Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Niemcy i Komisja Europejska zabezpieczyli interesy Gazpromu

Niemcy i Komisja Europejska zabezpieczyli interesy Gazpromu

Data: 2016-11-04 18:16:29
Autor: u2
Niemcy i Komisja Europejska zabezpieczyli interesy Gazpromu
http://wpolityce.pl/polityka/314125-nasz-wywiad-piotr-naimski-niemcy-i-komisja-europejska-zabezpieczyli-interesy-gazpromu-w-regionie

Niemcy i Komisja Europejska zabezpieczyli interesy Gazpromu w regionie - mówię o ostatniej decyzji urzędników KE
-- mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

wPolityce.pl: Panie ministrze, w ostatnim czasie można zaobserwować w zachodniej prasie (niemieckiej, ale nie tylko) sygnały świadczące o pewnym zrozumieniu postulatów Polski w sprawie budowy Nord Stream 2. Jak Pan odbiera tę zmianę? TO tylko gra polityczna czy coś więcej?
Skąd ta zmiana? Niemiecki ,,FAZ": narasta krytyka wobec Nord Stream 2. ,,Ignorowanie interesów Polaków to pogłębienie podziałów w UE"

Piotr Naimski: Rzeczywiście, ostatnio w mediach niemieckich pojawiły się wypowiedzi niektórych niemieckich polityków - także CDU - podważające zasadność budowy drugiego gazociągu Nord Stream. Dobrze, że niemieccy politycy zaczynają zauważać to, co mówimy od bardzo długiego czasu - że ta inwestycja jest wbrew interesom Polski i Europy Środkowej. Że będzie prowadziła do dominacji Gazpromu jako dostawcy gazu do tego regionu. Niemieccy politycy cytowani w tamtejszej prasie zauważają, że Polska i inne kraje regionu są zaniepokojone. To dobrze - mamy bowiem ostatni moment, by niemieccy politycy przemyśleli tę kwestię i zmienili swoje nastawienie i decyzje.

Cieszyć się z tej drobnej zmiany w rozłożeniu akcentów wokół dyskusji o gazociągu?

Poznamy po rezultatach. Traktujemy to wszystko chłodno - niemieckim politykom, zarówno z koalicji rządowej, z CDU i SPD, powtarzaliśmy wielokrotnie, że cała inwestycja jest wbrew polskim interesom, bo narusza solidarność europejską i uderza w bezpieczeństwo energetyczne.
Jaka była reakcja?

Reakcja była chłodna, próbowano nam tłumaczyć, że to dywersyfikacja dostaw gazu, co oczywiście jest śmieszne i było przez nas traktowane jako niepoważne podejście.

W sprawie Nord Stream 2 klamka zapadła czy sprawa jego budowy ciągle jeszcze jest w grze?

Sadzę, że sprawa jest w grze i być może Nord Stream 2 nie powstanie. To kwestia decyzji niemieckich polityków. Równocześnie jednak jest tak, że Niemcy i Komisja Europejska zabezpieczyli interesy Gazpromu w regionie - mówię o ostatniej decyzji urzędników KE.

Ma Pan na myśli gazociąg OPAL.

Bruksela sprzyja Rosjanom. Gazprom będzie mógł znacznie zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Streamu

Tak. Decyzja oddała całość możliwości przesyłowych tego gazociągu w ręce Gazpromu. Mówi się o 80 procentach, ale 20 proc. jest dla tych, którzy się zgłoszą do przesyłu na tej trasie. Nikt się nie zgłosi, więc 100-procentowa kontrola będzie po stronie Gazpromu. To zresztą rozwiązuje wiele problemów logistycznych Gazpromu w regionie - być może sam Gazprom uzna, że niepotrzebny jest mu w tej sytuacji drugi Nord Stream, bo swoje cele realizuje w ten sposób.

Uderza to w nasze interesy podobnie jak w sprawie Nord Stream 2?

To ta sama sytuacja - oddanie gazociągu OPAL w rosyjskie użytkowanie ugruntowuje rosyjską dominację w regionie jako dostawcy. Będzie to powodowało, że - dla przykładu - nasz PGNiG, który chce sprzedawać gaz na rynku niemieckim będzie miał o wiele trudniej.

Trudno się przebija z naszymi postulatami? Teoretycznie Komisja Europejska powinna stać na straży solidarności europejskiej.

Wiadomo, że w Komisji Europejskiej były podzielone zdania w tej sprawie - dyrekcja generalna energii była bliższa zrozumieniu naszych postulatów i słuchała argumentów dot. bezpieczeństwa, dyrekcja konkurencji - przeciwnie. Decydował w tej sprawie, jak się wydaje, przewodniczący Juncker.

Mówił Pan ostatnio w wypowiedzi dla agencji Reuters, że przyspieszamy ws. norweskiego kierunku źródeł gazu. Kiedy można spodziewać się konkretów?

Staramy się realizować nasze projekty i strategię jak najszybciej. Najważniejszym planem jest połączenie z szelfem norweskim - to jest naszym celem. Studia wykonalności będą z końcem tego roku, na początku przyszłego roku spółki przejdą do tzw. procedury open season. Trzymamy rękę na pulsie.

not. Marcin Fijołek

TAKŻE: NASZ WYWIAD. Piotr Naimski o grze z Gazpromem i gazie z Norwegii. ,,Polityka energetyczna to taki obszar, że nigdy nie można spać spokojnie"


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywają slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Niemcy i Komisja Europejska zabezpieczyli interesy Gazpromu

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona