Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Narkotyki w szkole

Narkotyki w szkole

Data: 2015-01-12 21:45:07
Autor: u2
Narkotyki w szkole
nie ma problemu z dostepem, potwierdzil to niedawno bucus, zna osobiscie dziesiatki, a nawet setki cpunow:-)))

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150110/REG20/150109816

Z dostępnością narkotyków nie ma problemu - twierdzą mieszkańcy i uczniowie łomżyńskich szkół

Tuż przed Nowym Rokiem łomżyńscy policjanci znaleźli w garażu i mieszkaniu należącym do 43-latka blisko 20 gramów amfetaminy, a w mieszkaniu 21-latka (a raczej na parapecie zewnętrznym, gdzie ukrył narkotyk) - 14 gramów amfetaminy. Mimo że kary za posiadanie i handel narkotykami są niezwykle dotkliwe, to dostęp do nich jest bardzo łatwy. Można śmiało zakładać, iż na imprezach młodzieżowych zawsze znajdzie się ktoś, kto je zażywa.

Skalę zjawiska opisuje raport z badań zrealizowanych na zlecenie miasta przez firmę Ekster "Lokalna diagnoza, monitoring oraz strategia rozwiązywania problemów uzależnień i innych zagrożeń społecznych dla miasta Łomża". Ankieterzy przepytali 120 dorosłych mieszkańców i 289 uczniów łomżyńskich szkół (klas VI podstawówek, kl. III gimnazjów i klas II szkół ponadgimnazjalnych).

Wiedzą, że szkodzą, ale...

Młodzi ludzie są świadomi, że zażywanie narkotyków jest szkodliwe. 89 proc. ankietowanych określiło jako duże ryzyko zdrowotne związane z zażywaniem, zaledwie jeden procent twierdzi, że ryzyka nie ma lub jest bardzo małe. Niestety, ta wiedza nie przekłada się na unikanie przez młodzież kontaktu z narkotykami. 5 proc. uczniów klas VI szkół podstawowych przyznało się do kontaktu ze środkami odurzającymi, w klasach III gimnazjów - już 15 proc., a w klasach II szkół ponadgimnazjalnych - aż 38 proc.

Po jakie środki sięgają młodzi ludzie? Najpopularniejsza jest marihuana i haszysz (wskazało je 3 proc. uczniów podstawówek, 10 proc. gimnazjalistów i 15 proc. uczniów szkół średnich). Uczniowie równie często sięgają po środki nasenne bez wiedzy lekarza (odpowiednio: 2 proc., 3 proc. i 11 proc.). Po amfetaminę sięgnęło po 3 proc. uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a po LSD i inne halucynogeny 2 proc. gimnazjalistów i 4 proc. uczniów szkół średnich. Niezwykle destrukcyjne dla organizmu środki wziewne, jak butapren lub rozpuszczalnik zażywało 1 proc. badanych uczniów gimnazjów i 4 proc. uczniów szkół średnich.

Trawka jak piwko

Paleniu marihuany i haszyszu, czyli tzw. miękkich narkotyków towarzyszy najczęściej powszechne wśród młodych ludzi przekonanie o ich małej szkodliwości. Nic bardziej mylnego. Terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi cały czas podkreślają, że od tego zazwyczaj się zaczyna problem z uzależnieniem od groźniejszych substancji. Do kontaktów z narkotykami w ciągu ostatniego miesiąca poprzedzającego badanie przyznało się 10 proc. uczniów III klas gimnazjów i 11 proc. II klas szkół ponadgimnazjalnych, a w ciągu ostatniego roku - odpowiednio 10 proc. i 29 proc. z nich.

38 proc. uczniów uważa, że dostęp do narkotyków jest "zdecydowanie łatwy" lub "raczej łatwy". Kupić narkotyki najłatwiej według nich można w dyskotece, pubie (22 proc.), w mieszkaniu dealera (14 proc.), czy wręcz na ulicy, w parku (11 proc.). Ankieterzy pytali też młodych ludzi, czy spotkali osobę, która rozprowadza narkotyki. 8 proc. uczniów kl. VI podstawówek odpowiedziało, że spotkały taką osobę w szkole, a 15 proc., że poza szkołą. W gimnazjach już 18 proc. spotkało dilera w szkole (41 proc. poza szkołą), zaś w szkołach ponadgimnazjalnych było to odpowiednio: 18 proc. i 44 proc.

Również zdaniem dorosłych mieszkańców, którzy wzięli udział w badaniach, dostęp do narkotyków jest "zdecydowanie łatwy" (32 proc.) lub "raczej łatwy" (15 proc.). Ponad połowa ankietowanych (56 proc.) spotkała na terenie Łomży narkomanów. 27 proc. zna takich ludzi osobiście.

Za to dopalacze zdecydowanie wyszły już z mody. Jedna trzecia uczniów gimnazjów i szkół średnich wie, gdzie można je kupić (11 proc. uczniów szkół podstawowych), ale do kontaktu z dopalaczami przyznało się 2 proc. uczniów podstawówek, 6 proc. gimnazjalistów i 9 proc. uczniów szkół średnich.


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywają slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Narkotyki w szkole

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona