Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   POLEXIT rozPOczęty...przez Ringier Axel Springer Sp . z o.o. (SIC!!! ;)))

POLEXIT rozPOczęty...przez Ringier Axel Springer Sp . z o.o. (SIC!!! ;)))

Data: 2018-10-17 06:36:14
Autor: mcmlxxi.xi.xi
POLEXIT rozPOczęty...przez Ringier Axel Springer Sp . z o.o. (SIC!!! ;)))
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/milowy-krok-do-polexitu-zbigniew-ziobro-chce-uznania-unijnego-traktatu-za-niekonstytucyjny/ar-BBOuS2h?ocid=ientp_edu

Milowy krok do Polexitu. Zbigniew Ziobro chce uznania unijnego traktatu za niekonstytucyjny (Treść dostarczana przez Ringier Axel Springer Sp. z o.o.)(SIC!!!)
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

"Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zweryfikowanie niezgodności artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej z Konstytucją RP.Chodzi wolne o sądy. Sprawa dotyczy pisma wysłanego do TK 4 października. Prokurator generalny zauważa w nim niezgodność Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej z polską ,,Ustawą Zasadniczą". Zakres tej niezgodności określono jako ,,dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię Traktatów lub o ważność i wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, w sprawach dotyczących ustroju, kształtu i organizacji władzy sądowniczej oraz postępowania przed organami władzy sądowniczej państwa członkowskiego Unii Europejskiej".

To nie pierwszy wniosek złożony przez Ziobrę, a rozszerzenie wniosku który prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego 23 sierpnia. Wówczas domagał się ,,stwierdzenia niezgodności art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, rozumianego w ten sposób, że uprawnia sąd krajowy do skierowania pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wykładnię Traktatów albo ważność lub wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii w sytuacji, gdy rozstrzygnięcie Trybunału w tym zakresie nie odnosi się do przedmiotu sprawy zawisłej przed sądem krajowym kierującym odesłanie prejudycjalne z art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w związku z wyrażoną w art. 2 Konstytucji zasadą państwa prawnego i wywodzoną z tego artykułu zasadą pewności prawa oraz z ustanowioną w art. 8 ust. 1 Konstytucji zasadą, iż Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej".

W komentarzu do sprawy na łamach TVN24 Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów ,,Themis" powiedział - Dla mnie jako prawnika jest to po prostu niepojęte, bo wygląda na to, że nasz Trybunał Konstytucyjny ma zadecydować o tym, że Polska częściowo wypisuje się spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a więc łamie artykuł 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jest to dla mnie szokujące - tłumaczył.
O co chodzi w artykule 267?
Zdanie sędziego Mazura jego sens można wytłumaczyć w ten sposób: Jednym z podstawowych warunków, żeby przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ dóbr osób i usług sprwnie funkcjonowała, jest funkcjonowanie w całej Unii Europejskiej niezależnego sądownictwa we wszystkich państwach. To sądownictwo musi spełniać pewne dość wyśrubowane kryteria.

W ocenie sędziego wniosek Ziobry ma odseparować Polskę od prawa europejskiego. - Ten wniosek zmierza w tę stronę, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie mógł wydać skutecznie orzeczenia, które będzie oceniało polski wymiar sprawiedliwości po tak zwanej reformie, a właściwie deformie, jaka została przeprowadzona - powiedział Mazur. W rozmowie z Piotrem Kraśko na antenie Radia TOK.FM Borys Budka powiedział wyraźnie, że ,,Ziobro przygotowuje grunt do tego, że Polski rząd nie uzna wyroku TSUE. To oznacza realne wyprowadzenie Polski z UE".

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
I jeszcze: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zbigniew-ziobro-o-wniosku-do-trybunalu-konstytucyjnego/4h2q4y8

Zbigniew Ziobro o wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dzisiaj 11:23  "Mamy do czynienia z wielką manipulacją. Podobny wniosek skierowali Niemcy do niemieckiego Trybunału" - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.  Do TK wpłynęło zapytanie Prokuratora Generalnego, dotyczące zgodności art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu UE z polską konstytucją
Nie widzimy powodu, by Polacy mieli się wstydzić, kierując wnioski do Trybunału - stwierdził Ziobro
Polityk podkreślił, że skoro "Niemcy mogli się pytać, to my też możemy się pytać"
  - Polska ma się dobrze w UE. Rząd chce, żeby status Polski w Unii Europejskiej był nie gorszy niż Niemiec. Nie widzimy powodu, by Polacy mieli się wstydzić, kierując wnioski do Trybunału - stwierdził Ziobro.
  - Jeśli niemiecki Trybunał Konstytucyjny w 2009 roku wypowiadał się na temat kompetencji państwa niemieckiego w zakresie organizowania i funkcjonowania sądów, ustroju sądów niemieckich, to nie widzę powodu, żebyśmy mieli kompleksy i nie mogli zadać identycznego pytania polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu - dodał minister sprawiedliwości. Polityk podkreślił, że skoro "Niemcy mogli się pytać, to my też możemy się pytać".
  Zwrócił jednocześnie uwagę, że jego wniosek jest ,,dużo węższy". - Popatrzcie na wyrok niemieckiego TK. My nie idziemy tak daleko, jak poszli Niemcy w swoim orzeczeniu, jeżeli chodzi o mój wniosek, bo on jest dużo węższy - ocenił minister.
  Dodał jednocześnie, że w pełni podzielamy stanowisko niemieckiego TK. - Tak, uważamy jak Niemcy, rzeczywiście sprawy organizacji wymiaru sprawiedliwości, jego ustroju są wyłączną kompetencją państwa członkowskiego - podkreślił szef MS.
  - Niemcy nie wystąpiły w Unii Europejskiej, składając wniosek do TSUE, który miał zbadać relacje między ich konstytucją a traktatem w zakresie sądownictwa, oni dużo szerzej niż to, co ja poprosiłem TK. Nie dajmy się manipulować - zaznaczył minister.
  Zapytanie Prokuratora Generalnego
  5 października do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło zapytanie Prokuratora Generalnego, dotyczące zgodności art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu UE z polską konstytucją - ustalił Onet. Kwestionowany przez Zbigniewa Ziobrę artykuł pozwala sądom krajowym zadawać pytania prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.   Gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 267 jest niezgodny z polską konstytucją, okazałoby się, że dla Polski prawo unijne nie jest już nadrzędne. A na tę nadrzędność zgodziliśmy się dobrowolnie, wstępując do UE. Takie orzeczenie TK oznaczałoby jedno - że Polska zrobiła pierwszy, ogromny krok na drodze do opuszczenia Unii Europejskiej. - No to możemy pożegnać się z Unią - mówił nam anonimowo jeden z sędziów, specjalista od prawa międzynarodowego. - Taki ruch Prokuratora Generalnego oznacza jedno. To zaawansowany ruch w stronę polexitu - kwituje.

Data: 2018-10-17 21:21:27
Autor: Pajdak
POLEXIT rozPOczęty...przez Ringier Axel Springer Sp. z o.o. (SIC!!! ;)))
Użytkownik <mcmlxxi.xi.xi@gmail.com> napisał w wiadomości news:d53e32a4-c775-41be-818e-b2fa123d4d63googlegroups.com...
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/milowy-krok-do-polexitu-zbigniew-ziobro-chce-uznania-unijnego-traktatu-za-niekonstytucyjny/ar-BBOuS2h?ocid=ientp_edu

Milowy krok do Polexitu. Zbigniew Ziobro chce uznania unijnego traktatu za niekonstytucyjny

--
Chłopstwo na wozach z gnojem go w pole wywiezie! Nie będzie dopłat z UE to z czego beda życ? ;-)))

--
Pajdak

POLEXIT rozPOczęty...przez Ringier Axel Springer Sp . z o.o. (SIC!!! ;)))

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona