Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Nie uwierzyli w zielona wyspę

Nie uwierzyli w zielona wyspę

Data: 2011-04-27 00:33:02
Autor: Inc
Nie uwierzyli w zielona wyspę

Donald Tusk (2007 - konwencja wyborcza we Wrocławiu):

"Jeśli wierzymy, że nasza nowoczesna solidarność będzie polegała na tym, że wszyscy Polacy będą żyli lepiej, że zbudujemy tutaj dobrobyt na miarę naszych marzeń - powiedział. Jeśli uwierzymy we własne siły, to przeżyjemy jeszcze raz ten sam cud - cud prawdziwej solidarności - dodał. Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać. Będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki, dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci, dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Przy polskich drogach wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie - mówił szef PO Donald Tusk."


2011:
"Prawie 60% wielkopolskich studentów zamierza wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy - wynika z najnowszego badania międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. Podobnie jest w większości uczelni w Polsce. Studenci za granicą widzą dla siebie większe szanse rozwoju oraz liczą na lepsze zarobki - pisze “Głos Wielkopolski”.

Badanie przeprowadzono w ramach konkursu “Pracodawca roku”. Przepytano studentów z 46 uczelni w kraju, w tym na poznańskich uczelniach: Akademii Ekonomicznej, Akademii Rolniczej, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, Wyższej Szkole Bankowej i Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości."

"Przyszłości w Polsce nie widzi 35-letni Krzysztof Praile, do niedawna szef zespołu w zagranicznej firmie w Świdnicy na Dolnym Śląsku, dziś bezrobotny. Dyplom wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego (specjalizacja zarządzanie) dawno schował do szuflady.

– Oferty pracy w Polsce oscylowały wokół 1500 – 1800 zł na rękę – uśmiecha się smutno.

Praile to jeden z 1,3 mln mieszkańców zachodniej Polski, którzy rozważają wyjazd do pracy w Niemczech (badanie Advisory Group TEST HR). To 19 proc. osób w wieku produkcyjnym na tych terenach.

Do pracy za zachodnią granicę wybiera się ogółem co czwarty spośród niemal 10 tys. menedżerów i specjalistów ankietowanych przez firmę doradztwa personalnego Hays Poland. Wśród samych specjalistów ten odsetek jest jeszcze wyższy – 70 proc.

Polskie i niemieckie resorty pracy zgodnie szacują, że w ciągu trzech lat za Odrę wyjedzie od 300 do 400 tys. Polaków. Przy czym nasze ministerstwo uspokaja, że nowa fala emigracji, choć duża, nie będzie przypominać tej sprzed siedmiu lat zaraz po wejściu do Unii.

Wiceminister pracy Marek Bucior zauważa, że w 2007 r. w Niemczech uproszczono procedury zezwoleń na pracę dla inżynierów wybranych specjalności, a exodusu z Polski nie było. Według niego po 1 maja też nie będzie wielkiej ucieczki specjalistów. Powód: nieznajomość niemieckiego.

– W przeciwieństwie do wyjazdów Polaków do Wielkiej Brytanii będzie to poważna bariera – uważa Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays Poland. Tylko 19 proc. ankietowanych przez tę firmę menedżerów i specjalistów zna niemiecki w wystarczającym stopniu. Jednocześnie ok. 40 proc. zaczyna uczyć się tego języka.

Pomagają im też Niemcy. Na przykład agencja Alpha Personal Service z Offenbachu nad Menem rozpoczęła kilkanaście kursów językowych w zachodnich województwach. Niemieckiego na jej koszt uczy się też prawie setka pielęgniarek w Kaliszu, Rzeszowie, a niebawem – we Wrocławiu i Białymstoku.

Anna Molenda z Lubania prowadząca szkołę językową podkreśla zaś, że ma więcej chętnych na lekcje niemieckiego niż zainteresowanych nauką angielskiego w 2004 r.
Rzeczpospolita"

Data: 2011-04-27 12:22:03
Autor: Leprechaun
Nie uwierzyli w zielona wysp?

Uytkownik "Inc" <gfhf@lljl.pl> napisa w wiadomoci news:ip89qh$hmu$1dont-email.me...

Donald Tusk (2007 - konwencja wyborcza we Wrocławiu):

Kim jest ta Molenda z PiS-dupoliznej Rz?

Nie uwierzyli w zielona wyspę

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona