postanowienie wyda sędzia) wnoszonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia nakazu zapłaty za pośrednictwem Sądu Rejonowego Lublin -Zachód w Lublinie VI Wydziału Cywilnego do Sądu Okręgowego w Lublinie/skargi na orzeczenie referendarza sądowego (jeżeli postanowienie wyda referendarz) wnoszonej w terminie 7 dni od dnia doręczenia nakazu zapłaty do Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie VI Wydziału Cywilnego. Oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego (obecnie Poczta Polska S.A.) jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. W zażaleniu/skardze należy podać sygnaturę akt sprawy (numer z lewego górnego rogu nakazu VI Nc-e ...).

IV. Wniosek o rozłożenie na raty zasądzonego świadczenia należy kierować do wierzyciela - powoda na adres określony w odpisie pozwu.

V. Pozwany może wnieść środek zaskarżenia (wymieniony w pkt. II i III) także drogą elektroniczną - strona www.e-sad.gov.pl po zarejestrowaniu się na stronie (uzyskaniu loginu i hasła; UWAGA: weryfikacja danych przy procedurze zakładania konta użytkownika w systemie EPU trwa przeciętnie ok. 2-3 dni - szczegółowe informacje w zakresie zakładania konta w systemie EPU dostępne są na stronie http://www.e-sad.gov.pl). W takiej sytuacji związany jest drogą elektroniczną komunikacji z sądem w dalszym postępowaniu. Od momentu wniesienia przez pozwanego pisma drogą elektroniczną, w szczególności sprzeciwu/ skargi/ zażalenia, kolejne pisma procesowe niewniesione taką drogą (elektroniczną) nie wywołują skutków prawnych, jakie ustawa wiąże ze złożeniem pisma procesowego do sądu.

VI. Pozwanemu [..........] przydzielono indywidualny kod [..........] pozwalający na uzyskanie dostępu do elektronicznych akt sprawy na stronie http://www.e-sad.gov.pl.

VII. Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczy, na etapie wnoszenia do e-sądu, powinien odpowiadać wymogom pisma procesowego (art. 126 k.p.c). Ponadto winien zawierać wskazanie nakazu zapłaty podlegającego zaskarżeniu oraz zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. W sprawach, w których pozew został wniesiony do e-sądu przed dniem 08/09/2016 roku sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów ani innych dokumentów. W sprawach, w których pozew został wniesiony do e-sądu po dniu 08/09/2016 roku sprzeciw od nakazu zapłaty powinien zawierać wskazanie okoliczności faktycznych i dowodów (do sprzeciwu nie dołącza się dowodów) przy czym sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

VIII. Do złożenia środka zaskarżenia nie jest wymagana reprezentacja pozwanego przez adwokata lub radcę prawnego.

IX. Sąd odrzuca środek zaskarżenia wniesiony po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalny albo którego braków pozwany nie usunął w terminie.

X. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości a sprawa przekazywana jest do sądu według właściwości ogólnej pozwanego (do sądu jego miejsca zamieszkania lub siedziby).

XI. Po przekazaniu sprawy do sądu właściwości ogólnej, należy przedstawić wszystkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne. Sąd po skutecznym przyjęciu sprzeciwu pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

XII. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. Podlega wykonaniu w drodze egzekucji.

XIII. Strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadomić sąd o każdej zmianie swojego zamieszkania lub siedziby. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

XIV. Strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń (osobę fizyczną o pełnej zdolności do czynności prawnych mającą miejsce zamieszkania w Polsce lub osobę prawną z siedzibą w Polsce) w Rzeczypospolitej Polskiej. W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia (art. 1135 [5] k.p.c.).

Nakaz w elektrycznym, a zarzuty i sprzeciw.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona