Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Oby się nie rozczarował.

Oby się nie rozczarował.

Data: 2016-01-14 01:37:02
Autor: stevep
Oby się nie rozczarował.
# Komisja Europejska zadecydowała o wprowadzeniu tzw. procedury  praworządności w Polsce. Zakłada ona trzystopniowy proces sprawdzania i  ewentualnego korygowania przestrzegania zasad demokracji w naszym kraju.
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Możliwość wprowadzenia procedury w państwach członkowskich Unia Europejska  zagwarantowała sobie w marcu 2014 roku. Ma ona na celu dogłębne  sprawdzenie, czy w danym kraju przestrzegane są zasady państwa prawa oraz  ewentualną korektę w przypadku wykrycia łamania reguł demokracji..

Procedura praworządności składa się z trzech etapów:

1. Weryfikacja wstępnych ustaleń

We wstępnym etapie UE sprawdza i pogłębia swoje początkowe ustalenia.  Jeśli nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, zakończy procedurę, w  przeciwnym wypadku swoimi "uzasadnionymi opiniami" podzieli się z krajem  objętym weryfikacją. Jest to czas na dialog, podczas którego zakłada się  wypracowanie wspólnych wniosków i planu naprawczego.

2. Zalecenia ws. państwa prawnego

W przypadku braku porozumienia, UE ma prawo wystosowania do państwa  członkowskiego listy zaleceń, mających na celu poprawę praworządności.  Komisja może również podyktować termin realizacji poszczególnych procedur  oraz prosić o bieżące informowanie o prowadzonych działaniach.

3. Monitorowanie efektów

Procedura nie kończy się na wskazaniu błędów i wypracowaniu planu  naprawczego. W ostatnim etapie KE obserwuje, czy i jak dane państwo  realizuje wcześniejsze ustalenia. W razie ich zaniechania lub  niedotrzymania, Unia może na kraj nałożyć sankcję, o której mowa w 7.  artykule Traktatu o Unii Europejskiej, czyli zwrócić się do Rady o  stwierdzenie "poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny".

Jak wynika ze słów rzecznika rządu, Rafała Bochenka, Prawo i  Sprawiedliwość nie obawia się procedury i przewiduje jej zakończenie na  pierwszym etapie. - Komisja Europejska po prostu chce powziąć nieco więcej  informacji na temat tego, co dzieje się w Polsce. Z miłą chęcią  poinformujemy przewodniczącego Komisji, zapraszamy go oczywiście do Polski  - stwierdził Bochenek.

Udzielenie Polsce lekcji demokracji, jak niektórzy określają procedurę  kontroli praworządności, to pierwszy taki przypadek w historii Unii  Europejskiej. #
Ze strony:
http://skroc.pl/a31f3

--
  stevep
-- -- -

Data: 2016-01-14 09:29:08
Autor: MarkVVoydak
Oby się nie rozczarował.
Użytkownik "stevep" <stevep011@invalid.tkdami.net> napisał w wiadomości
news:op.ya7db0r550oqoastevep-komputer.radom.vectranet.pl...
# Udzielenie Polsce lekcji demokracji, jak niektórzy określają procedurę
kontroli praworządności, to pierwszy taki przypadek w historii Unii
Europejskiej. #
--

Nie sądzę by Pis cos z tego zrozumiał. Przecież wg Szydło "demokracja w
Polsce ma się dobrze!" a szefowie UE zostali zaproszeni na zurek, pstrąga i
pączki. Przy wyjeździe każdy otrzyma flachę wódy za 2000 pln. "Dobra
zmiana!"


--
Mark Woydak

Oby się nie rozczarował.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona