Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Pesymiści od Rydzyka

Pesymiści od Rydzyka

Data: 2012-01-09 21:15:55
Autor: Przemysław W
Pesymiści od Rydzyka
Wydaje się, że ci ludzie żyją w świecie bardziej szarym - jest źle i znikąd nadziei - o słuchaczach Radia Maryja mówi prof. Mirosława Grabowska* szefowa CBOS

acek Hołub: Według CBOS Radia Maryja słucha ok. 1,5 mln Polaków. Kim jest statystyczny słuchacz rozgłośni ojca Rydzyka?

Mirosława Grabowska: Zbadaliśmy ponad 3 tys. osób, spośród których 10 proc. uznaliśmy za słuchaczy Radia Maryja. Przeciętny słuchacz to nieco częściej kobieta niż mężczyzna, ma więcej niż 55 lat, prawie w połowie przypadków mieszka na wsi, ma wykształcenie podstawowe, prawie w połowie to emerytka lub emeryt. Nie są to ludzie biedni, raczej średnio zamożni, choć zdarzają się i tacy z dochodami do 500 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym. Jednak przede wszystkim to ludzie wierzący. W naszej ponad 3-tysięcznej próbie tylko trzy osoby słuchające toruńskiej rozgłośni zadeklarowały się jako raczej niewierzące, a jedna jako niewierząca. Zdecydowana większość praktykuje raz w tygodniu lub częściej.

Ale nie popadajmy w stereotypy. Zbiorowość, która słucha Radia Maryja, nie jest pod względem społecznym jednakowa. Prawie 20 proc. słuchaczy ma mniej niż 45 lat, co czwarty mieszka w dużych i największych miastach, a co trzeci ma wykształcenie średnie lub wyższe.

Co ich przyciąga do toruńskiej stacji: religijność, sympatie polityczne?

- Wspomniałabym jeszcze o wieku. Dominują osoby starsze i religijne, które sympatyzują z prawicą, a precyzyjniej - popierają Prawo i Sprawiedliwość. Właściwie trzeba zastrzec, że sympatyzowały z PiS, bo jak się zachowają wobec podziału w partii Jarosława Kaczyńskiego, tego nasze analizy jeszcze nie uchwyciły.


Zaskoczył mnie duży odsetek kobiet wśród słuchaczy - aż 61 proc.

- Kobiety są bardziej religijne niż mężczyźni i dłużej żyją od panów, dlatego wśród najstarszych słuchaczy więcej jest pań. Można powiedzieć, że to ich rozgłośnia.

W pani raporcie znalazłem stwierdzenie: "słuchacze Radia Maryja żyją w świecie bardziej poszarzałym niż ci, którzy toruńskiej rozgłośni nie słuchają".

- To kolejna cecha, która tworzy spójny obraz. Nie wiadomo, czy oni mają taki ogląd sytuacji, bo słuchają Radia Maryja, czy słuchają toruńskiej rozgłośni, bo tak postrzegają rzeczywistość. Pytaliśmy o bardzo różne sprawy: makroekonomiczne, ekonomiczne na poziomie lokalnym, zakładu pracy, sytuacji materialnej osoby badanej, o ogólne i szczegółowe kwestie polityczne, o premiera i obecny rząd, prezydenturę, Sejm i Senat. Prawie zawsze oceny słuchaczy Radia Maryja są bardziej krytyczne, natomiast przewidywania, co będzie w najbliższej przyszłości, bardziej pesymistyczne niż pozostałych Polaków. Wydaje się, że ci ludzie żyją w świecie bardziej szarym - jest źle i znikąd nadziei.



Ta ocena wynika z sytuacji politycznej?

- Większość słuchaczy nie poparła w wyborach PO, rząd nie jest dla nich atrakcyjny, widzą jego wady, a nie zalety. To mnie nie dziwi, ale to dotyczy wszystkich kwestii, także gospodarczych i na poziomie rodziny. Dla tych ludzi wszystko jest trochę nie tak.

Skąd się to bierze?

- Nie można tego przypisywać ich sytuacji finansowej, ponieważ to ludzie przeciętnie zamożni, nie biedacy. Wyjaśnienia trzeba szukać poza sferą finansowo-materialną, w ideowych, a wręcz politycznych postawach tych ludzi. Oceniają, że wszystko dookoła idzie źle, nie dlatego, że są biedni, tylko dlatego, że właśnie taką mają definicję sytuacji ogólnej, także na płaszczyźnie politycznej i osobistej.

Nie zaryzykowałabym twierdzenia, że oni tak myślą, ponieważ słuchają Radia Maryja. W mojej analizie nie ma na to dowodów. Raczej jest to takie wzajemne "dobranie się" pewnych środowisk społecznych: religijnych starszych ludzi, słabo wykształconych, i rozgłośni radiowej, czyli Radia Maryja. Trudno nie zauważyć, że pesymizm w postrzeganiu przyszłości rośnie też z wiekiem, ale nie tak bardzo jak wśród tych starszych, którzy słuchają toruńskiej rozgłośni. Można powiedzieć, że Radio Maryja daje jakąś dodatkową dawkę pesymizmu. Tego wszystkiego nie da się wytłumaczyć na podstawie samych cech demograficzno-społecznych tych ludzi.

O. Rydzyk powtarza im na każdym kroku, że Polska przypomina Rzeczpospolitą przed rozbiorami i nie jest suwerenna, rządzący nie są patriotami, a katolicy są prześladowani.

- Na pewno częste i systematyczne słuchanie pewnych treści sprzyja ich przyswojeniu. Ale też posiadanie pewnych poglądów sprzyja szukaniu i wychwytywaniu z dyskursu medialnego poglądów podobnych. To miałam na myśli, mówiąc o wzajemnym "dobraniu się" określonych środowisk społecznych i medium, jakim jest toruńska rozgłośnia.

Jest jeszcze jedna cecha charakterystyczna dla słuchaczy stacji o. Rydzyka - znacznie bardziej interesują się polityką i liczniej chodzą do wyborów niż przeciętni Polacy.

- To stała cecha, która ujawniła się już w naszych analizach w 2008 roku. Wyższa frekwencja wyborcza dotyczy wszystkich wierzących i praktykujących, z wyjątkiem roku 2007, kiedy zmobilizowało się całe społeczeństwo. Okazuje się jednak, że słuchacze Radia Maryja idą do wyborów jeszcze częściej niż inni praktykujący. Stacja ma zdolność mobilizowania, natomiast nie jest w stanie w stu procentach sterować głosami. W dużej części tak, ale nie w stu procentach.
Po lekturze pani analizy o. Rydzyk mógłby się zmartwić, bo o ile 70 proc. słuchaczy jego rozgłośni zadeklarowało, że w ostatnich wyborach głosowało na PiS, to aż 66 proc. ufa prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. To lepszy wynik niż brylującego w Radiu Maryja Antoniego Macierewicza!

- Trzeba oddać sprawiedliwość prezydentowi Komorowskiemu, który potrafił przełamać początkową nieufność. Większość słuchaczy Radia Maryja nie głosowała na niego w 2010 roku, pomimo to po ponad roku okazuje mu zaufanie. Nie da się tego wytłumaczyć niczym innym, tylko stylem jego prezydentury. Natomiast Donald Tusk i jego rząd jest przez nich odbierany w sposób bardzo krytyczny, ale to nie jest czarny charakter. Czarnym charakterem jest Janusz Palikot.

Słuchając Radia Maryja, odnoszę wrażenie, że telefonujący do rozgłośni są znacznie bardziej radykalni niż przeciętni słuchacze tej stacji, którzy wyłaniają się z państwa badań. Pozytywnych opinii o prezydencie Komorowskim na antenie stacji nie słyszałem, za to nienawistne komentarze tak.

- Ten, kto chce się dzielić swoimi przemyśleniami, a częściej po prostu emocjami, niezadowoleniem i frustracją, na pewno nie jest przeciętnym odbiorcą. To najbardziej aktywna i najczystsza w sensie ideologicznym grupka słuchaczy Radia Maryja.


Aż 14 proc. słuchaczy Radia Maryja zadeklarowało, że głosowało na Platformę w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych.

- Podobne zjawisko wykazały również nasze analizy w 2008 roku. W wyborach z 2001 i 2005 roku, o które wtedy pytaliśmy, słuchacze też głosowali rozmaicie, nawet częściej inaczej, niż zalecano w rozgłośni. To nie jest karna armia, która na skinienie czy rozkaz jakiegoś polityka lub ojca dyrektora pójdzie i zagłosuje tak, jak się jej każe.

Jednak inne partie mogą tylko marzyć o 70-procentowym poparciu w ponadmilionowej grupie aktywnych wyborców

- Tu konieczne jest zastrzeżenie metodologiczne - 70 proc. słuchaczy zadeklarowało głosowanie na PiS, zapewne w zdecydowanej większości szczerze Natomiast ciekawe jest, jak będzie z nimi dalej, czy większość pozostanie wierna Prawu i Sprawiedliwości, na co wskazuje bardzo duże zaufanie w tej zbiorowości do Jarosława Kaczyńskiego, czy też rozłam w PiS będzie miał w tej grupie takie konsekwencje, że się ona podzieli.

Rozłam już jest odczuwalny, bo według waszych badań deklarowane poparcie dla PiS spadło z 70 proc. w wyborach do 56 proc. w listopadzie ub.r., kiedy z partii zostali wyrzuceni Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański.

- Zwykle po wyborach przegrani tracą, a zwycięzcy zyskują. Poza tym robiliśmy listopadowe badania w momencie, kiedy to się jeszcze działo. Trzeba poczekać i dalej obserwować, czy notowania PiS będą spadać, czy to normalne zjawisko po przegranych wyborach, czy jednak podział w PiS odebrał tej partii część jej elektoratu.

Co panią najbardziej zaskoczyło w wynikach waszych badań?

- Duża trwałość cech tego środowiska, trwałość tendencji, jakie w nim obserwowałam trzy lata temu i obserwuję teraz. W gruncie rzeczy jedyne zmiany polegają na tym, że w ciągu tych ponad trzech lat ta zbiorowość trochę się postarzała, stała się jeszcze bardziej religijna i w ostatnich wyborach w jeszcze większym stopniu poparła PiS. Jej cechy się uwyraźniły. To bardzo stabilne, specyficzne środowisko. Jeśli dla większości społeczeństwa Jarosław Kaczyński jest nie do zaakceptowania, na sporym minusie zaufania, to dla słuchaczy Radia Maryja jest on na wielkim plusie. To prawie jak awers i rewers. Ich autorytetami są antyautorytety dla pozostałych i odwrotnie - z chwalebnym wyjątkiem, jakim jest Bronisław Komorowski.

W Radiu Maryja pojawiły się komunikaty zapraszające szkolne wycieczki do odwiedzenia stacji, swoje audycje mają studenci uczelni o. Rydzyka, pojawiło się także internetowe radio SiM żaków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Uda im się przyciągnąć młodzież?

- To słuszna strategia, nie wiem, czy nie spóźniona. Dysproporcja w słuchaniu radia między pokoleniami jest bardzo wyraźna i to środowisko musi zadbać o nowych, młodszych słuchaczy. Czy jednak przyniesie to efekt, mam wątpliwości. Młode pokolenie jest zdecydowanie bardziej indywidualistyczne, mniej związane z Kościołem, rzadziej praktykujące niż starsi. I tutaj mogą być naturalne bariery.

*dr hab. Mirosława Grabowska

- socjolog, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się socjologią polityki i socjologią religii

http://wyborcza.pl/1,75515,10929223,Pesymizm_plynie_z_Radia_Maryja.html?as=1&startsz=x




Przemek

--

"Jarosław Kaczyński w 2011 roku przegrał wszystko co było do przegrania. Po raz szósty z rzędu Polacy wybrali ciepłą wodę w kranie serwowaną przez Donalda Tuska zamiast IV RP obiecywanej przez prezesa PiS. Mało tego - od prezesa odeszli najwierniejsi z wiernych: Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski, Beata Kempa. Przez 12 miesięcy PiS w żadnym sondażu nie wyprzedziło Platformy Obywatelskiej."

Data: 2012-01-09 21:39:27
Autor: HaMMeR
Pesymiści od Rydzyka
On 9 Sty, 21:15, PrzemysĹ aw W <Brońmy RP przed pisem@...pl> wrote:
Wydaje się, że ci ludzie żyją w świecie bardziej szarym - jest źle i znikąd
nadziei - o słuchaczach Radia Maryja mówi prof. Mirosława Grabowska* szefowa
CBOS

Zwykle, pierduly!

A moze by tak jakis komentarz do lajdackiej, cenzuralnej,
jak za PRLu decyzji KRRiT odbierajacej TRWAM możliwosc
nadawania w technice cyfrowej, na PUBLICZNEJ platformie
Multiplexu1, wlasnego programu?!!
Ale mi demokracja?!! Rozdzielono  wszystkie pasma na tej
platformie jeszcze PRZED decyzja sadu zwiazana z odwolaniem sie
TRWAM od tej doprawdy bolszewickiej decyzji postsowieckiego
gremium medialnych scier pod nazwa KRRiT!
TFU!!

Zaznaczam, ze jestem czlowiekiem niewierzacym, ale to mi
nie przeszkadza dostrzegac zwyklego, POlszewickiego skoorwysynstwa!
HWwD antypolscy lajdacy!

H



*dr hab. Mirosława Grabowska

- socjolog, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej, profesor
Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się socjologią polityki i socjologią
religii

http://wyborcza.pl/1,75515,10929223,Pesymizm_plynie_z_Radia_Maryja.ht...

Przemek


Data: 2012-01-10 18:17:17
Autor: Przemysław W
Pesymiści od Rydzyka

Użytkownik "HaMMeR" <kd@tranzac.pl> napisał

Zaznaczam, ze jestem czlowiekiem niewierzacym, ale to mi
nie przeszkadza dostrzegac zwyklego, POlszewickiego skoorwysynstwa!
HWwD antypolscy lajdacy!


Ty jesteś hamek po prostu pierdonięty i to czy wierzysz, czy nie wierzysz, nie ma najmniejszego znaczenia.


Przemek

--

"Jarosław Kaczyński w 2011 roku przegrał wszystko co było do przegrania. Po raz szósty z rzędu Polacy wybrali ciepłą wodę w kranie serwowaną przez Donalda Tuska zamiast IV RP obiecywanej przez prezesa PiS. Mało tego - od prezesa odeszli najwierniejsi z wiernych: Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski, Beata Kempa. Przez 12 miesięcy PiS w żadnym sondażu nie wyprzedziło Platformy Obywatelskiej."

Data: 2012-01-10 17:23:47
Autor: Obserwator
Pesymiści od Rydzyka
Przemysław W <Brońmy RP przed pisem@...pl> napisał(a): (ciach)

chcesz miec zablokowane konto?


--


Data: 2012-01-10 18:35:50
Autor: Leprechaun
Pesymiści od Rydzyka

Użytkownik " Obserwator" <fajny.d.arzbor@NOSPAM.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:jehs73$61b$1inews.gazeta.pl...
Przemysław W <Brońmy RP przed pisem@...pl> napisał(a):

(ciach)

chcesz miec zablokowane konto?


Dlatego, że http://w807.wrzuta.pl/plik/3DdAoZLo3mx/obserwator ? Przestań tu podskakiwac bo na prawdę ktos się w końcu za ciebie weźmie!

BomBel

Data: 2012-01-10 21:44:54
Autor: Grzegorz Z.
Pesymiści od Rydzyka
Obserwator napisał:

Przemysław W <Brońmy RP przed pisem@...pl> napisał(a): (ciach)

chcesz miec zablokowane konto?

Ja chcę.

--
"Tylko owce potrzebują Pasterza"

Data: 2012-01-11 05:18:01
Autor: stevep
Pesymiści od Rydzyka
Dnia 10-01-2012 o 18:23:47  Obserwator <fajny.d.arzbor@nospam.gazeta.pl>  napisał(a):

Przemysław W <Brońmy RP przed pisem@...pl> napisał(a):

(ciach)

chcesz miec zablokowane konto?


Ty zablokuj sobie swój parszywy pysk.

--
stevep
Używam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2012-01-13 22:29:38
Autor: pluton
Pesymiści od Rydzyka
chcesz miec zablokowane konto?

ja chce

--
pozdrawiam
P.L.U.T.O.N.: Positronic Lifeform Used for Troubleshooting and Online
Nullification

Data: 2012-01-14 08:50:53
Autor: Leprechaun
Pesymiści od Rydzyka

Użytkownik "pluton" <zielonadupax@gazeta.pl> napisał w wiadomości news:jeq7te$cpf$1inews.gazeta.pl...
chcesz miec zablokowane konto?

ja chce


Ten pajac obserwator wciąż straszy? Niech postraszy tym:
http://w807.wrzuta.pl/plik/3DdAoZLo3mx/obserwator

BomBel

Data: 2012-01-13 19:36:30
Autor: pluton
Pesymiści od Rydzyka
gremium medialnych scier pod nazwa KRRiT!

No wlasnie, mi tez koncesji nie dali.




--
pozdrawiam
P.L.U.T.O.N.: Positronic Lifeform Used for Troubleshooting and Online
Nullification

Pesymiści od Rydzyka

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona