Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Nikt nie wierzy w samob贸jstwo

Nikt nie wierzy w samob贸jstwo

Data: 2012-06-21 01:38:26
Autor: Przemys艂aw W
Nikt nie wierzy w samob贸jstwo

Nikt nie wierzy w samob贸jstwo

S艂awomir Petelicki. Ulubieniec mainstreamowych medi贸w. Przedstawiano go tak, jak sam chcia艂 i jak si臋 wykreowa艂: tw贸rca jednostki specjalnej GROM, oficer wywiadu, dyplomata, przyjaciel wielu polityk贸w. Rzeczywisto艣膰 by艂a jednak zupe艂nie inna: zwi膮zki ze s艂u偶bami specjalnymi PRL-u, przej艣cie na stron臋 USA po 1989 r., funkcjonowanie w sieci wielkiego biznesu. I chocia偶by z tych powod贸w samob贸jstwo jako przyczyna 艣mierci gen. S艂awomira Petelickiego dla jego znajomych jest po prostu czystym absurdem.

Mecz Polska鈥揅zechy zgromadzi艂 w minion膮 sobot臋 przed telewizorami miliony Polak贸w. Niemal wszyscy emocjonowali si臋 rozgrywkami Euro 2012 i dlatego informacja o 艣mierci gen. S艂awomira Petelickiego nie sta艂a si臋 g艂贸wn膮 wiadomo艣ci膮 serwis贸w. Dopiero dzie艅 p贸藕niej trafi艂a na czo艂贸wki i 鈥 co ciekawe 鈥 niemal natychmiast prorz膮dowe media jednoznacznie wskaza艂y na samob贸jstwo.

Pierwszy raz w mediach nazwisko S艂awomira Petelickiego pojawi艂o si臋 w pierwszej po艂owie lat 90. i od tego momentu sta艂 si臋 najbardziej rozpoznawaln膮 medialn膮 twarz膮 s艂u偶b specjalnych. Jego przesz艂o艣膰 by艂a owiana tajemnic膮 do momentu, gdy w Instytucie Pami臋ci Narodowej odtajniono dokumenty wywiadu PRL-u. By艂o to mo偶liwe dzi臋ki decyzjom szefa IPN prof. Janusza Kurtyki, kt贸ry zgin膮艂 w smole艅skiej katastrofie.

> Z wojskowej rodziny
鈥濭azeta Polska鈥 dotar艂a do niepublikowanych wcze艣niej dokument贸w wywiadu PRL-u. Wynika z nich, 偶e S艂awomir Petelicki z艂o偶y艂 podanie o przyj臋cie do Ministerstwa Spraw Wewn臋trznych 13 czerwca 1969 r., tu偶 przed zdaniem ko艅cowego egzaminu na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka艂 w贸wczas z rodzicami w luksusowej dzielnicy Warszawy, przy ul. Parkowej, tu偶 obok 艁azienek Kr贸lewskich.

鈥濽rodzi艂em si臋 13 wrze艣nia 1946 r. w Warszawie w rodzinie wojskowej. M贸j ojciec Miros艂aw od 1943 do 1945 r. walczy艂 w szeregach Armii Ludowej i by艂 skoczkiem spadochronowym brygady 鈥濭runwald鈥 w woj. kieleckim. Od 1945 r. jest oficerem zawodowym i pracuje obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej w stopniu pu艂kownika鈥 鈥 pisa艂 S艂awomir Petelicki w swoim 偶yciorysie za艂膮czonym do podania o przyj臋cie do MSW.

W wywiadach S艂awomir Petelicki m贸wi膮c o ojcu, wspomina艂, 偶e by艂 wielokrotnym mistrzem Polski w strzelectwie sportowym, i 偶e jako jeden z dow贸dc贸w Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego dowodzi艂 akcj膮, w kt贸rej 26 polskich spadochroniarzy zabi艂o w zasadzce ponad stu esesman贸w.

Pomija艂 natomiast milczeniem prawdziw膮 histori臋 brygady 鈥濭runwald鈥, b臋d膮cej oddzia艂em sowieckiej partyzantki, jednostki dywersyjnej. Sformowano j膮 zgodnie z decyzj膮 KC KP Ukrainy z 14 marca 1944 r. i przerzucono z Kijowa przez lini臋 frontu na podstawie rozkazu szefa Ukrai艅skiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego, genera艂a majora Timofieja Strokacza, 鈥瀋elem niesienia pomocy nacieraj膮cym oddzia艂om Armii Czerwonej鈥 鈥 jak pisa艂 dow贸dca brygady, komunistyczny partyzant J贸zef Sobiesiak we wspomnieniach pt. 鈥濨rygada Grunwald鈥. Sobiesiak opisywa艂 r贸wnie偶 walki z 鈥瀙odst臋pnym wrogiem kryj膮cym si臋 w faszystowskim gnie藕dzie鈥 鈥 chodzi艂o oczywi艣cie o 偶o艂nierzy niepodleg艂o艣ciowych Narodowych Si艂 Zbrojnych.

W momencie sk艂adania przez S艂awomira Petelickiego podania o przyj臋cie do pracy w MSW jego ojciec pracowa艂 w II Zarz膮dzie Sztabu Generalnego, z kt贸rego p贸藕niej powsta艂y Wojskowe S艂u偶by Informacyjne. Kariera zawodowa ojca bardzo pomog艂a S艂awomirowi Petelickiemu w jego pracy w wywiadzie PRL-u. W MSW kluczowe stanowiska zajmowali w贸wczas ludzie, kt贸rzy zanim trafili do pracy w resorcie, byli w LWP i walczyli z podziemiem niepodleg艂o艣ciowym, jak np. Miros艂aw Milewski, wiceminister spraw wewn臋trznych, kt贸ry osobi艣cie skierowa艂 S艂awomira Petelickiego do pracy wywiadowczej w USA.

Od 1969 do 1990 r. Petelicki by艂 funkcjonariuszem wywiadu PRL-u. Przez dziesi臋膰 lat pracowa艂 na plac贸wkach dyplomatycznych, pocz膮tkowo w 1971 r. w Wietnamie P贸艂nocnym, by艂 tak偶e w Chinach 鈥 w 1972 r.

> Kariera w wywiadzie PRL-u
Ze znajduj膮cych si臋 w IPN dokument贸w wywiadu PRL-u dotycz膮cych S艂awomira Petelickiego wynika, 偶e przed przyj臋ciem do pracy w wywiadzie Petelicki intensywnie dzia艂a艂 w Komisji Kultury Zrzeszenia Student贸w Polskich, gdzie zajmowa艂 si臋 m.in. prac膮 w STS.

鈥濸o wykazaniu du偶ych zdolno艣ci organizacyjnych zosta艂 powo艂any na stanowisko wiceprzewodnicz膮cego 艢rodowiskowej Sekcji Teatr贸w i Kabaret贸w, kt贸r膮 to funkcj臋 pe艂ni do dzi艣鈥 鈥 pisali 16 czerwca 1969 r. szefowie Komisji Kultury ZSP.

W I Departamencie MSW (wywiad) S艂awomir Petelicki zrobi艂 b艂yskawiczn膮 karier臋. Najpierw przeszed艂 kurs indywidualny na oficera I Departamentu, a ju偶 w 1973 r., mimo niewystarczaj膮cej znajomo艣ci j臋zyka angielskiego, zosta艂 wys艂any do pracy w Nowym Jorku.

鈥濸rosz臋 o delegowanie ppor. S艂awomira Petelickiego, st. oficera Wydzia艂u III Dep. I MSW, do pracy w rezydenturze nowojorskiej. (鈥) Zadania wywiadowcze b臋dzie realizowa艂 pod przykryciem attach茅 konsularnego w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku. Przestrzega nale偶ycie tajemnicy s艂u偶bowej. Ma ugruntowany 艣wiatopogl膮d marksistowski. Od lat jest aktywist膮 spo艂ecznym i m艂odzie偶owym. W marcu 1972 r. zosta艂 kandydatem PZRP鈥 鈥 pisa艂 3 lutego 1973 r. naczelnik Wydzia艂u III Departamentu I, p艂k J. S艂owikowski w raporcie skierowanym do gen. Miros艂awa Milewskiego, 贸wczesnego wiceministra spraw wewn臋trznych.

Po dwuletniej dzia艂alno艣ci w Nowym Jorku prze艂o偶eni Petelickiego ocenili go pozytywnie.
鈥濸ion informacyjny b. pozytywnie ocenia opracowania por. Petelickiego z zakresu operacji og贸lnooperacyjnej, niekt贸rych rejon贸w kraju pobytu, co mia艂o szczeg贸lne znaczenie w zwi膮zku z pa艅stwow膮 wizyt膮 Towarzysza Edwarda Gierka. Por. Petelicki dokona艂 kilku innych opracowa艅 z zakresu sytuacji wywiadowczej, kt贸re okaza艂y si臋 przydatne i po偶yteczne w systemie naszej pracy鈥 鈥 czytamy w 鈥濩harakterystyce polityczno-zawodowej za okres pracy w rezydenturze od maja 1973 r. do czerwca 1975 r.鈥, opracowanej 25 lipca 1975 r.

W dokumencie wymieniono kryptonimy kilku spraw, w kt贸re by艂 zaanga偶owany S艂awomir Petelicki, m.in. 鈥濼obiasz鈥, 鈥濸tica鈥 i 鈥濻am鈥.

Rozpracowanie 艣rodowisk patriotycznych na terenie USA przez S艂awomira Petelickiego by艂o na tyle dobre, 偶e jego prze艂o偶eni zdecydowali si臋 na przed艂u偶enie jego pobytu do roku 1979 鈥 na terenie Stan贸w Zjednoczonych Petelicki u偶ywa艂 pseudonimu Wan. W 1976 r. w Wydziale XI Departamentu I, specjalizuj膮cym si臋 w rozpracowywaniu wychod藕stwa, za艂o偶y艂 m.in. spraw臋 o kryptonimie 鈥濼yrmand鈥, zamkni臋t膮 dopiero w 1981 r. Dotyczy艂a ona Leopolda Tyrmanda, polskiego pisarza znanego z antykomunistycznych pogl膮d贸w.

Po powrocie do kraju Petelicki najpierw zosta艂 zast臋pc膮 naczelnika Wydzia艂u VIII Departamentu I MSW, kt贸ry to wydzia艂 prowadzi艂 sprawy ekonomiczne. W lutym 1980 r. powo艂ano go na zast臋pc臋 Wydzia艂u XI, kt贸ry zajmowa艂 si臋 dywersj膮 ideologiczn膮. Rok p贸藕niej S艂awomir Petelicki otrzyma艂 od prze艂o偶onych premi臋 specjaln膮 za skuteczne zrealizowanie przedsi臋wzi臋膰 inspiracyjno-propagandowych.

Szefowie MSW mieli tak du偶e zaufanie do Petelickiego, 偶e w lutym 1983 r. skierowali go do pracy w charakterze rezydenta w ambasadzie polskiej w Londynie, gdzie oficjalnie mia艂 by膰 I sekretarzem ds. politycznych. Zgod臋 na jego wyjazd wyda艂 贸wczesny szef wywiadu MSW, gen. Stanis艂aw Po偶oga.

Petelicki mia艂 kierowa膰 w Londynie prac膮 rezydentury, poniewa偶 鈥 jak napisali jego prze艂o偶eni w raporcie 鈥 zna艂 doskonale problematyk臋 dywersji ideologicznej.
Zaanga偶owanie Petelickiego w Wielkiej Brytanii spali艂o jednak na panewce 鈥 nie przyznano mu wizy.

鈥濬akt nieudzielenia wizy przez w艂adze brytyjskie wskazuje, 偶e mo偶e on by膰 znany zachodnim s艂u偶bom jako oficer wywiadu鈥 鈥 czytamy w notatce dyrektora Departamentu I MSW p艂k. Fabiana Dmowskiego.

Po odmowie wjazdu do Wielkiej Brytanii S艂awomir Petelicki zosta艂 skierowany do pracy w rezydenturze w ambasadzie polskiej w Sztokholmie, gdzie u偶ywa艂 pseudonimu Raja.
Do kraju wr贸ci艂 1 lipca 1988 r. 鈥 czytamy w notatce s艂u偶bowej p艂k. Wies艂awa Mickiewicza, naczelnika Wydzia艂u XVI Departamentu I MSW. Powodem powrotu Petelickiego do kraju by艂a dekonspiracja.
鈥濿 wyniku dezercji i zdrady Ryszarda Noska zosta艂 zdekonspirowany mjr S艂awomir Petelicki, kt贸ry mo偶e by膰 znany Noskowi z pracy w Centrali鈥 鈥 pisa艂 w czerwcu 1988 r.
p艂k Mickiewicz.

Rok p贸藕niej, gdy w kraju odbywa艂y si臋 obrady okr膮g艂ego sto艂u, mjr S艂awomir Petelicki zosta艂 skierowany na wyjazd do Austrii do pracy operacyjnej.

Oficjalnie wyjecha艂 jako Andrzej Malicki, pracownik 鈥濸agartu鈥 (dzia艂aj膮cej w czasach PRL-u polskiej agencji artystycznej, zajmuj膮cej si臋 m.in. promowaniem polskich artyst贸w). Kolejn膮 s艂u偶bow膮 podr贸偶 Petelicki odby艂 w listopadzie 1989 r., tym razem do Pary偶a i Strasburga. By艂a to jego ostatnia podr贸偶 jako funkcjonariusza Departamentu I MSW PRL-u 鈥 resort o takiej nazwie przesta艂 istnie膰 w 1990 r.

> Prawda o GROM
W 1990 r. S艂awomir Petelicki zadeklarowa艂 swoje poparcie dla USA 鈥 by艂 w w膮skiej grupie komunistycznych funkcjonariuszy, kt贸rzy w wywiadzie PRL-u zajmowali wysokie stanowiska i kt贸rzy ze s艂u偶by dla Sowiet贸w przeszli do Amerykan贸w.

To w艂a艣nie wtedy 鈥 wed艂ug oficjalnych 藕r贸de艂 鈥 mia艂a powsta膰 jednostka wojskowa GROM.

> Przyjaciel polityk贸w
S艂awomir Petelicki ju偶 wiele lat temu sta艂 si臋 celebryt膮. Uwielbia艂 艣wiat艂a jupiter贸w, media. Szukaj膮c w internecie jego zdj臋膰, najcz臋艣ciej znajduje si臋 uj臋cia na r贸偶nych galach lub w studiu telewizyjnym.

Po odej艣ciu z GROM S艂awomir Petelicki zacz膮艂 funkcjonowa膰 w biznesie: pracowa艂 w polskim oddziale firmy doradczej Ernst & Young, z kt贸rej odszed艂 ponad rok temu. Zasiada艂 m.in. w Radzie Nadzorczej Biotonu 鈥 firmy nale偶膮cej do Ryszarda Krauzego, i w Radzie Nadzorczej Pol-Aqua SA, w kt贸rej znale藕li posady m.in. byli 偶o艂nierze Wojskowych S艂u偶b Informacyjnych.

By艂 tak偶e we w艂adzach Fundacji By艂ych 呕o艂nierzy GROM oraz w Grupie GROM, kt贸re przynosi艂y spory doch贸d. Media ujawni艂y, 偶e byli 偶o艂nierze GROM szkolili m.in. ochroniarzy Muammara Kaddafiego. Wed艂ug nieoficjalnych informacji w drugiej po艂owie czerwca S艂awomir Petelicki mia艂 podpisa膰 du偶y kontrakt na szkolenie antyterroryst贸w w jednym z kraj贸w arabskich. Wsp贸艂pracowa艂 tak偶e z ameryka艅skimi firmami zajmuj膮cymi si臋 wydobyciem gazu 艂upkowego.

鈥 Mia艂 doskona艂e kontakty z ambasad膮 USA w Warszawie, o czym wiedzia艂o kilka os贸b. Ostatnio jeden z biznesmen贸w mia艂 ogromne problemy z dotarciem do Amerykan贸w. Wystarczy艂 jeden telefon S艂awka i od razu przed tym cz艂owiekiem otworzy艂y si臋 drzwi ambasady 鈥 m贸wi nam jeden ze znajomych Petelickiego.

Genera艂 mia艂 wielu znajomych w kr臋gach ka偶dej w艂adzy. Zna艂 doskonale m.in. W艂odzimierza Cimoszewicza, Jerzego Szmajdzi艅skiego (obydwaj z SLD), Janusza W贸jcika (pos艂a z Samoobrony) czy Paw艂a Grasia (PO), z kt贸rym 艂膮czy艂y go wsp贸lne interesy do czasu, gdy publicznie nazwa艂 go 鈥瀋ieciem na us艂ugach Niemc贸w鈥. Przyja藕ni艂 si臋 z Rados艂awem Sikorskim, co wielokrotnie podkre艣la艂 w wywiadach. Petelicki krytykowa艂 rozwi膮zanie Wojskowych S艂u偶b Informacyjnych i chwali艂 Sikorskiego jako ministra obrony narodowej.

鈥 Z resortem obrony S艂awek by艂 zwi膮zany od wielu lat, doradza艂 m.in. podczas przetargu na F16, mia艂 te偶 inne kontrakty z wojska. To urwa艂o si臋 za czas贸w Bogdana Klicha 鈥 m贸wi nam jeden z by艂ych 偶o艂nierzy GROM.

S艂awomir Petelicki mia艂 te偶 ambicje polityczne, dlatego zaanga偶owa艂 si臋 w tworzenie PJN.
鈥 Spotyka艂em si臋 wielokrotnie z gen. Petelickim i rozmawiali艣my o nowej formacji. By艂 w ni膮 zaanga偶owany, poniewa偶 rozczarowa艂 si臋 rz膮dami Platformy Obywatelskiej 鈥 m贸wi nam Pawe艂 Poncyljusz, jeden z lider贸w PJN.

S艂awomir Petelicki spotyka艂 si臋 tak偶e z innymi politykami PJN, m.in. z Joann膮 Kluzik-Rostkowsk膮, obecnie pos艂ank膮 PO.

Po katastrofie smole艅skiej gen. Petelicki ujawni艂, 偶e politycy PO rozsy艂ali SMS-y, by win膮 za katastrof臋 obci膮偶y膰 pilot贸w. Atakowa艂 rz膮d PO, a w szczeg贸lno艣ci Donalda Tuska, 偶e nic nie robi w sprawie Smole艅ska. Powtarza艂, 偶e wiele mo偶na uzyska膰 od Amerykan贸w. Jednocze艣nie publicznie atakowa艂 prezydenta Lecha Kaczy艅skiego, m.in. podczas rozm贸w w studiu telewizyjnym.
W zwi膮zku ze spraw膮 Nangar Khel, w kt贸rej oskar偶ono polskich 偶o艂nierzy o zastrzelenie bezbronnych afga艅skich cywil贸w, broni膮c 偶o艂nierzy, atakowa艂 艣p. Aleksandra Szczyg艂y, szefa MON, kt贸ry na tym stanowisku zast膮pi艂 Rados艂awa Sikorskiego.

> 艢mier膰 w gara偶u
Gen. S艂awomir Petelicki zgin膮艂 16 czerwca ok. godz. 16 w gara偶u apartamentowca, w kt贸rym mieszka艂. Jego cia艂o znalaz艂a 偶ona, kt贸ra zaniepokojona przed艂u偶aj膮ca si臋 nieobecno艣ci膮 m臋偶a zesz艂a na d贸艂.

Zamontowany w budynku monitoring zarejestrowa艂, jak gen. Petelicki w jasnej koszuli i d偶insach znika za za艂omem podziemnego korytarza. P贸藕niej wida膰 jedynie wyp艂ywaj膮c膮 smug臋 krwi. Znajomi genera艂a podkre艣laj膮, 偶e gara偶, do kt贸rego praktycznie ka偶dy mo偶e wej艣膰, by艂 w艂a艣ciwie jedynym miejscem, w kt贸rym genera艂 nie by艂 bezpieczny. Wystarczy艂o przej艣膰 przez otwart膮 bram臋, kiedy wje偶d偶a艂 ni膮 samoch贸d kt贸rego艣 z lokator贸w. Bez u偶ycia specjalnego kodu i karty nie mo偶na natomiast dosta膰 si臋 do cz臋艣ci mieszkalnej, gdzie znajduj膮 si臋 apartamenty.

Prokuratura wst臋pnie przyj臋艂a wersj臋 samob贸jstwa, chocia偶 nie wierzy w to nikt z jego znajomych.
鈥 Miewa艂 hu艣tawki nastroj贸w, ale kto ich nie ma? Dla S艂awka najwa偶niejsza by艂a rodzina, mia艂 ma艂e dzieci. Nie widz臋 偶adnego powodu, dla kt贸rego mia艂by si臋 zabi膰 鈥 m贸wi jeden z jego bliskich znajomych.

W podobnym tonie wypowiadaj膮 si臋 inni.
鈥 To by艂 cholernie twardy facet. Potrafi艂 odizolowa膰 si臋 od wielu spraw i i艣膰 wytyczon膮 drog膮 wbrew wszystkiemu 鈥 podkre艣la Janusz W贸jcik, by艂y trener reprezentacji Polski w pi艂ce no偶nej i by艂y pose艂 Samoobrony, przyjaciel genera艂a.

鈥 Prywatnie nie wierz臋, 偶eby szef pope艂ni艂 samob贸jstwo, ale nie chc臋 spekulowa膰 na tym etapie, zostawmy 艣ledztwo prokuraturze 鈥 m贸wi pp艂k Krzysztof Przepi贸rka, prezes Fundacji By艂ych 呕o艂nierzy Jednostek Specjalnych GROM.

鈥 Nie wierz臋, 偶e S艂awek sam targn膮艂 si臋 na 偶ycie. Odk膮d go pami臋tam, zawsze gra艂, bo w rzeczywisto艣ci by艂 cz艂owiekiem s艂u偶b specjalnych. Dlatego najlepiej czu艂 si臋 w towarzystwie koleg贸w z wywiadu PRL-u. By艂 tak jak oni bez pogl膮d贸w politycznych, bez idei 鈥 m贸wi nam prosz膮cy o anonimowo艣膰 jeden z by艂ych wsp贸艂pracownik贸w gen. Petelickiego.

鈥 S艂awek wiele m贸wi艂 o honorze 偶o艂nierza polskiego, o mundurze, epatowa艂 tymi poj臋ciami, cz臋sto ich nadu偶ywaj膮c. Gdyby rzeczywi艣cie sam, z w艂asnej woli pope艂ni艂 samob贸jstwo, to zrobi艂by to w mundurze, z listem po偶egnalnym, w kt贸rym wskaza艂by przyczyny tak desperackiego kroku. A odszed艂 po cichu, w najmniej spodziewanym momencie. I to mi najbardziej nie pasuje w tym rzekomym samob贸jstwie 鈥 dodaje nasz rozm贸wca.

http://niezalezna.pl

--


"G艂贸wn膮 motywacj膮 mojej aktywno艣ci publicznej by艂a potrzeba w艂adzy
i 偶膮dza popularno艣ci. Ta druga by艂a nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej pr贸偶ny, ni偶 spragniony w艂adzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15鈥16 pa藕dziernika 2005

Data: 2012-06-21 12:11:07
Autor: jadry艣
Nikt nie wierzy w samob贸jstwo
W dniu 2012-06-21 08:38, Przemys艂aw W pisze:


鈥 S艂awek wiele m贸wi艂 o honorze 偶o艂nierza polskiego, o mundurze, epatowa艂 tymi poj臋ciami, cz臋sto ich nadu偶ywaj膮c.
http://niezalezna.pl


Jasne, nie ma czego艣 takiego jak honor gdy chodzi o 偶o艂nierzy i armi臋. Kto takie bzdury wymy艣li艂 i dlaczego przez bezm贸zgowc贸w jest to powtarzane przy ka偶dej okazji? Albo karabin s艂u偶膮cy do zabijania ludzi "broni膮"?

Nikt nie wierzy w samob贸jstwo

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona