Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Nepotyzm: Jak się to robi w PiS

Nepotyzm: Jak się to robi w PiS

Data: 2012-08-02 15:10:47
Autor: Przemysław W
Nepotyzm: Jak się to robi w PiS
SAMI SWOI NA PAŃSTWOWYM. Posłowie PiS atakują rządzącą koalicję PO-PSL za nepotyzm. A co robią sami? Sprawdziliśmy, jak to jest w Radomiu - największym mieście rządzonym przez PiS

W 2006 r. wybory na prezydenta Radomia wygrał Andrzej Kosztowniak - kandydat PiS. Dwa lata temu został wybrany ponownie.

Nowe władze od 2006 r. wymieniały członków rad nadzorczych miejskich społek, a wkrótce też prezesów. Na wiosnę 2008 r. opisaliśmy swoisty układ - tzw. TPPR, czyli Towarzystwo Przyjaźni Płocko-Radomskiej.



W radomskich radach nadzorczych zasiadły dwie płocczanki: w Administratorze (budownictwo społeczne) Violetta Kulpa, krewna ówczesnego PiS-owskiego prezydenta Płocka, szefowa klubu PiS w radzie miejskiej, a w Rewitalizacji (remonty kamienic) żona wiceprezydenta Płocka Anna Kubera. Z kolei siostra prezydenta Radomia Aneta Kosztowniak znalazła się w radzie nadzorczej płockiego Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Przedstawiciele miast argumentowali, że wszystkie mają odpowiednie kompetencje.

W PiS i w rodzinie

Działaczami PiS są dwaj szwagrowie wiceprezydenta Radomia Igora Marszałkiewicza. Artur Standowicz jest szefem kancelarii prezydenta miasta, Robert Pankowski - inspektorem w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Pankowski wygrał konkurs, ale kontrkandydatów nie miał.

W Zakładzie Usług Komunalnych znalazł z kolei zatrudnienie na początku poprzedniej kadencji ówczesny teść Marszałkiewicza.

W ostatnich wyborach do Sejmu Krzysztof Sońta nie zdobył ponownie mandatu posła PiS (do partii nie należy). Mógł wrócić do szkoły, gdzie uczył WF-u, ale prezydent Radomia zapragnął nagle mieć swojego doradcę do spraw osób wykluczonych. I powierzył tę funkcję Sońcie.

Od września eksposeł będzie dyrektorem podległej miastu szkoły specjalnej, bo właśnie wygrał konkurs. Z funkcji doradcy do tej pory nie zrezygnował.

Zaradni radni

Szef rady miejskiej i PiS w Radomiu Dariusz Wójcik jest od połowy 2008 r. pełnomocnikiem zarządu gminnej spółki Radkom do spraw rozwoju i marketingu. Radkom zajmuje się gospodarką odpadami. Wcześniej dbał o rozwój i marketing w państwowym wówczas PKS-ie, ale po zmianie rządu weszła tam ekipa PO i Wójcik został odwołany.

Wczoraj na swoim blogu Wójcik tłumaczył, że ma kompetencje: jest magistrem inżynierem ochrony środowiska, ukończył studia podyplomowe m.in. z zarządzania.

W Radkomie pracuje radny Piotr Kotwicki (pracę dostał, jeszcze będąc młodym działaczem PiS). A bezrobotny wcześniej jego kolega z klubu PiS Robert Fiszer wygrał konkurs na koordynatora w Miejskim Zarządzie Lokalami. Pokonał dwie osoby.

Od roku posadę w Wodociągach Miejskich ma szef klubu radnych PiS 26-letni Jakub Kowalski. Od kilku lat jest szefem biura posła Marka Suskiego, pracował też w biurze eurodeputowanego Adama Bielana. Ale Bielan odszedł z PiS i Kowalskiego zwolnił.

Radny znalazł nowe zajęcie. Najpierw zawarł umowę cywilnoprawną z miejską spółką ciepłowniczą Radpec - na marketing i przygotowanie jubileuszu firmy. Latem zeszłego roku marketingiem zaczął się zajmować w Wodociągach. Już na etacie.

Kowalski studiuje zaocznie administrację na UMCS. Jak się dostaje taką pracę? Nie było konkursu ani ogłoszenia. - On się tu zgłosił, od dłuższego czasu się zgłaszał - mówił nam prezes Wodociągów Leszek Trzeciak.

Kowalski twierdził, że pracy szukał w firmach prywatnych. - Słyszałem, że mnie nie zatrudnią, bo jestem radnym, a firma prowadzi działalność z miastem bądź zamierza ją prowadzić. I nie miało znaczenia, że mam dobre referencje i kwalifikacje.

Kłopoty z pracodawcą prywatnym miał radny PiS Kazimierz Staszewski, absolwent technikum odlewniczego, długoletni działacz związkowy, behapowiec. Zwolniono go, odwoływał się do sądu pracy. Od czerwca ma już stabilną posadę. Został audytorem w miejskiej spółce MPK.

Co miesiąc szeregowy radny dostaje około 1,9 tys. zł diety na rękę, a to w Radomiu całkiem dobra pensja.




O swoich nie zapominamy

Od 2010 r. PiS rządzi w Radomiu w koalicji z PSL. PiS-owi, który ma połowę radnych w radzie, brakowało jednego głosu do większości i ten głos daje mu jedyny radny partii ludowców. W zamian PSL dostał stanowisko wiceprezydenta.


By mógł je objąć Krzysztof Ferensztajn, odwołano PiS-owskiego działacza Roberta Skibę. Ale partia go nie zostawiła na lodzie. Pozostał szefem rady nadzorczej spółki Port Lotniczy Radom i utworzono dla niego stanowisko drugiego zastępcy prezesa w gminnej spółce Administrator.

Kiedy jeszcze Skiba jako wiceprezydent nadzorował miejskie spółki, w jednej z nich - Wodociągach - została zatrudniona jego żona; wcześniej pracowała jako ekonomistka w szkole.

W Administratorze znaleźli pracę ojcowie radnych Kowalskiego i Kotwickiego.

Żona przewodniczącego Wójcika za rządów PiS w kraju była szefową delegatury kuratorium oświaty. Gdy do władzy doszła PO, została zwolniona. Kiedy z pracy w podległym prezydentowi miejskim ośrodku doskonalenia nauczycieli zrezygnował poprzedni szef, związany z SLD, ogłoszono konkurs. Wójcik była jedyną kandydatką. Wygrała.

Jak nie w promocji, to w kulturze

Ciekawe roszady kadrowe poprzedziły także objęcie prezesury Radpecu przez działacza PiS ze Zwolenia - Jana Mazurkiewicza. Najpierw, gdy odwołano go ze stanowiska starosty zwoleńskiego, został członkiem zarządu spółki. Ze stanowiska zrezygnował wiceprezes Radpecu do spraw technicznych kojarzony z lewicą.

Mazurkiewicz nie ma wykształcenia technicznego, a w Radpecu był już wiceprezes do spraw ekonomicznych, więc został wiceprezesem do spraw rozwoju (takiego stanowiska wcześniej nie było). Wkrótce prezesa Radpecu z 30-letnim stażem w energetyce prezydent zrobił doradcą i wtedy Mazurkiewicz wskoczył na jego miejsce.

Pozyskiwaniem inwestorów dla Radomia zajmowała się w poprzedniej kadencji w magistracie członkini PiS Magdalena Tusińska. Krytykowano ją jednak za marne efekty. I kiedy na wiosnę 2011 r. radni utworzyli w Miejskim Ośrodku Kultury "Amfiteatr" stanowisko zastępcy dyrektora ds. inwestycyjnych, od razu wiadomo było, że dla Tusińskiej. Konkursu nie było, dyrektorka Amfiteatru tłumaczyła, że złożyła podanie i została przyjęta.

Kolejny radny PiS Sławomir Adamiec, nauczyciel, wybrany do rady w 2010 r. postanowił poszukać pracy w starostwie, gdzie również rządzi koalicja PSL i PiS. W 2011 r. stanął do konkursu na urzędnika wydziału edukacji i w cuglach pokonał kilku kandydatów. Teraz jest już szefem wydziału zdrowia.

"Oczywiście członkowie PiS pracują również w instytucjach miejskich, ale gdzieś pracować muszą. Zapewniam jednak, że wielu ludzi z PiS pozostaje bezrobotnymi" - napisał wczoraj na swoim blogu szef radomskiego PiS.

W radomskim pośredniaku zarejestrowanych jest prawie 20 tys. radomian (4,1 tys. z wyższym wykształceniem), a stopa bezrobocia sięga 22 proc.



Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,12235471,Nepotyzm__Jak_sie_to_robi_w_PiS.html#ixzz22OTm4SIP



Przemek

--

"Istnieje przedsiębiorstwo produkujące kłamstwa - PiS jako partia i "Gazeta Polska", media o. Rydzyka jako narzędzie propagandy.
 I nie chodzi tu tylko o kłamstwo smoleńskie, ale o kłamstwa dotyczące wielu innych spraw:  domniemanego obecnego rozbioru Polski, mitycznego dorobku politycznego Lecha Kaczyńskiego,
krzywdy ludzkiej, która jest wszechobecna i celowo implementowana."

Nepotyzm: Jak się to robi w PiS

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona