Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Pierdzistoly

Pierdzistoly

Data: 2013-03-08 03:08:43
Autor: Bezznaczenia
Pierdzistoly
Ustawa z dnia 18 marca 1921 roku
  o zwalczaniu przestÄ™pstw z chÄ™ci zysku, popeÅ‚nionych przez urzÄ™dników.
  (Dz. U. Nr 30 poz. 177)


  Art. 1. UrzÄ™dnik, winny popeÅ‚nienia w zwiÄ…zku z urzÄ™dowaniem i z pogwaÅ‚ceniem obowiÄ…zków urzÄ™dowych i sÅ‚użbowych:

  kradzieży lub przywÅ‚aszczenia (sprzeniewierzenia), albo udziaÅ‚u w tychże (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 – 49 niem. k. k. z r. 1871), jeÅ›li mienie skradzione lub przywÅ‚aszczone (sprzeniewierzone) byÅ‚o mu dostÄ™pne lub powierzone z powodu sÅ‚użby lub stanowiska sÅ‚użbowego;

  oszustwa lub udziaÅ‚u w niem (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 – 49 niem. k. k. z r. 1871), jeÅ›li oszustwo popeÅ‚niono w ten sposób, że winny w zamiarze osiÄ…gniÄ™cia dla siebie lub osoby trzeciej nieprawnej korzyÅ›ci majÄ…tkowej wyrzÄ…dziÅ‚ innemu szkodÄ™ majÄ…tkowÄ… przez wprowadzenie w bÅ‚Ä…d lub utrzymywanie w bÅ‚Ä™dzie za pomocÄ… przedstawienia okolicznoÅ›ci faÅ‚szywych, albo przekrÄ™cania lub ukrywania prawdziwych - bÄ™dzie karany Å›mierciÄ… przez rozstrzelanie.

  Art. 2. UrzÄ™dnik, winny:

  przyjÄ™cia bÄ…dź podarunku lub innej korzyÅ›ci majÄ…tkowej, bÄ…dź obietnicy takiego podarunku lub innej korzyÅ›ci majÄ…tkowej, danych w zamiarze skÅ‚onienia go do pogwaÅ‚cenia obowiÄ…zków urzÄ™dowych lub sÅ‚użbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyÅ›ci majÄ…tkowej;

  innego przestÄ™pstwa sÅ‚użbowego, popeÅ‚nionego z chÄ™ci zysku i z pogwaÅ‚ceniem obowiÄ…zków urzÄ™dowych lub sÅ‚użbowych w b. dzielnicach rosyjskiej i pruskiej, a w b. dzielnicy austriackiej nadużycia wÅ‚adzy urzÄ™dowej, popeÅ‚nionego z chÄ™ci zysku
  - bÄ™dzie karany Å›mierciÄ… przez rozstrzelanie.

  Art. 3. UrzÄ™dnik winny przyjÄ™cia w zwiÄ…zku z rozstrzyganiem spraw urzÄ™dowych lub sÅ‚użbowych bÄ…dź podarunku lub innej korzyÅ›ci majÄ…tkowej, bÄ…dź obietnicy takiego podarunku lub korzyÅ›ci majÄ…tkowej, danych be zamiaru skÅ‚onienia go do pogwaÅ‚cenia obowiÄ…zków urzÄ™dowych lub sÅ‚użbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyÅ›ci majÄ…tkowej, ulegnie karze ciężkiego wiÄ™zienia (domu karnego) od lat 4 do 15.

  Art. 4. Winny udziaÅ‚u w przestÄ™pstwach, przewidzianych a art. 1 i w ust. 2 art. 2 tej ustawy, o ile udziaÅ‚ taki nie pociÄ…ga za sobÄ… kary surowszej w myÅ›l art. 1, bÄ™dzie karany ciężkim wiÄ™zieniem (domem karnym) od 4 do 15 lat; jeÅ›li zaÅ› winny dopuszcza siÄ™ takiego przestÄ™pstwa zawodowo – bÄ™dzie karany Å›mierciÄ… przez rozstrzelanie.

  Art. 5. Kto osobiÅ›cie lub za poÅ›rednictwem osób trzecich,chociażby bezskutecznie, skÅ‚ania urzÄ™dnika za pomocÄ… podarunku, bÄ…dź innej korzyÅ›ci majÄ…tkowej, bÄ…dź obietnicy tychże do pogwaÅ‚cenia obowiÄ…zków urzÄ™dowych lub sÅ‚użbowych, lub dopuszcza siÄ™ udziaÅ‚u w przestÄ™pstwie, przewidzianem w ust. 1 art. 2 niniejszej ustawy – bÄ™dzie karany ciężkim wiÄ™zieniem (domem karnym) od 4 do 15 lat; jeÅ›li zaÅ› winny dopuszcza siÄ™ takiego przestÄ™pstwa zawodowo – bÄ™dzie krany Å›mierciÄ… przez rozstrzelanie.
  Kto osobiÅ›cie lub za poÅ›rednictwem osób trzecich,chociażby bezskutecznie, skÅ‚ania urzÄ™dnika do przestÄ™pstwa, przewidzianego w art. 3 niniejszej ustawy, lub w tem ostatniem przestÄ™pstwie dopuszcza siÄ™ udziaÅ‚u, bÄ™dzie karany wiÄ™zieniem (w b. dzielnicy austriackiej – Å›cisÅ‚ym aresztem) od 1 miesiÄ…ca do 1 roku.
  Jednak bÄ™dzie wolny od kary ten, kto przyczyni siÄ™ do wykrycia lub udowodnienia dokonanego przekupienia, zanim wÅ‚adza, powoÅ‚ana do Å›cigania, dowie siÄ™ o jego czynie.

  Art. 6. Przepisy ustaw karnych dzielnicowych o prawie nadzwyczajnego Å‚agodzenia lub zamiany kary nie stosujÄ… siÄ™ do przestÄ™pstw, przewidzianych w niniejszej ustawie; wszakże w wypadkach mniejszej wagi lub w razie uznania okolicznoÅ›ci Å‚agodzÄ…cych sad wymierzy za przestÄ™pstwa, przewidziane w art. 1 – 5 ustawy niniejszej, w miejsce kary Å›mierci, karÄ™ ciężkiego wiÄ™zienia (domu karnego) od lat 4 do 15, karÄ™ zaÅ› ciężkiego wiÄ™zienia (domu karnego) od lat 4 do 15 wyznaczy w rozmiarze od 1 roku do 4 lat.

  Art. 7. PrzestÄ™pstwa, wymienione w art. 1 – 4 i cz. 1 art. 5 niniejszej ustawy, uważane bÄ™dÄ… za zbrodnie; przestÄ™pstwo, przewidziane w cz. 2 art. 5 za wystÄ™pek.
  UsiÅ‚owanie bÄ™dzie karane na równi z dokonaniem.
  Karom za udziaÅ‚, przewidzianym w art. 4 i 5 niniejszej ustawy, ulegajÄ… również osoby, nie bÄ™dÄ…ce urzÄ™dnikami.

  Art. 8. W wypadku przestÄ™pstw, przewidzianych w art. 2, 3 i 5 niniejszej ustawy, należy otrzymany podarunek lub wartość tegoż uznać za przepadÅ‚e na rzecz Skarbu PaÅ„stwa.
  Art. 9. UrzÄ™dnikiem w rozumieniu ustawy jest ten, kogo odpowiednia ustawa karna w chwili popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa za urzÄ™dnika uważa (art. 636 cz. 4 k. k. ros. Z r. 1903, § 101 austr. u. k. z r. 1852 i § 359 niem. k. k. z r. 1871).

  Art. 10. Ustawa niniejsza nie stosuje siÄ™ do osób, które w chwili popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa nie ukoÅ„czyÅ‚y lat 21; nie dotyczy to przestÄ™pstwa, przewidzianego w cz. 2 art. 5 ustawy niniejszej.

  Art. 11. Przepisy ustawy niniejszej nie stosujÄ… siÄ™ do udziaÅ‚u, przewidzianego w § 49a niem. k. k. z r. 1871, tudzież do wypadków, przewidzianych z art. 151 cz. 3 k. k. ros. Z r. 1903 i w § 9 austr. u. k. z r. 1852).

  Art. 12. Przepisy szczególne ustaw karnych, stanowiÄ…ce o karach Å‚agodniejszych lub o bezkarnoÅ›ci kradzieży lub przywÅ‚aszczenia (sprzeniewierzenia), nie bÄ™dÄ… stosowane do urzÄ™dników, odpowiadajÄ…cych wedÅ‚ug ustawy niniejszej. JeÅ›li jednak winny kradzieży lub przywÅ‚aszczenia (sprzeniewierzenia) dobrowolnie zwróciÅ‚ mienie kradzione lub przywÅ‚aszczone (sprzeniewierzone), albo w inny sposób wynagrodziÅ‚ szkodÄ™, zanim jego wina ujawniona zostaÅ‚a przed wÅ‚adzÄ… do Å›cigania przestÄ™pstw powoÅ‚anÄ…, - wolny bÄ™dzie od kary.

  Art. 13. Sprawy o przestÄ™pstwa, przewidziane w ustawie niniejszej, o ile nie stosuje siÄ™ postÄ™powania uproszczonego, rozpoznawane bÄ™dÄ… co do winy i kary we wszystkich instancjach przez sad karny w skÅ‚adzie 3 sÄ™dziów paÅ„stwowych.
  W b. dzielnicy rosyjskiej wyroki sadu pierwszej instancji we wszystkich sprawach, do których stosuje siÄ™ niniejsza ustawa, sÄ… ostateczne i mogÄ… być zaskarżone jedynie przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o zaskarżeniu wyroków w drodze kasacji.
  Jeżeli przestÄ™pstwo jest zbrodniÄ…, należy wyznaczyć oskarżonemu obroÅ„cÄ™ z urzÄ™du, o ile nie ma on obroÅ„cy z wyboru.
  W b. dzielnicy austriackiej stosuje siÄ™ odpowiednio przepis § 341 proc. kar.

  Art. 14. Winni przestÄ™pstw, popeÅ‚nionych przed wejÅ›ciem w życie ustawy niniejszej, ulegnÄ… karze w myÅ›l ustaw dotychczasowych, o ile przepisy ustawy niniejszej nie przewidujÄ… Å‚agodniejszej kary.
  Art. 15. Do osób wojskowych należy stosować ustawÄ™ z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Pr. Nr 64, poz. 386) ze zmianami, zawartymi w ustawie z dnia 17 grudnia 1920 roku (Dz. Ust. z1921 r. Nr 2, poz. 4).
  Przepisy ustawy niniejszej stosujÄ… siÄ™ odpowiednio i w wypadkach, gdy przestÄ™pstw, przewidzianych w art. 4 i 5 dopuszczono siÄ™ odnoÅ›nie do osób, podlegajÄ…cych sadownictwu wojskowemu.

  Art. 16. Rada Ministrów wÅ‚adna bÄ™dzie uchylić moc obowiÄ…zujÄ…cÄ… ustawy niniejszej uchwaÅ‚Ä…, zatwierdzonÄ… przez Naczelnika PaÅ„stwa i ogÅ‚oszonÄ… w Dzienniku Ustaw. Z chwilÄ… wejÅ›cia w życie tej uchwaÅ‚y postanowienia ustaw karnych, uchylone, zmienione, lub ograniczone w swem dziaÅ‚aniu skutkiem przepisów ustawy niniejszej, odzyskujÄ… moc prawnÄ….

  Art. 17. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogÅ‚oszenia; równoczeÅ›nie traci moc ustawa z dnia 30 stycznia 1920 r. w przedmiocie odpowiedzialnoÅ›ci urzÄ™dników za przestÄ™pstwa, popeÅ‚nione z chÄ™ci zysku (Dz. Ust. Nr 11, poz. 60) tudzież rozporzÄ…dzenie Rady Obrony PaÅ„stwa z dnia 6 sierpnia 1920 r. (Dz. Ust. Nr 73, poz. 501) w przedmiocie poddania przestÄ™pstw, popeÅ‚nionych przez urzÄ™dników z chÄ™ci zysku, orzecznictwu sÄ…dów doraźnych, oraz oparte na nim rozporzÄ…dzenie Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1921 r. (Dz. Ust. Nr 18, poz. 101).

  Art. 18. Wykonanie tej ustawy należy do Ministra SprawiedliwoÅ›ci, a w b. dzielnicy pruskiej – do Ministra b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem SprawiedliwoÅ›ci.

  MarszaÅ‚ek: TrÄ…mpczyÅ„ski
  Prezydent Ministrów: Witos
  Minister SprawiedliwoÅ›ci: w. z. Dr. J. Morawski
  Minister b. Dzielnicy Pruskiej: W. Kucharski zwiÅ„

Pierdzistoly

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona