Grupy dyskusyjne   »   pl.misc.samochody   »   Parkowanie na chodniku

Parkowanie na chodniku

Data: 2009-12-21 08:33:50
Autor: Wojtekk
Parkowanie na chodniku

Użytkownik "Robert Jaskula" <_rathi_@_wp_._pl_> napisał w wiadomości news:hgm8vn$3gm$1news.onet.pl...
Pytanko,

Jest sobie ulica. Po jednym pasie w każdym kierunku, oddzielone tramwajami. Zaraz za jednym ze skrzyżowań jest znak "Zakaz zatrzymywania". Przez jakiś czas była również tabliczka "Nie dotyczy chodnika". Teraz już jej nie ma.
I teraz pytanie.
Czy można zaparkować na chodniku wzdłuż krawędzi jezdni?

Cytat z PoRD:
Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
   1. na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
   2. szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
   3. pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
Koniec cytatu.

Jeśli dobrze rozumiem ustęp 2, to można (zostanie więcej niż 1,5 m).
Zapytałem Straż Miejską. Powiedzieli, że nie można.
Jednego dnia widziałem kilka aut z blokadami (jakoś dzień-dwa po zdjęciu tabliczki). Od kilku dni nie widziałem żadnego z blokadą.

PoRD zawiera zasady ogólne. Uzupełnieniem PoRD jest roaporządzenie o znakach i sygnałach drogowych, a tam jest napisane tak:
3. Zakaz wyrażony znakiem B-35 lub B-36:
  1) dotyczy tej strony _drogi_, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie,

aby nie było wątpliwości (z PoRD):
_droga_ - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa...

W zacytowanym przez ciebie art. 47 ust.1 pkt 1 jest mowa o zakazie zatrzymywania lub postoju na _jezdni_. Chodzi tu nie tyle o zakaz wynikający ze znaków, a zakaz wynikający w przepisów ogólnych (patrz art. 49). Sens art. 47 jest mniej więcej taki, że jeżeli na _jezdni_ nie ma zakazu zatrzymywania lub postoju to może samochód wystawać na jezdnię (ust. 1) w przeciwnym wypadku dopuszcza się tylko parkowanie całkowicie na chodniku (przy spełnieniu warunków szerokości chodnika, oras masy i rodzaju pojazdu).
Znaki stoją ponad tymi regułami. Analogicznie jak na skrzyżowaniach PoRD określa zasadę pierwszeństwa z prawej strony, a na większości skrzyżowań o pierwszeństwie decydują znaki lub sygnalizacja świetlna.

Pozdrawiam
Wojtek

Data: 2009-12-21 08:43:16
Autor: Robert Jaskula
Parkowanie na chodniku
Wojtekk pisze:

[CIACH]

I to mi wyjaśnia wszystko. Dziękuję!

Pozdrawiam,
--
Robert Jaskuła

Parkowanie na chodniku

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona