Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Odsun膮膰 "sitw臋 gda艅sk膮"!

Odsun膮膰 "sitw臋 gda艅sk膮"!

Data: 2014-10-17 11:09:08
Autor: Mark Woydak
Odsun膮膰 "sitw臋 gda艅sk膮"!



Selekcja negatywna

W 贸smy rok swoich rz膮d贸w Platforma Obywatelska wchodzi z nowym rz膮dem. A w艂a艣ciwie tylko z nowym premierem i trojgiem ca艂kiem nowych ministr贸w. Ale w tym gabinecie nie ma ju偶 ani jednej osoby, kt贸ra przetrwa艂aby na ministerialnym sto艂ku ca艂y okres rz膮d贸w PO-PSL.

S膮 resorty, w kt贸rych ministrowie zmieniali si臋 wielokrotnie, s膮 te偶 posady bardziej stabilne, co jednak nie ma nic wsp贸lnego z rzeczywistymi kompetencjami czy osi膮gni臋ciami danego ministra, lecz stanowi odzwierciedlenie aktualnych uk艂ad贸w partyjno-towarzyskich. Przyjrzyjmy si臋 bli偶ej temu rz膮dowi, a zobaczymy, 偶e g艂贸wn膮 zasad膮 doboru jego cz艂onk贸w jest selekcja negatywna.

Kancelaria Prezesa Rady Ministr贸w

Przez wi臋ksz膮 cz臋艣膰 rz膮d贸w Donalda Tuska szefem jego kancelarii by艂 Tomasz Arabski, dziennikarz i dzia艂acz katolicki z Gda艅ska. Jego urz臋dowaniu towarzyszy艂y dziwne wydarzenia: organizacja oddzielnych wizyt premiera i prezydenta w Katyniu w kwietniu 2010 r., co zako艅czy艂o si臋 tragedi膮 smole艅sk膮, organizowanie pogrzeb贸w ofiar tej katastrofy, a kilka miesi臋cy wcze艣niej samob贸jstwo dyrektora generalnego kancelarii. Arabski nie poni贸s艂 jednak 偶adnej odpowiedzialno艣ci, a wr臋cz otrzyma艂 nagrod臋 w postaci funkcji ambasadora w Hiszpanii, dok膮d wyjecha艂 wiosn膮 2013 r. Wcze艣niej kandydowa艂 do Sejmu z drugiego miejsca gda艅skiej listy PO, ale nie by艂 w stanie zdoby膰 mandatu. Nast臋pc膮 Arabskiego w kancelarii premiera zosta艂 Jacek Cichocki, bliski wsp贸艂pracownik Bart艂omieja Sienkiewicza z O艣rodka Studi贸w Wschodnich, wywodz膮cy si臋 z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W czasie pierwszej kadencji Tuska by艂 on sekretarzem Kolegium ds. S艂u偶b Specjalnych, a potem ministrem spraw wewn臋trznych, kt贸ry przej膮艂 nadz贸r nad s艂u偶bami. Wszystko wskazuje na to, 偶e ten najbli偶szy wsp贸艂pracownik Tuska i jeden z najlepiej poinformowanych ludzi w rz膮dzie b臋dzie te偶 鈥瀙raw膮 r臋k膮鈥 Ewy Kopacz, kt贸rej wiedza o funkcjonowaniu administracji rz膮dowej jest bardzo ograniczona. W dodatku zosta艂 zn贸w nadzorc膮 s艂u偶b specjalnych, kt贸re nowa premier od razu po odej艣ciu Sienkiewicza 鈥瀢yj臋艂a鈥 z MSW.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Ten resort sztucznie stworzono jesieni膮 2011 r. dla Micha艂a Boniego, kt贸ry wcze艣niej by艂 ministrem bez teki, a zarazem jedn膮 z najbardziej wp艂ywowych postaci w pierwszym rz膮dzie Tuska. Czy jednak po艂膮czenie nadzoru nad wojewodami, stosunkami pa艅stwa z Ko艣cio艂em, poczt膮 i wszystkim, co wi膮偶e si臋 z komputerami i Internetem, to dobry pomys艂? Boni 偶adnymi osi膮gni臋ciami w tym resorcie si臋 nie wykaza艂 i po dw贸ch latach wybra艂 synekur臋 w europarlamencie. Jego nast臋pca, 艣ci膮gni臋ty z Brukseli m艂ody europose艂 Rafa艂 Trzaskowski, chyba nawet nie zd膮偶y艂 nic zrobi膰, bo po 10 miesi膮cach w艂a艣nie zast膮pi艂 go Andrzej Halicki, jeden z najwa偶niejszych 鈥瀞chetynowc贸w鈥, co oznacza, 偶e nowe ministerstwo ostatecznie pad艂o ofiar膮 wewn膮trzpartyjnych targ贸w. Trzaskowski za艣, poniewa偶 powrotu do europarlamentu ju偶 nie ma, zosta艂 sekretarzem stanu ds. europejskich w MSZ, czyli 鈥瀊uforem鈥 pomi臋dzy urz臋duj膮cym w Brukseli Tuskiem a nowym ministrem spraw zagranicznych, kt贸rzy 鈥 jak wiadomo 鈥 od dawna za sob膮 nie przepadaj膮.

Ministerstwo Edukacji Narodowej

To najbardziej 鈥瀔obiecy鈥 resort w rz膮dach PO: najpierw kierowa艂a nim Katarzyna Hall, potem Krystyna Szumilas, a od niemal roku 鈥 Joanna Kluzik-Rostkowska. Ka偶da z tych pa艅 okaza艂a si臋 wielkim nieporozumieniem na czele polskiej o艣wiaty, podobnie jak forsowane przez nie na si艂臋 鈥瀝eformy鈥: obni偶enie wieku szkolnego, zmiany podstawy programowej, darmowy podr臋cznik o wyra藕nym zabarwieniu ideologicznym. Obecna szefowa MEN 鈥瀢s艂awi艂a si臋鈥 tak偶e gro藕bami pod adresem nauczycieli, kt贸rzy zdecydowaliby si臋 podpisa膰 Deklaracj臋 Wiary, czemu zreszt膮 trudno si臋 dziwi膰, skoro jako jedna z trojga ministr贸w w rz膮dzie Ewy Kopacz zrezygnowa艂a przy zaprzysi臋偶eniu z formu艂y 鈥濼ak mi dopom贸偶 B贸g鈥. Nale偶y wi臋c si臋 spodziewa膰, 偶e w resorcie edukacji nadal b臋dzie dominowa膰 kierunek ateistyczno-feministyczny.

Ministerstwo Finans贸w

Przez 6 lat rz膮d贸w PO tym kluczowym resortem kierowa艂 Jacek Rostowski 鈥 ekonomista 艣ci膮gni臋ty z Londynu, gdzie sp臋dzi艂 wi臋kszo艣膰 偶ycia, a Polsk臋 znaj膮cy jedynie jako wsp贸艂tw贸rca 鈥瀙lanu 鈥濨alcerowicza鈥. Przez ostatnie miesi膮ce swego urz臋dowania Rostowski posiada艂 nawet tytu艂 wicepremiera, co jednak nie uchroni艂o go przed dymisj膮, kt贸ra by艂a tyle偶 skutkiem s艂awetnej rozmowy ministra Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belk膮, co rezultatem fatalnej polityki finansowej Rostowskiego, polegaj膮cej na gigantycznym zad艂u偶aniu pa艅stwa i podnoszeniu wszelkich mo偶liwych podatk贸w. Gdy w po艂owie ubieg艂ego roku trzeba by艂o nowelizowa膰 bud偶et, a potem jeszcze likwidowa膰 system OFE, 鈥瀞ztukmistrz z Londynu鈥 musia艂 w ko艅cu odej艣膰. Kandydowa艂 do europarlamentu, lecz nawet pierwsze miejsce na li艣cie nie da艂o mu mandatu, tote偶 pog艂oski o jego mo偶liwym wej艣ciu do rz膮du Ewy Kopacz szybko przeci膮艂 nawet prezydent Komorowski. Nast臋pca Rostowskiego, Mateusz Szczurek, to jeden z najmniej znanych ministr贸w tego rz膮du. Ten m艂ody ekonomista, przez ca艂膮 swoj膮 karier臋 zwi膮zany z holendersk膮 grup膮 finansow膮 ING, wyra藕nie nie ma ambicji politycznych 鈥 nie bryluje w mediach, a w Sejmie wyst膮pi艂 zaledwie kilka razy, referuj膮c ustawy bud偶etowe. Jego zadaniem jest pilnowanie, by rz膮dowi wystarczy艂o pieni臋dzy zar贸wno na bie偶膮ce funkcjonowanie pa艅stwa, jak i na realizacj臋 鈥 skromnych przecie偶 鈥 obietnic wobec emeryt贸w i rodzin wielodzietnych, kt贸re premier Tusk wyg艂osi艂 kilka dni przed wyborem na szefa Rady Europejskiej.

Ministerstwo Gospodarki

To domena kolejnych lider贸w PSL i zarazem wicepremier贸w 鈥 najpierw Waldemara Pawlaka, a od niemal dw贸ch lat Janusza Piechoci艅skiego. Ten ostatni, w przeciwie艅stwie do poprzednika, nale偶y do najbardziej 鈥瀖edialnych鈥 cz艂onk贸w rz膮du: wypowiada si臋 wsz臋dzie i na ka偶dy temat, je藕dzi na wszelkie imprezy, konferencje, targi itd. Z tej hiperaktywno艣ci niewiele jednak wynika, co najlepiej wida膰 na przyk艂adzie g贸rnictwa, kt贸re podlega w艂a艣nie pod resort Piechoci艅skiego. 呕adnej poprawy nie wida膰 te偶 w polityce energetycznej, kt贸rej najbardziej wymownym symbolem by艂a zesz艂oroczna afera wok贸艂 tajnej umowy z Gazpromem w sprawie budowy drugiej nitki gazoci膮gu jamalskiego. Do dzi艣 nie wiadomo, czy PSL-owski wicepremier wiedzia艂 o tej umowie, czy nie mia艂 o niej poj臋cia 鈥 zreszt膮 ka偶da z wersji ewidentnie go kompromituje. Ale posady stracili w贸wczas tylko minister skarbu i szefowa PGNiG, a Piechoci艅ski jak trwa艂 na stanowisku, tak trwa.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Ten resort prze偶ywa艂 w ostatniej dekadzie najwi臋cej zmian organizacyjnych: za rz膮d贸w SLD powo艂ano Ministerstwo Infrastruktury, kt贸re za czas贸w PiS podzielono na trzy odr臋bne (transport, budownictwo i gospodarka morska), a po doj艣ciu do w艂adzy PO zn贸w po艂膮czono w jeden resort infrastruktury, by po 4 latach zmieni膰 jego nazw臋 na Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, za艣 rok temu po艂膮czy膰 je z resortem rozwoju regionalnego w ogromne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Te zmiany mia艂y niew膮tpliwie na celu 鈥瀦acieranie 艣lad贸w鈥 po kolejnych skompromitowanych ministrach: Cezarym Grabarczyku i S艂awomirze Nowaku. Gdy ten ostatni musia艂 opu艣ci膰 rz膮d z powodu swego zami艂owania do drogich zegark贸w, sched臋 po nim przej臋艂a wicepremier El偶bieta Bie艅kowska, kt贸ra dot膮d zajmowa艂a si臋 tylko dzieleniem funduszy z Unii Europejskiej. A teraz, gdy i ona odchodzi do Brukseli, ten gigantyczny resort (zatrudniaj膮cy ostatnio a偶 9 wiceministr贸w, w tym skompromitowanego 鈥瀉fer膮 podkarpack膮鈥 Zbigniewa Rynasiewicza) przypad艂 Marii Wasiak, kole偶ance Ewy Kopacz jeszcze z radomskiej Unii Wolno艣ci. Pani Wasiak przez kilkana艣cie lat zasiada艂a we w艂adzach PKP i jakich艣 szczeg贸lnych sukces贸w nie osi膮gn臋艂a, co oczywi艣cie nie przeszkadza艂o, by pa艅stwowa sp贸艂ka wyp艂aci艂a jej 510 tys. z艂 odprawy.



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jednym z najd艂u偶ej urz臋duj膮cych ministr贸w w rz膮dzie Tuska by艂 Bogdan Zdrojewski, ale i na niego w ko艅cu przyszed艂 czas, gdy po lotniskowej kompromitacji Jacka Protasiewicza musia艂 stan膮膰 na czele dolno艣l膮skiej listy PO w eurowyborach. Oczywi艣cie bez problemu wygra艂 鈥 tak jak zawsze wygrywa艂 w swoim regionie 鈥 ale za to straci艂 resort kultury, kt贸rego by艂 najd艂u偶ej urz臋duj膮cym szefem w ca艂ej historii III RP. Jego nast臋pczyni膮 w czerwcu br. zosta艂a dotychczasowa wiceminister Ma艂gorzata Omilanowska, kt贸ra niew膮tpliwie gwarantuje zachowanie dotychczasowych uk艂ad贸w towarzysko-politycznych w tym resorcie. Chodzi oczywi艣cie o dominacj臋 艣rodowisk lewicowo-liberalnych, kt贸re pod rz膮dami Zdrojewskiego otrzymywa艂y wi臋kszo艣膰 ministerialnych dotacji na wydawnictwa, imprezy itd., a ich przedstawiciele obsadzali dyrektorskie stanowiska w kluczowych instytucjach kultury.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy偶szego

Przez 6 lat tym resortem kierowa艂a Barbara Kudrycka, kt贸ra zdo艂a艂a skutecznie zrazi膰 do siebie wi臋kszo艣膰 艣rodowisk naukowych i akademickich. Forsowa艂a bowiem takie 鈥瀝eformy鈥, jak promowanie wybranych uczelni (tzw. Krajowych Naukowych O艣rodk贸w Wiod膮cych 鈥 KNOW) kosztem pozosta艂ych, uproszczenie zasad habilitacji, radykalne ograniczenie wieloetatowo艣ci pracownik贸w naukowych i mo偶liwo艣ci bezp艂atnego studiowania na dw贸ch kierunkach. Jej nast臋pczyni chyba nie ma ju偶 takich aspiracji, a tak偶e medialno-politycznego temperamentu, wi臋c s艂ycha膰 o niej znacznie mniej. Lena Kolarska-Bobi艅ska jest bowiem jedn膮 z najbardziej wp艂ywowych postaci zakulisowego 鈥瀞alonu鈥 warszawskiego. Rodzinnie wywodzi si臋 ze 艣rodowiska 鈥瀌zieci KPP鈥 (jej ojciec by艂 鈥瀌膮browszczakiem鈥 na wojnie w Hiszpanii), jest 偶on膮 wieloletniego korespondenta brytyjskiego dziennika 鈥濬inancial Times鈥, w czasach PRL bez problemu wyje偶d偶a艂a na zachodnie stypendia, w latach 90. sta艂a na czele rz膮dowego CBOS, a p贸藕niej kierowa艂a Instytutem Spraw Publicznych, za艂o偶onym przez Fundacj臋 Batorego. W tym kontek艣cie nie dziwi fakt, 偶e r贸wnie偶 i ona nie u偶y艂a przy zaprzysi臋偶eniu formu艂y 鈥濼ak mi dopom贸偶 B贸g鈥, co oznacza, 偶e oba resorty zajmuj膮ce si臋 szkolnictwem znajduj膮 si臋 pod kontrol膮 ateistek o liberalno-lewicowych pogl膮dach.



Ministerstwo Obrony Narodowej

Pierwszym szefem tego resortu w rz膮dzie Tuska by艂 Bogdan Klich, kt贸ry w m艂odo艣ci dzia艂a艂 w pacyfistycznym Ruchu 鈥濿olno艣膰 i Pok贸j鈥. Jako minister zrealizowa艂 sztandarowy postulat tej organizacji, znosz膮c pob贸r do wojska i redukuj膮c armi臋 do poziomu kilkakrotnie mniejszego ni偶 w czasach PRL. Jednak to nie za faktyczne rozbrojenie Polski Klich straci艂 stanowisko, lecz z powodu katastrofy smole艅skiej 鈥 jako cywilny zwierzchnik lotnictwa wojskowego. Krakowskiego polityka, kt贸ry jest dzi艣 senatorem PO, zast膮pi艂 Tomasz Siemoniak, wcze艣niej wiceszef MSWiA. To oczywi艣cie taki sam amator w sprawach wojskowych, tyle 偶e maj膮cy nieco lepszych doradc贸w, kt贸rzy mu u艣wiadomili, 偶e na armii ju偶 bardziej oszcz臋dza膰 si臋 nie da. Dlatego przygotowa艂 szeroko zakrojony program uzbrojenia wojska, jednak w praktyce na razie niewiele z tego wynika. Urz臋dowanie Siemoniaka obci膮偶a za to tajemnicza afera wok贸艂 konfliktu dw贸ch genera艂贸w 鈥 wiceministra Waldemara Skrzypczaka i szefa S艂u偶by Kontrwywiadu Wojskowego Janusza Noska, kt贸rzy rok temu stracili stanowiska. W rz膮dzie Ewy Kopacz szef MON zosta艂 wicepremierem, co w naszych czasach jest decyzj膮 kuriozaln膮, ale dobrze wpisuje si臋 w 鈥瀢ojenn膮鈥 propagand臋 strachu, uprawian膮 przez Platform臋 od wielu miesi臋cy. To tak偶e gest pod adresem prezydenta Komorowskiego, kt贸ry zawsze interesowa艂 si臋 armi膮, a Siemoniak podobno jest jego ulubie艅cem.



Ministerstwo Pracy i Polityki Spo艂ecznej

W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz oczywi艣cie utrzyma艂 stanowisko r贸wnie偶 w nowym rz膮dzie, gdy偶 pe艂ni funkcj臋 wiceprezesa PSL, a wielu widzi w nim nawet przysz艂ego nast臋pc臋 Janusza Piechoci艅skiego, do czego predystynuje go nie tylko m艂ody wiek, ale przede wszystkim pochodzenie z najbardziej wp艂ywowej PSL-owskiej 鈥瀌ynastii鈥. Jako minister nie ma si臋 jednak czym pochwali膰, bo ani bezrobocie, ani poziom ub贸stwa jako艣 nie spadaj膮, a kolejne spektakularne 鈥瀝eformy鈥, jak wyd艂u偶enie urlop贸w macierzy艅skich czy likwidacja systemu OFE, propagandowo wykorzysta艂 premier Tusk. Niedo艣wiadczony minister musia艂 za to wzi膮膰 wsp贸艂odpowiedzialno艣膰 za takie pora偶ki tego rz膮du, jak wyd艂u偶enie wieku emerytalnego czy zablokowanie prac Komisji Tr贸jstronnej, gdzie od dawna trwa konflikt rz膮du ze zwi膮zkami zawodowymi.



Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Tym resortem od 7 lat rz膮dzi Marek Sawicki, cho膰 przez pewien czas zast臋powa艂 go w fotelu ministra inny polityk PSL, Stanis艂aw Kalemba. W marcu br. Sawicki triumfalnie powr贸ci艂, bo wcze艣niej uda艂o mu si臋 odsun膮膰 od w艂adzy w stronnictwie Waldemara Pawlaka, kt贸ry latem 2012 r. pozbawi艂 go miejsca w rz膮dzie pod pretekstem ujawnienia 鈥瀟a艣m Serafina鈥. Sawicki jako minister 偶adnych sukces贸w nie odnotowa艂, a niedawne wprowadzenie embarga na eksport owoc贸w i warzyw do Rosji jest jego najwi臋ksz膮 pora偶k膮. Stanowiska jednak nie straci, tak偶e dlatego, 偶e mistrzowsko opanowa艂 sztuk臋 obsadzania sto艂k贸w w agencjach i sp贸艂kach rolnych lud藕mi PSL-u i cz艂onkami ich rodzin, co zreszt膮 w przypadku tej partii jest norm膮 i g艂贸wnym celem jej istnienia.



Ministerstwo Skarbu Pa艅stwa

W rz膮dzie Tuska tym resortem kierowa艂o trzech kolejnych ministr贸w: Aleksander Grad, Miko艂aj Budzanowski, a obecnie W艂odzimierz Karpi艅ski, lider PO na Lubelszczy藕nie. Do niedawna g艂贸wnym zadaniem ministra skarbu by艂a wyprzeda偶 maj膮tku pa艅stwowego (rekordzist膮 pod tym wzgl臋dem by艂 Grad), ale poniewa偶 coraz mniej tego maj膮tku zosta艂o, Karpi艅ski zajmuje si臋 g艂贸wnie zarz膮dzaniem pozosta艂ymi jeszcze w jego gestii sp贸艂kami. A czyni to poprzez obsadzanie stanowisk w zarz膮dach i radach nadzorczych 鈥瀞woimi鈥 lud藕mi 鈥 takimi, jak Igor Ostachowicz, g艂贸wny propagandysta Tuska, kt贸rego w ubieg艂膮 艣rod臋 minister skarbu powo艂a艂 na lukratywn膮 synekur臋 cz艂onka zarz膮du PKN Orlen. G艂贸wnym powodem wej艣cia Karpi艅skiego do rz膮du by艂o jego do艣wiadczenie w bran偶y azotowej (przed laty zasiada艂 w zarz膮dzie zak艂ad贸w w Pu艂awach), co mia艂o zwi膮zek z obron膮 tej bran偶y przed inwazj膮 rosyjskiego kapita艂u. Jednak mimo konsolidacji Grupy Azoty Rosjanie i tak skupuj膮 jej akcje, za艣 resort skarbu niewiele mo偶e na to poradzi膰.



Ministerstwo Sportu i Turystyki

To ministerstwo od pocz膮tku by艂o nieporozumieniem, jednak utrzymywano je ze wzgl臋d贸w presti偶owych (zw艂aszcza w kontek艣cie Euro 2012). Za rz膮d贸w premiera Tuska 鈥 tak przecie偶 lubi膮cego sport 鈥 resort ten sta艂 si臋 鈥瀏or膮cym kartoflem鈥, przerzucanym z r膮k po r膮k. Jego kolejnymi szefami byli: Miros艂aw Drzewiecki, Adam Giersz (obaj to dawni koledzy Tuska z KLD), Joanna Mucha i Andrzej Biernat. O ile nominacja Muchy okaza艂a si臋 kompletn膮 pora偶k膮 ze wzgl臋du na jej ignorancj臋 w sprawach sportu, o tyle Biernat 鈥 jako wieloletni nauczyciel WF-u i pose艂 z do艣wiadczeniem w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu 鈥 niew膮tpliwie jest bardziej kompetentny. Tyle 偶e fotel ministerialny dosta艂 i utrzyma艂 tak偶e w nowym rz膮dzie g艂贸wnie dlatego, 偶e jest 鈥 obok Cezarego Grabarczyka 鈥 liderem tzw. sp贸艂dzielni, czyli tej frakcji w PO, kt贸ra od lat walczy艂a ze Schetyn膮 i podlizywa艂a si臋 Tuskowi.



Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci

W tym resorcie trwa najwi臋ksza karuzela kadrowa. Od pocz膮tku rz膮d贸w PO kierowa艂o nim a偶 pi臋ciu ministr贸w: Zbigniew 膯wi膮kalski, Andrzej Czuma, Krzysztof Kwiatkowski, Jaros艂aw Gowin i Marek Biernacki. Ten ostatni, jako ideowy konserwatysta i cz艂owiek spoza platformianych koterii, nie mia艂 szans na utrzymanie si臋 w rz膮dzie Ewy Kopacz. Zast膮pi艂 go Cezary Grabarczyk, wywodz膮cy si臋 z KLD wyj膮tkowo sprawny gracz wewn膮trzpartyjny, dzi臋ki czemu by艂 ju偶 ministrem infrastruktury i wicemarsza艂kiem Sejmu. Swoje urz臋dowanie rozpocz膮艂 od krytyki poprzednika i jego zast臋pcy, Micha艂a Kr贸likowskiego, kt贸ry od wielu miesi臋cy by艂 obiektem w艣ciek艂ej nagonki ze strony lewicowo-liberalnych medi贸w jako prawnik niewstydz膮cy si臋 swych katolickich przekona艅 (w ubieg艂ym tygodniu Kr贸likowski te偶 odszed艂 z resortu). Grabarczyk b臋dzie musia艂 zmierzy膰 si臋 teraz z przygotowan膮 wcze艣niej 鈥瀝eform膮鈥 s膮downictwa na wz贸r ameryka艅ski, kt贸ra jest szczeg贸lnie niebezpieczna dla os贸b niezamo偶nych, oraz z problemem prokuratury, formalnie niezale偶nej ju偶 od rz膮du, ale faktycznie niepodlegaj膮cej nawet prokuratorowi generalnemu, z kt贸rym zreszt膮 Biernacki ostro walczy艂.



Ministerstwo Spraw Wewn臋trznych

Pierwszym szefem MSWiA w ekipie Tuska by艂 Grzegorz Schetyna, dodatkowo nosz膮cy tytu艂 wicepremiera. Straci艂 to stanowisko po dw贸ch latach, w wyniku 鈥瀉fery hazardowej鈥, a zast膮pi艂 go Jerzy Miller, kt贸ry jednak da艂 si臋 zapami臋ta膰 g艂贸wnie jako szef komisji badaj膮cej przyczyny katastrofy smole艅skiej (dzi艣 jest znowu wojewod膮 ma艂opolskim). Po wyborach w 2011 r. z resortu wy艂膮czono administracj臋, a dodano nadz贸r nad s艂u偶bami specjalnymi i tak膮 w艂adz臋 mieli kolejno Jacek Cichocki i Bart艂omiej Sienkiewicz. Ten ostatni, niegdy艣 wsp贸艂tw贸rca UOP i czo艂owy ideolog Platformy, zapewne nadal by艂by ministrem, gdyby nie 鈥瀉fera ta艣mowa鈥, kt贸rej sta艂 si臋 g艂贸wnym bohaterem. Zast膮pi艂a go przyjaci贸艂ka nowej pani premier, Teresa Piotrowska, bydgoska pos艂anka PO, dawna dzia艂aczka PAX-u i ZChN-u, nie maj膮ca dot膮d nic wsp贸lnego z formacjami mundurowymi. Nic dziwnego, 偶e od razu odebrano jej nadz贸r nad s艂u偶bami specjalnymi, co wskazuje, 偶e Piotrowska b臋dzie w tym rz膮dzie raczej figurantk膮 ni偶 istotnym ministrem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Najwi臋ksz膮 niespodziank膮 ostatnich tygodni sta艂o si臋 odej艣cie z rz膮du Rados艂awa Sikorskiego, kt贸ry by艂 najd艂u偶ej urz臋duj膮cym ministrem spraw zagranicznych w III RP. Sikorski odszed艂 jednak nie dlatego, 偶e Ewa Kopacz nie chcia艂a go mianowa膰 wicepremierem, lecz ze wzgl臋du na 鈥瀉fer臋 ta艣mow膮鈥 i w og贸le kompromitacj臋 jego 鈥瀟witterowej鈥 dyplomacji, opartej na skrajnym egocentryzmie, nieustannej bufonadzie i oczywistej niekompetencji. Promowane przez niego Partnerstwo Wschodnie doprowadzi艂o do wojny domowej na Ukrainie, podlizywanie si臋 Niemcom okaza艂o si臋 艣lep膮 uliczk膮 w kontek艣cie cichych uk艂ad贸w niemiecko-rosyjskich, a relacje z Ameryk膮 najlepiej okre艣li艂 sam Sikorski w nagranej rozmowie z Jackiem Rostowskim. W tym kontek艣cie stanowisko marsza艂ka Sejmu stanowi nie polityczn膮 degradacj臋 鈥 jak to przedstawiaj膮 g艂贸wne media 鈥 lecz niezas艂u偶on膮 nagrod臋 dla skompromitowanego ministra. Grzegorz Schetyna oczywi艣cie nie umie tak biegle m贸wi膰 po angielsku i nie ma 偶ony z Waszyngtonu, ale wcale nie musi by膰 gorszym ministrem od poprzednika, tym bardziej, 偶e nie jest tak infantylny i ma opini臋 cz艂owieka do konkretnych zada艅, a nie takiego, kt贸ry co chwila dzieli si臋 ze 艣wiatem swoimi przemy艣leniami. Zreszt膮 w relacjach z innymi krajami, z Uni膮 i NATO, Schetyna b臋dzie mocno ograniczony przez prezydenta, pani膮 premier i Donalda Tuska w Brukseli, jego rzeczywist膮 w艂adz膮 b臋dzie wi臋c polityka personalna, zw艂aszcza nominacje nowych ambasador贸w, kt贸re w okresie przedwyborczym stanowi膮 艂akomy k膮sek dla rz膮dz膮cych.

Ministerstwo 艢rodowiska

O tym resorcie s艂ycha膰 najmniej, bo te偶 i jego kolejni szefowie nie byli zawodowymi politykami: Maciej Nowicki, Andrzej Kraszewski, Marcin Korolec, a obecnie Maciej Grabowski, ekonomista pochodz膮cy z kr臋gu 鈥瀏da艅skich libera艂贸w鈥 (czyli z matecznika Tuska). Jednak rzeczywista waga tego ministerstwa jest niema艂a 鈥 wystarczy u艣wiadomi膰 sobie, 偶e zajmuje si臋 ono sprawami zwi膮zanymi z pakietem klimatycznym oraz z wydobyciem gazu 艂upkowego. I w艂a艣nie w zwi膮zku z 艂upkami, zw艂aszcza z ich opodatkowaniem, Grabowski przeszed艂 do tego resortu z Ministerstwa Finans贸w, gdzie przez 5 lat by艂 zast臋pc膮 Rostowskiego. Jednak perspektywa 鈥瀝ewolucji 艂upkowej鈥 nad Wis艂膮 coraz bardziej si臋 oddala, w czym niema艂y udzia艂 ma polityka rz膮du PO-PSL.

Ministerstwo Zdrowia

Brak zmian w tym resorcie to najwi臋ksze rozczarowanie w rz膮dzie Ewy Kopacz. Prawdopodobnie jednak nowa premier nie ma zamiaru ponosi膰 osobistej odpowiedzialno艣ci za t臋 najtrudniejsz膮 przecie偶 鈥瀌zia艂k臋鈥, kt贸r膮 ju偶 dobrze pozna艂a, albo po prostu nie ma odpowiednich kandydat贸w. Niewykluczone zreszt膮, 偶e za jaki艣 czas potraktuje Bartosza Ar艂ukowicza jak 鈥瀔oz艂a ofiarnego鈥, gdy wybuchnie kolejny skandal w s艂u偶bie zdrowia. Na razie pozostaje minister, kt贸ry od pocz膮tku swego urz臋dowania niczego w tej dziedzinie nie poprawi艂, a jego s艂awne ju偶 pakiety 鈥瀔olejkowy鈥 i 鈥瀘nkologiczny鈥 maj膮 wy艂膮cznie propagandowy charakter. Na dodatek Ar艂ukowicz jest cz艂owiekiem o wyra藕nie lewicowych przekonaniach (czemu ostatnio zn贸w da艂 wyraz, rezygnuj膮c z formu艂y 鈥濼ak mi dopom贸偶 B贸g鈥 przy zaprzysi臋偶eniu), dlatego b臋dzie usilnie wdra偶a艂 program finansowania in vitro i przepycha艂 w Sejmie przygotowany ostatnio, rz膮dowy projekt ustawy legalizuj膮cej takie zap艂odnienia.

Data: 2014-10-18 05:25:56
Autor: stevep
Odsun膮膰 "sitw臋 gda艅sk膮"!
W dniu .10.2014 o 18:09 Mark Woydak <markwoydak@outlook.com> pisze:




Selekcja negatywna

Do budy parszywy kundlu.


--
stevep
-- -- -
U偶ywam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2014-10-18 09:54:42
Autor: MarkWoydak
Odsun膮膰 "sitw臋 gda艅sk膮"!
Ta GNIDA podpisuj膮ca si臋 "Mark Woydak" z adresem markwoydak@outlook.com
u偶ywaj膮cy czytnika: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:29.0)
Gecko/20100101 Firefox/29.0 SeaMonkey/2.26 to suwalski kundel KANALIA PODSZYWACZ.

MW

U偶ytkownik "Mark Woydak" <markwoydak@outlook.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:m1rev1$905$2dont-email.me...



Selekcja negatywna

W 贸smy rok swoich rz膮d贸w Platforma Obywatelska wchodzi z nowym rz膮dem. A w艂a艣ciwie tylko z nowym premierem i trojgiem ca艂kiem nowych ministr贸w. Ale w tym gabinecie nie ma ju偶 ani jednej osoby, kt贸ra przetrwa艂aby na ministerialnym sto艂ku ca艂y okres rz膮d贸w PO-PSL.

S膮 resorty, w kt贸rych ministrowie zmieniali si臋 wielokrotnie, s膮 te偶 posady bardziej stabilne, co jednak nie ma nic wsp贸lnego z rzeczywistymi kompetencjami czy osi膮gni臋ciami danego ministra, lecz stanowi odzwierciedlenie aktualnych uk艂ad贸w partyjno-towarzyskich. Przyjrzyjmy si臋 bli偶ej temu rz膮dowi, a zobaczymy, 偶e g艂贸wn膮 zasad膮 doboru jego cz艂onk贸w jest selekcja negatywna.

Kancelaria Prezesa Rady Ministr贸w

Przez wi臋ksz膮 cz臋艣膰 rz膮d贸w Donalda Tuska szefem jego kancelarii by艂 Tomasz Arabski, dziennikarz i dzia艂acz katolicki z Gda艅ska. Jego urz臋dowaniu towarzyszy艂y dziwne wydarzenia: organizacja oddzielnych wizyt premiera i prezydenta w Katyniu w kwietniu 2010 r., co zako艅czy艂o si臋 tragedi膮 smole艅sk膮, organizowanie pogrzeb贸w ofiar tej katastrofy, a kilka miesi臋cy wcze艣niej samob贸jstwo dyrektora generalnego kancelarii. Arabski nie poni贸s艂 jednak 偶adnej odpowiedzialno艣ci, a wr臋cz otrzyma艂 nagrod臋 w postaci funkcji ambasadora w Hiszpanii, dok膮d wyjecha艂 wiosn膮 2013 r. Wcze艣niej kandydowa艂 do Sejmu z drugiego miejsca gda艅skiej listy PO, ale nie by艂 w stanie zdoby膰 mandatu. Nast臋pc膮 Arabskiego w kancelarii premiera zosta艂 Jacek Cichocki, bliski wsp贸艂pracownik Bart艂omieja Sienkiewicza z O艣rodka Studi贸w Wschodnich, wywodz膮cy si臋 z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W czasie pierwszej kadencji Tuska by艂 on sekretarzem Kolegium ds. S艂u偶b Specjalnych, a potem ministrem spraw wewn臋trznych, kt贸ry przej膮艂 nadz贸r nad s艂u偶bami. Wszystko wskazuje na to, 偶e ten najbli偶szy wsp贸艂pracownik Tuska i jeden z najlepiej poinformowanych ludzi w rz膮dzie b臋dzie te偶 鈥瀙raw膮 r臋k膮鈥 Ewy Kopacz, kt贸rej wiedza o funkcjonowaniu administracji rz膮dowej jest bardzo ograniczona. W dodatku zosta艂 zn贸w nadzorc膮 s艂u偶b specjalnych, kt贸re nowa premier od razu po odej艣ciu Sienkiewicza 鈥瀢yj臋艂a鈥 z MSW.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Ten resort sztucznie stworzono jesieni膮 2011 r. dla Micha艂a Boniego, kt贸ry wcze艣niej by艂 ministrem bez teki, a zarazem jedn膮 z najbardziej wp艂ywowych postaci w pierwszym rz膮dzie Tuska. Czy jednak po艂膮czenie nadzoru nad wojewodami, stosunkami pa艅stwa z Ko艣cio艂em, poczt膮 i wszystkim, co wi膮偶e si臋 z komputerami i Internetem, to dobry pomys艂? Boni 偶adnymi osi膮gni臋ciami w tym resorcie si臋 nie wykaza艂 i po dw贸ch latach wybra艂 synekur臋 w europarlamencie. Jego nast臋pca, 艣ci膮gni臋ty z Brukseli m艂ody europose艂 Rafa艂 Trzaskowski, chyba nawet nie zd膮偶y艂 nic zrobi膰, bo po 10 miesi膮cach w艂a艣nie zast膮pi艂 go Andrzej Halicki, jeden z najwa偶niejszych 鈥瀞chetynowc贸w鈥, co oznacza, 偶e nowe ministerstwo ostatecznie pad艂o ofiar膮 wewn膮trzpartyjnych targ贸w. Trzaskowski za艣, poniewa偶 powrotu do europarlamentu ju偶 nie ma, zosta艂 sekretarzem stanu ds. europejskich w MSZ, czyli 鈥瀊uforem鈥 pomi臋dzy urz臋duj膮cym w Brukseli Tuskiem a nowym ministrem spraw zagranicznych, kt贸rzy 鈥 jak wiadomo 鈥 od dawna za sob膮 nie przepadaj膮.

Ministerstwo Edukacji Narodowej

To najbardziej 鈥瀔obiecy鈥 resort w rz膮dach PO: najpierw kierowa艂a nim Katarzyna Hall, potem Krystyna Szumilas, a od niemal roku 鈥 Joanna Kluzik-Rostkowska. Ka偶da z tych pa艅 okaza艂a si臋 wielkim nieporozumieniem na czele polskiej o艣wiaty, podobnie jak forsowane przez nie na si艂臋 鈥瀝eformy鈥: obni偶enie wieku szkolnego, zmiany podstawy programowej, darmowy podr臋cznik o wyra藕nym zabarwieniu ideologicznym. Obecna szefowa MEN 鈥瀢s艂awi艂a si臋鈥 tak偶e gro藕bami pod adresem nauczycieli, kt贸rzy zdecydowaliby si臋 podpisa膰 Deklaracj臋 Wiary, czemu zreszt膮 trudno si臋 dziwi膰, skoro jako jedna z trojga ministr贸w w rz膮dzie Ewy Kopacz zrezygnowa艂a przy zaprzysi臋偶eniu z formu艂y 鈥濼ak mi dopom贸偶 B贸g鈥. Nale偶y wi臋c si臋 spodziewa膰, 偶e w resorcie edukacji nadal b臋dzie dominowa膰 kierunek ateistyczno-feministyczny.

Ministerstwo Finans贸w

Przez 6 lat rz膮d贸w PO tym kluczowym resortem kierowa艂 Jacek Rostowski 鈥 ekonomista 艣ci膮gni臋ty z Londynu, gdzie sp臋dzi艂 wi臋kszo艣膰 偶ycia, a Polsk臋 znaj膮cy jedynie jako wsp贸艂tw贸rca 鈥瀙lanu 鈥濨alcerowicza鈥. Przez ostatnie miesi膮ce swego urz臋dowania Rostowski posiada艂 nawet tytu艂 wicepremiera, co jednak nie uchroni艂o go przed dymisj膮, kt贸ra by艂a tyle偶 skutkiem s艂awetnej rozmowy ministra Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belk膮, co rezultatem fatalnej polityki finansowej Rostowskiego, polegaj膮cej na gigantycznym zad艂u偶aniu pa艅stwa i podnoszeniu wszelkich mo偶liwych podatk贸w. Gdy w po艂owie ubieg艂ego roku trzeba by艂o nowelizowa膰 bud偶et, a potem jeszcze likwidowa膰 system OFE, 鈥瀞ztukmistrz z Londynu鈥 musia艂 w ko艅cu odej艣膰. Kandydowa艂 do europarlamentu, lecz nawet pierwsze miejsce na li艣cie nie da艂o mu mandatu, tote偶 pog艂oski o jego mo偶liwym wej艣ciu do rz膮du Ewy Kopacz szybko przeci膮艂 nawet prezydent Komorowski. Nast臋pca Rostowskiego, Mateusz Szczurek, to jeden z najmniej znanych ministr贸w tego rz膮du. Ten m艂ody ekonomista, przez ca艂膮 swoj膮 karier臋 zwi膮zany z holendersk膮 grup膮 finansow膮 ING, wyra藕nie nie ma ambicji politycznych 鈥 nie bryluje w mediach, a w Sejmie wyst膮pi艂 zaledwie kilka razy, referuj膮c ustawy bud偶etowe. Jego zadaniem jest pilnowanie, by rz膮dowi wystarczy艂o pieni臋dzy zar贸wno na bie偶膮ce funkcjonowanie pa艅stwa, jak i na realizacj臋 鈥 skromnych przecie偶 鈥 obietnic wobec emeryt贸w i rodzin wielodzietnych, kt贸re premier Tusk wyg艂osi艂 kilka dni przed wyborem na szefa Rady Europejskiej.

Ministerstwo Gospodarki

To domena kolejnych lider贸w PSL i zarazem wicepremier贸w 鈥 najpierw Waldemara Pawlaka, a od niemal dw贸ch lat Janusza Piechoci艅skiego. Ten ostatni, w przeciwie艅stwie do poprzednika, nale偶y do najbardziej 鈥瀖edialnych鈥 cz艂onk贸w rz膮du: wypowiada si臋 wsz臋dzie i na ka偶dy temat, je藕dzi na wszelkie imprezy, konferencje, targi itd. Z tej hiperaktywno艣ci niewiele jednak wynika, co najlepiej wida膰 na przyk艂adzie g贸rnictwa, kt贸re podlega w艂a艣nie pod resort Piechoci艅skiego. 呕adnej poprawy nie wida膰 te偶 w polityce energetycznej, kt贸rej najbardziej wymownym symbolem by艂a zesz艂oroczna afera wok贸艂 tajnej umowy z Gazpromem w sprawie budowy drugiej nitki gazoci膮gu jamalskiego. Do dzi艣 nie wiadomo, czy PSL-owski wicepremier wiedzia艂 o tej umowie, czy nie mia艂 o niej poj臋cia 鈥 zreszt膮 ka偶da z wersji ewidentnie go kompromituje. Ale posady stracili w贸wczas tylko minister skarbu i szefowa PGNiG, a Piechoci艅ski jak trwa艂 na stanowisku, tak trwa.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Ten resort prze偶ywa艂 w ostatniej dekadzie najwi臋cej zmian organizacyjnych: za rz膮d贸w SLD powo艂ano Ministerstwo Infrastruktury, kt贸re za czas贸w PiS podzielono na trzy odr臋bne (transport, budownictwo i gospodarka morska), a po doj艣ciu do w艂adzy PO zn贸w po艂膮czono w jeden resort infrastruktury, by po 4 latach zmieni膰 jego nazw臋 na Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, za艣 rok temu po艂膮czy膰 je z resortem rozwoju regionalnego w ogromne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Te zmiany mia艂y niew膮tpliwie na celu 鈥瀦acieranie 艣lad贸w鈥 po kolejnych skompromitowanych ministrach: Cezarym Grabarczyku i S艂awomirze Nowaku. Gdy ten ostatni musia艂 opu艣ci膰 rz膮d z powodu swego zami艂owania do drogich zegark贸w, sched臋 po nim przej臋艂a wicepremier El偶bieta Bie艅kowska, kt贸ra dot膮d zajmowa艂a si臋 tylko dzieleniem funduszy z Unii Europejskiej. A teraz, gdy i ona odchodzi do Brukseli, ten gigantyczny resort (zatrudniaj膮cy ostatnio a偶 9 wiceministr贸w, w tym skompromitowanego 鈥瀉fer膮 podkarpack膮鈥 Zbigniewa Rynasiewicza) przypad艂 Marii Wasiak, kole偶ance Ewy Kopacz jeszcze z radomskiej Unii Wolno艣ci. Pani Wasiak przez kilkana艣cie lat zasiada艂a we w艂adzach PKP i jakich艣 szczeg贸lnych sukces贸w nie osi膮gn臋艂a, co oczywi艣cie nie przeszkadza艂o, by pa艅stwowa sp贸艂ka wyp艂aci艂a jej 510 tys. z艂 odprawy.



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jednym z najd艂u偶ej urz臋duj膮cych ministr贸w w rz膮dzie Tuska by艂 Bogdan Zdrojewski, ale i na niego w ko艅cu przyszed艂 czas, gdy po lotniskowej kompromitacji Jacka Protasiewicza musia艂 stan膮膰 na czele dolno艣l膮skiej listy PO w eurowyborach. Oczywi艣cie bez problemu wygra艂 鈥 tak jak zawsze wygrywa艂 w swoim regionie 鈥 ale za to straci艂 resort kultury, kt贸rego by艂 najd艂u偶ej urz臋duj膮cym szefem w ca艂ej historii III RP. Jego nast臋pczyni膮 w czerwcu br. zosta艂a dotychczasowa wiceminister Ma艂gorzata Omilanowska, kt贸ra niew膮tpliwie gwarantuje zachowanie dotychczasowych uk艂ad贸w towarzysko-politycznych w tym resorcie. Chodzi oczywi艣cie o dominacj臋 艣rodowisk lewicowo-liberalnych, kt贸re pod rz膮dami Zdrojewskiego otrzymywa艂y wi臋kszo艣膰 ministerialnych dotacji na wydawnictwa, imprezy itd., a ich przedstawiciele obsadzali dyrektorskie stanowiska w kluczowych instytucjach kultury.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy偶szego

Przez 6 lat tym resortem kierowa艂a Barbara Kudrycka, kt贸ra zdo艂a艂a skutecznie zrazi膰 do siebie wi臋kszo艣膰 艣rodowisk naukowych i akademickich. Forsowa艂a bowiem takie 鈥瀝eformy鈥, jak promowanie wybranych uczelni (tzw. Krajowych Naukowych O艣rodk贸w Wiod膮cych 鈥 KNOW) kosztem pozosta艂ych, uproszczenie zasad habilitacji, radykalne ograniczenie wieloetatowo艣ci pracownik贸w naukowych i mo偶liwo艣ci bezp艂atnego studiowania na dw贸ch kierunkach. Jej nast臋pczyni chyba nie ma ju偶 takich aspiracji, a tak偶e medialno-politycznego temperamentu, wi臋c s艂ycha膰 o niej znacznie mniej. Lena Kolarska-Bobi艅ska jest bowiem jedn膮 z najbardziej wp艂ywowych postaci zakulisowego 鈥瀞alonu鈥 warszawskiego. Rodzinnie wywodzi si臋 ze 艣rodowiska 鈥瀌zieci KPP鈥 (jej ojciec by艂 鈥瀌膮browszczakiem鈥 na wojnie w Hiszpanii), jest 偶on膮 wieloletniego korespondenta brytyjskiego dziennika 鈥濬inancial Times鈥, w czasach PRL bez problemu wyje偶d偶a艂a na zachodnie stypendia, w latach 90. sta艂a na czele rz膮dowego CBOS, a p贸藕niej kierowa艂a Instytutem Spraw Publicznych, za艂o偶onym przez Fundacj臋 Batorego. W tym kontek艣cie nie dziwi fakt, 偶e r贸wnie偶 i ona nie u偶y艂a przy zaprzysi臋偶eniu formu艂y 鈥濼ak mi dopom贸偶 B贸g鈥, co oznacza, 偶e oba resorty zajmuj膮ce si臋 szkolnictwem znajduj膮 si臋 pod kontrol膮 ateistek o liberalno-lewicowych pogl膮dach.



Ministerstwo Obrony Narodowej

Pierwszym szefem tego resortu w rz膮dzie Tuska by艂 Bogdan Klich, kt贸ry w m艂odo艣ci dzia艂a艂 w pacyfistycznym Ruchu 鈥濿olno艣膰 i Pok贸j鈥. Jako minister zrealizowa艂 sztandarowy postulat tej organizacji, znosz膮c pob贸r do wojska i redukuj膮c armi臋 do poziomu kilkakrotnie mniejszego ni偶 w czasach PRL. Jednak to nie za faktyczne rozbrojenie Polski Klich straci艂 stanowisko, lecz z powodu katastrofy smole艅skiej 鈥 jako cywilny zwierzchnik lotnictwa wojskowego. Krakowskiego polityka, kt贸ry jest dzi艣 senatorem PO, zast膮pi艂 Tomasz Siemoniak, wcze艣niej wiceszef MSWiA. To oczywi艣cie taki sam amator w sprawach wojskowych, tyle 偶e maj膮cy nieco lepszych doradc贸w, kt贸rzy mu u艣wiadomili, 偶e na armii ju偶 bardziej oszcz臋dza膰 si臋 nie da. Dlatego przygotowa艂 szeroko zakrojony program uzbrojenia wojska, jednak w praktyce na razie niewiele z tego wynika. Urz臋dowanie Siemoniaka obci膮偶a za to tajemnicza afera wok贸艂 konfliktu dw贸ch genera艂贸w 鈥 wiceministra Waldemara Skrzypczaka i szefa S艂u偶by Kontrwywiadu Wojskowego Janusza Noska, kt贸rzy rok temu stracili stanowiska. W rz膮dzie Ewy Kopacz szef MON zosta艂 wicepremierem, co w naszych czasach jest decyzj膮 kuriozaln膮, ale dobrze wpisuje si臋 w 鈥瀢ojenn膮鈥 propagand臋 strachu, uprawian膮 przez Platform臋 od wielu miesi臋cy. To tak偶e gest pod adresem prezydenta Komorowskiego, kt贸ry zawsze interesowa艂 si臋 armi膮, a Siemoniak podobno jest jego ulubie艅cem.



Ministerstwo Pracy i Polityki Spo艂ecznej

W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz oczywi艣cie utrzyma艂 stanowisko r贸wnie偶 w nowym rz膮dzie, gdy偶 pe艂ni funkcj臋 wiceprezesa PSL, a wielu widzi w nim nawet przysz艂ego nast臋pc臋 Janusza Piechoci艅skiego, do czego predystynuje go nie tylko m艂ody wiek, ale przede wszystkim pochodzenie z najbardziej wp艂ywowej PSL-owskiej 鈥瀌ynastii鈥. Jako minister nie ma si臋 jednak czym pochwali膰, bo ani bezrobocie, ani poziom ub贸stwa jako艣 nie spadaj膮, a kolejne spektakularne 鈥瀝eformy鈥, jak wyd艂u偶enie urlop贸w macierzy艅skich czy likwidacja systemu OFE, propagandowo wykorzysta艂 premier Tusk. Niedo艣wiadczony minister musia艂 za to wzi膮膰 wsp贸艂odpowiedzialno艣膰 za takie pora偶ki tego rz膮du, jak wyd艂u偶enie wieku emerytalnego czy zablokowanie prac Komisji Tr贸jstronnej, gdzie od dawna trwa konflikt rz膮du ze zwi膮zkami zawodowymi.



Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Tym resortem od 7 lat rz膮dzi Marek Sawicki, cho膰 przez pewien czas zast臋powa艂 go w fotelu ministra inny polityk PSL, Stanis艂aw Kalemba. W marcu br. Sawicki triumfalnie powr贸ci艂, bo wcze艣niej uda艂o mu si臋 odsun膮膰 od w艂adzy w stronnictwie Waldemara Pawlaka, kt贸ry latem 2012 r. pozbawi艂 go miejsca w rz膮dzie pod pretekstem ujawnienia 鈥瀟a艣m Serafina鈥. Sawicki jako minister 偶adnych sukces贸w nie odnotowa艂, a niedawne wprowadzenie embarga na eksport owoc贸w i warzyw do Rosji jest jego najwi臋ksz膮 pora偶k膮. Stanowiska jednak nie straci, tak偶e dlatego, 偶e mistrzowsko opanowa艂 sztuk臋 obsadzania sto艂k贸w w agencjach i sp贸艂kach rolnych lud藕mi PSL-u i cz艂onkami ich rodzin, co zreszt膮 w przypadku tej partii jest norm膮 i g艂贸wnym celem jej istnienia.



Ministerstwo Skarbu Pa艅stwa

W rz膮dzie Tuska tym resortem kierowa艂o trzech kolejnych ministr贸w: Aleksander Grad, Miko艂aj Budzanowski, a obecnie W艂odzimierz Karpi艅ski, lider PO na Lubelszczy藕nie. Do niedawna g艂贸wnym zadaniem ministra skarbu by艂a wyprzeda偶 maj膮tku pa艅stwowego (rekordzist膮 pod tym wzgl臋dem by艂 Grad), ale poniewa偶 coraz mniej tego maj膮tku zosta艂o, Karpi艅ski zajmuje si臋 g艂贸wnie zarz膮dzaniem pozosta艂ymi jeszcze w jego gestii sp贸艂kami. A czyni to poprzez obsadzanie stanowisk w zarz膮dach i radach nadzorczych 鈥瀞woimi鈥 lud藕mi 鈥 takimi, jak Igor Ostachowicz, g艂贸wny propagandysta Tuska, kt贸rego w ubieg艂膮 艣rod臋 minister skarbu powo艂a艂 na lukratywn膮 synekur臋 cz艂onka zarz膮du PKN Orlen. G艂贸wnym powodem wej艣cia Karpi艅skiego do rz膮du by艂o jego do艣wiadczenie w bran偶y azotowej (przed laty zasiada艂 w zarz膮dzie zak艂ad贸w w Pu艂awach), co mia艂o zwi膮zek z obron膮 tej bran偶y przed inwazj膮 rosyjskiego kapita艂u. Jednak mimo konsolidacji Grupy Azoty Rosjanie i tak skupuj膮 jej akcje, za艣 resort skarbu niewiele mo偶e na to poradzi膰.



Ministerstwo Sportu i Turystyki

To ministerstwo od pocz膮tku by艂o nieporozumieniem, jednak utrzymywano je ze wzgl臋d贸w presti偶owych (zw艂aszcza w kontek艣cie Euro 2012). Za rz膮d贸w premiera Tuska 鈥 tak przecie偶 lubi膮cego sport 鈥 resort ten sta艂 si臋 鈥瀏or膮cym kartoflem鈥, przerzucanym z r膮k po r膮k. Jego kolejnymi szefami byli: Miros艂aw Drzewiecki, Adam Giersz (obaj to dawni koledzy Tuska z KLD), Joanna Mucha i Andrzej Biernat. O ile nominacja Muchy okaza艂a si臋 kompletn膮 pora偶k膮 ze wzgl臋du na jej ignorancj臋 w sprawach sportu, o tyle Biernat 鈥 jako wieloletni nauczyciel WF-u i pose艂 z do艣wiadczeniem w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu 鈥 niew膮tpliwie jest bardziej kompetentny. Tyle 偶e fotel ministerialny dosta艂 i utrzyma艂 tak偶e w nowym rz膮dzie g艂贸wnie dlatego, 偶e jest 鈥 obok Cezarego Grabarczyka 鈥 liderem tzw. sp贸艂dzielni, czyli tej frakcji w PO, kt贸ra od lat walczy艂a ze Schetyn膮 i podlizywa艂a si臋 Tuskowi.



Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci

W tym resorcie trwa najwi臋ksza karuzela kadrowa. Od pocz膮tku rz膮d贸w PO kierowa艂o nim a偶 pi臋ciu ministr贸w: Zbigniew 膯wi膮kalski, Andrzej Czuma, Krzysztof Kwiatkowski, Jaros艂aw Gowin i Marek Biernacki. Ten ostatni, jako ideowy konserwatysta i cz艂owiek spoza platformianych koterii, nie mia艂 szans na utrzymanie si臋 w rz膮dzie Ewy Kopacz. Zast膮pi艂 go Cezary Grabarczyk, wywodz膮cy si臋 z KLD wyj膮tkowo sprawny gracz wewn膮trzpartyjny, dzi臋ki czemu by艂 ju偶 ministrem infrastruktury i wicemarsza艂kiem Sejmu. Swoje urz臋dowanie rozpocz膮艂 od krytyki poprzednika i jego zast臋pcy, Micha艂a Kr贸likowskiego, kt贸ry od wielu miesi臋cy by艂 obiektem w艣ciek艂ej nagonki ze strony lewicowo-liberalnych medi贸w jako prawnik niewstydz膮cy si臋 swych katolickich przekona艅 (w ubieg艂ym tygodniu Kr贸likowski te偶 odszed艂 z resortu). Grabarczyk b臋dzie musia艂 zmierzy膰 si臋 teraz z przygotowan膮 wcze艣niej 鈥瀝eform膮鈥 s膮downictwa na wz贸r ameryka艅ski, kt贸ra jest szczeg贸lnie niebezpieczna dla os贸b niezamo偶nych, oraz z problemem prokuratury, formalnie niezale偶nej ju偶 od rz膮du, ale faktycznie niepodlegaj膮cej nawet prokuratorowi generalnemu, z kt贸rym zreszt膮 Biernacki ostro walczy艂.



Ministerstwo Spraw Wewn臋trznych

Pierwszym szefem MSWiA w ekipie Tuska by艂 Grzegorz Schetyna, dodatkowo nosz膮cy tytu艂 wicepremiera. Straci艂 to stanowisko po dw贸ch latach, w wyniku 鈥瀉fery hazardowej鈥, a zast膮pi艂 go Jerzy Miller, kt贸ry jednak da艂 si臋 zapami臋ta膰 g艂贸wnie jako szef komisji badaj膮cej przyczyny katastrofy smole艅skiej (dzi艣 jest znowu wojewod膮 ma艂opolskim). Po wyborach w 2011 r. z resortu wy艂膮czono administracj臋, a dodano nadz贸r nad s艂u偶bami specjalnymi i tak膮 w艂adz臋 mieli kolejno Jacek Cichocki i Bart艂omiej Sienkiewicz. Ten ostatni, niegdy艣 wsp贸艂tw贸rca UOP i czo艂owy ideolog Platformy, zapewne nadal by艂by ministrem, gdyby nie 鈥瀉fera ta艣mowa鈥, kt贸rej sta艂 si臋 g艂贸wnym bohaterem. Zast膮pi艂a go przyjaci贸艂ka nowej pani premier, Teresa Piotrowska, bydgoska pos艂anka PO, dawna dzia艂aczka PAX-u i ZChN-u, nie maj膮ca dot膮d nic wsp贸lnego z formacjami mundurowymi. Nic dziwnego, 偶e od razu odebrano jej nadz贸r nad s艂u偶bami specjalnymi, co wskazuje, 偶e Piotrowska b臋dzie w tym rz膮dzie raczej figurantk膮 ni偶 istotnym ministrem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Najwi臋ksz膮 niespodziank膮 ostatnich tygodni sta艂o si臋 odej艣cie z rz膮du Rados艂awa Sikorskiego, kt贸ry by艂 najd艂u偶ej urz臋duj膮cym ministrem spraw zagranicznych w III RP. Sikorski odszed艂 jednak nie dlatego, 偶e Ewa Kopacz nie chcia艂a go mianowa膰 wicepremierem, lecz ze wzgl臋du na 鈥瀉fer臋 ta艣mow膮鈥 i w og贸le kompromitacj臋 jego 鈥瀟witterowej鈥 dyplomacji, opartej na skrajnym egocentryzmie, nieustannej bufonadzie i oczywistej niekompetencji. Promowane przez niego Partnerstwo Wschodnie doprowadzi艂o do wojny domowej na Ukrainie, podlizywanie si臋 Niemcom okaza艂o si臋 艣lep膮 uliczk膮 w kontek艣cie cichych uk艂ad贸w niemiecko-rosyjskich, a relacje z Ameryk膮 najlepiej okre艣li艂 sam Sikorski w nagranej rozmowie z Jackiem Rostowskim. W tym kontek艣cie stanowisko marsza艂ka Sejmu stanowi nie polityczn膮 degradacj臋 鈥 jak to przedstawiaj膮 g艂贸wne media 鈥 lecz niezas艂u偶on膮 nagrod臋 dla skompromitowanego ministra. Grzegorz Schetyna oczywi艣cie nie umie tak biegle m贸wi膰 po angielsku i nie ma 偶ony z Waszyngtonu, ale wcale nie musi by膰 gorszym ministrem od poprzednika, tym bardziej, 偶e nie jest tak infantylny i ma opini臋 cz艂owieka do konkretnych zada艅, a nie takiego, kt贸ry co chwila dzieli si臋 ze 艣wiatem swoimi przemy艣leniami. Zreszt膮 w relacjach z innymi krajami, z Uni膮 i NATO, Schetyna b臋dzie mocno ograniczony przez prezydenta, pani膮 premier i Donalda Tuska w Brukseli, jego rzeczywist膮 w艂adz膮 b臋dzie wi臋c polityka personalna, zw艂aszcza nominacje nowych ambasador贸w, kt贸re w okresie przedwyborczym stanowi膮 艂akomy k膮sek dla rz膮dz膮cych.

Ministerstwo 艢rodowiska

O tym resorcie s艂ycha膰 najmniej, bo te偶 i jego kolejni szefowie nie byli zawodowymi politykami: Maciej Nowicki, Andrzej Kraszewski, Marcin Korolec, a obecnie Maciej Grabowski, ekonomista pochodz膮cy z kr臋gu 鈥瀏da艅skich libera艂贸w鈥 (czyli z matecznika Tuska). Jednak rzeczywista waga tego ministerstwa jest niema艂a 鈥 wystarczy u艣wiadomi膰 sobie, 偶e zajmuje si臋 ono sprawami zwi膮zanymi z pakietem klimatycznym oraz z wydobyciem gazu 艂upkowego. I w艂a艣nie w zwi膮zku z 艂upkami, zw艂aszcza z ich opodatkowaniem, Grabowski przeszed艂 do tego resortu z Ministerstwa Finans贸w, gdzie przez 5 lat by艂 zast臋pc膮 Rostowskiego. Jednak perspektywa 鈥瀝ewolucji 艂upkowej鈥 nad Wis艂膮 coraz bardziej si臋 oddala, w czym niema艂y udzia艂 ma polityka rz膮du PO-PSL.

Ministerstwo Zdrowia

Brak zmian w tym resorcie to najwi臋ksze rozczarowanie w rz膮dzie Ewy Kopacz. Prawdopodobnie jednak nowa premier nie ma zamiaru ponosi膰 osobistej odpowiedzialno艣ci za t臋 najtrudniejsz膮 przecie偶 鈥瀌zia艂k臋鈥, kt贸r膮 ju偶 dobrze pozna艂a, albo po prostu nie ma odpowiednich kandydat贸w. Niewykluczone zreszt膮, 偶e za jaki艣 czas potraktuje Bartosza Ar艂ukowicza jak 鈥瀔oz艂a ofiarnego鈥, gdy wybuchnie kolejny skandal w s艂u偶bie zdrowia. Na razie pozostaje minister, kt贸ry od pocz膮tku swego urz臋dowania niczego w tej dziedzinie nie poprawi艂, a jego s艂awne ju偶 pakiety 鈥瀔olejkowy鈥 i 鈥瀘nkologiczny鈥 maj膮 wy艂膮cznie propagandowy charakter. Na dodatek Ar艂ukowicz jest cz艂owiekiem o wyra藕nie lewicowych przekonaniach (czemu ostatnio zn贸w da艂 wyraz, rezygnuj膮c z formu艂y 鈥濼ak mi dopom贸偶 B贸g鈥 przy zaprzysi臋偶eniu), dlatego b臋dzie usilnie wdra偶a艂 program finansowania in vitro i przepycha艂 w Sejmie przygotowany ostatnio, rz膮dowy projekt ustawy legalizuj膮cej takie zap艂odnienia.





Odsun膮膰 "sitw臋 gda艅sk膮"!

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona