Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   [kronika2prl] O naturze II PRL czyli jak to drzewiej bywa艂o... i bywa

[kronika2prl] O naturze II PRL czyli jak to drzewiej bywa艂o... i bywa

Data: 2010-06-10 07:19:47
Autor: mi
[kronika2prl] O naturze II PRL czyli jak to drzewiej bywa艂o... i bywa
"Wiedza, kt贸ra zabija"
http://wiadomosci.onet.pl/1612223,2677,1,kioskart.html

Czyli opowiastka o II PRL zwanej 偶artobliwie przez michnikowszczyzn臋 "nasz膮 m艂od膮 demokracj膮", w kt贸rej prawo cz臋stokro膰 jest tylko fasad膮, pretekstem i gr膮 pozor贸w. Zwi臋z艂y podr臋cznik ka偶dego naiwniaka mieszkaj膮cego w protektoracie mi臋dzy Odr膮 a Bugiem.

No to co, panie i panowie, mo偶e kolejna podwy偶ka podatk贸w na Bardzo Wa偶ne i Niezb臋dne Cele Naiwno艣ci Spo艂ecznej? :>

Korzystaj膮c z okazji zbli偶aj膮cych si臋 wybor贸w gor膮co namawiam do g艂osowania na Bronka Komorowskiego za pi臋kn膮 akcj臋 z wyko艅czeniem R.Szeremietiewa. I nie tylko. W ko艅cu dobry z niego ch艂opak z miasta i WSI. :]

pozdrawiam, bywajcie do nast臋pnego post臋powania zast臋pczego
mi
###
Soczyste cytaty:

"Komenda G艂贸wna Policji poinformowa艂a, 偶e w mieszkaniu Popowskiego 鈥瀦naleziono鈥 nielegaln膮 amunicj臋, arsena艂 broni, materia艂y wybuchowe, narkotyki i tajne dokumenty. P贸藕niej okaza艂o si臋, 偶e by艂a to tylko po偶ywka dla medi贸w, kt贸ra mia艂a zniszczy膰 reputacj臋 znanego detektywa."

"P贸藕niej, gdy detektyw i funkcjonariusze opu艣cili cele areszt贸w, ich sprawy stan臋艂y w miejscu, a w dziwnych okoliczno艣ciach zagin臋艂y wa偶ne dokumenty ze 艣ledztwa przeciwko nim."

"Popowski zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e policja wci膮偶 inwigiluje rodzin臋 Olewnik贸w zamiast podejmowa膰 inne tropy, 偶e tworzy dzia艂ania parasolowe dla swoich podw艂adnych a 艣ledztwo celowo kieruje na inne 艣lepe tory."

"Z akt sejmowej komisji 艣ledczej wynika, 偶e detektyw Popowski jako pierwszy odkry艂 tzw. 鈥瀝osyjski 艣lad鈥 czyli tropy mog膮ce wi膮za膰 uprowadzenie Krzysztofa z osobami zwi膮zanymi z wywiadem rosyjskim, dzia艂aj膮cym pod przykryciem na rynku handlu stal膮 i mi臋sem. Ciekawa sprawa, 偶e Popowski trafi艂 do aresztu w艂a艣nie wtedy, gdy bada艂 ten w膮tek. Zastanawiaj膮ce jest r贸wnie偶 to, 偶e cho膰 detektyw us艂ysza艂 b艂ahy zarzut, to od razu trafi艂 do aresztu, za to 艣ledztwo w jego sprawie toczy艂o si臋 wyj膮tkowo opornie i na materia艂ach podk艂adanych przez KGP prokuraturze bez wgl膮du w materia艂y operacyjne i dowodowe."
###

Data: 2010-06-10 09:52:09
Autor: mi
[kronika2prl] Przedruk "Wiedza, kt贸ra zabija" , Onet.pl, Leszek Szymowski
Pe艂ny przedruk na wieczn膮 rzeczy pami膮tk臋
===
"Wiedza, kt贸ra zabija", Onet.pl, Leszek Szymowski

W niewyja艣nionych okoliczno艣ciach gin膮 osoby, kt贸re maj膮 cho膰by szcz膮tkow膮 wiedz臋 o g艂o艣nych zbrodniach politycznych

Grozi im tym wi臋ksze niebezpiecze艅stwo, je艣li wiedza dotyczy udzia艂u w tych zbrodniach os贸b zwi膮zanych ze s艂u偶bami specjalnymi.

Prokuratura w Warszawie a p贸藕niej w Ostro艂臋ce w ci膮gu ostatnich miesi臋cy prowadzi艂y intensywne 艣ledztwo w sprawie gr贸藕b karalnych kierowanych pod adresem detektywa Marcina Popowskiego a tak偶e wywierania na Niego wp艂ywu w celu nie sk艂adania zezna艅 przed Sejmow膮 Komisj膮 艢ledcz膮 ds. Olewnika. Popowski przez d艂u偶szy czas odbiera艂 anonimowe emaile z pogr贸偶kami, listy, nekrologi z w艂asnym nazwiskiem, by艂 nachodzony przez nieznanych m臋偶czyzn, powodowano r贸偶ne sytuacje drogowe z jego udzia艂em. O wszystkim wiedzieli 艣ledczy i na bie偶膮co monitorowali zdarzenia. W sprawie podj臋to szereg czynno艣ci, jednak nie doprowadzi艂y one do zidentyfikowania sprawc贸w. Post臋powania nie u艂atwi艂 fakt, 偶e spraw膮 zajmowa艂o si臋 ju偶 kilka prokuratur, nie tylko ze stolicy. I, co r贸wnie wa偶ne: policja i prokuratura dok艂ada艂y wszelkich stara艅, aby detektyw nie dosta艂 ochrony i czu艂 si臋 zagro偶ony.

Dziwna odsiadka

Problemy Marcina Popowskiego zacz臋艂y si臋 w roku 2004, gdy by艂 jednym z najbardziej wzi臋tych polskich prywatnych detektyw贸w. Nawi膮za艂 z Nim w贸wczas kontakt W艂odziemierz Olewnik, kt贸ry rozpaczliwie poszukiwa艂 zaginionego syna. Detektyw obieca艂 pom贸c i rozpocz膮艂 艣ledztwo na w艂asn膮 r臋k臋. Popowski zezna艂 przed Sejmow膮 Komisj膮, 偶e pisa艂 w贸wczas prac臋 doktorsk膮 na temat profilowania i zachowa艅 sprawc贸w uprowadze艅 i zlecenie od Olewnika potraktowa艂 r贸wnie偶 jako mo偶liwo艣膰 wzbogacenia swojej wiedzy. W czasie wielomiesi臋cznego 艣ledztwa, Popowski zwr贸ci艂 uwag臋 na skandaliczne b艂臋dy policji i prokuratury pope艂nione w czasie 艣ledztwa. Wiedz膮 t膮 sukcesywnie dzieli艂 si臋 z rodzin膮 Olewnik贸w.

To w艂a艣nie Popowski odkry艂, 偶e policjanci nie podj臋li najwa偶niejszych w膮tk贸w i w og贸le nie staraj膮 si臋 wyja艣ni膰 sprawy. Spotka艂o si臋 to z natychmiastow膮 reakcj膮. Szef grupy policyjnej 鈥 m艂. insp. Grzegorz Korsan 鈥 przyj膮艂 wersj臋, 偶e Olewnik dokona艂 samouprowadzenia, w czym mia艂 pomaga膰 mu w艂a艣nie鈥 Popowski. Ta wersja (cho膰 nie mia艂a 偶adnej podstawy w materiale operacyjnym) pos艂u偶y艂a za podstaw臋 do rozpocz臋cia inwigilacji detektywa i penetracji 艣rodowisk politycznych i biznesowych. Dzi臋ki nielegalnie zak艂adanym pods艂uchom, policyjne Biuro Spraw Wewn臋trznych pr贸bowa艂o pozyskiwa膰 wiedz臋 na temat kontakt贸w detektywa. Robiono wszystko by ochroni膰 sprawc贸w zaniedba艅 w policyjnych mundurach a zniszczy膰 detektywa i nie pozwoli膰 na ujawnienie pewnych mechanizm贸w rz膮dz膮cych w KGP. W marcu 2006 roku Popowski zosta艂 zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Wraz z nim, za kratki trafi艂o dw贸ch policjant贸w pomagaj膮cych mu rozwik艂a膰 spraw臋 Olewnika. 艢ledztwo, kt贸re zosta艂o bardzo nag艂o艣nione i mia艂o tak wiele spraw wyja艣ni膰, okaza艂o si臋 totaln膮 klap膮. Zastosowany areszt wydobywczy te偶 nie przyni贸s艂 efekt贸w 鈥 detektyw milcza艂 jak gr贸b. Jego kulisy ujawni艂a sejmowa komisja 艣ledcza badaj膮ca okoliczno艣ci porwania Krzysztofa. Komenda G艂贸wna Policji poinformowa艂a, 偶e w mieszkaniu Popowskiego 鈥瀦naleziono鈥 nielegaln膮 amunicj臋, arsena艂 broni, materia艂y wybuchowe, narkotyki i tajne dokumenty. P贸藕niej okaza艂o si臋, 偶e by艂a to tylko po偶ywka dla medi贸w, kt贸ra mia艂a zniszczy膰 reputacj臋 znanego detektywa. P贸藕niejsze 艣ledztwo prokuratury wykaza艂o, 偶e grupa policyjna kierowana przez G. Korsana dopu艣ci艂a si臋 bardzo powa偶nych nadu偶y膰, a w jej szeregach dzia艂a艂 鈥瀔ret鈥 czyli funkcjonariusz przekazuj膮cy informacje przest臋pcom. Kret do dzisiaj nie zosta艂 wykryty, ale wiadomo, ze sam kierownik grupy Grzegorz K., mia艂 postawione przez Prokuratur臋 zarzuty przyjmowania korzy艣ci maj膮tkowych i przekazywania informacji ze 艣ledztw w innej sprawie. P贸藕niej, gdy detektyw i funkcjonariusze opu艣cili cele areszt贸w, ich sprawy stan臋艂y w miejscu, a w dziwnych okoliczno艣ciach zagin臋艂y wa偶ne dokumenty ze 艣ledztwa przeciwko nim. Cho膰 od ich zatrzymania mija pi膮ty rok, sprawa nie trafi艂a jeszcze na wokand臋.

Rosyjski 艣lad

Wed艂ug W艂odzimierza Olewnika 鈥瀞ytuacja, w kt贸rej si臋 znalaz艂 detektyw Popowski, to konsekwencja tego, 偶e bada艂 spraw臋 uprowadzenia jego syna鈥. Popowski zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e policja wci膮偶 inwigiluje rodzin臋 Olewnik贸w zamiast podejmowa膰 inne tropy, 偶e tworzy dzia艂ania parasolowe dla swoich podw艂adnych a 艣ledztwo celowo kieruje na inne 艣lepe tory.

W. Olewnik w li艣cie do Premiera Donalda Tuska pisze 鈥濲ak wyt艂umaczy膰 fakt awans贸w policjant贸w, kt贸rzy brali udzia艂 w 艣ledztwie, w 艣wiadomy spos贸b szkodz膮c sprawie鈥, Pomimo zarzut贸w prokuratorskich s膮 nagradzani i awansowani. (鈥) Oburza mnie fakt aresztowania detektywa Marcina Popowskiego oraz uczestnika grupy 艣ledczej Pana Miros艂awa Gruszeczki, kt贸ry sprzeciwia艂 si臋 nielogicznemu ukierunkowaniu 艣ledztwa, a w obawie wykrycia prawdy zosta艂 poprzez zastosowanie podst臋pu aresztowany. Wed艂ug mnie niewinnie przesiedzial p贸艂 roku w areszcie tymczasowym. Gdzie tu jest sprawiedliwo艣膰, 偶e jedni funkcjonariusze mog膮 przebywa膰 w areszcie, a drudzy po takich celowych i negatywnych dzia艂aniach jak ukrywanie dowod贸w w sprawie miejsca przetrzymywania Krzysztofa oraz dowod贸w w postaci billing贸w, gdzie w spos贸b jednoznaczny z imienia i nazwiska wraz z miejscem zamieszkania wskazany zosta艂 uczestnik grupy porywaj膮cej Krzysia s膮 awansowani. Czy to nie wo艂a o pomst臋 do nieba?鈥.

Z akt sejmowej komisji 艣ledczej wynika, 偶e detektyw Popowski jako pierwszy odkry艂 tzw. 鈥瀝osyjski 艣lad鈥 czyli tropy mog膮ce wi膮za膰 uprowadzenie Krzysztofa z osobami zwi膮zanymi z wywiadem rosyjskim, dzia艂aj膮cym pod przykryciem na rynku handlu stal膮 i mi臋sem. Ciekawa sprawa, 偶e Popowski trafi艂 do aresztu w艂a艣nie wtedy, gdy bada艂 ten w膮tek. Zastanawiaj膮ce jest r贸wnie偶 to, 偶e cho膰 detektyw us艂ysza艂 b艂ahy zarzut, to od razu trafi艂 do aresztu, za to 艣ledztwo w jego sprawie toczy艂o si臋 wyj膮tkowo opornie i na materia艂ach podk艂adanych przez KGP prokuraturze bez wgl膮du w materia艂y operacyjne i dowodowe..

Zab贸jczy raport

W 2002 roku zamach na swoje 偶ycie prze偶y艂 Jerzy Godlewski 鈥 policyjny detektyw z Hamburga, wsp贸艂pracuj膮cy z polsk膮 policj膮 przy rozbijaniu najgro藕niejszych grup przest臋pczych. W stron臋 samochodu, kt贸rym jecha艂, tajemniczy snajper odda艂 kilka strza艂贸w. Kule przebi艂y szyb臋 lecz nie dosi臋g艂y kierowcy. Godlewski 鈥 wykorzystywany jako 艂膮cznik niemieckiej policji 鈥 w 1998 roku wi贸z艂 do Warszawy 艣ci艣le tajny raport przeznaczony dla genera艂a Marka Papa艂y. Raport ten, sporz膮dzony przez niemieck膮 policj臋 kryminaln膮, opisywa艂 powi膮zania zorganizowanej, mi臋dzynarodowej grupy przest臋pczej z polskimi politykami, oficerami tajnych s艂u偶b, celnikami i urz臋dnikami. Najbardziej prawdopodobna wersja zdarze艅 m贸wi, 偶e Papa艂a podzieli艂 si臋 swoj膮 wiedz膮 z bohaterami tego raportu, a ci zorientowali si臋 jak ogromn膮 wiedz臋 na ich temat posiad艂 i zastrzelili go. Musia艂y min膮膰 prawie cztery lata, zanim prokuratura zdecydowa艂a si臋 wezwa膰 Godlewskiego na przes艂uchanie. Wkr贸tce p贸藕niej dosz艂o do pr贸by zabicia go. Co ciekawe: detektyw zna艂 numery samochod贸w, kt贸re go otacza艂y w momencie zamach贸w. Numery takie nie zosta艂y wydane 偶adnemu pojazdowi w Polsce. 鈥 Samochody, na kt贸rych znajdowa艂y si臋 te 鈥瀗ieistniej膮ce鈥 tablice, nale偶a艂y do Agencji Bezpiecze艅stwa Wewn臋trznego 鈥 m贸wi detektyw. Jak zaznacza, spraw臋 zg艂osi艂 w prokuraturze, jednak ta nie poradzi艂a sobie z jej wyja艣nieniem. Nie mo偶na ustali膰 nazwiska kierowc贸w samochod贸w obserwuj膮cych Godlewskiego, chocia偶 ich twarze zarejestrowa艂 system miejskiego monitoringu, a ponadto wiadomo kt贸ry starosta i komu wyda艂 przykr臋cone na nich tablice rejestracyjne.

Ucieczka przed 艣mierci膮

W 2001 roku z Polski ucieka膰 musia艂 Ryszard Szylhabel 鈥 polonijny biznesmen, wcze艣niej wsp贸艂w艂a艣ciciel sp贸艂ki Cin&Cin. Decyzj臋 o wyje藕dzie podj膮艂 po ostrze偶eniu od 艂贸dzkiej policji, 偶e jeden z mafijnych 鈥瀔iler贸w鈥 otrzyma艂 zlecenie na jego g艂ow臋. Szylhabel by艂 kluczowym 艣wiadkiem w sprawie morderstwa by艂ego ministra sportu 鈥 Jacka D臋bskiego. W grudniu 2000 roku, kilka miesi臋cy przed swoj膮 tragiczn膮 艣mierci膮, D臋bski zaproponowa艂 Szylhablowi zakup dokument贸w kompromituj膮cych Andrzeja P. 鈥 znanego 艂贸dzkiego biznesmena. Andrzej P. w czasach PRL wsp贸艂pracowa艂 z wojskowymi s艂u偶bami specjalnymi, p贸藕niej robi艂 wiele interes贸w z mafi膮 pruszkowsk膮 (m.in. reprezentowa艂 Jeremiasza Bara艅skiego 鈥濨aranin臋鈥 na terenie wojew贸dztwa 艂贸dzkiego). Szylhabel prowadzi艂 kilka proces贸w z Andrzejem P., w kt贸rych domaga艂 si臋 zwrotu ogromnych pieni臋dzy. Z Andrzejem P. skonfliktowany by艂 r贸wnie偶 Jacek D臋bski. Niezale偶nie od spor贸w biznesowych, obaj panowie nie mieli powodu przepada膰 za sob膮, poniewa偶 pracowali dla rywalizuj膮cych ze sob膮 s艂u偶b (D臋bski by艂 Tajnym Wsp贸艂pracownikiem Urz臋du Ochrony Pa艅stwa). Zaskakuj膮ce, 偶e gdy w sprawie pojawi艂 si臋 D臋bski, Andrzej P. natychmiast zmi臋k艂 i zacz膮艂 d膮偶y膰 do zawarcia za wszelk膮 cen臋 ugody we wszystkich sprawach. 12 kwietnia 2001 roku Jacek Debski mia艂 przekaza膰 Ryszardowi Szylhablowi dokumenty kompromituj膮ce Andrzeja P. (mia艂 za to dosta膰 70 tys. dolar贸w). Do przekazania pieni臋dzy nie dosz艂o, poniewa偶 w nocy z 11 na 12 kwietnia, Jacek Debski zosta艂 zastrzelony. Wkr贸tce potem Andrzej P. wycofa艂 si臋 z post臋powania ugodowego, a Ryszard Szylhabel wyjecha艂 z Polski.

Wiedza, kt贸ra zabija

Wszystko wskazuje na to, 偶e ofiarami swojej wiedzy padli tak偶e trzej oprawcy Krzysztofa Olewnika. Z akt 艣ledztwa prowadzonego w tej sprawie wynika, 偶e szef bandy porywaczy 鈥 Wojciech Franiewski 鈥 opowiada艂 stra偶nikom, 偶e 鈥瀞i臋 wywinie鈥, bo za zab贸jstwem Olewnika sta艂y inne osoby, za艣 on by艂 tylko wykonawc膮 ich polece艅. Franiewski robi艂 w celi notatki dotycz膮ce przebiegu zbrodni i profesjonalnie przygotowywa艂 si臋 do procesu. Zanim zd膮偶y艂 zasi膮艣膰 na 艂awie oskar偶onych, pope艂ni艂 dziwne 鈥瀞amob贸jstwo鈥. Sekcja zw艂ok wykaza艂a w jego organizmie alkohol i narkotyki. Monitoring zainstalowany w jego celi nie posiada艂 funkcji archiwizacji obrazu. W kolejnych miesi膮cach tajemnicze 鈥瀞amob贸jstwa鈥 pope艂nili S艂awomir Ko艣ciuk i Robert Pazik 鈥 skazani za zamordowanie Olewnika. Powiesi艂 si臋 te偶 stra偶nik, kt贸ry jako pierwszy widzia艂 zw艂oki Franiewskiego. 鈥 Wszystko wskazuje na to, 偶e te zgony mia艂y du偶y zwi膮zek ze 艣mierci膮 mojego brata 鈥 m贸wi Danuta Olewnik 鈥 Ciepli艅ska, siostra zamordowanego Krzysztofa. Czy oprawcy m艂odego biznesmena pope艂nili samob贸jstwo, poniewa偶 wiedzieli kto naprawd臋 sta艂 za jego porwaniem i jaka by艂a prawdziwa przyczyna? Takie pytanie jest tym bardziej uzasadnione, 偶e w trakcie 艣ledztwa prowadzonego w Sopocie, prokuratorzy odkryli w膮tki dotycz膮ce os贸b zwi膮zanych z polskimi i rosyjskimi s艂u偶bami specjalnymi.

D艂uga tradycja

Tajemnicze zgony wa偶nych 艣wiadk贸w maj膮 w Polsce d艂ug膮 tradycj臋. Ju偶 w 1984 roku w dziwnym wypadku samochodowym zgin臋li dwaj oficerowie MSW, kt贸rzy badali dzia艂alno艣膰 trzech esbek贸w skazanych za zab贸jstwo ksi臋dza Popie艂uszki (odkryli w贸wczas, 偶e Grzegorz Piotrowski poza wiedz膮 prze艂o偶onych kontaktowa艂 si臋 z KGB). Do roku 2007 zgin臋艂y dalsze cztery osoby, kt贸re zna艂y cz臋艣膰 prawdy o tej zbrodni. W niewyja艣nionych do dzi艣 okoliczno艣ciach zmar艂o 13 os贸b, kt贸re mog艂y pom贸c rozwi膮za膰 zagadk臋 zab贸jstwa Marka Papa艂y. Prawdziwi inspiratorzy g艂o艣nych zbrodni zza kulis wci膮偶 uciszaj膮 niewygodnych 艣wiadk贸w. Jak d艂ugo jeszcze?
===
koniec

[kronika2prl] O naturze II PRL czyli jak to drzewiej bywa艂o... i bywa

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona