Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   P艂k Szel膮g przekonywa艂

P艂k Szel膮g przekonywa艂

Data: 2012-11-02 17:30:02
Autor: Przemys艂aw W
P艂k Szel膮g przekonywa艂


JAKIMI DETEKTORAMI POS艁UGIWALI SI臉 POLSCY BIEGLI? Bo je偶eli takimi, jak wynika to z opisu prokuratury, to MUSIELI pozna膰 nazwy substanacji

Wr贸膰my jeszcze do konferencji prasowej pu艂kownika Ireneusza Szel膮ga z naczelnej prokuratury wojskowej. Konferencji, kt贸ra by艂a odpowiedzi膮 na publikacj臋 "Rzeczpospolitej" pt. "Trotyl na wraku tupolewa".

P艂k Szel膮g przekonywa艂:

     Nie jest prawd膮, 偶e w wyniku przeprowadzonych czynno艣ci i bada艅 stwierdzono, 偶e na pr贸bkach zar贸wno z wn臋trza samolotu, jak i poszycia skrzyd艂a znajduj膮 si臋 艣lady trotylu, jak i nitrogliceryny. Nie stwierdzono r贸wnie偶 takich substancji na centrop艂acie samolotu, w miejscu 艂膮czenia kad艂uba ze skrzyd艂em - m贸wi艂 p艂k Szel膮g.

I zapewnia艂, 偶e urz膮dzenia wykry艂y jedynie 鈥瀋z膮stki wysokoenergetyczne鈥, a nie konkretne 艣rodki wybuchowe:

     Urz膮dzenia wykorzystywane s膮 tylko do wst臋pnych, szybkich test贸w przesiewowych, wskazuj膮cych co najwy偶ej na mo偶liwo艣膰 wyst膮pienia zwi膮zk贸w chemicznych mog膮cych by膰 materia艂em wysokoenergetycznym. Urz膮dzenie wskazywa艂o bieg艂ym, 偶e badany element powinien by膰 zabezpieczony i poddany szczeg贸艂owym, profesjonalnym badaniom w laboratorium.

Zdaniem p艂ka Szel膮ga, dopiero badania laboratoryjne b臋d膮 mog艂y by膰 podstaw膮 do twierdzenia o istnieniu b膮d藕 nieistnieniu 艣lad贸w materia艂贸w wybuchowych. Jak stwierdzi艂, dzi艣 takie wnioski  mo偶e "wyci膮ga膰 jedynie laik, osoba niemaj膮ca elementarnej wiedzy na temat tego rodzaju bada艅".

Czy rzeczywi艣cie?

Przypomnijmy, 偶e do Smole艅ska pojechali wraz z prokuratorami biegli pirotechnicy z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego oraz Centralnego Biura 艢ledczego, z nowoczesnym sprz臋tem. Jakim konkretnie? Z wypowiedzi p艂ka Szel膮ga wynika, 偶e u偶yto spektrometru mobilno艣ci jon贸w, zwanego IMS (Ion Mobility Technology).

P艂k Szel膮g przekonuje, 偶e te detektory wskaza艂y jedynie pr贸bki do dalszych bada艅 (w sumie a偶 700 pr贸bek).

Czy mog艂y wskaza膰 jedynie pr贸bki, bez nazwy substancji?

Oto opis jednego z takich detektor贸w technologi IMS:

Przeno艣ny detektor materia艂贸w wybuchowych PED-8800 Pro

     PED-8800 Pro to urz膮dzenie najnowszej generacji, kt贸re s艂u偶y do wykrywania materia艂贸w wybuchowych r贸偶nego rodzaju. Dzia艂anie detektora opiera si臋 o technologi臋 IMS (Ion Mobility Technology), kt贸ra polega na badaniu pr臋dko艣ci jon贸w w jednorodnym polu elektrycznym. Metoda wykrywania zosta艂a udoskonalona o analiz臋 sygna艂贸w w oparciu o transformacj臋 Hadamarda, co spowodowa艂o znaczne polepszenie stosunku sygna艂u do szumu bez utraty rozdzielczo艣ci. Dzi臋ki temu uda艂o si臋 zredukowa膰 poziom fa艂szywych alarm贸w do zaledwie 1%.

     W trosce o bezpiecze艅stwo operatora i jego kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. pr贸bka testowa jest pobierana za pomoc膮 specjalnego d艂ugopisu.

     Detektor PED-8800 Pro wyposa偶ony zosta艂 w kolorowy wy艣wietlacz, wskazuj膮cy nazw臋 rozpoznanego materia艂u wybuchowego. W pami臋ci urz膮dzenia znajduje si臋 pojemna baza danych na 5000 wpis贸w, kt贸ra mo偶e by膰 uaktualniana o nowe substancje, co zwi臋ksza mo偶liwo艣ci detekcji. Detektor wsp贸艂pracuje z komputerem po pod艂膮czeniu go przez interfejs USB lub Ethernet.

     Wykrywacz zasilany jest z w akumulator贸w o du偶ej pojemno艣ci, w zestawie znajduje si臋 por臋czna 艂adowarka.

     Jest to idealne rozwi膮zanie dla s艂u偶b zajmuj膮cych si臋 bezpiecze艅stwem i nadaje si臋 do zastosowania na lotniskach, przej艣ciach granicznych oraz w innych miejscach, gdzie istnieje ryzyko niebezpiecze艅stw zwi膮zanych z zamachami terrorystycznymi.

Z naszych informacji wynika, 偶e tego typu detektory WSKAZUJ膭 TYLKO NAZW臉 substancji. Nie wskazuj膮 "na mo偶liwo艣膰 wyst膮pienia zwi膮zk贸w chemicznych mog膮cych by膰 materia艂em wysokoenergetycznym", jak twierdzi p艂k Szel膮g.

Innymi s艂owy, kluczowe pytanie brzmi:

JAKIMI DETEKTORAMI POS艁UGIWALI SI臉 POLSCY BIEGLI?

Je偶eli systemu IMS, je偶eli rzeczywi艣cie "najnowocze艣niejszym sprz臋tem", to biegli musieli uzyska膰 NAZWY SUBSTANCJI.

Dodajmy: to s膮 detektory o bardzo ma艂ym marginesie b艂臋du- wg. specyfikacji producenta poni偶ej 1proc.

P艂k Szel膮g twierdzi r贸wnie偶, 偶e urz膮dzenia wykorzystywane w Smole艅sku mog膮 w taki sam spos贸b sygnalizowa膰 obecno艣膰 materia艂u wybuchowego, jak i innych zwi膮zk贸w np. pestycyd贸w, rozpuszczalnik贸w i kosmetyk贸w. Doda艂, 偶e wielokrotnie sygnalizowa艂y one mo偶liwo艣膰 wyst膮pienia zwi膮zk贸w chemicznych o budowie podobnej do materia艂贸w wysokoenergetycznych; reagowa艂y np. na namiot wykonany z PCW.

Czy rzeczywi艣cie?

Naukowcy chemicy poproszeni  przez nas o odpowied藕, informuj膮:

     Wszystkie nitrotolueny maj膮 ruchliwo艣ci z przedzia艂u 1.5 - 1.8, RDX: 1.4-1.5, NG i EGDN: 1.3-1.7 i w okolicy 2.5 dla niekt贸rych warunk贸w pomiarowych , HMX, PETN, i tetryl: 1.1- 聙聯 1.4, i tylko NH4NO3 ma 2.53. Generalnie materia艂y te (poza paroma wyj膮tkami wynikaj膮cymi z warunk贸w pomiarowych) maj膮 niskie ruchliwo艣ci, poniewa偶 ich cz膮steczki s膮 rozbudowane przestrzennie.

     Z kolei powszechnie stosowane tworzywa sztuczne: ABS, Nylon, PU oraz wymieniony przez Szel膮ga PVC maj膮 znacznie wi臋ksze ruchliwo艣ci. Wprawdzie niekt贸re piki z wymienionych tworzyw mog膮 przekrywa膰 si臋 z tymi dla NG i EGDN, ale przy zmienionych warunkach pomiarowych bez trudu mo偶na je w spos贸b pewny rozr贸偶ni膰.

     Z mieszaniny alkoholi bardzo prosto mo偶na wyodr臋bni膰 sk艂adniki o zbli偶onych do siebie ruchliwo艣ciach - metoda IMS rozr贸偶nia bez problemu substancje r贸偶ni膮ce si臋 ruchliwo艣ci膮 o mniej ni偶 0.1 na poziomie 1.8. Nie ma zatem mo偶liwo艣ci, aby przy pomocy tej techniki nie rozr贸偶ni膰 TNT (1.4-1.8) od PVC (2.35-2.80).

Wiemy, 偶e pr贸bki pozosta艂y w Moskwie. Tym samym wyniki badania, na kt贸re p艂k Szel膮g ka偶e nam czeka膰 p贸艂 roku, b臋d膮 niewiarygodne. A wi臋c jedyne wiarygodne wyniki to te, kt贸re biegli uzyskali w Smole艅sku.

PS. R贸wnie偶 w telewizyjnych "Wiadomo艣ciach" pokazano taki w艂a艣nie przeno艣ny detektor, informuj膮c jednocze艣nie:

     Urz膮dzenie, jak twierdz膮 specjali艣ci jest nieomylne, na co dzie艅 takich u偶ywa brytyjski Scotland Yard. Mieli je tak偶e nasi specjali艣ci badaj膮cy ostatnio szcz膮tku tupolewa w Smole艅sku"

Co istotne, z prezentacji wynika艂o, 偶e aparat ten po zbadaniu powierzchni pokazuje na wy艣wietlaczu poziom aktywno艣ci pirotechnicznej pod艂o偶a, oraz okre艣la 艣rodek jaki si臋 na nim znajduje.


--


"G艂贸wn膮 motywacj膮 mojej aktywno艣ci publicznej by艂a potrzeba w艂adzy
i 偶膮dza popularno艣ci. Ta druga by艂a nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej pr贸偶ny, ni偶 spragniony w艂adzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15鈥16 pa藕dziernika 2005

P艂k Szel膮g przekonywa艂

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona