Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   PKP-Ustawa i co dalej?

PKP-Ustawa i co dalej?

Data: 2010-07-10 12:08:05
Autor: wombi
PKP-Ustawa i co dalej?
W dniu 2010-07-08 11:07, Palik pisze:
Ustawa z 2000 r m贸wi,偶e PKP ma obowi膮zek sprzeda膰 mieszkanie zak艂adowe,

  Wyrok S膮du Najwy偶szego - Izba Cywilna z dnia 23 listopada 2005 r. II CK 248/2005

S臋dzia SN: Stanis艂aw D膮browski (przewodnicz膮cy).
S臋dziowie SN: Bronis艂aw Czech, Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca).

S膮d Najwy偶szy w sprawie z pow贸dztwa Danuty D. przeciwko Polskim Kolejom Pa艅stwowym - Sp贸艂ce Akcyjnej Centrali Zak艂adu Gospodarki Mieszkaniowej w P. o zobowi膮zanie do z艂o偶enia o艣wiadczenia woli, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 23 listopada 2005 r., kasacji pow贸dki od wyroku S膮du Apelacyjnego w P. z dnia 28 pa藕dziernika 2004 r. (...)
oddala kasacj臋 i nie obci膮偶a pow贸dki kosztami post臋powania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 marca 2004 r. S膮d Okr臋gowy w P. uwzgl臋dni艂 pow贸dztwo Danuty D. przeciwko Polskim Kolejom Pa艅stwowym S.A. Centrali Zak艂adu Gospodarki Mieszkaniowej w P. o nakazanie pozwanemu z艂o偶enia o艣wiadczenia woli o przeniesieniu na pow贸dk臋 w艂asno艣ci dzia艂ki gruntu w O. przy ul. C. 10, zabudowanej parterowym budynkiem mieszkalnym bli偶ej opisanym w wyroku.

S膮d Okr臋gowy ustali艂, 偶e pow贸dka wraz z rodzicami i rodze艅stwem od 1960 r. mieszka艂a w przedmiotowej nieruchomo艣ci nale偶膮cej do P.K.P. S.A, kt贸re s膮 u偶ytkownikiem wieczystym gruntu i w艂a艣cicielem budynku. Od dnia 1 lipca 1968 r. ojca pow贸dki, kt贸ry by艂 pracownikiem P.K.P., 艂膮czy艂a z pracodawc膮 umowa najmu lokalu mieszkalnego stanowi膮cego budynek na tej nieruchomo艣ci. Pow贸dka, mimo zawarcia zwi膮zku ma艂偶e艅skiego, mieszka艂a w spornym lokalu z rodzicami, a po ich 艣mierci z bratem, a jej m膮偶 i c贸rka zajmowali inny lokal mieszkalny. Po 艣mierci brata w 2001 r. pow贸dka nadal mieszka艂a w przedmiotowej nieruchomo艣ci. W dniu 16 kwietnia 2002 r. zwr贸ci艂a si臋 do strony pozwanej o sprzedanie jej budynku wraz z dzia艂k膮 gruntu. Strona pozwana odm贸wi艂a, wzywaj膮c j膮 do opuszczenia budynku.

W tak ustalonym stanie faktycznym S膮d Okr臋gowy uzna艂, 偶e pow贸dka na podstawie art. 691 搂 1 i 2 k.c. wst膮pi艂a w stosunek najmu przedmiotowego lokalu a na podstawie art. 41- 44 ustawy z dnia 8 wrze艣nia 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsi臋biorstwa pa艅stwowego 鈥濸olskie Koleje Pa艅stwowe鈥 (Dz. U. 2000 r. Nr 84 poz. 948 ze zm., powo艂ywanej dalej jako 鈥瀠stawa o komercjalizacji P.K.P.鈥), w zwi膮zku z art. 66 k.c. i art. 70 k.c. przys艂uguje jej prawo kupna tego lokalu wraz z dzia艂k膮 gruntu oraz roszczenie do strony pozwanej o realizacj臋 tego prawa.

W wyniku apelacji strony pozwanej, S膮d Apelacyjny w P. zaskar偶onym wyrokiem z dnia 28 pa藕dziernika 2004 r. zmieni艂 wyrok S膮du pierwszej instancji i oddali艂 pow贸dztwo.

S膮d odwo艂awczy stwierdzi艂, 偶e przepisy art. 41-44 ustawy z 8 wrze艣nia 2000 r. o komercjalizacji P.K.P., przewiduj膮ce okre艣lony tryb sprzeda偶y lokali przez P.K.P. i przyznaj膮ce pierwsze艅stwo ich nabycia mi臋dzy innymi najemcom, nie nak艂adaj膮 na P.K.P. obowi膮zku sprzeda偶y konkretnego lokalu jego najemcy ani nie przyznaj膮 najemcy roszczenia o zawarcie umowy sprzeda偶y. W rozpoznawanej sprawie ponadto bezsporne jest, 偶e strona pozwana w og贸le nie przeznaczy艂a do sprzeda偶y przedmiotowego lokalu ani nie wszcz臋艂a trybu sprzeda偶y okre艣lonego w art. 43 ustawy o komercjalizacji P.K.P., a zatem brak podstaw do uwzgl臋dnienia 偶膮dania pow贸dki.

W kasacji od powy偶szego wyroku opartej na obu podstawach przewidzianych w art. 393[1] k.p.c., pow贸dka w ramach pierwszej podstawy zarzuci艂a naruszenie art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c. w zwi膮zku z art. 44 ust. 1 i art. 42 ust. 1 pkt 1-3, w zwi膮zku z art. 81 ust. 1 ustawy o komercjalizacji P.K.P. przez b艂臋dn膮 wyk艂adni臋 i niew艂a艣ciwe zastosowanie i w wyniku tego przyj臋cie, 偶e pow贸dce nie przys艂uguje roszczenie o nabycie przedmiotowego lokalu oraz naruszenie art. 43 tej ustawy przez przyj臋cie jako bezspornej okoliczno艣ci nie zastosowania przewidzianego w nim trybu w sprawie. W ramach drugiej podstawy zarzuci艂a naruszenie art. 378 搂 1 k.p.c. w zwi膮zku z art. 382 i art. 386 搂 1 i 4 k.p.c. oraz art. 233 搂 1 k.p.c. w zwi膮zku z art. 391 k.p.c. przez brak kontroli instancyjnej w odniesieniu do ustalenia, 偶e pozwany nie zamierza艂 sprzeda膰 spornego lokalu i nie wszcz膮艂 trybu jego sprzeda偶y okre艣lonego w art. 43 ustawy o komercjalizacji P.K.P.

Rozpoznaj膮c kasacj臋, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy - kodeks post臋powania cywilnego oraz ustawy - prawo o ustroju s膮d贸w powszechnych (Dz. U. 2005 r. Nr 13 poz. 98), na podstawie przepis贸w kodeksu post臋powania cywilnego w brzmieniu obowi膮zuj膮cym przed wej艣ciem w 偶ycie tej ustawy, S膮d Najwy偶szy zwa偶y艂, co nast臋puje:

Przepisy art. 41-47a oraz art. 81 ustawy o komercjalizacji P.K.P. przewiduj膮 mo偶liwo艣膰 wyodr臋bniania i sprzeda偶y przez P.K.P. nale偶膮cych do nich lokali mieszkalnych oraz ustanawiaj膮 tryb takiej sprzeda偶y i okre艣laj膮 skutki nie sprzedania lokali, z powodu braku nabywc贸w.

Zgodnie z art. 41 ustawy P.K.P. prowadzi dzia艂alno艣膰 w zakresie ustanawiania odr臋bnej w艂asno艣ci lokali i sprzeda偶y samodzielnych lokali mieszkalnych a tryb sprzeda偶y okre艣la art. 43 stanowi膮c, 偶e o przeznaczeniu do sprzeda偶y lokali P.K.P. zawiadamia na pi艣mie osoby, o kt贸rych mowa w art. 42, to jest te, kt贸rym przys艂uguje prawo nabycia lokalu (mi臋dzy innymi najemcy i osoby, kt贸re po 艣mierci najemcy wst膮pi艂y w stosunek najmu). W zawiadomieniu takim powinna by膰 okre艣lona cena lokalu, warto艣膰 prawa do gruntu, przewidziany termin zawarcia umowy oraz skutki niez艂o偶enia o艣wiadczenia przez uprawnionego o zamiarze nabycia lokalu. Uprawniony powinien w terminie sze艣ciu miesi臋cy z艂o偶y膰 pisemne o艣wiadczenie o zamiarze nabycia lokalu. Ponadto P.K.P. ma obowi膮zek podania do publicznej wiadomo艣ci, w spos贸b zwyczajowo przyj臋ty, wykazu lokali przeznaczonych do sprzeda偶y i wywiesi膰 taki wykaz w siedzibie w艂a艣ciwej jednostki organizacyjnej (art. 43 ust. 5). Stosownie do art. 44 ustawy, P.K.P. dokonuje sprzeda偶y lokali w drodze umowy, na wniosek osoby, o kt贸rej mowa w art. 42. W przepisie art. 42 ust. 4 ustawy przyznano osobom wymienionym w art. 42 ust. 1, prawo pierwsze艅stwa w nabyciu lokali, w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomo艣ciami, na zasadach preferencyjnych, przewidzianych w ustawie o komercjalizacji P.K.P. Lokale niesprzedane z powodu niez艂o偶enia pisemnych o艣wiadcze艅 woli w trybie art. 43 przez osoby uprawnione do nabycia lokali, P.K.P. przekazuje gminom w okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2006 r., a w warunkach okre艣lonych w art. 81 ust. 2 P.K.P. przys艂uguje wobec gminy roszczenie o zawarcie umowy przekazania nieruchomo艣ci.

Z regulacji powy偶szej wynika, 偶e ustawodawca wprowadzi艂 okre艣lony tryb sprzeda偶y przez P.K.P. nale偶膮cych do nich lokali mieszkalnych i okre艣li艂 osoby, kt贸rym przys艂uguje prawo nabycia takich lokali a niekt贸rym uprawnionym, wymienionym w art. 42 ust. 1, przyzna艂 prawo pierwsze艅stwa w nabyciu lokalu, nadaj膮c temu prawu takie rozumienie, jak przyj臋te w ustawie o g.n. Z przepis贸w tych, wbrew stanowisku skar偶膮cej, nie wynika obowi膮zek P.K.P. przeznaczenia do sprzeda偶y okre艣lonych lokali a istnienia takiego obowi膮zku nie mo偶na domniemywa膰. Stanowi艂by on bowiem daleko id膮ce ograniczenie prawa w艂asno艣ci a zgodnie z art. 64 ust. 3 w zwi膮zku z art. 21 Konstytucji R.P., ograniczenie takie jest dopuszczalne tylko w szczeg贸lnych wypadkach, okre艣lonych w ustawie. Przepis贸w ograniczaj膮cych prawo w艂asno艣ci nie mo偶na wyk艂ada膰 w spos贸b rozszerzaj膮cy, co w odniesieniu do omawianych przepis贸w ustawy o komercjalizacji P.K.P. oznacza, 偶e skoro ustawodawca nie na艂o偶y艂 w nich wyra藕nie na P.K.P. obowi膮zku sprzeda偶y okre艣lonych mieszka艅, to nie mo偶na obowi膮zku takiego wywodzi膰 z przepis贸w przyznaj膮cych innym osobom uprawnienia do nabycia lokali i prawo pierwsze艅stwa.

Regulacja zawarta we wskazanych wy偶ej przepisach oznacza jedynie, 偶e je偶eli P.K.P. zamierza sprzeda膰 okre艣lony lokal, to musi uczyni膰 to w spos贸b wskazany w tych przepisach i na rzecz os贸b, w nich okre艣lonych. Jednak偶e tryb ten uruchamia dopiero wola w艂a艣ciciela - P.K.P. przeznaczenia do sprzeda偶y konkretnego lokalu. Wtedy mo偶e te偶 by膰 zrealizowane prawo najemcy lub innych uprawnionych do nabycia lokalu a tak偶e przyznane niekt贸rym z nich prawo pierwsze艅stwa. Stwierdzi膰 zatem trzeba, 偶e zar贸wno osoba uprawniona do nabycia lokalu, wskazana w art. 42 ust. 1, ust. 1a i ust. 2 ustawy, jak i osoba, kt贸rej zgodnie z art. 42 ust. 4 przys艂uguje prawo pierwsze艅stwa, mog膮 te prawa realizowa膰 dopiero wtedy, gdy P.K.P. podejmie decyzj臋 o sprzeda偶y lokalu i wdro偶y procedur臋 przewidzian膮 w art. 43 ustawy. P.K.P. nie mo偶e sprzeda膰 lokalu poza wskazan膮 wy偶ej procedur膮 a zatem nie tylko nie ma obowi膮zku, ale przede wszystkim nie ma prawa sprzeda膰 lokalu na 偶膮danie nawet osoby uprawnionej do jego nabycia, je偶eli odpowiedni tryb sprzeda偶y nie zosta艂 wszcz臋ty.

Wyk艂adni tej nie zmienia tre艣膰 art. 81 ustawy o komercjalizacji P.K.P., kt贸ry reguluje jedynie sytuacj臋 prawn膮 lokali niesprzedanych przez P.K.P. z powodu nie wyra偶enia woli ich nabycia przez osoby uprawnione. Z regulacji tej nale偶y wyprowadzi膰 wniosek, 偶e P.K.P. nie mo偶e przekaza膰 gminie lokali, co do kt贸rych nie wszcz臋艂a okre艣lonego w art. 43 trybu sprzeda偶y. Oznacza to, 偶e co do zasady, P.K.P. w okre艣lonym w ustawie terminie powinny wszcz膮膰 procedur臋 sprzeda偶y w stosunku do wszystkich lokali, kt贸re mog膮 jej podlega膰 i kt贸re chc膮 zby膰. Przepis ten jednak, nawet przy najszerszej wyk艂adni, nie mo偶e stanowi膰 podstawy do kreowania po stronie uprawnionego nabywcy roszczenia o sprzeda偶 lokalu. Nie ma tak偶e podstaw do zg艂aszanych w kasacji sugestii, 偶e osoba uprawniona mo偶e zosta膰 celowo pomini臋ta przy sprzeda偶y lokalu, je偶eli P.K.P. uznaj膮, 偶e nie jest osob膮 uprawnion膮 w rozumieniu art. 42 ustawy. W艂a艣nie obowi膮zek wszcz臋cia przez P.K.P. trybu sprzeda偶y przewidzianego w art. 43 ustawy chroni prawa takich os贸b i mo偶liwo艣膰 ich ujawnienia, skoro P.K.P. ma obowi膮zek poda膰 do publicznej wiadomo艣ci wykaz lokali przeznaczonych do sprzeda偶y a tak偶e wywiesi膰 go w siedzibie w艂a艣ciwej jednostki organizacyjnej. Ma to umo偶liwi膰 osobom uprawnionym, kt贸rym P.K.P. nie wys艂a艂o zawiadomie艅 w trybie art. 43 ust. 1 i 2 ustawy, zg艂oszenie swoich uprawnie艅 i ubieganie si臋 o ich realizacj臋.

W 艣wietle powy偶szej wyk艂adni art. 42 i art. 43 ustawy o komercjalizacji P.K.P., dla realizacji wskazanych w pozwie uprawnie艅 pow贸dki przede wszystkim konieczne by艂o wszcz臋cie przez stron臋 pozwan膮 w odniesieniu do spornego lokalu procedury sprzeda偶y przewidzianej w art. 43 ustawy. Zgodnie z art. 6 k.c. okoliczno艣膰 t膮 powinna udowodni膰 pow贸dka, kt贸rej roszczenie mo偶e zosta膰 zrealizowane tylko przy zaj艣ciu tej okoliczno艣ci a wi臋c wywodz膮 si臋 z niej wskazane w pozwie skutki prawne. Mo偶liwo艣膰 jej udowodnienia przez skar偶膮c膮 wynika ze wskazanego wy偶ej obowi膮zku P.K.P. publicznego og艂aszania i wywieszania list lokali przeznaczonych do sprzeda偶y. Pow贸dka nie tylko okoliczno艣ci tej nie udowodni艂a, ale nie twierdzi艂a nawet, 偶e mia艂a ona miejsce. Strona pozwana ju偶 przed S膮dem pierwszej instancji o艣wiadczy艂a, 偶e nie przeznaczy艂a do sprzeda偶y spornego lokalu i nie wszcz臋艂a w stosunku do niego procedury okre艣lonej w art. 43 ustawy. Pow贸dka temu nie zaprzeczy艂a, co zgodnie z art. 230 k.p.c. dawa艂o S膮dowi Apelacyjnemu podstaw臋 do uznania tej okoliczno艣ci za przyznan膮 a wi臋c bezsporn膮. Z tych wzgl臋d贸w za nieuzasadnione nale偶y uzna膰 zarzuty kasacji w tym przedmiocie.

Stwierdzenie, 偶e nie zosta艂a przeprowadzona procedura przewidziana w art. 43 ustawy stanowi艂o wystarczaj膮c膮 podstaw臋 do oddalenia pow贸dztwa zmierzaj膮cego do zobowi膮zania strony pozwanej do sprzeda偶y obj臋tego pozwem lokalu mieszkalnego.

Nie ma zatem potrzeby szczeg贸艂owego odnoszenia si臋 do zagadnienia, jakie skutki prawne dla osoby uprawnionej rodzi przyznanie jej prawa pierwsze艅stwa w nabyciu lokalu, o kt贸rym mowa w art. 42 ust. 4 ustawy o komercjalizacji P.K.P. Mo偶na jedynie stwierdzi膰, 偶e skoro ustawodawca okre艣laj膮c to prawo odwo艂a艂 si臋 do podobnej regulacji zawartej w ustawie o gospodarce nieruchomo艣ciami, to do jego rozumienia nale偶y stosowa膰 wyk艂adni臋 tak膮, jak膮 S膮d Najwy偶szy zastosowa艂 do przepisu art. 34 ust. 1 pkt 2 u.g.n., a wcze艣niej do art. 23 ust. 4 ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wyw艂aszczaniu nieruchomo艣ci. Jak wskaza艂 w uchwale sk艂adu siedmiu s臋dzi贸w z dnia 23 lipca 1992 r. III CZP 62/92 (OSNCP 1992/12 poz. 214) oraz wyrokach z dnia 19 grudnia 2000 r. V CKN 180/2000 (LexPolonica nr 385516) i z dnia 12 marca 2003 r. III CKN 857/2000 (LexPolonica nr 378982), z powy偶szych przepis贸w przyznaj膮cych uprawnionym prawo pierwsze艅stwa nie wynika dla nich roszczenie o zawarcie umowy sprzeda偶y nieruchomo艣ci. Prawo pierwsze艅stwa nie jest prawem podmiotowym, z kt贸rego wynika艂oby roszczenie zobowi膮zuj膮ce w艂a艣ciciela do sprzeda偶y. Polega ono na eliminacji innych podmiot贸w ubiegaj膮cych si臋 o t膮 sam膮 rzecz i opiera si臋 nie na uprawnieniu, lecz na zakazie zadysponowania przez w艂a艣ciciela rzecz膮 w spos贸b naruszaj膮cy prawo pierwsze艅stwa. Nie wynika zatem z niego roszczenie o zawarcie umowy sprzeda偶y, a jedynie pierwsze艅stwo nabycia nieruchomo艣ci, je偶eli zosta艂a ona przez w艂a艣ciciela przeznaczona do sprzeda偶y.

Bior膮c wszystko to pod uwag臋 S膮d Najwy偶szy na podstawie art. 393[12] k.p.c. oddali艂 kasacj臋 jako nieuzasadnion膮.

PKP-Ustawa i co dalej?

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona