Grupy dyskusyjne   »   pl.rec.nurkowanie   »   [MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni

[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni

Data: 2010-06-18 11:50:14
Autor: Pawe艂 \"Nekton\" Por臋ba
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Zapraszam na kursy nurkowania do Bazy Nurkowej Hel w Jastarni.



OWD
Kurs podstaw nurkowania, jednak w odr贸偶nieniu od wi臋kszo艣ci kurs贸w OWD czy P1 oferowanych na naszym rynku, ten kurs obejmuje faktycznie kompletne podstawy nurkowania. W programie du偶o nacisku po艂o偶one jest na PRAKTYK臉 nurkowania, p艂ywalno艣膰, trym, pozycj臋 pod wod膮, p艂ywanie 偶abk膮 i manewry (偶abka wsteczna, zwroty w miejscu), komunikacj臋 z partnerem, 艣wiadomo艣膰 otoczenia, realne przygotowanie do sytuacji awaryjnych itd. Kurs uprawnia do nurkowania do 21m i daje faktyczne umiej臋tno艣ci by samodzielnie planowa膰 i wykonywa膰 takie nurkowania.

Je艣li za艣 masz ju偶 uprawnienia nurkowe, jednak wcze艣niejsze szkolenie nie da艂o Ci swobody poruszania si臋 pod wod膮, swobody operowania sprz臋tem i swobodnego korzystania z szeregu technik nurkowych dost臋pnych dobrze wyszkolonym nurkom, je艣li s膮 sytuacje podwodne kt贸re nape艂niaj膮 Ci臋 l臋kiem,  to zapraszam na warsztaty uzupe艂niaj膮ce lub jeden z bardziej zaawansowanych kurs贸w.
Dzi臋ki indywidualnemu tokowi nauczania, na ka偶dym poziomie szkolenia istnieje mo偶liwo艣膰 uzupe艂nienia podstawowych umiej臋tno艣ci. Nigdy nie jest za wcze艣nie na porz膮dne szkolenie! Im wcze艣niej nurek zaczyna pos艂ugiwa膰 si臋 poprawnymi technikami nurkowymi, tym 艂atwiej mu przychodzi nauka i nurkowanie a najwi臋cej problem贸w maj膮 osoby kt贸re przez bardzo d艂ugi czas utrwala艂y b艂臋dy wpojone przez niew艂a艣ciwe szkolenie.
Zapraszam na kursy i warsztaty:

AOWD
Uprawnienia do 30m. Planowanie bezdekompresyjnych nurkowa艅 g艂臋bokich, dalsze doskonalenie podstawowych umiej臋tno艣ci oraz zapoznanie si臋 z kilkoma r贸偶nymi rodzajami nurkowa艅 (nurkowanie wrakowe, nawigacja podwodna itp). Na kursie nurkowie 膰wicz膮 podstawowe sytuacje ratownicze i autoratownicze.

DEEP
Rozszerzenie uprawnie艅 do 40m. Dalsze doskonalenie podstawowych umiej臋tno艣ci, rozszerzenie 膰wicze艅 autoratowniczych, zapoznanie si臋 w praktyce i teorii z zagadnieniem narkozy azotowej;>


RESCUE
Trening sytuacji ratowniczych i autoratowniczych. Wszystkie 膰wiczenia wykonywane s膮 na sprz臋cie adekwatnym do poziomu wyszkolenia i w realistycznych warunkach (np. 膰wiczenia w toni wodnej a nie np. wyci膮ganie nieprzytomnego przy linie opustowej jak to cz臋sto na kursach bywa). UWAGA! Kurs RESXCUE jest do艣膰 trudny dla os贸b ze s艂abymi podstawami, dlatego polecam wcze艣niej zrobi膰 AOWD lub inny kurs na kt贸rym jest czas na doskonalenie tych umiej臋tno艣ci (lub odpowiednie warsztaty). Mimo relatywnie trudnych 膰wicze艅, polecam zrobi膰 ten kurs, gdy偶 daje on umiej臋tno艣ci radzenia sobie w powa偶nych sytuacjach awaryjnych, sytuacjach kt贸re zdarzaj膮 si臋 rzadko, ale jak ju偶 si臋 wydarz膮 stanowi膮 powa偶ne zagro偶enie r贸wnie偶 dla nieprzygotowanego ratownika.

Basic EANx
Operacyjne i konserwatywne u偶ywanie nitroks贸w (mieszanin azotu i tlenu) o zawarto艣ci tlenu do 40. Kurs jest okazj膮 dla doszlifowania podstawowych umiej臋tno艣ci bez rozszerzenia zakresu g艂臋boko艣ci nurkowania. Ponadto na kursie kursanci ucz膮 si臋 jak si臋 zachowa膰 w sytuacjach awaryjnych typowych dla nurkowania nitroksowego.

Adv EANx
Nurkowania z wykorzystaniem nitroks贸w i tlenu do akceleracji dekompresji. Nurkowanie do 42m z kr贸tk膮 dekompresj膮 i jednym stejd偶em.
Ten kurs otwiera drog臋 do nurkowa艅 technicznych. Cho膰 pozornie ten kurs niewiele powi臋ksza g艂臋boko艣膰 w stosunku do DEEPa, to jednak otwiera drog臋 do sensownego zwiedzania wielu wrak贸w znajduj膮cych si臋 na g艂臋boko艣ci od 30 do czterdziestu kilku metr贸w dzi臋ki temu, i偶 czas denny na tym poziomie wyszkolenia mo偶e by膰 o wiele d艂u偶szy ni偶 na poziomie nurkowa艅 bezdekompresyjnych.

Technical
Nurkowania do 51m g艂臋boko艣ci z wykorzystaniem nitroks贸w i tlenu do akceleracji dekompresji. Nurkowania z dwoma gazami dekompresyjnymi i d艂ug膮 dekompresj膮. Dalsze rozszerzenie mo偶liwo艣ci eksploracji przede wszystkim poprzez umo偶liwienie d艂u偶szego pobytu w ciekawych miejscach.

nTMX
Nurkowania do 60m z u偶yciem normoksycznych trymiks贸w otwieraj膮ce drog臋 do bardzo ciekawych Ba艂tyckich wrak贸w takich jak Franken (acz nie ca艂y), Parowiec, T5, V315 i wiele innych.

Wreck
Nurkowania wrakowe. Poziom kursu dostosowany do potrzeb i aktualnych uprawnie艅 uczestnik贸w. Kurs obejmuje techniki penetracji wrak贸w, zapoznaje z technikami por臋czowania, z technikami radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi na wrakach, z wycinaniem si臋 z linek i sieci, z u偶yciem bojek sygnalizacyjnych itd.

Divemaster
Kurs pomocnika instruktora i przewodnika nurkowego. W ramach kursu DM zapoznacie si臋 z metodyk膮 nauczania nurkowania (metodyk膮 nauczania prawdziwego nurkowania, a nie macdonaldowymi sztuczkami z odfajkowywaniem czeklisty), z filmowaniem podwodnym, prowadzeniem nurk贸w w r贸偶nych nurkowaniach.
UWAGA! Warunkiem wst臋pnym dla divemastera jest posiadanie uprawnie艅 Adv EANx, Rescue i kurs贸w ratowniczych (ratownika tlenowego) a warunkiem zako艅czenia tego kursu jest prezentowanie tych umiej臋tno艣ci w jako艣ci demonstracyjnej.

Zapraszam ch臋tnych do zrobienia kursu Divemastera w zamian z prac臋 w bazie po kursie (szczeg贸艂y b臋dziemy uzgadnia膰 indywidualnie).

Widz臋 tu komentarze od moich konkurent贸w, kiepskich nurk贸w i jeszcze gorszych instruktor贸w,  kt贸rzy ze swoich niedostatk贸w czyni膮 bro艅 w walce z konkurencj膮. Ka偶dy kto uwa偶a, 偶e przep艂yni臋cie 700m pod wod膮 (tra艂owiec robiony z brzegu) ich przerasta, mo偶e przyj艣膰 na warsztaty doskonalenia technik poruszania si臋 pod wod膮. Oczywi艣cie powinien to zrobi膰 ZANIM zostanie instruktorem. Na kursach nie p艂ywam z brzegu na ten wrak, ale - tak dla przyjemno艣ci - owszem, by艂em tam wielokrotnie. Raz nawet poszed艂em razem z koleg膮 kt贸ry pr贸bowa艂 znale藕膰 go na skuterze .... c贸偶, nie znalaz艂, a ja tak! No ale ja p艂ywam 偶abk膮 i techfinach, jak kto艣 si臋 upiera na kraula i mi臋kkie twinco艣tamy, to nie dziwne, 偶e uwa偶a to za jaki艣 wyczyn wykraczaj膮cy poza granice dopuszczalnego ryzyka;> C贸偶, NIE JEST to wyczyn. Nurkuj臋 w jaskiniach na odleg艂o艣膰 o PONAD KILOMETR WI臉KSZ膭 ni偶 odleg艂o艣膰 od brzegu do tra艂owca. Tam nie ma mo偶liwo艣ci wynurzy膰 si臋 wcze艣niej. Czy kto艣 powie, 偶e 1750m penetracji jaskini to niedopuszczalne ryzyko? Pewnie tak, ale czy warto si臋 u kogo艣 o tak ograniczonych horyzontach szkoli膰?
Tak wi臋c niech anonimowe kulki czy szczurki sobie tutaj popiskuj膮, a ja zapraszam na kursy nurkowania, na kt贸rych poziom szkolenia jest dostosowany do potrzeb i aspiracji ka偶dego kursanta! Kursy na kt贸rych nie odpuszczam podstaw, a je艣li kto艣 jest zdolny i ma ochot臋, to mo偶e nauczy膰 si臋 o wiele wi臋cej ni偶 programowe minimum. I umie膰 wyzwoli膰 si臋 z arbitralnych ogranicze艅 narzucanych przez kiepskich instruktor贸w. Na kursach 膰wiczymy:
- dekompresje wykonywane w toni
- dekompresje wykonywane w ruchu
- planowanie dekompresji w locie
- skoki do wody wszystkimi trzema podstawowymi metodami (skok do przodu na zawory, skok na proste nogi, przewr贸t w ty艂 z burty)
i wiele wiele innych technik kt贸re budz膮 kontrowersje.


pozdrawiam
Pawe艂 Por臋ba
0604 0604 28
787 397 361
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-06-18 13:34:36
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
Zapraszam na kursy nurkowania do Bazy Nurkowej Hel w Jastarni.

a ja zapraszam na kursy nurkowania, na kt髍ych poziom szkolenia jest dostosowany do potrzeb i aspiracji ka縟ego kursanta! Kursy na kt髍ych nie odpuszczam podstaw, a je縧i kto jest zdolny i ma ochot, to mo縠 nauczy si o wiele wi阠ej ni programowe minimum.

To masz pere砮czk DM.

 jacekplacek <jacekiala.WYTNIJ@gazeta.pl> napisa(a): 
A gdzie ja cie, g潮bie jeden, pyta砮m dlaczego polecasz Roberta?

Ale z ciebie t阷y pojeb. A Robert niby ma doktorat czy patent w CCRach? Znaj
miar pajacu.

Ps. Przepraszam Robert, ale ten kretyn przebija sam siebe.

...
Dlatego jakakolwiek twoja opinia o dowolnym instruktorze zas硊guje jedynie, zeby cie w dupe kopn眂, bo wynika wy砤cznie z widzimisie uposledzonego genetycznie os砤.


Gratuluj Pawle pi阫nego wyszkolenia, to Twoja wizyt體ka Twoje 秗odowisko ?
On zawzi阠ie reklamuje IANTD, sta was na tak reklam ?

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-06-18 15:00:05
Autor: tomq100
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni

Widz臋 tu komentarze od moich konkurent贸w, kiepskich nurk贸w i jeszcze
gorszych instruktor贸w, kt贸rzy ze swoich niedostatk贸w czyni膮 bro艅 w walce
z konkurencj膮. Ka偶dy kto uwa偶a, 偶e przep艂yni臋cie 700m pod wod膮
(tra艂owiec robiony z brzegu) ich przerasta, mo偶e przyj艣膰 na warsztaty
doskonalenia technik poruszania si臋 pod wod膮. Oczywi艣cie powinien to
zrobi膰 ZANIM zostanie instruktorem. Na kursach nie p艂ywam z brzegu na
ten wrak, ale - tak dla przyjemno艣ci - owszem, by艂em tam wielokrotnie.
Raz nawet poszed艂em razem z koleg膮 kt贸ry pr贸bowa艂 znale藕膰 go na skuterze
... c贸偶, nie znalaz艂, a ja tak! No ale ja p艂ywam 偶abk膮 i techfinach, jak
kto艣 si臋 upiera na kraula i mi臋kkie twinco艣tamy, to nie dziwne, 偶e uwa偶a
to za jaki艣 wyczyn wykraczaj膮cy poza granice dopuszczalnego ryzyka;>
C贸偶, NIE JEST to wyczyn. Nurkuj臋 w jaskiniach na odleg艂o艣膰 o PONAD
KILOMETR WI臉KSZ膭 ni偶 odleg艂o艣膰 od brzegu do tra艂owca. Tam nie ma
mo偶liwo艣ci wynurzy膰 si臋 wcze艣niej. Czy kto艣 powie, 偶e 1750m penetracji
jaskini to niedopuszczalne ryzyko? Pewnie tak, ale czy warto si臋 u kogo艣
o tak ograniczonych horyzontach szkoli膰?
Tak wi臋c niech anonimowe kulki czy szczurki sobie tutaj popiskuj膮, a ja
zapraszam na kursy nurkowania, na kt贸rych poziom szkolenia jest
dostosowany do potrzeb i aspiracji ka偶dego kursanta! Kursy na kt贸rych
nie odpuszczam podstaw, a je艣li kto艣 jest zdolny i ma ochot臋, to mo偶e
nauczy膰 si臋 o wiele wi臋cej ni偶 programowe minimum. I umie膰 wyzwoli膰 si臋
z arbitralnych ogranicze艅 narzucanych przez kiepskich instruktor贸w. Na
kursach 膰wiczymy:
- dekompresje wykonywane w toni
- dekompresje wykonywane w ruchu
- planowanie dekompresji w locie
- skoki do wody wszystkimi trzema podstawowymi metodami (skok do przodu
na zawory, skok na proste nogi, przewr贸t w ty艂 z burty)
i wiele wiele innych technik kt贸re budz膮 kontrowersje.


Doda艂bym tylko, 偶eby reklama by艂a kompletna: "z nara偶eniem 偶ycia"

Data: 2010-06-18 20:39:48
Autor: Krzysiek Burza
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
Zapraszam na kursy nurkowania do Bazy Nurkowej Hel w Jastarni.



OWD
Kurs podstaw nurkowania, jednak w odr贸偶nieniu od wi臋kszo艣ci kurs贸w OWD czy P1 oferowanych na naszym rynku, ten kurs obejmuje faktycznie kompletne podstawy nurkowania. W programie du偶o nacisku po艂o偶one jest na PRAKTYK臉 nurkowania, p艂ywalno艣膰, trym, pozycj臋 pod wod膮, p艂ywanie 偶abk
i manewry (偶abka wsteczna, zwroty w miejscu), komunikacj臋 z partnerem, 艣wiadomo艣膰 otoczenia, realne przygotowanie do sytuacji awaryjnych itd. Kurs uprawnia do nurkowania do 21m i daje faktyczne umiej臋tno艣ci by samodzielnie planowa膰 i wykonywa膰 takie nurkowania.

Je艣li za艣 masz ju偶 uprawnienia nurkowe, jednak wcze艣niejsze szkolenie nie da艂o Ci swobody poruszania si臋 pod wod膮, swobody operowania sprz臋tem i swobodnego korzystania z szeregu technik nurkowych dost臋pnych dobrze wyszkolonym nurkom, je艣li s膮 sytuacje podwodne kt贸re nape艂niaj膮 Ci臋 l臋kiem,  to zapraszam na warsztaty uzupe艂niaj膮ce lub jeden z bardziej zaawansowanych kurs贸w.
Dzi臋ki indywidualnemu tokowi nauczania, na ka偶dym poziomie szkolenia istnieje mo偶liwo艣膰 uzupe艂nienia podstawowych umiej臋tno艣ci. Nigdy nie jest za wcze艣nie na porz膮dne szkolenie! Im wcze艣niej nurek zaczyna pos艂ugiwa膰 si臋 poprawnymi technikami nurkowymi, tym 艂atwiej mu przychodzi nauka i nurkowanie a najwi臋cej problem贸w maj膮 osoby kt贸re przez bardzo d艂ugi czas utrwala艂y b艂臋dy wpojone przez niew艂a艣ciwe szkolen
ie.
Zapraszam na kursy i warsztaty:

AOWD
Uprawnienia do 30m. Planowanie bezdekompresyjnych nurkowa艅 g艂臋bokich, dalsze doskonalenie podstawowych umiej臋tno艣ci oraz zapoznanie si臋 z kilkoma r贸偶nymi rodzajami nurkowa艅 (nurkowanie wrakowe, nawigacja podwodna itp). Na kursie nurkowie 膰wicz膮 podstawowe sytuacje ratownicze i autoratownicze.

DEEP
Rozszerzenie uprawnie艅 do 40m. Dalsze doskonalenie podstawowych umiej臋tno艣ci, rozszerzenie 膰wicze艅 autoratowniczych, zapoznanie si臋 w praktyce i teorii z zagadnieniem narkozy azotowej;>


RESCUE
Trening sytuacji ratowniczych i autoratowniczych. Wszystkie 膰wiczenia wykonywane s膮 na sprz臋cie adekwatnym do poziomu wyszkolenia i w realistycznych warunkach (np. 膰wiczenia w toni wodnej a nie np. wyci膮ganie nieprzytomnego przy linie opustowej jak to cz臋sto na kursach bywa). UWAGA! Kurs RESXCUE jest do艣膰 trudny dla os贸b ze s艂abymi podstawami, dlatego polecam wcze艣niej zrobi膰 AOWD lub inny kurs na kt贸rym jest czas na doskonalenie tych umiej臋tno艣ci (lub odpowiednie warsztaty). Mimo relatywnie trudnych 膰wicze艅, polecam zrobi膰 ten kurs, gdy偶 daje on umiej臋tno艣ci radzenia sobie w powa偶nych sytuacjach awaryjnych, sytuacjach kt贸re zdarzaj膮 si臋 rzadko, ale jak ju偶 si臋 wydarz膮 stanowi膮 powa偶ne zagro偶enie r贸wnie偶 dla nieprzygotowanego ratowni
ka.

Basic EANx
Operacyjne i konserwatywne u偶ywanie nitroks贸w (mieszanin azotu i tlenu) o zawarto艣ci tlenu do 40. Kurs jest okazj膮 dla doszlifowania podstawowych umiej臋tno艣ci bez rozszerzenia zakresu g艂臋boko艣ci nurkowania. Ponadto na kursie kursanci ucz膮 si臋 jak si臋 zachowa膰 w sytuacjach awaryjnych typowych dla nurkowania nitroksowego.

Adv EANx
Nurkowania z wykorzystaniem nitroks贸w i tlenu do akceleracji dekompresji. Nurkowanie do 42m z kr贸tk膮 dekompresj膮 i jednym stejd偶em.
Ten kurs otwiera drog臋 do nurkowa艅 technicznych. Cho膰 pozornie ten kurs niewiele powi臋ksza g艂臋boko艣膰 w stosunku do DEEPa, to jednak otwiera drog臋 do sensownego zwiedzania wielu wrak贸w znajduj膮cych si臋 na g艂臋boko艣ci od 30 do czterdziestu kilku metr贸w dzi臋ki temu, i偶 czas denny na tym poziomie wyszkolenia mo偶e by膰 o wiele d艂u偶szy ni偶 na poziomie nurkowa艅 bezdekompresyjnych.

Technical
Nurkowania do 51m g艂臋boko艣ci z wykorzystaniem nitroks贸w i tlenu do akceleracji dekompresji. Nurkowania z dwoma gazami dekompresyjnymi i d艂ug膮 dekompresj膮. Dalsze rozszerzenie mo偶liwo艣ci eksploracji przede wszystkim poprzez umo偶liwienie d艂u偶szego pobytu w ciekawych miejscach.

nTMX
Nurkowania do 60m z u偶yciem normoksycznych trymiks贸w otwieraj膮ce drog臋 do bardzo ciekawych Ba艂tyckich wrak贸w takich jak Franken (acz nie ca艂y), Parowiec, T5, V315 i wiele innych.

Wreck
Nurkowania wrakowe. Poziom kursu dostosowany do potrzeb i aktualnych uprawnie艅 uczestnik贸w. Kurs obejmuje techniki penetracji wrak贸w, zapoznaje z technikami por臋czowania, z technikami radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi na wrakach, z wycinaniem si臋 z linek i sieci, z u偶yciem bojek sygnalizacyjnych itd.

Divemaster
Kurs pomocnika instruktora i przewodnika nurkowego. W ramach kursu DM zapoznacie si臋 z metodyk膮 nauczania nurkowania (metodyk膮 nauczania prawdziwego nurkowania, a nie macdonaldowymi sztuczkami z odfajkowywaniem czeklisty), z filmowaniem podwodnym, prowadzeniem nurk贸w w r贸偶nych nurkowaniach.
UWAGA! Warunkiem wst臋pnym dla divemastera jest posiadanie uprawnie艅 Adv EANx, Rescue i kurs贸w ratowniczych (ratownika tlenowego) a warunkiem zako艅czenia tego kursu jest prezentowanie tych umiej臋tno艣ci w jako艣ci demonstracyjnej.

Zapraszam ch臋tnych do zrobienia kursu Divemastera w zamian z prac臋 w bazie po kursie (szczeg贸艂y b臋dziemy uzgadnia膰 indywidualnie).

Widz臋 tu komentarze od moich konkurent贸w, kiepskich nurk贸w i jeszcze gorszych instruktor贸w,  kt贸rzy ze swoich niedostatk贸w czyni膮 bro艅 w walce z konkurencj膮. Ka偶dy kto uwa偶a, 偶e przep艂yni臋cie 700m pod wod膮 (tra艂owiec robiony z brzegu) ich przerasta, mo偶e przyj艣膰 na warsztaty doskonalenia technik poruszania si臋 pod wod膮. Oczywi艣cie powinien to zrobi膰 ZANIM zostanie instruktorem. Na kursach nie p艂ywam z brzegu na ten wrak, ale - tak dla przyjemno艣ci - owszem, by艂em tam wielokrotnie. Raz nawet poszed艂em razem z koleg膮 kt贸ry pr贸bowa艂 znale藕膰 go na skuterze
 .... c贸偶, nie znalaz艂, a ja tak! No ale ja p艂ywam 偶abk膮 i techfinach, jak
 kto艣 si臋 upiera na kraula i mi臋kkie twinco艣tamy, to nie dziwne, 偶e uwa偶a to za jaki艣 wyczyn wykraczaj膮cy poza granice dopuszczalnego ryzyka;> C贸偶, NIE JEST to wyczyn. Nurkuj臋 w jaskiniach na odleg艂o艣膰 o PONAD KILOMETR WI臉KSZ膭 ni偶 odleg艂o艣膰 od brzegu do tra艂owca. Tam nie ma mo偶liwo艣ci wynurzy膰 si臋 wcze艣niej. Czy kto艣 powie, 偶e 1750m penetracji jaskini to niedopuszczalne ryzyko? Pewnie tak, ale czy warto si臋 u kogo艣 o tak ograniczonych horyzontach szkoli膰?
Tak wi臋c niech anonimowe kulki czy szczurki sobie tutaj popiskuj膮, a ja zapraszam na kursy nurkowania, na kt贸rych poziom szkolenia jest dostosowany do potrzeb i aspiracji ka偶dego kursanta! Kursy na kt贸rych nie odpuszczam podstaw, a je艣li kto艣 jest zdolny i ma ochot臋, to mo偶e nauczy膰 si臋 o wiele wi臋cej ni偶 programowe minimum. I umie膰 wyzwoli膰 si臋 z arbitralnych ogranicze艅 narzucanych przez kiepskich instruktor贸w. Na kursach 膰wiczymy:
- dekompresje wykonywane w toni
- dekompresje wykonywane w ruchu
- planowanie dekompresji w locie
- skoki do wody wszystkimi trzema podstawowymi metodami (skok do przodu na zawory, skok na proste nogi, przewr贸t w ty艂 z burty)
i wiele wiele innych technik kt贸re budz膮 kontrowersje.


pozdrawiam
Pawe艂 Por臋ba
0604 0604 28
787 397 361
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Witaj mam tylko pytanie jakiej federacji nurkowej certyfikat otrzymam po kursie u Ciebie???
PADI, CMAS, LOK,IANTD????


--


Data: 2010-06-26 10:50:15
Autor: SHARMDIVER.PL
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
On 6/18/2010 12:50 PM, "Pawe艂 \"Nekton\" Por臋ba" wrote:
Zapraszam na kursy nurkowania do Bazy Nurkowej Hel w Jastarni.



OWD
Kurs podstaw nurkowania, jednak w odr膫艂墓藕nieniu od wi脛锟絢szo墓锟絚i kurs膫艂w
OWD czy P1 oferowanych na naszym rynku, ten kurs obejmuje faktycznie
kompletne podstawy nurkowania.
pozdrawiam
Pawe墓锟 Por脛锟絙a
0604 0604 28
787 397 361
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Popieram jako艣膰.

Wszystkie osoby wyszkolone przez Instruktora P. Por臋b臋 mog膮 nurkowa膰 za 15 euro/dzie艅/max. 3 nurkowania w Naama Bay.
Oferta wa偶na do ko艅ca miesi膮ca

Data: 2010-06-26 14:17:36
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
- planowanie dekompresji w locie

NOF.pdf str 5. Przyk砤d 1: Jest tu obliczenie g酬boko禼i Pierwszego Przystanku dla nurkowania powietrznego. Pada nast阷uj眂e zdanie "Tkanki szybsze odsyci硑 si w trakcie wynurzania do 21m, Tkanki wolniejsze nie zd笨y硑 si nasyci w
trakcie nurkowania)."

O jakich szybszych tkankach M體isz ? dla ZH-L16 1b to 5 minutowa tkanka,
szybszych azot nie ma (1 4min nie stosowana, by硑 problemy dekompresyjne przy
jej stosowaniu).
Czy to Ctrl C, Ctrl V ?

pozdrawiam rc


--


Data: 2010-06-30 17:59:00
Autor: Pawe艂 \"Nekton\" Por臋ba
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Par臋 os贸b podes艂a艂o mi linki do Twoich wypowiedzi na temat NOFa, kt贸re wtykasz w r贸偶ne dyskusje na sekcie. Ot贸偶 ja nie mam czasu na 艣ledzenie wszystkich w膮tk贸w waszych internetowych wojen, wi臋c je艣li masz co艣 do NOFa, to napisz w osobnym topiku i mo偶e jak Twoje szczekanie na sekcie kiedy艣 zniech臋ci wszystkich kursant贸w do przyje偶d偶ania tutaj, to znajd臋 czas 偶eby odpowiedzie膰;>

P贸ki co na szybko:
po to by zrozumie膰 teori臋 dekompresji potrzebna jest wiedza z fizyki, biologii i modelowania matematycznego. Wiedza chemiczna nie jest tu potrzebna, chyba 偶e do chemii wliczysz wiedz臋 o FIZYCZNYCH w艂a艣ciwo艣ciach paru cz膮steczek chemicznych takich jak woda albo kwasy t艂uszczowe czy sterole...
Ty nie posiadasz wiedzy w 呕ADNEJ z tych dziedzin.
Osoby kt贸re cytujesz posiadaj膮 pewn膮 wiedz臋 z cz臋艣ci z tych dziedzin, ale to co wiedz膮 NIE WYSTARCZA IM DO TEGO BY TWORZY膯 W艁ASNE MODELE DEKOMPRESYJNE. Dlatego s膮 oni skazani na cytowanie cudzych prac. I um贸wmy si臋, 偶e cytuj膮 prof Buhlmana, kt贸rego model powsta艂 kilkadziesi膮t lat temu i przez ten czas zosta艂 zweryfikowany NEGATYWNIE. Obecnie prawie nikt kto robi dekompresyjne nurkowania nie nurkuje wg tego b艂臋dnego modelu (cho膰 jest pewna pula os贸b kt贸re tak my艣l膮!).
W momencie w kt贸rym wykonywano tak jak w Twoim ukochanym LOKU windy przy linie i dekompresje liczono na podstawie maksymalnej g艂臋boko艣ci nurkowania, to jeszcze ludzie jako艣 prze偶ywali tak zaplanowane dekompresje (cho膰 cierpieli od objaw贸w choroby dekompresyjnej takich jak zm臋czenie, gor膮czka czy senno艣膰 po nurkowaniu).
Je艣li jednak wierzysz w ten model, to proponuje prosty uk艂ad.
Ostatnio zrobi艂em np. nurkowanie 40'/66m. Profil dekompresji wyliczony wg NOFa wygl膮da艂 tak:
39m 1'
36m 1'
33m 2'
30m 3'
27n 4'
24m 5'
21m 15' Nx50
18m 15' Nx50
15m 5' Nx50
12m 5' Nx50
9m 10' Nx50
6m 45' O2
(do tego na 9m by艂a jedna przerwa na gazie plecowym (6') a na 6m dwie (po 5').

To samo nurkowanie zaplanowane wg Twojego guru dekompresyjnego wygl膮da艂oby tak:

24m 2'
21m 2' Nx50
18m 4' Nx50
15m 5' Nx50
12m 7' Nx50
9m 10' Nx50
6m 35' O2

Proponuje prosty sprawdzian: idziemy na nurkowanie, robimy ten sam profil, po czym Ty robisz dekompresje wg ZHL16 Buhlmana, a ja wg NOFa. Potem, jak ju偶 wyjdziesz z komory dekompresyjnej, por贸wnujemy do艣wiadczenia i rozmawiamy o podstawach matematycznych, fizycznych, fizjologicznych, a nawet je艣li sobie 偶yczysz, oraz w Twoim m贸zgu pozostanie obszar odpowiedzialny za pami臋tanie tego poj臋cia - chemicznych, takich czy innych modeli dekompresyjnych...

O jakich szybszych tkankach M贸wisz ? dla ZH-L16 1b to 5 minutowa tkanka,
szybszych azot nie ma (1 4min nie stosowana, by艂y problemy dekompresyjne przy
jej stosowaniu).
Czy to Ctrl C, Ctrl V ?

Tu w艂a艣nie s膮 niezb臋dne podstawy wiedzy z fizyki, matematyki i fizjologii. One pozwalaj膮 zrozumie膰, z jakich b艂臋dnych za艂o偶e艅 wynik艂y problemy z tkank膮 4' w modelu ZHL16. Ot贸偶 Buhlman za艂o偶y艂 sobie ograniczenie pr臋dko艣ci wynurzania na 10m/min i zgodnie z tym co napisa艂em w materiale kt贸ry czyta艂e艣 - okaza艂o si臋, 偶e ta tkanka odsyca si臋 na bie偶膮co w trakcie wynurzania z tak膮 pr臋dko艣ci膮. Ponadto Buhlman za艂o偶y艂 sobie ABSURDALNIE du偶e przesycenia krytyczne w tej tkance i dlatego ona NIGDY nie limitowa艂a wynurze艅. Po to by poprawi膰 model zmieni艂 tkank臋 na 5' w kt贸rej dopu艣ci艂 mniejsze przesycenia i ona dopiero zacz臋艂a mu jako艣 tam dzia艂a膰.
To wszystko nie oznacza, 偶e w organizmie NIE MA szybszych tkanek ni偶 5'. S膮. I one s膮 krytyczne na przyk艂ad przy doborze pr臋dko艣ci wynurzania.
Tak na marginesie - zagadnienia dekompresyjne analizuj臋 za pomoc膮 perfuzyjno dyfuzyjnego modelu saturacji opartego nie na 16 jak u Buhlmana, ale na 57 tkankach, tak wi臋c w moim modelu mog臋 bez problemu uwzgl臋dni膰 zar贸wno tkank臋 1, 2, 3, 4 i 5ciominutow膮 i wystarcza mi jeszcze miejsca w excelu na modelowanie ca艂ego pozosta艂ego obszaru o wiele g臋艣ciej ni偶 to robi艂 Buhlman kilkadziesi膮t lat temu...

>> NOF.pdf str 2 "GP: G贸rskie przesuni臋cie, przesuni臋cie o kt贸re
>> zmieniamy po艂o偶enie przystank贸w i stref nurkuj膮c na wysoko艣ci.
>> GP=(1-Po)x10m
>> Uwaga! Wszystkie strefy przesuwamy o GP G艁臉BIEJ w stosunku do
>> nurkowa艅 na poziomie morza."

> Mo偶esz poda膰 podstawy fizykochemiczne takiego zdefiniowania tego
> poj臋cia ? Nie s膮dz臋, jak zwykle.

Oczywi艣cie 偶e mog臋. Zakres zastosowania gaz贸w dekompresyjnych jest wyznaczony z jednej strony przez toksyczno艣膰 m贸zgow膮 tlenu, z drugiej za艣 przez zawarto艣膰 gaz贸w oboj臋tnych w mieszaninie. Toksyczno艣膰 m贸zgowa za艣 zale偶y od ci艣nienia parcjalnego tlenu. Ci艣nienie parcjalne gaz贸w oboj臋tnych jest r贸偶nic膮 pomi臋dzy ci艣nieniem otoczenia a ci艣nieniem parcjalnym tlenu. Tak wi臋c praktyczny dob贸r gaz贸w dekompresyjnych opiera si臋 o ograniczenia na ci艣nienie parcjalne tlenu (cz臋sto przyjmuje si臋 zasad臋 1<=pPO2<=1.6). A odpowiednie limity ci艣nienia parcjalnego tlenu b臋d膮 w艂a艣nie przesuni臋te o owo GP z NOFa.

> To kapitalny kawa艂ek dla Strugalskiego,
> mo偶e zawiesi膰 na swojej stronie tak
> jak to zrobi艂 PP w ramach recenzji jego dzie艂 zebranych.

Nie pr贸buj wrabia膰 innych w swoje g艂upie zachcianki. Chcesz si臋 o艣miesza膰 - opisuj rzekome moje b艂臋dy (tudzie偶 innych instruktor贸w IANTD, wszak za to Ci p艂aci infor i sp贸艂ka) pod w艂asnym podpisem albo pod szyldem swoich mocodawc贸w. Tomek Strugalski napisa艂 bardzo du偶o g艂upot w swoich ksi膮偶kach ale nie wykluczone, 偶e ju偶 poszerzy艂 swoj膮 wiedz臋 i by膰 mo偶e teraz wie na czym polega艂y te b艂臋dy. Nie ka偶dy tak jak Ty jest czytelnikiem jednej ksi膮偶ki (K艂osa) przez ca艂e 偶ycie...

> Wpisz臋 dla wi臋kszego obciachu kawa艂ek z
> porz膮dnego dzie艂a "Medycyna Nurkowa"
> J.Krzy偶ak. str 287 7.11.3 "nurkuj膮c w g贸rach
> nale偶y aktualn膮 g艂臋boko艣膰 nurkowania pomno偶y膰
> przez a (alfa) i uzyskamy r贸wnowa偶n膮 g艂臋boko艣膰 na poziomie
> morza. Konieczna jest r贸wnie偶 zmiana g艂臋boko艣ci przystank贸w
> dekompresyjnych i pr臋dko艣膰 wynurzania podzieli膰 przez a. Przystanki
> dekompresyjne b臋d膮 zawsze na mniejszych g艂臋boko艣ciach, a pr臋dko艣膰
> wynurzania zawsze mniejsza od zalecanych w tabelach."

Dobrze by by艂o, gdyby艣 te偶 zacytowa艂 dane, z kt贸rych wynika, i偶 podczas nurkowa艅 g贸rskich planowanych wg powy偶szych zasad - choroba dekompresyjna zdarza艂a si臋 o wiele cz臋艣ciej ni偶 przy nurkowaniach na poziomie morza. Dlaczego? Odpowied藕 jest prosta: powy偶sza koncepcja jest b艂臋dna.

> Do tego zapytam jeszcze o prawo co m贸wi o ilo艣ci gazu rozpuszczonego
> proporcjonalnej do ci艣nienia i obraz wpadki jest pe艂ny.
> Wstyd jak beret.

Tak. Pan Henry wstydzi si臋 jak beret. Na pewno.

> Ze z艂ych za艂o偶e艅 wychodz膮 upiorne wnioski.

To prawda. Dlatego prosz臋 bardzo - wykonaj cho膰by jedno prawdziwie dekompresyjne nurkowania zgodnie z koncepcjami Buhlmana, a potem dyskutuj o teorii dekompresji. Oczywi艣cie o ile obszary martwicze nie za艂atwi膮 Ci o艣rodka mowy...

> Toksyczno艣膰 tlenowa owszem jest przesuni臋ta g艂臋biej,
> a w przystankach jest b艂膮d gruby.
> Maleje ilo艣膰 gazu rozpuszczonego w tkankach w modelu
> Buhlmanowskim s膮 to liniowe rosn膮ce funkcje ci艣nienia
> (ZH-L16), ci艣nienie spada przystanki trzeba
> robi膰 cz臋艣ciej i odsyca膰 inert w mniejszych porcjach.

Prosty eksperyment my艣lowy pokazuje jak absurdalne jest to podej艣cie:
Wyobra藕my sobie nurkowanie na wysoko艣ci np. 3000m gdzie panuje ci艣nienie ok. 0.7 bara (7m s艂upa wody).
Wykonujemy nurkowanie na 33m g艂臋boko艣ci.
Na tej g艂臋boko艣ci panuje ci艣nienie 3.3+0.7=4 bary czyli tyle ile podczas nurkowania na 30m na poziomie morza - i nasycenie gazem oboj臋tnym jest proporcjonalne do takiego w艂a艣nie ci艣nienia (czyli takie jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza).
Rozwa偶my sobie dekompresj臋 kt贸ra wystarczy do tego by wynurzy膰 si臋 do ci艣nienia 1 bar czyli do g艂臋boko艣ci 3m w tych g贸rach - ot贸偶 taka dekompresja b臋dzie taka jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza - tylko wszystkie przystanki i wszystkie zmiany gazu powinny by膰 przesuni臋te o 3m w d贸艂. Proste jak budowa cepa, prawda?
Pozostaje nam jeszcze obliczy膰 czas kt贸ry potrzebujemy sp臋dzi膰 na owych 3m po to by wynurzy膰 si臋 na powierzchni臋 czyli do ci艣nienia 0.7 bara. (Faktycznie je艣li mamy dobry gaz dekompresyjny, np. tlen czy nawet Nx50, ten czas mo偶emy sp臋dzi膰 g艂臋biej, np. na 9m na tlenie, przy pPO2 1.6 bara). Do wyliczenia tego czasu stosujemy t膮 drug膮 r贸wnowa偶n膮 g艂臋boko艣膰 g贸rsk膮 (wi臋ksz膮 od rzeczywistej) o kt贸rej nie doczyta艂e艣 w NOFie...

W efekcie takiej procedury mamy poprawnie wykonan膮 dekompresj臋 poprawnie wykorzystuj膮c膮 standardowe gazy dekompresyjne, oraz - przed wynurzeniem na powierzchni臋 - poprawn膮 redukcj臋 ci艣nienia gazu w tkankach do warto艣ci bezpiecznych przy ci艣nieniu 0.7bara.

Proste? Jak kto艣 ROZUMIE zjawiska stoj膮ce za powstawaniem i wzrostem p臋cherzyk贸w gazu - proste. Jak nie... to mo偶e sobie gada膰 w internecie bajeczki, bo internet jest cierpliwy... no i jeszcze Ci za to p艂ac膮... mo偶e dzi臋ki tym srebrnikom kt贸re dostaniesz - uda Ci si臋 kiedy艣 wdro偶y膰 sw贸j rebrider do fazy test贸w... co nie? ;>

> Dlatego robienie przystank贸w g艂臋biej i wyskok w
> niskie ci艣nienie jest bzdur膮,
> nie wiele tu pomaga dekompresja tlenowa.

Dla ka偶dego kto zna podstawy fizyki jest jasne, 偶e podczas dekompresji tlenowej usuwanie gazu rozpuszczonego w tkankach jest NIEZALE呕NE od g艂臋boko艣ci na kt贸rej wykonujemy przystanek, gdy偶 zgodnie z prawem Ficka tempo owej dyfuzji zale偶y wy艂膮cznie od gradientu pomi臋dzy ci艣nieniem gazu rozpuszczonego w tkance, a ci艣nieniem gazu rozpuszczonego w krwi t臋tniczej. Tempo usuwania wolnej fazy gazowej zgodnie z r贸wnaniem Laplaca jest tym wy偶sze im wy偶sze niedosycenie, czyli im wy偶sze ci艣nienie otoczenia. Sumarycznie - podczas oddychania czystym tlenem najskuteczniejszy dekompresyjnie jest przystanek na maksymalnej g艂臋boko艣ci jaka jest dopuszczalna ze wzgl臋du na inne uwarunkowania (np. toksyczno艣膰 tlenow膮).
Dlatego te偶 na poziomie morza wszyscy robimy ostatni przystanek na 6m na tlenie i wynurzamy si臋 stamt膮d bezpo艣rednio do powierzchni, a w warunkach obni偶onego ci艣nienia podobn膮 procedur臋 robimy g艂臋biej.
Proste? Jak si臋 ma REALN膭 WIEDZ臉 a nie powtarza slogany i mity nurkowe to proste.

> Drobiazg dalszy, skoro mo偶emy mie膰 mniejsz膮 toksyczno艣膰
> tlenow膮 na mniejszych g艂臋boko艣ciach to dlaczego ca艂膮
> dekompresj臋 mamy zrobi膰 na wysokim ppO2.

Dlatego 偶e tam jest skuteczniejsza. Przy wysokim PPO2 mamy po prostu wi臋ksze okienko tlenowe i szybsze usuwanie wolnej fazy gazowej. Je艣li w to nie wierzysz, to przekonaj Si膰k臋 i Kota 偶eby leczyli chorob臋 dekompresyjn膮 przy ni偶szych ci艣nieniach w komorze...

Tyle mojego dyskutowania z ignorantem RC. Kursanci zaraz przyklej膮 kieszenie do suchacza i wracam do pracy kt贸ra sko艅czy si臋 blisko p贸艂nocy... By艂o dyskutowa膰 o NOFie zim膮, gdy  prezentowa艂em go na konferencji i mia艂em wi臋cej czasu na dyskusje. Teraz - zapraszam na kursy, na kt贸rych osobi艣cie mo偶emy sobie wyja艣nia膰 w膮tpliwo艣ci, ogl膮da膰 wykresy i sprawdza膰 jak r贸偶ne modele dekompresyjne dzia艂aj膮 w praktyce...

pozdrawiam
Pawe艂 Por臋ba
604 0604 28
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-06-30 19:49:01
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
Par&#65533; os贸b podes&#65533;a&#65533;o mi linki do Twoich wypowiedzi na temat NOFa, kt贸re wtykasz w r贸偶ne dyskusje na sekcie. Ot贸偶 ja nie mam czasu na &#65533;ledzenie wszystkich w&#65533;tk贸w waszych internetowych wojen, wi&#65533;c je&#65533;li masz co&#65533; do NOFa, to napisz w osobnym topiku i mo偶e jak Twoje szczekanie na sekcie kiedy&#65533; zniech&#65533;ci wszystkich kursant贸w do przyje偶d偶ania tutaj, to znajd&#65533; czas 偶eby odpowiedzie&#65533;;>

P贸ki co na szybko:
po to by zrozumie&#65533; teori&#65533; dekompresji potrzebna jest wiedza z fizyki, biologii i modelowania matematycznego. Wiedza chemiczna nie jest tu potrzebna, chyba 偶e do chemii wliczysz wiedz&#65533; o FIZYCZNYCH w&#65533;a&#65533;ciwo&#65533;ciach paru cz&#65533;steczek chemicznych takich jak woda albo kwasy t&#65533;uszczowe czy sterole...
Ty nie posiadasz wiedzy w 呕ADNEJ z tych dziedzin.
Osoby kt贸re cytujesz posiadaj&#65533; pewn&#65533; wiedz&#65533; z cz&#65533;&#65533;ci z tych dziedzin, ale to co wiedz&#65533; NIE WYSTARCZA IM DO TEGO BY TWORZY&#65533; W&#65533;ASNE MODELE DEKOMPRESYJNE. Dlatego s&#65533; oni skazani na cytowanie cudzych prac. I um贸wmy si&#65533;, 偶e cytuj&#65533; prof Buhlmana, kt贸rego model powsta&#65533; kilkadziesi&#65533;t
 lat temu i przez ten czas zosta&#65533; zweryfikowany NEGATYWNIE. Obecnie prawie nikt kto robi dekompresyjne nurkowania nie nurkuje wg tego b&#65533;&#65533;dnego modelu (cho&#65533; jest pewna pula os贸b kt贸re tak my&#65533;l&#65533;!).
W momencie w kt贸rym wykonywano tak jak w Twoim ukochanym LOKU windy przy linie i dekompresje liczono na podstawie maksymalnej g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci nurkowania, to jeszcze ludzie jako&#65533; prze偶ywali tak zaplanowane dekompresje (cho&#65533; cierpieli od objaw贸w choroby dekompresyjnej takich jak zm&#65533;czenie, gor&#65533;czka czy senno&#65533;&#65533; po nurkowaniu).
Je&#65533;li jednak wierzysz w ten model, to proponuje prosty uk&#65533;ad.
Ostatnio zrobi&#65533;em np. nurkowanie 40'/66m. Profil dekompresji wyliczony wg NOFa wygl&#65533;da&#65533; tak:
39m 1'
36m 1'
33m 2'
30m 3'
27n 4'
24m 5'
21m 15' Nx50
18m 15' Nx50
15m 5' Nx50
12m 5' Nx50
9m 10' Nx50
6m 45' O2
(do tego na 9m by&#65533;a jedna przerwa na gazie plecowym (6') a na 6m dwie (po 5').

To samo nurkowanie zaplanowane wg Twojego guru dekompresyjnego wygl&#65533;da&#65533;oby tak:

24m 2'
21m 2' Nx50
18m 4' Nx50
15m 5' Nx50
12m 7' Nx50
9m 10' Nx50
6m 35' O2

Proponuje prosty sprawdzian: idziemy na nurkowanie, robimy ten sam profil, po czym Ty robisz dekompresje wg ZHL16 Buhlmana, a ja wg NOFa. Potem, jak ju偶 wyjdziesz z komory dekompresyjnej, por贸wnujemy do&#65533;wiadczenia i rozmawiamy o podstawach matematycznych, fizycznych, fizjologicznych, a nawet je&#65533;li sobie 偶yczysz, oraz w Twoim m贸zgu pozostanie obszar odpowiedzialny za pami&#65533;tanie tego poj&#65533;cia - chemicznych, takich czy innych modeli dekompresyjnych...

> O jakich szybszych tkankach M贸wisz ? dla ZH-L16 1b to 5 minutowa tkanka,
> szybszych azot nie ma (1 4min nie stosowana, by&#65533;y problemy dekompresyjne prz
y
> jej stosowaniu).
> Czy to Ctrl C, Ctrl V ?

Tu w&#65533;a&#65533;nie s&#65533; niezb&#65533;dne podstawy wiedzy z fizyki, matematyki i fizjologii. One pozwalaj&#65533; zrozumie&#65533;, z jakich b&#65533;&#65533;dnych za&#65533;o偶e&#65533; wynik&#65533;y problemy z tkank&#65533; 4' w modelu ZHL16. Ot贸偶 Buhlman za&#65533;o偶y&#65533; sobie ograniczenie pr&#65533;dko&#65533;ci wynurzania na 10m/min i zgodnie z tym co napisa&#65533;em w materiale kt贸ry czyta&#65533;e&#65533; - okaza&#65533;o si&#65533;, 偶e ta tkanka odsyca si&#65533; na bie偶&#65533;co w trakcie wynurzania z tak&#65533; pr&#65533;dko&#65533;ci&#65533;. Ponadto Buhlman za&#65533;o偶y&#65533; sobie ABSURDALNIE du偶e przesycenia krytyczne w tej tkance i dlatego ona NIGDY nie limitowa&#65533;a wynurze&#65533;. Po to by poprawi&#65533; model zmieni&#65533; tkank&#65533; na 5' w kt贸rej dopu&#65533;ci&#65533; mniejsze przesycenia i ona dopiero zacz&#65533;&#65533;a mu jako&#65533; tam dzia&#65533;a&#65533;.
To wszystko nie oznacza, 偶e w organizmie NIE MA szybszych tkanek ni偶 5'. S&#65533;. I one s&#65533; krytyczne na przyk&#65533;ad przy doborze pr&#65533;dko&#65533;ci wynurzania.
Tak na marginesie - zagadnienia dekompresyjne analizuj&#65533; za pomoc&#65533; perfuzyjno dyfuzyjnego modelu saturacji opartego nie na 16 jak u Buhlmana, ale na 57 tkankach, tak wi&#65533;c w moim modelu mog&#65533; bez problemu uwzgl&#65533;dni&#65533; zar贸wno tkank&#65533; 1, 2, 3, 4 i 5ciominutow&#65533; i wystarcza mi jeszcze miejsca w excelu na modelowanie ca&#65533;ego pozosta&#65533;ego obszaru o wiele g&#65533;&#65533;ciej ni偶 to robi&#65533; Buhlman kilkadziesi&#65533;t lat temu...

 >> NOF.pdf str 2 "GP: G贸rskie przesuni&#65533;cie, przesuni&#65533;cie o kt贸re
 >> zmieniamy po&#65533;o偶enie przystank贸w i stref nurkuj&#65533;c na wysoko&#65533;ci.
 >> GP=(1-Po)x10m
 >> Uwaga! Wszystkie strefy przesuwamy o GP G&#65533;&#65533;BIEJ w stosunku do
 >> nurkowa&#65533; na poziomie morza."

 > Mo偶esz poda&#65533; podstawy fizykochemiczne takiego zdefiniowania tego
 > poj&#65533;cia ? Nie s&#65533;dz&#65533;, jak zwykle.

Oczywi&#65533;cie 偶e mog&#65533;. Zakres zastosowania gaz贸w dekompresyjnych jest wyznaczony z jednej strony przez toksyczno&#65533;&#65533; m贸zgow&#65533; tlenu, z drugiej za&#65533; przez zawarto&#65533;&#65533; gaz贸w oboj&#65533;tnych w mieszaninie. Toksyczno&#65533;&#65533; m贸zgowa
 za&#65533; zale偶y od ci&#65533;nienia parcjalnego tlenu. Ci&#65533;nienie parcjalne gaz贸w oboj&#65533;tnych jest r贸偶nic&#65533; pomi&#65533;dzy ci&#65533;nieniem otoczenia a ci&#65533;nieniem parcjalnym tlenu. Tak wi&#65533;c praktyczny dob贸r gaz贸w dekompresyjnych opiera si&#65533; o ograniczenia na ci&#65533;nienie parcjalne tlenu (cz&#65533;sto przyjmuje si&#65533; zasad&#65533; 1<=pPO2<=1.6). A odpowiednie limity ci&#65533;nienia parcjalnego tlenu b&#65533;d&#65533; w&#65533;a&#65533;nie przesuni&#65533;te o owo GP z NOFa.

 > To kapitalny kawa&#65533;ek dla Strugalskiego,
 > mo偶e zawiesi&#65533; na swojej stronie tak
 > jak to zrobi&#65533; PP w ramach recenzji jego dzie&#65533; zebranych.

Nie pr贸buj wrabia&#65533; innych w swoje g&#65533;upie zachcianki. Chcesz si&#65533; o&#65533;miesza&#65533; - opisuj rzekome moje b&#65533;&#65533;dy (tudzie偶 innych instruktor贸w IANTD, wszak za to Ci p&#65533;aci infor i sp贸&#65533;ka) pod w&#65533;asnym podpisem albo pod szyldem swoich mocodawc贸w. Tomek Strugalski napisa&#65533; bardzo du偶o g&#65533;upot w swoich ksi&#65533;偶kach ale nie wykluczone, 偶e ju偶 poszerzy&#65533; swoj&#65533; wiedz&#65533; i by&#65533; mo偶e teraz wie na czym polega&#65533;y te b&#65533;&#65533;dy. Nie ka偶dy tak jak
 Ty jest czytelnikiem jednej ksi&#65533;偶ki (K&#65533;osa) przez ca&#65533;e 偶ycie...

 > Wpisz&#65533; dla wi&#65533;kszego obciachu kawa&#65533;ek z
 > porz&#65533;dnego dzie&#65533;a "Medycyna Nurkowa"
 > J.Krzy偶ak. str 287 7.11.3 "nurkuj&#65533;c w g贸rach
 > nale偶y aktualn&#65533; g&#65533;&#65533;boko&#65533;&#65533; nurkowania pomno偶y&#65533;
 > przez a (alfa) i uzyskamy r贸wnowa偶n&#65533; g&#65533;&#65533;boko&#65533;&#65533; na poziomie
 > morza. Konieczna jest r贸wnie偶 zmiana g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci przystank贸w
 > dekompresyjnych i pr&#65533;dko&#65533;&#65533; wynurzania podzieli&#65533; przez a. Przystanki
 > dekompresyjne b&#65533;d&#65533; zawsze na mniejszych g&#65533;&#65533;boko&#65533;ciach, a pr&#65533;dko&#65533;&#65533;
 > wynurzania zawsze mniejsza od zalecanych w tabelach."

Dobrze by by&#65533;o, gdyby&#65533; te偶 zacytowa&#65533; dane, z kt贸rych wynika, i偶 podczas nurkowa&#65533; g贸rskich planowanych wg powy偶szych zasad - choroba dekompresyjna zdarza&#65533;a si&#65533; o wiele cz&#65533;&#65533;ciej ni偶 przy nurkowaniach na poziomie morza. Dlaczego? Odpowied藕 jest prosta: powy偶sza koncepcja jest b&#65533;&#65533;dna.

 > Do tego zapytam jeszcze o prawo co m贸wi o ilo&#65533;ci gazu rozpuszczonego
 > proporcjonalnej do ci&#65533;nienia i obraz wpadki jest pe&#65533;ny.
 > Wstyd jak beret.

Tak. Pan Henry wstydzi si&#65533; jak beret. Na pewno.

 > Ze z&#65533;ych za&#65533;o偶e&#65533; wychodz&#65533; upiorne wnioski.

To prawda. Dlatego prosz&#65533; bardzo - wykonaj cho&#65533;by jedno prawdziwie dekompresyjne nurkowania zgodnie z koncepcjami Buhlmana, a potem dyskutuj o teorii dekompresji. Oczywi&#65533;cie o ile obszary martwicze nie za&#65533;atwi&#65533; Ci o&#65533;rodka mowy...

 > Toksyczno&#65533;&#65533; tlenowa owszem jest przesuni&#65533;ta g&#65533;&#65533;biej,
 > a w przystankach jest b&#65533;&#65533;d gruby.
 > Maleje ilo&#65533;&#65533; gazu rozpuszczonego w tkankach w modelu
 > Buhlmanowskim s&#65533; to liniowe rosn&#65533;ce funkcje ci&#65533;nienia
 > (ZH-L16), ci&#65533;nienie spada przystanki trzeba
 > robi&#65533; cz&#65533;&#65533;ciej i odsyca&#65533; inert w mniejszych porcjach.

Prosty eksperyment my&#65533;lowy pokazuje jak absurdalne jest to podej&#65533;cie:
Wyobra藕my sobie nurkowanie na wysoko&#65533;ci np. 3000m gdzie panuje ci&#65533;nienie ok. 0.7 bara (7m s&#65533;upa wody).
Wykonujemy nurkowanie na 33m g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci.
Na tej g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci panuje ci&#65533;nienie 3.3+0.7=4 bary czyli tyle ile podczas nurkowania na 30m na poziomie morza - i nasycenie gazem oboj&#65533;tnym jest proporcjonalne do takiego w&#65533;a&#65533;nie ci&#65533;nienia (czyli takie jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza).
Rozwa偶my sobie dekompresj&#65533; kt贸ra wystarczy do tego by wynurzy&#65533; si&#65533; do ci&#65533;nienia 1 bar czyli do g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci 3m w tych g贸rach - ot贸偶 taka dekompresja b&#65533;dzie taka jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza - tylko wszystkie przystanki i wszystkie zmiany gazu powinny by&#65533; przesuni&#65533;te o 3m w d贸&#65533;. Proste jak budowa cepa, prawda?
Pozostaje nam jeszcze obliczy&#65533; czas kt贸ry potrzebujemy sp&#65533;dzi&#65533; na owych 3m po to by wynurzy&#65533; si&#65533; na powierzchni&#65533; czyli do ci&#65533;nienia 0.7 bara. (Faktycznie je&#65533;li mamy dobry gaz dekompresyjny, np. tlen czy nawet Nx50, ten czas mo偶emy sp&#65533;dzi&#65533; g&#65533;&#65533;biej, np. na 9m na tlenie, przy pPO2 1.6 bara). Do wyliczenia tego czasu stosujemy t&#65533; drug&#65533; r贸wnowa偶n&#65533; g&#65533;&#65533;boko&#65533;
&#65533; g贸rsk&#65533; (wi&#65533;ksz&#65533; od rzeczywistej) o kt贸rej nie doczyta&#65533;e&#65533; w NOFie...

W efekcie takiej procedury mamy poprawnie wykonan&#65533; dekompresj&#65533; poprawnie wykorzystuj&#65533;c&#65533; standardowe gazy dekompresyjne, oraz - przed wynurzeniem na powierzchni&#65533; - poprawn&#65533; redukcj&#65533; ci&#65533;nienia gazu w tkankach do warto&#65533;ci bezpiecznych przy ci&#65533;nieniu 0.7bara.

Proste? Jak kto&#65533; ROZUMIE zjawiska stoj&#65533;ce za powstawaniem i wzrostem p&#65533;cherzyk贸w gazu - proste. Jak nie... to mo偶e sobie gada&#65533; w internecie bajeczki, bo internet jest cierpliwy... no i jeszcze Ci za to p&#65533;ac&#65533;... mo偶e dzi&#65533;ki tym srebrnikom kt贸re dostaniesz - uda Ci si&#65533; kiedy&#65533; wdro偶y&#65533; sw贸j rebrider do fazy test贸w... co nie? ;>

 > Dlatego robienie przystank贸w g&#65533;&#65533;biej i wyskok w
 > niskie ci&#65533;nienie jest bzdur&#65533;,
 > nie wiele tu pomaga dekompresja tlenowa.

Dla ka偶dego kto zna podstawy fizyki jest jasne, 偶e podczas dekompresji tlenowej usuwanie gazu rozpuszczonego w tkankach jest NIEZALE呕NE od g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci na kt贸rej wykonujemy przystanek, gdy偶 zgodnie z prawem Ficka tempo owej dyfuzji zale偶y wy&#65533;&#65533;cznie od gradientu pomi&#65533;dzy ci&#65533;nieniem gazu rozpuszczonego w tkance, a ci&#65533;nieniem gazu rozpuszczonego w krwi t&#65533;tniczej. Tempo usuwania wolnej fazy gazowej zgodnie z r贸wnaniem Laplaca jest tym wy偶sze im wy偶sze niedosycenie, czyli im wy偶sze ci&#65533;nienie otoczenia. Sumarycznie - podczas oddychania czystym tlenem najskuteczniejszy dekompresyjnie jest przystanek na maksymalnej g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci jaka jest dopuszczalna ze wzgl&#65533;du na inne uwarunkowania (np. toksyczno&#65533;&#65533; tlenow&#65533;).
Dlatego te偶 na poziomie morza wszyscy robimy ostatni przystanek na 6m na tlenie i wynurzamy si&#65533; stamt&#65533;d bezpo&#65533;rednio do powierzchni, a w warunkach obni偶onego ci&#65533;nienia podobn&#65533; procedur&#65533; robimy g&#65533;&#65533;biej.
Proste? Jak si&#65533; ma REALN&#65533; WIEDZ&#65533; a nie powtarza slogany i mity nurkowe to proste.

 > Drobiazg dalszy, skoro mo偶emy mie&#65533; mniejsz&#65533; toksyczno&#65533;&#65533;
 > tlenow&#65533; na mniejszych g&#65533;&#65533;boko&#65533;ciach to dlaczego ca&#65533;&#65533;
 > dekompresj&#65533; mamy zrobi&#65533; na wysokim ppO2.

Dlatego 偶e tam jest skuteczniejsza. Przy wysokim PPO2 mamy po prostu wi&#65533;ksze okienko tlenowe i szybsze usuwanie wolnej fazy gazowej. Je&#65533;li w to nie wierzysz, to przekonaj Si&#65533;k&#65533; i Kota 偶eby leczyli chorob&#65533; dekompresyjn&#65533; przy ni偶szych ci&#65533;nieniach w komorze...

Tyle mojego dyskutowania z ignorantem RC. Kursanci zaraz przyklej&#65533; kieszenie do suchacza i wracam do pracy kt贸ra sko&#65533;czy si&#65533; blisko p贸&#65533;nocy... By&#65533;o dyskutowa&#65533; o NOFie zim&#65533;, gdy  prezentowa&#65533;em go na konferencji i mia&#65533;em wi&#65533;cej czasu na dyskusje. Teraz - zapraszam na kursy, na kt贸rych osobi&#65533;cie mo偶emy sobie wyja&#65533;nia&#65533; w&#65533;tpliwo&#65533;ci, ogl&#65533;da
&#65533; wykresy i sprawdza&#65533; jak r贸偶ne modele dekompresyjne dzia&#65533;aj&#65533; w praktyce...

pozdrawiam
Pawe&#65533; Por&#65533;ba
604 0604 28
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl


Poniewa tekst odpowiedzi wprost posypa si, to odpowiem na teksie z
cudzys硂wami.

"Twoje szczekanie na sekcie kiedy zniech阠i wszystkich kursant體 do przyje縟縜nia tutaj, to znajd czas 縠by odpowiedzie"

To tw骿 poziom kultury osobistej zniech阠i kursant體.

"po to by zrozumie teori dekompresji potrzebna jest wiedza z fizyki, biologii i modelowania matematycznego. Wiedza chemiczna nie jest tu potrzebna, chyba 縠 do chemii wliczysz wiedz o FIZYCZNYCH w砤禼iwo禼iach paru cz眘teczek chemicznych takich jak woda albo kwasy t硊szczowe czy sterole...
Ty nie posiadasz wiedzy w 疉DNEJ z tych dziedzin."

Robisz za硂縠nie potem z niego wysnujesz wnioski, udowadniaj眂e za硂縠nie,
gratuluj na wst阷ie.
Pozwolisz 縠 przypomn to ode mnie dowiedzia砮 si jak to jest z ppH2O.

"Osoby kt髍e cytujesz posiadaj pewn wiedz z cz甓ci z tych dziedzin, ale to co wiedz NIE WYSTARCZA IM DO TEGO BY TWORZY WSNE MODELE DEKOMPRESYJNE. Dlatego s oni skazani na cytowanie cudzych prac. I um體my si, 縠 cytuj prof Buhlmana, kt髍ego model powsta kilkadziesi眛 lat temu i przez ten czas zosta zweryfikowany NEGATYWNIE. Obecnie prawie nikt kto robi dekompresyjne nurkowania nie nurkuje wg tego b酬dnego modelu (cho jest pewna pula os骲 kt髍e tak my秎!)."

Model Buhlmana ma 2 zalety jest sp骿ny i uwzgl阣nia malej眂 ilo舵 gazu kt髍y rozpuszcza si gdy ci秐ienie maleje. To zaleta w niskich cisnie4niach, o wadach rozmawiali秏y i nie zaprzeczam 縠 na du縴ch g酬boko禼iach model
sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia jest bardziej konserwatywny. Ma ograniczenie stosowania do 5000m npm. Natomiast NOF nawet nie zaj眐n背 si nad ograniczeniami.

"To samo nurkowanie zaplanowane wg Twojego guru dekompresyjnego wygl眃a硂by tak:"

To ja mam jakie guru dekompresyjne to ciekawostka, idziesz na wyobra縠niach.

"Potem, jak ju wyjdziesz z komory dekompresyjnej, por體nujemy do秝iadczenia i rozmawiamy o podstawach matematycznych, fizycznych, fizjologicznych, a nawet je秎i sobie 縴czysz, oraz w Twoim m髗gu pozostanie obszar odpowiedzialny za pami阾anie tego poj阠ia - chemicznych, takich czy innych modeli dekompresyjnych..."

Lubi jak odchodzisz od tematu.

O jakich szybszych tkankach M體isz ? dla ZH-L16 1b to 5 minutowa tkanka,
szybszych azot nie ma (1 4min nie stosowana, by硑 problemy dekompresyjne przy
jej stosowaniu).
Czy to Ctrl C, Ctrl V ?

"Tu w砤秐ie s niezb阣ne podstawy wiedzy z fizyki, matematyki i fizjologii. One pozwalaj zrozumie, z jakich b酬dnych za硂縠 wynik硑 problemy z tkank 4' w modelu ZHL16. Ot罂 Buhlman za硂縴 sobie ograniczenie pr阣ko禼i wynurzania na 10m/min i zgodnie z tym co napisa砮m w materiale kt髍y czyta砮 - okaza硂 si, 縠 ta tkanka odsyca si na bie勘co w trakcie wynurzania z tak pr阣ko禼i. Ponadto Buhlman za硂縴 sobie ABSURDALNIE du縠 przesycenia krytyczne w tej tkance i dlatego ona NIGDY nie limitowa砤 wynurze. Po to by poprawi model zmieni tkank na 5' w kt髍ej dopu禼i mniejsze przesycenia i ona dopiero zacz瓿a mu jako tam dzia砤."

Bardzo 砤dnie czyli 4 min nie jest stosowana, jest stosowana 5 min.
Co do wiedzy mog przypomnie 縠 znasz jeden mechanizm stymulacji oddechowej
ja znam 2.

"To wszystko nie oznacza, 縠 w organizmie NIE MA szybszych tkanek ni 5'. S. I one s krytyczne na przyk砤d przy doborze pr阣ko禼i wynurzania.
Tak na marginesie - zagadnienia dekompresyjne analizuj za pomoc perfuzyjno dyfuzyjnego modelu saturacji opartego nie na 16 jak u Buhlmana, ale na 57 tkankach, tak wi阠 w moim modelu mog bez problemu uwzgl阣ni zar體no tkank 1, 2, 3, 4 i 5ciominutow i wystarcza mi jeszcze miejsca w excelu na modelowanie ca砮go pozosta砮go obszaru o wiele g甓ciej ni to robi Buhlman kilkadziesi眛 lat temu..."

W niesko馽zenie wymiarowej PW by硂 by jeszcze dok砤dniej, ale cz甓 tych tkanek ma zmienn wielko舵 perfuzji. Kt髍a jest proporcjonalna do zu縴cia tlenu. Wi阠 sztywne tkanki nie s dobrym
przybli縠niem. Od czasu Hillsa model symetryczny jest nie adekwatny.

>> NOF.pdf str 2 "GP: G髍skie przesuni阠ie, przesuni阠ie o kt髍e
>> zmieniamy po硂縠nie przystank體 i stref nurkuj眂 na wysoko禼i.
>> GP=(1-Po)x10m
>> Uwaga! Wszystkie strefy przesuwamy o GP GJBIEJ w stosunku do
>> nurkowa na poziomie morza."

> Mo縠sz poda podstawy fizykochemiczne takiego zdefiniowania tego
> poj阠ia ? Nie s眃z, jak zwykle.

"Oczywi禼ie 縠 mog. Zakres zastosowania gaz體 dekompresyjnych jest wyznaczony z jednej strony przez toksyczno舵 m髗gow tlenu, z drugiej za przez zawarto舵 gaz體 oboj阾nych w mieszaninie. Toksyczno舵 m髗gowa za zale縴 od ci秐ienia parcjalnego tlenu. Ci秐ienie parcjalne gaz體 oboj阾nych jest r罂nic pomi阣zy ci秐ieniem otoczenia a ci秐ieniem parcjalnym tlenu. Tak wi阠 praktyczny dob髍 gaz體 dekompresyjnych opiera si o ograniczenia na ci秐ienie parcjalne tlenu (cz阺to przyjmuje si zasad 1<=pPO2<=1.6). A odpowiednie limity ci秐ienia parcjalnego tlenu b阣 w砤秐ie przesuni阾e o owo GP z NOFa."

Limity owszem tak, natomiast omin背e g酬bok禼i przystank體. Czemu si nie
dziwi. Omijasz szerokim 硊kiem zmniejszenie g酬boko禼i przystank體 jakie
wynikaj z zalece U.S.Navy
Tym pos硊giwali si dr Si鎘o i dr Kot opracowuj眂 dekompresj dla nurkowania w Himalajach kierownikiem nurkowym wyprawy by Micha Brajta (Warszawski PTTK powiniene zna osobi禼ie).

> To kapitalny kawa砮k dla Strugalskiego,
> mo縠 zawiesi na swojej stronie tak
> jak to zrobi PP w ramach recenzji jego dzie zebranych.

"Nie pr骲uj wrabia innych w swoje g硊pie zachcianki. Chcesz si o秏iesza - opisuj rzekome moje b酬dy (tudzie innych instruktor體 IANTD, wszak za to Ci p砤ci infor i sp蟪ka) pod w砤snym podpisem albo pod szyldem swoich mocodawc體. Tomek Strugalski napisa bardzo du縪 g硊pot w swoich ksi笨kach ale nie wykluczone, 縠 ju poszerzy swoj wiedz i by mo縠 teraz wie na czym polega硑 te b酬dy. Nie ka縟y tak jak Ty jest czytelnikiem jednej ksi笨ki (K硂sa) przez ca砮 縴cie..."

Obudzi砮 si w zat阠h砮j komunie, jakie s硊gusy imperializmu.
Co do ksi笨ki R,K硂sa to pisa j zesp蟪 4 oficer體, dzi阫i rozmowie z jednym z nich w 2003r. Mia砮m 1 zg硂szenie SCR SMS, by te pomocny w tym R Ba砤kier i K Starnawski. Natomiast modelu matematycznego do tego SCR nie ma w tej publikacji wyszed砮m poza materia w niej om體iony.
Materia硊 do drugiego zg硂szenia r體nie nie ma w tej ksi笨ce.
Dlatego cisz si 縠 g硊pio dobierasz argumenty.

> Wpisz dla wi阫szego obciachu kawa砮k z
> porz眃nego dzie砤 "Medycyna Nurkowa"
> J.Krzy縜k. str 287 7.11.3 "nurkuj眂 w g髍ach
> nale縴 aktualn g酬boko舵 nurkowania pomno縴
> przez a (alfa) i uzyskamy r體nowa縩 g酬boko舵 na poziomie
> morza. Konieczna jest r體nie zmiana g酬boko禼i przystank體
> dekompresyjnych i pr阣ko舵 wynurzania podzieli przez a. Przystanki
> dekompresyjne b阣 zawsze na mniejszych g酬boko禼iach, a pr阣ko舵
> wynurzania zawsze mniejsza od zalecanych w tabelach."

"Dobrze by by硂, gdyby te zacytowa dane, z kt髍ych wynika, i podczas nurkowa g髍skich planowanych wg powy縮zych zasad - choroba dekompresyjna zdarza砤 si o wiele cz甓ciej ni przy nurkowaniach na poziomie morza. Dlaczego? Odpowied jest prosta: powy縮za koncepcja jest b酬dna."

Jak ju wy縠j pisa砮m elementy tej koncepcji by硑 stosowane w nurkowaniu w
Himalajach. Ta koncepcja jest precyzyjna gdyby warto禼i ci秐ie przesyce
wynosi硑 zero w pr罂ni. Nie s r體ne dlatego jest to przybli縠nie.

> Do tego zapytam jeszcze o prawo co m體i o ilo禼i gazu rozpuszczonego
> proporcjonalnej do ci秐ienia i obraz wpadki jest pe硁y.
> Wstyd jak beret.

"Tak. Pan Henry wstydzi si jak beret. Na pewno."

> Ze z硑ch za硂縠 wychodz upiorne wnioski.

"To prawda. Dlatego prosz bardzo - wykonaj cho鎎y jedno prawdziwie dekompresyjne nurkowania zgodnie z koncepcjami Buhlmana, a potem dyskutuj o teorii dekompresji. Oczywi禼ie o ile obszary martwicze nie za砤twi Ci o秗odka mowy..."

Nie nale縴 糽e 縴czy bli糿im, takie z砮 emocje wracaj do adresata.
Wybacz ale to ja decyduj o sposobie moich dekompresji nie Ty.
Jest znany dorobek jak poprawia Buhlmana to stosuj.

> Toksyczno舵 tlenowa owszem jest przesuni阾a g酬biej,
> a w przystankach jest b潮d gruby.
> Maleje ilo舵 gazu rozpuszczonego w tkankach w modelu
> Buhlmanowskim s to liniowe rosn眂e funkcje ci秐ienia
> (ZH-L16), ci秐ienie spada przystanki trzeba
> robi cz甓ciej i odsyca inert w mniejszych porcjach.

"Prosty eksperyment my秎owy pokazuje jak absurdalne jest to podej禼ie:
Wyobra糾y sobie nurkowanie na wysoko禼i np. 3000m gdzie panuje ci秐ienie ok. 0.7 bara (7m s硊pa wody).
Wykonujemy nurkowanie na 33m g酬boko禼i.
Na tej g酬boko禼i panuje ci秐ienie 3.3+0.7=4 bary czyli tyle ile podczas nurkowania na 30m na poziomie morza - i nasycenie gazem oboj阾nym jest proporcjonalne do takiego w砤秐ie ci秐ienia (czyli takie jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza).
Rozwa縨y sobie dekompresj kt髍a wystarczy do tego by wynurzy si do ci秐ienia 1 bar czyli do g酬boko禼i 3m w tych g髍ach - ot罂 taka dekompresja b阣zie taka jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza - tylko wszystkie przystanki i wszystkie zmiany gazu powinny by przesuni阾e o 3m w d蟪. Proste jak budowa cepa, prawda?
Pozostaje nam jeszcze obliczy czas kt髍y potrzebujemy sp阣zi na owych 3m po to by wynurzy si na powierzchni czyli do ci秐ienia 0.7 bara. (Faktycznie je秎i mamy dobry gaz dekompresyjny, np. tlen czy nawet Nx50, ten czas mo縠my sp阣zi g酬biej, np. na 9m na tlenie, przy pPO2 1.6 bara). Do wyliczenia tego czasu stosujemy t drug r體nowa縩 g酬boko舵 g髍sk (wi阫sz od rzeczywistej) o kt髍ej nie doczyta砮 w NOFie...

W efekcie takiej procedury mamy poprawnie wykonan dekompresj poprawnie wykorzystuj眂 standardowe gazy dekompresyjne, oraz - przed wynurzeniem na powierzchni - poprawn redukcj ci秐ienia gazu w tkankach do warto禼i bezpiecznych przy ci秐ieniu 0.7bara."

W tych rozwa縜niach gdzie uwzgl阣niasz spadek pojemno禼i na gaz rozpuszczony ?
Niestety tu pozostan przy koncepcji U.S. Navy.

"Proste? Jak kto ROZUMIE zjawiska stoj眂e za powstawaniem i wzrostem p阠herzyk體 gazu - proste. Jak nie... to mo縠 sobie gada w internecie bajeczki, bo internet jest cierpliwy... no i jeszcze Ci za to p砤c... mo縠 dzi阫i tym srebrnikom kt髍e dostaniesz - uda Ci si kiedy wdro縴 sw骿 rebrider do fazy test體... co nie? ;>"

Znowu komuna intelektualna, nikt nie p砤ci. A srebrnik體 na SCR SMS nie potrzebuj, natomiast jest cz硂wiek kt髍y mocno pom骻 w wielu pracach. Dlatego pozwol sobie podzi阫owa jemu. Nie jest zwi眤any z tymi z硑mi kt髍zy podobno trzymaj mnie na smyczy finansowej.
Proponowa砮m 縠by pisa teksty do kabaretu.
 > Dlatego robienie przystank體 g酬biej i wyskok w
> niskie ci秐ienie jest bzdur,
> nie wiele tu pomaga dekompresja tlenowa.

"Dla ka縟ego kto zna podstawy fizyki jest jasne, 縠 podczas dekompresji tlenowej usuwanie gazu rozpuszczonego w tkankach jest NIEZALE疦E od g酬boko禼i na kt髍ej wykonujemy przystanek, gdy zgodnie z prawem Ficka tempo owej dyfuzji zale縴 wy潮cznie od gradientu pomi阣zy ci秐ieniem gazu rozpuszczonego w tkance, a ci秐ieniem gazu rozpuszczonego w krwi t阾niczej." dunek uwolnionego gazu nie zale縴 od czasu ?
S 2 elementy r罂nica koncentracji i czas.

"Tempo usuwania wolnej fazy gazowej zgodnie z r體naniem Laplaca jest tym wy縮ze im wy縮ze niedosycenie, czyli im wy縮ze ci秐ienie otoczenia. Sumarycznie - podczas oddychania czystym tlenem najskuteczniejszy dekompresyjnie jest przystanek na maksymalnej g酬boko禼i jaka jest dopuszczalna ze wzgl阣u na inne uwarunkowania (np. toksyczno舵 tlenow).
Dlatego te na poziomie morza wszyscy robimy ostatni przystanek na 6m na tlenie i wynurzamy si stamt眃 bezpo秗ednio do powierzchni, a w warunkach obni縪nego ci秐ienia podobn procedur robimy g酬biej.
Proste? Jak si ma REALN WIEDZ a nie powtarza slogany i mity nurkowe to proste."

Tylko ma硑 drobiazg daje to du縴 skok ci秐ienia, wi阫szy ni w Heloksowych tabelach U.S. Navy,
Czy ca硑 inert odsycilismy ? je秎i nie to jest problem w przyk砤dzie kt髍y poda砮 iloraz ci秐ie wynosi 4. W helioksowych tabelach jest tylko 2,2
i nie jest to zalecane.
Dodatkowo pojemno舵 tkanek na gaz rozpuszczony zmala砤 w przyk砤dzie kt髍y
podawa砮 2,5 raza. Proste jak si zna podstawy fizyki.
Dlatego prostackie przesuwanie ci秐ie prowadzi do upiornych wniosk體.
Tu b阣zie pojechanie K硂sem nie ma u niego w dekompresjach TMX wyj禼ia z 6m
jest z 3m z tlenu.


> Drobiazg dalszy, skoro mo縠my mie mniejsz toksyczno舵
> tlenow na mniejszych g酬boko禼iach to dlaczego ca潮
> dekompresj mamy zrobi na wysokim ppO2.

"Dlatego 縠 tam jest skuteczniejsza. Przy wysokim PPO2 mamy po prostu wi阫sze okienko tlenowe i szybsze usuwanie wolnej fazy gazowej. Je秎i w to nie wierzysz, to przekonaj Si鎘 i Kota 縠by leczyli chorob dekompresyjn przy ni縮zych ci秐ieniach w komorze..."

Znowu idziesz na swoim wyobra縠niu.
Co o saturacyjnej metodzie mo縠sz powiedzie ?
Mo縠 podasz jaki jest skok ci秐ienia w leczeniu, lepiej podaj iloraz ostatni
przystanek powierzchnia (otwarcie komory) "Tyle mojego dyskutowania z ignorantem RC. Kursanci zaraz przyklej kieszenie do suchacza i wracam do pracy kt髍a sko馽zy si blisko p蟪nocy... By硂 dyskutowa o NOFie zim, gdy  prezentowa砮m go na konferencji i mia砮m wi阠ej czasu na dyskusje. Teraz - zapraszam na kursy, na kt髍ych osobi禼ie mo縠my sobie wyja秐ia w眛pliwo禼i, ogl眃a wykresy i sprawdza jak r罂ne modele dekompresyjne dzia砤j w praktyce..."

Model dekompresji je秎i jest powa縩y prezentuje si w PHR, to wsp蟪czuj Tobie bo uczy砮 si od ignoranta, to jak to by硂 z tym ppH2O.
Dobrze 縠 poszed砮 w zaparte, pojemno舵 na gaz rozpuszczony spada.

Jeszcze na zako馽zenie "jacekplacek" wierny s硊gus jest zielony, to Tw骿
produkt edukacyjny ?

pozdrawiam rc


--


Data: 2010-06-30 21:29:56
Autor: jacekplacek
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
  <demolant.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a):
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a): > Par&#65533; os贸b podes&#65533;a&#65533;o mi linki do Twoich wypowiedzi na
 temat NOFa, kt贸re > wtykasz w r贸偶ne dyskusje na sekcie. Ot贸偶 ja nie mam czasu na &#65533;led
zenie > wszystkich w&#65533;tk贸w waszych internetowych wojen, wi&#65533;c je&#655;
33;li masz co&#65533; do > NOFa, to napisz w osobnym topiku i mo偶e jak Twoje szczekanie na sekcie > kiedy&#65533; zniech&#65533;ci wszystkich kursant贸w do przyje偶d偶ania tut
aj, to znajd&#65533; > czas 偶eby odpowiedzie&#65533;;>
> > P贸ki co na szybko:
> po to by zrozumie&#65533; teori&#65533; dekompresji potrzebna jest wiedza z
 fizyki, > biologii i modelowania matematycznego. Wiedza chemiczna nie jest tu > potrzebna, chyba 偶e do chemii wliczysz wiedz&#65533; o FIZYCZNYCH > w&#65533;a&#65533;ciwo&#65533;ciach paru cz&#65533;steczek chemicznych ta
kich jak woda albo kwasy > t&#65533;uszczowe czy sterole...
> Ty nie posiadasz wiedzy w 呕ADNEJ z tych dziedzin.
> Osoby kt贸re cytujesz posiadaj&#65533; pewn&#65533; wiedz&#65533; z cz
5533;&#65533;ci z tych dziedzin, > ale to co wiedz&#65533; NIE WYSTARCZA IM DO TEGO BY TWORZY&#65533; W&#6553;
3;ASNE MODELE > DEKOMPRESYJNE. Dlatego s&#65533; oni skazani na cytowanie cudzych prac. I > um贸wmy si&#65533;, 偶e cytuj&#65533; prof Buhlmana, kt贸rego model powsta
&#65533; kilkadziesi&#65533;t
>  > lat temu i przez ten czas zosta&#65533; zweryfikowany NEGATYWNIE. Obecnie > prawie nikt kto robi dekompresyjne nurkowania nie nurkuje wg tego > b&#65533;&#65533;dnego modelu (cho&#65533; jest pewna pula os贸b kt贸re ta
k my&#65533;l&#65533;!).
> W momencie w kt贸rym wykonywano tak jak w Twoim ukochanym LOKU windy przy > linie i dekompresje liczono na podstawie maksymalnej g&#65533;&#65533;boko
&#65533;ci > nurkowania, to jeszcze ludzie jako&#65533; prze偶ywali tak zaplanowane > dekompresje (cho&#65533; cierpieli od objaw贸w choroby dekompresyjnej takich
 jak > zm&#65533;czenie, gor&#65533;czka czy senno&#65533;&#65533; po nurkowaniu
).
> Je&#65533;li jednak wierzysz w ten model, to proponuje prosty uk&#65533;ad.
> Ostatnio zrobi&#65533;em np. nurkowanie 40'/66m. Profil dekompresji wyliczon
y > wg NOFa wygl&#65533;da&#65533; tak:
> 39m 1'
> 36m 1'
> 33m 2'
> 30m 3'
> 27n 4'
> 24m 5'
> 21m 15' Nx50
> 18m 15' Nx50
> 15m 5' Nx50
> 12m 5' Nx50
> 9m 10' Nx50
> 6m 45' O2
> (do tego na 9m by&#65533;a jedna przerwa na gazie plecowym (6') a na 6m dwie
 > (po 5').
> > To samo nurkowanie zaplanowane wg Twojego guru dekompresyjnego > wygl&#65533;da&#65533;oby tak:
> > 24m 2'
> 21m 2' Nx50
> 18m 4' Nx50
> 15m 5' Nx50
> 12m 7' Nx50
> 9m 10' Nx50
> 6m 35' O2
> > Proponuje prosty sprawdzian: idziemy na nurkowanie, robimy ten sam > profil, po czym Ty robisz dekompresje wg ZHL16 Buhlmana, a ja wg NOFa. > Potem, jak ju偶 wyjdziesz z komory dekompresyjnej, por贸wnujemy > do&#65533;wiadczenia i rozmawiamy o podstawach matematycznych, fizycznych, > fizjologicznych, a nawet je&#65533;li sobie 偶yczysz, oraz w Twoim m贸zgu > pozostanie obszar odpowiedzialny za pami&#65533;tanie tego poj&#65533;cia -
 > chemicznych, takich czy innych modeli dekompresyjnych...
> > > O jakich szybszych tkankach M贸wisz ? dla ZH-L16 1b to 5 minutowa
tkanka,
> > szybszych azot nie ma (1 4min nie stosowana, by&#65533;y problemy dekompre
syjne prz
> y
> > jej stosowaniu).
> > Czy to Ctrl C, Ctrl V ?
> > Tu w&#65533;a&#65533;nie s&#65533; niezb&#65533;dne podstawy wiedzy z fiz
yki, matematyki i > fizjologii. One pozwalaj&#65533; zrozumie&#65533;, z jakich b&#65533;腁
533;dnych za&#65533;o偶e&#65533; wynik&#65533;y > problemy z tkank&#65533; 4' w modelu ZHL16. Ot贸偶 Buhlman za&#65533;o偶y&
#65533; sobie > ograniczenie pr&#65533;dko&#65533;ci wynurzania na 10m/min i zgodnie z tym co > napisa&#65533;em w materiale kt贸ry czyta&#65533;e&#65533; - okaza&#65533;
;o si&#65533;, 偶e ta tkanka odsyca > si&#65533; na bie偶&#65533;co w trakcie wynurzania z tak&#65533; pr&#6553;
3;dko&#65533;ci&#65533;. Ponadto Buhlman > za&#65533;o偶y&#65533; sobie ABSURDALNIE du偶e przesycenia krytyczne w tej tkance i > dlatego ona NIGDY nie limitowa&#65533;a wynurze&#65533;. Po to by poprawi&
#65533; model > zmieni&#65533; tkank&#65533; na 5' w kt贸rej dopu&#65533;ci&#65533; mniej
sze przesycenia i ona > dopiero zacz&#65533;&#65533;a mu jako&#65533; tam dzia&#65533;a&#65533;.
> To wszystko nie oznacza, 偶e w organizmie NIE MA szybszych tkanek ni偶
5'.
> S&#65533;. I one s&#65533; krytyczne na przyk&#65533;ad przy doborze pr&#
65533;dko&#65533;ci wynurzania.
> Tak na marginesie - zagadnienia dekompresyjne analizuj&#65533; za pomoc腁
533; > perfuzyjno dyfuzyjnego modelu saturacji opartego nie na 16 jak u > Buhlmana, ale na 57 tkankach, tak wi&#65533;c w moim modelu mog&#65533; bez
 problemu > uwzgl&#65533;dni&#65533; zar贸wno tkank&#65533; 1, 2, 3, 4 i 5ciominutow&
#65533; i wystarcza mi > jeszcze miejsca w excelu na modelowanie ca&#65533;ego pozosta&#65533;ego ob
szaru o > wiele g&#65533;&#65533;ciej ni偶 to robi&#65533; Buhlman kilkadziesi&#655;
33;t lat temu...
> >  >> NOF.pdf str 2 "GP: G贸rskie przesuni&#65533;cie, przesuni&#65533;cie o kt贸re
>  >> zmieniamy po&#65533;o偶enie przystank贸w i stref nurkuj&#65533;c na wys
oko&#65533;ci.
>  >> GP=(1-Po)x10m
>  >> Uwaga! Wszystkie strefy przesuwamy o GP G&#65533;&#65533;BIEJ w stosunk
u do
>  >> nurkowa&#65533; na poziomie morza."
> >  > Mo偶esz poda&#65533; podstawy fizykochemiczne takiego zdefiniowania tego
>  > poj&#65533;cia ? Nie s&#65533;dz&#65533;, jak zwykle.
> > Oczywi&#65533;cie 偶e mog&#65533;. Zakres zastosowania gaz贸w dekompresyjny
ch jest > wyznaczony z jednej strony przez toksyczno&#65533;&#65533; m贸zgow&#65533;
 tlenu, z drugiej > za&#65533; przez zawarto&#65533;&#65533; gaz贸w oboj&#65533;tnych w miesz
aninie. Toksyczno&#65533;&#65533; m贸zgowa
>  > za&#65533; zale偶y od ci&#65533;nienia parcjalnego tlenu. Ci&#65533;nienie
 parcjalne gaz贸w > oboj&#65533;tnych jest r贸偶nic&#65533; pomi&#65533;dzy ci&#65533;nieniem
 otoczenia a ci&#65533;nieniem > parcjalnym tlenu. Tak wi&#65533;c praktyczny dob贸r gaz贸w dekompresyjnych o
piera > si&#65533; o ograniczenia na ci&#65533;nienie parcjalne tlenu (cz&#65533;s
to przyjmuje si&#65533; > zasad&#65533; 1<=pPO2<=1.6). A odpowiednie limity ci&#65533;nienia parcjaln
ego tlenu > b&#65533;d&#65533; w&#65533;a&#65533;nie przesuni&#65533;te o owo GP z N
OFa.
> >  > To kapitalny kawa&#65533;ek dla Strugalskiego,
>  > mo偶e zawiesi&#65533; na swojej stronie tak
>  > jak to zrobi&#65533; PP w ramach recenzji jego dzie&#65533; zebranych.
> > Nie pr贸buj wrabia&#65533; innych w swoje g&#65533;upie zachcianki. Chcesz si&#65533; > o&#65533;miesza&#65533; - opisuj rzekome moje b&#65533;&#65533;dy (tudzie
偶 innych instruktor贸w > IANTD, wszak za to Ci p&#65533;aci infor i sp贸&#65533;ka) pod w&#65533;as
nym podpisem albo > pod szyldem swoich mocodawc贸w. Tomek Strugalski napisa&#65533; bardzo du偶o
 > g&#65533;upot w swoich ksi&#65533;偶kach ale nie wykluczone, 偶e ju偶 posze
rzy&#65533; swoj&#65533; > wiedz&#65533; i by&#65533; mo偶e teraz wie na czym polega&#65533;y te b&#
65533;&#65533;dy. Nie ka偶dy tak jak
>  > Ty jest czytelnikiem jednej ksi&#65533;偶ki (K&#65533;osa) przez ca&#65533;
;e 偶ycie...
> >  > Wpisz&#65533; dla wi&#65533;kszego obciachu kawa&#65533;ek z
>  > porz&#65533;dnego dzie&#65533;a "Medycyna Nurkowa"
>  > J.Krzy偶ak. str 287 7.11.3 "nurkuj&#65533;c w g贸rach
>  > nale偶y aktualn&#65533; g&#65533;&#65533;boko&#65533;&#65533; nurkowa
nia pomno偶y&#65533;
>  > przez a (alfa) i uzyskamy r贸wnowa偶n&#65533; g&#65533;&#65533;boko
5533;&#65533; na poziomie
>  > morza. Konieczna jest r贸wnie偶 zmiana g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci przystank贸w
>  > dekompresyjnych i pr&#65533;dko&#65533;&#65533; wynurzania podzieli
5533; przez a. Przystanki
>  > dekompresyjne b&#65533;d&#65533; zawsze na mniejszych g&#65533;&#65533;
;boko&#65533;ciach, a pr&#65533;dko&#65533;&#65533;
>  > wynurzania zawsze mniejsza od zalecanych w tabelach."
> > Dobrze by by&#65533;o, gdyby&#65533; te偶 zacytowa&#65533; dane, z kt贸ryc
h wynika, i偶 podczas > nurkowa&#65533; g贸rskich planowanych wg powy偶szych zasad - choroba > dekompresyjna zdarza&#65533;a si&#65533; o wiele cz&#65533;&#65533;ciej n
i偶 przy nurkowaniach na > poziomie morza. Dlaczego? Odpowied藕 jest prosta: powy偶sza koncepcja
jest
> b&#65533;&#65533;dna.
> >  > Do tego zapytam jeszcze o prawo co m贸wi o ilo&#65533;ci gazu rozpuszczon
ego
>  > proporcjonalnej do ci&#65533;nienia i obraz wpadki jest pe&#65533;ny.
>  > Wstyd jak beret.
> > Tak. Pan Henry wstydzi si&#65533; jak beret. Na pewno.
> >  > Ze z&#65533;ych za&#65533;o偶e&#65533; wychodz&#65533; upiorne wnioski
.
> > To prawda. Dlatego prosz&#65533; bardzo - wykonaj cho&#65533;by jedno prawd
ziwie > dekompresyjne nurkowania zgodnie z koncepcjami Buhlmana, a potem > dyskutuj o teorii dekompresji. Oczywi&#65533;cie o ile obszary martwicze nie
 > za&#65533;atwi&#65533; Ci o&#65533;rodka mowy...
> >  > Toksyczno&#65533;&#65533; tlenowa owszem jest przesuni&#65533;ta g臕
533;&#65533;biej,
>  > a w przystankach jest b&#65533;&#65533;d gruby.
>  > Maleje ilo&#65533;&#65533; gazu rozpuszczonego w tkankach w modelu
>  > Buhlmanowskim s&#65533; to liniowe rosn&#65533;ce funkcje ci&#65533;nie
nia
>  > (ZH-L16), ci&#65533;nienie spada przystanki trzeba
>  > robi&#65533; cz&#65533;&#65533;ciej i odsyca&#65533; inert w mniejszyc
h porcjach.
> > Prosty eksperyment my&#65533;lowy pokazuje jak absurdalne jest to podej臕
533;cie:
> Wyobra藕my sobie nurkowanie na wysoko&#65533;ci np. 3000m gdzie panuje ci&#
65533;nienie > ok. 0.7 bara (7m s&#65533;upa wody).
> Wykonujemy nurkowanie na 33m g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci.
> Na tej g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci panuje ci&#65533;nienie 3.3+0.7=4 bary czyli tyle ile podczas > nurkowania na 30m na poziomie morza - i nasycenie gazem oboj&#65533;tnym jes
t > proporcjonalne do takiego w&#65533;a&#65533;nie ci&#65533;nienia (czyli ta
kie jak przy > nurkowaniu na 30m na poziomie morza).
> Rozwa偶my sobie dekompresj&#65533; kt贸ra wystarczy do tego by wynurzy&#655;
33; si&#65533; do > ci&#65533;nienia 1 bar czyli do g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci 3m w tych
 g贸rach - ot贸偶 taka > dekompresja b&#65533;dzie taka jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza - > tylko wszystkie przystanki i wszystkie zmiany gazu powinny by&#65533; > przesuni&#65533;te o 3m w d贸&#65533;. Proste jak budowa cepa, prawda?
> Pozostaje nam jeszcze obliczy&#65533; czas kt贸ry potrzebujemy sp&#65533;dz
i&#65533; na owych > 3m po to by wynurzy&#65533; si&#65533; na powierzchni&#65533; czyli do ci
&#65533;nienia 0.7 bara. > (Faktycznie je&#65533;li mamy dobry gaz dekompresyjny, np. tlen czy nawet Nx
50, > ten czas mo偶emy sp&#65533;dzi&#65533; g&#65533;&#65533;biej, np. na 9m n
a tlenie, przy pPO2 1.6 > bara). Do wyliczenia tego czasu stosujemy t&#65533; drug&#65533; r贸wnowa偶
n&#65533; g&#65533;&#65533;boko&#65533;
> &#65533; > g贸rsk&#65533; (wi&#65533;ksz&#65533; od rzeczywistej) o kt贸rej nie doczy
ta&#65533;e&#65533; w NOFie...
> > W efekcie takiej procedury mamy poprawnie wykonan&#65533; dekompresj&#65533;
; poprawnie > wykorzystuj&#65533;c&#65533; standardowe gazy dekompresyjne, oraz - przed w
ynurzeniem > na powierzchni&#65533; - poprawn&#65533; redukcj&#65533; ci&#65533;nienia
 gazu w tkankach do > warto&#65533;ci bezpiecznych przy ci&#65533;nieniu 0.7bara.
> > Proste? Jak kto&#65533; ROZUMIE zjawiska stoj&#65533;ce za powstawaniem i w
zrostem > p&#65533;cherzyk贸w gazu - proste. Jak nie... to mo偶e sobie gada&#65533; w
 internecie > bajeczki, bo internet jest cierpliwy... no i jeszcze Ci za to p&#65533;ac&#
65533;... > mo偶e dzi&#65533;ki tym srebrnikom kt贸re dostaniesz - uda Ci si&#65533; ki
edy&#65533; wdro偶y&#65533; > sw贸j rebrider do fazy test贸w... co nie? ;>
> >  > Dlatego robienie przystank贸w g&#65533;&#65533;biej i wyskok w
>  > niskie ci&#65533;nienie jest bzdur&#65533;,
>  > nie wiele tu pomaga dekompresja tlenowa.
> > Dla ka偶dego kto zna podstawy fizyki jest jasne, 偶e podczas dekompresji > tlenowej usuwanie gazu rozpuszczonego w tkankach jest NIEZALE呕NE od > g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci na kt贸rej wykonujemy przystanek, gdy偶 zg
odnie z prawem Ficka > tempo owej dyfuzji zale偶y wy&#65533;&#65533;cznie od gradientu pomi&#6553;
3;dzy ci&#65533;nieniem > gazu rozpuszczonego w tkance, a ci&#65533;nieniem gazu rozpuszczonego w krwi
 > t&#65533;tniczej. Tempo usuwania wolnej fazy gazowej zgodnie z r贸wnaniem > Laplaca jest tym wy偶sze im wy偶sze niedosycenie, czyli im wy偶sze > ci&#65533;nienie otoczenia. Sumarycznie - podczas oddychania czystym tlenem > najskuteczniejszy dekompresyjnie jest przystanek na maksymalnej > g&#65533;&#65533;boko&#65533;ci jaka jest dopuszczalna ze wzgl&#65533;du na inne uwarunkowania (np. > toksyczno&#65533;&#65533; tlenow&#65533;).
> Dlatego te偶 na poziomie morza wszyscy robimy ostatni przystanek na 6m na > tlenie i wynurzamy si&#65533; stamt&#65533;d bezpo&#65533;rednio do powier
zchni, a w > warunkach obni偶onego ci&#65533;nienia podobn&#65533; procedur&#65533; rob
imy g&#65533;&#65533;biej.
> Proste? Jak si&#65533; ma REALN&#65533; WIEDZ&#65533; a nie powtarza sloga
ny i mity nurkowe > to proste.
> >  > Drobiazg dalszy, skoro mo偶emy mie&#65533; mniejsz&#65533; toksyczno
5533;&#65533;
>  > tlenow&#65533; na mniejszych g&#65533;&#65533;boko&#65533;ciach to dla
czego ca&#65533;&#65533;
>  > dekompresj&#65533; mamy zrobi&#65533; na wysokim ppO2.
> > Dlatego 偶e tam jest skuteczniejsza. Przy wysokim PPO2 mamy po prostu > wi&#65533;ksze okienko tlenowe i szybsze usuwanie wolnej fazy gazowej. Je&#
65533;li w > to nie wierzysz, to przekonaj Si&#65533;k&#65533; i Kota 偶eby leczyli chor
ob&#65533; > dekompresyjn&#65533; przy ni偶szych ci&#65533;nieniach w komorze...
> > Tyle mojego dyskutowania z ignorantem RC. Kursanci zaraz przyklej&#65533; > kieszenie do suchacza i wracam do pracy kt贸ra sko&#65533;czy si&#65533; bl
isko > p贸&#65533;nocy... By&#65533;o dyskutowa&#65533; o NOFie zim&#65533;, gdy
  prezentowa&#65533;em go na > konferencji i mia&#65533;em wi&#65533;cej czasu na dyskusje. Teraz - zapras
zam na > kursy, na kt贸rych osobi&#65533;cie mo偶emy sobie wyja&#65533;nia&#65533; w&#65533;tpliwo&#65533;ci, ogl&#65533;da
> &#65533; > wykresy i sprawdza&#65533; jak r贸偶ne modele dekompresyjne dzia&#65533;aj
&#65533; w praktyce...
> > pozdrawiam
> Pawe&#65533; Por&#65533;ba
> 604 0604 28
> http://www.nurkowanie.nekton.com.pl
> Poniewa tekst odpowiedzi wprost posypa si, to odpowiem na teksie z
cudzys硂wami.

"Twoje szczekanie na sekcie kiedy zniech阠i wszystkich kursant體 do przyje縟縜nia tutaj, to znajd czas 縠by odpowiedzie"

To tw骿 poziom kultury osobistej zniech阠i kursant體.

"po to by zrozumie teori dekompresji potrzebna jest wiedza z fizyki, biologii i modelowania matematycznego. Wiedza chemiczna nie jest tu potrzebna, chyba 縠 do chemii wliczysz wiedz o FIZYCZNYCH w砤禼iwo禼iach paru cz眘teczek chemicznych takich jak woda albo kwasy t硊szczowe czy sterole...
Ty nie posiadasz wiedzy w 疉DNEJ z tych dziedzin."

Robisz za硂縠nie potem z niego wysnujesz wnioski, udowadniaj眂e za硂縠nie,
gratuluj na wst阷ie.
Pozwolisz 縠 przypomn to ode mnie dowiedzia砮 si jak to jest z ppH2O.

"Osoby kt髍e cytujesz posiadaj pewn wiedz z cz甓ci z tych dziedzin, ale to co wiedz NIE WYSTARCZA IM DO TEGO BY TWORZY WSNE MODELE DEKOMPRESYJNE. Dlatego s oni skazani na cytowanie cudzych prac. I um體my si, 縠 cytuj prof Buhlmana, kt髍ego model powsta kilkadziesi眛 lat temu i przez ten czas zosta zweryfikowany NEGATYWNIE. Obecnie prawie nikt kto robi dekompresyjne nurkowania nie nurkuje wg tego b酬dnego modelu (cho jest pewna pula os骲 kt髍e tak my秎!)."

Model Buhlmana ma 2 zalety jest sp骿ny i uwzgl阣nia malej眂 ilo舵 gazu kt髍y rozpuszcza si gdy ci秐ienie maleje. To zaleta w niskich
cisnie4niach,
o wadach rozmawiali秏y i nie zaprzeczam 縠 na du縴ch g酬boko禼iach model
sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia jest bardziej konserwatywny. Ma ograniczenie stosowania do 5000m npm. Natomiast NOF nawet nie zaj眐n背 si nad ograniczeniami.

"To samo nurkowanie zaplanowane wg Twojego guru dekompresyjnego wygl眃a硂by tak:"

To ja mam jakie guru dekompresyjne to ciekawostka, idziesz na
wyobra縠niach.

"Potem, jak ju wyjdziesz z komory dekompresyjnej, por體nujemy do秝iadczenia i rozmawiamy o podstawach matematycznych, fizycznych, fizjologicznych, a nawet je秎i sobie 縴czysz, oraz w Twoim m髗gu pozostanie obszar odpowiedzialny za pami阾anie tego poj阠ia - chemicznych, takich czy innych modeli dekompresyjnych..."

Lubi jak odchodzisz od tematu.

> O jakich szybszych tkankach M體isz ? dla ZH-L16 1b to 5 minutowa tkanka,
> szybszych azot nie ma (1 4min nie stosowana, by硑 problemy dekompresyjne
przy
> jej stosowaniu).
> Czy to Ctrl C, Ctrl V ?

"Tu w砤秐ie s niezb阣ne podstawy wiedzy z fizyki, matematyki i fizjologii. One pozwalaj zrozumie, z jakich b酬dnych za硂縠 wynik硑 problemy z tkank 4' w modelu ZHL16. Ot罂 Buhlman za硂縴 sobie ograniczenie pr阣ko禼i wynurzania na 10m/min i zgodnie z tym co napisa砮m w materiale kt髍y czyta砮 - okaza硂 si, 縠 ta tkanka odsyca si na bie勘co w trakcie wynurzania z tak pr阣ko禼i. Ponadto Buhlman za硂縴 sobie ABSURDALNIE du縠 przesycenia krytyczne w tej tkance i dlatego ona NIGDY nie limitowa砤 wynurze. Po to by poprawi model zmieni tkank na 5' w kt髍ej dopu禼i mniejsze przesycenia i ona dopiero zacz瓿a mu jako tam dzia砤."

Bardzo 砤dnie czyli 4 min nie jest stosowana, jest stosowana 5 min.
Co do wiedzy mog przypomnie 縠 znasz jeden mechanizm stymulacji oddechowej
ja znam 2.

"To wszystko nie oznacza, 縠 w organizmie NIE MA szybszych tkanek ni 5'. S. I one s krytyczne na przyk砤d przy doborze pr阣ko禼i wynurzania.
Tak na marginesie - zagadnienia dekompresyjne analizuj za pomoc perfuzyjno dyfuzyjnego modelu saturacji opartego nie na 16 jak u Buhlmana, ale na 57 tkankach, tak wi阠 w moim modelu mog bez problemu uwzgl阣ni zar體no tkank 1, 2, 3, 4 i 5ciominutow i wystarcza mi jeszcze miejsca w excelu na modelowanie ca砮go pozosta砮go obszaru o wiele g甓ciej ni to robi Buhlman kilkadziesi眛 lat temu..."

W niesko馽zenie wymiarowej PW by硂 by jeszcze dok砤dniej, ale cz甓 tych tkanek ma zmienn wielko舵 perfuzji. Kt髍a jest proporcjonalna do zu縴cia tlenu. Wi阠 sztywne tkanki nie s
dobrym
przybli縠niem. Od czasu Hillsa model symetryczny jest nie adekwatny.

 >> NOF.pdf str 2 "GP: G髍skie przesuni阠ie, przesuni阠ie o kt髍e
 >> zmieniamy po硂縠nie przystank體 i stref nurkuj眂 na wysoko禼i.
 >> GP=(1-Po)x10m
 >> Uwaga! Wszystkie strefy przesuwamy o GP GJBIEJ w stosunku do
 >> nurkowa na poziomie morza."

 > Mo縠sz poda podstawy fizykochemiczne takiego zdefiniowania tego
 > poj阠ia ? Nie s眃z, jak zwykle.

"Oczywi禼ie 縠 mog. Zakres zastosowania gaz體 dekompresyjnych jest wyznaczony z jednej strony przez toksyczno舵 m髗gow tlenu, z drugiej za przez zawarto舵 gaz體 oboj阾nych w mieszaninie. Toksyczno舵 m髗gowa za zale縴 od ci秐ienia parcjalnego tlenu. Ci秐ienie parcjalne gaz體 oboj阾nych jest r罂nic pomi阣zy ci秐ieniem otoczenia a ci秐ieniem parcjalnym tlenu. Tak wi阠 praktyczny dob髍 gaz體 dekompresyjnych opiera si o ograniczenia na ci秐ienie parcjalne tlenu (cz阺to przyjmuje si zasad 1<=pPO2<=1.6). A odpowiednie limity ci秐ienia parcjalnego tlenu b阣 w砤秐ie przesuni阾e o owo GP z NOFa."

Limity owszem tak, natomiast omin背e g酬bok禼i przystank體. Czemu si nie
dziwi. Omijasz szerokim 硊kiem zmniejszenie g酬boko禼i przystank體 jakie
wynikaj z zalece U.S.Navy
Tym pos硊giwali si dr Si鎘o i dr Kot opracowuj眂 dekompresj dla
nurkowania
w Himalajach kierownikiem nurkowym wyprawy by Micha Brajta (Warszawski PTTK powiniene zna osobi禼ie).

 > To kapitalny kawa砮k dla Strugalskiego,
 > mo縠 zawiesi na swojej stronie tak
 > jak to zrobi PP w ramach recenzji jego dzie zebranych.

"Nie pr骲uj wrabia innych w swoje g硊pie zachcianki. Chcesz si o秏iesza - opisuj rzekome moje b酬dy (tudzie innych instruktor體 IANTD, wszak za to Ci p砤ci infor i sp蟪ka) pod w砤snym podpisem albo pod szyldem swoich mocodawc體. Tomek Strugalski napisa bardzo du縪 g硊pot w swoich ksi笨kach ale nie wykluczone, 縠 ju poszerzy swoj wiedz i by mo縠 teraz wie na czym polega硑 te b酬dy. Nie ka縟y tak jak Ty jest czytelnikiem jednej ksi笨ki (K硂sa) przez ca砮 縴cie..."

Obudzi砮 si w zat阠h砮j komunie, jakie s硊gusy imperializmu.
Co do ksi笨ki R,K硂sa to pisa j zesp蟪 4 oficer體, dzi阫i rozmowie z jednym z nich w 2003r. Mia砮m 1 zg硂szenie SCR SMS, by te pomocny w tym R Ba砤kier i K Starnawski. Natomiast modelu matematycznego do tego SCR nie ma w tej publikacji wyszed砮m poza materia w niej om體iony.
Materia硊 do drugiego zg硂szenia r體nie nie ma w tej ksi笨ce.
Dlatego cisz si 縠 g硊pio dobierasz argumenty.

 > Wpisz dla wi阫szego obciachu kawa砮k z
 > porz眃nego dzie砤 "Medycyna Nurkowa"
 > J.Krzy縜k. str 287 7.11.3 "nurkuj眂 w g髍ach
 > nale縴 aktualn g酬boko舵 nurkowania pomno縴
 > przez a (alfa) i uzyskamy r體nowa縩 g酬boko舵 na poziomie
 > morza. Konieczna jest r體nie zmiana g酬boko禼i przystank體
 > dekompresyjnych i pr阣ko舵 wynurzania podzieli przez a. Przystanki
 > dekompresyjne b阣 zawsze na mniejszych g酬boko禼iach, a pr阣ko舵
 > wynurzania zawsze mniejsza od zalecanych w tabelach."

"Dobrze by by硂, gdyby te zacytowa dane, z kt髍ych wynika, i podczas nurkowa g髍skich planowanych wg powy縮zych zasad - choroba dekompresyjna zdarza砤 si o wiele cz甓ciej ni przy nurkowaniach na poziomie morza. Dlaczego? Odpowied jest prosta: powy縮za koncepcja jest b酬dna."

Jak ju wy縠j pisa砮m elementy tej koncepcji by硑 stosowane w nurkowaniu w
Himalajach. Ta koncepcja jest precyzyjna gdyby warto禼i ci秐ie przesyce
wynosi硑 zero w pr罂ni. Nie s r體ne dlatego jest to przybli縠nie.

 > Do tego zapytam jeszcze o prawo co m體i o ilo禼i gazu rozpuszczonego
 > proporcjonalnej do ci秐ienia i obraz wpadki jest pe硁y.
 > Wstyd jak beret.

"Tak. Pan Henry wstydzi si jak beret. Na pewno."

 > Ze z硑ch za硂縠 wychodz upiorne wnioski.

"To prawda. Dlatego prosz bardzo - wykonaj cho鎎y jedno prawdziwie dekompresyjne nurkowania zgodnie z koncepcjami Buhlmana, a potem dyskutuj o teorii dekompresji. Oczywi禼ie o ile obszary martwicze nie za砤twi Ci o秗odka mowy..."

Nie nale縴 糽e 縴czy bli糿im, takie z砮 emocje wracaj do adresata.
Wybacz ale to ja decyduj o sposobie moich dekompresji nie Ty.
Jest znany dorobek jak poprawia Buhlmana to stosuj.

 > Toksyczno舵 tlenowa owszem jest przesuni阾a g酬biej,
 > a w przystankach jest b潮d gruby.
 > Maleje ilo舵 gazu rozpuszczonego w tkankach w modelu
 > Buhlmanowskim s to liniowe rosn眂e funkcje ci秐ienia
 > (ZH-L16), ci秐ienie spada przystanki trzeba
 > robi cz甓ciej i odsyca inert w mniejszych porcjach.

"Prosty eksperyment my秎owy pokazuje jak absurdalne jest to podej禼ie:
Wyobra糾y sobie nurkowanie na wysoko禼i np. 3000m gdzie panuje ci秐ienie ok. 0.7 bara (7m s硊pa wody).
Wykonujemy nurkowanie na 33m g酬boko禼i.
Na tej g酬boko禼i panuje ci秐ienie 3.3+0.7=4 bary czyli tyle ile podczas nurkowania na 30m na poziomie morza - i nasycenie gazem oboj阾nym jest proporcjonalne do takiego w砤秐ie ci秐ienia (czyli takie jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza).
Rozwa縨y sobie dekompresj kt髍a wystarczy do tego by wynurzy si do ci秐ienia 1 bar czyli do g酬boko禼i 3m w tych g髍ach - ot罂 taka dekompresja b阣zie taka jak przy nurkowaniu na 30m na poziomie morza - tylko wszystkie przystanki i wszystkie zmiany gazu powinny by przesuni阾e o 3m w d蟪. Proste jak budowa cepa, prawda?
Pozostaje nam jeszcze obliczy czas kt髍y potrzebujemy sp阣zi na owych 3m po to by wynurzy si na powierzchni czyli do ci秐ienia 0.7 bara. (Faktycznie je秎i mamy dobry gaz dekompresyjny, np. tlen czy nawet Nx50, ten czas mo縠my sp阣zi g酬biej, np. na 9m na tlenie, przy pPO2 1.6 bara). Do wyliczenia tego czasu stosujemy t drug r體nowa縩 g酬boko舵 g髍sk (wi阫sz od rzeczywistej) o kt髍ej nie doczyta砮 w NOFie...

W efekcie takiej procedury mamy poprawnie wykonan dekompresj poprawnie wykorzystuj眂 standardowe gazy dekompresyjne, oraz - przed wynurzeniem na powierzchni - poprawn redukcj ci秐ienia gazu w tkankach do warto禼i bezpiecznych przy ci秐ieniu 0.7bara."

W tych rozwa縜niach gdzie uwzgl阣niasz spadek pojemno禼i na gaz
rozpuszczony ?
Niestety tu pozostan przy koncepcji U.S. Navy.

"Proste? Jak kto ROZUMIE zjawiska stoj眂e za powstawaniem i wzrostem p阠herzyk體 gazu - proste. Jak nie... to mo縠 sobie gada w internecie bajeczki, bo internet jest cierpliwy... no i jeszcze Ci za to p砤c... mo縠 dzi阫i tym srebrnikom kt髍e dostaniesz - uda Ci si kiedy wdro縴 sw骿 rebrider do fazy test體... co nie? ;>"

Znowu komuna intelektualna, nikt nie p砤ci. A srebrnik體 na SCR SMS nie potrzebuj, natomiast jest cz硂wiek kt髍y mocno pom骻 w wielu pracach. Dlatego pozwol sobie podzi阫owa jemu. Nie jest zwi眤any z tymi z硑mi kt髍zy podobno trzymaj mnie na smyczy
finansowe
j.
Proponowa砮m 縠by pisa teksty do kabaretu.
  > Dlatego robienie przystank體 g酬biej i wyskok w
 > niskie ci秐ienie jest bzdur,
 > nie wiele tu pomaga dekompresja tlenowa.

"Dla ka縟ego kto zna podstawy fizyki jest jasne, 縠 podczas dekompresji tlenowej usuwanie gazu rozpuszczonego w tkankach jest NIEZALE疦E od g酬boko禼i na kt髍ej wykonujemy przystanek, gdy zgodnie z prawem Ficka tempo owej dyfuzji zale縴 wy潮cznie od gradientu pomi阣zy ci秐ieniem gazu rozpuszczonego w tkance, a ci秐ieniem gazu rozpuszczonego w krwi t阾niczej." dunek uwolnionego gazu nie zale縴 od czasu ?
S 2 elementy r罂nica koncentracji i czas.

"Tempo usuwania wolnej fazy gazowej zgodnie z r體naniem Laplaca jest tym wy縮ze im wy縮ze niedosycenie, czyli im wy縮ze ci秐ienie otoczenia. Sumarycznie - podczas oddychania czystym tlenem najskuteczniejszy dekompresyjnie jest przystanek na maksymalnej g酬boko禼i jaka jest dopuszczalna ze wzgl阣u na inne uwarunkowania (np. toksyczno舵 tlenow).
Dlatego te na poziomie morza wszyscy robimy ostatni przystanek na 6m na tlenie i wynurzamy si stamt眃 bezpo秗ednio do powierzchni, a w warunkach obni縪nego ci秐ienia podobn procedur robimy g酬biej.
Proste? Jak si ma REALN WIEDZ a nie powtarza slogany i mity nurkowe to proste."

Tylko ma硑 drobiazg daje to du縴 skok ci秐ienia, wi阫szy ni w Heloksowych tabelach U.S. Navy,
Czy ca硑 inert odsycilismy ? je秎i nie to jest problem w przyk砤dzie kt髍y poda砮 iloraz ci秐ie wynosi 4. W helioksowych tabelach jest tylko
2,2
i nie jest to zalecane.
Dodatkowo pojemno舵 tkanek na gaz rozpuszczony zmala砤 w przyk砤dzie kt髍y
podawa砮 2,5 raza. Proste jak si zna podstawy fizyki.
Dlatego prostackie przesuwanie ci秐ie prowadzi do upiornych wniosk體.
Tu b阣zie pojechanie K硂sem nie ma u niego w dekompresjach TMX wyj禼ia z 6m
jest z 3m z tlenu.


 > Drobiazg dalszy, skoro mo縠my mie mniejsz toksyczno舵
 > tlenow na mniejszych g酬boko禼iach to dlaczego ca潮
 > dekompresj mamy zrobi na wysokim ppO2.

"Dlatego 縠 tam jest skuteczniejsza. Przy wysokim PPO2 mamy po prostu wi阫sze okienko tlenowe i szybsze usuwanie wolnej fazy gazowej. Je秎i w to nie wierzysz, to przekonaj Si鎘 i Kota 縠by leczyli chorob dekompresyjn przy ni縮zych ci秐ieniach w komorze..."

Znowu idziesz na swoim wyobra縠niu.
Co o saturacyjnej metodzie mo縠sz powiedzie ?
Mo縠 podasz jaki jest skok ci秐ienia w leczeniu, lepiej podaj iloraz ostatni
przystanek powierzchnia (otwarcie komory) "Tyle mojego dyskutowania z ignorantem RC. Kursanci zaraz przyklej kieszenie do suchacza i wracam do pracy kt髍a sko馽zy si blisko p蟪nocy... By硂 dyskutowa o NOFie zim, gdy  prezentowa砮m go na konferencji i mia砮m wi阠ej czasu na dyskusje. Teraz - zapraszam na kursy, na kt髍ych osobi禼ie mo縠my sobie wyja秐ia w眛pliwo禼i, ogl眃a wykresy i sprawdza jak r罂ne modele dekompresyjne dzia砤j w praktyce..."

Model dekompresji je秎i jest powa縩y prezentuje si w PHR, to wsp蟪czuj Tobie bo uczy砮 si od ignoranta, to jak to by硂 z tym ppH2O.
Dobrze 縠 poszed砮 w zaparte, pojemno舵 na gaz rozpuszczony spada.

Jeszcze na zako馽zenie "jacekplacek" wierny s硊gus jest zielony, to Tw骿
produkt edukacyjny ?

Wiesz rysiaczku, 縠 s硂wo "wierno舵" jest zalet? A co do "zielono禼i", to nie ja zmy秎am grzej眂e si zawory czy t阷o przeliczam PPO2 1.6 z 12m na 30metrowe nurkowanie z zupe硁ie innym gazem i nasyceniami. W przeciwie駍twie do ciebie, nie omijam te wody szerokim 硊kiem - a podobno robisz to nawet z t w 砤zience. rysiu, od ponad tygodnia strzelasz sobie po kolanach: nie boli ci to?

--


Data: 2010-06-30 22:20:54
Autor: Tomek Sienicki
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
 jacekplacek <jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a):
Wiesz rysiaczku,

Jacek! po pierwsze tnij cytaty - bo si tak nie da!

Po drugie: mo縠 smok mija si z faktami i wiedz , mo縠 PP jest wszechwiedz眂y i wszystko co m體i, pisze - nale縴 bra za dogmat. Mo縠?. Ale ch硂pie, mo縠 nie...? Ty, ja i wielu innych jeste秏y za cie馽y, 縠by to oceni. Fakt, m體i za siebie - Ty masz inne zdanie?

--
tomek Sienicki

--


Data: 2010-07-01 05:15:41
Autor: jacekplacek
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Tomek Sienicki <t-sienicki.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a):
 jacekplacek <jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a): > Wiesz rysiaczku, Jacek! po pierwsze tnij cytaty - bo si tak nie da!

Po drugie: mo縠 smok mija si z faktami i wiedz , mo縠 PP jest wszechwiedz眂y i wszystko co m體i, pisze - nale縴 bra za dogmat. Mo縠?.
Ale
ch硂pie, mo縠 nie...? Ty, ja i wielu innych jeste秏y za cie馽y, 縠by to oceni. Fakt, m體i za siebie - Ty masz inne zdanie?

--
tomek Sienicki

Pawe nie jest wszechwiedz眂y i nie pisze o wszystkim. On pisze o nurkowaniu, bo si na tym zna. Tyle, 縠 swoj wiedz znacznie wykracza poza przeci阾ny poziom. W przeciwie駍twie do wielu innych nie wyk砤da o dekompresji "bo tak ma by" a uczy krok po kroku co z czego wynika i jakie z konkretnych dzia砤 wynikaj konsekwencje. Szanuj to. A ocena? Dekompresja jest teori, modelowaniem rzeczywisto禼i. Ocena sprowadza si do praktycznego zastosowania tej teorii i sprawdzeniu na sobie: dzia砤 lub nie i zawsze na pocz眛ku wyb髍 metody jest kwesti wiary. Mo縩a wierzy w komputery, tabele. Mo縩a wierzy w wiele metod. Nie ulega w眛pliwo禼i, 縠 wielu z nas jako metod wybra硂 dekompresj w locie i proponowan przez AG i GUE Ratio Deco. Tyle, 縠 nie jest to metoda do nurkowa powietrznych i praktycznie ka縟y jako kombinuje, 縠by to do powietrza dostosowa. Pawe wyszed temu na przeciw i stworzy do oblicze "w locie"  metod w pe硁i pokrywaj眂 realne potrzeby: nurkowanie tak na powietrzu, jak i na mieszankach. I to dzia砤. Dzia砤 w warunkach symulacji, dzia砤 pod wod. Nic wi阠ej mi nie trzeba. Co do smoka? Co tu wiele gada. Zmy秎i, 縠 przetaczanie tak grzeje zawory, 縠 wytapiaj si grzybki... Hmm, dotknij zaworu podczas przetaczania :) Ale takie zmy秎anie jest jeszcze stosunkowo nie gro糿e. Zmy秎enie "nie jed糲ie na Zatok bo tam syf", jest ju troch gro糿iejsze, poci眊a konsekwencje, ale tylko finansowe(dla wi阫szej grupy, ale skutek by prosty: zamiast do Jastarni czy Gdyni ludzie pojechali gdzie indziej, np. nad Bia砮 czy Zakrz體ek) Natomiast zmy秎anie o dekompresjach tlenowych z PPO2 wy縮zym od 1,6 ju takie nie gro糿e nie jest. To, 縠 kto kiedy stosowa, 縠 jaka armia w specyficznych warunkach dopuszcza, mo縠 by traktowane jako ciekawostka, ale nie propagowane zawsze i wsz阣zie, jak czyni to rysio. I o ile Paw砤 oceniam pod k眛em praktycznym: czego mnie nauczy a inni nie, to rysia postrzegam jako niespe硁ionego frustrata i b潮dz眂ego lenia. Bo, 縠 nie mia(zauwa czas przesz硑) talentu nie mo縩a powiedzie. --


Data: 2010-07-01 12:13:00
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
 jacekplacek <jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a): 
Pawe nie jest wszechwiedz眂y i nie pisze o wszystkim. On pisze o nurkowaniu, bo si na tym zna. Tyle, 縠 swoj wiedz znacznie wykracza poza przeci阾ny poziom.

Wiem pami阾am ostatnio dopisywa do mojego 縴ciorysu jakiego PSCR, czyste
jaja. Niestety jestem du縪 bardziej zaawansowany zajmuj si SCR SMS o sta硑m
ppO2.

Pawe wyszed temu na przeciw i stworzy do oblicze "w locie"  metod w pe硁i pokrywaj眂 realne potrzeby: nurkowanie tak na powietrzu, jak i na mieszankach. I to dzia砤. Dzia砤 w warunkach symulacji, dzia砤 pod wod. Nic wi阠ej mi nie trzeba.

Standardowe pytanie wykonywa dekompresj na 6500 m npm ?
Wyskakiwa z 12m w ci秐ienie 0,4 ata ?
Ile razy ? Mog to potraktowa jako przyk砤d obliczeniowy, ale iloraz ci秐ie 4 to nie
jest przyk砤d tylko b潮d. Mo縠 za砤twi oficjalne stanowisko DAN 縠 tak mo縩a, b阣zie po sprawie.
Znane tabele dekompresyjne i rekomresyjne nie maj tak du縠go skoku ci秐ienia
AMEN.

Co do smoka? Co tu wiele gada. Zmy秎i, 縠 przetaczanie tak grzeje zawory, 縠 wytapiaj si grzybki... Hmm, dotknij zaworu podczas przetaczania :) Ale takie zmy秎anie jest jeszcze stosunkowo nie gro糿e. Zmy秎enie "nie jed糲ie na Zatok bo tam syf",

Wiesz mam takie zawory w kt髍ych grzybki si wygniot硑 bo plastik zmi阫 pod
wp硑wem temperatury. Mog powt髍zy gaz szybko spr昕any w butli jest 紃骴砮m
ciep砤. W Geografie na Pu砤wskiej 砤dowa砮m zim 4l butle na 200 at. by砤 zima
w 秐iegu ch硂dzi砮m. 痚by do砤dowa.
Zapyta砮 "TomM" czy znowu nie, bo by wysz硂 縠 jednak szlag trafia grzybki
zawor體, nie b骿 si siusiaka nie urwie zapytaj.

jest ju troch gro糿iejsze, poci眊a konsekwencje, ale tylko finansowe(dla wi阫szej grupy, ale skutek by prosty: zamiast do Jastarni czy Gdyni ludzie pojechali gdzie indziej, np. nad Bia砮 czy Zakrz體ek)

Jak wieszam odsy砤cz na inne forum to widz ile os骲 to czyta, przesadzasz.

Natomiast zmy秎anie o dekompresjach tlenowych z PPO2 wy縮zym od 1,6 ju takie nie gro糿e nie jest. To, 縠 kto kiedy stosowa, 縠 jaka armia w specyficznych warunkach dopuszcza, mo縠 by traktowane jako ciekawostka, ale nie propagowane zawsze i wsz阣zie, jak czyni to rysio.

M體i砮m 縠 to obraz s砤bo禼i pr骲a poni縜nia dyskutuj眂ego cho鎎y przez nie
w砤禼iw pisowni. Owszem by硑 takie metody warto o nich pami阾a. Zw砤szcza w sytuacjach
awaryjnych. Niestety nie jest to zmy秎enie, 縠 by jeszcze wqurwi dodam 縠
jest (nie zalecana) dekompresja tlenowa od 15m w helioksowych tabelach
U.S.Navy. W nich jest najwy縮zy znany mi iloraz ci秐ie wynosi 2,2. Wy縮zego
nie znam. Ale jest go舵 kt髍y to proponuje, cho na sobie 砤skawie nie sprawdzi jak
zadzia砤 iloraz ci秐ie r體ny 4.

I o ile Paw砤 oceniam pod k眛em praktycznym: czego mnie nauczy a inni nie, to rysia postrzegam jako niespe硁ionego frustrata i b潮dz眂ego lenia. Bo, 縠 nie mia(zauwa czas przesz硑) talentu nie mo縩a powiedzie.

P-377789 i P-386700 a Wy ? pozdrawiam rc


--


Data: 2010-07-02 12:47:38
Autor: TOMA52
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
On Jul 1, 2:13爌m, " " <demolant.SKA...@gazeta.pl> wrote:

P-377789 i P-386700 a Wy ?

A my nurkujemy.
T.

Data: 2010-07-03 19:37:07
Autor:
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
TOMA52 <tkarsk@gmail.com> napisa(a): 
A my nurkujemy.

Fl眃ry tak縠, dlatego maj pi阫ne mordki czego i Tobie 縴cz.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-01 07:55:40
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Tomek Sienicki <t-sienicki.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a):
 jacekplacek <jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a): > Wiesz rysiaczku, Jacek! po pierwsze tnij cytaty - bo si tak nie da!

Wiesz 縠by ci辨 cytaty trzeba zrozumie przeczytan tre舵, potem podj辨
decyzj z kt髍ym stanowiskiem si zgadzamy lub nie.

Po drugie: mo縠 smok mija si z faktami i wiedz , mo縠 PP jest wszechwiedz眂y i wszystko co m體i, pisze - nale縴 bra za dogmat. Mo縠?. Ale ch硂pie, mo縠 nie...? Ty, ja i wielu innych jeste秏y za cie馽y, 縠by to oceni. Fakt, m體i za siebie - Ty masz inne zdanie?

DAN to jest firma, podobnie COMEX, AMW, Unersea and Hyperbaric Medical
Society. To s firmy instytucje naukowe z odpowiednimi funduszami.
Nie maj w swoim dorobku zalecenia dekompresji z ilorazem ci秐ie r體nym 4.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-02 23:09:31
Autor: Pawe \"Nekton\" Por阞a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Witaj!
U縴tkownik Tomek Sienicki napisa:
  jacekplacek<jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl>  napisa(a):


Wiesz rysiaczku,

Jacek! po pierwsze tnij cytaty - bo si tak nie da!

Po drugie: mo縠 smok mija si z faktami i wiedz , mo縠 PP jest
wszechwiedz眂y i wszystko co m體i, pisze - nale縴 bra za dogmat. Mo縠?. Ale
ch硂pie, mo縠 nie...? Ty, ja i wielu innych jeste秏y za cie馽y, 縠by to
oceni. Fakt, m體i za siebie - Ty masz inne zdanie?

--
tomek Sienicki


Nie jestem wszechwiedz眂y. Nie jestem nieomylny.
Nie zmuszam Ci 縠by mi wierzy, ani nawet nie pr骲uj Ci do tego nam體i. Na mojej stronie zamie禼i砮m par artyku丑w kt髍e mo縠sz wykorzysta za free je秎i chcesz. Masz tam za r體no opisy mojej metody planowania deco w locie jak i du縴 artyku pokazuj眂y "kuchni" dekompresji.
P髃i co prezentowa砮m t metod na konferencji technicznej i na wyk砤dzie w Abyssie - tam odpowiada砮m na pytania uczestnik體 i kto chcia, ten m骻 przyj舵 i dyskutowa. I ci co przyszli pytali.

Moja opinia jest taka, 縠 aby stosowa metody planowania deco w locie, trzeba mie nienagann technik nurkowania, a przecie nikt kto wierzy smokowi nie b阣zie traci czasu na 縨udn nauk podstaw nurkowania. Wi阠 jakby - dob髍 u縴tkownik體 na szcz甓cie zaw昕a si sam.

Druga moja opinia jest taka, 縠 aby stosowa metody planowania deco w locie, w praktyce, trzeba najpierw wykona wiele takich plan體 na sucho i kontrolowa decoplanerami ich poprawno舵. Je秎i kto tak zrobi, wykryje nie tylko swoje b酬dy w liczeniu, ale i ewentualne b酬dy metody...

Rozumiem, 縠 wi阫szo舵 z czytelnik體 sekty nie ma wiedzy niezb阣nej do tego by odr罂ni be砶ot smoka od rzetelnej wiedzy kt髍 mo縠sz przeczyta w tym co ja pisz i w artyku砤ch kt髍e zamie禼i砮m na mojej stronie. Dlatego w砤秐ie smok jest tak niebezpieczny i dlatego w砤秐ie zosta wynaj阾y przez ludzi kt髍zy pr骲uj nurkowanie zmieni w pastwisko dla akwizytor體 i sprzedawc體 czips體 a nie dla os骲 kt髍e faktycznie pasjonuj si nurkowaniem i wgryzaj w temat tak, by zna go na wylot...
Nie wymagam od nikogo by wierzy mi na s硂wo. Kiedy napisa砮m wi阫szy artyku o metodach planowania dekompresji w locie:

http://www.nurkowanie.nekton.com.pl/zbiory_1/Metody planowania dekompresji w locie.pdf

Nie jest zbyt aktualny, powsta jeszcze przed tym zanim opracowa砮m metod NOF, ale znajdziesz tam sporo informacji o tym o co chodzi w r罂nych modelach dekompresyjnych.
Nied硊go b阣zie dost阷ny tekst znacznie 秝ie縮zy...

Ka縟emu komu nie chce si wnika w wiedz podstawow, w rozumienie istoty owych zagadnie - a ma 縴砶 eksperymentatora, proponuj natomiast takie eksperymenty:
- We糲ie program do planowania dekompresji kt髍y uwzgl阣nia to co dzieje si w trakcie nurkowania z woln faz gazow. Ja w przyk砤dzie poni縠j u縴砮m HLPlannera opartego o mocno rozbudowan wersj VPM.
Zaplanujcie w tym programie dekompresj akcelerowan Nx50.
Np 60'/35m. HLPlanner kt髍y leci po swoim suficie dekompresji proponuje przystanek 1.36'/21m i 潮czny czas tego nurkowania wynosi 2h 09'. (Standardowe ustawienia programu).
A teraz wymu禼ie w profilu (mo縩a po prostu wpisa jako nurkowanie wielopoziomowe) znacznie przed硊縪ny przystanek na 21m na Nx50 - np. 15'. Program wylicza dekompresj i... okazuje si, 縠 jest ona o 6' kr髏sza ni przy profilu wygenerowanym przez program! (Wynurzenie po 2h03').
Dlaczego? Dlatego 縠 na tym d硊gim przystanku usuni阾a zosta砤 wolna faza gazowa znacznie efektywniej, ni gdyby秏y ca硑 czas lecieli po suficie jak to proponowa algorytm VPM!
Mo縠 nie jest to wielki zysk, ale tak zaplanowana dekompresja mo縠 by kr髏sza, albo, przy tym samym czasie - bezpieczniejsza ni bez tego stania przy wysokim pPO2. Je秎i mo縩a tak sobie pom骳, to czemu tego nie robi?

Inny przyk砤d: wykonuje dekompresje wg NOF w nurkowaniach kt髍e wykonuje. D硊縮zych, kr髏szych, trymiksowych i powietrznych, z r罂n ilo禼i gaz體 dekompresyjnych. Obecnie p硑wam z komputerem OSTC z ZHL16 z GF 30/80. I pomi阣zy tym co wyliczam w locie wg NOF a tym co pokazuje komputer wyst阷uj nast阷uj眂e zgodno禼i:
- g酬boko舵 rozpocz阠ia dekompresji w znakomitej wi阫szo禼i przypadk體 zgadza si co do metra. Raz czy dwa - m骿 PP by 3m g酬biej ni ten kt髍y pokazywa komputer.
- czas doj禼ia do pierwszej zmiany gazu zgadza si zwykle co do minuty z tym kt髍y pokazuje komputer.
- po zmianie gazu komputer wypuszcza mnie du縪 p硑cej, ja zostaje na g酬bokich przystankach.
- m骿 profil spotyka si z tym kt髍y komputer ordynuje na ostatnim przystanku przed nast阷n zmian gazu. Ja oczywi禼ie przed tym przystankiem jestem ca硑 czas GJBIEJ ni sufit komputera, a wi阠 jestem bezpieczny dekompresyjnie.
- moment wyj禼ia do nast阷nej zmiany gazu zgadza si CO DO MINUTY z tym co pokazuje komputer.
- zwykle moment w kt髍ym mog ju wyj舵 na powierzchnie wg komputera zgadza si co do minuty z tym co mam wyliczone wg NOF. Czasem s r罂nice rz阣u 1-2 minut.

P髃i co - stosowa砮m t metod do planowania dekompresji o d硊go禼i od zera do 135' i np. w nurkowaniach w kt髍ych dekompresja wynosi砤 nawet ponad dwie godziny powy縮ze zgodno禼i by硑 zachowane z dok砤dno禼i do minuty i do metra!
Czy kto powie, 縠 profil zaplanowany wg ZHL16 z GF 30/80 jest niebezpieczny?

Albo inny przyk砤d:
nurkowanie przy ci秐ieniu na powierzchni 0.4 bar zaplanowane wg ZHL16 buhlmanna z tlenem do deco.
Je秎i pozwolimy programowi zrobi deco wg w砤snego planu, deco wygl眃a tak:
nurkowanie 60'/35m AIR
przystanki:
6'/12m AIR
17'/9m AIR
47;/6m O2 przy pPO2 = 1 bar.
潮czny czas deco 70'

je秎i natomiast wymusimy przystanek 52' na 12m na tlenie, to ci秐ienie parcjalne na tym przystanku wyniesie 1.6 bara (czyli dopuszczalne w fazie dekompresji) i po tym przystanku - jak縠by inaczej, algorytm Buhlmanna wypuszcza nas do powierzchni bez 縜dnych przystank體 po秗ednich.
Zyskujemy o 25% kr髏sz dekompresj NAWET w algorytmie kt髍y olewa woln faz gazow. Oczywi禼ie algorytmy nowocze秐iejsze dadz tu jeszcze wi阫sze uzasadnienie dla przystanku na tlenie przy pPO2 1.6 bara.

Tak wi阠 - nie wierzcie na s硂wo ... sprawd糲ie. Sprawd糲ie kto jest tutaj pieniaczem kt髍y nie ma nic prawdziwego do powiedzenia, ale robi to za co mu p砤c - przyczepia si do ka縟ej wypowiedzi instruktor體 IANTD, by bluzgami zabi dobr jako舵 szkolenia nurkowego...

pozdrawiam
Pawe Por阞a
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-07-03 20:02:46
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a): 
Nie jestem wszechwiedz眂y. Nie jestem nieomylny.
Nie zmuszam Ci 縠by mi wierzy, ani nawet nie pr骲uj Ci do tego nam體i. Na mojej stronie zamie禼i砮m par artyku丑w kt髍e mo縠sz wykorzysta za free je秎i chcesz. Masz tam za r體no opisy mojej metody planowania deco w locie jak i du縴 artyku pokazuj眂y "kuchni" dekompresji.
P髃i co prezentowa砮m t metod na konferencji technicznej i na wyk砤dzie w Abyssie - tam odpowiada砮m na pytania uczestnik體 i kto chcia, ten m骻 przyj舵 i dyskutowa. I ci co przyszli pytali.

Miejscem prezentacji jest konferencja naukowa PTMiTH, wtedy ma to odpowiedni
status.

Moja opinia jest taka, 縠 aby stosowa metody planowania deco w locie, trzeba mie nienagann technik nurkowania, a przecie nikt kto wierzy smokowi nie b阣zie traci czasu na 縨udn nauk podstaw nurkowania. Wi阠 jakby - dob髍 u縴tkownik體 na szcz甓cie zaw昕a si sam.

Nie deprecjonuj techniki p硑wania ani rzetelnej wiedzy.
Mam totalnie w czterech literach Twoje wyobra縠nie na m骿 temat. Dlatego 縴j w 秝iecie swoich wyobra縠.
 
Rozumiem, 縠 wi阫szo舵 z czytelnik體 sekty nie ma wiedzy niezb阣nej do tego by odr罂ni be砶ot smoka od rzetelnej wiedzy kt髍 mo縠sz przeczyta w tym co ja pisz i w artyku砤ch kt髍e zamie禼i砮m na mojej stronie. Dlatego w砤秐ie smok jest tak niebezpieczny i dlatego w砤秐ie zosta wynaj阾y przez ludzi kt髍zy pr骲uj nurkowanie zmieni w pastwisko dla akwizytor體 i sprzedawc體 czips體 a nie dla os骲 kt髍e faktycznie pasjonuj si nurkowaniem i wgryzaj w temat tak, by zna go na wylot...

Znowu 秝iat wyobra縠, gratuluj ma to swoj nazw, kt髍 znasz. Ale nie o tym.
Mo縠sz pokaza znan tabel dekompresyjn czy rekompresyjn w kt髍ej jest tak
du縴 iloraz ci秐ienia jaki zaproponowa砮 ?
NIE bo ju by poda.
Dlatego b眃 rzetelny, podaj zalecenie DAN, Comex czy innego o秗odka
naukowego, 縠 tak nale縴 post阷owa.

Nie jest zbyt aktualny, powsta jeszcze przed tym zanim opracowa砮m metod NOF, ale znajdziesz tam sporo informacji o tym o co chodzi w r罂nych modelach dekompresyjnych.
Nied硊go b阣zie dost阷ny tekst znacznie 秝ie縮zy...

No縠 po prostu poka w kolejnych krokach poszczeg髄ne modele nie Twoje wnioski
mniej czy bardziej stronnicze. Tw骿 wierny s硊gus "jacekplacek" RD czy NOF
traktuje jak modele dekompresji, nie jak wygodne optymalizacje.

Ka縟emu komu nie chce si wnika w wiedz podstawow, w rozumienie istoty owych zagadnie - a ma 縴砶 eksperymentatora, proponuj natomiast takie eksperymenty:

Oczywi禼ie na tacy s podane za硂縠nia dzia砤nia programu , jaja sobie robisz.

Czy kto powie, 縠 profil zaplanowany wg ZHL16 z GF 30/80 jest niebezpieczny?

Wedle wsp蟪czesnych standard體 bezpieczny w wysokich ci秐ieniach nie jest, ale
w niskich jest bezpieczniejszy ni model sta砮j warto禼i ci秐ienia
przesycenia. W Buhlmanowskim modelu ci秐ienia przesycenia malej gdy ci秐ienie
spada, co jest zgodne z w砤sno禼iami gaz體 rozpuszczonych. Model sta砮j
warto禼i ci秐ienia przesycenia ma malej眂y konserwatyzm gdy ci秐ienie spada.

Tak wi阠 - nie wierzcie na s硂wo ... sprawd糲ie. Sprawd糲ie kto jest tutaj pieniaczem kt髍y nie ma nic prawdziwego do powiedzenia, ale robi to za co mu p砤c - przyczepia si do ka縟ej wypowiedzi instruktor體 IANTD, by bluzgami zabi dobr jako舵 szkolenia nurkowego...

"jacekplacek" instruktorem nie jest ale pi阫nie bluzga, jak przysta硂 na od砤m
IANTD 痑bierek.
Cisz si 縠 zrozumia砮 縠 nie warto i舵 w poni縜nie innych organizacji
nurkowych, 縠 ja jestem g丑wnym wrogiem, je秎i tego do szcz甓cia potrzebujesz
nie mam nic przeciwko. To masz zadanie kt髍e jako "wszystko wiedz眂y" umiesz rozwi眤a, Leszek Nowak
nie umia. Instrukcj SCR CMF znasz, ekspertowi taki fundament wystarczy,
miernocie z kompleksami nie.
http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,47943.html?group=pl.rec.nurkowanie&tid=1108281&MID=%3Ci0nrtv%24j1q%241%40inews.gazeta.pl%3E

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-05 08:52:46
Autor: Grzegorz Krzy秌a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Ciekawe ...
Z jednej strony facet, kt髍y zamiast wierzy 秎epo w standardy kombinuje z profilami tworzy w砤sn metod na liczenia dekompresji ...
Z drugiej strony facet, kt髍y ma z硂縪ne wnioski patentowe ... a wi阠 w przesz硂禼i kwestionowa stan istniej眂ej wiedzy technicznej i stworzy co co ma polepszy te nasze nurkowanie.
Ale jak ten pierwszy robi to samo (tworzy co co ma polepszy te nasze nurkowanie) to jest gamo?!
Ciekawe!
;-D
P.S.
Zaznaczam, 縠 nie znam obu interlekutor體, cho Paw砤 raz widzia砮m na w砤sne oczy a Ry秌a nie.

Data: 2010-07-05 09:01:06
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Grzegorz Krzy秌a <llibeht@wp.pl> napisa(a):
Ciekawe ...
Z jednej strony facet, kt髍y zamiast wierzy 秎epo w standardy kombinuje z profilami tworzy w砤sn metod na liczenia dekompresji ...

Ta metoda ma podstaw kt髍a jest bardzo bezpieczna dla wysokich saturacji, nie
jest bezpieczna dla niskich. O to od ponad roku si czepiam.
Mog odszuka w dzia砤lno禼i pisarskiej PP 縠 te to wreszcie zrozumia.
Tu policzy co co jest 砤dnym obliczeniem, na bazie b酬dnych za硂縠 dla
niskich ci秐ie (sta砤 warto舵 ci秐ienia przesycenia).
Nic wi阠ej, nie podwa縜m zalet w innym obszarze ci秐ie, w niskich jest to nie
zgodne z rozpuszczalno禼i gaz體 w cieczach.
Je秎i jest nie zgodne z jakim prawem, to nie mo縠 by to prawda.
Mo縠 by optymalizacj oblicze w wysokich ci秐ieniach saturacji i desaturacji.

Z drugiej strony facet, kt髍y ma z硂縪ne wnioski patentowe ... a wi阠 w przesz硂禼i kwestionowa stan istniej眂ej wiedzy technicznej i stworzy co co ma polepszy te nasze nurkowanie.

Tak pierwsze zg硂szenie to SCR o sta硑m ppO2, nie ma tam 縜dnej elektroniki
decyduje nasza fizjologia. t drog rozwojow sz硂 Interspiro ACSC, DCSC.
Drugie to otwarcie nowego kierunku rozwojowego SCR z chemicznie zgromadzonym
tlenem o stabilnym ppO2. ro秐ie g酬boko舵 a ppO2 si niewiele zmienia, w OC
ro秐ie liniowo.

Ale jak ten pierwszy robi to samo (tworzy co co ma polepszy te nasze nurkowanie) to jest gamo?!

Robi optymalizacje obliczeniowe, cenny element metod u砤twiaj眂ych nurkowanie.
Ale ka縟a optymalizacja ma swoje granice, dlatego do tej pory nie doczeka砮m
si przyk砤du tabel w kt髍ych jest iloraz ci秐ie ostatni przystanek
powierzchnia r體ny 4. Znam z tabel helioksowych stosunek 2,2.
Brak tego potwierdzenia z innego 紃骴砤, ogranicza to jedynie do tezy NOF
dzia砤 te w niskich ci秐ieniach. Mo縠 tak ale dowod體 brak. A s
kontrargumenty bez odpowiedzi.
O publikacjach w naukowej literaturze nie wspomn.

Zaznaczam, 縠 nie znam obu interlekutor體, cho Paw砤 raz widzia砮m na w砤sne oczy a Ry秌a nie.

Za takie bezstronne spojrzenie dzi阫uj.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-05 09:24:20
Autor: Grzegorz Krzy秌a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe!
Czy nie zastanawia砮 sie nad zg硂szeniem w砤snej metody obliczania dekompresji do Urz阣u Patentowego?!
Z tego co podejrzewam szanse na uzyskanie NUMERU zg硂szenia patentowego s spore!
;-D

Data: 2010-07-05 08:41:35
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Grzegorz Krzy秌a <llibeht@wp.pl> napisa(a):
Pawe!
Czy nie zastanawia砮 sie nad zg硂szeniem w砤snej metody obliczania dekompresji do Urz阣u Patentowego?!
Z tego co podejrzewam szanse na uzyskanie NUMERU zg硂szenia patentowego s spore!

Niestety prawo w砤sno禼i przemys硂wej nie obejmuje wielu spraw, w tym nauki.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-05 11:06:23
Autor: Pawe艂 \"Nekton\" Por臋ba
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Witam!
U偶ytkownik Grzegorz Krzy锟絢a napisa艂:
Ciekawe ...
Z jednej strony facet, kt锟絩y zamiast wierzy锟 锟絣epo w standardy kombinuje z
profilami tworzy w锟絘sn锟 metod锟 na liczenia dekompresji ...

Wyst臋puje tu pewne nieporozumienie. Moja metoda planowania dekompresji NIE 艁AMIE obowi膮zuj膮cych standard贸w. Wszystko co jest w tej metodzie zawarte opiera si臋 na wsp贸艂czesnej wiedzy o dekompresji, gromadzonej od Haldana przez Workmana, Buhlmanna, Younta, Bakera, Maikena itd.
Pomys艂y na optymalizacje dekompresji poprzez przed艂u偶enie przystank贸w wykonywanych po zmianie gazu na gaz dekompresyjny nie jest moje.
Wiedza o tym, 偶e przystanek tlenowy praktycznie CA艁Y mo偶na wykona膰 na MODzie jest po prostu elementarzem z kurs贸w nurkowania technicznego.

To co jest moim wk艂adem w tej metodzie, to:
1. Spos贸b obliczania - moim zdaniem lepszy od tego kt贸ry zastosowano np. w Ratio Deco.
2. Obliczenie stosownych parametr贸w dla r贸偶nych zestaw贸w gaz贸w, w tym dla powietrznych nurkowa艅 robionych w ramach limit贸w akceptowanych przez wi臋kszo艣膰 organizacji nurkowych (RD stosuje limity GUE, kt贸re s膮 nierealistycznie konserwatywne. Wiem, 偶e i u nas s膮 instruktorzy kt贸rzy zmuszaj膮 kursant贸w do nurkowania na trymiksie na g艂臋boko艣ci oko艂o 40m, ale jest to droga i niekonieczna zasada).
3. NOF zawiera wiele "den" czyli opcjonalnych element贸w kt贸re mo偶na zastosowa膰 po to by zoptymalizowa膰 dekompresj臋. Dzi臋ki temu mo偶na w ten spos贸b zaplanowa膰 i wind臋 na 100m i godzinne nurkowanie na tak膮 g艂臋boko艣膰 i nurkowanie g贸rskie i wielopoziomowe.
Mo偶na te偶 robi膰 rzeczy kt贸rych nie potrafi膮 komputery nurkowe: np. przewidzie膰 czas dekompresji po wykonaniu dalszej cz臋艣ci skomplikowanego profilu.

Metoda planowania w locie to  model dekompresyjny ale spos贸b wyliczenia profilu zrobiony tak, 偶eby 艂atwo go by艂o stosowa膰 licz膮c wszystko w g艂owie.

Niekt贸rzy wr臋cz ZARZUCAJ膭, 偶e metody planowania w locie wog贸le nie s膮 modelami dekompresyjnymi. I ja zgodzi艂bym si臋 z takim stwierdzeniem, (acz nie z ZARZUTEM) ale wtedy nale偶a艂oby stwierdzi膰, 偶e np. model Buhlmanna ZHL16 te偶 nie jest modelem dekompresyjnym...
Nie jest modelem dlatego, 偶e w tej cz臋艣ci w kt贸rej m贸wi o dopuszczalnych przesyceniach - nawet nie stara si臋 modelowa膰 jaki艣 rzeczywistych zjawisk ale przyjmuje arbitralne zale偶no艣ci liniowe i eksperymentalnie dobrane do nich parametry. W sferze dotycz膮cej nasycania tkanek - te偶 jest bardzo uproszczonym modelem rozwa偶aj膮cym osobne kompartmenty a nie rzeczywist膮 sytuacj臋 w organizmie gdzie dalej po艂o偶one fragmenty tkanek nasycaj膮 si臋 przez obszary bliskie naczyniu.
Tak wi臋c mo偶na powiedzie膰, 偶e taki model Buhlmanna to sztuczka matematyczna pozwalaj膮ca wyliczy膰 profil dekompresji na liczyd艂ach z przed 30 lat...
(Oczywi艣cie pami臋ta膰 trzeba, 偶e ten model po prostu JEST B艁臉DNY, nie mo偶na wg niego wykonywa膰 nurkowa艅 gdy偶 pozwala na zbyt du偶e przesycenia w tkankach, szczeg贸lnie w tkankach szybkich).

W istocie NOF podobnie jak i inne metody w locie zawiera podobne elementy modelowania. Obliczenie czasu dekompresji na podstawie jednego wsp贸艂czynnika mo偶e i jest ogromnym uproszczeniem w por贸wnaniu do liczenia wyk艂adniczych funkcji nasycania w algorytmach tkankowych, jednak efekt tego uproszczenia jest nies艂ychanie bliski wynikom kt贸re si臋 otrzymuje nawet w modelu 57 tkankowym kt贸ry stworzy艂em na potrzeby analiz profili nurkowych. Przybli偶enie jest o wiele dok艂adniejsze ni偶 np. r贸偶nice pomi臋dzy tym co wychodzi z liniowego uproszczenia z modeli neohaldanowskich w por贸wnaniu do modeli p臋cherzykowych.
Obliczanie g艂臋boko艣ci rozpocz臋cia dekompresji w nurkowaniach p艂ytkich, tak do czterdziestu kilku metr贸w, jest banalnym uproszczeniem, przystanki nale偶y robi膰 od po艂owy g艂臋boko艣ci. Ale ju偶 w "wy偶szych" wersjach NOF - jest to eksplicite liczenie nasycenia szybkiego kompartmentu, czyli nic innego ni偶 robi膮 "modele" dekompresyjne oparte o zestaw kompartment贸w, czyli znakomita wi臋kszo艣膰 modeli wsp贸艂cze艣nie u偶ywanych - od ZHL16 przez VPM itd.

Podsumowuj膮c: metoda NOF nie pretenduje do tego, by by膰 modelem dekompresyjnym w odr贸偶nieniu od np. modelu Buhlmanna, ale w praktyce - wsp贸艂czesne modele s膮 faktycznymi modelami tylko cz臋艣ciowo - jedne w mniejszym (np. model Buhlmanna) inne w wi臋kszym stopniu, tak wi臋c trudno tu m贸wi膰 o jako艣ciowej r贸偶nicy.

Profile kt贸re si臋 otrzymuje z NOF s膮 ZGODNE ze wsp贸艂cze艣nie u偶ywanymi metodami planowania dekompresji - najlepsz膮 tego miar膮 jest ogromna zgodno艣膰 pomi臋dzy liczonymi przeze mnie dekompresjami a tym co pokazuje komputer z kt贸rym nurkuj臋 (OSTC z GF30/80).
Przyk艂adowo podczas dekompresji kt贸ra trwa 130' r贸偶nica pomi臋dzy tym kiedy OSTC pozwala艂 mi wyj艣膰 na powierzchni臋 a tym co robi艂em wg NOF wynios艂a 20'' (sekund!)...


To, 偶e kto艣 taki jak Smok pisze, 偶e jest inaczej nie oznacza NIC. Po pierwsze Smok nie ma wiedzy i nie rozumie tych zagadnie艅, ale to mniej wa偶ne. Wa偶niejsze jest to, 偶e Smok programowo i uparcie od kilku lat atakuje WSZYSTKIE przejawy aktywno艣ci IANTD. Atakuje od strony wiedzy merytorycznej dlatego - 偶e jest to tania metoda podwa偶ania autorytetu.
Mianowicie: po to by wypowiedzie膰 jak膮艣 BZDUR臉, BZDURNY ZARZUT, nie trzeba czasu ani g艂臋bokiej wiedzy. Takich zarzut贸w mo偶na wygenerowa膰 dziesi膮tki na zawo艂anie.
A tu trafia to do os贸b kt贸re potrafi膮 po stwierdzeniu "nurkowanie na 100m na CCRze" spyta膰 czy to by艂o nurkowanie bezdechowe... kto艣 kto nie ma podstaw wiedzy o tych zagadnieniach nie jest w stanie odr贸偶ni膰 be艂kotu smoka od prawdziwej wiedzy. Niestety.
Po to by wyja艣ni膰 dlaczego si臋 nie jest wielb艂膮dem, czyli rzetelnie wyt艂umaczy膰 dane zagadnienie, trzeba czasu, wiedzy i cierpliwo艣ci w wyja艣nianiu zagadnienia od podstaw.
I jak wiecie - ja niejednokrotnie znajduje czas na to by pisa膰 w internecie d艂ugie teksty o r贸偶nych zagadnieniach (cho膰 obecnie rzadziej ni偶 kiedy艣), ale naprawd臋 trudno o ten czas w szczycie sezonu letniego.

Z drugiej strony facet, kt锟絩y ma z锟給锟給ne wnioski patentowe ... a wi锟絚 w
przesz锟給锟絚i kwestionowa锟 stan istniej锟絚ej wiedzy technicznej i stworzy锟 co锟
co ma polepszy锟 te nasze nurkowanie.
Ale jak ten pierwszy robi to samo (tworzy co锟 co ma polepszy锟 te nasze
nurkowanie) to jest gamo锟?!

Bo tu nie chodzi o to, 偶e ja stworzy艂em NOF. Chodzi o to 偶eby przywali膰 ludziom z IANTD. Dlaczego? Ot贸偶 IANTD wprowadzi艂o w Polsce mod臋 na solidne szkolenia. Nie jazd臋 po bandzie jak niekt贸rzy inni, nie oszukiwanie klient贸w, 偶e po czterech nurkowaniach na kursie OWD b臋d膮 samodzielnymi nurkami, ale na solidn膮 nauk臋 podstaw i robienie ciekawych nurkowa艅. I ta moda nie pasuje - szczeg贸lnie tym kt贸rzy chc膮 przeszkoli膰 50 os贸b tygodniowo i kosi膰 kas臋 na niczego nie 艣wiadomych klientach. Im nie pasuje to, 偶e klienci czytaj膮 w sieci o 偶abce, p艂ywalno艣ci, trymie, technikach autoratowniczych - i pytaj膮 si臋:
a gdzie to jest na naszym kursie? Dlaczego nasz instruktor p艂ywa jak konik morski, macha 艂apami jak m艂yn, ci膮gle musi si臋 podpiera膰 dna basenu czy platformy bo go nosi g贸ra d贸艂, czemu nasz instruktor nie potrafi powiedzie膰 jak si臋 nauczy膰 danej umiej臋tno艣ci, tylko ka偶e powtarza膰 a偶 "samo wyjdzie" itd...

A - c贸偶 tu gada膰, Smok zaprzeda艂 dusz臋 w艂a艣nie takim ludziom. I teraz sp艂aca swoje zobowi膮zania. Sp艂aca tak jak umie - czyli pieniactwem.

A co do jego reb贸w - nie interesuje mnie to. Nie nurkuj臋 na rebach, nie ogl膮da艂em jego projekt贸w. Wiem natomiast, 偶e w tym czasie w kt贸rym smok GADA o swoich rebach (a robi to od kilku lat), Czesi potrafili wdro偶y膰 do masowej produkcji szereg rebrider贸w od pSCR贸w do CCR贸w.
Te偶 od wielu lat - nasi nurkowie jaskiniowi buduj膮 rebridery na w艂asne potrzeby (rebridery o wdzi臋cznych nazwach "speleooddycharki"). O tych konstrukcjach niewiele os贸b wie, ale w odr贸偶nieniu od dzie艂 smoka one s膮, dzia艂aj膮, a jaskiniowcy robi膮 na nich konkretne nurkowania w trudnych jaskiniach.
By膰 mo偶e to tzw "Polskie piekie艂ko" powoduje, 偶e u nas takie reby s膮 robione na w艂asne potrzeby, a Czesi produkuj膮 je na rynek ca艂ego 艣wiata...
A polskie piekie艂ko to nic innego jak taki pieniacz jak RC wspierany przez ludzi kt贸rzy dorabiaj膮 si臋 du偶ych acz brudnych pieni臋dzy na oszukiwaniu nie艣wiadomych klient贸w, 偶e sami potrafi膮 nurkowa膰 i 偶e kursy kt贸re oferuj膮 s膮 wysokiej jako艣ci profesjonalnym produktem...

pozdrawiam
Pawe艂 Por臋ba
604 0604 28
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-07-01 07:38:24
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
 jacekplacek <jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a):
> Jeszcze na zako馽zenie "jacekplacek" wierny s硊gus jest zielony, to Tw骿
> produkt edukacyjny ?
> Wiesz rysiaczku, 縠 s硂wo "wierno舵" jest zalet? A co do "zielono禼i", to nie ja zmy秎am grzej眂e si zawory czy t阷o przeliczam PPO2 1.6 z 12m na 30metrowe nurkowanie z zupe硁ie innym gazem i nasyceniami. W przeciwie駍twie do ciebie, nie omijam te wody szerokim 硊kiem - a podobno robisz to nawet z t w 砤zience. rysiu, od ponad tygodnia strzelasz sobie po kolanach: nie boli ci to?

Gdyby Ty m骻 odpowiedzie w cz甓ci tak Jak Pawe Pr阞a to nie by by
wiernym s硊gusem tylko kim.
Nie jeste kim, tylko s硊gusem.

Znajd w tabelach dekompresyjnych i rekompresyjnych wyj禼ie z ostatniego
przystanku z ilorazem ci秐ie 4. To by przyk砤d dekompresji z TMX, nie z
tlenu (jakby nie zajrza do *.pdf). Ile razy zwi阫szy si obj阾o舵 wolnej fazy gazowej ? jak zwykle nie wiesz.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-01 09:16:17
Autor: jacekplacek
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
  <demolant.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a):
 jacekplacek <jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a): > > Jeszcze na zako馽zenie "jacekplacek" wierny s硊gus jest zielony, to Tw骿
> > produkt edukacyjny ?
> > > Wiesz rysiaczku, 縠 s硂wo "wierno舵" jest zalet? A co do "zielono禼i",
to
> nie ja zmy秎am grzej眂e si zawory czy t阷o przeliczam PPO2 1.6 z 12m na > 30metrowe nurkowanie z zupe硁ie innym gazem i nasyceniami. W
przeciwie駍twie
> do ciebie, nie omijam te wody szerokim 硊kiem - a podobno robisz to
nawet z
> t w 砤zience. rysiu, od ponad tygodnia strzelasz sobie po kolanach: nie
boli
 > ci to?

Gdyby Ty m骻 odpowiedzie w cz甓ci tak Jak Pawe Pr阞a to nie by by
wiernym s硊gusem tylko kim.
Nie jeste kim, tylko s硊gusem.

Znajd w tabelach dekompresyjnych i rekompresyjnych wyj禼ie z ostatniego
przystanku z ilorazem ci秐ie 4. To by przyk砤d dekompresji z TMX, nie z
tlenu (jakby nie zajrza do *.pdf). Ile razy zwi阫szy si obj阾o舵 wolnej fazy gazowej ? jak zwykle nie wiesz.

Po sko馽zonej dekompresji tlenowej? W niedosyconych tkankach? Te jestem ciekaw. Opisz to, prosz.


--


Data: 2010-07-01 11:41:34
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
 jacekplacek <jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a):
> Znajd w tabelach dekompresyjnych i rekompresyjnych wyj禼ie z ostatniego
> przystanku z ilorazem ci秐ie 4. To by przyk砤d dekompresji z TMX, nie z
> tlenu (jakby nie zajrza do *.pdf). > Ile razy zwi阫szy si obj阾o舵 wolnej fazy gazowej ? jak zwykle nie wiesz.
> Po sko馽zonej dekompresji tlenowej? W niedosyconych tkankach? Te jestem ciekaw. Opisz to, prosz.

Pytania stawiasz nie odpowiadasz.
Czy wszystkie tkanki s niedosycone ?
Te o d硊gich czasach p蟪odsycania te ?
Czy ich odporno舵 na przesycenie maleje liniowo z ci秐ieniem ?

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-05 11:35:07
Autor: Pawe \"Nekton\" Por阞a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Witam!
U縴tkownik demolant.SKASUJ@gazeta.pl napisa:
  jacekplacek<jacekiala.SKASUJ@gazeta.pl>  napisa(a):

Jeszcze na zako馽zenie "jacekplacek" wierny s硊gus jest zielony, to Tw骿
produkt edukacyjny ?

Wiesz rysiaczku, 縠 s硂wo "wierno舵" jest zalet? A co do "zielono禼i", to
nie ja zmy秎am grzej眂e si zawory czy t阷o przeliczam PPO2 1.6 z 12m na
30metrowe nurkowanie z zupe硁ie innym gazem i nasyceniami. W przeciwie駍twie
do ciebie, nie omijam te wody szerokim 硊kiem - a podobno robisz to nawet z
t w 砤zience. rysiu, od ponad tygodnia strzelasz sobie po kolanach: nie boli
ci to?

Gdyby Ty m骻 odpowiedzie w cz甓ci tak Jak Pawe Pr阞a to nie by by
wiernym s硊gusem tylko kim.
Nie jeste kim, tylko s硊gusem.

Znajd w tabelach dekompresyjnych i rekompresyjnych wyj禼ie z ostatniego
przystanku z ilorazem ci秐ie 4. To by przyk砤d dekompresji z TMX, nie z
tlenu (jakby nie zajrza do *.pdf).
Ile razy zwi阫szy si obj阾o舵 wolnej fazy gazowej ? jak zwykle nie wiesz.

pozdrawiam rc


A wi阠 rozwa縨y przypadek do kt髍ego pije smok:
Ci秐ienie na powierzchni 0.4 bara. Na 12m na tlenie ci秐ienie 1.6bara. Nurek wykonuje CA przystanek na owych 12m. W tym czasie gaz rozpuszczony z tkanek jest usuwany tak samo szybko jak na ka縟ej innej g酬boko禼i. Ci秐ienie gazu oboj阾nego w mieszaninie oddechowej jest zero, a wi阠 gradient ci秐ie jest zale縩y WY!CZNIE od ci秐ienia gazu rozpuszczonego w poszczeg髄nych tkankach.
Tak si dzieje o ile w tym czasie nie rosn p阠herzyki w tkankach - one to mog odsyca tkank niejako do swego wn阾rza i wtedy gradient spada i tempo odsycania maleje. A kiedy p阠herzyki rosn? Ano wtedy gdy WYNURZYMY SI PCEJ. Rosn z dw骳h powod體 - zgodnie z prawem Boyla wzrasta ich obj阾o舵, oraz - o ile tkanka jest PRZESYCONA gaz z tkanki dyfunduje do p阠herzyka. Dyfunduje tym 砤twiej im wi阫sze przesycenie (to znaczy im p硑cej stoimy na przystanku) oraz tym 砤twiej im wi阫sz 秗ednic pocz眛kow ma p阠herzyk (a wi阠 tym 砤twiej im p硑cej stoimy na przystanku!).
I od drugiej strony patrz眂: w efekcie dekompresji tlenowej w wielu tkankach mo縠 pojawi si NIEDOSYCENIE. Pojawi si tym 砤twiej IM GJBIEJ zrobimy przystanek. Przecie niedosycenie to r罂nica pomi阣zy ci秐ieniem otoczenia a ci秐ieniem gaz體 rozpuszczonych. A je秎i w tkance jest niedosycenie, to p阠herzyki MALEJ (acz nie w niesko馽zono舵).
W efekcie powy縮zych zjawisk - przystanek na tlenie na MODzie (czy to b阣zie 6m na poziomie morza czy 12m wysoko w g髍ach) jest EFEKTYWNIEJSZY ni przystanek na tlenie np. na 3m. Z tego te wzgl阣u - w komorach dekompresyjnych lecz u縴waj眂 tlenu pod ci秐ieniem jakie panuje na 18m... (2.8bara) a w dekompresjach w dzwonach nurkowych wykorzystuje si tlen od 12m (2.2bara). To jest jeszcze efektywniejsze, niestety w nurkowaniu swobodnym zbyt niebezpieczne (niebezpieczne, gdy znane s przypadki gdy nurkowie dostawali konwulsji oddychaj眂 tlenem pod ci秐ieniem 1.9bara w nurkowaniu swobodnym. Na sucho znosz ZNACZNIE wi阠ej).

To 縠 efektywno舵 tego przystanku na 12m przy ci秐ieniu 1.6 bara jest wi阫sza oznacza, 縠 po tym samym czasie rozmiar p阠herzyk體 w tkankach b阣zie mniejszy i ilo舵 gaz體 rozpuszczonych b阣zie mniejsza ni gdyby秏y podzielili dekompresj na stopniowe wynurzanie si na 9, 6 i 3m (albo jeszcze bardziej). Po zrobieniu ca砮j deco na modzie wynurzaj眂 si do powierzchni - b阣ziemy mieli MNIEJSZE p阠herzyki i MNIEJ gaz體 w tkankach ni gdyby秏y owy przystanek rozdzielili i np. stopniowo wynurzali si do powierzchni robi眂 przystanki na 12, 9, 6 i 3m albo wr阠z - skracaj眂 odst阷y mi阣zy przystankami, jak radzi砤 cytowana przez smoka metoda (kt髍a jednakowo NIGDY nie znalaz砤 szerszego zastosowania w realnych nurkowaniach wbrew temu co pieniaczy smok. Sprawd糲ie jakimkolwiek decoplanerem w kt髍ym mo縩a ustawia wysoko舵 npm. 痑den znany mi program nie skraca przystank體, ani nie przenosi ich p硑cej. Wszystkie umo縧iwiaj rozpocz阠ie deco od MODU i zako馽zenie dekompresji na tlenie na MODzie i wynurzenie stamt眃 do powierzchni.
Tak wi阠 Ci kt髍zy zalecaj takie praktyki jak podzia przystanku na tlenie na r罂ne g酬boko禼i albo - na wykonywanie go wr阠z od razu poni縠j MODu,  w istocie zalecaj je WBREW wsp蟪cze秐ie istniej眂ym modelom dekompresyjnym. Nie twierdz 縠 te modele s poprawne. Ale je秎i kto zaleca dzia砤nie wbrew wsp蟪cze秐ie obowi眤uj眂ej wiedzy, to powinien mie merytoryczne argumenty by to potwierdzi. Argumenty teoretyczne albo statystyk przypadk體 wyst眕ienia DCS... tymczasem nie maj ani jednego ani drugiego.
(Nie m體i tu o CCRowcach, kt髍zy dziel ten przystanek dlatego, 縠 nie s w stanie utrzyma na 6m czystego tlenu w p阾li).

pozdrawiam
Pawe Por阞a
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-07-17 12:01:53
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
> Gdyby Ty m骻 odpowiedzie w cz甓ci tak Jak Pawe Pr阞a to nie by by
> wiernym s硊gusem tylko kim.
> Nie jeste kim, tylko s硊gusem.
>
> Znajd w tabelach dekompresyjnych i rekompresyjnych wyj禼ie z ostatniego
> przystanku z ilorazem ci秐ie 4. To by przyk砤d dekompresji z TMX, nie z
> tlenu (jakby nie zajrza do *.pdf).
> Ile razy zwi阫szy si obj阾o舵 wolnej fazy gazowej ? jak zwykle nie wiesz.
>
> pozdrawiam rc
>

A wi阠 rozwa縨y przypadek do kt髍ego pije smok:
Ci秐ienie na powierzchni 0.4 bara. Na 12m na tlenie ci秐ienie 1.6bara. Nurek wykonuje CA przystanek na owych 12m. W tym czasie gaz rozpuszczony z tkanek jest usuwany tak samo szybko jak na ka縟ej innej g酬boko禼i.

To podstawa szybko舵 usuwania jest proporcjonalna do r罂nicy ci秐ie. Te ma
to zwi眤ek z prawem Henr'ego.
Ci秐ienie gazu oboj阾nego w mieszaninie oddechowej jest zero, a wi阠 gradient ci秐ie jest zale縩y WY!CZNIE od ci秐ienia gazu rozpuszczonego w poszczeg髄nych tkankach.

Tyle 縠 na mniejszej g酬boko禼i rozpuszczalno舵 gaz體 maleje, ro秐ie
ci秐ienie, szybko舵 odsycania jest proprcjonalna do r罂nicy ci秐ie.
To podstawy to powiniene wiedzie.

Tak si dzieje o ile w tym czasie nie rosn p阠herzyki w tkankach - one to mog odsyca tkank niejako do swego wn阾rza i wtedy gradient spada i tempo odsycania maleje. A kiedy p阠herzyki rosn? Ano wtedy gdy WYNURZYMY SI PCEJ. Rosn z dw骳h powod體 - zgodnie z prawem Boyla wzrasta ich obj阾o舵, oraz - o ile tkanka jest PRZESYCONA gaz z tkanki dyfunduje do p阠herzyka. Dyfunduje tym 砤twiej im wi阫sze przesycenie (to znaczy im p硑cej stoimy na przystanku) oraz tym 砤twiej im wi阫sz 秗ednic pocz眛kow ma p阠herzyk (a wi阠 tym 砤twiej im p硑cej stoimy na przystanku!).

I od drugiej strony patrz眂: w efekcie dekompresji tlenowej w wielu tkankach mo縠 pojawi si NIEDOSYCENIE.

Czy w wolnych przedzia砤ch te ? Nie 縜rtuj.
Pojawi si tym 砤twiej IM GJBIEJ zrobimy przystanek. Przecie niedosycenie to r罂nica pomi阣zy ci秐ieniem otoczenia a ci秐ieniem gaz體 rozpuszczonych. A je秎i w tkance jest niedosycenie, to p阠herzyki MALEJ (acz nie w niesko馽zono舵).
W efekcie powy縮zych zjawisk - przystanek na tlenie na MODzie (czy to b阣zie 6m na poziomie morza czy 12m wysoko w g髍ach) jest EFEKTYWNIEJSZY ni przystanek na tlenie np. na 3m. Z tego te wzgl阣u - w komorach dekompresyjnych lecz u縴waj眂 tlenu pod ci秐ieniem jakie panuje na 18m... (2.8bara) a w dekompresjach w dzwonach nurkowych wykorzystuje si tlen od 12m (2.2bara). To jest jeszcze efektywniejsze, niestety w nurkowaniu swobodnym zbyt niebezpieczne (niebezpieczne, gdy znane s przypadki gdy nurkowie dostawali konwulsji oddychaj眂 tlenem pod ci秐ieniem 1.9bara w nurkowaniu swobodnym. Na sucho znosz ZNACZNIE wi阠ej).

Np tw骿 podopieczny mia przy mniejszym ppO2.
Co do rekompresji to tabelach Comex jest ppO2 3 at.
Natomiast nie ma wypierdalania z ilorazem ci秐ie 4.
Mo縠sz przejrze tabele i pokaza O patrzcie Czarnecki nie ma racji, To Pawe
Por阞a WIE !
A tu dupa nie umiesz odszuka, czy nikt nie daje takiego zalecenia.

To 縠 efektywno舵 tego przystanku na 12m przy ci秐ieniu 1.6 bara jest wi阫sza oznacza, 縠 po tym samym czasie rozmiar p阠herzyk體 w tkankach b阣zie mniejszy i ilo舵 gaz體 rozpuszczonych b阣zie mniejsza ni gdyby秏y podzielili dekompresj na stopniowe wynurzanie si na 9, 6 i 3m (albo jeszcze bardziej). Po zrobieniu ca砮j deco na modzie wynurzaj眂 si do powierzchni - b阣ziemy mieli MNIEJSZE p阠herzyki i MNIEJ gaz體 w tkankach ni gdyby秏y owy przystanek rozdzielili i np. stopniowo wynurzali si do powierzchni robi眂 przystanki na 12, 9, 6 i 3m albo wr阠z - skracaj眂 odst阷y mi阣zy przystankami, jak radzi砤 cytowana przez smoka metoda (kt髍a jednakowo NIGDY nie znalaz砤 szerszego zastosowania w realnych nurkowaniach wbrew temu co pieniaczy smok. Sprawd糲ie jakimkolwiek decoplanerem w kt髍ym mo縩a ustawia wysoko舵 npm. 痑den znany mi program nie skraca przystank體, ani nie przenosi ich p硑cej. Wszystkie umo縧iwiaj rozpocz阠ie deco od MODU i zako馽zenie dekompresji na tlenie na MODzie i wynurzenie stamt眃 do powierzchni.
Tak wi阠 Ci kt髍zy zalecaj takie praktyki jak podzia przystanku na tlenie na r罂ne g酬boko禼i albo - na wykonywanie go wr阠z od razu poni縠j MODu,  w istocie zalecaj je WBREW wsp蟪cze秐ie istniej眂ym modelom dekompresyjnym.

To poka statystyk nurkowa na wysoko禼i 6500m npm nie masz takiej.
Po co k砤miesz.
To gdzie przyk砤d zalecenia z tabel dekompresyjnych i rekompresyjnych
stosowania ilorazu ci秐ie r體nego 4, znowu uciekasz od podania takiego zalecenia.
Poka takie zalecenie Mo縠 podpisa si pod nim Prof Olsza駍ki, prof K硂s, dr
Si鎘o, dr Krzy縜k, dr Kot, dr Siermontowski. Prosz o zbyt wiele ?
Raczej tak, to Twoja osobista cha硉ura.

Nie twierdz 縠 te modele s poprawne. Ale je秎i kto zaleca dzia砤nie wbrew wsp蟪cze秐ie obowi眤uj眂ej wiedzy, to powinien mie merytoryczne argumenty by to potwierdzi. Argumenty teoretyczne albo statystyk przypadk體 wyst眕ienia DCS... tymczasem nie maj ani jednego ani drugiego.

Poka przyk砤d ilorazu ci秐ie ostatni przystanek powierzchnia r體ny 4, iloraz
2,2 pokaza砮m na samym pocz眛ku. Nie k砤m 縠 chodzi tu o co innego.
Pokazujesz czy k砤miesz nadal.
(Nie m體i tu o CCRowcach, kt髍zy dziel ten przystanek dlatego, 縠 nie s w stanie utrzyma na 6m czystego tlenu w p阾li).

Ci秐ienie ppO2 1,5 at da si zrealizowa, z wy縮zym trudno bo gazy odsycane
obni縜j ppO2.

Gdyby to "jacekplacek" umia odpowiedzie to by硂 by fajnie, niestety umie
tylko ujada, musisz samemu opowiada, nie na temat.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-23 21:30:41
Autor: Pawe \"Nekton\" Por阞a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Witam!
U縴tkownik demolant.SKASUJ@gazeta.pl napisa:

To podstawa szybko舵 usuwania jest proporcjonalna do r罂nicy ci秐ie. Te ma
to zwi眤ek z prawem Henr'ego.

Smoku, rozumiem, 縠 pisz眂 te listy usi硊jesz wykaza, 縠 nie ka縟y mo縠 zrozumie podstawy teorii dekompresji. Tak to prawda. Zrozumienie podstaw jest bardzo przydatne w planowaniu nurkowa, ale nie jest konieczne. Kto, taki jak Ty, kto z powodu swoich ogranicze nie jest w stanie poj辨 fizycznych i fizjologicznych podstaw zagadnienia, mo縠 wyku si na pa酬 metody planowania dekompresji albo nauczy si na pa酬 stosowania jednego z decoplanner體. Je秎i b阣zie w stanie poprawnie zaplanowa nurkowanie, to MO疎 zaliczy kurs. Oczywi禼ie pod warunkiem, 縠 zaliczy 鎤iczenia pod wod.
O ile mog oceni, Ty nie jeste w stanie ani wyku si na pa酬 jakiej metody ani zrozumie teorii, a do wody to ju na pewno nie wliziesz, dlatego te dla Ciebie droga do nurkowa technicznych jest zamkni阾a.

Dla ka縟ego kto w眛pi czy potrafi ZROZUMIE tematy o kt髍ych tu mowa: zapraszam do nas do bazy. Tu jest mo縧iwo舵 krok po kroku przej舵 przez wszystkie zagadnienia i zaplanowa wielokrotnie nurkowania...

pozdrawiam
Pawe Por阞a
604 0604 28
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-07-24 06:15:01
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
Witam!
U=BFytkownik demolant.SKASUJ@gazeta.pl napisa=B3:

> To podstawa szybko=B6=E6 usuwania jest proporcjonalna do r=F3=BFnicy ci=
=B6nie=F1. Te=BF ma
> to zwi=B1zek z prawem Henr'ego.

Smoku, rozumiem, =BFe pisz=B1c te listy usi=B3ujesz wykaza=E6, =BFe nie k=
a=BFdy mo=BFe=20
zrozumie=E6 podstawy teorii dekompresji. Tak to prawda. Zrozumienie=20
podstaw jest bardzo przydatne w planowaniu nurkowa=F1, ale nie jest=20
konieczne. Kto=B6, taki jak Ty, kto z powodu swoich ogranicze=F1 nie jest=
 w=20
stanie poj=B1=E6 fizycznych i fizjologicznych podstaw zagadnienia, mo=BFe=
=20
wyku=E6 si=EA na pa=B3=EA metody planowania dekompresji albo nauczy=E6 si=
=EA na pa=B3=EA=20
stosowania jednego z decoplanner=F3w. Je=B6li b=EAdzie w stanie poprawnie=
=20
zaplanowa=E6 nurkowanie, to MO=AFE zaliczy=E6 kurs. Oczywi=B6cie pod waru=
nkiem,=20
=BFe zaliczy =E6wiczenia pod wod=B1.
O ile mog=EA oceni=E6, Ty nie jeste=B6 w stanie ani wyku=E6 si=EA na pa=B3=
=EA jakiej=B6=20
metody ani zrozumie=E6 teorii, a do wody to ju=BF na pewno nie wliziesz, =

dlatego te=BF dla Ciebie droga do nurkowa=F1 technicznych jest zamkni=EAt=
a.

Dla ka=BFdego kto w=B1tpi czy potrafi ZROZUMIE=C6 tematy o kt=F3rych tu m=
owa:=20
zapraszam do nas do bazy. Tu jest mo=BFliwo=B6=E6 krok po kroku przej=B6=E6=
 przez=20
wszystkie zagadnienia i zaplanowa=E6 wielokrotnie nurkowania...

pozdrawiam
Pawe=B3 Por=EAba
604 0604 28
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

"Smoku, rozumiem, 縠 pisz眂 te listy usi硊jesz wykaza, 縠 nie ka縟y mo縠 zrozumie podstawy teorii dekompresji. Tak to prawda. Zrozumienie podstaw jest bardzo przydatne w planowaniu nurkowa, ale nie jest konieczne. Kto, taki jak Ty, kto z powodu swoich ogranicze nie jest w stanie poj辨 fizycznych i fizjologicznych podstaw zagadnienia, mo縠 wyku si na pa酬 metody planowania dekompresji albo nauczy si na pa酬 stosowania jednego z decoplanner體. Je秎i b阣zie w stanie poprawnie zaplanowa nurkowanie, to MO疎 zaliczy kurs. Oczywi禼ie pod warunkiem, 縠 zaliczy 鎤iczenia pod wod."

Po co wciskasz kit ?
Jest to proste zagadnienie daj眂e opisa si w 32 wymiarowej przestrzeni
wektorowej rzeczywistej. Powstaje nam wektor stanu kt髍y nie mo縠 przekroczy
ogranicze (wi陑體). Spos骲 budowy tych ogranicze to wsp蟪czesne modelowanie.
Akurat to powiniene rozumie unikn背 by blama縰 縠 Tw骿 konserwatywny model
jest mniej konserwatywny ni Buhlman.
Wyszed砮 na idiot.
Kt髍y pr骲uje poni縜 jako jedyna metoda obrony.
Podstawy dekompresji modelu Buhlmanowskiego s w znanej od 10 lat publikacji
"Aparaty Nurkowe z Regeneracj Czynnika Oddechowego"
http://divezone.pl/aparaty-nurkowe-regeneracja-czynnika-oddechowego-p-3142.html?osCsid=fc905246d5eae8ad6ee4653ddd659def
Mo縩a j tu naby omijaj眂 fanatycznego idiot dla kt髍ego ka縟y kto ma
odmienne zdanie jest poni縠j poziomu dyskusji z nim "IANTD Instruktorem Paw砮m
Por阞", Ch硂paczku pokaza砮 z tabel iloraz ci秐ie 4 ?
NIE !!!!
Mo縠 wykona砮 nurkowanie na wysoko禼i 6500m npm ? NIE !!!!
Czy nof jest bardziej konserwatywny ni Buhlman w ci秐ieniach 0,4 ata ?
NIE !!!!

O ile mog oceni, Ty nie jeste w stanie ani wyku si na pa酬 jakiej metody ani zrozumie teorii, a do wody to ju na pewno nie wliziesz, dlatego te dla Ciebie droga do nurkowa technicznych jest zamkni阾a.

Pokaza砮m 縠 Twoje dziecko NOF jest bardziej niebezpieczne ni Buhlman w
niskich ci秐ieniach.
To wystarczy.

Dla ka縟ego kto w眛pi czy potrafi ZROZUMIE tematy o kt髍ych tu mowa: zapraszam do nas do bazy. Tu jest mo縧iwo舵 krok po kroku przej舵 przez wszystkie zagadnienia i zaplanowa wielokrotnie nurkowania..."

To powiem Tobie tak dyskusj z Leszkiem Nowakiem mia砮m i ten cudowny
instruktor, kt髍y zrobi program do liczenia dekompresji we wsp蟪pracy z Tob,
bra dane z sufitu 縠by prowadzi dyskusj, a tabel ze znanej poblikacji
podawa砮m. str 374 tabela 9.12. Mo縠 by r體nie dla Ciebie przydatna pokazuje
kt髍e tkanki maj zale縩o舵 szybko禼i odsycania od perfuzji lecz to od razu
daje modele o ci眊硑m czasie "p蟪odsycania" (faktycznie takie poj阠ie traci sens)
Dlatego mo縠sz pr骲owa mnie poni縜, ale to daje tylko pozorn pewno舵
siebie, potem wychodzi g硊pota taka jak: fusologiczne metody obliczania czasu
przystank體 w NOF, zupe硁y brak konserwatyzmu w niskich ci秐ieniach dla modelu
sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia, ni縮zy ni dla Buhlmana kt髍ego
ob秏iewasz. To pokaz Twojego za秎epienia i g硊poty, zrozumienie dekompresji
jest proste dla os骲 kt髍e maj uko馽zony kurs algebry liniowej.
 Pawele co w konstrukcji sprz阾u zrobi砮, czy jeste te na tym polu ... .

pozdrawiam rc --


Data: 2010-07-24 09:45:05
Autor: Pawe \"Nekton\" Por阞a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Witam!
Po co wciskasz kit ?

Smoku, to nie 縜den kit. Pog骴 si ze swoimi ograniczeniami.

Jest to proste zagadnienie daj眂e opisa si w 32 wymiarowej przestrzeni
wektorowej rzeczywistej. (...)

Smoku, ja wiem, 縠 Ty celujesz w nawijce b阣眂ej pseudonaukowym be砶otem. zisz na konferencje z kt髍ych nic nie rozumiesz, czytasz jedn ksi笨k z kt髍ej potrafisz przepisa tabelk, ale kt髍ych tre禼i nie rozumiesz, pod砤pujesz s硂wnictwo, kt髍ego nie rozumiesz, ale kt髍e mo縠sz wykorzysta do oszukania tych, kt髍zy podobnie jak Ty nie rozumiej tych zagadnie, ale my秎, 縠 jak kto rzuci takim poj阠iem jak "wektor" albo "chemia" to jest guru...

Ca砤 sprawa polega na tym, 縠 ja potrafi POLICZY te modele i ZROBIM to, a to co pisz jest wynikiem rzetelnych oblicze a nie jako禼iowego podej禼ia do zagadnienia. Ty walisz na o秎ep, nie potrafisz wykona rachunk體 dlatego trafiasz kul w p硂t ze swoj krytyk. Z ka縟ym listem robisz z siebie wi阫szego g潮ba pisz眂 o rzeczach o kt髍ych nie masz poj阠ia.
A jestem ciekaw do jakiego poziomu absurdu mo縠 Ci doprowadzi Tw骿 chory umys.

Chcia砨ym tylko przypomnie, jaka jest istota Twoich tutaj produkcji:
Ty sam jeste nikim. Chorym wariatem, pieniaczem kt髍y zosta wyrzucony ze wszystkich szanuj眂ych si spo砮czno禼i nurkowych. Obecnie piszesz tylko tu oraz na forum Infora. I to jest wa縩e, 縠by秏y rozumieli kto Ciebie wspiera. Bo odwalasz brudn robot za ludzi kt髍zy kiedy robili to sami, tak jak infor, a teraz - po to by ukry swoj prawdziw twarz przed klientami - wol si wys硊giwa takim chorym nikim jak Ty.
Zosta砮 sprytnie wykorzystany, zmanipulowany i wystawiony jako bro przeciwko konkurencji.
Bo fakty s takie, 縠 cho instruktorzy IANTD szkol眂y indywidualnie ma砮 grupy kursant體 nie s w stanie razem wzi阠i przewali tylu kursant體 co jeden pseudoinstruktor w stylu twojego sponsora, ale tym co robi pokazuj jak mo縩a szkoli, pokazuj 縠 kursy nurkowania to nie musi by 禼iema i sprzedawanie kolejnych plastik體, wytwarzanie potrzeby posiadania kolejnego kwitu i udawanie, 縠 kolorowy podr阠znik gwarantuje jako舵 szkolenia. Solidne szkolenie w dzisiejszych czasach jest sol w oku wszystkich tandeciarzy i Ty sta砮 si kolejn broni przeciwko solidnemu szkoleniu. I jeste idealny w tej roli, bo Tw骿 chory umys nie przejmuje si blama縠m na kt髍y si wystawiasz, Tw骿 chory umys pcha Ci do ci眊砮go pisania, wida ju jeste na tyle zdegenerowany, 縠 nie jest dla Ciebie wa縩e, czy Ci szanuj, czy maj Ci za g硊pka, byle kto si Tob zainteresowa. A jednocze秐ie Twoi sponsorzy licz, 縠 wylewaj眂e si z Ciebie pomyje ubrudz tych, przeciwko kt髍ym zosta砮 wystawiony.
Dlatego tak wa縩e jest podkre秎anie KTO za Tob stoi. Niech Twoje pomyje wylewaj si do ogr骴ka Twoich sponsor體. Bardzo dobrze, 縠 wylewasz je na forum Twojego pryncypa砤. Tam jest miejsce dla takich ludzi jak Ty.

Pokaza砮m 縠 Twoje dziecko NOF jest bardziej niebezpieczne ni Buhlman w
niskich ci秐ieniach.
To wystarczy.

Smoku, NIC TAKIEGO NIE POKAZA. Nie pokaza砮 ani jednego profilu, kt髍y by powsta w NOFie a nie zosta zaakceptowany przez algorytm Buhlmanna. I nie zrobisz tego, bo u縴cie decoplannera przerasta Twoje mo縧iwo禼i, nie m體i眂 ju o policzeniu tego bezpo秗ednio. I tyle w temacie...

To powiem Tobie tak dyskusj z Leszkiem Nowakiem mia砮m i ten cudowny
instruktor, kt髍y zrobi program do liczenia dekompresji we wsp蟪pracy z Tob,
bra dane z sufitu 縠by prowadzi dyskusj, a tabel ze znanej poblikacji
podawa砮m.

Smoku, Leszek Nowak, niezale縩ie od jego wad czy zalet, nigdy nie mia g酬bokiej wiedzy na te tematy. Algorytm o kt髍ym m體isz napisa砮m ja sam, zapisa砮m to w postaci arkusza w excelu i u縴wam w tej formie. Leszek WZI。 ODEMNIE 琑覦 i przepisa niekt髍e formu硑 na visual basica po to by odchudzi arkusz i przy秔ieszy obliczenia.
To by硂 zadanie dla programisty, kt髍ym by Leszek, a nie dla kogo kto rozumie dog酬bnie zagadnienie. Dlatego m骻 on czego nie wiedzie na temat modelu. Ale znaj眂 Ciebie bardziej prawdopodobne jest to, 縠 po prostu nie rozumia砮 o czym mowa a teraz pr骲ujesz wykorzysta fakt, 縠 Leszek ju nie mo縠 si przed Twoimi oszczerstwami broni...

fusologiczne metody obliczania czasu
przystank體 w NOF,

Fusy dobra rzecz. Szczeg髄nie, 縠 NOF pozwala obliczy dekompresje w spos骲 ZDECYDOWANIE BARDZIEJ OPTYMALNY I BEZPIECZNY od znakomitej wi阫szo禼i komputer體 dost阷nych na rynku...

zupe硁y brak konserwatyzmu w niskich ci秐ieniach dla modelu
sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia,

Smoku, widzisz, gdyby potrafi policzy sobie przesycenia, to wiedzia砨y, 縠 NOF NIE DAJE sta硑ch przesyce w niskich ci秐ieniach.
Model sta砮go przesycenia jest du縪 lepszym punktem wyj禼ia do rozwa縜 o dekompresji ni haldanowski model sta砮go stosunku ci秐ie. I wszystkie modele neohaldanowskie mniej lub bardziej wekslowa硑 w kierunku modelu sta砮go przesycenia. Z drugiej strony - modele p阠herzykowe wysz硑 od modelu sta砮go przesycenia i wekslowa硑 w kierunku zmiennego. Punkt spotkania wypada jednak zdecydowanie bli縠j koncepcji sta砮go przesycenia i dlatego w砤秐ie ta koncepcja jest lepszym punktem wyj禼ia ni koncepcja Haldana.
Ale jako si rzek硂 - NOF W OG覮NOI NIE JEST MODELEM STAPRZESYCENIOWYM. W szczeg髄no禼i w nurkowaniach g髍skich NOF daje mniejsze przesycenia ni w nurkowaniach na poziomie morza.

Gdyby potrafi si pos硊縴 cho鎎y decoplannerem, to wiedzia砨y, 縠 NOF daje dekompresje zdecydowanie bezpieczniejsze od modelu Buhlmanna, niezale縩ie od tego, czy liczymy to dla poziomu morza, czy w g髍ach.
Tw骿 be砶ot nie morze przes硂ni fakt體: przesycenia kt髍e powstaj w wyniku stosowania NOF s w tym wypadku w ka縟ej fazie wynurzenia NI疭ZE od tych kt髍e powstaj w modelu Buhlmanna.
Ale tego nie potrafisz. Dlatego KMIESZ 痀WE OCZY bredz眂 o malej眂ych konserwatyzmach, robisz z siebie idiot, zwa縴wszy 縠 przeci阾ny uczestnik tej listy z dost阷em do decoplannera mo縠 sobie sprawdzi, i przeci阾ny profil z NOF jest por體nywalny z ZHL16 z GF 30/80 - zar體no w g髍ach jak i na poziomie morza...

pozrawiam
Pawe Por阞a
604 0604 28
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-07-24 10:57:09
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
Witam!
> Po co wciskasz kit ?

Smoku, to nie =BFaden kit. Pog=F3d=BC si=EA ze swoimi ograniczeniami.

> Jest to proste zagadnienie daj=B1ce opisa=E6 si=EA w 32 wymiarowej prze=
strzeni
> wektorowej rzeczywistej. (...)

Smoku, ja wiem, =BFe Ty celujesz w nawijce b=EAd=B1cej pseudonaukowym=20
be=B3kotem. =A3azisz na konferencje z kt=F3rych nic nie rozumiesz, czytas=
z=20
jedn=B1 ksi=B1=BFk=EA z kt=F3rej potrafisz przepisa=E6 tabelk=EA, ale kt=F3=
rych tre=B6ci=20
nie rozumiesz, pod=B3apujesz s=B3ownictwo, kt=F3rego nie rozumiesz, ale k=
t=F3re=20
mo=BFesz wykorzysta=E6 do oszukania tych, kt=F3rzy podobnie jak Ty nie=20
rozumiej=B1 tych zagadnie=F1, ale my=B6l=B1, =BFe jak kto=B6 rzuci takim =
poj=EAciem=20
jak "wektor" albo "chemia" to jest guru...

Ca=B3a sprawa polega na tym, =BFe ja potrafi=EA POLICZY=C6 te modele i ZR=
OBI=A3EM=20
to, a to co pisz=EA jest wynikiem rzetelnych oblicze=F1 a nie jako=B6ciow=
ego=20
podej=B6cia do zagadnienia. Ty walisz na o=B6lep, nie potrafisz wykona=E6=
=20
rachunk=F3w dlatego trafiasz kul=B1 w p=B3ot ze swoj=B1 krytyk=B1. Z ka=BF=
dym listem=20
robisz z siebie wi=EAkszego g=B3=B1ba pisz=B1c o rzeczach o kt=F3rych nie=
 masz=20
poj=EAcia.
A=BF jestem ciekaw do jakiego poziomu absurdu mo=BFe Ci=EA doprowadzi=E6 =
Tw=F3j=20
chory umys=B3.

Chcia=B3bym tylko przypomnie=E6, jaka jest istota Twoich tutaj produkcji:=

Ty sam jeste=B6 nikim. Chorym wariatem, pieniaczem kt=F3ry zosta=B3 wyrzu=
cony=20
ze wszystkich szanuj=B1cych si=EA spo=B3eczno=B6ci nurkowych. Obecnie pis=
zesz=20
tylko tu oraz na forum Infora. I to jest wa=BFne, =BFeby=B6my rozumieli k=
to=20
Ciebie wspiera. Bo odwalasz brudn=B1 robot=EA za ludzi kt=F3rzy kiedy=B6 =
robili=20
to sami, tak jak infor, a teraz - po to by ukry=E6 swoj=B1 prawdziw=B1 tw=
arz=20
przed klientami - wol=B1 si=EA wys=B3ugiwa=E6 takim chorym nikim jak Ty.
Zosta=B3e=B6 sprytnie wykorzystany, zmanipulowany i wystawiony jako bro=F1=
=20
przeciwko konkurencji.
Bo fakty s=B1 takie, =BFe cho=E6 instruktorzy IANTD szkol=B1cy indywidual=
nie=20
ma=B3e grupy kursant=F3w nie s=B1 w stanie razem wzi=EAci przewali=E6 tyl=
u=20
kursant=F3w co jeden pseudoinstruktor w stylu twojego sponsora, ale tym c=
o=20
robi=B1 pokazuj=B1 jak mo=BFna szkoli=E6, pokazuj=B1 =BFe kursy nurkowani=
a to nie=20
musi by=E6 =B6ciema i sprzedawanie kolejnych plastik=F3w, wytwarzanie pot=
rzeby=20
posiadania kolejnego kwitu i udawanie, =BFe kolorowy podr=EAcznik gwarant=
uje=20
jako=B6=E6 szkolenia. Solidne szkolenie w dzisiejszych czasach jest sol=B1=
 w=20
oku wszystkich tandeciarzy i Ty sta=B3e=B6 si=EA kolejn=B1 broni=B1 przec=
iwko=20
solidnemu szkoleniu. I jeste=B6 idealny w tej roli, bo Tw=F3j chory umys=B3=
=20
nie przejmuje si=EA blama=BFem na kt=F3ry si=EA wystawiasz, Tw=F3j chory =
umys=B3=20
pcha Ci=EA do ci=B1g=B3ego pisania, wida=E6 ju=BF jeste=B6 na tyle zdegen=
erowany, =BFe=20
nie jest dla Ciebie wa=BFne, czy Ci=EA szanuj=B1, czy maj=B1 Ci=EA za g=B3=
upka, byle=20
kto=B6 si=EA Tob=B1 zainteresowa=B3. A jednocze=B6nie Twoi sponsorzy licz=
=B1, =BFe=20
wylewaj=B1ce si=EA z Ciebie pomyje ubrudz=B1 tych, przeciwko kt=F3rym zos=
ta=B3e=B6=20
wystawiony.
Dlatego tak wa=BFne jest podkre=B6lanie KTO za Tob=B1 stoi. Niech Twoje p=
omyje=20
wylewaj=B1 si=EA do ogr=F3dka Twoich sponsor=F3w. Bardzo dobrze, =BFe wyl=
ewasz je=20
na forum Twojego pryncypa=B3a. Tam jest miejsce dla takich ludzi jak Ty.

> Pokaza=B3em =BFe Twoje dziecko NOF jest bardziej niebezpieczne ni=BF Bu=
hlman w
> niskich ci=B6nieniach.
> To wystarczy.

Smoku, NIC TAKIEGO NIE POKAZA=A3E=A6. Nie pokaza=B3e=B6 ani jednego profi=
lu,=20
kt=F3ry by powsta=B3 w NOFie a nie zosta=B3 zaakceptowany przez algorytm =

Buhlmanna. I nie zrobisz tego, bo u=BFycie decoplannera przerasta Twoje=20
mo=BFliwo=B6ci, nie m=F3wi=B1c ju=BF o policzeniu tego bezpo=B6rednio. I =
tyle w=20
temacie...

> To powiem Tobie tak=B1 dyskusj=EA z Leszkiem Nowakiem mia=B3em i ten cu=
downy
> instruktor, kt=F3ry zrobi=B3 program do liczenia dekompresji we wsp=F3=B3=
pracy z Tob=B1,
> bra=B3 dane z sufitu =BFeby prowadzi=E6 dyskusj=EA, a tabel=EA ze znane=
j poblikacji
> podawa=B3em.

Smoku, Leszek Nowak, niezale=BFnie od jego wad czy zalet, nigdy nie mia=B3=
=20
g=B3=EAbokiej wiedzy na te tematy. Algorytm o kt=F3rym m=F3wisz napisa=B3=
em ja=20
sam, zapisa=B3em to w postaci arkusza w excelu i u=BFywam w tej formie.=20
Leszek WZI=A1=A3 ODEMNIE =ACR=D3D=A3A i przepisa=B3 niekt=F3re formu=B3y =
na visual=20
basica po to by odchudzi=E6 arkusz i przy=B6pieszy=E6 obliczenia.
To by=B3o zadanie dla programisty, kt=F3rym by=B3 Leszek, a nie dla kogo=B6=
 kto=20
rozumie dog=B3=EAbnie zagadnienie. Dlatego m=F3g=B3 on czego=B6 nie wiedz=
ie=E6 na=20
temat modelu. Ale znaj=B1c Ciebie bardziej prawdopodobne jest to, =BFe po=
=20
prostu nie rozumia=B3e=B6 o czym mowa a teraz pr=F3bujesz wykorzysta=E6 f=
akt, =BFe=20
Leszek ju=BF nie mo=BFe si=EA przed Twoimi oszczerstwami broni=E6...

> fusologiczne metody obliczania czasu
> przystank=F3w w NOF,

Fusy dobra rzecz. Szczeg=F3lnie, =BFe NOF pozwala obliczy=E6 dekompresje =
w=20
spos=F3b ZDECYDOWANIE BARDZIEJ OPTYMALNY I BEZPIECZNY od znakomitej=20
wi=EAkszo=B6ci komputer=F3w dost=EApnych na rynku...

> zupe=B3ny brak konserwatyzmu w niskich ci=B6nieniach dla modelu
> sta=B3ej warto=B6ci ci=B6nienia przesycenia,

Smoku, widzisz, gdyby=B6 potrafi=B3 policzy=E6 sobie przesycenia, to=20
wiedzia=B3by=B6, =BFe NOF NIE DAJE sta=B3ych przesyce=F1 w niskich ci=B6n=
ieniach.
Model sta=B3ego przesycenia jest du=BFo lepszym punktem wyj=B6cia do rozw=
a=BFa=F1=20
o dekompresji ni=BF haldanowski model sta=B3ego stosunku ci=B6nie=F1. I=20
wszystkie modele neohaldanowskie mniej lub bardziej wekslowa=B3y w=20
kierunku modelu sta=B3ego przesycenia. Z drugiej strony - modele=20
p=EAcherzykowe wysz=B3y od modelu sta=B3ego przesycenia i wekslowa=B3y w =

kierunku zmiennego. Punkt spotkania wypada jednak zdecydowanie bli=BFej=20
koncepcji sta=B3ego przesycenia i dlatego w=B3a=B6nie ta koncepcja jest=20
lepszym punktem wyj=B6cia ni=BF koncepcja Haldana.
Ale jako si=EA rzek=B3o - NOF W OG=D3LNO=A6CI NIE JEST MODELEM=20
STA=A3OPRZESYCENIOWYM. W szczeg=F3lno=B6ci w nurkowaniach g=F3rskich NOF =
daje=20
mniejsze przesycenia ni=BF w nurkowaniach na poziomie morza.

Gdyby=B6 potrafi=B3 si=EA pos=B3u=BFy=E6 cho=E6by decoplannerem, to wiedz=
ia=B3by=B6, =BFe=20
NOF daje dekompresje zdecydowanie bezpieczniejsze od modelu Buhlmanna,=20
niezale=BFnie od tego, czy liczymy to dla poziomu morza, czy w g=F3rach.
Tw=F3j be=B3kot nie morze przes=B3oni=E6 fakt=F3w: przesycenia kt=F3re po=
wstaj=B1 w=20
wyniku stosowania NOF s=B1 w tym wypadku w ka=BFdej fazie wynurzenia NI=AF=
SZE=20
od tych kt=F3re powstaj=B1 w modelu Buhlmanna.
Ale tego nie potrafisz. Dlatego K=A3AMIESZ =AFYWE OCZY bredz=B1c o malej=B1=
cych=20
konserwatyzmach, robisz z siebie idiot=EA, zwa=BFywszy =BFe przeci=EAtny =

uczestnik tej listy z dost=EApem do decoplannera mo=BFe sobie sprawdzi=E6=
, i=BF=20
przeci=EAtny profil z NOF jest por=F3wnywalny z ZHL16 z GF 30/80 - zar=F3=
wno w=20
g=F3rach jak i na poziomie morza...

pozrawiam
Pawe=B3 Por=EAba
604 0604 28
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

"Smoku, to nie 縜den kit. Pog骴 si ze swoimi ograniczeniami."

Jest to proste zagadnienie daj眂e opisa si w 32 wymiarowej przestrzeni
wektorowej rzeczywistej. (...)

"Smoku, ja wiem, 縠 Ty celujesz w nawijce b阣眂ej pseudonaukowym be砶otem. zisz na konferencje z kt髍ych nic nie rozumiesz, czytasz jedn ksi笨k z kt髍ej potrafisz przepisa tabelk, ale kt髍ych tre禼i nie rozumiesz, pod砤pujesz s硂wnictwo, kt髍ego nie rozumiesz, ale kt髍e mo縠sz wykorzysta do oszukania tych, kt髍zy podobnie jak Ty nie rozumiej tych zagadnie, ale my秎, 縠 jak kto rzuci takim poj阠iem jak "wektor" albo "chemia" to jest guru..."

Pawle pocieszaj si dalej, albo nie masz kontaktu z rzeczywisto禼i albo
celowo poni縜sz. Mo縠sz poni縜 siebie.
Je縠li nie znasz dekompresji r體nie w takim opisie to faktycznie od d硊縮zego
czasu nie rozumiesz co do Ciebie m體i. Wystarczy zapyta.

"Ca砤 sprawa polega na tym, 縠 ja potrafi POLICZY te modele i ZROBIM to, a to co pisz jest wynikiem rzetelnych oblicze a nie jako禼iowego podej禼ia do zagadnienia. Ty walisz na o秎ep, nie potrafisz wykona rachunk體 dlatego trafiasz kul w p硂t ze swoj krytyk. Z ka縟ym listem robisz z siebie wi阫szego g潮ba pisz眂 o rzeczach o kt髍ych nie masz poj阠ia.
A jestem ciekaw do jakiego poziomu absurdu mo縠 Ci doprowadzi Tw骿 chory umys."

Mo縠sz policzy doskonale.
Co do walenia w p硂t to mo縠sz wreszcie pokaza zalecenie stosowania ilorazu
ci秐ie 4.
NIE mo縠sz, dlatego pr骲ujesz poni縜. Wystawiasz sobie doskona潮 cenzurk.

"Chcia砨ym tylko przypomnie, jaka jest istota Twoich tutaj produkcji:
Ty sam jeste nikim. Chorym wariatem, pieniaczem kt髍y zosta wyrzucony ze wszystkich szanuj眂ych si spo砮czno禼i nurkowych. Obecnie piszesz tylko tu oraz na forum Infora."

Owszem jako nikt mam Zg硂szenia w sprz阠ie a Ty ? czy twoje 秗odowisko ?
Nie wylecia砮m te z kilku for體, dlaczego k砤miesz.
PPN pad硂.
http://www.rebreathers.pl/forum/
http://www.shark.net.pl/forum/
Leszek Nowak mia sw骿 dzia.
Wyszed砮 na oszczerc to tradycja ludzi z "IANTD 痑bierek"

"I to jest wa縩e, 縠by秏y rozumieli kto Ciebie wspiera. Bo odwalasz brudn robot za ludzi kt髍zy kiedy robili to sami, tak jak infor, a teraz - po to by ukry swoj prawdziw twarz przed klientami - wol si wys硊giwa takim chorym nikim jak Ty.
Zosta砮 sprytnie wykorzystany, zmanipulowany i wystawiony jako bro przeciwko konkurencji."

Pawle cierpisz na mani prze秎adowcz.

"Bo fakty s takie, 縠 cho instruktorzy IANTD szkol眂y indywidualnie ma砮 grupy kursant體 nie s w stanie razem wzi阠i przewali tylu kursant體 co jeden pseudoinstruktor w stylu twojego sponsora, ale tym co robi pokazuj jak mo縩a szkoli, pokazuj 縠 kursy nurkowania to nie musi by 禼iema i sprzedawanie kolejnych plastik體, wytwarzanie potrzeby posiadania kolejnego kwitu i udawanie, 縠 kolorowy podr阠znik gwarantuje jako舵 szkolenia. Solidne szkolenie w dzisiejszych czasach jest sol w oku wszystkich tandeciarzy i Ty sta砮 si kolejn broni przeciwko solidnemu szkoleniu. I jeste idealny w tej roli, bo Tw骿 chory umys nie przejmuje si blama縠m na kt髍y si wystawiasz, Tw骿 chory umys pcha Ci do ci眊砮go pisania, wida ju jeste na tyle zdegenerowany, 縠 nie jest dla Ciebie wa縩e, czy Ci szanuj, czy maj Ci za g硊pka, byle kto si Tob zainteresowa. A jednocze秐ie Twoi sponsorzy licz, 縠 wylewaj眂e si z Ciebie pomyje ubrudz tych, przeciwko kt髍ym zosta砮 wystawiony."

Gdyby to by砤 prawda o tym cudownie wysokim poziomie szkolenia, to nie da硂 by
si zrobi stopnia instruktorskiego na mCCR po obejrzeniu sprz阾u u Roberta
Kleina. To wprost napisa o IT Tomaszu 痑bierku. Kupno i za硂縠nie na plecy
odby硂 si po zdobyciu stopnia instruktorskiego wymagane godziny by硑 wykonane ?
Dlatego przypominanie podwalin od砤mu "IANTD 痑bierek" tak was wkurwia do
bia硂禼i.
Bajki o wysokim poziomie szkolenia mi阣zy stare ksi笨ki w丑.
 "Dlatego tak wa縩e jest podkre秎anie KTO za Tob stoi. Niech Twoje pomyje wylewaj si do ogr骴ka Twoich sponsor體. Bardzo dobrze, 縠 wylewasz je na forum Twojego pryncypa砤. Tam jest miejsce dla takich ludzi jak Ty.""

Nikt Pawle za mn nie stoi cierpisz na paranoj.
Pokaza砮m 縠 Twoje dziecko NOF jest bardziej niebezpieczne ni Buhlman w
niskich ci秐ieniach.
To wystarczy.

"Smoku, NIC TAKIEGO NIE POKAZA. Nie pokaza砮 ani jednego profilu, kt髍y by powsta w NOFie a nie zosta zaakceptowany przez algorytm Buhlmanna. I nie zrobisz tego, bo u縴cie decoplannera przerasta Twoje mo縧iwo禼i, nie m體i眂 ju o policzeniu tego bezpo秗ednio. I tyle w temacie..."

Wiesz pokaza砮m w jakim zakresie Tw骿 model sta砮j warto禼i ci秐ienia
przesycenia jest bardziej liberalny ni go硑 Buhlman. http://www.shark.net.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=207
Udajesz 縠 tego nie ma. Wolno Tobie robi z siebie nie zorientowanego co do
miejsca i czasu, lecz czy to dobra przepustka do bycia instruktorem ?

"Smoku, Leszek Nowak, niezale縩ie od jego wad czy zalet, nigdy nie mia g酬bokiej wiedzy na te tematy. Algorytm o kt髍ym m體isz napisa砮m ja sam, zapisa砮m to w postaci arkusza w excelu i u縴wam w tej formie. Leszek WZI。 ODEMNIE 琑覦 i przepisa niekt髍e formu硑 na visual basica po to by odchudzi arkusz i przy秔ieszy obliczenia.
To by硂 zadanie dla programisty, kt髍ym by Leszek, a nie dla kogo kto rozumie dog酬bnie zagadnienie. Dlatego m骻 on czego nie wiedzie na temat modelu. Ale znaj眂 Ciebie bardziej prawdopodobne jest to, 縠 po prostu nie rozumia砮 o czym mowa a teraz pr骲ujesz wykorzysta fakt, 縠 Leszek ju nie mo縠 si przed Twoimi oszczerstwami broni..."

To nie s oszczerstwa ta dyskusja istnieje na FCS. Bra dane z sufitu.
Nie znasz cytowanej tabeli a szkoda to dobry fundament do modeli perfuzyjnych.
Kt髍ymi podobno si pos硊gujesz w 57 (oko硂 tej liczby) wymiarowym modelu.
Niestety tam przedzia硑 kt髍e maj wp硑w perfuzji maj nie sta硑 lecz
proporcjonalny do ilo禼i zu縴wanego tlenu czas odsycania.
Je縠li nie rozumiesz o czym m體i to zapytaj lub powiedz jak zgrana p硑ta 縠
nie ma nic takiego bo o tym nic nie wiesz.

fusologiczne metody obliczania czasu
przystank體 w NOF,

"Fusy dobra rzecz. Szczeg髄nie, 縠 NOF pozwala obliczy dekompresje w spos骲 ZDECYDOWANIE BARDZIEJ OPTYMALNY I BEZPIECZNY od znakomitej wi阫szo禼i komputer體 dost阷nych na rynku..."

Z ruletk czas體 na przystankach, przyk砤dy poda砮m.

zupe硁y brak konserwatyzmu w niskich ci秐ieniach dla modelu
sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia,

"Smoku, widzisz, gdyby potrafi policzy sobie przesycenia, to wiedzia砨y, 縠 NOF NIE DAJE sta硑ch przesyce w niskich ci秐ieniach.
Model sta砮go przesycenia jest du縪 lepszym punktem wyj禼ia do rozwa縜 o dekompresji ni haldanowski model sta砮go stosunku ci秐ie. I wszystkie modele neohaldanowskie mniej lub bardziej wekslowa硑 w kierunku modelu sta砮go przesycenia. Z drugiej strony - modele p阠herzykowe wysz硑 od modelu sta砮go przesycenia i wekslowa硑 w kierunku zmiennego. Punkt spotkania wypada jednak zdecydowanie bli縠j koncepcji sta砮go przesycenia i dlatego w砤秐ie ta koncepcja jest lepszym punktem wyj禼ia ni koncepcja Haldana."

"Ale jako si rzek硂 - NOF W OG覮NOI NIE JEST MODELEM STAPRZESYCENIOWYM. W szczeg髄no禼i w nurkowaniach g髍skich NOF daje mniejsze przesycenia ni w nurkowaniach na poziomie morza."

To dlaczego we wst阷ie napisa砮 z jakiej rodziny si wywodzi ?
Wtedy k砤ma砮 czy teraz ? Nie podawa砮 prawdy ?

"Gdyby potrafi si pos硊縴 cho鎎y decoplannerem, to wiedzia砨y, 縠 NOF daje dekompresje zdecydowanie bezpieczniejsze od modelu Buhlmanna, niezale縩ie od tego, czy liczymy to dla poziomu morza, czy w g髍ach."

Zak砤dasz sobie co, czy umiesz to udowodni ?
Zw砤szcza ta dekompresja helioksowa z US Navy, w por體naniu do tego co masz w
秝iadomo禼i i dekoplanerku. Uciek砮 od odpowiedzi na tamten wpis, dlaczego
spierdalasz od nie wygodnych pyta ?

"Tw骿 be砶ot nie morze przes硂ni fakt體: przesycenia kt髍e powstaj w wyniku stosowania NOF s w tym wypadku w ka縟ej fazie wynurzenia NI疭ZE od tych kt髍e powstaj w modelu Buhlmanna."

Dla modelu sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia nie s ni縮ze zawsze, Buhlman
dla ci秐ie 0,4 ata ma ni縮ze !!!

"Ale tego nie potrafisz. Dlatego KMIESZ 痀WE OCZY bredz眂 o malej眂ych konserwatyzmach, robisz z siebie idiot, zwa縴wszy 縠 przeci阾ny uczestnik tej listy z dost阷em do decoplannera mo縠 sobie sprawdzi, i przeci阾ny profil z NOF jest por體nywalny z ZHL16 z GF 30/80 - zar體no w g髍ach jak i na poziomie morza..."

Konserwatyzm maleje z perspektywy prawa Henry'ego to fakt !!!
Dlaczego k砤miesz 縠 jest inaczej, czy uwa縜sz 縠 nikt nie zauwa縜 takiej bzdury ?

pozdrawiam rc


--


Data: 2010-07-24 05:25:28
Autor: WojtekC
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
On 24 Lip, 12:57, " " <demolant.SKA...@gazeta.pl> wrote:

Mister Czarnecki, tak od d硊縮zego czasu czytam te pa駍kie ujadania na
IANTD tudzie na Paw砤 i po prostu ju d硊縠j tego nie zdzier筷. Nie
do ko馽a jestem w stanie zrozumie czy jest to kwestia pewnych
kompleks體 wyniesionych z dzieci駍twa czy niespe硁ionych marze
jakowych, kt髍e trzeba teraz odreagowywa. Tak czy siak, we wa鎝an na
wstrzymanie i pohamuj te swoje tyrady. By砨ym wstanie jeszcze
zrozumie merytoryczne pysk體ki, ale te pa駍kie teoretyczne dywagacje
s po prostu bez sensu. We ch硂pie przyjed kiedy do dobrze znanej
Ci sk眃in眃 bazy Andrzeja Sali, i zanurkujcie razem z Paw砮m na
Frankena z odpowiednio d硊gim czasem dennym - ka縟y zrobi deco wg
w砤snego uznania i p蠹niej wszyscy b阣 mogli zobaczy, ewentualnie
przeczyta na sekcie jaki to ze Smoka jest geniusz dekompresyjny, nie
do舵, 縠 jego teorie sprawdzaj si w praktyce to jeszcze s lepsze od
tych Por阞y - tyle tylko, 縠 do tego trzeba by mie cojones, co Smoku?

 Nikt Pawle za mn nie stoi cierpisz na paranoj.

pozdrawiam rc


Generalnie nie powinienem si do tej kwestii odnosi, ale co mi tam.
Przypominam sobie jak zesz砮go roku - o ile mnie pami赕 nie myli to
chyba p蠹na jesie by砤 - rozmawia砮 razem z JK z CS nad Bia硑m
w砤秐ie o Pawle. Z tego co pami阾am to jakie niestworzone rzeczy,
wygadywa砮 - dok砤dnie ju teraz nie przytocz, bo i ca砮j rozmowy
nie s硑sza砮m, ale og髄ny obraz pasowa砨y w jakim tam stopniu do tego
co Pawe napisa. Z tym wyj眛kiem, 縠 osobi禼ie nie uwa縜m, 縠by kto
Ci op砤ca  - po prostu robisz to z powodu jaki tylko tobie znanych
Ci pobudek.

pozdrawiam
wojtek

Data: 2010-07-24 13:50:19
Autor:
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
WojtekC <wciszewski@gmail.com> napisa(a): "Mister Czarnecki, tak od d硊縮zego czasu czytam te pa駍kie ujadania na
IANTD tudzie na Paw砤 i po prostu ju d硊縠j tego nie zdzier筷. Nie
do ko馽a jestem w stanie zrozumie czy jest to kwestia pewnych
kompleks體 wyniesionych z dzieci駍twa czy niespe硁ionych marze
jakowych, kt髍e trzeba teraz odreagowywa. Tak czy siak, we wa鎝an na
wstrzymanie i pohamuj te swoje tyrady. By砨ym wstanie jeszcze
zrozumie merytoryczne pysk體ki, ale te pa駍kie teoretyczne dywagacje
s po prostu bez sensu. We ch硂pie przyjed kiedy do dobrze znanej
Ci sk眃in眃 bazy Andrzeja Sali, i zanurkujcie razem z Paw砮m na
Frankena z odpowiednio d硊gim czasem dennym - ka縟y zrobi deco wg
w砤snego uznania i p蠹niej wszyscy b阣 mogli zobaczy, ewentualnie
przeczyta na sekcie jaki to ze Smoka jest geniusz dekompresyjny, nie
do舵, 縠 jego teorie sprawdzaj si w praktyce to jeszcze s lepsze od
tych Por阞y - tyle tylko, 縠 do tego trzeba by mie cojones, co Smoku?"

Mo縠 szanowny Pawe Por阞a poka縠 wreszcie kiedy zrealizowa dekompresj na
wysoko禼i 6500m npm liczon z NOF. Wystarczy chwila 縠by to poda.
Mo縠 te poda zalecenia stosowania ilorazu ci秐ie ostatni przystanek
powierzchnia, r體nego 4.
Nazwiska os骲 od kt髍ych mo縠 wydoby ocen swojego zalecenia, r體nie podawa砮m.

"Generalnie nie powinienem si do tej kwestii odnosi, ale co mi tam.
Przypominam sobie jak zesz砮go roku - o ile mnie pami赕 nie myli to
chyba p蠹na jesie by砤 - rozmawia砮 razem z JK z CS nad Bia硑m
w砤秐ie o Pawle. Z tego co pami阾am to jakie niestworzone rzeczy,
wygadywa砮 - dok砤dnie ju teraz nie przytocz, bo i ca砮j rozmowy
nie s硑sza砮m, ale og髄ny obraz pasowa砨y w jakim tam stopniu do tego
co Pawe napisa. Z tym wyj眛kiem, 縠 osobi禼ie nie uwa縜m, 縠by kto
Ci op砤ca  - po prostu robisz to z powodu jaki tylko tobie znanych
Ci pobudek."

Prawd jest 縠 taka rozmowa si odby砤, kto us硑sza d硊縮ze fragmenty r體nie
pami阾am. Nie by硂 tam nie stworzonych rzeczy, same fakty.
Topienie si noworodk體, kt髍e podobno jest faktem zdaniem PP, filmy
dokumentalne tego nie potwierdzaj, dlatego JK jest wrogiem 秏iertelnym.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-26 00:00:00
Autor: Pawe \"Nekton\" Por阞a
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
U縴tkownik demolant@NOSPAM.gazeta.pl napisa:

Mo縠 szanowny Pawe Por阞a poka縠 wreszcie kiedy zrealizowa dekompresj na
wysoko禼i 6500m npm liczon z NOF. Wystarczy chwila 縠by to poda.

C罂, Smoku, za硂縴砮m ca硑 w眛ek w kt髍ym pisz o tym, na czym polega walidacja metody planowania dekompresji. Ale to dla Ciebie zbyt m眃re, wi阠 powtarzasz g硊poty jak zdarta p硑ta.
Mnie wystarczy, 縠 NOF podaje dla takiego nurkowania dekompresj ZGODN z ZHL16 z GF30/80 i VPM. Mo縠sz si nie zgadza z ZHL16 z GF albo z VPM. Wolisz RGBM? Nie sprawdza砮m swoich profili tym modelem. Jak chcesz mi przywali, to sprawd. Mo縠 znajdziesz niezgodno禼i...
tyle 縠 TY TEGO NIE POTRAFISZ. NIE POTRAFISZ SPRAWDZI, CZY PROFIL PRZEZEMNIE PODANY JEST ZGODNY Z JAKIMKOLWIEK MODELEM. Cho鎎y i z modelem Buhlmanna. Potrafisz tylko por體na z tabel i stwierdzi, 縠 jak jest inaczej ni w tabeli, to musi by 糽e. I nie rozumiesz, 縠 tabela NIE JEST MODELEM.
Twoje ograniczenia sprawiaj, 縠 nie jeste powa縩ym rozm體c w merytorycznych w眛kach. I tyle w temacie...

Mo縠 te poda zalecenia stosowania ilorazu ci秐ie ostatni przystanek
powierzchnia, r體nego 4.

Smoku, Twoje be砶otanie o ilorazie ci秐ie i tabelach jest po prostu 縠nuj眂e.
Nie chcia砮m si zni縜 do tego poziomu dyskusji, ale skoro chcesz to prosz:
tabele Buhlmanna, nurkowanie 15'/30m. Nurkowanie bezdekompresyjne, wi阠 zgodnie z tymi tabelami mo縩a si wynurzy bezpo秗ednio do powierzchni (tabele B. nie uwzgl阣niaj przystanku bezpiecze駍twa). Iloraz ci秐ie 4. Jako 縴wo. Ale jest jeszcze lepiej: 2'/63m. Bezdekompresyjne nurkowanie, a wi阠 mo縩a wynurzy si bezpo秗ednio do powierzchni. A wi阠 Buhlmann zaleca ponad SIEDMIOKROTNY iloraz ci秐ie!

Tyle 縠 te ilorazy nie maj 縜dnego sensu. W rozwa縜niach dekompresyjnych istotne jest to, jak nasycone s tkanki, a nie to z jakiego ci秐ienia otoczenia startujemy. To s naprawd podstawy z kursu OWD. Jakby poszed na kurs, to by wiedzia...

Topienie si noworodk體, kt髍e podobno jest faktem zdaniem PP, filmy
dokumentalne tego nie potwierdzaj, dlatego JK jest wrogiem 秏iertelnym.

Nie pami阾am rozm體 o topieniu si noworodk體. Ja tam jestem za nie krzywdzeniem dzieci i nie wiem jakie krwawe wizje sobie snujecie podczas waszych narad korporacyjnych. Ale rozumiem, 縠 Ty, z JK czy DL - napewno tworzycie na m骿 temat wiele legend miejskich. A wszystko po to, by zakry nieudolno舵 szkoleniow twojego mistrza i jemu podobnych...

pozdrawiam
Pawe Por阞a
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-07-26 08:05:53
Autor:
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
U=BFytkownik demolant@NOSPAM.gazeta.pl napisa=B3:

> Mo=BFe szanowny Pawe=B3 Por=EAba poka=BFe wreszcie kiedy zrealizowa=B3 =
dekompresj=EA na
> wysoko=B6ci 6500m npm liczon=B1 z NOF. Wystarczy chwila =BFeby to poda=E6=
=2E

C=F3=BF, Smoku, za=B3o=BFy=B3em ca=B3y w=B1tek w kt=F3rym pisz=EA o tym, =
na czym polega=20
walidacja metody planowania dekompresji. Ale to dla Ciebie zbyt m=B1dre, =

wi=EAc powtarzasz g=B3upoty jak zdarta p=B3yta.
Mnie wystarczy, =BFe NOF podaje dla takiego nurkowania dekompresj=EA ZGOD=
N=A1=20
z ZHL16 z GF30/80 i VPM. Mo=BFesz si=EA nie zgadza=E6 z ZHL16 z GF albo z=
 VPM.=20
Wolisz RGBM? Nie sprawdza=B3em swoich profili tym modelem. Jak chcesz mi =

przywali=E6, to sprawd=BC. Mo=BFe znajdziesz niezgodno=B6ci...
tyle =BFe TY TEGO NIE POTRAFISZ. NIE POTRAFISZ SPRAWDZI=C6, CZY PROFIL=20
PRZEZEMNIE PODANY JEST ZGODNY Z JAKIMKOLWIEK MODELEM. Cho=E6by i z modele=
m=20
Buhlmanna. Potrafisz tylko por=F3wna=E6 z tabel=B1 i stwierdzi=E6, =BFe j=
ak jest=20
inaczej ni=BF w tabeli, to musi by=E6 =BCle. I nie rozumiesz, =BFe tabela=
 NIE=20
JEST MODELEM.
Twoje ograniczenia sprawiaj=B1, =BFe nie jeste=B6 powa=BFnym rozm=F3wc=B1=
 w=20
merytorycznych w=B1tkach. I tyle w temacie...

> Mo=BFe te=BF poda=E6 zalecenia stosowania ilorazu ci=B6nie=F1 ostatni p=
rzystanek
> powierzchnia, r=F3wnego 4.

Smoku, Twoje be=B3kotanie o ilorazie ci=B6nie=F1 i tabelach jest po prost=
u=20
=BFenuj=B1ce.
Nie chcia=B3em si=EA zni=BFa=E6 do tego poziomu dyskusji, ale skoro chces=
z to=20
prosz=EA:
tabele Buhlmanna, nurkowanie 15'/30m. Nurkowanie bezdekompresyjne, wi=EAc=
=20
zgodnie z tymi tabelami mo=BFna si=EA wynurzy=E6 bezpo=B6rednio do powier=
zchni=20
(tabele B. nie uwzgl=EAdniaj=B1 przystanku bezpiecze=F1stwa). Iloraz ci=B6=
nie=F1=20
4. Jako =BFywo. Ale jest jeszcze lepiej: 2'/63m. Bezdekompresyjne=20
nurkowanie, a wi=EAc mo=BFna wynurzy=E6 si=EA bezpo=B6rednio do powierzch=
ni. A=20
wi=EAc Buhlmann zaleca ponad SIEDMIOKROTNY iloraz ci=B6nie=F1!

Tyle =BFe te ilorazy nie maj=B1 =BFadnego sensu. W rozwa=BFaniach=20
dekompresyjnych istotne jest to, jak nasycone s=B1 tkanki, a nie to z=20
jakiego ci=B6nienia otoczenia startujemy. To s=B1 naprawd=EA podstawy z k=
ursu=20
OWD. Jakby=B6 poszed=B3 na kurs, to by=B6 wiedzia=B3...

> Topienie si=EA noworodk=F3w, kt=F3re podobno jest faktem zdaniem PP, fi=
lmy
> dokumentalne tego nie potwierdzaj=B1, dlatego JK jest wrogiem =B6mierte=
lnym.

Nie pami=EAtam rozm=F3w o topieniu si=EA noworodk=F3w. Ja tam jestem za n=
ie=20
krzywdzeniem dzieci i nie wiem jakie krwawe wizje sobie snujecie podczas =

waszych narad korporacyjnych. Ale rozumiem, =BFe Ty, z JK czy DL - napewn=
o=20
tworzycie na m=F3j temat wiele legend miejskich. A wszystko po to, by=20
zakry=E6 nieudolno=B6=E6 szkoleniow=B1 twojego mistrza i jemu podobnych..=
=2E

pozdrawiam
Pawe=B3 Por=EAba
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Mo縠 szanowny Pawe Por阞a poka縠 wreszcie kiedy zrealizowa dekompresj na
wysoko禼i 6500m npm liczon z NOF. Wystarczy chwila 縠by to poda.

"C罂, Smoku, za硂縴砮m ca硑 w眛ek w kt髍ym pisz o tym, na czym polega walidacja metody planowania dekompresji. Ale to dla Ciebie zbyt m眃re, wi阠 powtarzasz g硊poty jak zdarta p硑ta.
Mnie wystarczy, 縠 NOF podaje dla takiego nurkowania dekompresj ZGODN z ZHL16 z GF30/80 i VPM. Mo縠sz si nie zgadza z ZHL16 z GF albo z VPM. Wolisz RGBM? Nie sprawdza砮m swoich profili tym modelem. Jak chcesz mi przywali, to sprawd. Mo縠 znajdziesz niezgodno禼i...
tyle 縠 TY TEGO NIE POTRAFISZ. NIE POTRAFISZ SPRAWDZI, CZY PROFIL PRZEZEMNIE PODANY JEST ZGODNY Z JAKIMKOLWIEK MODELEM. Cho鎎y i z modelem Buhlmanna. Potrafisz tylko por體na z tabel i stwierdzi, 縠 jak jest inaczej ni w tabeli, to musi by 糽e. I nie rozumiesz, 縠 tabela NIE JEST MODELEM.
Twoje ograniczenia sprawiaj, 縠 nie jeste powa縩ym rozm體c w merytorycznych w眛kach. I tyle w temacie..."

Znowu poni縜nie to normalna metoda obrony osoby nie mog眂ej spokojnie
merytorycznie dyskutowa. To Twoja tradycja.
Zamiast wprost wpisa r體nanie opisuj眂e przesycenie stosujesz numerologi.
Raz model jest z rodziny sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia, potem nie jest
taki. Model o sta砮j warto禼i jest do dupy w niskich ci秐ieniach co wykaza砮m.
Powtarzam od prawie 2 lat.
Mo縠 te poda zalecenia stosowania ilorazu ci秐ie ostatni przystanek
powierzchnia, r體nego 4.

"Smoku, Twoje be砶otanie o ilorazie ci秐ie i tabelach jest po prostu 縠nuj眂e.
Nie chcia砮m si zni縜 do tego poziomu dyskusji, ale skoro chcesz to prosz:
tabele Buhlmanna, nurkowanie 15'/30m. Nurkowanie bezdekompresyjne, wi阠 zgodnie z tymi tabelami mo縩a si wynurzy bezpo秗ednio do powierzchni (tabele B. nie uwzgl阣niaj przystanku bezpiecze駍twa). Iloraz ci秐ie 4. Jako 縴wo. Ale jest jeszcze lepiej: 2'/63m. Bezdekompresyjne nurkowanie, a wi阠 mo縩a wynurzy si bezpo秗ednio do powierzchni. A wi阠 Buhlmann zaleca ponad SIEDMIOKROTNY iloraz ci秐ie!

Tyle 縠 te ilorazy nie maj 縜dnego sensu. W rozwa縜niach dekompresyjnych istotne jest to, jak nasycone s tkanki, a nie to z jakiego ci秐ienia otoczenia startujemy. To s naprawd podstawy z kursu OWD. Jakby poszed na kurs, to by wiedzia..."

W砤秐ie ilorazy ci秐ie maj sens, bo ilo禼i inertu rozpuszczone s
proporcjonalne do ci秐ie.
Wiesz zbyt d硊go uciekasz od odpowiedzi, 縠bym czeka dalej.
Tak nie odpowiedzialnie wpisa砮 zalecenie wyj禼ia z 1,6 ata w 0,4 ata 縠
kurewstwem moralnym jest uciekanie od wskazania 紃骴e.
Masz zalecenie od kt髍ejkolwiek organizacji? nie MASZ. To spierdalaj z takim zaleceniem, do kubu morderc體 Marka Macnera.
Pyta砮m o tabele dekompresyjne i rekompresyjne, czyli co sprawdzonego i
zalecanego tak縠 do terapii.
NIE masz nic, nawet sprawdzenia na w砤snej sk髍ze.
To kurewstwo pisa nie sprawdzone zalecenia dekompresyjne !
 Dawno nie widzia砮m nikogo kto by tak spierdala od odpowiedzi, czy zapytania
hiperbaryk體. Nie umiesz przyzna si do b酬du, poszed砮 w zaparte od pocz眛ku.

Topienie si noworodk體, kt髍e podobno jest faktem zdaniem PP, filmy
dokumentalne tego nie potwierdzaj, dlatego JK jest wrogiem 秏iertelnym.

"Nie pami阾am rozm體 o topieniu si noworodk體. Ja tam jestem za nie krzywdzeniem dzieci i nie wiem jakie krwawe wizje sobie snujecie podczas waszych narad korporacyjnych. Ale rozumiem, 縠 Ty, z JK czy DL - napewno tworzycie na m骿 temat wiele legend miejskich. A wszystko po to, by zakry nieudolno舵 szkoleniow twojego mistrza i jemu podobnych..."

Masz bardzo kr髏k pami赕, jest takie przys硂wie: "We si o縠 jak masz
zdrowy korze, jak masz korze s砤by nie bierz si do baby".
痽j w 秝iecie wyobra縠. Dyskusj mog wydoby je秎i chcesz.

pozdrawiam rc --


Data: 2010-07-28 07:30:23
Autor:
nie sprawdzone badawczo zalecenia dekompresyjne
  <demolant@NOSPAM.gazeta.pl> napisa(a):
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):

"Smoku, Twoje be砶otanie o ilorazie ci秐ie i tabelach jest po prostu 縠nuj眂e.
Nie chcia砮m si zni縜 do tego poziomu dyskusji, ale skoro chcesz to prosz:
tabele Buhlmanna, nurkowanie 15'/30m. Nurkowanie bezdekompresyjne, wi阠 zgodnie z tymi tabelami mo縩a si wynurzy bezpo秗ednio do powierzchni (tabele B. nie uwzgl阣niaj przystanku bezpiecze駍twa). Iloraz ci秐ie 4. Jako 縴wo. Ale jest jeszcze lepiej: 2'/63m. Bezdekompresyjne nurkowanie, a wi阠 mo縩a wynurzy si bezpo秗ednio do powierzchni. A wi阠 Buhlmann zaleca ponad SIEDMIOKROTNY iloraz ci秐ie!

Tyle 縠 te ilorazy nie maj 縜dnego sensu. W rozwa縜niach dekompresyjnych istotne jest to, jak nasycone s tkanki, a nie to z jakiego ci秐ienia otoczenia startujemy. To s naprawd podstawy z kursu OWD. Jakby poszed na kurs, to by wiedzia..."


W砤秐ie ilorazy ci秐ie maj sens, bo ilo禼i inertu rozpuszczone s
proporcjonalne do ci秐ie.
Wiesz zbyt d硊go uciekasz od odpowiedzi, 縠bym czeka dalej.
Tak nie odpowiedzialnie wpisa砮 zalecenie wyj禼ia z 1,6 ata w 0,4 ata 縠
kurewstwem moralnym jest uciekanie od wskazania 紃骴e.
Masz zalecenie od kt髍ejkolwiek organizacji? nie MASZ. To spierdalaj z takim zaleceniem, do kubu morderc體 Marka Macnera.
Pyta砮m o tabele dekompresyjne i rekompresyjne, czyli co sprawdzonego i
zalecanego tak縠 do terapii.
NIE masz nic, nawet sprawdzenia na w砤snej sk髍ze.
To kurewstwo pisa nie sprawdzone zalecenia dekompresyjne !

Problem ilorazu ci秐ie dotyczy dekompresji tlenowej jak zaleci砮, te
podawa砮m przyk砤d dekompresji tlenowej. Wi阠 stosujesz 砤jdactwo dyskusyjne i
odpowiadasz na nie zadane pytanie. Stosujesz cz阺to tak taktyk, to klasyka
"IANTD 痑bierek"
Nie posiadasz takiego zalecenia z ilorazem ci秐ie 4, to osobiste wydurnienie.
Nie mia takiego zalecenia Micha Brajta nurkuj眂 w Himalajach. R體nie by砤
stosowana dekompresja tlenowa. By硂 to pod nadzorem DAN Polska i specjalist體
z Gdyni. Znasz ich, dlaczego boisz si weryfikacji tego zalecenia ?
Podawa砮m osoby o kwalifikacjach medycyna lotnicza i nurkowa, te si boisz
sprawdzi. Zwykle oskar縜sz o to 縠 jestem na us硊gach PADI czy konkretnych os骲. To
k砤mstwo. Natomiast rozmawiaj眂 w Jastarni poda砮 縠 podobno stosuj taktyk
przypierniczania si o wszystko. Nie stosuj takiej taktyki. Poza tym nie mo縠sz takiego stwierdzenia udowodni.
R體nie nie mog udowodni 縠 "jacekplacek" jest przez Ciebie nas砤nym
s硊gusem, dlatego nie wyst阷uj z oskar縠niem bez pokrycia ("jacekplacek" jest
psychicznie chory i s砤bo rozumie cokolwiek).

To rewolucyjne zalecenie stosowanie tak wielkiego ilorazu ci秐ie w
dekompresji tlenowej.
Dlatego wymaga udokumentowania, nie masz tego. Zamiast bada s k砤mstwa i manipulacje poj阠iowe.

NIE masz nic, nawet sprawdzenia na w砤snej sk髍ze, dekompresji z NOF na
wysoko禼i 6500m npm.

Poda砮 wprost r體nanie opisuj眂e ci秐ienie
przesycenia, dla mniejszych ni 1 ata ci秐ie ? NIE
Dlatego przelicza to sobie mog, je縠 w lesie kabackim.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-28 10:34:34
Autor: jacekplacek
nie sprawdzone badawczo zalecenia dekompresyjne
  <demolant.WYTNIJ@gazeta.pl> napisa(a):
W砤秐ie ilorazy ci秐ie maj sens, bo ilo禼i inertu rozpuszczone s
proporcjonalne do ci秐ie.

czarnecki, jeste idiot, jeste kompletnym imbecylem. Mia砮m si tu nie odzywa, ale ju nie wytrzyma砮m. Po choler zabierasz tu g硂s nie znaj眂 tak podstawowych rzeczy, jak "od czego zale縴 ilo舵 rozpuszczonych w tkankach gaz體". Facet, to s kompletne podstawy.

Wiesz zbyt d硊go uciekasz od odpowiedzi, 縠bym czeka dalej.

A kogo to g硊pku interesuje, na co ty czekasz lub nie czekasz. Be砶otaj dalej sam ze sob na forum in_fora a tu si nie odzywaj. In_for ciebie podziwia, szanuje - tam jest w砤禼iwe dla ciebie miejsce.

Tak nie odpowiedzialnie wpisa砮 zalecenie wyj禼ia z 1,6 ata w 0,4 ata 縠
kurewstwem moralnym jest uciekanie od wskazania 紃骴e.

Gdzie g潮bie wyczyta砮 takie "zalecenie"? Jest metoda i na podstawie og髄nie dost阷nych i og髄nie przyj阾ych modeli pokazane zako馽zenie dekompresji. Nie ma 縜dnych "zalece". Nigdzie nie widz, 縠by kto komu cokolwiek "zaleca". Chcesz, to sobie nurkuj na wr罂bach z kart - twoja sprawa, ale najpierw zacznij wog髄e nurkowa a nie tylko 秝ieci zasranymi majtami. A przede wszystkim, sko馽z idioto zasrywa forum nurkowe swoimi psychozami na punkcie kilku ludzi, kt髍zy jak wi阫szo舵 maj ci za niezr體nowa縪ne g體no.

Masz zalecenie od kt髍ejkolwiek organizacji? nie MASZ. To spierdalaj z takim zaleceniem, do kubu morderc體 Marka Macnera.

Kto zamordowa Marka Mecnera? Pierwsze s硑sz. Naucz si pisa g潮bie.
Pyta砮m o tabele dekompresyjne i rekompresyjne, czyli co sprawdzonego i
zalecanego tak縠 do terapii.

Poka mi tabele dekompresyjne i rekompresyjne dla RD Andrew Georgitsisa - nurkuje si na tym z powodzeniem. A metoda Paw砤 jest z tym zbie縩a, cz阺to bardziej konserwatywna. Za砤duj dowolny profil z NOF do dowolnego dekoplanera a potem pyskuj.

NIE masz nic, nawet sprawdzenia na w砤snej sk髍ze.
To kurewstwo pisa nie sprawdzone zalecenia dekompresyjne !

Jeszcze raz: gdzie ty psychopato widzisz zalecenia? I jakie nie sprawdzenie? Nurkowa w oparciu o NOF wykonano ju kilka tysi阠y w tym d硊gie i g酬bokie. Najtrudniejsze z nich, najbardziej wymagaj眂e i zarazem obarczone najwi阫szym ryzykiem wykona sam autor - Pawe Por阞a. Wiele nurkowa powt髍zeniowych, wielokrotnie bezpo秗ednio po nich celowy du縴 wysi砮k fizyczny. I co? I Nic, kompletnie nic, nawet 秎adu DCS 876 kategorii. To po prostu dzia砤.


Problem ilorazu ci秐ie dotyczy dekompresji tlenowej jak zaleci砮, te
podawa砮m przyk砤d dekompresji tlenowej. Wi阠 stosujesz 砤jdactwo
dyskusyjne i
odpowiadasz na nie zadane pytanie. Stosujesz cz阺to tak taktyk, to klasyka
"IANTD 痑bierek"
Nie posiadasz takiego zalecenia z ilorazem ci秐ie 4, to osobiste
wydurnienie.
Nie mia takiego zalecenia Micha Brajta nurkuj眂 w Himalajach. R體nie by砤
stosowana dekompresja tlenowa. By硂 to pod nadzorem DAN Polska i
specjalist體
z Gdyni.

By硂 to pod nadzorem? Jakim nadzorem? Na miejscu by lekarz, komora, badania dopplerem? Co ty bredzisz go禼iu. Opracowano spos骲 wyj禼ia, zapytano jak posz硂.

Znasz ich, dlaczego boisz si weryfikacji tego zalecenia ?
Podawa砮m osoby o kwalifikacjach medycyna lotnicza i nurkowa, te si boisz
sprawdzi.

To twoi znajomi z psychitryka? Daruj sobie takie testy.

Zwykle oskar縜sz o to 縠 jestem na us硊gach PADI czy konkretnych os骲. To
k砤mstwo. Natomiast rozmawiaj眂 w Jastarni poda砮 縠 podobno stosuj
taktyk
przypierniczania si o wszystko. Nie stosuj takiej taktyki.

Nie? ty masz nas(czytelnik體) za takich samych idiot體 jak ty?

Poza tym nie mo縠sz takiego stwierdzenia udowodni.
R體nie nie mog udowodni 縠 "jacekplacek" jest przez Ciebie nas砤nym
s硊gusem, dlatego nie wyst阷uj z oskar縠niem bez pokrycia ("jacekplacek"
jest
psychicznie chory i s砤bo rozumie cokolwiek).

Czego nie rozumiem? 痚 jeste idiot? 痚 na niczym si nie znasz? 痚 piszesz, 縠 kto robi pasywacj a jej nie robi, 縠 ukrad dla ciebie p硑n do pasywacji, kt髍y p硑nem do pasywacji nie jest? Czy mo縠 nie wiem, 縠 k砤ma砮 o warunkach pod wod na zatoce, nie nurkuj眂 tam, czy te o topi眂ym si szczeliwie, kt髍e jest nie topliwe? A mo縠 nie wiem o oszczerstwach z zamkni阠iem przez sanepid jeziora w czasach gdy "wrogiem" by kto inny? Czy te nie wiem o twojej psychozie na punkcie IANTD i zwi眤anych z ni ludzi?
Id si leczy i w Tworkach sobie modeluj teorie spiskowe.

Dlatego przelicza to sobie mog, je縠 w lesie kabackim.

No to sobie id do tego lasu kabackiego i tam zosta. Nie widzisz, 縠 r體nie tutaj wszyscy maj ci do舵? Spadaj kretynie, trzep sobie fujar na szarkowym polu a nam daj spok骿.

--


Data: 2010-08-07 11:45:58
Autor:
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
U=BFytkownik demolant@NOSPAM.gazeta.pl napisa=B3:

> Mo=BFe szanowny Pawe=B3 Por=EAba poka=BFe wreszcie kiedy zrealizowa=B3 =
dekompresj=EA na
> wysoko=B6ci 6500m npm liczon=B1 z NOF. Wystarczy chwila =BFeby to poda=E6=
=2E

C=F3=BF, Smoku, za=B3o=BFy=B3em ca=B3y w=B1tek w kt=F3rym pisz=EA o tym, =
na czym polega=20
walidacja metody planowania dekompresji. Ale to dla Ciebie zbyt m=B1dre, =

wi=EAc powtarzasz g=B3upoty jak zdarta p=B3yta.

Pawle strzeli砮 bzdur nie po raz pierwszy.

Jacku Biernacki policz przesycenia na piechot w NOF, w przyk砤dzie nurkowania
wysokog髍skiego to 60min na 6500m zw砤szcza te awaryjne czynniki oddechowe.
Zobaczysz jak bzdur odjeba Pawe Por阞a. Na tlenie to jeszcze jest zno秐e,
na awaryjnych nitroksie i trymiksie dupa, wielka 硑sa DUPA.
Wychodzi jak durnym pomys砮m jest dekompresja z ilorazem ci秐ie 4. Tu
zdecydowanie skuteczniejsza jest dekompresja na p硑tszych przystankach.
Oczywi禼ie jak b阣ziesz umia policzy ile wynosi ci秐ienie przesycenia, dla
tego modelu, kt髍y podobno jest o sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia.
Jak nie umiesz (co jest pewne) to prze秎ij do swojego "guru".

Wpis z sekty ale istotny. O ile w dekompresji tlenowej tkanki do 7-8 s
niedosycone wy縮ze lekko przesycone, to w dekompresji awaryjnej jest kicha,
szybkie tkanki s r體nie przesycone wzgl阣em proponowanego ci秐ienia
przesycenia, kt髍e ze wzgl阣u na przeskalowanie g髍skie da si okre秎i jako
wprost proporcjonalne do ci秐ienia powierzchniowego. Pp=[(Po+Pm)/Po]Pk
Pp ci秐ienie przesycenia na wysoko禼i powierzchni.
Po ci秐ienie atmosferyczne na poziomie morza.
Pm ci秐ienie przesycenia modelu o sta砮j warto禼i.
Pk ci秐ienie na powierzchni w g髍ach.
Tu ewidentnie stopniowanie przystank體 daje ni縮ze ci秐ienie ko馽owe.
Bo na mniejszych g酬boko禼iach jest r罂nica ci秐ienia w tkance w por體naniu do
ci秐ienia inertu w czynniku oddechowym.
Ze wzgl阣體: nie zrozumienia, bezmy秎nego przepisania, czy doktrynerstwa
zosta硂 zalecenie dekompresji na awaryjnym czynniku oddechowym g酬boko. To
wysz砤 bzdura.
W tabelach helioksowych US Navy nie ma takiego idiotyzmu dla awaryjnych
czynnik體 oddechowych.
Tak na marginesie, w tym obszarze ci秐ie, jest sta硑 wzgl阣ny konserwatyzm
tego modelu dekompresji, s硂wo modelu jest na wyrost cha硉ury dekompresyjnej.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-25 20:14:06
Autor:
cd
  <demolant.SKASUJ@gazeta.pl> napisa(a): http://www.shark.net.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=207&p=737#p737

pozdrawiam rc



--


Data: 2010-07-26 09:38:01
Autor: Pawe \"Nekton\" Por阞a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
U縴tkownik demolant.SKASUJ@gazeta.pl napisa:

Je縠li nie znasz dekompresji r體nie w takim opisie to faktycznie od d硊縮zego
czasu nie rozumiesz co do Ciebie m體i. Wystarczy zapyta.

Smoku, nie jest istotne, jaki spos骲 matematycznego opisania zagadnie dekompresyjnych wybierzesz. Wszystko sprowadza si do tego, 縠by umie ten spos骲 U痀. A Ty  nie potrafisz u縴 疉DNEGO SPOSOBU do wyliczenia dekompresji. I NICZYM NIE ZAKRYJESZ FAKTU, 縠 nie rozumiesz ani tego jakie przesycenia powstaj w dekompresjach planowanych NOFem, ani tego, jakie przesycenia powstaj w metodach kt髍e Ty cytujesz.
Dlatego poni縠j wypisujesz IDIOTYZMY, opieraj眂 swoje wywody na pojedynczych zdaniach ze WST蔖U do metody, nie rozumiej眂 ich ani nie potrafi眂 zebra w ca硂舵.

Wiesz pokaza砮m w jakim zakresie Tw骿 model sta砮j warto禼i ci秐ienia
przesycenia jest bardziej liberalny ni go硑 Buhlman.
http://www.shark.net.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=207
Udajesz 縠 tego nie ma. Wolno Tobie robi z siebie nie zorientowanego co do
miejsca i czasu, lecz czy to dobra przepustka do bycia instruktorem ?

Smoku, na szarkowym forum dyskutujesz sam ze sob. Pogr笨asz si w absurdzie pisz眂 o sprawach kt髍ych nie rozumiesz. W 縜dnym miejscu nie pokaza砮 縠 NOF jest bardziej liberalny ni Buhlmann. Dyskutujesz ze sta硑m przesyceniem niezale縩ym od g酬boko禼i, mimo 縠 w algorytmie wyznaczania PP w NOF - wyra糿ie jest napisane, 縠 te przesycenia s zale縩e od g酬boko禼i i - zalecone - jak je dobiera.
Dyskutujesz ze sta硑m przesyceniem przy wynurzeniu do ci秐ienia 0.4 bara, a nie potrafisz zrozumie, 縠 algorytm NOF powoduje, 縠 przesycenie w tym nurkowaniu jest znacznie mniejsze ni gdyby wynurza si do powierzchni. Po prostu BREDZISZ, bo nie sta Ci ani na zrozumienie metody, ani na por體nanie jej z innymi.
Prawda jest taka, 縠 S TAKIE NURKOWANIA w kt髍ych NOF jest bardziej liberalny od Buhlmanna (cho nie od VPMu) ale Twoje ograniczenia nie pozwoli硑 Ci tego znale兼. I w砤秐ie dlatego uwa縜m, 縠 dyskusje z Tob s bezprzedmiotowe.

"Ale jako si rzek硂 - NOF W OG覮NOI NIE JEST MODELEM
STAPRZESYCENIOWYM. W szczeg髄no禼i w nurkowaniach g髍skich NOF daje
mniejsze przesycenia ni w nurkowaniach na poziomie morza."

To dlaczego we wst阷ie napisa砮 z jakiej rodziny si wywodzi ?
Wtedy k砤ma砮 czy teraz ? Nie podawa砮 prawdy ?

Smoku, sprawa jest bardzo prosta: jest wiele parametr體 nurkowania od kt髍ych mo縠 by uzale縩ione dopuszczalne przesycenie. W NOF dopuszczalne przesycenie w jednej konkretnej fazie dekompresji jest niezale縩e od jednego konkretnego parametru.
Gdyby przeczyta cokolwiek opr骳z wst阷u, zrozumia砨y, od jakich parametr體 jest uzale縩ione przesycenie w innych warunkach i innych fazach, nawet je秎i sam nie potrafisz tego policzy.
Ale wola砮 i舵 we frontalny atak na puste pole...


"Gdyby potrafi si pos硊縴 cho鎎y decoplannerem, to wiedzia砨y, 縠
NOF daje dekompresje zdecydowanie bezpieczniejsze od modelu Buhlmanna,
niezale縩ie od tego, czy liczymy to dla poziomu morza, czy w g髍ach."

Zak砤dasz sobie co, czy umiesz to udowodni ?
Zw砤szcza ta dekompresja helioksowa z US Navy, w por體naniu do tego co masz w
秝iadomo禼i i dekoplanerku. Uciek砮 od odpowiedzi na tamten wpis, dlaczego
spierdalasz od nie wygodnych pyta ?

Smoku, przede wszystkim - nie ma tu 縜dnego sporu pomi阣zy NOF a dekompresj helioksow. NOF nie umo縧iwia planowania nurkowa helioksowych a tabela USN nie nadaje si do planowania nurkowa powietrznych i trymiksowych. Wi阠 po co Twoje wypociny? Co chcesz nimi wnie舵? A je秎i wierzysz, 縠 tabele USN s bezpieczne, to popytaj naszych nurk體 z petrobalticu, kt髍zy robi co drugi dzie nurkowania helioksowe - spytaj ich na czym chodz i ile by硂 problem體 po tamtych tabelach...

"Tw骿 be砶ot nie morze przes硂ni fakt體: przesycenia kt髍e powstaj w
wyniku stosowania NOF s w tym wypadku w ka縟ej fazie wynurzenia NI疭ZE
od tych kt髍e powstaj w modelu Buhlmanna."

Dla modelu sta砮j warto禼i ci秐ienia przesycenia nie s ni縮ze zawsze, Buhlman
dla ci秐ie 0,4 ata ma ni縮ze !!!

Smoku, Ty naprawd jeste takim idiot, czy tylko udajesz? Jak pokaza砮m - przesycenia w profilu z NOF dla tego ci秐ienia s por體nywalne z tymi kt髍e s w algorytmie Buhlmanna z GFHi 70. Czy Ty naprawd nie wiesz nawet tego co to oznacza? Oznacza to mniej wi阠ej tyle, 縠 przesycenia w NOF s o 30% mniejsze ni w modelu Buhlmanna.


"Ale tego nie potrafisz. Dlatego KMIESZ 痀WE OCZY bredz眂 o malej眂ych
konserwatyzmach, robisz z siebie idiot, zwa縴wszy 縠 przeci阾ny
uczestnik tej listy z dost阷em do decoplannera mo縠 sobie sprawdzi, i
przeci阾ny profil z NOF jest por體nywalny z ZHL16 z GF 30/80 - zar體no w
g髍ach jak i na poziomie morza..."

Konserwatyzm maleje z perspektywy prawa Henry'ego to fakt !!!

Smoku, po to, by oceni konserwatyzm z punktu widzenia prawa Henryego, musia砨y policzy jak nasycone s tkanki. I wracamy do podstaw. Ty bredzisz na podstawie tego co sobie wyobrazi砮 niedok砤dnie czytaj眂 wst阷 do artyku硊, a tu trzeba wzi辨 liczyd硂 i sprawdzi jak jest...

Dlaczego k砤miesz 縠 jest inaczej, czy uwa縜sz 縠 nikt nie zauwa縜 takiej bzdury ?

Smoku, mam wielk nadziej, 縠 jest tu kto, kto zauwa縜 g硊pot Twoich wypowiedzi. Mam nadziej na konstruktywne dyskusje z takimi osobami - tak jak to ma miejsce na dajwtreku. Bardzo by si przyda硑 konstruktywne dyskusje kt髍e umo縧iwi硑by korekty i udoskonalenie metody. Bo zapewne - ma ona luki. Ale z Tob nie da si prowadzi konstruktywnej dyskusji. Nie rozumiesz zagadnienia a walisz na o秎ep trafiaj眂 w pr罂nie.
Niestety wiem te, 縠 dla wielu os骲 nasza rozmowa jest zbyt trudna i tacy ludzie mog uwierzy w Twoje wrzaski. By mo縠. Wsp蟪czuj im.

pozdrawiam
Pawe Por阞a
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

Data: 2010-07-17 13:24:50
Autor:
cd
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a): 
A wi阠 rozwa縨y przypadek do kt髍ego pije smok:
Ci秐ienie na powierzchni 0.4 bara. Na 12m na tlenie ci秐ienie 1.6bara. Nurek wykonuje CA przystanek na owych 12m. W tym czasie gaz rozpuszczony z tkanek jest usuwany tak samo szybko jak na ka縟ej innej g酬boko禼i. Ci秐ienie gazu oboj阾nego w mieszaninie oddechowej jest zero, a wi阠 gradient ci秐ie jest zale縩y WY!CZNIE od ci秐ienia gazu rozpuszczonego w poszczeg髄nych tkankach.

No widzisz masz k硂pot, podczas NurTech 2010 rozmawia砮m z Siermontowskim.
Poboczem by硂 ile to inertu jest odsycane po przej禼iu przez p硊ca. U osoby
oty砮j sprawnej lub szczup砮j o s砤bej sprawno禼i. Rozmawia砮m te  z Tob o tym.
W ma硑ch nasyceniach tkanek nie b阣zie tak dobrze, gdy zmniejszymy ci秐ienie
nasycenie wzro秐ie wzro秐ie te transport inertu. Zapomnia砮 縠 s te dolne
ograniczenia.

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-23 10:27:50
Autor:
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pawe \Nekton\ Por阞a <torilis@wp.pl> napisa(a):
I od drugiej strony patrz眂: w efekcie dekompresji tlenowej w wielu tkankach mo縠 pojawi si NIEDOSYCENIE. Pojawi si tym 砤twiej IM GJBIEJ zrobimy przystanek. Przecie niedosycenie to r罂nica pomi阣zy ci秐ieniem otoczenia a ci秐ieniem gaz體 rozpuszczonych. A je秎i w tkance jest niedosycenie, to p阠herzyki MALEJ (acz nie w niesko馽zono舵).
W efekcie powy縮zych zjawisk - przystanek na tlenie na MODzie (czy to b阣zie 6m na poziomie morza czy 12m wysoko w g髍ach) jest EFEKTYWNIEJSZY ni przystanek na tlenie np. na 3m. Z tego te wzgl阣u - w komorach dekompresyjnych lecz u縴waj眂 tlenu pod ci秐ieniem jakie panuje na 18m... (2.8bara) a w dekompresjach w dzwonach nurkowych wykorzystuje si tlen od 12m (2.2bara). To jest jeszcze efektywniejsze, niestety w nurkowaniu swobodnym zbyt niebezpieczne (niebezpieczne, gdy znane s przypadki gdy nurkowie dostawali konwulsji oddychaj眂 tlenem pod ci秐ieniem 1.9bara w nurkowaniu swobodnym. Na sucho znosz ZNACZNIE wi阠ej).

To 縠 efektywno舵 tego przystanku na 12m przy ci秐ieniu 1.6 bara jest wi阫sza oznacza, 縠 po tym samym czasie rozmiar p阠herzyk體 w tkankach b阣zie mniejszy i ilo舵 gaz體 rozpuszczonych b阣zie mniejsza ni gdyby秏y podzielili dekompresj na stopniowe wynurzanie si na 9, 6 i 3m (albo jeszcze bardziej). Po zrobieniu ca砮j deco na modzie wynurzaj眂 si do powierzchni - b阣ziemy mieli MNIEJSZE p阠herzyki i MNIEJ gaz體 w tkankach ni gdyby秏y owy przystanek rozdzielili i np. stopniowo wynurzali si do powierzchni robi眂 przystanki na 12, 9, 6 i 3m albo wr阠z - skracaj眂 odst阷y mi阣zy przystankami, jak radzi砤 cytowana przez smoka metoda (kt髍a jednakowo NIGDY nie znalaz砤 szerszego zastosowania w realnych nurkowaniach wbrew temu co pieniaczy smok. Sprawd糲ie jakimkolwiek decoplanerem w kt髍ym mo縩a ustawia wysoko舵 npm. 痑den znany mi program nie skraca przystank體, ani nie przenosi ich p硑cej. Wszystkie umo縧iwiaj rozpocz阠ie deco od MODU i zako馽zenie dekompresji na tlenie na MODzie i wynurzenie stamt眃 do powierzchni.
Tak wi阠 Ci kt髍zy zalecaj takie praktyki jak podzia przystanku na tlenie na r罂ne g酬boko禼i albo - na wykonywanie go wr阠z od razu poni縠j MODu,  w istocie zalecaj je WBREW wsp蟪cze秐ie istniej眂ym modelom dekompresyjnym. Nie twierdz 縠 te modele s poprawne. Ale je秎i kto zaleca dzia砤nie wbrew wsp蟪cze秐ie obowi眤uj眂ej wiedzy, to powinien mie merytoryczne argumenty by to potwierdzi. Argumenty teoretyczne albo statystyk przypadk體 wyst眕ienia DCS... tymczasem nie maj ani jednego ani drugiego.

Pi阫nie tu opowiadasz dyrdyma硑, model Buhlmanowski jest w tym zakresie 0,4 ata bardziej konserwatywny ni Twoje wydurnienia: sta砤 warto舵 ci秐ienia
przesycenia i NOF.
http://www.shark.net.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=207

pozdrawiam rc

--


Data: 2010-07-27 06:14:26
Autor: jacekplacek
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
   <demolant.WYTNIJ@gazeta.pl> napisa(a):
Pawe Por阞a napisa(a):
Smoku, widzisz, gdyby potrafi policzy sobie przesycenia, to
wiedzia砨y, 縠 NOF NIE DAJE sta硑ch przesyce w niskich ci秐ieniach.

Pawe Por阞a napisa(a):
Metoda NOF jak ka縟a oparta o RATIO, zapewnia
mniej wi阠ej sta砮 przesycenie ko馽owe. Str 2

Pierdzielisz reklamowe teksty, sam autor nie mo縠 si zdecydowa do kt髍ej
klasy si zalicza NOF. prosto mo縩a poda r體nanie opisuj眂e i nie ma takiej
informacji u Buhlmana jest ZH-L16.

czarnecki, je縠li nic nie rozumiesz, to nie szczekaj, tylko pytaj. Kilka dni temu odkry砮 縠 metoda dekompresji nie jest modelem, ale zrobi砮 to po agresywnym obszczekaniu i obsmarowaniu rozm體cy. Jest wi阠ej oczywistych rzeczy, kt髍ych nie ogarniasz. Zer縩i阾e i poprawione rysunki rebreather體 nie 秝iadcz o niczym a ju najmniej, 縠 znasz si na czymkolwiek poza t w眘k dzia砶.

--


Data: 2010-07-17 03:14:31
Autor: TomekETM
Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
On 18 Cze, 11:50, "Pawe \"Nekton\" Por阞a" <tori...@wp.pl> wrote:
Zapraszam na kursy nurkowania do Bazy Nurkowej Hel w Jastarni.

By砮m. Szczerze polecam.
Je秎i kto si waha, to ch阾nie podziel si wra縠niami na priv.
Pozdrawiam, Tomek

Data: 2010-07-24 15:01:30
Autor: Duch Leszka
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Ty Pawe, a zalegalizowa砮 ju dzia砤lno舵 czy ci眊le walisz w Szar Stref?

Co tam pieprzysz o dekompresji a nauczy砮 si podstaw wystawiania paragon體?

W programie kurs體 s atrakcyjne ucieczki przed Policj? Bo to prawdopodobnie
tak wygl眃a, 縠 jak kto zadzwoni na Policj to b阣zie po kursach...

Napisz mo縠 ile razy do twoich nurkuj眂ych wzywano helikopter - bo w tym jeste
najlepszy w Polsce.

Pami阾ajmy o Duchu Leszka

--


Data: 2010-07-25 23:28:55
Autor: Pawe \"Nekton\" Por阞a
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
U縴tkownik Jacek napisa:
Ty Pawe, a zalegalizowa砮 ju dzia砤lno舵 czy ci眊le walisz w Szar Stref?

Co tam pieprzysz o dekompresji a nauczy砮 si podstaw wystawiania paragon體?

W programie kurs體 s atrakcyjne ucieczki przed Policj? Bo to prawdopodobnie
tak wygl眃a, 縠 jak kto zadzwoni na Policj to b阣zie po kursach...

Pracuj w legalnie dzia砤j眂ej bazie nurkowej, tak, 縠 policja nas broni przed takimi jak Ty, a nie gania.
Ale - jestem wolnym strzelcem, instruktorem kt髍y pracuje w r罂nych bazach, i r罂nie w przesz硂禼i bywa硂.
Kiedy np. wykonywa砮m zlecenie (prowadzenie kursu) dla Twojej firmy. Niestety nie dosta砮m 縜dnej umowy, wszystko si odby硂 na czarno... chyba opowiem o tym ze szczeg蟪ami je秎i kiedy wpadnie tu policja;>

Napisz mo縠 ile razy do twoich nurkuj眂ych wzywano helikopter - bo w tym jeste
najlepszy w Polsce.

Moich nurkuj眂ych? A kt髍zy s moi?

pozdrawiam
Pawe Por阞a
http://www.nurkowanie.nekton.com.pl

ps. uderz w st蟪, a no縴ce si odezw...

Data: 2010-07-26 12:49:53
Autor: Duch Leszka
[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni
Pracuj w legalnie dzia砤j眂ej bazie nurkowej, tak, 縠 policja nas broni przed takimi jak Ty, a nie gania.

"To ja jestem Policja" - cytat.
To co nowego. Mo縠sz napisa, kt髍a to legalnie dzia砤j眂a baza tym razem Ci
zatrudni砤. W tytule posta jest "Nekton", a Nekton to przedsi陊zi阠ie
nielegalne. I nigdy legalne nie by硂.

Ale - jestem wolnym strzelcem, instruktorem kt髍y pracuje w r罂nych bazach, i r罂nie w przesz硂禼i bywa硂.
Kiedy np. wykonywa砮m zlecenie (prowadzenie kursu) dla Twojej firmy. Niestety nie dosta砮m 縜dnej umowy, wszystko si odby硂 na czarno... chyba opowiem o tym ze szczeg蟪ami je秎i kiedy wpadnie tu policja;>

Nie jest tajemnic w 秗odowisku, 縠 du縪 z twoich prac opiera si na
dzia砤lno禼i nielegalnej. Albo pracujesz dla kogo na czarno, albo sam
organizujesz nielegalne szkolenia.

Mo縠sz napisa na ile przewali砮 Skarb Pa駍twa przez ostatnie 10 lat?
Kt髍e to paragrafy, zagro縪ne jakimi wyrokami?

> Napisz mo縠 ile razy do twoich nurkuj眂ych wzywano helikopter - bo w tym jeste
> najlepszy w Polsce.

Moich nurkuj眂ych? A kt髍zy s moi?

Co udajemy, 縠 nie zrozumieli秏y?

Ile razy wzywano helikopter ratowniczy do ludzi nurkuj眂ych bezpo秗ednio z Tob
w parze lub grupie?

Sugeruj odpowied cyfr lub liczebnikiem, 縠by nie by硂 nieporozumie.
+ 2 trupy w Elektrowni Konin. Trzeci cudem prze縴. -- -- --

A co do algorytm體 dekompresji na, co do kt髍ych tak cz阺to si autorytatywnie
wypowiadasz to mam r體nie par pyta:

Jakie jest Twoje wykszta砪enie i w jakim kierunku?
Z jakim o秗odkiem hiperbarii wsp蟪pracujesz, 縠 wypisujesz na grup takie bzdury
odno秐ie obliczania dekompresji?
Jaki jest Two dorobek naukowy w dziedzinie nurkowania, 縠by wypisywa na grup
g體no warte bzdury zatytu硂wane: "Dekompresja w g髍ach fakty i mity"
"Dekompresja po nurkowaniach TMX, fakty i mity"

Masz zaliczone jakie naukowe publikacje na temat dekompresji opr骳z g體no
wartych wypocin na grup dyskusyjn?

Jakie masz podstawy, 縠by kreowa si na autorytet w dziedzinie dosy
skomplikowanych algorytm體 dekompresji?

Demolant ma racj, to kure*stwo pisa nie sprawdzone zalecenia dekompresyjne!

Nie mo縠sz cz硂wieku zadzwoni do najbli縮zego psychiatry, a w 縴ciu prywatnym
przestawi si na czasami legaln prac w warsztacie samochodowym polegaj眂 na
wymianie rozj*banych t硊mik體?

Po ch*j ty cz硂wieku piszesz takie g硊poty, od kt髍ych mo縩a na serio wykitowa?

Pami阾ajmy o Duchu Leszka.


--


[MARKET] Nekton: Kursy nurkowania w Jastarni

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona