Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Nie poucza膰 malarza komin贸w

Nie poucza膰 malarza komin贸w

Data: 2011-06-11 00:28:20
Autor: Inc
Nie poucza膰 malarza komin贸w



List otwarty polskich ekonomist贸w do Premiera Donalda Tuska

Panie Premierze,

Z najwy偶szym niepokojem odbieramy zapowiedzi Pana rz膮du dotycz膮ce dzia艂a艅 w obszarze finans贸w publicznych planowanych w 2010 roku. Trudno w艣r贸d nich znale藕膰 prawdziwych reform, kt贸re stworzy艂yby warunki do pomy艣lnego rozwoju Polski. S膮 natomiast dzia艂ania, kt贸re w d艂u偶szym okresie mog膮 doprowadzi膰 finanse publiczne do za艂amania. Nara偶aj膮 te偶 ca艂e pokolenia przysz艂ych emeryt贸w na niskie emerytury i niski poziom 偶ycia. Do tych propozycji zaliczamy w szczeg贸lno艣ci zasilenie bud偶etu pa艅stwa 艣rodkami z Funduszu Rezerwy Demograficznej oraz propozycj臋 przesuni臋cia znacznej cz臋艣ci sk艂adki z drugiego filara systemu emerytalnego z powrotem do ZUS.


Na pewno Pan pami臋ta, 偶e w wyniku reformy systemu emerytalnego przeprowadzonej w 1999 roku Polska jest jednym z niewielu kraj贸w na 艣wiecie, w kt贸rym przesta艂 lawinowo narasta膰 ukryty d艂ug publiczny zwi膮zany z wyp艂at膮 emerytur coraz liczniejszym pokoleniom senior贸w. W 1999 roku podpisano wieloletni膮, mi臋dzypokoleniow膮 umow臋 spo艂eczn膮, kt贸ra okre艣li艂a, 偶e emerytury b臋d膮 wyp艂acane z dw贸ch cz臋艣ci systemu: z ZUS i z systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). W d艂ugim okresie cz臋艣膰 emerytur wyp艂acana z ZUS mia艂a rosn膮膰 w tempie zbli偶onym do dynamiki PKB. System OFE mia艂 za艣 umo偶liwi膰 zwi臋kszenie emerytur i ograniczenie ryzyka dzi臋ki wykorzystaniu mo偶liwo艣ci, jakie daj膮 rynki finansowe oraz inwestowanie cz臋艣ci 艣rodk贸w w innych krajach. Docelowo system OFE mia艂 r贸wnie偶 inwestowa膰 coraz mniejsz膮 cz臋艣膰 aktyw贸w w obligacje rz膮du, a wi臋ksz膮 w inne instrumenty finansowe oferuj膮ce wy偶sz膮 stop臋 zwrotu w d艂ugim okresie i wspieraj膮ce rozw贸j realnej gospodarki. Obecne propozycje rozwa偶ane publicznie przez przedstawicieli Pana rz膮du podwa偶aj膮 za艂o偶enia reformy emerytalnej. W miejsce stabilnego dwufilarowego systemu tworz膮 zn贸w monopol pa艅stwa.

Propozycje zg艂oszone przez Ministr贸w Pracy i Finans贸w s膮 gro藕ne dla Pa艅stwa i obywateli. Naruszaj膮 zaufanie do systemu emerytalnego. Do tej pory Polacy traktowali 艣rodki zgromadzone w OFE jako w艂asne oszcz臋dno艣ci, z kt贸rych b臋d膮 mogli skorzysta膰 po przej艣ciu na emerytur臋. Ministrowie proponuj膮, 偶eby znaczn膮 cz臋艣膰 przysz艂ej sk艂adki emerytalnej odebra膰 OFE i przekazywa膰 do ZUS. Kto jednak zagwarantuje obywatelom, 偶e w przysz艂o艣ci nie pojawi si臋 kolejny rz膮d, kt贸ry 鈥瀢 potrzebie chwili鈥 nie zabierze z OFE sk艂adek ju偶 zebranych? To tylko krok od standard贸w argenty艅skich, gdzie znacjonalizowano fundusze emerytalne. Polacy dobrze wiedz膮, 偶e ZUS nie inwestuje, tylko na bie偶膮co wydaje wszystkie 艣rodki na wyp艂at臋 emerytur. B臋dzie to zatem postrzegane 鈥 i s艂usznie 鈥 jako pozbawienie Polak贸w cz臋艣ci w艂asnych oszcz臋dno艣ci. Ponadto, OFE by艂y weryfikatorem jako艣ci prowadzonej polityki finansowej pa艅stwa. Wbrew twierdzeniom Ministra Finans贸w Pa艅skiego rz膮du zarz膮dzaj膮 portfelem obligacji. Mog膮 te偶 odm贸wi膰 ich kupna, gdy oczekuj膮 wzrostu rentowno艣ci, na przyk艂ad w wyniku silnego wzrostu deficytu bud偶etowego. Natomiast ZUS b臋dzie te obligacje 鈥瀔upowa艂 z automatu鈥 Tym samym wracamy do standard贸w prowadzenia polityki gospodarczej sprzed 1989 roku.

Panie Premierze, zdajemy sobie spraw臋, 偶e system OFE wymaga zmian. O tych zmianach pisali艣my wielokrotnie. Trzeba zmniejszy膰 koszty akwizycji; trzeba wprowadzi膰 prawdziwy benchmark (portfel por贸wnawczy); trzeba wprowadzi膰 profesjonalne metody strategicznej alokacji aktyw贸w i oceny ryzyka; trzeba stopniowo znosi膰 ograniczenia do inwestowania za granic膮 i zwi臋kszy膰 mo偶liwo艣ci inwestowania w instrumenty inne ni偶 obligacje rz膮dowe trzeba wprowadzi膰 r贸偶ne rodzaje funduszy, dostosowane do wieku uczestnik贸w systemu; trzeba si臋 zdecydowa膰, czy inwestowanie OFE powinno by膰 aktywne czy pasywne i odpowiednio dostosowa膰 struktur臋 op艂at; trzeba obni偶y膰 koszty funkcjonowania OFE; trzeba zmieni膰 wiele innych parametr贸w systemu, kt贸ry dojrza艂 do takich zmian po 10 latach. Te dzia艂ania pozwol膮 na lepsze funkcjonowanie systemu i na uzyskanie wy偶szych emerytur w przysz艂o艣ci. Niestety propozycje zg艂aszane przez Ministr贸w Pracy i Finans贸w Pana rz膮du uniemo偶liwiaj膮 dokonanie wi臋kszo艣ci tych bardzo po偶膮danych zmian.

Zwracamy uwag臋 na moment, w kt贸rym pojawi艂y si臋 propozycje zg艂aszane przez Ministr贸w Pracy i Finans贸w Pana rz膮du. W wyniku zaniechania reform i spowolnienia gospodarczego wywo艂anego globalnym kryzysem dosz艂o do radykalnego wzrostu deficytu sektora finans贸w publicznych. Jest prawie pewne, 偶e przekroczymy pr贸g ostro偶no艣ciowy dotycz膮cy d艂ugu publicznego zapisany w ustawie o finansach publicznych, czyli 55% PKB. Jest r贸wnie偶 prawdopodobne, 偶e mo偶emy przekroczy膰 pr贸g 60% PKB zapisany w Konstytucji. W tej sytuacji, wobec 鈥 jak ujmuj膮 to przedstawiciele rz膮du 鈥 braku mo偶liwo艣ci przeprowadzenia 艣mia艂ych reform, z uwagi na gro藕b臋 nieusuwalnego weta Prezydenta, Pana rz膮d podejmuje pr贸by kreatywnego bud偶etowania na skal臋 niespotykan膮 po 1989 roku. W taki spos贸b nie rozwi膮偶emy problem贸w finans贸w publicznych. Przesuniemy je jedynie w czasie.

Oczekujemy od Pana rz膮du otwartej postawy, szacunku dla partner贸w spo艂ecznych i biznesowych, respektowania d艂ugoterminowych zobowi膮za艅 podj臋tych wobec wyborc贸w. Chcemy wierzy膰, 偶e Pana rz膮d nie b臋dzie ucieka艂 si臋 do metod psuj膮cych pa艅stwo i zagra偶aj膮cych naszej przysz艂o艣ci oraz wyka偶e stanowczo艣膰 w realizowaniu zapowiadanych reform.

List podpisali ekonomi艣ci:

Anita Abramowska-Kmon, Piotr Bia艂owolski, Jakub Borowski, Katarzyna Budnik, Maciej Bukowski, Agnieszka Ch艂o艅-Domi艅czak, Piotr Ci偶kowicz, Sebastian Dyrda, Marek G贸ra, Bogus艂aw Grabowski, Miros艂aw Gronicki, Jakub Growiec, Janusz Jankowiak, Marcin Kolasa, Zbigniew Kominek, Andrzej Kondratowicz, Irena Kotowska, Piotr Lewandowski, Pawe艂 Opala, Witold Or艂owski, Dorota Pelle, Jolanta Perek-Bia艂as, Ryszard Petru, Artur Pollok, Maciej Reluga, Anna Ruzik, Krzysztof Rybi艅ski, Adam 艢lawski, Jerzy Thieme, Joanna Tyrowicz, Wiktor Wojciechowski, 艁ukasz Wo藕ny, Bohdan Wy偶nikiewicz, Julian Zawistowski

Nie poucza膰 malarza komin贸w

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona